Wat we thans in Leiden zien, is verrassend, is af Leidens eerste burgeres liet sirene over het braderieterrein loeien Gezelschap van 120 genodigden ver wonderd over het resultaat V/7 Mr L. A. Kesper kreeg namens Leiden een... Goudse kaas naar de nieuwe leidsche courant 3 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 Veistandig, snel en goed Zo heeft een groot deel van de Leidse middenstand gisteravond zijn met I weinig woorden en veel daadkracht voorbereide braderie op feestelijke wijze ingeluid. Een ogenblik om niet te vergeten. Boeiend, fascinerend, met een voor autoriteiten en andere burgers aanstekelijk enthousiasme. We hebben ons met verbazing afgevraagd, hoe zoiets in enkele maanden tot stand kan worden gebracht. De voorzitter van V.V.V., de heer Van Ider Kwaak, weet het eigenlijk ook niet. ,,'t Is niet gemakkelijk om in Leiden iets op touw te zetten, maar als je.de mensen eenmaal hebt, dan gaat het ook van een leien dakje.Het zal velen gisteren zijn opgevallen, hoe een stadsbeeld door het werk van nijvere handen plotseling kan ver- anderen. Snel als in een film. Die eigenschap hadden ook de talloze en vaak gecompliceerde voorbereidingen. Het comité dacht en handelde ijlings en zijn kring van belangstellenden en belanghebbenden volgde. En toen mevrouw Van Kinschot gisteravond kwart over zeven de sirene op het achterbordes van het Stadhuis liet loeien (in stromende regen!), kon Leiden zich gaan overtuigen van de waarheid, dat onze stad lééft. Over snelheid gesproken. Het is in dit verband wel leuk een anecdote te ver tellen, die nog waar is ook. Ergens in Nederland in een stad, aanmerkelijk kleiner dan Leiden, kwamen ook een paar mensen op de gedachte om in na volging van andere plaatsen een brade rie te arrangeren. Het plan ging door, maar niet nadat over de honderd ver gaderingen waren gehouden. Men kan respect hebben voor het door- xettingsvermogen van deze lieden. Toen enkele Leidse autoriteiten in deze plaats hun licht eens gingen opsteken ten eih- de met een dosis braderiegegevens in de Sleutelstad terug te keren, werd hun de vraag gesteld, of zij er ook zin in hadden, ettelijke tientallen vergaderin gen uit te schrijven. Met andere woor- i den: Wat haal je op je hals! De Leide- naars lieten zich echter niet uit het veld slaan en namen zich op deze vraag direct j voor, het anders te doen. Nu, we hebben het anders 'gedaan! En het resultaat is er vast en zeker niet minder om. In een vap de eerste vergaderingen werden de taken zo verdeeld, dat er geen speld meer tussen te krijgen was. Het comité kon óók al spoedig vaststellen, dat alle deelnemers hun opdracht serieus hadden opgevat. „Het was wérken met die kerels." Ze werden langzamerhand bezield door een geestdrift, die niet was af te dammen. Dat is de basis van het huidige succes geworden mét het gezon de Verstand, waarmee men van het be gin af heeft gewerkt. Geduld en moed Gistermorgen leek Leiden op een groot toneel, waarop men in opdracht van een onzichtbare regisseur alle decors in ijl tempo moest veranderen voor een nieuw bedrijf, dat de situaties van de vorige ver achter zich zou laten. De winkeliers gingen niet achter hun vertrouwde toon- m Braderie óók voor kinderen Maar uw kinderen gaan vóór de braderie Het bestuur van de vereniging voor Paedaigogiek schrijft ons: Ieder rechtgeaard Leidenaar kan zich verheugen over de activiteit, die de bloei van onze stad bevorderen. We mo gen hopen, dat de braderie met succes bekroond wordt. Todh wil de vereniging voor paedago- giek, die zich tot taak stelt de ouders voor t« lichten met betrekking tot de opvoeding van hun kindéren, hun de welgemeende raad geven: Maak het niet te laat! Een goede nachtrust komt niet alleen de gezondheid van uw kind ten goede, maar ook zajm leervermogen en werk op eohool zullen zeer gebaat zijn, als het 'i morgens uitgerust in de klas verschijnt. Vermoeide, slaperige kinderen' zijn een last voor zichzelf en de omgeving. Heel veel leerkrachten kunnen er op Maandagochtend van meepraten, als de jeugd in een weekeinde slaap te kort is gekomen. De vacant ies zijn achter de TUg. Er ls werken Jfcblazen! De school stelt haar eisen. Laten, de ouders er op hun beurt op letten, dat de kinderen eerst hun huiswerk maken. Van uitstel komt af stel, alhans slecht verzorgd werk. Stelt verder een tijd vast, dat de jon gens en. meisjes in huis moeten zijn. Neemt geen voorbeeld aan gezinnen, die t op dit punt niet zo nauw nemen. Houdt hun voor, de vrije tijd op gepaste wijze te besteden. Leert him op verstandige wijze met geld omgaan. Dit kunt U doen door in deze dingen zelf het goede voor beeld te geven. Ten slotte dienen we er voor te woken, dat kinderen van de lagere school onder leiding van de ouders staan, zodra het donker is. Laat ze in de avond niet al leen op straat slenteren. Maar trekt er »lf ook niet op uit, terwijl u uw kleinen •lleen echter laat. Ouder-zijn vraagt plichten kennen. Opvoeden vraagt •ntwoordelijkheidsgevoel bezitten. Braderie 3 October prachtig, waar Ouders, voedt op! bank staan, maar haastten zich naar de hun toegewezen plaats op het braderie- terrein, waar de stands leeg en akelig kil wachtten op hun feestkleed. Wat bedrijvigheid. Wat een gesjouw. In die cacophonie schreeuwen, bevelen, ziek, timmeren, zagen en nog veel i was toch al iets te bespeuren va gezelligheid, waarmee het feestterrein bij de voltooiing van al dat ongewone werk zou worden overstelpt Wie om vier uur op het terrein kwam, heeft niet kunnen voorzien, dat drie uur later alles klaar zou zijn. Hoeveel stands waren er nog leeg! En wat moest er aan de in wording zijnde paleisjes nog gebeuren, zowel wat de inrichting als de verdere verzorging betreft. We den ken alleen maar aan het verfwerk. Er gens stond een man op een hoge trap te zwoegen aan het rechteroog van gigantische banketbakker. Hij moet alleen geduldig, maar ook moedig ge weest zijn. Tientallen mensen verdrongen zich bij de kraam en twee jongens waag den het zelfs tussen de benen van de ladder door te glippen. We hebben niet zonder bezorgdheid de arbeid der braderiehouders gade geslagen. Had men overdag het ter rein voor de mensen, die er niets te maken hadden, niet beter kunnen afsluiten? Vrachtauto's met goederen voor de kramen wilden af en aan rijden, maar de chauffeurs zagen geen kans door de massa heen te boren. Zelfs kleine luxe wagentjes toeterden zich schor. Het komt ons voor, dat de stand houders vooral veel last hebben ge had van de jeugd, die gistermiddag immers niet naar school hoefde. Hon derden kinderen brachten op het toch al roezige terrein een leven, dat ver scheidene organisatoren kennelijk in de wielen heeft gereden. We ver namen zelfs, dat enkelen hierdoor vóór zeven uur niet klaar konden komen. Dit is een duidelijke les voor de volgende keer. De aanwezigheid van duizenden oude ren voegde hier het hare niet minder hinderlijk aan toe. Een proef heeft uit gewezen, dat men om kwart voor vijf zeven minuten nodig had om zonder fiets aan de hand van de brug aan de Hoogstraat tot aan de Korenbeursbrug te lopen. Met de nodige „trucjes" dan nog, die men, als men zich in een massa volk bevindt, nu eenmaal gauw pleegt toe te passen. Eendracht Boven dit schouwspel want dèt was het toch dreunde de zwaarste klok het stadhuis nu en dan haar m bere klanken uit, als wilde ze de stand houders aansporen en de kabbelende vermanen, resp. tot onafge- 1 I, 5 Volgend jaai... Het is een beetje voorbarig om, terwjjl de eerste braderie nog aan de gang is, al te gaan praten over vol gend jaar. Gezien het succes van nu is het echter begrijpelijk, dat hier en daar de vraag is gesteld, wat er vol gend jaar bij leven en welzijn gaat gebeuren. De heer Van der Kwaak gaf ons als zijn persoonlijke mening te kennen, dat het beter zou zijn in 1953 niet met een braderie uit te ko men. „Wil een tweede braderie even succesrijk dan wel nóg succesrijker wezen, dan geloof ik, dat we pas over een jaar of drie weer eens de hoofden bij elkaar moeten steken". Dat zei de wethouder niet. omdat hij bang zou zijn voor een grote hoeveelheid werk. Wie zou er aan twijfelen! Hij deelde ons bovendien mee, dat hij voor vol gend jaar wel wat anders heeft. Een nadere omschrijving konden we niet verkrijgen. Voorlopig mag men met deze vage aankondiging tevreden zijn. Het braderie-ornament aan het Gangetje vormt met de aldaar ge- stationneerde stands een entree, die men moeilijk beter had kunnen wensen. (Foto N. van der Horst). broken handelen en een beleefde cle mentie. Er werden tekenen van dracht opgericht. Standhouders, die al een sigaret konden gaan roken, stroop ten de mouwen op om hun buurman een handje te helpen. Men kon een en ander niet tot zes, maar tot zeven uur Er is zweet geplengd. Jantje van Leiden zat achter de tralies. En er was hem geen schijn van kans los te komen. Toen de schemer de braderie ging hullen, werd het hele terrein plotseling in feestverlichting gezet. Een glorieuzer aanzien had men het festijn niet kunnen Weerklank Het braderiecomité ontving om kwart voor zeven een groot aantal autoriteiten in de bovenzaal van Het Gulden Vlies. Wij zagen hier mevrouw Van Kinschot, tal van burgemeesters uit de omgeving van Leiden (o.a. Sassenheim, Woubrug- ge, Leiderdorp, Zoeterwoude, Voorscho ten, Oegstgeest en Warmond), leden van de Leidse gemeenteraad, hoofden van gemeentelijke instellingen en vertegen woordigers van de Leidse middenstands centrale, de boerenleenbank, de groente veiling, de politie en de vereniging vooi vreemdelingenverkeer, K. en O., de Drie- Octobervereniging, de brandweer, Vebo en de Kamer van Koophandel. We zijn ons er van bewust, dat deze opsoi ming lacunes vertoont, maar ze Door middel van een gasfakkel ont steekt mevrouw Van Kinschot het braderie-ornament aan het Gangetje. Dat was gisteravond om half 8. (Foto N. van der Horst). slechts aantonen, dat heel de burgerij bij het braderiefeest is betrokken. Persoon lijk noemen we nog als aanwezigen de wethouders Van Schaik en Jongeleen e mr Bool. de gemeentesecretaris. Wethouder Van der Kwaak heette allen welkom en verklaarde, dat er in Leiden in een paar maanden heel veel is bereikt. „We vonden ais braderiecomité weerklonk zowel by particulieren als by verenigingen en instellingen." Met name bracht hy dank aan de commissaris van politie. Om zeven uur wandelden de genodig den naar het achterbordes van het stad huis, waar mevrouw Van Kinschot de opening zou verrichten. Hier stond K. G. opgesteld. Een corps, dat in staat is het karakter van een dergelijke plechtig heid te verhogen. Op het bordes geko men, kondigde de heer Van der Kwaak het samengestroomde publiek aan mevrouw Van Kinschot het woord voeren. „De eerste Leidse braderie zal nu worden geopend door de eerste bur geres van Leiden. Zij zal U zeker ver tellen wat U te doen staat." „O nee," reageerde mevrouw Van Kinschot be scheiden en voor slechts enkelen hoor baar, „het wordt vast een fiasco." Dat het allerminst geworden. De lezers Initiatiei en animo „Gaarne voldoe ik aan het verzoek de eerste Leidse braderie te openen. Vóór hiertoe oVer te gaan wil ik evenwel mijn oprechte bewondering uitspreken voor het initiatief en de animo, die ontplooid zijn door het actiecomité, waarin de af deling Leiden van de vereniging voor vreemdelingenverkeer, de Leidse mid denstandscentrale, de Drie-Octoberver- eniging en de Vebo eendrachtig samen werkten tot het bereiken van dit resul taat In het bijzonder geldt deze lof U, mijnheer de voorzitter, die, naar men mij heeft verzekerd, de ziel van dit feest is. Het is jammer, dat myn man deze week uitstedig is, maar ik ben er van over tuigd, dat zijn gedachten naar deze bra derie zullen uitgaan. De actie, waaraan de braderie haar onstaan dankt en die zal worden voortgezet in een Leidse week en zal culmineren in het Drie-Octoberfeest, heeft tot doel aan te tonen, dat Lei den lééft. Op het gebied van de handeldrijvende en industriële mid denstand mag gezegd worden, dat Leiden een levendige stad is. Ook op haar industrie kan met trots worden gewezen. Als centrum van weten schap heeft zy eenwereldfaam, ter- wyi zy ook als middelpunt van een groot gebied van land- en tuinbouw en veeteelt een belangrijke functie vervult. Toch Is het goed, dat het comité „Lelden Leeft" het plan heeft opgevat om nog meer leven in de brouwerij te brengen en dat plan niet alleen heeft opgevat, maar het ook op een alleszins lofwaardige wyze ten uitvoer heeft gebracht. Deze braderie wil nog eens speciaal de nadruk leggen op een feit, waar men in het dagelijks leven minder bü stil staat: dat Leiden leeft, intens leeft. De eensgezinde samenwerking van allen, die daartoe het hunne hebben bijgedragen, heeft inderdaad iets zeer byzonders tot stand gebracht. De ingezetenen dezer ge meente zullen daarvan ben ik over tuigd van deze activiteit van hel comité en de prestaties van de winkel stand en talrijke andere medewerkenden ruimschoots genieten. En ik vertrouw, dat velen uit een wyde omtrek naar Leiden zullen komen om te zien, hoe ge zond Leiden leeft en wat Leiden heeft aan te bieden. Mag ik met de beste wensen voor een groot succes hlerby de eerste braderie van Leiden voor geopend verklaren." Triomten Toen het applaus op de woorden van Leidens eerste burgeres was verklonken, verzocht de voorzitter van het comité haar op de knop van de sirene te druk ken. Dit apparaat was welwillend door de brandweer ter beschikking gesteld. Telegram van burgervader Mevrouw Van Kinschot merkte in haar toespraak bij de opening van de feestelijkheden op, dat haar man In Frankrijk met Leiden meeleeft. Deze woorden kregen wel op bijzondere wijze relief, toen de heer Van der Kwaak namens het braderiecomité meedeelde, dat hy een telegram van de burgemeester had ontvangen. De Nederlandse vertaling van de Franse inhoud luidt: Mijn beste wensen voor een goed slagen van dit feest. Het geluid van een sirene is meestal een noodgeluid. Nu was het de inzet van iets, waarvan elke Leidenaar onmiddel lijk de smaak te pakken had. Na de opening maakten de genodigden een rondwandeling over het terrein. Ge dwee liepen we mee en by al het be- Een heerlijke Leidse Goudse kaas Kesper. In het braderietreintje v.l.n.r. heer J. van der Kloot, mej. Willy i der Meer, wethouder D. van der Kwaak, de gevierde voorzitter geiden Leeft", en de heer Han de Wilde. (Foto N. van der Horst). toverende bijkomstige viel toch dit e het sterkst op, dat de stemming er zat. Waar men ook keek bij fruit-, poffertjes-, textiel-, snoep- of leerkraam overal vierde de kooplust z'n onweer staanbare triomfen. En we kunnen het zelfs eens zyn met een burgemeester, die durfde beweren, dat de regen misbaar decor Sympathieke geste van het actiecomité Leiden Leelt" In de overigens zo stille Koninginnelaan in Rijswijk bleven tegen vijf uur gistermiddag de voorbijgangers staan kijken naar twee bomen van politie-agenten, die zich strategisch hadden opgesteld ter weerszijden van de woning van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr Men trok zich er ook L. A. Kesper. Zij behoefden niet lang te wachten op de onthulling van het door de politie geschapen raadsel, want een paar minuten over vijf Geschenken j draaide het Leidse Glippertje zwaar beladen de laan in. Om acht uur was de rondwandeling van Zwaar beladen, inderdaad, met airtori- het comité met uitgelezen gevolg ten teijen en een praohtige bekroonde Goudse J het Vlies, aan kaas, die aan mr Kesper zou worden aangeboden. Met een vlot toespraakje heeft wethouder Van der Kwaak zich einde. Toen werd, mevrouw Van Kinschot voor haar een mimitafeltje aangeboden, een van de hartewensen van de burgemeester. Mevr Van Kinschot kreeg voor haarzelf een 1 zyn placht als voorzutter pakje ter uitbreidtag van de afdeling ac4iecc«nité „Leiden Leeft'gekweten Om badlakens in haar linnenkast. De wet- 1 m '®e blijven noemde hy het traditio- houders Van Schaik en Jongeleen en mrgeschenk een „Leidse kaas zonder Bool mochten een kaas in ontvangstpuntjes", nemen. Dan was er een vierde kaas, die Mr Kesper verklaarde in zijn antwoord aan de echtgenote van de burgemeester werd gegeven: „voor haar vier jongens". De heer Van der Kloot bood aan de H-- .v T actieve voorzitter van het braderie- x&C^OHQG VOOIT J-iGlClOIl comité, de heer Van der Kwaak, ten slotte ook een kaas Namens het gemeentebestuur dankte de heer Van Schaik de heer Van der Kwaak en zyn medewerkers voor al hun werk. „Wat wc nu hebben ge zien, was verrassend af," zei de wet houder. Leiden heeft z'n derde Oc tober. En er wordt wel eens gezegd, dat er naast drie October in Leiden niets kan opbloeien. De heer Van Schaik hoopte, dat er naast deze dag nog tal van andere verantwoorde attracties in de Sleutelstad zullen worden georganiseerd, die op de be langstelling van het Leidse publiek kunnen bogen. „De braderie van nu geeft deze hoop ;n vaste grond." m. 2—11 uur: —11 uur nm.: En omdat het woord „braderie" volgens het Gents Woordenboek betekent" een verkoop van beschadigde of geschonden goederen of waren, die hun frisheid en gaafheid hebben verloren, en eenmaal 's jaars, gedurende een paar dagen onder hun prijs worden aangeboden", omdat de allereerste braderie in 1928 te Ledeberg in België gedurende de kermisdagen werd gehouden, welk voorbeeld de daarop volgende jaren in datzelfde land spoedig werd nagevolgd, en ook de laatste jaren ns kind, omdat „braderie" afgeleid is het oud-Franse werkwoord „brader", dat „onder de waarde verkopen" kan be tekenen, maar ook „beuuilen", „beschadi gen", omdat ik, tenslotte, de lezers niet alleen een taalkundige uitleg van de braderie wilde geven maar ook enkele indrukken van het festijn zelf, zei ik gis teravond tegen Bowientje: ,Jtom, ga mee. Zet je hoep op!" en togen wij onder een mals regentje naar het lichtend hart der oude stad, waar veel poorters en krijgs volk op de been waren. (De lezer ver geve mij deze ietwat uitgerekte zin, die ik bü dezen gratis aanbied aan de commissie voor toelatingsexamen m.o., ter ontleding op taalkundige zowel als redekundige wijze). ,Jk wil dolgraag mevrouw Van Kin schot horen spreken", zei Bowientje. ,Jk vind het zó ontzettend moedig van haar". En dus waren we goed zeven uur op het balcon van het stadhuis, Leidens eerste burgeres stond te popelen om de braderie op de goegemeente los te laten. Doch eerst was er de heer Van der Kwaak, die, als voorzitter van het actiecomité, z'n vreug de wilde uitspreken over deze gebeurte nis, waarvan het doel ook is veel geld door Leidenaars voor Leidenaars te laten rollen. (Hij is ook wethouder financiën „Ik vind haar geweldig", fluisterde Bowientje, toen ze ademloos luisterde naar de heldere stem van mevrouw Van Kinschot. „Ze is altijd zo bescheiden, er nu staat ze te kijk en te hoor voor d< hele nederzetting". En toen was er een druk op de knop, er begon een toestel vreselijk hard lucht alarm te geven. Een aardige vondst van de heer Hagedoom van de brandweei waarmee het sein werd gegeven dat de Leidenaars hun gang konden gaan. Wel, ze gingen hun gang. En gisteravond waren, voor 't eerst in hun leven, de voetgangers baas. Auto' en al dat andere gemotoriseerde duivels werk kwam er niet aan te pas. Schoujier aan schouder en heup aan heup schoof jong en oud over de Boter- en Aalmarkt, langs Stadhuisplein, Nieuwe Rijn er Gangetje. En dat Bowientje van nu werd het kijken niet moe. We stonder. 'onder de mateloze koe en in de giganti sche theepot, we hingen over de toon bank van een nylon- (helaas) bar duwden gezamenlijk bijna een 16-de eeuws huisje met klokgevel en al in de Nieuwe Rijn. We kochten een oliebol op de Koornbrug en verdienden een chocolade in een ballenwerpgelegenheid. Commissaris Meijer, stoer, breeduit, de pijp tussen de sterke tanden, liep rond te kijken of z'n neefjes en nichtjes goed oppasten. „Goed weer voor zakkenrollers," zei Bowientje. „Waar zit je portefeuille?" „Veilig in m'n binnenzak", zei ik braaf. Geef 'm eens even", zei zy toen meer. 'k zie daar érg goedkope kousen." Waar- iee ik maar zeggen wil, dat zakkenrol lers lang niet de enige individuen zyn, die financiële gevaren opleveren voor een eerzaam burgermens. Op het stadhuisbalcon bliezen dappere mannen zich de wangen bol over de hoof den van het voortschui/elende gepeupel „Dag, Walter.'" gilde Bowientje opeens, en daar had ze de bekende knappe schil der Walter Bosch al te pakken, die n zijn onvervaarde gildebroeders een te toonstelling had ingericht onder de are den van het balcon en het motto „H geen dooie maar levende meesters". „Stouterd", zei Bowientje, terwijl hem met een zuurstok tegen z'n wangen tikte. .Jullie mogen nooit van jezèlf zeg gen, dat je meesters bent. Wél dat je leeft. Maar niet dat je meesters bent. Dat zullen wij, het vulgus profanum, Walter glimlachte bedeesd, maar „Gelukkig dat het regent", zei Bowien- e, met haar wipneusje de druppels op vangend. „Want anders was het hier nóg drukker". toen ik hier iets tegenin wilde bren- nietwaar, een man tvil toch ook eens een woordje meepraten? oreerde ze voort: „Weet je wat ik nu zo leuk vind, van deze braderie? Dat je helemaal geen hogehoeden ziet. Met 't 3 Octoberfeest is er altyd 'n categorie, die boven de n uitsteekt. Dat zijn de hogezijen. En de lui met rozetten in de revers. En de 1 namen in hun zwarte pakken. Met opge rolde parapluies in de geschoeide hand. De notabelen, zogezegd. De organisatoren. Wat helemaal niet bij een feest-van-ont- zetting past, want in 1574 hadden de Leidenaars allemódl honger. De rij ken zogoed als de armen. De deftigen u Breestraat zowel als de paupers ui Mirakelsteeg. En de organisatoren, dat waren ruige kerels-zonder-hoge-hoed, met baarden en snorren, gelapte tvambui- zen en versleten broeken. De Watergeu zen van meneer Boisot. Kyk daar, bij voorbeeld. Daar loopt meneer Jongeleen in z'n blote hoofd. En meneer Van Schaik, die z'n jacquet in de linnenkast heeft ge laten. En ga zo maar door. Ik vind het echt democratisch". De Burcht had z'n tenten op de Koorn brug opgeslagen, en zittend op een onver valste ton, dronken we een frisse teug, terwijl in een donker hoekje een jonge Leidenaar voor de zoveelste maal aan een jonge Leidse vertelde, dat zij de mooiste ogen. het prachtigste haar, de liefste han den en de kleinste voetjes van de hete stad had. Zo gaat dat, op een feest. ,Jk moet", zei Bowientje, toen we ogenblik later verderschoven ove Nieuwe Rijn, „ik moetdag, meneer Jilleba.'Kyk, meneer Jilleba heeft hier ook een winkeltje. Leuk ziet het er by u uit, meneer Jilleba.'Ik zeg, ik moet op 't ogenblik aan Krelis denken." „Zo", zei ik ad rem. „Ja," zei Bowientje, „en wel aan het volgende vers over 'm: De regen viel in stromen uit de lucht. Elk bleef in huis, of bergde zich ter vlucht Doch Krelis ging bedaard zijn wegen. Hij scheen, hóe 't regende, niet verlegen. Piet die dit zag, riep lachend: „Maat, Gaat gy zo langzaam over straat?" Maar Krelis. schoon zyn kleren dropen, (De regen stoof, gelijk een rook), Zei: „Beste vriend, wat baat mij 't lopen? Het regent ginder óók!" „Zie je wel?" ging ze voort, nog steeds niet pratensmoe, en helemaal niet ver legen, omdat een kring van 500 Leide naars om haar heen stond, met open Donderdag Waaggebouw, 10 u. v.m.11 uur Vebo-kaastentoonstelling. Centrum van de stad, n.m. 211 braderie. Veemarkt, 9 uur: Vebo- Leidse Hout, 26 u-: concours hippique. Vlies. 10 uur: Congres internat, fede ratie Chr. bouwvakarbeiders- en hout bewerkersbonden. V. en Dhalf 3 en 4 uur: modeshow. Gehoorzaal, 3 uur: Opening congres Ge neeskunst. Gehoorzaal, half 9: galaconcert Concert gebouworkest. congres Geneeskunst. Lis se. Nachtegaal, 3 uur: modeshow firma Tissing. Vrijdag Centrum van de stad, braderie. Waaggebouw, 2 uur n.: Vebo-kaastentoonstelling. Veemarkt, 9 uur: Vebo-expositie han dels- en slachtvee. Vlies, 10 uur: Congres internat, federa tie Chr. bouwvakarbeiders- en houtbe werkersbonden. Gehoorzaal, 8 uur: Chopin-avond Stefan Askenase. P.T.T.-ontspanningszaal Boommarkt, 8 ar: tweede ronde clubvierkamp om de Galvano-wisselkoning. Zaterdag Doelen, 3 uur: jaarvergadering L.SJ3. Alphen aan den R y n, ijsclubge bouw, 23 uur: start merentocht Laura- comité. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober) Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, teL 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 20313. Onze kleurwedstrijd De krant van Dinsdag is met instemming ontvangen. Daar heb ben wij zo al het een en ander over gehoord. De kleurwedstrijd voor jong en oud, gebracht ter gelegenheid van de braderie, en in dat nummer van ons blad uiteen gezet, is een kolfje naar de hand van vele oudere en jongere lezers. Een keur van prijzen staat ge reed voor de gelukkige winnaars. Wat dacht U van een „step", of een foto-toestel, om er maar en kele te noemen? Een klein aantal exemplaren van de „wedstrijdkrant" is nog verkrijgbaar op ons bureau, om beschadigde of weggeraakte te vervangen. Deze kunnen ook per post of telefonisch gevraagd wor den, zolang de voorraad strekt. monden luisterend naar haar voordracht, „zie je wel? Niemand heeft haast, al giet het nog zo". Hoog boven de stad piekte de stadhuis toren in 't volle licht van de schijnwer pers naar de donkere hemel. Als een ver manende vinger: .Kindertjesnu pa \'an Kinschot er niet is en oom Meijer de handen vol heeft, zullen jullie het van avond en morgen en overmorgen niet te bont en te laat maken?" Maar toen druppelde een speels wijsje it het klokkenspel naar buiten en tui melden vrolijke klanken neer op de feestvierende Leidenaars. En opeens had die statige stadhuistoren niets verma- nends meer over zich. Het was alsof hij trots en verheugd neerkeek op z'n goede, njjvere stad, met de energieke, blijde poorters. En het leek wel of de kloKken uitgelaten zongen: „Leiden leeft'! Leiden leef'..". erg blij te zyn, dat Leiden nu eens naar Ryswijk kwam. „Voor my zal het niet zo gemakkelijk zijn op een even schilder achtige wyze een tegenbezoek aan Leiden te brengen," zo zeide de commissaris. Mevrouw Kesper ontving een doos Leidse kletskoppen in luxe verpakking. Tot het gezelschap behoorden de heer L. A. Menmes van de Vebo, de heer J, v. d. Kloot van de Middenstandscentrale, de heer H. de Wilde van de 3-October- vereniging en Willy v. d. Meer, het oharmante meisje, dat deel uitmaakt van de vaste „bemanning" van het braderie- tredmtje. Deelnemers bouwcongres ontvangen Het gemeentebestuur van Leiden heeft gistermiddag om vijf uur de deelnemers aan het congres van de internationale federatie van Chr. bouwvakarbeiders- en houtbewerkersbonden in de burgerzaal van het stadhuis officieel ontvangen. Wethouder Van Schaik wees in een toe spraak op de betekenis van de organi satie het economische cn sociale leven. Die betekenis neemt meer en meer toe. Daarom is het van groot belang, dat con. gressen als dit regelmatig worden ge houden. De resultaten van het werk der werkgevers- en werknemersorganisaties zijn zeer vruchtbaar. Een hechte samenwerking tussen de overheid en de organisaties op het ge bied van het bouwbedrijf is sterk aan te bevelen, aldus de loco-burgemeester. Die samenwerking laat wat Leiden betreft gelukkig niets te wensen over. Spr. illustreerde dit met enkele voorbeelden. Namens de deelnemers sprak de heer Faes, de voorzitter van de federatie, een dankwoord. „Wij voelen ons volkomen thuis in deze stad. die in 1573 en 1574 het verzet verkoos boven het Spaanse slavenjuk", aldus de heer Faes. Het morgenrood der wereldredding Het comité „Jeruël" heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal een evangelisatie samenkomst gehouden onder het motto „Het morgenrood der wereldredding". Als sprekers traden op ds D. W. Veld kamp, Vry-Evangelisch predikant te Hil versum en evangelist P. D. BardelmeUer van Noordwijk, die tevens de leiding van de avond had. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door het muziekcorps van het Leger des Heils, een trompetduet, een orgelist en het zangkoor van „Jeruël". In zijn openingswoord verklaarde de heer Bardelmeyer, dat wy een andere ..sterke man" dan de sterke mannen van de wereld nodig hebben. Alleen Jezus Christus maakt een einde aan het zuch ten van het schepsel. Ds Veldkamp, vervolgens aan het woord komend, zeide dat wij nu leven in de nacht van Zaterdag op Zondag. Die nacht kan ook donker zijn. maar een Christen heeft het morgenrood gezien. Er komt een nieuwe dag. En nieuw tijd perk breekt aan. Het teken is het Joodse volk. dat na 2000 jaren terugkeerde naar het Heilige Land. aldus spr. Wy komen de nacht door, als wij met Jezus gaan. Christus is de enige Man van de toe komst. De belangstelling voor deze avond was zeer goed. R.K. lyceum viert vijfde lustrum Het R.K. lyceum St Bonavcntura viert op 27 en 29 September het vijfde lustrum. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna C., d. van J. Ham en H. de Vos; Johnny, z. van J. Bekker en M. H. Petiet; Hendrik, z. van J. van Beerschoten en T Slappendel; Adreas Pt z. van C. A. Zuidhoek en Th. C. Opdam; Jan A., z. van H. Vlieland en W. van Leeuwen; Carta, d. van K. Keller en H. Pekler; Alfred A, z. van A. A. Felix en van der Welle. GEHUWD: W D. Th. van Werkhoven 1 M. Pieterse; C- J. Straathof en J. A. van der Meer; B. van Daalsen en J. C. Huisman; J. Spierenburg en A G. M. Cornelisse; B. G. B. Venier en C. de Ridder; A. Hendriksen en W. Mindcr- J. Vylbrief en J van der Leek; A. Stngellng en C. E. van der Pot; P. Leeuwen en A- H. Meoyn; Th. C. Ou we rs loot en S. Ladan. OVERLEDEN: J A. Gaikhorst, wedn* 75 j.; L. A. Romeijn. man, 80 j.; P. van Hooidonk, man, 90 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5