Jlicuwe geihsctft (ffoiirant Publiek stormde naar paleis Egygte's leiders houden steeds nog grote schoonmaak Aanvallen op koningschap en roep om republiek Wist IJ Piloten te weinig geoefend voor straaljagers? Een oveizicht van overzichten WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling- Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal ƒ2— per maand: 0 47 per week ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Directie F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatf ccticft It gfjrbteiea n«o htri ta U^easpoet' Drie en dertigste jaargang No 9536 Vuile was in de woestijn... (Van onze correspondent Allred van Sprang) CAIRO, September. CAIRO ZUCHT IN DE ZON. Op de hoeken van de straten staan groe pen politie-agenten in witte zomeruniformen en met zonnehoezen van wit linnen over hun rode fez. Lusteloos leunen ze op hun geweren en vegen van tijd tot tijd het zweet van hun gezichten. Op het drukke Midan Ismailia (waar een ordeloos verkeer op levensgevaarlijke wijze om een in aanbouw zijnd standbeeld raast) zit een afdeling bereden politie met de paarden aan de hand op lange banken in de schaduw. Het asfalt voor hen ligt te smelten in de trillende hitte. Onder de bomen in de buurt van het hotel met de tevergeefs op toeristen wachtende gid sen ervoor, staat een vrachtwagen. Twee militairen met groene baretten op hangen er slaperig in en wachten verveeld op de aflossing. ten, dat de koninklijke familie eigenlijk niet eens van koninklijke bloede is en tracht bewijsmateriaal te verzamelen jm te kunnen aantonen, dat de nieuwe mo narch niet van koninklijke bloede is. Daar blijft het niet bij. Verscheidene Egyptische dagbladen publiceren sensa tionele onthullingen uit het leven van de koning. Ze nemen daarbij geen blad voor de mond. Zo schrijft een van de grote kranten onder de vette kop: „Ex-koning redt Britse troepen in de kanaal-zone van honger en verschaft hun kalkoenen, groente en vruchten van de koninklijke domeinen" de volgende aanval: „Koning Faroek was de grootste Zo ziet Cairo er uit. Het straatbeeld herinnert sterk aan dat in die donkere dagen van Januari toen fanatieke de monstranten een groot deel van de bin nenstad verwoest hebben. Evenals nu waren er ook toen overal politie en mili tairen op de been. Er zijn echter ook ver schillen? In de hal yan het luxueuze Semi- ramis Hotel aan de oever van Nijl is het permanent voor koning Faroek gereserveerde tafeltje bij voorbeeld nu verdwenen. Ook de portretten van de koning zijn er niet meer. De kalenders met de kleuren- beeltenis van de koning in alle over heidsgebouwen, kantoren, winkels en vele woningen hebben eveneens een verandering ondergaan. Som migen hebben het koninklijke ge zicht weggescheurd. Anderen heb ben er een stuk wit papier of foto van generaal Naguib overheen geplakt. De straat welke tot nu toe Sharia Fa roek heette is omgedoopt in Sharia el Geysh (Straat van het leger). Ook Faroek Airport en Faroek Sporting Club hebben haastig een andere naam aangenomen. Vele Egyptenaren, die Faroek heetten, laten die naam veranderen. Overal ver dwijnt de naam van de koning uit het Egyptische leven. Een half jaar geleden was diezelfde naam omgeven door een bijna heilig auriool. Het was een hals misdaad om in het openbaar critiek te leveren op de drager ervan. Nu is het precies andersom. In een uitbarsting van woede ontlast het Egyptische volk alle opgekropte haat en minachting jegens de in ongenade gevallen koning. Men heeft geen goed woord voor hem over. De één heeft al sterker voorbeelden van zijn machtswellust en onkoninklijk ge drag dan de ander. De enkele weifelende woorden tot zijn verdediging gesproken worden verre overstemd door de meestai felle en grove critiek. Goli van anti-monarchisme En in die critiek richt men zich niet alleen, tegen de koning, maar tegen alles wat met het koningschap te maken heeft. Een golf van anti-monarchisme woedt op het ogenblik in Egypte. In een bijna re publikeinse demonstratie heeft men bij voorbeeld de deur van de koninklijke wachtkamer op het station opengebro ken en het publiek toegelaten. Men spreekt er over om de koninklijke palei zen in toeristenhotels (vooral voor Ame rikanen) universiteiten, scholen en hos pitalen in te richten. Het koninklijke vliegveld is opgeheven en de koninklijke vliegtuigen in de Egyptische luchtmacht zijn onteigend en andere eigendommen In beslag genomen. Men schrijft in de kran- Graaf Van Bylandt H.C. in Indonesië De heer Lamping gaat dan naar Bonn Verwacht wordt dat mr W. F. L. Graaf van Bylandt, die van 1947 af Nederlands gezant in Italië is geweest, benoemd zal worden tot Hoge Commissaris in Indo nesië. De huidige H.C., de heer A. T. Lamping, zou, zoals we reeds eerder meldden, ambasadeur in Bonn (West- Duitsland) worden als opvolger van vice- admiraal J. M. de Booy. Graaf Van Bylandt is 56 jaar en sinds 1923 bij de buitenlandse dienst. Hij be kleedde reeds eerder een post te Djakarta. Oók een debat over de Troonrede rader van de Egyptische bevrijdings-■ legioenen in de Kanaal-zone. Tegen Kerstmis 1951 waren de Britse soldaten uitgehongerd en gedemoraliseerd door de voedselblokkade van de Egyptische commando's. Het was noodzakelijk om kalkoenen, vruchten en andere levens middelen te verwerven om een muiterij te voorkomen. De Britten hadden vijf millioen gulden voor dit doel beschik baar maar de Egyptische commando's verboden kooplieden om handel met de Britten te drijven. Op 25 December echter troffen zij volgeladen vracht auto's van de koninklijke domeinen aan- Die 'bleken onafgebroken in de weer te zijn met het transport van enorme hoe veelheden levensmiddelen naar de Britse kampen. De koning was uit op de vijf millioen gulden van het Britse leger. De commando's staken de vrachtwagens echter in brand." Een andere krant laadt alle schuld voor het in brand steken van Cairo op de koning en de Britten. In vijf lange arti kelen met koppen als: Waarom koos ex-koning Faroek 26 Januari voor de brand van Cairo en Koning Faroek ver ijdelt bevrijding van Egypte tracht men het bewijs te leveren, dat de koning van alles op de hoogte was en met de Brjtten plannen beraamd had om door het ont ketenen van ordeverstoringen in Cairo te voorkomen, dat de Egyptische studen tenbataljons het Britse leger zouden aan vallen. De vijf artikelen lezen als een ongeloofwaardige detectiveroman. En weer een andere krant keert zich tegen de koning en zijn omgeving met: (Voor vervolg zie pag. 2) Prinsjesdag eindigde gisteravond in Den Haag met de opvoering van de )fFidelio" van Beethoven, door de Ned. Opera, welke voorstelling door Koningin Juliana en Prins Bernhard werd bijgewoond. Tijdens de pauze werd de dirigent Josef Krips aan de Koningin voorgesteld. Nicht van de Koningindoet weer van zich spreken Geeft zich nu uit voor dokter en dochter van een diplomaat DE NEDERLANDSE AVONTURIERSTER Magdalena van der L. (die zich in het begin van het jaar voor een nicht van Koningin Juliana uitgegeven heeft om teslotte als een morfiniste bij de politie terecht te komen) doet opnieuw van zich spreken in de societykringen van de Egyp tische hoofdstad. Zij geeft zich nu uit als dokter Pandora van der L., doch ter van een Nederlandse diplomaat. In die vermomming heeft ze nieuwe relaties weten te kweken, die haar illuster verleden niet kennen en haar fantastische verhalen geloven zo meldt onze correspondent Van Sprang. In. groo-tse stijl heeft ze kortgeleden een feest gegeven aan boord van het luxueuze in de Nijl gelegen hotelsohip Arabia. Tijdens dei: feest is ze (waar schijnlijk van de gedachte aan de reke ning, die ze niet zou kunnen betalen) flauw gevallen. Eén van de gasten (een gegoede Egyp tische dame) heeft haar medelijdend in. huis opgenomen. Zij was spoedig weer hersteld en heeft haar dankbaarheid ge toond door de gastvrouw1 tijdens een ziekteaan-val te „behandelen". Toen deze haar tenslotte liet merken, dat zij niet de res; van haar leven bij haar kon lo geren, heeft dokter Pandora" laten- doorschemeren, dat zij binnenkort door de regering naar de Soedan uitgezonden zou worden om er medisch werk te gaan verrichten. Nadait het Nederlandse gezantschap in Cairo haar destijds uit de handen van de Egyptische politie verlost heeft en in een pension heeft ondergebracht, heef; men geen verder contact met deze opiicht- ster gehad. Men weet slechts, dat haar schulden op geheimzinnige wijze be.aald zijn en dat zij spoedig het pension moest verlaten omdat de andere gasten bezwaar maakten tegen de frequente bezoeken van mannen van twijflachr.ig allooi. Het wordt nu echter werkelijk tijd, t dat de Nederlandse autoriteiten een einde maken aan de praktijken van deze inter nationale .bedriegster, die onder andere met het Duitse Rode Kruis aan het Oost front geweest is en in Milaan een schuld van meer dan duizend gulden heef: voor onbetaalde hotel- en ziekenihuisrekenin- gen. Dergelijke landgenoten doen de Ne derlandse naam grote schade in een tijd, dat anderen met veel moeite aanzien er vertrouwen trachten te kweken. In de middaguren maakte het Koninklijk Gezin een rijtoer door Den Haag in de open calèche. Ook dit jaar was deze traditionele tocht weer een getuigenis hankelijkheid van het Nederlandse volk voor zijn Vorstenhuis, want overal stonden de mensen in dichte rijen opeengepakt om hun Koningin en haar gezin toe te juichen. Grote Drie verwerpen 't Russische voorstel DE TWEE PILOTEN, die gisteren bij Leeuwarden om het leven zijn ge- e^nw°T^'n9 van Duitsland komen door de botsing van twee straaljagers tijdens de oefening Blue'ben th"nsa'hetrontwirpevoltooiedavanhibn Alliance, zijn de 31-jarige reserve eerste-luitenant-vlieger J. F. Stubbe en j nota, waarin de Russische voorwaarden de 26-jarige reserve-tweede-luitenant-vlieger R. H. Mulder. Beiden kwa-jvoor d^toekon^t"vanVDuitelaml°worden men uit Amsterdam. Luitenant Stubbe zou juist aanstaande Dinsdag in het verworpen. Het ontwerp is onmiddellijk huwelijk treden. Zijn collega was getrouwd en laat een vrouw en een naar Bonn- gezonden, waar de geallieerde baby van drie maanden achter. Ho«e Commissarissen het zullen voorleg- Luitenant Stuibbe on-tving zijn oplei-, work" in de perfectie, en gebrek daar- ding in Engeland en behaalde in 1.945 aan is in dit geval het ongeluk van beide De botsing bij Leeuwarden Luitenant Stubbe uit Amsterdam zou juist Dinsdag in het huwelijk treden \E TWEE PILOTEN, die gisteren bij Leeuwarden om het leven zijn ge- kanselier Adenauer. zijn brevet. In Indonesië heeft hij zich zeer vaardig piloot getoond. Een paar weken geleden werd hij van Twente naai Leeuwarden overgeplaatst. Luitenant Mulder is in Nederland op geleid en werd begin 1950 sergeant-vlie ger. Sinds kort was hij reservist en alt zogenaamde maandvlieger (een vlieger die elke maand in diens: komt om te oefenen) weer onder de wapenen. Hij maakte gisteren juist zijn eerste opera tionele vlucht in dit verband. Vliegers ervaring had hij zeker, als militair en als K.L.M.-piloot, maar het vliegen in formatie met straalvliegtuigen eist nu eenanaal een bijzondere techniek. Vlieaiout gemaakt Welke piloot de ander het eerst heeft aangevlogen, is niet bekend, doch moet een vhegfout zijn gemaakt. Vier meteors van het 325ste squadron naderden het veld in gevech sformatie. Een aantal kilometers van de basis wil den ze de landingsformatie aannemen, wat inhoudt, dat de vliegtuigen achter elkaar komen om één voor één kort ach ter elkaar op de baan te landen Op het moment van het formeren van deze for matie hebben twee toestellen elkaar ge- raakt. Het uitvoeren van een dergelijke manoeuvre eist een volkomen op elkaar ingesteld zijn van de formatie. Vrachtauto's blijven op Berlijn rijden Staking net op tijd afgelast De vervoersstaking, die door 600 West- Berlij nse wegtransportondernemingen was aangekondigd en die vannacht had moeten beginnen, is gisteravond op het laatste nippertje afgelast, nadat over eenstemming was bereikt met het stads bestuur. Toen de ondernemingen hadden vernomene dat de Grote Drie bij de Rus sen hadden geprotesteerd tegen het op houden van voor Berlijn bestemde vrachtwagens en het stadsbestuur de ondernemers tegemoet was gskomen wat het risico betreft, waren zij bereid de staking geen doorgaan te doen vinden. De Geallieerden hebben met nota's de aandacht der Russen gevestigd op de ernstige vertragingen in het verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland en om onmiddellijke, doeltreffende maatregelen verzocht In Duitse dienst getreden Levenslang gehandhaald voor twee Drenten De bijzondere strafkamer te Assen heeft twee Drenten, die wegens het dienst nemen in het Duiitse leger, bij ver stek tot levenslang waren veroordeeld, niet ontvankelijk verklaard in hun ver zet tegen dit vonnis, zodat dit blijft ge handhaafd. Het zijn de 32-j. kruidenier A. C., ge boren te Smolde, en de 31-j. electricien, afkomstig uit Emm en, die op 2 Augustus 1950 bij de behandeling van hun zaak niet aanwezig konden zijn, omdat ze in Frankrijk, waar ze ter dood veroordeeld waren gevangen werden gehouden. Later kregen ze gratie en werden in vrijheid gesteld. Ze hebben thans ook een gratieverzoek by Koningin Juliana ingediend. Koningin zal Amsterdams tuinstad openen Naar wy liegers geworden. Wellicht zou het zijn nut hebben de' maandvliegers in een speciale eenheid bijeen te brengen, zoals bijvoorbeeld! in Engeland gebeurt. Dit is temeer! gewens: omdat men zich afvraagt, of zes oefening per maand voor de piloten October tuinstd Slotermeer de grote straaljagers wel voldoende is. Daar- uitbreiding van Amsterdam naar het naast ryst dan de vraag of de overgang Westen officieel te openen. de huidige training, waarbij de vlie- Zoals reeds gemeld zal aan deze ope- ger direct van Harvards op Meteors ning niét slechts een officieel doch ook komt. niet te groot is. een feestelijk karakter worden gegeven. (Advertentie) DENNY MILLER Tijdens de BRADERIE v.a 19 u. op 17, 18 en 19 Sept. '52 CAFÉ-RESTAURANT „HET GULDEN VLIES" Na een rede van Mossadeq John Buli's mond valt open van verbazing De Iraanse premier zal banden met de Britten verbrekenals ze onvriendelijkblijven "PJR MOSSADEQ, de Perzische premier, heeft gistermorgen te Teheran -1-7 voor het parlement verklaard, de diplomatieke betrekkingen met En geland te zullen verbreken, indien het land zijn onvriendschappelijke po litiek t.a.v. Perzië handhaaft. De Britse pérs is nu hoogst verbaasd over deze verklaring van de grijze premier. Welke is dan deze onvriendschap pelijke politiek? zo vraagt men zich af. „De Britse regering", aldus de reactie van de Engelse bladen, „heeft zich altijd moeite gegeven, de band van vriendschap met Iran te bewaren. Hiervan zijn de laatste Anglo-Amerikaanse voorstellen wél het bewijs" Verschillende Britse bladen haalden Eden's rede te Scheffield aan, waarin minister heeft gezegd: „Wy wensen i vrij en welvarend Iran; wij kunnen moeten samenwerken". De Perzische Majlis nam gisteren met algemene stemmen een votum van ver trouwen in Mossadeq aan. De Majlis schaart zich hierdoor achter Mossadeq's besluit, de Anglo-Amerikaanse voorstel len te verwerpen en tegenvoorstellen te doen. Mossadeq verklaarde zich bereid, sen van de Anglo-Iranian door Per zische gerechtshoven te doen beoordelen, doch. aangezien de voormalige maat schappij dit niet wil, heeft de premier de volgende punten opgesteld, die aan het Internationale Hof kunnen worden voorgelegd. 1. Vaststelling van de com pensatie, welke Perzië aan de Anglo- Iranian zal moeten betalen i.v.m. de nationalisatie. 2. Een onderzoek naar de van beide partijen krachtens de PRINS BERNHARD NAAR DE MANOEUVRES IN DUITSLAND Prins Bernhard is vanochtend naar Duitsland vertrokken om de grote ma- vres bij te wonen, die daar dezer dagen worden gehouden. Men zie voor onze eigen reportage van deze manoeu- pagina 2. DAT de intern. R'damse havendag gis teravond met een havenvaart en vanmor gen met een officiële ontvangst is begon nen in aanwezigheid van o.a. minister Algera en 260 buitenlanders. DAT minister Mansholt van Donderdag tot Zaterdag ons land vertegenwoordigt op het internat, congres van de F.A.O. over mond- en klauwzeer in Kopenhagen. DAT vandaag 28 Amerikaanse zaken vrouwen op Schiphol aankwamen om hier drie dagen lang uitstapjes te maken. DAT m.i.v. gisteren op de R'damse vee markt een aparte tbc-vrye afdeling is ge opend, waarvoor al dadelijk grote be langstelling bestond. 8 October in Leeuwarden voor veilig verkeer DAT op 7 het Verbond vergadert. DAT in R'dam 9 mnd., waarvan 6 voor waardelijk. is geëist tegen de 56-j. classi ficeerder M.B. uit Vlaardingen. die als depóthouder van een margarinefabiiek zich 5800 zou hebben toegeëigend. DAT generaal Marshall gisteren als voorz. van de Amerik. monumentencom missie het Amerik. militaire kerkhof te Margraten bezocht en vervolgens naar Belgische en Luxemb. begraafplaatsen vertrok. DAT de ministers Beel en Staf aan de Tweede Kamer hebben voorgesteld de militaire weduwenwet. waarbij aa i we duwen en wezen van gepensionn^e> de vrijwilligers een pensioen wordt tr -ge kend. niet toe te passen op de Nat. serve en de Reservegrensbewaking. DAT tijdens de viering van het 35-jarig bestaan van de Ned. Kath. Bakkerspa troonsbond in Tilburg 6000 werd aange boden voor een eigen bondshuis in Der Haag. daar het vorige aan het Bezuidcn- hout werd verwoest. DAT 13 Ned. landbouwexperts vooi M.S.A.-studiereis in New York zijn gekomen, o.w. mr J. S. Biesheuvel uit Den Haag en mr F. F. X. Cerutti uit Rijswijk, secr. van de Stichting van de Landbouw en H. Kikkert van de Clir. landarbeidersbond. DAT de Werkgemeenschap Limburg de ministers Algera en Zijlstra en de Kamer leden heeft gevraagd om nu spoedig de spoorbrug bij Oeffeit en Gennep verkeersweg te doen aanleggen. DAT de Arnhemse begroting sluit »en bedrag van bijna 24 millioen tegèn ruim 20 millioen in 1952. „opgelegde" overeenkomsten van 1933 en 1944 en 3. Bestudering van Perzië's eisen inzake de verliezen, welke het heeft ge leden door het olieverkoop verbod en de economische druk van Engeland. Dr Schacht, die gisteren in Hamburg is teruggekeerd, zal het resultaat van zijn reis samenvatten in een rapport voor de Perzische regering Binnen afzienbare tijd reist dr Schacht opnieuw naar Perzië. Negen Ned. militairen ernstig gewond Het aantal gewonden bij het eerste Nederlandse legerkorps in West-Duits- iand heeft zich tot nog toe beperkt tot diegenen, die een ongeluk kregen tijdens het wegtransport van Nederland naar Duitsland. Drie militairen werden hierbij levensgevaarlijk en zes vrij ernstig ge wond. Vier gewonden zijn inmiddels reeds per ambulancevliegtuig naar Nederland overgebracht. Van alle betrok kenen zijn de familieleden gewaar schuwd. Vijftig millioen nieuwe bronzen centen De regering heeft er ;n de begroting rekening mee gehouden, dat volgend jaar vijftig millioen nieuwe bronzen centen zullen worden aangemaakt. Naar schat ting 76 millioen zilveren kwartjes zullen ontmunt worden. De Munt in Utrecht heeft in de vijftig jaar dat zij staatsbedrijf is, ruim 4.8 mil liard munten afgeleverd. Vorig jaar werd met een productie van 575 millioen stuks (o.a. voor Indonesië) een record geboekt. Boek voor de Prins van Britse ambassadeur In het gebouw der Britse ambassade heeft de Britse ambassadeur, sir Nevilei Butler, gistermiddag aan Prins Bernhard het boek .Mountain and Flood" van George Blake overhandigd. Dit boek be vat de geschiedenis van de Britse 52s*.e divisie, de ..Lowland Division", die een belangrijk aandeel had in de zuivering van Zuid-Beveland en Walcheren Later is zij bij Rheine bet Dortmundt-Eems- kanaal overgetrokken en heeft zij Bremen veroverd. OVERZIET men de overzichten en commentaren van de Nederlandse pers, geschreven naar aanleiding van de Troonrede, dan blijkt, dat volgens de meeste bladen dit stuk niet slecht af steekt bij die van de laatste jaren. Alleen is men veelal van oordeel dat er ondanks de inhoud nog heel wat vra gen zijn blijven liggen en dat er ondanks vermelding van belangrijke punten toch ook nog wel heel wat, even belangrijke, punten onaangeroerd zijn gelaten. Ook Trouw is van oordeel, dat de Troonrede wel in staat is enig inzicht te bieden in het beleid, dat de regering wil gaan voeren. Het R.K. blad De Tij d spreekt zelfs van belangrijke positieve beloften en H e t (socialistische» Vrije Volk noemt het stuk veelbelovend. Zo is men het over de nieuwe opzet van de Troonrede in de meerderheid der gevallen wel eens- „Dit jaar is de Troon rede op heel andere wijze opgesteld", schrijft het Alg. Dagblad en ook de Nieuwe Prov. Gron, Crt. vermeltit van deze Troonrede het geheel eigen karakter. JUIST omdat de Troonrede beloften bevat, is men ook niet zonder ver wachting. Daartoe is te groter aanleiding omdat nog lang niet alle vragen zijn be antwoord. Vele zyn zelfs nog helemaal niet aan de beurt gekomen. Het Parool wil daarom van een schetstekening van een beleid spreken en niet b.v. van een blauwdruk. „De omtrekken zijn aange duid maar daarbinnen blijft de mogelijk heid voor allerlei schakering." Geen wonder dan ook, dat de Nieu we Rott. Crt. nog eens terugKomt op haar suggestie van onlangs dat de Troon rede net als een „echte" regeringsver klaring gemaakt zou kunnen worden tot onderwerp van een algemeen debat. TIET KAN voorts van belang zijn dat •*"*- we hier nog enkele onderwerpen vermelden die men in de Troonrede heeft gemist of die men onvoldoende aange duid acht Zo betreurt Trouw het en het staat hierin stellig niet alleen dat de Troonrede te weinig accent legt op de militaire inspanning. Ook De Maas bode ontbeert, niet dan onder protest, inlichtingen op dit punt. De N R C had meer willen weten omtrent de doorvoe ring van de P B O. en de Europese inte gratie. Het Parool had gaarne meer verwezen willen zien naar de Verenigde Naties. Prof. Romme tenslotte schrijft in De Volkskrant van vanmorgen over „een Troonrede vol plannen die veel goeds kunnen herbergen en die op tal van punten om veel verduidelijking vragen." Hij is b.v. nieuwsgierig naar de aangekondigde „nieuwe basis" voor de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië- Zal hij ook ditmaal op een „brede basis" hopen? FR IS uiteraard ook critiek. Heel -L' scherp is deze in het (liberale) Alg. Handelsblad: „Het spijt ons het te moetenzeggen, maar in deze Troonrede anno 1952 is het vooral de saaiheid die haar triomphen viert. Als eind-indruk blijft de volkomen afwezigheid van een gelijkgerichte overtuiging." Waarbij we dit „gelijk richten" maar niet in verband zullen brengen met eèn heimelijk ver langen naar „dirigisme" in dit liberale blad Verschrikkelijk boos is natuurlijk De (communistische) Waarheid men zou uit het blad de indruk krijgen dat de Troonrede rechtstreeks uit Washington is overgeseind. Over het algemeen echter is de pers bereid tot een niet onwel willend afwachten. Het kabinet „zit" tenslotte nog maar kort „Om het nauw keurig te zeggen: het is vandaag precies twee weken aan het bewind." Zo heeft het Haarlems Dagblad uitgerekend. Dat klopt en dan moet men in zyn eisen ook niet onbescheiden zijn- pR IS geen reden om teleurgesteld te J-< zijn, schrijft De Maasbode, om dat teleurstelling een daaraan vooraf gaande verwachting van iets beters ver onderstelt. We zouden zelfs menen en hebben dat gisteren reeds geschreven en vinden dat thans in vele bladen onderschre%-en dat er reden is om niet ontevreden te zijn. Om ditmaal het slot van de be schouwing in De Tyd te citeren: „Al noemt het nieuwe kabinet zich formeel ook extra-parlementair, zyn program ge tuigt van een zelfvertrouwen, dat zich bij voorbaat verzekerd weet var. de steun van de meerderheid in de Kamer. Al draagt zijn program nog de sporen van het compromis, het gaat toch de werke lijke problemen niet uit de weg." Hetgeen dan in de komende tijd nader blyken moge. - DE TWEEDE KAMER komt Don- derdagmiddag om één uur weer bijeen voor huishoudelijke aangelegenheden, byv. het trekken van afdelingen en het benoemen van commissie-leden. HET WEER IN EUROPA Kopenh. Züricb fl II i 4 5 S E tx ;f? zw bew. WZW 7 NW 7 23 7 13 1 zw bew. ZZW 8 17 0 zw bew. O 1 12 0 windstil 19 0 22 3 onbew onbew ZW 1 ZO 8 16 0 18 0 WEERBERICHT Kans op buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met PlaatseUi* enkele buien, jfc' Langs de Waddenkust aan- fllft' vankelijk krachtige, overi- VlB Sens matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Van nacht iets minder koud. morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Donderdag: Zon 6.19 18.48; maan 5.21 18.16 uur. Op 19 September N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1