Nederlanders, als holbewoners wachten op wat komt Rantsoenkaarten en tien mark zakgeld een hele verbetering levend. Vuile was in de woestijn... COEBERGH'S Naar twee generale synodes in drie jaar tijds? Toch is het zo 2 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 Graven voor 2% cenf per uur (Van onze speciale verslaggever) ZES-MIN WAS DE WAARDERING, die de Nederlandse gevechtsgroepen vorig jaar September bij de oefening Counter Thrust kregen. Het viel iedereen tegen toen. De jongens hadden toch zo hun best gedaan. „Van daag proberen we", zo zeide de eerst aanwezend officier van het 31ste Ne derlandse regiment, kapt. Fr. Toubert, „om een acht te halen". De om standigheden zijn gunstiger. De troepen beschikken nu over de uitrusting, die zy nodig hebben. Er zijn geen moeilijkheden met de voedselaanvoer. Het zo belangrijke sigaretten-probleem is tot ieders vreugde en tevreden heid geregeld, en in het voorbijgaande jaar heeft men zeer veel geleerd Kapt. Toubert spreekt uit ervaring. Vorig jaar lag hij met dezelfde troepen in de omgeving van Nienburg. Kol B M. P. van Griethuizen, die toen het bevel voerde, doet dat nu weer. Het 31ste reg. bestaat namelijk uit de manschappen, die in September 1951 na de oefening Counter Thrust' met groot verlof gingen. Deze Septembermaand zijn zij voor herhaling opgeroepen. Zij gedragen zich derhalve als ware veteranen. Het gaan naar Duits land is voor hen geen geheim meer Dat blijkt uit al hun gedragingen. Met zijn allen zitten zy in een donker Duits woud ergens in het prachtige Sauerland. waar het heuvel op, heuvel af gaat. Het is er doodstil. Kapt. Toubert zegt: „Je hoort ze niet." Holbewoners Het vorig jaar was de camouflage moeilijk punt. dat nu geheel tot ieders genoegen opgelost werd. Kapt. Toubert spraken wij in de commandantstent. die diep in de leembodem van het bos inge graven werd. Het is daar veilig voor vlaktevuur en scherven van artillerie. Tegen voltreffers is natuurlijk niets be stand. Wanneer er een aanval komt. dan kan de bezetting van een vuurpauze ge bruik maken om dekkingsholen op zoeken, die vlak naast de wachtposten gemaakt ziin Daar vinden zij dan nog grotere veiligheid. Op dezelfde wijze zijn de keukens ingegraven en de jeeps; de verbandplaats en alles wat een vaste plek moet hebben De solaaten en hun offi cieren zijn holbewoners geworden. Maar, zij leven niet in het duister, want de electrische leiding zorgt, dat ei vitale kampplaatsen licht is. Dat werkt er ook toe mede om de jongens het spel met interesse te doen spelen Het grote belang van het geregeld samenbrengen van manschappen en officieren in steeds hetzelfde verband blijkt hier. Hard als steen Graven is overigens een bezigheid, waar de soldaten een gruwelijke hekel aan hebben. De Sauerlandse bodem bestaat namelijk voor een groot deel uit kalkrijke mergel en een ondergrond van leisteen. „£la- ren aan mijn voeten heb ik n^et, maar U moet m'n handen eer»s zién" zei H. J. v. d. Enden, Ledeganckplein 54 te Den Haag. „Het grondwerk levert mij 2% cent per uur op", den kend aan de soldij, die hij ontvangt. Hij behoort niet tot de veteranen van het 31e regiment, maar tot de manschap pen van het 32e reg. Die zijn van de lichting 1951 I. Zij trainden in België en Nederland. Het zijn dus ook jongens met reeds „inter-Europese ervaring". Het 33e regiment, dat met de beide anderen hetzelfde werk meet doen, kan nu nog op haar lauweren rusten, want het is alleen maar uitkijken. Het bestaat uit recruten van de lichting 1951 II, knapen dus. die in vergelijking met de beide andere troepen, nog van alles moeten leren. De stemming is buitengewoon. Daar werkt het prachtige weer aan mede en ook de kok. die gisteren stamppot met veel vlees en griesmeelpudding met ro zijnen schafte. Vandaag groentesoep en fruit na. En daar heeft ook, zoals wU boven al zeiden, de nieuwe sigaretten- regeling aan bijgedragen. Rantsoenkaarten Er zijn namelijk rantsoenkaarten uit gegeven. Bon A daarvan, die Juist van daag en gisteren geldig was, gaf recht op het kopen van 150 sigaretten, twee repen chocolade, een pakje kauwgum en twee doosjes lucifers en dit alles voor slechts ƒ3.50. Daar kan dus niemand be zwaar tegen maken. De aanleiding om met de Duitsers zwarte handel te drijven. Is ook min of meer weggenomen, want iedere soldaat heeft de beschikking ge kregen over tien mark zakgeld. Daarvan ziet men hem in de winkel ansichtkaar ten kopen en in een café een potje bier drinken. „Ook een verbetering," aldus luit. J Voogt uit de Wilhelminastraat te Loos duinen. zijn", zoals hij zeide. kwamen onbesmeurd de wachtpost aan. Er was daar de Hagenaar G van Adrichem uit de Zus terstraat 24. die er evenmin weinig twij jver liet bestaan, dat hti ons vooi saboteurs aanzag. Er zijn namelijk spe ciaal opgeleide sabotagetroepen in het terrein van de Nederlanders geïnfiltreerd. Niettemin, wij hebben veel kunnen zien. ?n stevige boerderij, waar een voor uitziende boer gedurende de vorige oor- ;en gemetselde schuilkelder had ge maakt. vonden wij een Nederlandse dok ter. die blaren inspecteerde en griepjes controleerde. Het is het enige dat hij te doen heeft De blaren zitten niet aa voeten en de griepjes melden zich niet als het niet regent. Bovendien, de vita- m hangen er aan de bomen De ap pels lang de weg zijn rijp en de Duitse en. die zo langzamerhand wel weten een soldaat toekomt, zegt: enkel appeltjeDe appels hangen dus trossen en toch weten de infanteris- die er onder staan, haarfijn te ver tellen wat de lekkerste zijn. Hulde voor de genie! Behoudens graven en opletten is het dus nog vacantie voor de Neder landers. Maar de genietroepen, die ver in het achterland mijnen leggen, hebben hard gewerkt. Gistermiddag is er van officiële zijde hulde ge bracht voor het werk, dat zij. in sa menwerking met de Engelsen, heb ben verricht. In één dag werden 53000 mijnen gelegd. Verder is er weinig nieuws. De lucht machten zijn met afwisselend succes actief en de voorposten doen in de af weer hun best. De Belgen hebben gezegd bruggen over de wegen te hebben op geblazen, maar de scheidsrechters ont kennen dat. Verwoestende vormen heeft net niet. of het moest zijn voor de Bel gische en scheidsrechterlijke gemoederen. Gisteravond om half zeven trok het Groenlandse leger over de wegen. Maar maakt U zich niet ongerust Er staat veel tussen en voor het weekeinde zal er geen contact zijn. Voorlopig kunnen de Nederlanders op hoog bevel zich wijden aan de het betrachten der veldhygiëne. Dit gaat ver, dat de foerier, die blokken zeep boendens uitdeelde aan 'n koksmaat, „Zolang je niets anders te doen hebt kun je daarmee de bomen gaan schrobben.' En toen de kok langzaam wegliep, zei de foerier nog: „Die daar, die zou graag harder lopen Hij kan het ook wel, i hij heeft altijd de wind tegen." (Vervolg van pag. 1) „Koning Faroek toas een symbool van verderfelijkheid. Hij deed alles wat z\jn regering deed. Zij waren verkwistend en dus hij ook. Zij hielden de boeren en arbeiders in slavernij en dus bracht hij de hele natie onder slavernij. Zij dobbel den en hij ook. Zij stolen en hij stal-" En zo beschuldigt men de koning van alles waarvoor men tot nu toe geen schuldigen heeft kunnen vinden. Grofe zuivering De kroon Is niet het enige doelwit. Egypte maakt van deze gelegenreid ge bruik om het gehele openbare leven te zuiveren van de elementen, die zich meer om eigen belang dan om dat van de staat bekommerd hebben. De kranten staan vol met beschuldigingen. Allerlei oude schandalen worden nu opgerakeld. Dui- Waakzaam Wat de bezoekers opvalt is de grote waakzaamheid, die onze soldaten aan de dag leggen tegen ongehelmde personen, die zich in hun gebied bevinden. Onge helmd is namelijk de vijfde colonne Als enkele Duitsers zonder helm op een wa gen met bieten of op een fiets voorbij komen, kunnen zij wel min of meer ge rust zijn. Maar wanneer een bezoeker zich meldt met papieren waarvan J— Soldaat de herkomst niet kent. komt een argwanende blik in zijn ogen. I geeft dan op de vraag: „Kun* U mü ook zeggen waar die of die mijnheer zit." het antwoord: „Wilt U mij maar volgen." Zonder veel omhaal zijn wij zo gisteren door de Maastrichtenaar H Vrieseman geleid voor zijn wachtcommandant, de 24-jarige sergeant M. van Bruggen, Sta- dionweg 71 te Rotterdam. Onnodig te zeggen, dat soldaat Vrieseman een wèg uitzocht waar het grondwatei tussen den en nestels de schoenen lnglipte, waar de door het vele beekwater voch tige grond het maken van schuivers gemakkelijkte. Maar. hU heeft geen ces gehad met deze strategie, want de vier „die zeggen dat ze van de Gazet Misrair Het heeft waarschijnlijk niets met voorbije of komende gebeurtenissen in Egypte te maken, maar in de nieuwe dienstregeling van de Egyptische luchtvaartmaatschappij Misrair staat tussen de gebruikelijke mededelingen over vervoer van passagiers en bagage deze ietwat lugubere passage: Vervoer van Stoffelijke Overschot ten: a. vervoer van stoffelijke resten in asvorm: het gewone vrachttarief plus een toeslag van 200 procent: b vervoer van stoffelijke resten in kis ten: hét gewone vrachttarief plus 100 procent; c. er wordt geen korting ver strekt voor het vervoer van grote hoe veelheden. zenden mensen schrijven brieven aan het leger waarin ze misstanden signaleren en de overtreders met naam en toenaam ien. Corruptie is een woord, dat in deze dagen op ieders lippen ligt. Egypte hangt de vuile was buiten en ze doet dat een manier die sterk aan zuiveringen i communistische landen herinnert Politici, overheidsdienaren, dip.omaten, officieren van leger en politie: bij tien tallen worden zij ontslagen of gepen- sionneerd. Ambtenaren die misbruik ge maakt hebben van hun positie, verdwij nen uit de ministeries. Ambassadeurs die Egypte in het buitenland vertegenwoor digen worden teruggeroepen. Ondeskun dige en oude generaals krijgen pensioen. Men concentreert zich vooral ook op de politieke partijen. Daarin verschuilen zich de machtige figuren, die Egypte in het verleden zo sleoht bestuurd hebben. Het leger heeft deze partijen opdracht gegeven die leiders uit te zuiveren, partijen hebben er uiterst traag op ge' geerd en een soort lijdelijk verzet pleegd in de veronderstelling, dat de soep nooit zo heet gegeten als opgediend wordt. Dat men zich daarin sterk vergist heeft, bleek toen generaal Naguib op één nacht zeventig van deze on gewenste elementen van hun be< liet lichten en opsluiten. En zelfs een man als Aly Maher heeft tot zijn schande moeten ervaren, dat he leger meent wat het beweert. De mi litairen hebben de civielen zes weken de kans gegeven om hun leven te beteren. Men heeft die laten voorbij gaan met het gevolg, dat de militaire invloed in Egypte meer en meer toeneemt. En misschien kan men zo bereiken wat de burgerkabinetten niet hebben kunnen bereiken: een bestuur, dat zich werkelijk belangen van het volk bekommert en op eerlijke wijze tracht het lot van de twintig millioen Egyptenaren te verbeteren. Plannen Er is tenminste een begin Van het ogenblik, dat koning Faroek aan boord van het staatsjacht de haven van Alexandrië uitgevaren is. is frisse wind door de Egyptische leving gaan waaien Her Egyptische volk is bezield met «en ongewoon optimisme en vertrouwen Men heeft zich als één man achter generaal Naguib geschaard in de overtuiging, dat hij het land kan red den. Automatisch keun men alle plan- goed welke zijn instemming hebben. En plannen zijn er volop. In de laatste weken heeft men meer plannen op papier gezet dan men in zes jaar kan uiti voeren van de meest ingrijpende is het plan voor de nieuwe verdeling schaarse bouwland De helft daarvan is handen van een kleine groep groot grondbezitters (waaronder koning Fa roek/ en er is nu een wet in voorberei ding om deze te onteigenen en het vrij komende land beschikbaar te stellen de kleine boeren Verder zyn er plannen de ontginning var meer woestijn land. voor uitbreiding van de Industrie. opvoering van de levensstandaard verlaging van de koeten van levens onderhoud. voor modernisering leger en verbetering van het onderwijs, i'voor duizend-en-één andere projecten In de zucht naar verandering ver liest men zich zelfs ih zulke weinig- urgente problemen als de vervan ging van de traditionele fez door een sombrero. Anderen laten zich echter niet door al die plannen van Eerste Kamer kwam reeds bijeen (Van onze Pairlementsredaoteur.) Gistermiddag heeft de Eerste Kamer kort vergaderd voor het trekken van af delingen en het benoemen Tevoren sprak de nieuw-benoemde voorzit/ter, mr J. A. Jonkman, een rede vaarin hij H.M. de Koningin dank bracht voor zijn herbenoeming. Hij her innerde voorts aan de jongste behande- van de grondwetsherziening, die leidde tot het verwerpen van de uitbrei ding van de Tweede Kamer. Mr Jonkman wierp drie vragen op: 1. Is de huidige methode van grondwetsherziening nog wel juist? 2. Is voldoende rekening ge houden met de grondslag van ons staats bestel, volgens welke elk staatsorgaan andere organen heeft werken? 3. Is bij alle staatsorganen de taakverdeling wel voldoende In acht ge- ■n? Tenslotte herinnerde hij er aan dat blijkens de Troonrede belangrijk' wetsontwerpen op komst zijn. Volgende week Dinsdag komt de Eerste Kamer bijeen tei behandeling van de verlenging van de geldigheidsduur van de noodwet ouderdomsvoorziening, waar- tevens is opgenomen de vrijstelling aftrek van f 100.aan eigen in komsten Nieuwe Tweede-Kamer leden beëdigd (Van onze Parlementsredacteur De Tweede Kamer heeft gisteren een aantal nieuwe Kamerleden toegelaten vervulling van vacat door het minister blijven of worde" van de heren Drees, Donker, Suurhoff, Ca ls, Algera en Mansholt, Toegelaten werden mej. mr J. Zeelenberg (P.v.d.A., Donker), D. Roemers (P.v.d.A.), Suurhoff), J. H. W. van Koeverden (K.V.P., vac.-Cals), H. Peschar (P.v.d.A., •Drees), dr J. van Baal (A.R., vac.- Algera) en J. Blom (P.v.d.A., vac- Mansholt). Deze leden werden, met uitzondering in de heer Van Bèal, gisteren reeds be- ediigd De heren mr H. Mulderije en H. M. J. Dassen, benoemd verklaard in de vacatures resp. -Staf en -Moorman, had den gisteren blijkbaar nog geen beslis sing genomen inzake het al of niet aan vaarden van hun benoeming. Studenten moeten goed Nederlands schrijven Voor het eerst sprak de rector magni ficus van de Economische Hogeschool te Rotterdam, prof dr J H. Kernkamp, vanochtend bij de inschrijving de stu denten toe Hij pleitte voor nauwkeurig heid bij het gebruik der Nederlandse taal in werkstukken, scripties en rap porten. Ook het volgen van colleges In Duits, Engels, Frans, Portugees Spaan beval spreker warm aan. Vervolgens sprak de heer P C. Mul- r namens de Rotterdamse studenten raad over de functies der verschillende studen: envereniglngen. Kerk en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. roepen: te Jaarsveld I. de Tombe te Zalk en Veecaten; te Ede (vac. J. H. Cirkel) W. L Tukker te Deift. noemd: tot vicaris te Heerenveen H E. K Vegter. cand te Groningen roepbaar: J. C. van Veen, voor heen predikant van de Prot. Keik in In donesië. Kerkedyk 289. IJsselmonde. Geref. Kerken, dankt: voor Hengelo (Ov.). vac.- F. Vroon. Joh. P. Boer te Zwartebroek Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Blokzijl cand R. Postma te 's-Gravenhage. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Werkendam M. Blok te Rotterdam-Centrum en H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP lerft. U loom. 1 R'S LEVERPIL- op ta wekker gang op nat' i regelen. Een plantaardig z. vertroffen om de gal te c t Carter's LeverplHetjes. de wijs brengen. Ze willen resultaten zien van de omwenteling. Aan de ene kant is dat begrijpelijk, maar aan de andere kant kan men onmo gelijk op zo korte termijn al specta culaire verbeteringen eisen. Men kan nu eenmaal niet een arm en door en door corrupt land ineens in een wel varende modelstaat omtoveren. Dat eist geduld en tijd. Het Egyptische volk heeft dat echter niet In het verleden heeft het al zo dik wijls tevergeefs naar schone beloften ge* luisterd dat men er het geloof in verloren heeft Men is bang, dat als er snel en krachtig opgetreden wordt de oude en altijd nog invloedrijke machten weer zullen proberen stap voor stap het verloren terrein te heroveren. Dat gene raal Naguib en het leger daar ook var overtuigd zijn bewijzen de laatste ingrij pende maatregelen: een tweede injectie in een volgens de doktoren niet snel ge noeg op krachten komende patiënt. (Nadruk verboden) fAdvertentie BESSEN JENEVER l/er/ioogt eZe geze/Z/ff/te/cZ t Advertentie) Generale synode der Gerei. Kerken Belangrijk debat over de doop, bediend in Remonstrantse gemeenten (Van onze Kerknieuws-redacteur) DE BIJ DE ROTTERDAMSE Synode der Geref. Kerken ingediende voor stellen om in verband met de uitgebreidheid van het agendum en de lange duur der Synoden wijziging te brengen in de bestaande practijk, hebben niet tot een definitieve beslissing geleid. Het voorstel van de Sy nodecommissie is niet aanvaard. Nu is aangenomen een tussenvoorstel, waardoor de eerstvolgende Generale Synode een beslissing zal hebben te nemen. Behalve over deze kwestie heeft de Synode gisteravond gehandeld over de al of niet erkenning van de H. Doop in de Remonstrantse Broeder schap. Ook hierover is een brede discussie gevoerd, zonder dat het gister avond tot een besluit is gekomen. Rectoraatsoveidracht Huisvesting van de V.U. geelt veel zorgen Aantal ingeschreven studen ten sterk gestegen dr D H Th Vollenl n het K B waarbij de medische facul- ■rd aa neewezen voor de artsens - r de vrije studierichting: aan he Het docerv sellng: in di het optreden Van de senaatsbesluiten er o a dat inzake enkele r roentljd waarbij hij echter drukkelijk wil zegger stellen. iel der lngeschreve tot 377 da Met de i ilsvestini zonderheid de pas erkende faculteit arei daardoor In een Impasse te geraken. Nieuwe kerk op Ambon Zaterdag is in Ambon de eerste steen gelegd voor de nieuwe Protestantse kerk, welk kerkgebouw de verwoeste kerk moet vervangen Duizenden leden van de kerk op Ambon hebben de plechtigheid bijgewoond Aan president Sukarno is danktelegram gezonden De Indone sische regering heeft deze kerk aan de Prot, gemeenschap geschonken. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd tot onderwijzer(es): aan Maria Louiseschool te Leeuwarden K Zeldenrust te Hoogeveen: aan de Chr school te Abcoude mej M Steinhart te Utrecht; aan Geref school te Holland- scheveld mej A H de Kogel te Olde- "boorn en mej A Bakker te Middelstum (tijd): aan Geref Muloschool te Hooge veen D Sportel te Groningen ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. 17 Sept Geslaagd: kerke lijk examen dr A Szekeres. Utrecht: Doet vee-artsenijkunde: H Meijer. Hengelo (O): Vee-artsexamen J C. Pille. Zullen; W v d Sluis Terwtspel Benoemd is tot ridder In de Orde van Oranje-Nassau J C Hendriks, di recteur van het instituut Ruwenberg te Sint Michielsgestel. Commissie VI had met betrekking tot de verzoeken van de Part. Synoden van N. Holland en Utrecht om de frequentie der Gen. Synoden op te voeren, voorge steld om te besluiten voortaan telkens binnen de tijdkring van drie jaren twee Gen- Synoden te houden, in het tweede en derde Jaar daarvan, en voor beide Synoden een duidelijk afgebakend agen dum vast te stellen. Aan de discussie hebben deelgenomen, oud. Hessels (Bussum), ds Van der Meu- len (Den Bosch), prof. Grosheide, prof. Nauta, ds Goris (Apeldoorn), ds Kuiper. (Sassenheim), dr Van der Zanden (Gro ningen) en prof. Polman, als rapporteur Alle sprekers waren het erover eens, dat er een wijziging in de practijk der Synoden dient te komen. Enkele van hen spraken zich uit voor een jaarlijks bijeenkomen der Gen. Synode, of voor een tweejaarlijkse Synode. Gepleit werd voor een kortere zittingsduur en voor het rapporteren van deputaten om de vier of zes jaar. Enkele Synodeleden verdedigden een beperking van het appèlrecht, doch deze gedachte werd anderzijds weer sterk bestreden- Nadat de rapporteur, prof. Polman, het voorstel der commissie had verde digd. is de beslissing toch in een andere richting uitgevallen. De Synode heeft met alg. stemmen aangenomen een voorstel Kruyswyk- Vellinga (oorspronkelijk advies van prof. Nauta). dat aldus luidt: De Synode spreekt uit, dat er ge noegzame gronden zijn aangevoerd om in de bestaande regeling t.a.v. het samenkomen en vergaderen van de Gen. Synode wijziging aan te brengen; en besluit daarom aan de putaten voor de herziening van de K.O. op te dragen terzake, evenals t.a.v. de vertegenwoordiging der hoogleraren, concrete voorstellen te ontwerpen en die aan de volgende Gen. Synode voor te leggen, welke voorstellen zes maanden tevoren aan de kerken ter kennisneming zullen worden toegezonden. Doop Rem. Gemeenten Over de conclusies van commissie VII, inzake het rapport van deputaten voor het onderzoek naar de geldigheid van de doop in de Remonstrantse Broederschap, is een breedvoerige discussie gevoerd. De Synode werd verzocht uit te spre ken, dat een kring, die niet positief met de katholieke kerk de drie-eenheid Gods belijdt, niet tot de christelijke kerk ge rekend mag worden, weshalve haar doop niet als een christelijke doop beschouwd mag worden, die in de kerk van Christ us geldigheid heeft, ook al werd de trinita- rlsche formule gebruikt dat de Remonstrantse Broederschap niet positief met de algemene christelijke kerk de drie-eenheid Gods belijdt en dat daarom een doop in haar midden bediend door de Geref Kerken niet als een gel dige doop erkend kan worden; dat, mocht een kerkeraad van oordeel zijn, dat de doop bediend in een Remon- strantse gemeente, niet als ongeldig be schouwd mag worden, hij niet tot erken ning daarvan zal mogen besluiten zonder een ernstig onderzoek en met advies van de classis; in antwoord op de vraag van de Part. Synode ran Friesland-N oord. dat in de doopsformulieren uit het Dienstboek der Ned. Herv. Kerk. die voor heel de kerk verplicht zijn gesteld, bij iedere doops- bediening, de drie-eenheid Gods positief beleden wordt, zodat aangaande de erkenning van de geldigheid van de doop in die kerk bediend in de hui dige situatie geen twijfel behoeft te bestaan. Enkele Synodeleden en hoogleraren aren van oordeel, dat er in het rapport _.i de conclusies een duale tendenz te be speuren valt, gelet op de conclusies 3 ené. Aan de commissie werd verzocht zich duidelijk uit te spreken over het crite- dat zij aanlegt. Voor prof. Berkou- hing alles er van af. of gezegd kan worden, dat er een kerk aanwezig is. of dat het alleen gaat om de trinitarische formule. Volgens hem werd in de con clusies met twee criteria gerekend Prof. Polman gaf een uitvoerige, his torische en principiële beschouwing over het standpunt van de katholieke kerk de eerste eeuwen af. Zijn conclusie dat het standpunt van de commissie deputaten ingaat tegen de practijk de katholieke kerk van de eerste wen af. Zij heeft nooit de moed gehad de Doop af te wijzen. Het argument van de gereformeerde vaderen, aldus prof. Polman, ls steeds geweest het objectieve karakter van het sacrament, waarbij hij op Luthe- Calvijn en andere refor matoren. Dr Van der Zanden bestreed als rap porteur van deputaten het betoog van prof. Polman en merkte op. dat men op diens standpunt staande, geen bezwaar :unnen mtken van aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. De praeses, ds Kruyswijk, die deze kwestie één van de allerbelangrijkste deze Synode achtte, stelde voor, de rapporterende commissie, aange vuld met de hoogleraren Berkouwer en Polman, alsmede dr Van der Zanden op te dragen een voorstel te doen over de verdere behandeling van deze zaak ter Synode. Hierover zou vandaag worden beslist. Hongaarse studenten De Synode besloot in haar comité zitting van gistermorgen aan deputaten steunverlening aan Hongaarse stu denten op te dragen de mogelijkheid te onderzoeken een predikant van Hon gaarse afkomst te vinden, die een ge deelte van zijn tijd zal kunnen besteden aan de geestelijke verzorging van Hon gaarse vluchtelingen. Vanavond behandelt de Synode de positie van de diakenen in de kerkelijke vergaderingen. Morgenochtend komen de zaken met betrekking tot de evangeli satie aan de orde en morgenavond zet de Synode de behandeling van het vrou wenkiesrecht voort. Het lied der aethergolven DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952. Hilversum 1, 402 m. 7 00 Nws VPRO. 7.50 Dagopening AVRO 8,00 Nieuws 8.10 Gram 900 Morgenwijding 9.15 Gram 9 30 Voor de hulsvrouw 9 40 Gram 10 35 Ik weet. Ik weet wat u niet weet 10 50 Voor de kleuters 1100 Operaconcert 1155 Gram 12 00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje 12 33 Pianoduo 1 00 Nieuws 1.15 Gram 125 Muselte-orkest 155 „Ont moetingen met Christopher Blaze", hoorspel 2.30 Amusementsmuziek 3 00 Voor de zie ken 4 00 „Een dag op de boerderij" 4 40 Gram 5 00 Voor de Jeugd 5 30 Militaire re portage. 5 40 Gram. 5 45 Regeringsuitzending: Nieuws. 0 15 Sportprobli ziek 8.55 Gr; 8 05 Kamerork ollst 9 05 „Slnaasapi oorspel. 0 20 Dansm 44 daar over discussieert, hóé er gezocht moet „Kan ik helemaal niks doen?" vraagt Boudy. „Ja, moeder, u begrijpt zeker niet, waar uw worden gaat eensklaps de deur open. Moeder „Hij kan wel naar Baak zijn. Mag ik daarheen?" thee blijft, hè? Ik ga ze zo zetten, hoor!" staat op de drempel. „Naar Baak? Wat zou hij daar moeten doen?" „Jóóp! Daar belde ik om. Is er wat met „Moeder! Vrouw!" „Weet ik niet. Maar hij kwam er eerst zowat hem? Zeg het me dan toch!" -,Ja, Joop. ga hem toch zoeken. O, mijn kind, elke avond Hij ging er leren. Maar toen mocht „Wat zou er met hem zijn? Hij heeft misschien als ik hem ook moet missen.." het niet meer van jou." een zieke kikvors gevonden en is toen aan het „Lien en Gré leiden moeder naar haar stoel. Joop bij Baak! Om te leren! Dat is het laat- verplegen gegaan." 't Lopen valt haar niet mee na de weken van ste wat Lien had kunnen denken. Dat ze hem „Lien, ik wil de waarheid weten. Er is wat. liggen. toch nooit vroeg, waar» hij heenging Zou hij dan Straks heeft vader getelefoneerd. Waar was dat „Moeder toch! U had wel van de trap kunnen zelf gezelschap hebben gezocht, om niet tot dro- voor?" „Om te vragen naar het examen." „En?" ,,'t Was niet best „Toch niet gezakt?" „Ja Och. maar dat is niet zo erg. Er zijn meer jongens, die wel eens blijven zitten. Hij kan immers toch nog voor zijn negentiende klaar zijn?" „Maar waar is hij dan?" 1 OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel „Hij zal zó wel thui3 komen. Zit natuurlijk een nojr.< U wordt koud! Carla, haal vlug moeders peig- men te vervallen? Toen ze hem, overeenkomstig vaders gebod in zijn kamer hield, heeft hij wel gezegd: „ik kan er mijn gedachten niet bij hou den, als ik alleen zit." Als dat waar is hele maal waar' Dan zou zij de schuld van alles zijn Nee, nee, vader was de schuld Wat had zij ten slotte kunnen doen? Met z'n drieën meisjes zaten ze 's avonds buiten, 't Was aldoor zulk mooi weer. Daar kon Joop natuurlijk niet bij zitten. Je moest alleen met hem zijn. „Ga maar, vent," zegt moeder „Maar niet bij Baak blijven, hoor! Enkel maar even vra- Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TAMITEN t f 0.75 Boudy, grote jongen als hij is, begint wild te gen - snikken Moeder weer in haar stoel. Wat hebben er is blybeid in Boudy's ogen. Hij mag mee- eerst eens een lekker kopje thee zetten We zul- Joop én hij daarnaar verlangd En nou is ze er helpen 't Mag van móéder! len hem zo vrolijk mogelijk ontvangen. De stak- en nou joop weg en nou is alles even akelig „Ik wou, dat ik zelf ook kon gaan," zegt moe- kér kan er immers niets aan doen? „Dat jullie hier zit zonder een hand uit te der „Jij, Lien, weet je nog niet een andere plek, „Gezakt," herhaalt mevrouw Harders, als Lien i,teken Ga hem toch zoeken!" waar hij zijn kan? Ik kan best alleen zijn hoor!" is weggegaan „Gezakt" Een van haar kinderen „We gaan aL Carla, Gré en ik, we gaan alle „T? Zou niet weten, waar ik naar toe moest," Joop! En Joop is toch niet dom! Zijn vader drie een kant uit Lien blijft bij jou. Wij vindeo is het antwoord heeft dat meer dan eens gezegd. Er is natuur lijk niet op hem gelet. Dat is haar schuld Ze heeft hier maar gelegen Ze is toch niet ziek? En nu durft het kind niet thuis te komen Joop, arme iongen. waar zul je zitten?" Terwijl er in de woonkamer besloten is, dat er toch iets gedaan moet worden, terwijl men er hem wel." „Dan moeten we bidden Dat is het enige, wat „En ik?" huilt Boudy. we nuiien. Dat is ook het beste." „Jij moet bedaren Je maakt moeder helemaal Lien gaat voor het raam staan. Meer dan de van streek." woorden treft haar de toon Met enkele minuten zijn de zoekers wegge- Bidden! Voor Dick baden ze nog, toen hij al fietst Lien zit naast moeder, houd' haai hand dood was En nu Maar Joop is niet dood. Dat vast. mag, dat kan niet. 'S 11.15 Sportact. 11.30—1200 i II. 298 m. KR: 7 00 Nieuw». 7 45 Morgenget KRO zieken. 11 48 Gram 11.50 ..Als de ZIc tert" 12 03 Lunchconcert 1.00 Nteu\.- - Gram 1.35 Bas-bariton en plano NCRV: 2 00 Promenade orkest en soliste. 2 45 Voor vrouw 3.15 Gram 3 30 Zang. hobo en pl 100 Bijbellezing 4 30 Omroeporkest en 5 00 Voor de Jeugd 5 30 Gev. muziek Gram 6 00 Idem 6 15 Mannenkoor. 6.40 ..Op de Stelling" 8 50 Gram 7 00 Nieuws 7 10 Le- allerlei aard en een pasto- 8 40 10 45 Avondoverden- onera (grpll 9 55 1 10 15 Bariton en plano king 1100 Nieuws 11 Engeland, BBC 330 tn. 12 00 Ha gelmuzlek 12 15 Voor de boeren, programma 1255 Weerberichten. 1.10 Mededelingen 120 Filmprogramma. 2 00 Concert 3 00 Hoorspel 4.30 Viool r 9 30 Strijkkwartet 10.30 Voordracht luzlek 12 45 Con. en 2 00 Voor de 'lano 3 30 Pianospel 3 45 Licht» 15 Mrs Dale's Dagboek 4 30 C: 47 m. 12 00 Lichte I Voor de klndi 3 00 Sopi uztek S 445 solist 5 30 Orgel 6 00 Va- en solisten 6 45 Hoorspel 7 00 radiojournaal 7 25 Sport 7 30 00 Hoorspel 8 30 Ver- programma 9 30 koroeramma 9 00 Gi >rt 10 00 Nieuws 10.1! ismuriek 11 00 Voordi Program. 347 m. 12 30 Ope- 1 20 Operettemuz loorsoel 4 03 Gram Gram 6 30 Amerik izlek 7 58 Gram 8 02 Orkest rettemuziek 1 00 Niet 2 05 Flultrecltal 2 25 5.10 Orgelconcert 5 55 uitzending 701 Gev rr Nat Orkest 8 50 Oram Hoorspel 1115 Gram 11 45—1200 Nieuws Brussel 324 m. 1145 Gram 12 30 Weerbi 12 34 Voor de landbouwers 12.41 Gram 100 Nieuws 115 Gram 2 00 Engelse les 2 15 GT 2 30 Franse les 2 45 en 3 15 Gram 3.30 Tenor en plano 4 00 Gram Nieuws 5 10 Gram 5 6 15 Gram 6 30 Voor 7 40 Vrije politieke tribune 7.30 Gram 8 00 Verzoekprorramma 9 00 Voor de vrouw 9 45 Verzoekprogramma 10 00 Nieuws 10 15 Pia norecital 10 55—11 00 Nieuws Brussel 484 m. 12.05 Omroepork. 1.00 Nws 1.10. 2 00. 3 00 en 4 00 Gram 5 00 Nieuws 5 15 Lichte muziek 6 30 Zang en plano 700 Lichte "00 Hoorspel. 10.00 Nw« opdr; 31 Decei te gevei Aan prof. S Ttlles te Lafayette (VS) is rleend om van 16 September tot r aan de T H te Delft onderwijs 1 „tooi design". ..work-simpllfl- progress-analysis". TNE Nederlanders hebben ln de der- tiger jaren hartelijk gelachen om Göring, die beweerde dat kanonnen beter waren dan boter. Deze uitlating van de Duitse dikzak werd hier te lande méér beschouwd als een bewijs dat de druiven i.e. de boter te zuur waren, dan als een alarm dat tot onmiddellijk aanpakken noopte. En toen de Duitse tanks en de Duitse artillerie bij stukjes en beetjes op de fotopagina's in de wereldpers versche nen, waren deze afbeeldingen niet bij machte de Nederlandse vrolijkheid aan te tasten. Die dingen waren im mers van bordpapier! Dat kon een kind begrijpen Want de Duitsers had den niet eens geld om boter te kopen, waar zouden ze dan de bedragen voor die dure stalen dingen vandaan moe ten halen? Laten we de Duitse bewapening voor wat ze wa$. We hebben erva ren van welke kwaliteit dat bord papier was, waar tegenover de Ne derlandse artillerie zich geplaatst zag. Ieder weet welk een beslissende rol de vuurkracht in een moderne oorlog speelt. Welnu, een uit 2 divisies be staand Belgisch legerkorps telde 46 batterijen, een Nederlands legerkorps echter slechts 19 Maar die Nederland se batterijen bestonden dan ook uit zeer bijzondere stukken. t.w. ver ouderde houwitsers en museumcurio siteiten uit 1878 en 1880 (zgn. 12 staal, 15 lang 24 en 8 lang staal)- Kort vóór 10 Mei 1940 werd aan de Peeldivisie toegevoegd het nieuw gevormde 20ste regiment artillerie, bestaande uit 3 afdelingen van 3 batterijen 8 staal van 1880! Het commando Zeeland, de verdediging te Delfzijl, aan het Bui- ten-IJ en de stelling Den Helder wer den eveneens voorzien van dit ouder wetse speelgoed. Vlak voor de Duitse inval werden nog 100 stuks hiervan voor het gebruik gereed gemaakt. En met welk een succes! In de Zanddijkstelling op Zuid-Beveland konden na luttele spanne tijds nog slechts 4 van de 12 monden vuur af geven; de rest weigerde door klem ming der stukken, wijl dit verouderde materieel het vuurtempo van een mo derne oorlog niet kor. bijhouden, noch verdragen. In ieder geval was dit spul met bij machte het karton van de tegenpartij voldoende aan te tasten. Tussen twee haakjes, was het U be kend, dat niet alleen mensen papier en karton kunnen vervaardigen, maar dat ook verscheidene dieren deze kunst verstaan? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2