iftW Vijf en twintig jaar organist van de Pieterskerk Ook een kwart eeuw dirigent van de koraalmuziek Mannen en vrouwen tussen 18 en 40 jaar zijn welkom Congres van bouwvakarbeiders en houtbewerkers begonnen Medici vechten tegen de griep Brandweer van Kring Katwijk oefende in Wassenaar Bromfietser zonder rijbewijs voor de balie NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 Leo Mens gaat jubileren Leo Mens, de organist van de Pieterskerk in Leiden, hoopt over veertien dagen twee jubilea te vieren. Vieren is eigenlijk té veel gezegd, want als •het helemaal aan de heer Mens zou liggen, zouden ze in stilte voorbijgaan. Toch zouden wij in onze taak tekort schieten, als we er geen melding van zouden maken. In de eerste plaats dan werd deze organist 25 jaar geleden als opvolger van de heer C. B. Duijster tot organist van de Pieterskerk be noemd. En ten tweede hoopt hij straks voor de 25ste maal de koraalmuziek van de derde October te leiden. De heer Mei die wereld van Nederland een markante plaats inneemt, is opgegroeid in een fai mille, die voor de orgelmuziek grote be langstelling koesterde. Zijn grootvader was organist te Noordwijkerhout en zijn vader bespeelde geruime tijd het orgel van de grote kerk te Noordwijk-Binnen Op dit orgel heeft de heer Mens zijn eerste proeven afgelegd onder het cri- tische gehoor van een muziekminnende vader, die de eerste leermeester van de heer Mens genoemd zou kunnen wor- Voorts studeerde de organist bij dé heer Duijster, die tot 1927 organist van de Pieterskerk was, en de heren J. A. de Zwaan en C. Oberstadt van het kon. conservatorium in Den Haag. In 1904 be haalde hij het einddiploma cum laude. tenvijl hij in het jaar daarop slaagde voor het diploma piano. In 1903 reeds werd de heer Mens be noemd tot organist van d« Eglise Wal- lonne te Delft en op 1 Juli 1905 tot Orga nist van de Hervormde Nieuwe Kerk aan het Spui te Den Haag. Op 1 Mei 1920 volgde zijn benoeming tot leraar piano aan het Hofstedelijke conservatorium, welke functie hij heeft bekleed tot 1 Maart 1944. De heer Mens. die zich in het bijzonder voelde aangetrokken tot de Bach-muziek werd in de loop der jaren voor heel wat functies gevraagd. Wij noemen: lid van de commissie voor de Kerkmuziek van wege de raad voor Kerk en eredienst, bestuurslid van de vereniging voor Pro testantse Kerkmuziek, tweede voorzitter van de Kon. bond van zang- en orato riumverenigingen, voorzitter van de af deling Leiden van de Kon. Ned. toon kunstenaarsvereniging en lid van de examencommissie voor koordirigenten vanwege de genoemde Kon. bond, tenvijl hij ook voorzitter is geweest van de af deling Den Haag van de Ned. organisten vereniging. Verschillende belangwekkende publi caties op het gebied van de orgelmuziek verschenen van de hand van de heer Mens. Zo schreef hij een uitvoerige stu die over Stijl en Opvatting van onze Psalmwijzen. We wijzen ook op zijn ar tikelen in muziektijdschriften. Met grote dankbaarheid kan de heer Mens op zijn loopbaan terugzien. Het orgel in de Pieterskerk is hem baar bezit geworden. Het zou hem vallen, er afstand de organisten- de godsdienstoefeningen als e nève de opzet van hét Rode Kruis zó veranderd, dat ook voor vrijwilligers een plaats ingeruimd werd voor de verzor ging van gewonden, In 1903 werden de statuten van het Ned. Rode Kruis uit gebreid. Het ging zich ook op vredes taken. zoals leniging bij rampen in bin nen- en buitenland, werpen. Terwijl het Ned, Rode Kruis in de oor logsjaren practisch op non-actief was ge steld, is het na de oorlog vooral door het werk op het gebied van de bloedtrans- dier-l fusie, de moedermelkcentrale en de „waar Ihoornvliestransplantatie bekend gewor- te moeten doen !den. De Rode Kruis-colonne is geen Met hoeveel toewijding en geduld heeft!nieuw na-oorlogs verschijnsel. Den Haag hij de Leidse Hervormde Gemeente le-'kende al in 1907 zijn transportcolonne. Na ren zingen. De overgang van ,,hele" op I de oorlog heeft echter iedere afdeling halve" noten bracht heel wat moeilijk-van enige betekenis haar eigen transport heden met zich. Maar het is hem I colonne gekregen. De taak van de colon- gelukt. En de Gemeente is hem er dank- nes is om bij rampen in de naaste om baar voor. geving direct tot hulpverlening uit te De heer Mens liet zich niet alleen ml rukken. Bij grote rampen zal de indivi- organist kennen, maar ook in zijn orgel concerten. die steeds weèr op een ruime belangstelling voorzover daarvan bij orgelconcerten sprake kan zijn kon den bogen. Tot de hoogtepunten in zijn loopbaan rekent de heer Mens ongetwij feld de concerten ter ere van Bach op de 28ste Juli. Hóe zingen we De feestvierende Leidenaars, die zich op de vroege morgen van drie October rond het standbeeld van Van der Werff verzamelden om hun blijdschap uit te zingen in de bekende koraalmuziek, spreken met een zekere trots over hun dirigent, die met ernst en enthousiasme ait punt van het feestprogramma leidt. van bewust zijn, dat men aan de koraal muziek bepaalde eisen mag stellen. De dirigent heeft zijn koor elk jaar de vraag voorgelegd: Hóe zingen we de liederen? Dat ..hoe" hebben de koristen langza merhand zeer gunstig beantwoord. goed idee zijn, de heer De heer Mens zelf zegt er van, dat hij Mens straks opnieuw te laten blijken, dit werk met plezier doet. Hij is er in I dat men ook zijn werkzaamheden als geslaagd een groot aantal zangers en dirigent van de koraalmuziek op hun zangeressen te verzamelen, die zich er I waarde weet te schatten. Rode Kruis een mooi symbool Het Rode Kruis is het internationaal gesnnctionneerde symbool van werken van offervaardigheid, barmhartigheid en naastenliefde. Aldus dr H. P. Veldhuyzen Jr, commandant van het Rode Kruiskorps, op de gisteravond in het Academisch Zie kenhuis gehouden propaganda-fllmavond. Spr. schetste in enkele lijnen de ge schiedenis van het ontstaan van het Internationale Rode Kruis en ging vervolgens iets nader in op de historie van het Ned. Rode Kruis. In 1906 conventie te Ge- duele hulpverlening, die overigens niet Zoeken naar samenwerking tussen werker en patroon Vanmorgen Is in Leiden begonnen het congres van de internationale federatie van Chr. bouwvakarbeiders- en houtbewerkèrsbonden. Het wordt gehouden in Het gulden Mies. Er nemen ongeveer zestig personen aan het congres deel. Zy komen uit België, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Saarland en Nederland zelf. De besprëkingen duren tot en met morgenavond. naar als accordeonvirtuoos. Het applaus voor deze jongen was in één woord Gisteravond werden de deelnemers op feestelijke wijze in de grote Stadsgehoor zaal ontvangen. Het welkomstwoord werd hier gesproken door de heer W. Nicolai namens de besturen van de afdelingen van de bouwvakarbeiders- en houtbe werkersbonden te Leiden. Hij wees er op, dat het congres van de organisatie nu voor de eerste maal in Nederland word', gehouden. Dat Leiden de eer te beurt is gevallen de congressisten drie dagen in z'n midden te hebben, stemde de organisatoren tot blijdschap. De heer Nicolai zei verder, dat gedu rende het congres verschillende belangen moeten worden besproken. We zullen moeten zoeken naar een gezonde samen werking tussen werker en patroon. Een samenwerking die beidén ten goede komt. De verstandhouding tussen de ver schillende landen noemde hij goed. Men had voor deze avond de mede werking gevraagd van het bekende mu ziekgezelschap Sempre Avanti met Jong en Jolig onder leiding van de heer Kukler, het mannen-dubbelkwartet Inter Nos onder leiding van de heer Van Wijn gaarden, de drumband van de R K. har monie te Leiden en een elf-jarige Leide- Familieberichten uit andere bladen ONDERTROUWD: J G Burgers, tandarts en B A Ryksen. Breda. GETROUWD: A N W Felaer en R H A Steenbeek. Dieren: mr H A Aalsmeer en M Geerlings, Rotterdam. BEVALLEN: Mevr. E A E M SlUem-Gra- Schimmelpenninck; mévr. Driessens-'" genat i (Gr.). Tl J. Amsterdam bundig. Hij moest zelfs een kéer terug komen, of hij wilde of niet. De genoem de drumband verzorgde een uitgebreide taptoe, die men beter op straat kan hou den dan in een zaal. Maar de kwaliteit er niet minder om. En dan Sempre Inter Nos met nieuwe selecties. Sempre speelde en zong ook de verschil lende volksliederen. Het Wilhelmus werd pas aan het eind van de avond gespeeld. Dat had men beter direct na het spelen van de andere volksliederen kunnen doen. Na de pauze werd nog het woord ge voerd door de heer Rik Faes, voorzitter van de internationale federatie. Hij dank te de Leidenaars voor hun degelijke ont vangst en hoopte, dat de beraadslagingen aan de verwachtingen zouden beant woorden. De officiële opening door de heer Faes voorzitter van de internationale fede ratie, werd ook bijgewoond door weihou der Jongeleen namens het gemeente bestuur van Leiden, de heer Alders na mens de K.A.B. en het Internationaal Chr. Vakverbond en de heer Ruppe voorzitter van he'. Ohr. Nationaal Vak verbond. De heer Faes zei het een te vinden een congres van de federatie te leiden in het vrije Nederland, dat kan bogen op een taai en doelbewust voor geslacht De acht congressen overziende, die in het verleden zijn gehouden, con cludeerde hy, dat de federatie levens krachtig is en overtuigend haar beteke nis voor de bouwvakarbeiders en hout bewerkers heeft bewezen. Zij heeft voor al een voorllohrende taak en zal er naar moeien streven via beinvloeding va overheden in de verschillende landen de gewenste hervormingen op internatio naal niveau tot stand te doen komen Vanmiddag om vyf uur zouden de co genoeg te waarderen valt, haast altijd tekort schieten. Daarom is juist het op treden van een groep in colonneverband o belangrijk. Het Rode Kruis kent de uniform en een zekere discipline, die voor de uitoefening van haar taak nodig is gebleken. Het is echter beslist geen militaire organisatie. De opleiding tot helper of helpster duurt twee jaar. Het eerste jaar wordt een E.H.B.O - ursus gegeven. In het tweede jaar wor den de helpers getraind in transport, ter wijl de helpsters zich op de ziekenver pleging toeleggen. Men verbindt zich het verkrijgen van het diploma twee jaar bij het Rode Kruis werkzaam te zijn. Ten slotte besprak dr Van Veldhuyzen de samenstelling van een Rode Kruis- colonne. Hierna werden films vertoond, iets lieten zien van het E.H.B.O -werk het werk van het Rode Kruis-korps. In de pauze kregen de aanwezigen ge legenheid zich op te geven als helper of helpster. Alle mannen en vrouwen tussen 18 er 40 jaar zijn welkom, zo zei dr Van Veld huyzen. Dienstplichtigen kunnen, daar het Rode Kruis in oorlogstijd zich hoofdzake- 1 moeten toeleggen op de bescher ming van de burgerbevolking, niet wor den toegelaten. Ten slotte werd een filir iver hoornvliestransplantatie vertoond. Haarlemmerstraat roert de trom het winkels te stimul De combinatie van de winkeliers heeft •en actie uitgedacht onder de naam ,De Haarlemmerstraat bl\jft troef". Op 17. 18, 19 en 20 September hangt gemid deld iedere anderhalve minuut één van de honderdvijftig deelnemers een prijs kaartje in zyn étalage, dat een speciaal koopje aanduidt, in totaal 450 koopjes per dag. Iedere klant die er vlug bij is kan dus zijn voordeel doen. andere wijze trachten de win keliers de loop naar hun zaken te blij* behouden. Zo zullen de Donkersteeg de Doezastraat in een feestkleed wor den gehuld. Jaarvergadering van het L.S.G. Tijdens de gisteravond in De Doelen gehouden jaarvergadering van het L.S.G., die een geanimeerd en vlot verloop had. werd o.a. 'n voorstel tot wijziging wedstrijdreglement aangenomen. De weii- strijdcommissie heeft hierdoor het récht om bij het opstellen der tientallen nodig af te wijken van de ranglijst. Deze wijziging geldt echter niet terwedstrijden. Het zittende bestuur werd bij enkele candidaatstelling herkozen, terwijl nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Zimmerman. De G. Bosscha-wisselbeker werd dit jaar gewonnen door de heer Demmendal. Andere eerste-prijswinnaars waren de heren Mulder, Van Bemmelen. Verkuil, v. d. Bosch en Overbeeke. De tientallen voor de komende competitie werden vast gesteld. gressisten een stadhuize door het college van B. en W. worden ontvangen. De loco- burgemeester, de heer J. C. van Schaik zou hierbij het woord voeren Agenda voor Leiden Woensdag Waaggebouw, n.m. 711 uur Vebo- kaastentoonstelling. Gehoorzaal: provinciale toogdag Chr. plattelandsvrouwen. Bordes Stadhuisplein, 7 uur: opening braderie door mevr. Van Kinschot. Gehoorzaal. 8 uur: grote EvangeJisatie- 8amenkomst Jeruel. „Het morgenrood der wereldredding". Burcht, 8 uur: VOLA, béspreking zil- sren jubileum. Hoogl. Kerk, half 8: Avondstilte. Levendaal 1. half 8—half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag Waaggebouw, 9 uur v.m,11 uur n.m., Vebo-kaastentoonstelling. Centrum van de stad, n.m, 211 uur: braderie. Veemarkt, 9 uur: Vebo- Leidse Hout. 26 u-: concours hippique. Vlies. 10 uur: Congres internat, fede ratie Chr. bouwvakarbeiders- en hout bewerkersbonden. V. en D.. half 3 en 4 uur: modeshow Gehoorzaal. 3 uur: Opening congres Ge neeskunst. Gehoorzaal, half 9: galaconcert Concert gebouworkest, congres Geneeskunst. Lis se. Nachtegaal, 3 uur: modeshow firma Tissing. Vrijdag Centrum van de stad, n.m. 2—11 uur: braderie. Waaggebouw. 9 uur v.m.11 uur n.m.: Vebo-kaastentoonstelling. Veemarkt. 9 uur: Vebo-expositie han- sls- en slachtvee. Vlies, 10 uur: Congres internat, federa tie Chr. bouwvakarbeiders- en houtbe werkersbonden. Gehoorzaal, 8 uur: Chopin-avond Stefan Askenase. P.T.T.-ontspanningszaal Boommarkt, 8 ir: tweede ronde clubvierkamp om de Galvano-wisselkoning. rentoonsteillngen Volkenkunde. 10—5 uur Vertrouwo Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 20313. Chr. handelsreizigers openden seizoen Onder voorzitterschap van de heer D. van 't Zelfde is de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Handelsreizigersvereniging gisteravond in De Valk bijeen geweest. De voorzitter van de afdeling Den Haag. de heer W. Kamp, heeft een propaganda- woord gesproken onder de titel opend, geen bloemen". Spreker stond stil bij de harde nood zaak, die nu 28 jaar geleden tot de op richting van de vereniging heeft geleid. De belangen van de handelsreizigers „doken onder" bij die van de kantoor bedienden. Evenals een zaak. die een kwarteeuw bestaat,is ook de vereniging aan een verbouwing, een vernieuwing toe. Die vernieuwing gaat spreker veel te langzaam. De concurrenten zijn vaak veel actiever dan wij, zo zei de heer Kamp. Wij hebben te strijden tegen de doorbraakgedachte, dat wij ook wel on derdak kunnen vinden bij het N.V.V. Maar de mensen uit die bond willen er niet aan, dat er Eén is. Die van elk ter rein des levens zegt: dat is Mijn. Christus is Koning over alles en wij Christenen hebben, ook in onze organi saties, de taak het Christendom uit te dragen. De ongeorganiseerden en ver- keerd-georganiseerden moeten op het goedé spoor worden gebracht. De enige om ons dankbaar'te tonen tegénover het werk van onze vaderen is nieuwe leden te winnen Dat zijn dan de bloemen, die wij het hoofdbestuur kunnen aanbiedeD bh het zilveren jubileum, volgend jaar. Mensen, die geen bloemen wensen, heb ben geen fut. Wij moeten er voor zorgen dat die bloemen, in de vorm van nieuwe leden, er komen. In de bestuursverkiezing werden de heren H. Cornet. J. J. Dee en B. P. Es- dérts herkozen. De heer M- Versprille niet herkiesbaar wegens vertrek. In zijn plaats neemt nu in het bestuur zit ting de heer C. Dekker. Zilveren jubileum van de heer Chr. Laman De heer Chr. Laman, adjunct-commies bij de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Leiden, herdacht de dag waarop hy voor 25 jaar bij de rijksbelas tingdienst werd aangesteld. De huldiging dit feit bad plaats in het belasting gebouw aan de Langebrug in tegenwoor. dlgheid van het gehele personeel. Nadat de jubilaris vergezeld van zijn echtgenote was binnengeleid, werd hij eerst toegesproken door hét hoofd van de inspectie, de heer Boade Boumari. Deze schetste de jubilaris als een rustig per soon, die stèeds de hehi opgedragen werkzaamheden met grótè nauwkeurig heid en ijver verrichtte. Deze eigenschap pen en prettige omgang met het andere personeel zowel als met het publiek maakten de jubilaris bij allen aai inspectie, van hoog tot laag. geacht. Spr. hoopte dan ook dat de heer Laman nog vele jaren aan de Leidse I. en A. ver bonden zou blijven. Na de heer Bodde Bouman sprak de personeelchef. de heer Van Lochem. Deze bood hem namens allen een fraai schilderstuk in lijst aan. Vervolgens den nog het woord de heer Van der Maas namens de collega's, de heer Valentgoed namens het personeel van het ontvang kantoor en de heer Haak namens de a tieve dienst. Alle sprekers getuigden vi hun grote waardering voor de jubilar Door het optreden van nog andere per soneelsleden kreeg deze huldiging eén feestelijk karakter. Aan het slot sprak de jubilaris woor den van dank. Van de daarna bestaande gelegenheid de jubilaris de hand te druk ken werd veel gebruik gemaakt, vooral ook van de ambtenaren van de DB. inspecties aan de Breestraat GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie AFSLUITING VERKEER TIJDENS DE BRADERIE Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de volgende straten gesloten te verklaren voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen, rij en trekdieren en vee t.w.: de Botermarkt, de Vismarkt, de Aal markt en de Nieuwe Rijn tussen Koorn- beursbrug en Karnemelksbrug op 17 September 1952 van 17 tot 24 uur en op 18 en 19 September 1952 van 12 tot 24 iuur en het Gangetje, de Hartesteeg, de Beschuitsteeg, de Bur|steeg en de Koornbrugsteeg op 17. 18 en 19 Septem ber 1952 van 19 tot 23 uur. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLG ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat de inschrijving van leerlingen vooi openbaar vervolgonderwijs zal plaats hebben op ^onderdag 18 September des avonds van 1920 uur. Voor jongens in het gebouw var School voor Voortgezet Gewoon aan de Oude Vest 35 en voor meisjes In het schoolgebouw aan de Breestraat 66. Leerlingen van de vorige cursus n ten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het Hoofd der jongensschool ls de heer A. Meijer, Morskade 1. Het Hoofd dor meisjesschool is de heer F. J. Riks. Van der Waalsstraat 2. AFSLUITING VERKEER. Burgemeester en Wethouders Leiden brengen ter openbare kennis, dat de weg langs de molen „De Valk" c „Valkbrug" op 18 September a.s., v uur tot 16 uur gesloten zullen zijn voetgangers en voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen, met uitzondering van veewagens. Belangrijke conferentie te Genève In de week van 8-13 September werd onder aüspiciën van de Wereld Ge zondheids Organisatie te Genève een samenkomst van negen onderzoekers op het gebied der influenza gehouden. De influenza is een der ziekten, die deze organisatie in haar bestrijdingsprogramma heeft opgenomen. Griep het populaire woord voor influenza is een infectieziekte, die hoofd zakelijk in de winter optreedt. Ze kan zich binnen zeer korte tijd over een groot gebied uitstrekken, zoals in de jaren 1830-'33, toen bijna geheel Europa en Azië werden aangetast. Andere griep-epidemieën, die naam gemaakt hebben in de historie, zijn die van de winter 1889 op '90 en vooral niet fe vergeten die van 1918-'19. Bij deze laatste verloren niet minder dan 15 millioen mensen het leven. gevoel van ziek zyn. Doorgaans gaat ze gepaard met verkoudheidsver- schijnselen. zoals hoesten, keelpijn enz. Griep kan dikwijls ernstige complica- es met zich meebrengen, zoals longont steking. Hoe de griep-epidemieën ont staan, is nog steeds niet bekend. Talloze geleerden, o.a. die van het Wereld-Griep- Centrum te Londen, houden zich met dit wetenschappelijk raadsel bezig. Prof. dr J. Mulder, hoogleraar in de inwendige geneeskunde te Leiden, die mede deelnam aan het congres in Genève. vriendelijk ons hierover iets te vertellen. Snelle diagnostiek „De bedoeling van deze samenkomst was de tot dusverre verkregen resultaten van het influenza-onderzoek in de ver schillende landen samen te vatten en plannen te maken voor voortgezette en geïntegreerde studies. Daar influenza een besmettelijke ziekte is. die zich snel over continenten ver breidt en door haar bijzondere aard maar zelden aan quarantainemaatregelen ondergeschikt kan worden gemaakt, is amenwerkir diagnostiek dat de ziekte veroorzaakt, een nood zakelijkheid. Een deel der besprekingen was gewijd aan de tot dusver gevolgde methoden vaccinatie en de resultaten, daarmee kregen. OoJr hierintegratie Beschutting door vaccinatie is door theoretische studies en ervaring moge lijk gebleken, doch brengt practische Vele moeilijkheden bij blussen van branden na bominslagen Een viertal brandweereenheden uit de kring Katwijk van de Organisatie vo< Bescherming van de Bevolking heeft gisteravond in Wassenaar deelgenomen ;en oefening, die geleid werd door de ondercommandant van de Wassenaarse brandweer, inspecteur G. J. Boven. Aan genomen werd. dat door bominslagen in de omgeving van de Jagerslaan nabij de watertoren ernstige branden waren ont staan. Het Wassenaarse brandweermaie- riaal bleek niet toereikend om al deze branden te bestrijden en daarom werd aan. de Kringcommandant Katwijk om assis, tentie gevraagd van een drietal brand weereenheden. Volledig bemande grote autospuitcn van Lisse. Noordwijkerhout en Voorscho ten werden naar het getroffen gebied ge dirigeerd. Wassenaar en Voorschoten werden aangewezen als „halers", Lisse Noordwijkerhout als blussers. Het blus water moest nl. over vrij grote afstand worden aangevoerd en de twee eerstge noemde autospuiten legden uit op open water en werden met slangen verbonden aan de autospuitén Van Noordwijkerhout en Lisse. Het doel van de oefening was i gaan. in hoeverre het mogelijk wj brandblussing vanuit een centraal punt te leiden. Daartoe werden ordonnansen inge zet. die de centrale post regelmatig op de hoogte hielden van de situatie in de schillende sectoren van het getroffen ge bied. Deze ordonnansendienst werkte uit stekend en de terreincommandant was van mniuut tot minuut op de hoogte van wat er zich voordeed. In het schema van de oefening was op genomen het „uitvallen" van de Wasse naarse autospuit. Het gevolg daarvan was Philidor hield leden vergadering De Leidse schaakclub Philidor kwam gisteravond in Prytaneum in ledenverga, dering bijeen. De praeses, de heer P. Herfkens. kon twee nieuwe leden ver welkomen. wat hij. gezien de teruggang van het aantal leden, zeer gaarne deed. De heren A. H J. v. d. Meuien en J. Padding zullen Philidor op de Zaterdag :e houden vergadering van de LS B. tegenwoordigen. Bij de bespreking van hei voorlopige feestprogramma i g v. nel 25-jarig bestaan de L.S.B werd aangedrongen op het houden van 4- of 6- kampen. Tot tientalleiders werden benoemd de heren Jac. Galjaard (le tiental); D. van Gelder <2e tiental); P. Barkema <3e tien en Jerry Bey i4e tiental). Zoals hieruit reeds blijkt, komt Philidor in ae komende competitie met vier tientallen De nieuwe regeling van de onderlinge competitie werd aanvaard De heren J. van Weeren en B C de Mik vormen de kascommissie A Barkema kreeg voo: de tweede maal de beker voor het kam pioenschap van de club én ook de overige behaalde prijzen werden uitgereikt dat de Noordwijkerhoulse ploeg zonder water kwam te staan, terwijl de branden nog niet onder de knie waren. In snel tempo werd een slangenverbinding gelegd de motorspuit van Lisse. die nu als „aanjager" dienst ging doen. Binnen enkele minuten konden de brandweer mannen uit Noordwijkerhout hun stryd tegen het vuur voortzetten. De oefening wera bijgewoond door ver schillende brand weer deskundigen. Ook de burgemeester van Wassenaar was aanv. e- n het getroffen gebied. Na afloop I een bespreking gehouden in de theoriezaal van het politiebureau. hoeveelheden, nodig om grote bevolkings groepen te beschutten. Voortgezette studies werden in dit op zicht noodzakelijk geacht. Dc grote be tekenis, die de moderne antibiotica heb ben voor de bestrijding van Influenza- longontsteking (vrijwel de enige doods oorzaak bij deze ziekte), werd gepreci seerd, en de noodzaak van een zekere voorraadvorming in de verschillende lan den onderstreept. Ten aanzien van een calamiteit als de Influenza van 1918 kan men zich dus ongetwijfeld enigszins geruster voelen tiental jaren geleden. Doch daar lnfluenza-virussen blijkbaar snel muteren in varianten, zonder dat de kwaadaardig heid hiervan voorspeld kan worden, is paraatheid in alle landen der wereld dringend geboden. Integratie door de Wereld Gezondheids Organisatie is daarbij een onmisbare schakel voor een snelle en betrouwbare uitwisseling der internationale gegevens," aldus prof. dr Mulder. Het congres van medici te Leiden Naar ons door het secretariaat van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. maatschappij tot bevordering van de geneeskunst werd medegedeeld, be draagt hot aantal deelnemers aan het vierde jaarlijkse ledencongrres. dat mor gen te Leiden zal beginnen, ongeveer 500. Er. aangezien vrijwel allo deel nemers hun vrouwen meebrengen, mag worden verwacht dat dit congres een 1000-tal mensen binnen Loidens poorten zal brengen. De traditionele expositie „Pincet en penseel", oevattende kunstuitingen op schilder- en beeld hou wgebled van medi ci, belooft zeer interessant te worden. Op het congres zullen uitsluitend wetenschappelijke onderwerpen behan deld worden, waarvan een resumé te zijner tijd in de vakbladen zal verschlj- De wetenschappelijke bijeenkomsten worden gehouden in de collegezalen van het Academisch Ziekenhuis. De tentoon stelling is ondergebracht in het admini stratiegebouw aldaar. Als een der medewerkenden aan het galacoacer,., dat morgenavond om half 9 In de Stadsgehoorzaal wordt gehou den, en werken van Beethoven, Mozart en Bruckner op het programma heeft staan, wordt de musicus Hans Henkc- mans genoemd, die als planosolist zal optreden. Zilveren jubileum bij de firma P. Fontein en Zn Gisteravond is ten huize van de heer P. Fontein, directeur van de firma P. Fontein en Zn, bouwmaterialer.handel, het jubileum gevierd van de magazijri chel van de firma, de heer A. Vermeer. De heer Vermeer herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de firma Fontein in dienst kwam. De jubilaris werd toegesproken door de heer P. Fon tein, door de procuratiehouder de heer L. C. Schouten en dooreen vertegen woordiging van het personeel. Hij kreeg verschillende geschenken, waaronder de oorkonde met legpenning van de vereni ging van handelaren in bouwmaterialen Nederland en een enveloppe met in houd van de directie. Na deze plechtig heden werd de avond in feestelijke stem ming doorgebracht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria A., dr v. J. A. Th. Kroone en M. A. Glandorf; Adrianus L. zn v. A. L. M. Sontrop en A. B. M. m Eisen; Willem, zn v. M. Roggeveen H. Koenckoop; Dirkje G., dr v. P. Ju D. G. Bavelaar. OVERLEDEN: P. Kaak. wed. van Stomp, 79 jr; J. Carlier, vrouw. 70 jr. Leidse kantonrechter Veel ouders nemen een loopje met de leerplichtwet Grote belangstelling was er bij de Leidse kantonrechter voor de zaak tegen een Leidenaar, die in Leiderdorp be keurd was door de politie wegens het berijden van een bromfiets, zonder het bezit te zijn van een rijbewijs, t wijl de fiets ook niet van de nodige ken tekenen was voorzien Verdachte be greep niets van de bekeuring Hij had de hulpmotor zelf op zijn fiets aange bracht; hij had toch geen rijbewijs nodig Het OM. achtte hem wel schuldig om dat hij met een snelheid van 50 km per uur gereden had. In dit bijzondere geval eiste ae ambtenaar tweemaal f 5 boete of tweemaal 2 dagen hechtenis. Nadat verdachte nog verklaard had, dat zijn snelheid ten hoogste 30 km was geweest sprak ae kantonrechter hem dat deze zaak nog bij de wet geregeld moet worden Daar dit een proefproces was, achtte de kantonrechter oplegging van straf niet noodzakelijk. Een caféhouder uit Noordwijkerhout moest voor het hekje verschijnen omdat hij op de avond fcan 15 Juni na elf uur bezoekers in zijn café had ge holpen. De drie late klanten moesten leens verantwoorden Zij gaven dit feit toe, het was zo gezellig geweest dat zij de tijd gewoon waren vergeten De caféhouder moet nu een tientje boete betalen, de beioekers kwamen er met f 4— af. Verkeersovertreders maakten de hoofd moot uit van alle lieden, die voor de kantonrechter verschenen Er waren 115 weggebruikers uit Leiden en omgeving, die zich niet voldoende bekommerd hsa- de verkeersregels Eén van de ergste overtredingen was die van een meneer uit Sassenheim, die met een 50- km snelheid met zijn auto het kruispunt Jacoba van Beierenlaan—Teijlingerlaan was gepasseerd. Een botsing was het gevolg geweest. Overeenkomstig de eis werd de onverantwoordelijke auto bestuurder veroordeeld tot f 50— boete of 20 dagen. Een groot aantal personen uit de om geving van Leiden had zich geen zier aangetrokken van de leerplichtwet. Een inwoner van Leidschendam bijvoorbeeld had zyn dochter in geen twee jaar naar school gestuurd. Daar het kind gewerkt heeft, werd de mar. veroordeeld over eenkomstig de eis: f 30.— boete of 10 dagen. Een tuinder uit Roelofarendsveen had zijn zoon drie maanden lang op zijn land laten werken. Pa moet r.u f 15 aan de staat betalen. De andere over treders uit Sassenheim. NoordwUk en Katwijk kregen boeten, variërend van f 12 tot i 4 - Haagse politierechter Diefachtige dame. Bij verstek behandelde de Haagse Poli tierechter de zaak tegen een dame uit Leiden, die nu niet zo mooi in geldzakn had gehandeld. Zij had een voor lnar buurman bestemde postwissel in haar brievenbus gevonden, de machtiging vals ingevuld en het geld geïnd. Bovendu.i had zij in een winkel bestellingen gedaan de goederen meegenomen en een valse naam opgegeven. Overeenkomstig dc eis werd de vrouw, die een blanco strafre gister had. veroordeeld tot 50 boete of 25 dagen en twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3