Jliettme gciJtórije GTniiraiil Enorme waterstofbom zal op Eniwetok tot ontploffing worden gebracht „Johanna doodde Schreurs, maar ook man en dochter" Order van 20 millioen dollar voor Fokkerfabrieken Wist U DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal: 2— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bi) contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRlSTELllK-NATlOlfAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken n|n but la Itjbuispmr Drie en deriigsle jaargang No 9537 VEBO en braderie Zie pagina's 3 en 4 Aan 't begin van bet atoomtijdperk Spoedig zal nu 't Amerikaanse atoom arsenaal groot genoeg zijn... L'EN NIEUW TIJDPERK staal voor de deur i Spoedig zal de grens worden gepasseerd tussen de eeuw van de televisie, de radar en de straalvliegtuigen en het atoomtijdperk. De Verenigde Staten bereiden zich thans voor op de grootste aller atoomproeven, waarbij een bom tot ontploffing zal worden gebracht, die vele malen krachtiger is dan welke vorige „gewone" atoombom ook. „Deze ontploffing zal het begin zijn van het belangrijkste tijdperk in de geschiedenis van de wereld", zo heeft mr Carl Durham, de voorzitter van het Amerikaanse congres voor atoom energie, verklaard. De explosie zal nog deze herfst plaats hebben op de Atol Eniwetok midden in de Stüle Oceaan. Hoewel de woestijn van Nevada in de Ver. Staten geheel is in gericht op proeven met zware atoom wapens, is men voor deze proef toch maar naar Eniwetok uitgeweken: reeds verscheidene weken treft men voorbe reidingen voor deze belangrijke proef neming. De bom zal op een bepaald punt wor. den gemonteerd en daar tot ontploffing worden gebracht. Er zuUen geen oorlogs schepen of militaire materialen bij deze proef betrokken zijn evenmin als guinese biggetjes. De waterstofbom Dit opzienbarende nieuws, dat wfj ont leenden aan de Daily Express, kan al leen maar betekenen, dat de Ameri kaanse geleerden het laatste stadium hebben bereikt in hun experimenten een waterstofbom te maken. Een waterstof bom, welke 100 maal krachtiger welke atoombom ook. Dit resultaat van de Amerikaanse we tenschapsmensen betekent ook, dat gehele steden van de aardbodem kunnen worden weggevaagd met één enkele bom. Het nieuwe wapen zal groter zijn dan de atoombom, doch altijd nog klein genoeg om in een vliegtuig te kunnen worden vervoerd. De zelfbewustheid van de Westerse wereld wordt groter; men weet zioh sterk tegen de Russische horden in Oosten. President van Libanon onder druk afgetreden Ook daar het leger oppermachtig Ook in de Libanon heeft het leger thans de macht in handen. Het is gebeurd der bloedvergieten en zelfs zonder dat er een soldaat aan te pas kwam. Onder druk van de oppositie, die een algemene staking had uitgeroepen, is president Bechara el Khoury vanmorgen afgetre den. Zijn functies zijn overgenomen door de opperbevelhebber van het leger, gene raal Foead Shebab. Deze zal president blijven, totdat een opvolger voor El Khoury is gekozen. Tijdens de oefening Mainbzace: Noorse duikboot was vermist De vlootoefening Mainbrace kreeg gis teravond een geheel ander karakter, toen alle deelnemende schepen plotse ling opdracht kregen om de Noorse on derzeeboot Utvaer op te sporen. De Utvaer werd vermist en was over tijd In allerijl wijzigden de schepen hun koers naar de plaats waar de onderzeeër voor het laatst was gesignaleerd. In dat gebied heerste op dat ogenblik een krachtige storm met uitschieters van 100 km per uur. Alle radioverkeer werd i stopgezet om de marconisten gelegenheid te geven eventuele noodsignalen van bet vermiste schip op te vangen. Later deelde de Noorse Koninklijke Marine mee. dat de onderzeeboot in een Noorse haven was binnengelopen en zich ln veiligheid bevond. Het schip had de gehele dag taal noch teken gegeven Men neemt aan, dat de radio van de duikboot defect was geraakt. De eerste schorseneren Aan de veiling Weatland in 's Grave- zande werden gisteren door de kweker G. J. Diteweg de eerste schorseneren geveild. Ze brachten 41 en 27 cent per kg op. Walvis arriveert in Rotterdam Nog onlangs verklaarde de Ameri kaanse senator Brien McMahon, voor malig voorzitter van de genoemde atoom commissie: „Ik geloof nooit, dat Stalin zijn mannen nu nog order zal geven tegen tegen het Westen op te rukken, tegen de waterstofbom. Evenmin geloof ik, dat Stalin zijn vloot en zijn lucht macht tegen dit machtige wapen in de strijd zal brengen." De atoomvoorraad „De dag zal spoedig aanbreken, dat de Ver. Staten de productie van atoombom men kunnen stopzetten," aldus verklaar de gisteren Gordon Dean van de atoom commissie. Dean vervolgde: „Het Ame rikaanse atoomarsenaal zal dan groot ge noeg zijn, om in een oorlog de industrie en iedere belangrijke opslagplaats van welke mogendheid of welke combinatie van staten ook, volledig te kunnen nietigen." Gordon Dean besloot met te zeggen, dat de Ver. Staten, wanneer zij over vol doende atoomwapens beschikken, moge lijk zouden kunnen overgaan op het ge bruik van de atoomenergie voor vredes- gebruik Nu ook geleid raketvuur op Korea De Amerikaanse marine heeft gister avond te Washington verklaard, dat vooi de eerste maal een aantal geleide raket ten met succes is afgevuurd van hel 27.000 ton metende vliegdeksohdp Boxer. Het vuur was gerioht tegen zwaar ver schanste communistische doelen op 240 km. afstand van de Boxer. De baan van de raketten werd door middel van geheime instrumenten n keurig gevolgd, hetgeen de zuiverheid van het vuur waarborgt. De raketten werden naar het doel gericht door zgn. „leidvliegtuig", dat zich, hoog in de lucht, boven de doelen bevond. Op het ogenblik, dat de raket naar beneden duiken, werd het projectiel door vliegtuig precies op het doel geleid. Voor het gehele „karwei" waren slechts 12 marinemensen nodig, o.w. 5 officieren Moment tijdens de vergadering van de Raad vari Europa te Straatsburg. Zittend aan de tafel van rechts naar links: de Franse minister van Buit. Zaken Robert Schuman, de Italiaanse premier Alcide de Gasperi, de Britse minister van Buit. Zaken Eden en zijn Luxemburgse collega Joseph' Bech. Kolen- en Staalparlement 10 Januari bijeen organisatie-commissie van het Europese Kolen- en Staalparlement zal midden October in Luxemburg bijeen komen onder voorzitterschap van de Franse oud-minister Paul Reynaud. Luxemburg is gekozen om nauw contact te kunnen onderhouden met het daar ge vestigde Hoge Gezagsorgaan. Het parle ment zelf komt op 10 Januari 1953 weer te Straatsburg bijeen. Chauffeur zakte door bromfiets Met bus geslipt; nu zelf ernstig gewond De chauffeur van de bus, die Zaterdag September op de Aalsmeerweg Ams* :rdam slipte, waardoor drie fietsers werden gedood, heeft deze week zelf ongeluk gekregen. Hij zakte door de voorvork van zijn bromfiets en moest een zware hersenschudding en ver wondingen aan het gezicht in het zieken huis te Haarlem worden opgenomen. De rechter-oommissaris heeft mmid dels de banden van de bus in beslag ge- n. Er is nog niet beslist of een straf rechtelijke vervolging zal worden inge steld. Nieuw Zaterdagavond program van de V.A.R.A. De VARA zal in de komende winter iet een geheel nieuw Zaterdagavondpro. gramma starten, n.l de V AR A-showboa t, die elke Zaterdag van 20 05 tot 22 uur door de aether zal varen Kobus Rarekiek verdwijnt, maar hiervoor in de plaats komt een nieuw programma van Wim lbo „In Holland staat een huis". Van de ensembles voor lichte muziek zal dat van de guitarist Jan Mol verdwij- evenals de Edelweiss-kapel, voor de laatste komt een Italiaans gezelschap in de plaats. De uitzendingen radiolympus met Jaap Buys Jr weer als voorzitter, de heer v. d. Kieft minister gewor- is; Aetherforum en de artistieke staalkaart blijven gehandhaafd. Op Zondagochtenden zullen 16 kerk- cantates van Joh. Seb. Bach worden uit gevoerd. Legergoederen eisen onverwoestbare emballage Het verlies van voedsel, legergoederen, wapens e.d. gedurende oorlogstijd kan enorm groot zijn door een onvoldoende verpakking. Dit is een bittere ervaring geweest uit de laatste oorlog. Door schade en schande wijs geworden bestaat er nu in Amerika een uitvoerig systeem van verpakkingsvoorschriften voor leveran ciers aan leger, vloot en luchtmacht. Weliswaar zijn de kosten dikwijls vrij hoog. soms zelfs 20% van de prijs van het product, maar het verlies is dan ook nihil, ook al moeten de goederen bijv. opgeslagen blijven in de open lucht of een lange reis ondergaan. Over dit alles hebben gisteren voor een aandachtig gehoor van industriële en militaire zijde de Amerikaanse deskundige B R Lewis en de Nederlandse heer F Smit in het Kurhaus gesproken. Beiden deden een dringend beroep op de industrie en de legerleiding cm de Amerikaanse standaardbegrippen, ge vormd uit een serie wetenschappelijke proefnemingen, over te nemen. Op het Airborne kerkhof te Oosterbeek werd Woensdagochtend de strijd om Arnhem in September 1944 herdacht. Schoolkinderen uit Arnhem en Oosterbeek legden bloemen bij de graven der gesneuvelden. Explosie in Boedapest eist 200 doden Bij Alag, 20 km ten Noorden vai Boedapest, is een munitie-opslagplaats ir de lucht gevlogen. Volgens te Wenen ontvangen berichten zijn hierbij onge- 200 personen om het leven gekomen, terwijl de huizen im een kring van 14 km rond de opslagplaats door de luchtdruk zijn beschadigd. De Hongaarse regering bewaart rond deze ontploffing echter een merkwaardig stilzwijgen. Nóg 3000 man minder bij Spoorwegen Het personeel der Nederlandse Spoor wegen, dat ln 1948 41220 bedroeg, is thans reeds tot 34.000 teruggebracht. Volgens de directie zal de inkrimping vooral in de administratieve sector nog verder moeten worden voortgezet. Niet tegenstaande er om practische redenen nieuw personeel wordt aangenomen, ligt 't in de bedoeling van de bedrijfslei ding te komen tot het personeelsbestand van 1938. Er zullen dus nog ruim 3000 personeelsleden moeten afvloeien. Dit werd gisteren medegedeeld op de jaar vergadering van de bedrijfsgroep Spoor wegen van de Ned. Kath Bond van ver voerpersoneel St. Raphael. Hoofdstartbaan Valken burg in 1953 gereed Bijzonderheden over onze zeemacht De gemiddelde sterkte van het mili taire personeel der zeemacht wordt voor 1953 gesteld op 22.800 man, zo blijkt uit de thans verschenen begroting van Ma rine. Het aantal vloot-geestelijken is ge stegen van 32 op 34. Verwacht mag worden, dat de proef tochten van. de beide kruisers uit het vlootprogram en van de eerste onderzee bootjagers in de lpop van 1953 zullen plaats hebben. De „Karei Doorman" is uit de vaart genomen voor onder houdswerkzaamheden. Zolang zal het per soneel, gelijk eerder geschiedde, gedeta cheerd worden by de Britse Marine. De thans in aanleg zijnde hoofdstart- lan van het vliegveld Valkenburg zal in 1953 volledig in gebruik komen. Voor het korps mariniers is in het jaar 1953 herhalingsoefening geprojecteerd. In het komende jaar zullen twee lichtsche pen, twee kleine betonningsvaartuigen en zeegaand betonningsvaartuig ge reed komen. Dan zal ook de kelen van lichttorens langs de kust weer in orde 'jn en gemoderniseerd. Met Belgische instanties wordt overleg gepleegd over de herziening der loods- ven. Bij resultaat zullen de nodige wetsvoorstellen worden ingediend. Overwogen wordt voor de rijkswerf Den Helder een centraal directie- en administratiegebouw te doen verrijzen. erste aanloop wordt een bedrag van f 100 000 aangevraagd. De totale kosten worden geschat op anderhalf millioen. Wij diinken IV2 milliard liter melk Blijkens de begroting 1953 van het Landbouw Egalisatiefonds rekent minis ter Mansholt op een import van 25 000 ton gerst. 150000 ton haver, 270.000 ton en 70000 ton diverse granen. Deze getallen hebben dus betrekking op voe- Voorts blijkt uit de begroting, dat ge rekend is met de consumptie van 1.550.000.000 liter melk en van 180.000 000 liter karnemelk. ACHT PERSONEN WERDEN GE DOOD en dertig gewond, toen vanmor gen te Hamburg een personentrein ont spoorde. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT LEEUWARDEN Gistermiddag bezocht Prinses Wilhel- mina in gezelschap van haar particulier secretaresse mej. J. Geldens de Beaufort Baronesse van Hardenbroek het gerestaureerde koor van de Grote Kerk te Leeuwarden en de grafruimte van de Friese Nassau's aldaar. Na afloop van het bezoek vertoefde zij nog enige tijd ten huize van Koningin. Prins naar werkgevers in Den Haag Prins Bernhard is van plan een deel van de ledenvergadering van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers bij te wonen, die op 23 October in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag wordt gehouden. De vergadering wordt op 24 October voortgezet. Major-general H. Noble in Nederland Als chef van de consultatieve groep voor de wederzijdse hulpverlening is thans de major-general H. Noble in Den Haag geaccrediteerd. De heer en mevr. Thomas A. Bell gaven te zijner eer gis teren in hun woning te Wassenaar een ontvangst, welke bijgewoond werd o.a. door de heer en mevrouw Clarence Hun- ter en mevrouw Chapin, die zojuist uit Amerika is teruggekeerd, waar zij het huwelijk van haar zoon meemaakte. Voorts zagen wij het hoofd Van de Leger- voorlichtlngsdienst, mr G. P Kies en de luitenant ter zee le klasse H. J. Noppen. Generaal en mevrouw Noble, die voor lopig hun intrek hebben genomen in kasteel Oud-Wassenaar, verblijven welis waar voor het eerst in Nederland, doch hebben reeds zeer vele van onze landge noten leren kennen doordat de generaal een aandeel leverde in de opleiding van Nederlands officieren in de Verenigde Staten. Emmeloord (N.O. Polder) krijgt een ziekenhuis In de begroting 1953 van het Zuider- zeefonds is gerekend op de aanbesteding van een ziekenhuis te Emmeloord in de Noordoostelijke Polder. In deze polder zullen in 1953 49 bedrijven in blijvende staatsexploitatie zijn, met een gezamen lijke oppervlakte van ruim 1300 ha. Onveiwacbte getuige in moordzaak: Verdachte zelf trekt evenwel haar vroeger afgelegde bekentenis in JOHANNA G.-H., de 41-jarige weduwe van een politieman te Bergen -op Zoom, heeft gisteren voor het Bossche gerechtshof ontkend, dat zij de oude Zeeuwse boer Keesje Schreurs op zijn 80ste verjaardag met een gummistok had doodgeslagen. Haar eerder afgelegde bekentenis was ge logen, verklaarde ze nu. Daarom was ze in hoger beroep gekomen van het in Maart jl. gewezen rechtbankvonnis van tien jaar gevangenisstraf. Vast beraden vocht ze voor haar vrijheid. Er kwamen echter getuigen, die haar pertinent bezwaarden. Een sensationele wending nam de zaak, toen een vrouw voor het hekje verscheen aan wie Johanna in de cel bekend zou hebben, niet alleen Keesje vermoord te hebben, maar ook haar man en haar dochtertje, uit angst dat uit zou komen, dat zij een verhouding met Schreurs had gehad. Deze onthulling kwam pas later, aldus 1 .Antwoord", zegt de president De Telegraaf. Eerst ging het bij de ver-I Dat antwoord komt: „Haar horen alleen om Keesje, die in een rust huis te Bergen op Zoom woonde, en in Augustus 1946 naar Johanna ging om te vragen waarom zij niet volgens belof te voor zijn honderd gulden een broek en schoenen had gekocht Deze visite, op zijn verjaardag huis van Johanna en haar m wachtmeester, gebracht was zijn laatste gang. Nadien hoorde men niets 1 het Zeeuwse boertje. De wachtmees- overlced in een ziekenhuis zes weken de vermissing van Keesje. Een jonge dochter van het echtpaar stierf even- kreeg omgang met een man, die haar naar Zeeland leidde. Het huis leeg. Vier en halfjaar later, in 1951, kwam iets van de waarheid over Keesje aan het licht: men vond zijn ■esten in een gecamoufleerde put in de tuin van Johanna's vroegere huis. Arrestatie van Johanna en vollledige, gruwelijke bekentennis. „Ja, ze was dief achtig en had haar man vaak in moei lijkheden gebracht. Zeker, ze had hele maal alleen het boertje op zijn verjaar dag ontvangen, hem gezegd, dat ze toch nieuwe schoenen had gekocht, en hem :lag tegen het hoofd van het leven beroofd toen de grijsaard zich bukte om alvast zijn oude schoenen uit te trekken. Hij viel voorover en gaf Haar man, be ducht voor haar lot, hielp mee hem verder onvindbaar op te bergen. Dusmijn man" Maar voor de rechtbank rees herriep j al die woorden, en ook nu noemt Johanna zich onschuldig. „Je hebt de moord precies beschre- sn", roept de president. r.Ja", zegt Johanna, ,;zo heb ik het vertelden zo is het niet". „Wat is er gebeurd in de slaapkamer?" wil de president weten. „Ik weet het niet. Dat weet niemand. Toen ik thuiskwam was Keesje dood. Mijn man was thuis". „Dus?" vraagt de president. „Dusmijn man", zegt ze aarze lend. Er komt een neuroloog getuigen. Hem, dokter Jansen, heeft Johanna óók die biecht gedaan. De vreselijke slag met het wapen van de wachtmeester, dat bestemd is om in handen van de politie gehanteerd te worden voor orde en be scherming. Dr Hulst, de politie-deskun- dige. bekijkt zulk een wapenstok die de president hem toont en bevestigt, dat een zware slag een oude man kan doden. Alle verhoren draalen om de grote vraag: Waarom heeft de vrouw bekend als zij onschuldig is? Amerikaans aanbod aan Den Haag Voorwaarde Nederland moet zelf voor veertig millioen bestellen DE VERENIGDE STATEN zijn bereid bij de Fokkerfabrieken een be stelling ter waarde van twintig millioen dollar te plaatsen voor de bouw van Engelse Supermarine Swift-gevechtsvliegtuigen. De voorwaarde is echter, dat de Nederlandse regering zelf vliegtuigen tot een waarde van meer dan veertig millioen dollar zal laten bouwen. Als tegenprestatie zal Nederland dan waarschijnlijk een deel van de toestellen die door de Ame rikanen bekostigd worden ten geschenke krijgen, zo ontleent de Vkrt aan de New York Times. Het Amerikaanse aanbod was eerst gedeeltelijk aan België gedaan, maar de Belgen toonden zich meer verontrust over hun begrotingstekort dan over hun gebrek aan dollars. Van Nederlandse zijde is mede door de kabinetscrisis nog niet officieel geantwoord. Het voorstel is een onderdeel van een groot Amerikaans plan om 225 millioen dollar in de West-Europese productie van jachtvliegtuigen te steken mits Europa voor eigen rekening jagers ter waarde van 118 mfllioen dollar zal bou- De Vlckers Supermarine Swift is DAT op de begroting van Binnenland- Zaken 535.000 wordt aangevraagd jor het in 1953 te verwerken gedeelte an de kosten van herstel der Abdij gebouwen te Middelburg. DAT in Keulen een aanhangwagen met 750 lege groentenkisten is gestolen van een vrachtauto der fa. Gebr. J. uit Venlo. DAT in Utrecht een padvindershuis is geopend, waarin alle Utrechtse pad vindersorganisaties zijn ondergebracht. DAT in Friesland een stichting met een kapitaal van 1,4 millioen wordt opgericht die ln Noordbergum 33 ha grond zal aankopen voor de vestiging van een tehuis voor 150 geestelijk hulp behoevenden. DAT de K.L.M.-busverbinding tussen het Leidseplein te A'dam en Schiphol zoals reeds is aangekondigd m.i.v. 1 October niet meer gratis zal zijn. DAT de kioskjuffrouw mej M. C. A R en zekere R. M„ beiden uit Hoog Soe- ren, resp. wegens verduistering van enkele duizenden guldens en heling zijn gearresteerd. DAT tijdens de vacantieleergang van Warmtestichting in Utrecht het 25-j bestaan van deze stichting wordt gevierd. DAT de deelnemers aan de R'damse havendag gisteren en vannacht een bui- tengaatse tocht hebben gemaakt met de Maasdam, het nieuwe schip van de H.A.L DAT vandaag en morgen in R'dam een congres van de Internationale Liga van Handelsagenten en Handelsreizigers wordt gehouden. DAT de raad van Nijmegen de aan leg van een sportpark met zeven speel velden in West-Nijmegen heeft goed gekeurd (Kosten: f 500.000). DAT de Ned. gezant in Egypte, Syrië en de Libanon, mr Cnoop Koopmans. op het ogenblik zijn dochter in New York bezoekt. DAT de Amersfoortse buschauffeur Jan van Gent. die een maand lang van be trekking zal verwisselen met een collega uit New York, gisteravond per K.L.M naar Amerika is vertrokken. DAT* de Naco-bus Alkmaar-Leeuwarden in vier jaar tijd reeds 500.000 km (gemid deld 260 per dag) heeft afgelegd en ln die periode 125 000 liter dieselolie ver bruikte en f 12.000 aan belasting kostte DAT in het R.A.I.-gebouw te A'dam van 27 Februari tot 8 Maart a s. motorrijwie len worden tentoongesteld en van 23 April tot 2 Mei bedrijfsauto's. DAT Eindhoven gisteravond het'bevrij dingsfeest inzette met het ontsteken van de feestverlichting, waartoe klokslag acht uur het sein werd gegeven met het af schieten van vuurpijlen op de Philips- eenpersoons jachtvliegtuig voor het af slaan van aanvallende vijandelijke bom menwerpers. (Voor deze taak beschikt onze luchtmacht thans over de Glost< Meteors, waarvan eind 1953 de laatste van de 150 bestelde toestellen wordt af geleverd). Dank zij de pijlvormige vleu gels en staartvlakken acht men het toe stel in staat de snelheid van het geluld te evenaren. Op 10 Juli j.1. vloog de Swift van Londen naar Brussel minuten en 3 seconden, dus nu gemiddelde snelheid van 1030 km per Als Nederland het aanbod aanvaard, zullen de straalmotoren voor de toe stellen uit Engelan komen. Het bedrijf van Fokker, waar thans 2.000 man per soneel werken, zal dan aanzienlijk mo ten worden uitgebreid. Twee Fokker-lesjagers naar Amerika Seriebouw van do S 11 en S 12 door Fairchildiabriek? In dt loop van de volgende week zul len twee Fokkervliegtuigen per schip de Oceaan oversteken Het zijn beide les- jagers, de S 11 Instructor en de S 12. een neuswieluitgave van de Instructor. Zoals onlangs gemeld heeft de Ameri kaanse FairchHdfabriek de licentie ver kregen voor alle Fokkerproducten, waar. onder dus ook de beide te verschepen lesvliegtuigen. De beide machines zullen aan genoemde fabriek worden afgele verd Het is niet uitgesloten, dat de Fairchlld Lz.t. de productie van beide typen toestellen ter hand zal nemen. schermen." „Twee dokters zeggen, dat u niet offer vaardig bent." „Laat de dokters zeggen wat ze willen." Nog een reden geeft ze op, namelijk, dat ze omgang had met een man, en haar eigen schande wilde dekken. Maar een moord bekennen om haar eigen schande te bedekken? Welke schande? Vaag, leek dit antwoord, en hoogstens kan de bedoeling iets verduidelijkt wor den door het oordeel van een psychiater, door de verdediging als deskundige opgeroepen, luidende, dat het haar mis schien gemakkelijker viel de schuld van moord op zich te nemen, dan in haar kring als vrouw bekend te staan, die haar man beschuldigt. En op de vraag of de psychiater de bekentenis geloofde, antwoordt hij: toen wel! „En nu?" vraagt de president „Personen zoals wfj kunnen nog wel twee of drie andere verhalen doen. Wie zegt welk verhaal de waarheid is?" In het licht van de harde klare feiten der vroegere bekentenis, en het mede helpen begraven, dat zij ook nu nog toe geeft. leek de indruk gedurende het proces sterk tegen Johanna G. te zijn. Misschien dat even een lichte twijfel kon rijzen na de woorden van de des- kundige-getuige, doch toen volgde het getuigenis van een collega van Johan- 's overleden echtgenoot. Tegen hem had de wachtmeester kort na de vermissing van Keesje over duistere vermoedens jegens zijn vrouw geklaagd. Hij droeg .van- trouwen in het hart. „Misschien wil ze mij vergiftigen, ik heb vaak hoofdpijn En toen hij ernstig ziek werd en in het ziekenhuis lag kon hij met zijn col lega niet meer praten. Hij kreunde, en kon geen woord meer zeggen, vertelt de getuige nu. (Voor vervolg zie pag. 7). Men is voorzichtig met de Oost-Duitsers Die morgen als delegatie naar Bonn komen Het presidium van de Volkskamer van Oost-Dultsland zal zijn delegatie, die aan het West-Duitse parlement vooretellen zal overhandigen inzake de hereniging van geheel Duitsland, niet Maandag, maar Vrijdag zenden, zulks op verzoek' van de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, wegens het bezoek van de Italiaanse' premies De Gasperi in het begin van de volgende week. Er is een speciale lijfwacht benoemd om de veiligheid van de uit vijf man bestaande Oost-Duitse delegatie te waar borgen. De delegatie zal niet door het Ruhrgbied naar Bonn reizen, maar een speciale omweg maken. De West-Duitse autoriteiten hebben de communisten ver boden, per trein naar Bonn te komen, uit vrees, dat zij zouden proberen, op' de stations propaganda te maken. Drie /.wethouders" in N.-O. Polder De Noord-Oostpoldercommissie voor algemene belangen heeft zich eenstem mig accoord verklaard met het voorstel van de landdrost, dr ir S. Smeding, om adviserende „wethouders" t« benoemen die hem in bet bestuur zullen bijstaan. In plaats van twee. zoals de landdrost had voorgesteld, komen er echter drie. De candidaten zijn mevr. dra J Jonker- Smid (Pvd A.). J. W. M. v. d. Noort (K V.P.) en W. G. de Feyter (A.R.). HET WEE» IN EUROPA i Bewolk toestand s :rS' stockJioln Edinburgh licht bew. licht bew. onbewolkt zw e windstil 10 01 13 0 ZonS ks-SÏ' regenbul WZW 8 windstil Z 1 Z 5 16 0 1 15 6 21 1 Berltir regen WZW 5 windstil W t 19 01 fi 19 0 A-net,* licht bew ZW I 21 0 WEERBERICHT Kans op buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht ln het bin nenland hier en daar mist en plaatselijk lichte nacht vorst. overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 6.21 tot 18.46; maan 6.33 tot 18.27. Op 19 September N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1