Werkgelegenheid, verdediging, betalingsbalans Sinterklaas Van de Kieft deelde cadeautjes uit Ondanks gunstige ontwikkeling nog geen horoepen r*i NOG GEEN STABILISATIE D'05 In 1953 wordt geïnvesteerd voor 556 millioen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 Drie allesbeheersende factoren: KAPITAALSUITGAVEN SUBSIDIES OP LEVENSMIDDELEN 80 MLH j DAGELIJKS TERUGKERENDE UITGAVEN 406! Mlft DE'STAAT GEEFT UIT 5.616.000.000- In de weikkamei van de minister IlOE WORDEN DE GERAAMDE UITGAVEN in 1953 van liefst vijf milliard, zes honderd zestien millioen gulden nu verdeeld? Wij zullen het U vertellen. Op het voetspoor van de milliarden-nota volgen wij hier niet de indeling naar departementen. Dat zou ook moeilijk gaan: er zijn nu eenmaal zaken, waar verschillende departe menten mee te maken hebben. Maar er is nog een extra reden: de departementen-indeling heeft tijdens de jongste kabinetsformatie wijziging ondergaan. En dat komt in de begrotingen nog niet tot uiting. Er zullen dus nog verschillende nota's van wijziging moeten worden ingediend, waarbij tevens gebruik gemaakt wordt van de gelegenheid, dat iedere nieuwe minister wat concreter van zijn eigen zienswijze kan doen blijken. WIJ WAREN ZO GEWEND GERAAKT, na de oorlog prof. Lieftinck in de Tweede Kamer de milliardennota met bijbehorende begroting te zien indienen, dat wij er even aan moesten wennen, het veel spitsere gezicht van de nieuwe minister van Financiën, de heer Van de Kieft, achter de regerings tafel te zien. Meen nu niet, dat prof. Lieftinck het „afwennen" niet gemakkelijk heeft gemaakt. Verleden jaar immers werd de begroting ingediend door de minister-president, dr Drees, omdat Nederlands meest verguisde en meest geëerde man op dat ogenblik in Amerika zat. Maar de millioenen- nota was toen een staatsstuk, dat geheel voor rekening van prof. Lieftinck kwam. Nu is er een echte, nieuwe minister van Financiën. Maar ondanks het Turkse bad, dat onze vroegere bewindsman heeft genomen, waart ook nu nog zijn geest door de begrotingsstukken. Hij immers heeft, met zijn andere inmiddels afgetreden ambtgenoten de begrotingsarbeid voor verreweg het grootste deel verricht. En de heer Van de Kieft zou geen goed socialist zijn, wanneer hij zijn ambtsvoorganger-partijgenoot geen grote pluim gaf. De financiële toestand kan, vergeleken met vroegere jaren, al blijven er grote onzekerheden, als betrekkelijk gunstig worden gekenschetst. En dat schrijft de nieuwe bewindsman niet in de laatste plaats toe aan de nimmer aflatende werkkracht en onverflauwde toewijding van prof. Lieftinck aan. de financiële belangen van het land gedurende zeer moeilijke jaren. Wij nemen U mee naar de werkkamer van minister Van de Kieft. Daar zit hij met een aantal pakjes voor zich, om Sinterklaas te spelen. Zo succe~~~ velyk laat hij de mensen, die hij pleizier wil doen, binnenkomen, kijkt eerst naar het grootste pakje. De deur gaat open en daar komt minister Staf binnen, gezeten op een tank. Wel bewust neemt hij zijn pakje in ontvangst. Maar eventjes ter waarde van anderhalf milliard gulden. Hij kan zelfbewust zijn: er is immers in interna tionaal verband afgesproken, dat Ne derland vier jaar lang zo'n groot bedrag op de begroting zal plaatsen. Land- Luchtmacht krijgen dit keer meer deze grote „pot", maar voor Marine kan volstaan worden met 37 millioen der dan in 1952. Van het hele bedrag zal ook betaald worden de legering van eenheden in Nieuw-Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen en de kosten van het Nederlandse Detachement Ver enigde Naties in Korea. Dan komen er twee ministers binnen: Suurhoff van Sociale Zaken en Volks gezondheid (in overall) en ir Witte van Volkshuisvesting (met het cement nog tussen zijn tanden). Zij krijgen samen een pakje ter waarde van 819,2 mil lioen. Hiervan is meer dan 300 millioen bestemd voor sociale zekerheid. 23 mil lioen voor arbeidsbemiddeling, 29 mil lioen voor emigratie en meer dan 120 millioen voor maatregelen in het belang van de werkgelegenheid. De volksge zondheid vraagt 55% millioen. Minister Witte zal met zijn bijna 180 millioen proberen klaar te spelen, dat er in 1953 55.000 woningen worden gebouwd. Daar bij gaat hij uit van 27.500 woningwetwo ningen, 20.000 (particu liere) premie-wonin gen, 5.000 woningen wegens herbouw onder de Wet Mate riële Oorlogsschaden en 2500 woningen in geheel vrije bouw. Het totale bouw- program zal ruim 1600 millioen gulden vergen, waarvan 680 millioen bestemd is voor woningen. De door het rijk in 1953 te dragen exploitatie-tekorten van woningwetwoningen worden geschat op 65,5 millioen. Voor de premiebouw is 82 millioen uitgetrokken. Van woning- spli/tsing zal wel niet veel meer komen. Daarom wordt meer de aandacht gericht op woningverbetering k raison van 3% millioen. Van het bouwprogram-1953 komt in ronde cijfers 500 millioen voor rekening van het rijk, 470 millioen voor rekening der lagere publiekrechtelijke lichamen en 650 millioen voor rekening van particulieren. Peinzend keek minister Van de Kieft naar het volgende pakje. Het bleek voor hem zelf te zijn. Dus zette "IK* hij zich voor de spiegel en sprak aldus: Gij krijgt hier een cadeau ter waarde van 704 millioen gulden. Dat moet gij gebruiken voor aflossing en rente van de nationale schuld. Dat is een hele zak vol, maar die schuld is er dan ook naar. Op 30 Juni van dit jaar bedroeg zij in totaal 23.613 millioen gulden, waarvan 20.505 millioen in het binnenland en 3.113 millioen in het buitenland. In twee jaar daalde de to tale schuld met niet minder dan drie en een half milliard. Maar zij moet nog verder dalen! Haastig hing de minister de spiegel •weg, want hij hoorde vleugelgewiek bij de deur. Daar stapte de volgende be- bezoeker al binnen: een wijze uil. Het bleek minister Cals-in-vermomming te zijn. Glunderend nam hij zijn pakje in ontvangst. Er hing een label aan: Voor onderwijs en cultuur 510.6 millioen. Bent U blij met die 55 millioen meer dan vorig jaar? vroeg de goede gever. Dat zou ik denken, was het antwoord. Maar ik heb het hard nodig. Het aantal leer lingen, dat op de lagere school komt. groeit maar steeds, er moet een nieuwe R.H.B.S. komen, de veria- ging van de schoolgeld- tarieven en het verlenen 'y van gezinsreductie moeten uit mijn portemonnaie ko men. Bovendien komt er veel meer belangstelling voor het nijverheids onderwijs (19 pet meisjes en 8 pet jon gen/. Voorts moet coUega Mansholt zorgen voor meer lagere land- en tuin bouwscholen, terwijl er ook een paar middelbare land- en tuinbouwonderwys- inrichtingen moeten worden gesticht. Belangrijke bedragen zijn in 1953 ook nodig voor uitbreiding en modernise ring van universiteiten en met name van de Delftse Technische Hogeschool. En dan heb ik nog een stokpaardje: monumentenzorg. Daaraan kan ik nu een 2 millioen meer besteden. Bly fladderde de uil het vertrek uit. Vlug pakte de minister sear— pakket. Dat wilde hij ook i uit tjes 431 millioen in voor SSffS herstel van oorlogsschade. En er was een briefje by: Jullie mogen volgend jaar 46.7 mil lioen meer „uitdelen" dan verleden jaar in September werd beloofd. Aan over- heidseigendommen mag ruim 65 mil lioen worden besteed, aan onroerende goederen en schepen van particulieren 182 millioen, aan roerende goederen voor beroep of bedrijf 67% millioen, aan huisraadschade 49 millioen, landbouwherstel 20 millioen en andere soorten schade 40 millioen. Het apparaat der schaae-enquète-i sies kan worden ingekrompen, m de andere kant schept het „inpompen" van geld weer werkgelegenheid. Voor de herbouw van schepen is meer nodig dan vorig jaar, want waarschijnlijk moet in 1953 voor de herbouw van de „Statendam" ruim 12 millioen gulden worden uitgekeerd. Weer ging de deur open. Tastend kwam een geblinddoekte binnen. Het as de nieuwe minister n Justitie, die gewend het Donker te lopen. Hij had de weegschaal der rechtigheid in de hand, de hoop, dat ook zijn cadeautje rechtvaardigheid was uitgebalanceerd. Hij kreeg voor politie en justitie van de Goede September-Sint een waarde bon van 216 millioen gulden. Strikt rechtvaardig vertelde hy, dat hij var plan was. de paraatheid van de Rijks- gemeentepolitie en de reservekorpsen veel mogelijk op te voeren, om ei zeker van te kunnen pijn, dat bij even tuele ernstige verstoringen van de open bare orde het gezag doeltreffend kan worden gehandhaafd. Over het algemeen zal de sterkte worden gehandhaafd, maar die van de reserve-politie zal worden opgevoerd. De geblinddoekte was echter bang, dat het aantal criminele gedeti neerden zal toenemen. Daartegenover staat echter de verwachting, dat het aantal politieke delinquenten, dat medio Februari 1952 1088 bedroeg, in de loop 1953 zal teruglopen tot gemiddeld 750. Minister Van de Kieft hoorde enig gemopper op de gang. „Gij geblind doekte rechtvaardige waart voor Uw beurt", hoorde hij de nieuw-gekomene zeggen. Haastig keek hij naar zijn pak jes en inderdaad, er was er een groter formaat blijven liggen. Dat bestemd voor Verkeer en Water: Mr Algera, spelend met een brug mecano-onderdelen. nam het in vangst. Zijn aanvankelijk oppositionele houding liet hij geheel varen, toen hij zijn pakketje ter waarde van 412 millioen gulden in ontvangst mocht nemen. vas maar eventjes zo'n 39 millioen dan zijn ambtsvoorganger verleden jaar toegewezen kreeg. Maar nu ja, dat was dan ook een exponent van de derde macht. Voor Waterstaat zat in het pakje dan 242 millioen en voor ver keer was er bijna 170 millioey. Gelukkig Verkeer en Waterstaat nu iets min der te lijden hebben van de investerings beperking, dank zij de werkgelegenheids- politiek. Nu kunnen meer onderhouds werken aan de waterwegen worden uitgevoerd, begonnen kan worden met de verbreding van het gedeelte Amster dam—Utrecht van het Amsterdam—Rijn kanaal, de Twenthekanalen kunnen af gemaakt worden en de indijking van de Biesbosch kan voortgang vinden. Bij de Oosterpolder kan begonnen worden met de aanleg van drie nieuwe dijk vakken en in de Noord-Oostpolder kunnen definitieve bedrijfsgebouwen, ter vervanging van de noodschuren uit 1947, worden gebouwd. In de P.T.T. wordt 100 millioen geïnvesteerd. De Nederlandse Luchtvaart-industrie kan beter worden gesteund, er komt een hoge snelheidstunnel bij het Nationaal Luchtvaartlaboratorium en er wordt een school gebouwd op het luchtvaartterrein te Eelde. Tenslotte zal gepoogd worden, nog enkele schepen in exploitatie te nemen voor het vervoer van emigranten. Maar wie komt daar binnen, gebukt onder een zware fabrieks-sirene? Het is de Benjamin van het ministeriële gezelschap, de man, die Handel en Nijverheid onder zijn beheer heeft: prof. Zijlstra. Al is hij dan op voorhand enfant-chéri. toch krijgt hij van minister Van de Kieft niet meer dan 146,6 millioen. Maar toch is dat altijd nog 34 millioen meer dan prof. Van den Brink verleden jaar toegedacht werd. Onder sirene-geloei legde minister Zijlstra zijn plannen bloot: bevordering van export en in dustrialisatie, daarbij voorwaarden scheppend, welke het voor het bedrijfs leven mogelijk maken, de nodige initia tieven te ontplooien. Meer economische voorlichting. Voortgang met het tot ontwikkeling brengen van achtergeble- gebieden en daarnaast financiële voor de aanleg van industrie terreinen buiten deze ontwikkelings gebieden. Vooral aandacht voor de regionale industrialisatie. Aan de staats mijnen zal de kapitaalverstrekking in 1953 worden verhoogd tot 87 millioen. Mogelijkheden tot verruiming van de grondstoffenbasis zoveel mogelijk be nutten. Prof. Zijlstra moest echter plaats ma- en voor een robuste boer, wie het aan te zien was, dat hij al zeven jaar lang de scepter zwaait over land bouw, veeteelt en visserij. Het heer Mansholt. die tuin- cadeautje van 111 millioen kwam halen. Hij was tevreden met 25 millioen Hieronder vinden onze lezers een beeldgrafiek, die wel wat op een inkt vis lijkt. Links staan de inkomsten, rechts de uitgaven, zoals die vo 1953 zijn geprojecteerd. Op pag. hebben wij reeds vermeld, dat de „dagelijkse uitgaven" een overschot te zien geven van 131 millioen, maar dat er over de gehele dienst, door het tekort op de kapitaalsuitga ven van 623 millioen, een nadelig saldo uit de bus is gekomen van f 492 millioen. Dat behoeft op zichzelf geen onrust te baren: het is heel mooi, dat er op de „gewone dienst" een niet onbelangrijk overschot is. Wat nu de leidende opzet nieuwe begroting betreft, er zijn drie factoren, die allesbeheersend zijn. In de eerste plaats de defensie-inspan ning, die, op grond van het aar de plan in Atlantisch verband een bedrag van anderhalf milliard gulden zal vergen. In de tweede plaats is het uitgestippelde beleid ge richt op bestrijding van de werkloos heid, door voor uitbreiding van de werkgelegenheid niet minder dan rond 200 millioen meer aan te vra gen dan aanvankelijk voor 1952 was gedaan. Dit is een voortzetting van het reeds in 1952 begonnen beleid, waarbij de inivesteringsbeperking, no dig uit het gezichtspunt van de beta lingsbalans in meerdere of mindere mate werd losgelaten om werkge legenheid te scheppen. In de derde plaats wordt het begrotingsbeeld be heerst door de gedachte, dat het be leid gericht moet blijven op handha ving van het monetaire even\ icht en daarmee op een blijvend evenwicht de betalingsbalans. Nog meer uitgaven Het tekort is dus voorlopig ge raamd op 492 millioen. Er hangen echter nog maatregelen in de lucht, die ook geld gaan kosten. Er is ge rekend op nog een 24 millioen te verwachten extra-uitgaven, wan neer aanhangige wetsontwerpen wor den aangenomen. Zo wordt voor hel kleuteronderwijs aan uitgaven nog 4 millioen ver "acht, 1 "Voorbereidend Hoger Onderwijs r.og 1 millioen, voor het Koopvaardij- pensioenfonds nog iets meer dan 3£ millioen en en tenslotte niet minder dan 14 millioen voor de kosten van de Noodvoorziening ouden van dagen wegens vrijstelling van een bedrag van 100 aan eigen inkomsten van de inkomstenaftrek. Het tekort op de kapitaalsdienst wordt weer gedeeltelijk gedekt door het overschot op de „dagelijkse uit gaven". Dit betekent, dat het rijk niet meer behoeft te lenen dan strikt noodzakelijk is, teneinde de kapitaal markt zoveel mogelijk ter beschik king te laten aan lagere publiekrech telijke organen en het particuliere bedrijfsleven. Het niveau van de rijksuitgaven is natuurlijk akelig-hoog. Voor het eerst is in de millioenen-nota hieraan bij zondere aandacht besteed. Elders op deze pagina treffen onze lezers een beeld-statistiek aan, waarin de uitga- het rijk zijn aangegeven in procenten van het Nationale Inko men. Daaruit blijkt, dat dit percen tage de laatste jaren schommelt tus- len de 25 en 30 procent- Voor 1953 Jvordt het Nationaal Inkomen geschat op 21 milliard, zodat het bedrag der rijksuitgaven van f 5.511 millioen hiervan meer dan een kwart, nl. 26 In 1938 maakten de rijksuit gaven 19 pet. uit van het Nationaal Inkomen. Het hoge percentage baart zorg, maar er zal voorlopig niet aan zijn te ontkomen, vooral niet wegens de hoge uitgaven voor de defensie en voor rente en aflossing van de Na tionale Schuld, waarbij dan nog ko men structurele wijzigingen in volksleven. Bijgewerkt Ook bevat de nota weer een „bij gewerkt" beeld van de begroting van het vorige jaar. Hieruit blijkt, dat het aanvankelijke overschot van de „da gelijkse uitgaven" (Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en het tekort van het Landibouw-Egalisatiefonds) van 310 millioen is .verminderd met 113 millioen tot 197 millioen. Daar bij is het tekort op de Kapitaaldienst van 572 millioen gestegen met 236 millioen op 808 millioen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het gehele tekort over 1952 is gestegen met 349 millioen, nl. van 262 mil lioen tot 611 millioen. Wie dit in het oog vat zal het duidelijk zijn, dat er in de cijfers voor 1953 ook nog heel wat kan veranderen, voor de -olgen- de begroting wordt ingediend! Wat de inkomsten betreft, die gro tendeels uit de belastingen komen, valt Het op, dat met name de -p- brengst van de omzetbelasting maar eventjes op 100 millioen minder ge raamd wordt dan Li de aanvanke lijke begroting-1952. Aan invoerrech ten wordt f 50 millioen minder ver wacht, terwijl de loon- en inkomsten belasting 80 millioen minder zullen opbrengen. In totaal een behoorlijke aderlating voor de schatkist- Er was echter uitkomst: de vennootschaps- inkomsten de Staatsmijnen 40.000, bij kleinere rijksinstellingen nog zo'n 5000, voorts bij de provincies 7000 en bij de ge meenten 150.000, dan ziet men, ii\ dienst van d Overheid-in-brede zin niet minder dan 350.000 mensen hun brood verdienen. In zijn slotbeschouwing komt minis ter Van de Kieft feitelijk tot de con clusie, dat men met betrekking tot de vooruitzichten niet ho moet roe pen, voor men over de brug is. Ze ker, er zijn verschillende gunstige factoren. De betalingsbalans is ver beterd, het dekkingspercentage van de internationale handel is van 66 ge stegen tot 92. Bij de Europese beta lingsunie is er een overschot van 1126 millioen gulden in het betalingsver keer, terwijl de schuld bij de E-B.U. werd omgezet in een vordering van 654 millioen. De goud- en deviezen voorraad overschreed de 3 milliard. Allemaal aanwijzingen, dat er een evenwichtige economische en finan-1 ciële ontwikkeling, vergeleken met een paar jaar geleden, gaand2 is. Maarde verbetering van deze ex terne positie is gepaard gegaan met andere verslechteringen. De defensie- inspanning raakt de aanloop-periode voorbij en zal daarom meer offers gaan vragen. De binnenlandse pro ductie is teruggelopen en er is een grotere werkloosheid ontstaan- Het gevolg van een en ander is, dat de noodzaak zich heeft voorgedaan, een zekere accent-verschuiving te werkstelligen van de betalingsbalans naar de werkgelegenheid. NlET-BElAST/NG INKOMSTEN 352 ML n DE STAAT ONTVANGT f 5.124.000.000 de ingediende sectoren een aanzienlijke stijging van het staatsbegroting voor 1953 kan menuitgavenniveau is op te merken. Onge- moeilijk conclusies trekken, omdat inmid dels éen nieuw kabinet is opgetreden, terwijl de ramingen grotendeels door het afgetreden kabinet-Drees zijn opgesteld. Het is te voorzien, dat diverse Nota» van Wijzigingen in de komende maan den zullen worden ingediend, welke het totale begrotingsbeeld ongetwijfeld be langrijk kunnen beïnvloeden. De begroting 1953 staat m belangrijke mate in het teken der defensie-inspan ning. Ongeveer 1250 millioen is ervooi uitgetrokken, hetgeen neerkomt op 7.15 pet van het geraamd nationaal inkomen. Een zware belasting van 's Rijks finan ciën en daarmede een loodzwaar gewicht op het Nederlandse volk. Het deficit op de gehele dienst der staatsbegroting wordt geraamd op 492 millioen. Laat men echter de kapitaal- dienst buiten beschouwing (deze mag immers middels leningen gefinancierd worden), dan komt men tot een delig saldo van 131 millioen. De begroting voor 1953 kan men sluitend noemen, een bevredigend resul taat tenminste als de werkelijke ont vangsten en uitgaven straks niet tegen vallen. veel te hoog niveau bereikt. De Millioenennota spreekt van een aantal zorgwekkende aspecten en moet consta teren, dat bij verschillende „normale" dat op een gunstige betalingsbalans blijvend mag worden gerekend en het is fout, wanneer men in de spec taculaire verbetering van onze de viezen- en goud-positie een maatstaf zien voor de toekomstige ontwik keling van de Nederlandse economie. uitgaven 819 SOC.VOORZIEN INGEN EMIGRATIE. V0LKSGEZ0NDH EN VOLKSHUISVESTING het nationaal inko men gaat weg aan de Rijksuitgaven, tegenover 19 pet. in 1938. Met zulk een torenhoog uitgavenbud- get, waarin zo weinig elasticiteit zit, voe len wij ons niet op ons gemak. De Re gering blijkbaar ook niet, want zij merkt op, dat een onverhoopte algemene terug gang van de conjunctuur onze Staats huishouding voor welhaast onoverkoom bare moeilijkheden zou plaatsen. Want dan zal de overvloedige stroom der be lastingopbrengsten heel wat smaller wor den en is het draagvlak van de uitgaven- last veel te klein. En moet men niet rekening houden met mogelijke magere jaren? De devie- NATI0NALE SCHULD belasting maakt alles weer goed: deze zal naar verwachting nl 26C millioen meer opbrengen dan aan vankelijk voor 1952 was verwacht. Overheidsbiood Het aantal ambtenaren wordt in de begroting-1953 geschat op 102.363, te gen vorig jaar 99.304. Daarbij komen dan nog een 10.000 mensen zonder volledige dagtaak, langdurig zieken, geschorsten enz. De werkelijke sterkte van het rijkspersoneel ligt lager: op 31 Juli 1952 waren er 97435. Wanneer men nu weet, dat er bij de P.T.T. nog zo'n 50.000 mensen werken, bij en boer en ik blijf boer; ik wil n voor een redelijk inkomen erkers op sociaal-economisch antwoorde en goed geleide bedrijven. Ik vil verhoging van de agrarische pro ductie en daarom zal de activiteit var de voorlichtingsdiensten en research instellingen worden opgevoerd. En ik ben blij. dat ik weer meer kan doen >r de bestrijding van de werkloosheid de agrarische gebieden, nu voor de cultuurtechnische werken 18% millioen beschikbaar komt dan verleden jaar voor 1952 was voorzien. Maar. zo vervolgde hij. hebt U niet og een pakje voor my" r ~jg .en tekort van 80 mil lioen op het Landbouw- Egalisatie-fonds. Tut-tut, niet te heetgebakerd, antwoordde minister Van de Kieft. hier is het al. Maar hebt U dat allemaal werkelijk npdig? Daar zit hem nu juist de kneep, was de repliek: Ik heb nog dat weet ik werkelijk niet. Ik kan nl vooruitzien, hoe de ontwikkeling de marktprijzen zal zijn. Bij de beschouwing van mijn cijfers moet dan ook het grootst mogelijke voorbehoud worden gemaakt. Zo heb ik aangenomen, dat er voor de aankoop van tarwe ge noeg dollars zullen zijn, terwijl andere aankopen ca. 40 pet in dollars kunnen worden gerealiseerd. Het is echter maar afwachten. Toen lag er nog een groot pak op de ministeriële tafel. Blijkbaar had de bewindsman geen zin gehad, de „overige" verdelen. ling LunsBeijen vertellen. Daarbij is een millioen voor aankoop van gebouwen in het buitenland, terwijl de blyfsvergoedingen voor ambtenaren in het buitenland ook hoog moeten, vanwege de levens standaard. En prof. Kernkamp, die binnenkwam met een spiksplinter nieuwe tropenhelm, kreeg voor zijr Uniezaken en Overzeese rijksdelen 95% millioen. Hij wil ambtenarenwo- ningen bouwen in Djakarta voor het personeel van het Hoge Commissariaat. Nieuw-Guinea wil hij voorlopig maar evenveel geven als in 1952, nl. 12% millioen. Ten behoeve van Nederlanders in Indonesië meent hij ditmaal 5,8 millioen nodig te hebben. De rest van het grote bedrag is voor algemeen en financieel bestuur, pen sioenen enz. De gemeenten zullen wel weer 10.3 pet van de daarvoor aange wezen rijksbelastingen krijgen. Overi gens moet dit percentage nog bij de wet worden vastgesteld. Tenslotte wordt er 105 millioen afgeschreven. Toen de uitdeling afgelopen was. krabde de September-Sint zich pein zend achter zijn oor. Ik heb nu wel dan vijf en een half milliard uit gedeeld, maar mijn inkomsten zijn byna half milliard minder. Hoe moet ik dan vorig 685,2 millioen verdej 0verander Maar daar zat ruim 53 m verzekerde hij. J Buitenlandse Zaken, zo hoorde de twee-1 ogenblik wist hij het nog niet. Nieuwe werken zullen worden aangepakt [IET LIGT IN DE BEDOELING, in 1953 grote bedragen aan overheidsgeld te investeren. In de begrotingen komen aan burgerlijke investeringen voor dat jaar bedragen voor tot in totaal 209 mijlioen gulden, terwijl aan militaire investeringen een bedrag van 347 millioen is geraamd. Het totale investeringsprogram omvat werken tot een bedrag van f 2.621 millioen. Hiervan is vóór 1953 uitgegeven f 1140 millioen, zal in 1953 f 556 millioen beschikbaar worden gesteld en zal in volgende jaren nog 925 millioen gulden moeten worden uitgegeven. raad te 's-Gravenhage krijgt er twee verdiepingen op, Dordrecht krygt nieuw ykkantoor en er wordt een leiding gelegd van Hoorn naar 1 huizen. En natuurlijk gaan de werk zaamheden in de Noord Oostelijke Polder voort, terwijl de inpoldering van de Oosterpolder in versterkte mate ter hand genomen wordt. Voor werkgelegen heid f 200 mill, meer Ter bevordering van de werkgelegen heid wordt in de begroting-1953 onge veer 200 millioen gulden meer uitgetrok ken dan vorig jaar. Ten laste van de Rijksgebouwendienst komt nu f 65 mil lioen (vorig jaar 37), van Waterstaat 170 millioen (v. j. 140), van het Zuiderzee- fonds 108 millioen iv. j. 88), vai Staatsmijnen 87 millioen tv. j. 62) Verscheidene werken kunnen in 1953 worden aangevat, terwijl vele andere natuurlijk wordem voortgezet. Voor de verdere restauratie van het Huis ten Bosch wordt 435.000 op de begroting gebracht. Verder wordt in 1953 be gonnen met de bouw van een Centraal Vrouwengesticht (gevangenis): Leidse universiteit komt een vleugel physische scheikunde en wordt het zoölogisch laboratorium uitgebreid, evenals de afdeling voor neus-, keel- en oorkunde. In Utrecht wordt een kliniek voor tandheelkunde gebouwd instituut voor parasitaire en infectie ziekten enz. Groningen krijgt een bacteriologisch en een zoölogisch labora torium. Het Openlucht-museum in Arnhem wordt verbouwd, de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag wordt uitge breid, het departement van Financiën in de Residentie krijgt voor 400.000 centrale verwarming en het belasting- bebouw aan de Zuid-Binnensingel te )en Haag wordt uitgebreid. Voor Marine worden 6 „warehouses" gebouwd benevens een loodsafhaalvaartuig. Aan het aanbrengen van knrpperlichten bij overwegen wordt 300.000 besteed. Op het vliegveld Schiphol .wordt een start baan verlengd. Aan het gedeelte Mui denNaarden van rijksweg no. 1 wordt anen; de verbetering bij de Haagse uw krijgt haar beslag: bij Dieren wordt rijksweg nr. 48 verlegd de rijks weg door Vugnt wordt begonnen en het gedeelte RothemMaastricht van rijks weg no. 75 is aan de beurt. Verder wordt gegaan met de tunnelbouw bij Velsen, de indijking van de Braakman en de landaanwinning in Groningen en Friesland. Het gebouw van de Octrooi- ruiming. de Cultuurtechnische Dienst Staatsbosbeheer 50 millioen (v. j. 28), terwijl op „verspreide" posten f 50 mil lioen meer is uitgetrokken dan vorig jaar. Stond tenslotte op het hoofdstuk „Onvoorzien" verleden jaar aanvanke lijk voor werkloosheidsbestrijding slechts een post van f 15 millioen. voor 1953 is een bedrag geraamd van f 45 millioen, nl. 40 millioen voor „kosten werkgele genheid". zulks teneinde bij stijging van de werkloosheid onverwijld maatrege len te kunnen treffen, en f 5 millioen ten behoeve van maatregelen ter voor bereiding van toekomstige werkver- zijn ongetwijfeld door betere handelsbalans de laatste tijd be langrijk toegenomen, maar zijn we niet erg kwetsbaar door geringe, geografische spreiding van onze export en onze on gunstige ruilvoet? De Regering spreekt als haar mening uit, dat op een zo gun stige betalingsbalanspositie, als Neder land in de afgelopen twaalf maanden heeft gekend, niet blijvend kan worden gerekend en dat voorzichtigheid t.a.v. de externe positie van ons land geboden blijft. De onzekerheid voor de toekomst demonstreert zich ook t.a.v. het werk gelegenheidsvraagstuk. Voor de werkge legenheid is op verschillende hoofdstuk ken der begroting circa .200 millioen meer uitgetrokken dan in de oorspron kelijke begroting van 1952. Het spook der werkloosheid blijft ons land aan grijnzen en de strijd daartegen ziet de Regering als een der voornaamste doelstellingen van het overheidsbeleid. De bestrijding der werkloosheid zal vooral grote aandacht vragen, als een internationale conjunctuurdaling in toenemende mate om zich heen zou grijpen. TJDE staat het nu met de inkomsten -LJ- van het Rijk, welke het draag vlak van de hoge uitgaven vormen? De middelen bestaan hoofdzakelijk uit belastingen, waarvan de opbrengst 4499 millioen wordt begroot, tégenover vorig jaar (herziene ra ming) 4824 millioen. Ongeveer de helft van de belastingen drukt op in komen, winst en vermogen, terwijl de andere helft uit z.g. verbruiksbelastin gen komt. Verschillende belastingopbr en gsten zijn lager geraamd, zoals b.v. de om zetbelasting, de inkomstenbelasting, de invoerrechten. In het komend jaar verwacht men, dat er ongeveer 375 millioen minder belastinggelden zullen binnenkomen. De tendens van een daling der rijks middelen is dus onmiskenbaar aan wezig. OPMERKELIJK is hetgeen medege deeld wordt over de kaspositie van het Rijk. Gelijk men zal weten, is deze de laatste tijd erg gunstig, maar de Millioenennota is voor het volgend jaar in dit opzicht niet optimistisch. Veel hangt af, volgens de Regering, van de in 1953 heersende algemene economi sche verhoudingen en de situatie op de geld- en kapitaalmarkt. Zou het nood gedwongen komen tot geldschepping, dan zou het monetair evenwicht daardoor beïnvloed worden. kapitaalmarkt is reeds lang zó schaars, dat grote staatsleningen moei lijk opgenomen zouden kunnen worden. Te meer, daar de Regering de finan ciering der lagere overheidsorganen en i het bedrijfsleven zoveel mogelijk jrrang wil verlenen. Het gebrek aan voldoende kapitaalvorming in ons land is duidelijk. Wel is aan de ontsparingen grotendeels een einde gekomen, maar vormt de zware belastingdruk geen be lemmering voor een voldoende voeding in de kapitaalmarkt? De staatsbegroting voor 1953 geeft als eindindruk nog niet het beeld van een gestabiliseerd budget. De grote proble men van bewapeningsfinanciering, werk gelegenheid en betalingsbalans illustreren de onzekere periode op allerlei gebied, waarin wij leven. Zolang internationaal de onrust en bewegelijkheid voortduren. niet verwachten, dat hier te lande de stabilisatie kan intreden. Gij betaalt, maar niet voor niets Evenals vorig jaar is er een gepo pulariseerde uitgave van de Millioe nennota verschenen. Het is een publi catie van het ministerie van Finan ciën, geschreven door een kundig journalist. Het boekje is tegen de prijs van 18 cent verkrijgbaar aan de post kantoren. Wij achten deze nieuwe uitgave meer geslaagd dan die van het vorig jaar. ,.Gy betaalt, maar n i e voor niets" is de ondertitel. En in het werkje wordt op zeer bevattelijke en objectieve wijze uiteengezet, hoe d» overheid aan haar inkomsten komt' en hoe de uitgaven worden besteed. Het werkje dat de moeite waard is aangeschaft te worden, is met dikwijls geestige tekeningen verlucht Om onze lezers een indruk te geven van de wijze waarop een en ander is ver werkt, geven wij één citaat: „Wij zouden er verder op kunnen wijzen, dat het kleinste potje voor de buiten landse betrekkingen is ruim 54 mil lioen). Maar kleine potjes hebben vaak grote oren. Zo moet het met onze diplomaten op buitenlandse posten ook zijn. Het kan heel belangrijk zyn wat zij daar allemaal horen. Overigens is volgens sommigen in dat vak een grote mond ook niet misplaatst. Laat ons het er op houden, dat het althans geen kwaad kan, zijn woordje te kun- *"?n meespreken." Op de omslag komt een geopende schatkist voor, in welker deksel in percentages is aangegeven de verde ling van het budget over belangrijk* onderdelen van de staatstaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5