ïlicutue £ditsrlje ÜTouranl Weer zagen duizenden de gouden koets uitrijden Van heinde en verre kwam men naar de Residentie voor Prins]esdag voor het oog Wie ei waien Nederland wordt bij aanval niet in de steek gelaten Twee Meteors neergestort bij Leeuwarden Tekort over 1953 geraamd op 492 millioen gulden Wist IJ Rede met inhoud ilPw DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.— por kwartaal; f 2per maand: Off per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaattasUcft it fJjebfeveti tngn tori ia tegljenspott" Drie en dertigste jaargang No 9535 Braderie- kleurwedstrijd Kleurig leest in Den Haag wj i a e I kleuren van de tressen op de uniformen, rakteristieke ambtsgewaden maakten sa- men dit traditionele moment tot een lust (Van onze verslaggevers) HIER zaten de leden der Staten-Gene* J-J- raad, van het corps diplomatique, VAN HEINDE EN VERRE zijn vandaag de mensen weer naar Den Haag vlag- en opperofficieren, leden van de gekomen, met klapstoeltjes en lunchpakketjes, thermosflessen en'j*oge Raad. vertegenwoordigers van an- i i"i u ,|dere rechterlijke colleges autoriteiten uit allerlei dingen meer, die het wachten op het jaarlijkse evenement: net - de stad en uit de provincie, de s rissen-generaal, vertegenwoordigers van kerkelijke genootschappen, mr Idenburg, secretaris-generaal van de Nederlands- Indonesische Unie, de heren De Brot, Ellis van de West, de Amerikaanse uur in de morgen af voor het paleis in het Noordeinde hun bivak hadden opgeslagen, een plezierige factor. Lang voor één uur, het moment waar-vooraf. Deze staatsiekoets was bespannen op de gouden koets voor het paleis zou j met acht paarden, met een koetsier naast rijden, hadden zich reeds duizenden langs.elk paard en vier lakeien aan elke zijde de route vanaf het paleis naar het Bin- van de koets. Een adjudant, majoor J. J. nenhof genesteld. Tegen half één hadden IL. baron van Lynden, reed ter rechter- uitrijden van de Gouden Koets, moesten veraangenamen. Prinsjesdag bracht ook vandaag weer tienduizenden mensen op de been, die niets wilden missen van het altijd fascinerende schouwspel, dat aan de opening van de Staten-Generaal is verbonden. En dat de zon zich daarbij toeschietelijker toonde dan vorig jaar, was vooral aan hen, die van vijf senator Tom Connally. die op het ogen- blik in ons land verblijft, de kapitein luitenant-ter-zee Adolpho Cordeau, com mandant van het opleidingsschip der Argentijnse marine, dat op het moment Rotterdam ligt. Eveneens waren aan wezig de burgemeester van Oslo, de heer Buil en de loco-burgemeester van de Noorse hoofdstad, de heer Rolf Stranger. Later namen de ministers, de staats secretarissen en de leden van de Raad State hun plaats in tegenover de De voorzitter van de verenigde verga dering, mr Jonkman, benoemde in de e van in- en uitgeleide de heren Anema, Kolff, baron De Vos van Steen- wijk, mej. Tendeloo, en de heren Tilanus, Lucas, Den Hartog, Van Vliet, Posthu- ius en Stapelkamp. Deze commissie verwelkomde Hare Majesteit aan de ingang van de zaal en voorafgegaan door de ceremoniemeester, de kamerheren, de groot-officieren en de opper-ceremoniemeester schreed de Vorstin naar de troon. Omringd door leden van Haar hofhouding, sprak Zij met heldere stem de Troonrede uit en na afloop daarvan herhaalde zich het feestelijke schouwspel van de tocht der Gouden Koets langs een dichte mensen- i, Terug in haar paleis maakten de Koningin en de Prins zich gereed voor rijtoer door Den Haag. zich de troepen, die met de afzetting waren belast, opgesteld. De honderd man van het regiment infanterie Johan Wil lem Friso, die de wacht voor het paleis hadden betrokken, werden natuurlijk, evenals hun vaandelwacht en hun mu ziekcorps nog eens extra geïnspecteerd, want zij vormen tenslotte het begin van zijde van de koets en een, majoor C. C. Geertsema, ter linkerzijde, een weinig achter het portier. Een commando Rijks politie te paard sloot de stoet. Bij het vertrek van het paleis Noord- einde, het moment, dat vooraf werd ge gaan door de scherpe commando's tot de afzettingstroepen en de erewacht, werden Zó zag Den Haag nog lang vóór zonsopgang er uit voor het paleis Noord einde, waar degenen, die toch vooral een goed plaatsje wilden krijgen, de kille nachtluchttrotseerden de door soldaten en mariniers gemar keerde route. De erewacht bij de Ridderzaal bestond uit zeventig man van het Korps Mari niers, waarbij ingedeeld waren het vaan- del met de vaandelwacht van dit korps. Ook 4e Marinierskapel van Gijsbert Nieuwihnd liet zich hier, voor de komst van de gouden koets al horen met pit tige muziek, die het wachten tot een ge noegen maakte. ALS STEEDS zorgden op het Binnenhof ook de mannen van het garderegi ment fuseliers „Prinses Irene", gekleed in ceremonieel tenue, voor het kleurige tintje. De afzetting langs de route werd gevormd door honderd matrozen, hon derd man van het bewakingscorps Kon. Landmacht, tweehonderd Limburgse ja gers, driehonderd man van het zware luchtdoelregiment „Rhenen" en tweehon derd man marechaussee. Verschillende muziekcorpsen, n.l. de drumband van de Kon. Marechaussee, de Luchtmachtkapel, het muziekcorps van de Limburgse jagers en de drum band van de luchtdoelartilleristen Rhe nen deden zich langs de route horen. Het was als altijd: een feestelijk geheel, ge vangen in het blijde zonnelicht, dat uit de veelheid van kleuren, pluimen, goud. tressen en uniformen een wonderschoon schouwspel toverde. Wie er in de stoet reden De stoet, waarin H.M. de Koningin, in gezelschap van Z.K.H. de Prins der Ne derlanden, zich naar de Ridderzaal begaf was aldus samengesteld: Voorop gingen een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard, dan volgde een detachement der Kon Marechaussee en vervolgens de Kon. Militaire Kapel, de commandant van het garderegiment met adjudant, de vaandelwacht en een com pagnie van het garderegiment Jagers Een commando rijkspolitie te paard sloot dit gedeelte van de stoet af. Hierna volgden de rijtuigen. Voorop ging de ceremoniemeester, jhr D. G. de Graeff, gezeten in een rijtuig, bespannen met twee paarden, naast elk portier een lakei. Dan acht kamerheren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden be spannen met naast elk portier een lakei. In het eerste rijtuig zaten mr J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, mr W. A. Offerhaus, H. A. A. baron Collot d'Escury en jhr mr C. C. de Jonge. In het tweede rijtuig mr E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, jhr mr C. Dedel, jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen van Eckhart en W. graaf van Limburg Sti- Dan volgden de grootofficieren mr W. C. baron Snouckaert van Schauburg. mr J. C. baron Baud en ir F. C. C. baron v. Tuyll van Serooskerken, gezeten in een rijtuig bespannen met twee paarden, de grootmeesteres mevrouw douairière F. W. baron van Tuyll van Serooskerken, geb. jonkvrouwe Boreel en de dame du palais mevrouw A. J. L. baronesse de Smeth, geb. baronesse van Pallandt, eveneens gezeten in een met twee paar den bespannen rijtuig, met twee lakeien naast elk portier; de opperceremonie- meester mr G. C. D. baron van Harden- broek, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, eveneens met twee lakeien naast elk portier. Deze rijtuigen gingen de Gouden Koets, waarin H M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden waren gezeten, Koningin en Prins hartelijk toegejuicht. En die toejuichingen bleven rond de Gouden Koets golven tot op het ogen blik, waarop H.M. de Koningin de trap pen van de Ridderzaal besteeg. Aan de ingang waren reeds geruime tijd voor aankomst van de Gouden Koets aanwezig de chef van het Militaire Huis van de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de gouverneur der Koninklijke Residentie, generaal majoor ir M. Tans 1 nog enkele adjudanten. Al§ altijd waren ook nu weer op het Binnenhof plaatsen gereserveerd voor de dragers van de Militaire Willemsorde, de burgemeesters uit Friesland, Groningen, Drenthe en Zeeland en tevens waren er talrijke buitenlanders, die in de gelegen heid werden gesteld op een historische plaats een stukje Nederlandse traditie te en bloeien. In de Ridderzaal was weer een waar- g en stemmig décor van bloemen en planten aangebracht. Het deftige zwart de herenkleding en het goud en de ..Maar onder een stralend Oranje zonnetje en bij de vrolijke klanken van een draaiorgel veranderde het beeld spoedig.... Nieuwe secr.-generaal van Buit. Zaken Mr S. J. baron van Tuyll van Serooskerken Naar het A.N.P. verneemt, is de benoe ming te verwachten van mr S. J. baron Van Tuyll van Serooskerken tot secreta ris-generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Baron Van Tuyll van Serooskerken was tot dusver hoofd van de Nederlandse delegatie bij de O E.E.S. (Organisatie voor de Europese Economische Samen werking) te Parijs. Hij is de opvolger van dr H. N. Boon, die Nederlands gezant in Italië is gewor- Regering spreekt N.Y. Times tegen „Zware defensielasten zijn verantwoord in het licht van wat bekend is" TTET ARTIKEL in de New York Times, waarin o.a. wordt gezegd, dat -*-A bij een Russische aanval de verdediging van Nederland in geallieerd verband niet vaststaat, is niet juist. De regering acht het echter niet in het algemeen belang opening van zaken te geven over militair-strategische plannen. Dit heeft minister Drees, mede namens de ministers Staf en Beyen, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid prof. Romme (K.V.P.). De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat aan de zware Nederlandse aefensie-inspanning in geallieerd verband de zekerheid van geallieerde verdediging Nederland in geval van een aanval onverbrekelijk verbonden behoort te zijn. In het licht van hetgeen de regering be kend is omtrent de geallieerde militair- strategische plannen leidt dit standpunt tot onverminderde voortzetting der Nederlandse defensie-inspanning. Bovendien is er een rechtstreeks ver band tussen de zwaarte der lasten, die volk op zich genomen heeft, en de deelneming van onze geallieerden in de garanties, waarbij ons land betrokken is. Slechts gezamenlijke krachtsinspanning Beide piloten om het leven gekomen VANMORGEN OMSTREEKS KWART OVER TIEN zijn twee Gloster Meteor-straaljagers van de vliegbasis Leeuwarden bij het landen met elkaar in botsing gekomen. De toestellen zijn neergestort in het weiland van de veehouder S. Faber, ten Oosten van Britsum. De beide piloten kwamen om het leven. Beide toestellen geraakten in brand, /aarbij zich nog een enkele ontploffing oordeed. Op het moment dat het ongeluk ge beurde, bevonden zich vier Gloster Me teors van de vliegbasis Leeuwarden in de lucht voor het maken van een oefen- vlucht. Na de botsing heeft een van de piloten gebruik gemaakt van de uitschietbare stoel. Hij werd op een afstand van onge veer 100 meter van de wrakstukken van zijn toestel dood aangetroffen. Hij zat nog in de stoel. De parachute lag er De toestellen die totaal versplinterd waren lagen op een afstand van ongeveer 125 meter van elkaar. Op vliegbasis Leeuwarden Twee militairen door kanonschot gedood Op de vliegbasis Leeuwarden is giste- •en een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan wee dienstplichtigen het leven heeft Toen men bezig was met het laden van de kanonnen van een Gloster Meteor- straaijager is door tot nu toe onbekende oorzaak een schot afgegaan. De 26- jarige sergeant D. Pekel uit Jelsuim en de 22-jarige soldaat A. Polman uit Ees (gemeente Borger) werden dodelijk ge troffen. Er is een commissie van onder zoek ingesteld. De luohtonaoh'tvoorlicihtingsdienst deelt mede. dat het thans reeds vaststaat, dat niet de nodige veiligheidsmaatregelen waren getroffen. De minister van Oorlog maakt thans officieel bekend dat de staatssecretaris van Oorlog meer in het bijzonder belast zal worden met het volgens de richtlij nen van de minister voeren van het dagelijks beleid. zal het mogelijk maken West-Europa, In dien nodig, te verdedigen. Op deze gron den acht de regering de zware defensie- lasten voor ons volk verantwoord, aldus minister Drees. De milliarden-dans Op „dagelijkse uitgaven" echter een overschot van f 131 millioen UIT DE VANDAAG door de nieuwe minister van Financiën, de heer Van de Kieft, aan de Tweede Kamer overgelegde millioenennota blijkt, dat er voor 1953 in totaal een tekort geraamd wordt van 492 millioen gulden. Gelijk men weet, valt de begroting uiteen in twee delen, welke geheel verschillend karakter hebben, nl. in de eerste plaats de lopende uitgaven en inkomsten en in de tweede plaats de kapitaals-uitgaven en -inkomsten. dan dat van de oorlogsschade-uitkerin- De lopende uitgaven zijn echter in de begroting ook weer in twee delen ge splitst Allereerst wat mén in de offi- cile stukken noemt de ..Gewone Dienst". Hieronder vallen de dagelijks terugke rende uitgaven, die normaal nodig zijn, om de staatshuishoding op gang te hou- Maar daarnaast is er de zgn. „Buiten' gewone Dienst I" Dit moeten helaas ook gewone uitgaven zijn, maar het ..buiten gewone" ervan is. dat het hier gaat om uitgaven, welke voortvloeien uit hetgeen ons land tijdens de jongste oorlog is overkomen. De uitkeringen voor oor logsschade nemen onder deze uitgaven dan ook de voornaamste plaats in. Tot de lopende uitgaven kan men ook rekenen het tekort op het Landbouw- egalisatiefonds. Dit is een fonds, uit welks inkomsten de subsidies op bepaal de levensmiddelen worden betaald. Die inkomsten zijn echter niet groot genoeg en het tekort moet uit de staatskas wor den bijbetaald- De kapitaalsuitgaven staan in de be groting aangeduid als uitgaven van de „Buitengewone Dienst II". Eigenlijk is deze naam niet juist. Het „buitengewone" karakter ervan is immens geheel anders Belangrijke aankondigingen in de Troonrede 1. Ratiticatie Europese Detensie Gemeenschap 2. Besprekingen met Indonesië worden hervat 3. Er komt een ontwikkelingsplan voor N.-Guinea 4. Uitvoering openbare werken wordt versneld 5. Doel is: minstens 55.000 woningen 6. Aangekondigd: huurverhoging met compensatie 7. Onderwijsvernieuwing wordt uitgewerkt 8. Mogelijke alschailing van (lagere-) schoolgeld 9. Radiowet en hefting kijkgeld 10. Alg. regeling van administratieve rechtspraak 11. Deiinitieve regeling van ouderdomsvoorziening op grondslag van sociale verzekering (ook zelf standigen). 12. Deiinitieve regeling van kinderbijslag zelfstan digen. (Voor de letterlijke tekst zie men pag. 3) DAT het Tweede Kamerlid Ohr. v. d. Heuvel (A.-R.) aan minister Suudhoff heeft gevraagd, waarom niet alle ge westelijke arbeidsbureaux aan de uit voeringsorganen voor de werkloosheids wet de nodige inlichtingen geven. DAT afgevaardigden van twaalf Euro pese landen gisteren in A'dam zijn samengekomen om o.a. de oprichting van 'n Europese goederenwagenmaatschappij te bespreken. DAT in Medemblik de nieuwe Kwik- kelsbrug over het Oostelijke deel van de Westerhaven (in de route Enkhuizen Den Helder) is geopend. DAT het rusthuis De Joodse Invalide te A'dam half October officieel een nieuw onderdak krijgt in het vroegere Portu gees-Israëlitische ziekenhuis aan de Henri Polaklaan (berekend op 91 personen) DAT gisteren te Leeuwarden de vul- caniseerinrichting van de fa H. de Vries en de timmerwerkplaats van J. Sme- dinga zijn uitgebrand. DAT het botterjacht De Valk. bemand door Goekoop uit Baarn, langs de IJssel- meerkust bij Wijd'enes op de keien lek ic geslagen en door twee botters Enk huizen is binnengeloodst. DAT de restauratie van de transepten (dwarsvleugels) van de Grote Kerk in Arnhem is gereedgekomen en men de rest binnen 2V4 jaar hoopt te voltooien (kosten f 2.8 millioen). DAT het stitetofbindingsbedrljf van de staatsmijnen in Augustus naar 13 lan den 80000 ton kunstmeststoffen heeft verzonden, wat een record is sinds de inbedrijfstelling in 1930. DAT in de vakpers de brandstoffenhan- delaars worden opgewekt minstens 1 T* van de ontvangsten der drukste week af te dragen voor de kankerbestrijding DAT A. de Kam te Grijpskerk (Z.) is benoemd tot burgemeester van Vrou wenpolder. DAT benoemd is tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw prof. mr J. Offerhaus te Amsterdam. DAT in Amsterdam de collecte de kankerbestrijding pl.m. ƒ90.000 heeft opgebracht DAT de bekende in- en uitbreker Ma- ius Oly, die in Zutphen tot 4 jaar is eroordeeld. Donderdag voor het Arn hemse hof in hoger beroep terecht staat. DAT de emaillefabriek D.R.U. te Ulft eer talrijke orders heeft gekregen, door de fabriek 60 man van het onlangs ontslagen personeel terug heeft kunnen ;n en op bijna alle afdelingen de 48-urige werkweek weer is ingevoerd. DAT de Nederlandse emigrant Wilhelm Koele na een Nederlandse, nu Canadese onderscheiding kreeg met levensgevaar redden van twee pilo ten uit een brandend vliegtuig. DAT aan drs C. D! Barkman, vice- consul te Hongkong, de persoonlijke titel van consul is verleend. DAT de eerste machinist M. Rogier var het Ned. m.s. Borculo door een overslaan de golf op het dek is geslagen en zwaai gewond in het ziekenhuis te Pencanze <Eng.) is opgenomen. DAT de R'damse politie 100.000 sigaret ten en 420 flessen cognac in beslag i die aan boord van een Spaans schip ren verborgen om naar de wal te worden gesmokkeld. gen. Een betere naam zou zijn: Kapitaal- dienst. Tot de uitgaven van de kapitaal- dienst behoren die voor grote objecten, die langer dan één jaar meegaan, zoals bruggen. rijkswegen, rijksgebouwen, schepen voor de Marine enz. Maar ook kapitaalverstrekkingei). leningen, predie-; en voorschotten, die het Rijk geeft staatsbedrijven en anderen. Dat Is dan geld. dat vroeger of later weer in de staats-portemonnaie terugkeert. Voor 1953 worden de uitgaven voor de Gewone Dienst geraamd op f 4061 mil lioen en de inkomsten op f 4763 millioen. zodat er een overschot is van f 702 mil- De Buitengewone Dienst I laat aan de uitgavenkant een bedrag van f579 mil lioen zien en aan de inkomstenkant maar millioen, zodat hier een tekort is van f 491 millioen. Het nadelig slado van het Landbouw- Egalisatiefonds wordt geraamd op f 80 millioen. Trekken wij deze twee tekorten af van het overschot op de Gewone Dienst dan blijkt, dat er met betrekking tot de lo pende uitgaven en inkomsten een schot blijft van f 131 millioen. Dat waar men tevreden mee mag zjjn- Maar de Kapitaaldienst gooit een beetje roet in het eten. Hiervoor immers worden de uitgaven geraamd op f 896 millioen er de inkomsten op f 273 milioen, zodat ei een tekort is van t 623 millioen. Trek ken wij hiervan af het „overschot" var de lopende uitgaven en inkomsten, dan blijft er een tekort van f 492 millioen Men kan natuurlijk dit tekort ook anders berekenen, n.l. door alle inkomsten de verschillende begrotingsdiensten op te tellen en dit bedrag af te trekken alle uitgaven. Wij zien dan, dat er 1953 aan uitgaven is geraamd een bedrag van 5 616 millioen gulden en aan inkom sten niet meer dan 5.124 millioen gulden. Rekent u maar na: wanneer u deze ge tallen van elkaar aftrekt, krijgt U ook een totaal-tekort van f 492 millioen. (Voor meer nieuws uit de millioenennota zie pag. 5) Dt Malan op partijcongres: „Zuid-Afrika moet een republiek worden" „Wij zullen van Zuid-Afrika een repu bliek maken. Er is geen macht ter wereld, die ons dat zal verhinderen, aldus dr Daniël Malan op het congres van de Nationale Partij nabij Kaapstad, Deze republiek zal op democratische wijze tot stand komen en niet door het aanwenden van revolutionaire middelen, vervolgde hij. Het volk van Zuid-Afrika zal niet in een gewone verkiezing wor den gedwongen, hier hierover uit te spreken maar het zal in een volksstem ming worden geraadpleegd". Malan trok van leer tegen hen. die de ernstige crisis, welke op het ogenblik in 7.uid-Afrika heerst, in het leven hebben geroepen. In wezen gaat het om een aanval op de apartheidspolitiek in hot algemeen. Men eist. dat alle grenzen tus sen de rassen moeten verdwijnen. Dit zou betekenen, dat de Zuidafrikaanse Unie als blanke mogendheid zou verdwijnen. Nieuwe Russische ambassadeur arriveerde in Washington De nieuwe Russische ambasadeur te Washington. George Zaroebin. is gisteren met de Queen Elizabeth te New York aangekomen. (Adv.) Igende belangrijke gebeurtenis Op Vrijdag 19 Sept., om 2 uur. begint op Routrust het grote evenement van Den Haag: de 70«te Dames beurs van de Dames kroniek. Vele attracties en demonstraties, waardevolle geschenken. Entrée slechts fl.-; kinderen f0.50. Dit moogt U beslist niet missen! REEDS oppervlakkige lezing van de Troonrede doet zien, dat bjj de sa menstelling er van een wat andere methode is gevolgd dan de laatste jaren het geval was. Dat is met het oog op de omstandigheden ook wel begrijpelijk. De laatste jaren was de Troonrede al- meer geworden een algemene tekening van de situatie, in tamelijk vage bewoor dingen gehouden. Niet zonder reden vestigden wij er nog vorig jaar de aan dacht op. dat het wel scheen, alsof de Troonrede een nu eenmaal onvermijde lijk geval was geworden, waarbij men zich bij de onvermijdelijkheid alleen wenste neer te leggen door het gebruik van geheimzinnigheden en orakelspreu ken. Wat ook als situatietekening nog een bezielend woord had kunnen zijn, werd dat in te geringe mate, Wjj zeggen niet, dat de minister-presi dent ook ditmaal niet de voorkeur zou hebben gegeven aan een situatietekening. Maar dat ging nu minder dan ooit. Een verwijzing naar de toelichting bij de be grotingen, in vorige jaren gaarne aan gegrepen om de vragers naar de plan nen der regering de weg te wijzen, kon thans immers niet baten. Want de be grotingen z\jn nog niet aangepast aan het nieuwe kabinet. En daarom moet meer nog dan anders het accent op de Troonrede vallen. Daarom ook moet de Troonrede ditmaal meer zijn dan een overzicht van de toestand en moet zij veel meer het karakter dragen van een complete regeringsverklaring. DAT IS dan één reden, waarom deze Troonrede veel concreter is en veel meer van de plannen der regering ont hult dan de laatste jaren met Troon reden het geval is geweest. De tweede reden zien wij in het sociaal-economisch beleid. Er staat in deze Troonrede, dat van dat sociaal-economisch beleid de werkgele- genheidspolitiek steeds meer het centrale punt zal moeten worden. Deze gedachte heeft haar consequenties. Als zulke con sequenties kan men zien: krachtige voort zetting van de industrialisatie en in ver band daarmede ook bevordering van de investeringen. We lezen voorts van ver hoging van de koopkracht der bevolking, van versnelling der uitvoering van open bare werken, kortom, er is ten aanzien van dit alles een ander beleid mogelUk en ook noodzakelijk dan bijvoorbeeld vo rig jaar nog juist werd geoordeeld. Dat alles geeft aan deze Troonrede uiter aard meer „inhoud". f T~tIE „INHOUD" bestaat niet het minst aJ uit de aangekondigde wetsvoorstel- en andere plannen. Ook hieruit blijkt dat een nieuwe „ploeg" is aangetreden. Zeker, er wordt ook in deze Troonrede vaak teruggegrepen op wat al aanhangig of bezig was, aanhangig te worden. Maar dat alles wordt dan toch nog maar ns opgesomd en er is heel wat euws bij. Dat ls ook het aantrekkelijke bij het optreden van een. nieuw kabinet en het Verheugt ons eigenlijk, dat dit alles, dank zij de omstandigheden, niet is versmoord en vaak toch wat vlak uitvallende tekening van de toestand. Zulk een nieuw kabinet mag geacht worden ook zijn nieuwe ideeën te heb ben. En dan vleien we ons nog met de hoop, dat de prille jeugd van dit kabinet (Immers nog slechts enkele weken oud) de publicatie van nog andere voor- ens in de weg heeft gestaan. HET BEHOEFT na het bovenstaande wel geen betoog meer, dat wij een Troonrede als deze liever zien dan die welke de voorgaande jaren zijn opge steld. Zij hadden ook als situatietekening iets kunnen hebben van een bezielend woord ondanks de druk der tijden of juist deswege tot volksvertegenwoor diging en volk. Dat is intussen wel steeds te moeilijke opgave gebleken, met het gevolg, dat de Troonrede verschraal- en het zeldzame gebeuren, dat heel n volk luisterde, niet werd benut. Er staat zo het een en ander in deze Troonrede. En waarin iets staat, daar wordt als onwillekeurig ook wel iets ge mist. We zijn geneigd, daar vrede mee te hebben, ook al omdat deze Troonrede ons alle aanleiding geeft, met te groter belangstelling uit te zien naar het op treden van dit kabinet, uit te zien naar zün optreden en dus naar zijn daden. Willem Ruys brengt weer 275 daklozen In de nacht van Woensdag op Donder dag a.s. wordt de „Willem Ruys" voor de 28e maal uit Indonesië aan de L'.oydkade te Rotterdam terug verwacht. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, zal de ontscheping daar op Donderdag 18 September a.s., 's morgens om 8 uur. een aanvang nemen. Op deze thuisreis vervoert het schip in totaal precies 950 passagiers, van wie er ruim 150 de dag te voren in Southamp ton debarkeren. Onder de ongeveer 775 voor Nederland bestemde reizigers zyn er 275, die hier geen huisvesting hebben en derhalve door de Dienst voor Maat schappelijke Zorg onderdag gebracht moeten worden. HET WEER IN EUROPA s f! s 1 e s Helsinki Edinburgh Kopènh. 20 rich HsrtJf Nice Berlijn zw. bew geh bew on bew ZW 1 N'NO 4 WZW 4 windstil NNW 3 NO 3 NO 3 ÓZO 3 NNO 3 11 0 13 0 17 0 17 0 17 0 :o 0 :o o 23 0 18 0 13 0 WEERBERICHT Toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk toe nemende bewolking, maar waarschijnlijk tot het einde van de dag nog droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot vrij krach tige Westelijke wind. Van nacht in het Noorden van het land minder koud. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 6 18 tot 18.51 uur: maan 4.10 tot 18.06. Op 19 September NJi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1