Overweg aan Rijnsburgerweg blijft voorlopig nog in functie Door verzakkingen belangrijk uitstel van rijden op hoge baan Verbetering in de haringvleetvisserij Professor Heinkel had de krijgskans van Duitsland kunnen doen keren Maar de luchtvaartautoriteiten hadden zand in hun ogen RI]N- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 Ernstige teleurstelling voor velen: Laboratorium voor grondmechanica te Dellt in de arm genomen Leidens gegronde hoop, dat de treinen vóór Drie October op de nieuwe, hoge spoorbaan zouden worden gebracht en wJJ dus vóór het feest verlost zouden ztfn van de overwegmisère aan de Rijnsburgerweg, is de bodem ingeslagen. Door het besluit van de directie van de Ned. Spoorwegen te Utrecht om de ingebruikneming van de hoge baan en het nieuwe station voor onbepaalde tjjd uit te steUen. Dat besluit werd gistermiddag genomen. De president-directeur van de Spoorwegen, ir Den Hollander, deelde het ons gistermiddag om half vijf mee. omdat het ook 's winters mogelijk is de treinen omhoog te brengen, ten zij we met barre weersomstandig heden te maken hebben". De oorzaak van het uitstel zal de lezers, die onze artikelen over de uitvoering van de spoorwegwerken regelmatig hebben gelezen, duidelijk zijn. In de nieuwe baan zit nog te veel beweging. Het be sluit om de ingebruikneming uit te stel len, moest dus worden genomen uit voor- zichtigtieidsoverwegingen. Met name bij de Haarlemmervaart aan de zijde van het onderstation voor de electriciteits- Nu is het een gunstige omstandigheid, dat Leiden niet alleen de last van dit be sluit zal behoeven te dragen- De Spoor wegen zelf voelen zich ook in last en we mogen dus verwachten, dat zij alles op alles zuUen zetten om de gevolgen dit besluit zo klein mogelijk te doen zijn. De heer Den Hollander zei, dat hij een onprettige mededeling voor de pers had. Onprettig vooral omdat ze voor de Leidenaars een grote teleurstelling be tekent. Zij hebben er immers min o1 meer op gerekend, dat de slagbomen, die de weg van Leiden naar Oegstgeest hinderlijk onderbreken, nog deze maand zouden verdwijnen. De Spoorwegen heb ben dit echter ook en het uitstel mag men dan ook als een flinke ruk achter waarts beschouwen. Het uitvoerings schema moet dus worden herzien. Wanneer dan ..Als u rnjj nu vraagt, hoe lang dit uitstel duurt, dan kan ik op deze vraag geen antwoord geven", zei de heer Den Hollander- „Dat hangt van allerlei factoren af. Het kan zijn. dat we later volop gelegenheid hebben onze achterstand in te lopen. Het feit, dat we de winter tegemoet gaan, be hoeft ons niet direct zorgen te baren, Agenda voor Leiden Zaterdag Burcht, 8 u>,: feestavond Marskwarfier. Clubgebouw O asterkwartier, tentoon stelling „Johan Mater" en „Prof. ir Sprenger" Zondag Hoogl. Kerk, 7 uur: oecumenisch jeugd- appèl. Maandag Hoogl. Kerk, half 9: zevende Avond- muzdek, Adr. Blankenstein. Dinsdag Gehoorzaal, 8 uur: begroetingsavond congres intern, federatie Chr. bouwvak arbeiders- en houtbewerkersbonden. Prytaneum, 8 uur: ledenvergadering Philidor. Doelen. 8 uur: jaarvergadering L.S.G. Valk, 8 uur: Chr. handelsreizigers, W. Kamp uit Den Haag over „Heropend, geen bloemen". Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober) GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLG ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemene kennis, dat de inschrijving van leerlingen voor het open baar vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag 16 en Donderdag 18 Septem ber as., des avonds van 19—20 uur. Voor jongens in het gebouw van de School voor Voortgezet Gewoon L.O. aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Breestraat 66. Leerlingen van de vorige cursus moe ten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het Hoofd der jongensschool is de heer A. Meijer, Morskade 1. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks, Van der Waalsstraat 2. Gemeenteraad van Leiden De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van Leiden wordt gehou den op Maandag 22 September. Oud-leden van D.O.S. waren bijeen In April 45-jarig beslaan Een toegewijde schare van oud-leden van de Chr. gymnastiekvereniging D.O.S. kwam -bijeen om plannen te beraden in zake haar aandeel in de herdenking van het 45-jarige bestaan van de vereniging op 9 April 1953. Er werd een feestcom missie gevormd, bestaande uit de dames G. van DijkVan Zwieten en T. van Gorcum en de heren L. Questroo (voor zitter), C. v. d. Pluym, Hansenstraat 6A, (secretaris), Joh. Boelee (penningmees ter) en S. G. Jansen (toegevoegd lid van het bestuur). Er werden reeds verschil lende plannen geopperd, o.a. ook voor de oprichting van een oud-ledenvereniging. In een volgende vergadering zal de feest commissie een definitief plan ontwerpen. Dat het er tijdens deze bijeenkomst ge zellig toeging en dat er vele herinnerin gen werden opgehaald, is wel vanzelf sprekend. Lezing voor de C.B.P.B. Mej. A. J. Leget heeft gisteravond voor de afdeling Leiden van de C.B.P.B. een causerie over het onderwerp „vrouwe lijke handwerken' gehouden. ZU verdui delijkte het gesproken woord met het tentoonstellen van handwerken. Vooral op de landbouwscholen bestaat gebrek aan onderwijzeressen, die les kunnen geven in costuumnaaien, lingerie, nuttige en fraaie handwerken. voorziening der Ned. Spoorwegen grond nog niet volkomen rustig te krij gen. En dat over een lengte van niet min der dan honderd meter. Drie maal reeds hebben hier verzakkingen en verrollin gen plaats gevonden. De derde verzak king is pas achter de rug. De heer Den Hollander legde er de nadruk op, dat de Ned. Spoorwegen een bedrijf zijn. dat met omzichtig heid wordt geleld. „We willen geen risico's nemen- En als de sporen een maal omhoog zijn gebracht, kunnen we niet meer terug. Er zouden dan dingen kunnen optreden, die het be drijf ernstige belemmeringen in de weg zouden leggen- Op deze belang rijke ader mag dat niet voorkomen. Het eerste motief Is echter, dat het hier gaat om mensenlevens". Op het ogenblik houdt de baan het. Dat is toch geen aanleiding om de zaak nu maar omhoog te brengen: men wil na melijk zeker weten, of hij zich goed blijft houden. ,.We hebben niet gedacht." aldus de heer Den Hollander, „dat de grond, waarvan wij de samenstelling en de aard wel kenden, zo zou gaan rollen". Afge zien van de grondbewegingen is de uit voering van de werken nu zo ver gevor derd, dat de treinen hoog kunnen gaan rilden. Grondboringen De Spoorwegen hebben zich in verbin ding gesteld met het laboratorium voor de grondmechanica te Delft. Verschei dene geleerden gaan zich nu met het Leidse vraagstuk bezig houden. Er zul len grondboringen worden verricht om Geen spoorbomen bij Lammenschansweg Er zal dus een tunnel moeten komen Naar wfl vernemen heeft de directie van de Ned. Spoorwegen gistermid dag een conferentie gehad met B. en W. van Leiden over de uitvoering van de spoorwegwerken ln onze stad. Hierbij is ook de kwestie van de doortrekking van de Lammenschans weg vla de spoorbaan Leiden-Utrecht ter sprake gekomen. Beide partijen staan in principe op het standpunt, dat hier een zogenaamde „vrije krui sing" moet komen, zonder slagbomen dus. Of de spoorbaan dan wel de Lammenschansweg omhoog zou wor den gebracht, is nog een vraag. De directie van de N. S. hoopt binnen afzienbare tijd het gemeentebestuur van Leiden hierover een voorstel te doen. De commentaar van de zijde van de Spoorwegen was slechts: „Technisch is veel mogelijk, econo misch niet". Men mag echter ge voeglijk aannemen, dat men op dit punt geen last van spoorbomen zal krijgen, maar dat er een tunnel zal Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Agnes M d v G H van Brus- •1 en A J van Wijk; Eduard C Ch z v M A J Jeekel en J van Winkel; Catha- M d v J L van den Broek en H M de Bruijn; Jannetje C d v J C van der 1 en M A Snik; Dirk J z v U Scholten A C ter Bruggen; Petronella J A d v W de Meij en J J Spierenburg: Susanna C d v J L de Vries en S C Petiet. Overleden. M Tukker huisvr v Van der Meer 75 jr; T de Boer huisvr v Van der Zwaan 32 jr; A J Tit huisvr v Verrijk 44 jr; J F H Neuteboom man 61 jr; W F Mieremet man 76 jr. de samenstelling van de grond nog eens onderzoeken- Monsters ongeroerde grond worden naar Delf' gebracht ten einde de weerstand van de grond te kun- vaststellen. Tevens worden water- spanningsmeters in de grond bij de Haar lemmervaart geplaatst- Beschikken de ge leerden een maal over gegevens, die zij voor het onderzoek nodig hebben, dan worden allerlei berekeningen gemaakt, die zullen moeten aantonen, dat de stabi liteit van de grond verzekerd is. Het on derzoek is klaar, als er evenwicht is be- jikt. Ir Den Hollander verklaarde, dat met dit onderzoek enige tjjd gemoeid zal zijn. Als de directie van de Spoorwegen het es van Delft heeft ontvangen, kan eerst een nadere beslissing ten aanzien het in gebruik stellen van de nieuwe baan en de opening van het station wor den genomen. Hoofdbestuurders van de N.Z.H.R.M. bezochten op hun jaarlijkse inspectie tocht ook Katwijk. Zij namen de gelegenheid te baat, te Katwijk onder meer de tractor Zeepaard te proberen. Op de foto ziet men de burgemeester als tractorist en om hem heen de hoofdbestuurders, onder wie de heer De Boog, en leden van de plaatselijke Katwijkse commissie. Foto D. Kruyt. V1SSERI1GOLF Er is deze week gelukkig een ver betering in de toe tand bij de haring vleetvisserij ingetreden. De meeste log gers konden de reis afmaken. De vleet- visserij wordt nu uitgeoefend omtrent 54 gr. 40 min. N.B. en 0 gr. 10 min. O-L. Dat wil dus zeggen, dat er op het Zand gevist wordt. Van de week kwamen de eerste meldingen van grote spokken van 200 kantjes binnen. Met de trekvissertf was het niet veel gedaan. Er stond te veel bries uit het Noord-Oosten. De vangsten maatjesha ring worden steeds kleiner- Deze soort heeft het veld geruimd voor de volle en ijle haring, vooral voor de volle. De vraag naar haring is iets groter geworden, in het bijzonder ten gunste van de steurharing. Zo is het gemakke lijk te verklaren, dat de steurharing- prijzen beter waren dan die van de volle haring. Wat het doordraaien betreft, heb ben de afgelopen zeven dagen dan ook een beter beeld getoond. De export blijft nog aan de slappe kant. Er is wel een order van Oost- Duitsland binnen gekomen, maar die kan nu nog geen zoden aan de dijk zetten, omdat de uitvoering er van pas in Oc tober begint. Het prijzenschema van de afgelopen week ziet er als volgt uit: Volle haring f 27f 33; maatjesharing f 27f 29,50; steurharing f 21,50f 31,30; ijle haring f 21f 24; alles per kantje. De aanvoer aan de Katwijkse afslag bedroeg in to taal 10377 kantjes. Vlotte handel bij lage prijzen Gisteren waren de noteringen van en kele vissoorten lager dan Donderdag. De kleine schol II. die in ruime mate door vele kotters werd aangevoerd, caalde bij de laatste afslag tot f 23 per 50 kilo, met uitzondering van de leven de snurrevaadsoorten, die nog altijd f 28 konden opbrengen. De wijting daalde van f 26 tot f 20 en de braat ging van f 35 naar f 28 per 50 kilo. Met de haring liep het vlot Er behoefde ook nu maar en Amerikanen dat het Engelse Gloster jachtvliegtuig, type E 28/39, het eerste straalvliegtuig ter wereld geweest was. In werkelijkheid waren de Duitsers hen voor geweest. Een door Heinkel ontworpen straalvliegtuig had reeds in Augustus 1939 proefvluchten gemaakt en zou zeker een, mis schien wel beslissende, hulp zijn geweest van de toentertijd superieure Luftwaffe, als het Duitse rijksluchtvaartministerie het de voortvarende Heinkel niet hoogst kwalijk had genomen, dat hij op eigen houtje een straalvliegtuig met een straalmotor had geconstrueerd en daar pas kennis van gaf toen het vliegtuig al lang en breed vloog en men er openlijk over sprak. De hoogmogende:, van het ministerie m Luchtvaart onder wie de bekende generaal Udet, kwamen ten slotte kijken dat revolutionnaire schroefloze vlieg tuig met een voor die tijd fenomenale snelheid van liefst 700 km per uur. Men vond het wel aardig, maar moedigde Heinkel niet aan verder te gaan. Hein kel deed dit echter wel en had binnen het jaar (April 1940) een twee-motorige straaljager klaar die 800 km per uur vloog. Zelfs t^en konden de heren van het ministerie er niet toe komen Hein kel orders te geven. Men nam de zaak echter in studie met s resultaat, dat de opdracht tot het ontwikkelen van straalvliegtuigen aan anderen werd verstrekt. Heinkel, die het initiatief had genomen, werd voorbijge gaan. Te laat Deze kortzichtige politiek van de Duitsers heeft zich gewroken. Pas in 1944 kon de serie-productie van tweemotorige straalvliegtuigen be ginnen en toen was het te laat. Het was niet de eerste maal dat Hein kel gepasseerd werd. In de tijd dat de ons maar al te goed bekende Messer- schmidt Me 109 het standaard-jachtvlieg tuig van de Luftwaffe was, had Heinkel reeds een jager gebouwd, die ca. 100 km per uur sneller was. Toen sprak een der heren van het luchtvaartministerie: „Beste Heinkel, wij kunnen geen twee typen jagers hebben. Met de S0100 km per uur langzamer Messerschmidt win nen toy deze oorlog ook wel". Heinkel moest de proefserie overdragen aan Rusland (met wie Hitier toen nog goede maatjes was). Zo kreeg hij tweemaal achtereen de knip op de neus; een behandeling waar de heren van het luchtvaartministerie achteraf ongetwijfeld spijt van hebben gehad, maar die hun werd ingegeven door rancune (de straaljager) en hoogmoed (de snelle schroefjager) aldus een artikel in het V.DH.-tje. De oorlog verliep in Dultslands nadeel. Van het aanvankelijke overwicht in de lucht was niets overgebleven. Niet lan ger meer bedreigde de Luftwaffe Enge- lands levensaders. De rollen waren vliegende forten naar de industriële cen tra van Duitsland en 's nachts was het de R.A.F. die met steeds meer vliegtuigen, steeds meer en steeds zwaardere bommen op Duitsland liet vallen. De Duitse lucht macht werd geheel in de verdediging ge drongen en riep steeds luider om meer en snellere jachtvliegtuigen. De Focke Wulfs en Messerschmidts konden de op zeer grote hoogte vliegende Amerikaanse vlie gende forten niet snel genoeg meer on derscheppen en daardoor kwam de enkele jaren geleden versmade straaljager weer aan de orde Men had geen tijd te verliezen. Laatste stuiptrekking Het zag er naar uit dat Duitsland de oorlog ging verliezen, tenzij men door enige technische meesterzetten het getij zou kunnen doen keren. Zo greep men naar de „Volksjager", een type jachtvliegtuig, dat in korte tijd met eenvoudige middelen zou kun nen worden geproduceerd en dat Duits land het overwicht in de lucht zou kun nen teruggeven. Op 8 September 1944 maakte het lucht vaartministerie zijn wensen bekend: Een straaljager te ontwerpen met een snelheid van 750 km/uur, die binnen 4 maanden in massa-productie zou kunnen worden vervaardigd. Heinkel was over tuigd, dat men te laat was, maar het pro ject als zodanig lokte hem dermate, dat hij onmiddellijk met zijn ontwerpstaf aan het werk ging. Op 23 September was het ruwe ontwerp klaar, het werd geaccepteerd en besteld met een kwantum van 1000 stuks per maand. Dat was dus een order gegeven naar aanleiding van een schetsontwerp. Maar er was dan ook geen tijd te verlie zen. Er was geen gelegenheid meer voor het maken van proefmodellen en proef- series. Onmiddellijk werd begonnen met het voorbereiden van de massa-productie. Daartoe werden de keuringsinstanties aangezegd een deskundige naar de fabriek van Heinkel te sturen om daar naast de constructeurs en tekenaars te staan en dezen van advies te dienen. Aan de Heinkel-constructeurs werden bovenmenselijke eisen gesteld. Het mini sterie had een „Gewaltaktion" bevolen en men kreeg die De tekenaars kwamen wekenlang niet uit de kleren, men sliep gekeerd. Dagelijks trokken de formaties op strozakken naast de tekenborden en spande zich tot het alleruiterste in om de geweldige hoeveelheid constructie- en tekenwerk, verbonden aan het ontwikke- van een volkomen nieuw vliegtuig type, in onmogelijk korte tiid te verrich- Het gelukte, ondanks het feit, weinig aan de vismeelfabrieken te den toegewezen. De prijs van f 14f 13 per 50 kilo kon nog stand houden. De grote tong bleef onveranderd gehand haafd op f 3,60 per kilo, maar de tong daalde aanzienlijk en boekte op het laatst f 1,70 per kilo. Over het algemeen was de handel nog vlot. De aanvoer Vandaag losten van de trawlervloot de Johannes Polderman en de Eli Chéné- vière. Verder zou de trawler De Hoop, indien nog losploegen beschikbaar ren. volgens de opgave lossen. Van de loggervloot meldden zich tot Vrijdag avond de KW 91, KW 10. KW 51. KW 107 en KW 26, waarvan de vangsten nog niet bekend waren. Verder zouden komen de IJM 208 en de HD 125. Herman eerste voor Maandag Als eerste voor de Maandagmarkt kwam Vrijdag de Herman reeds binnen met 1500 kisten haring. Verder kwam voor de Maandagmarkt al binnen de Haarlem met ongeveer 2000 kisten ha ring Venvacht wordt nog de Maria van Hattum. Het begin van de nieuwe week zal weer genoeg aanvoer van de traw lers brengen. Behalve de reeds voor Maandag gemelde boten staan nog de Norma Maria, de Viking-bank, de Pet ten, de Limburgia, de Schoorl en de Abraham op de lijst. In i uit Vrijdag kwamen binnen de KW 128, KW 60, KW 47 en KW 170. Naar zee vertrokken de KW 60 en KW 128. Nieuwsflitsen uit de omstreken BENTHUIZEN Collecte centrale verwarming De collecte voor de centrale verwar ming. die Zondag jl. in de Herv. Ge meente werd gehouden, bracht 97.25 op. Predikbeurten De predikbeurten van de Hervormde Gemeente voor morgen zijn: half 10 can- didaat Graafland van Gouda, 6 uur ds v. d. Akker van Gouda. KATWIJK K. en O.: „Onpractisch en onhygiënisch" Het bestuur van ae groenteveiling „Katwijk en Omstreken" heeft een schrij ven tot B. en W. gericht, waarin gewezen wordt op het onpractósche en onhygiëni sche van het plan om de riolering het Molenblok, een complex van r dan driehonderd woningen, te laten monden in de Rijn precies voor de be langrijkste haven van de groenteveiling. In de raadsvergadering heeft de heer Grimsbergen reeds de aandacht van de raad gevestigd op de soms onhoudbare toestand bij de Wassenaarseweg. Daar mondit de riolering van het „Tranendal", 130 woningen, uiit. De Zanderij vaart verspreidt soms door diit riool een ondragelijke stank. Een riolering moet natuurlijk een uitloop hebben, maar het le vraag of die nergens anders ge maakt kan worden dan juist voor de haven van de groenteveiling. Zondagsdienst Voor zover het de patiënten betreft de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Rijn en E E. der Laan te Rijnsburg. wordt de Zon dagsdienst waargenomen door dokter Bergman, Valkenburgseweg 18, tel. 2921 Men zie ook de zij-étalage van de apo theek aan de Wilhelminastraat. KATWllK AAN ZEE Grote belangstelling voor bybel- kioskavond Voor de bijbelkioskavond, die gisteren in de Oude Kerk is gehouden, bestond grote belangstelling. De algemene leiding berustte bij ds J. J. van der Krift. Aller eerst werd gesproken door ds Van dei Most uit Rotterdam, predikant onder de schippers. Deze had tot onderwerp ge kozen „Godsdienst en water". De natuur houdt, aldus spr.. de mens dichter bij de godsdienst dan de cultuur. Onder d< zwervers op Europa's rivieren komt ech ter ook modern heidendom voor. Leven dig schilderde de predikant zijn werk onder de schippers. „Mij is gegeven alle macht in hemel ...op aarde", dit had ds A. Bos tot motto gekozen. De taak der Kerk is bewaren en vermeerderen. Daarom moet het e gelisatiewerk aangepakt worden In het bijzonder stond spreker stil bij het werk der Bijbelkioskvereniging op en bij het kampeerterrein. Het werk daar is groeid als een wonderboom. De heer Heulen uit Amsterdam, alge- een secretaris van de vereniging, ver telde iets over het werk in het algemeen. Spreker wekte op tot steun aan de ver eniging, die in Katwijk zo zeer bekend door de uitgifte van de blauwe kin derbijbel. Aan deze avond werkten mee het Geref. evangelisatiekoor uit Rijnsburg en de bariton Kees Deenik. Het orgel werd bespeeld door de heer Nic. van Beelen. Hoog en laag water Zondag 14 September: hoog water 12-13, laag water 7 21 en 19 57 uur Maandag 15 September: hoog water 0.46 i 13.22. laag water 8.43 en 21 09 uur Havenradar langer in gebruik Binnenkort zal de IJmuidense haven radar een groot gedeelte van de dag plaats van gedurende enkele uren in 1 drijf worden gesteld. Het afstemmen de apparatuur en het aanpassen van walkie-talkies op de loodsboten is nu zoverre voltooid, dat de periode van kin derziekte als voorbij kan worden be schouwd. De „raplot", de verbeterde havenradar, aarvan IJmuiden de Europese primeur krijgt, komt pas over enige tijd in dienst. Het vernuft van de technici op het Ne derlandse radarproefstation „Wave Guide" in Noordwijk heeft het mogelijk gemaakt, dat met deze uitvinding de onderlinge afstand tussen twee schepen Voorstraat 73 KatwUk aan Zee. Tel.'2584 kan worden bepaald en dan aan de be- Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- Baan Wenst *11 GOED VERZORGD KAPSEL? Bezoekt U dan de salons de IH. BEDEKER Dames- en Herenkapper. PROFESSOR HEINKEL jaloerse concurrenten stookten en ver klaarden, dat het „volkomen onbegrijpe lijk was hoe men in zes maanden tijds een vliegtuig kon willen ontwerpen, be proeven en in massaproductie brengen". Eerste proefvlucht Heinkel had die zes maanden ech ter niet eens helemaal nodig. Wei- gerekend 69 dagen na het verkrijgen van de opdracht, op 6 December 1944, maakte de Heinkel volksjager, type He 162 VI, zijn eerste proef vlucht op het vliegveld Schwechat bij Wenen. De invlieger rapporteerde o.a. dat de klapper van het landingsgestel niet goed gelijmd was en scheuren vertoonde. Men schonk hier niet voldoende aandacht aan, met als gevolg, dat bij een demonstratie vlucht op 10 December 1944 de vleugeltop afbrak en het vliegtuig verongelukte. Het werk ging door. De serie-productie was in aanloop. Er werd in twee ploegen dag en nacht doorgewerkt. Elke post was doorlopend bezet, geen enkele tekening bleef ook maar een minuut wachten op een volgende bewerking. 4000 Jachtvliegtuigen per maand Een gigantisch productieprogramma werd opgesteld. Heinkel in Rostock zou 1000 toestellen per maand leveren; Jun kers, Dessau, eveneens en een derde fa briek 2000 stuks. Tezamen 4000 jachtvlieg tuigen per maand. De eindmontage haa goeddeels plaats in ondergrondse fabrie ken. Onderleveranciers werden op grote ALPHEN AAN DEN RUN Straatprediking Vanavond, 7.30 uur wordt er straat prediking gehouden op het Toussaint- plein. Spreker is de heer G. H. Franken. Het koor van het Leger des Hells ver leent medewerking. Duizend-gulden-collecte De duizend-gulden-collecte, welke jaar lijks in de Alphense Hervormde Gemeen te wordt gehouden en een vaste bron van inkomsten is voor het comité-Uitbouw, heeft j.l Zondag f 1152,20 opgebracht. Een bedrag van f 152.20 vermeerderd met de eventle nagiften vloeit rechtstreeks kas voor het nieuwe wijk- en jeugdcen trum aan de .\age Zijde. Zaalweek Ook di; Jaar, en wel van 20—27 Sep tember zal er een zaaiweek worden ge houden onder het motto: Jezus redt kent u Hem? D.t veangelisatiewerk ge schiedt evenals twee jaar geleden door samenwerkende kerken en groepen. Op verscheidene plaatsen in de ge meente zal straatprediking worden ge houden. Lectuur wordt in ruime matt verspreid, ook door middel cvan een kioi. die in de Van Manderesloostraat wordt opgesteld Op 26 September jeugdbijeenkomst en op 27 September de slotsamenkomst in de Hervormde Jullana- kerk. In de slotsamenkomst zal het kerk koor o.l.v. mevr. Van Nuyen-v. d. Kemp i het huis- schaal ingeschakeld. De verschillende fa brieken werd zoveel mogelijk vrijheid van beslissing gelaten, de centrale leiding greep zo weinig mogelijk in. teneinde elke vertraging in de uitvoering te ver mijden. Alle inspanning was echter ver geefs geweest. De Heinkel volksjager kwam te laat om het getij nog te kun nen doen keren, de ineenstorting van Duitsland deed de productie-machine in zijn aanloop stokken. De Engelsen waren er onmiddellijk bij en stuurden acht exemplaren van dit nieuwe type jacht vliegtuig. met prof. Heinkel naar Enge land ter onderzoek. Deze proeven baar den opzien; een R.A.F.-piloot behaalde met de Heinkel volksjager, een goedkoop massa-product, een sneiheid van 750 km per uur nog niet eens de maximum snelheid en verklaarde dat de vlieg- elgenschappen uitstekend waren. Toen Heinkel, desgevraagd, verklaarde dat dit toestel In vier maanden tijds ont worpen was weigerde men dit aanvanke lijk te geloven. Heinkel had met zijn personeel een weergaloze prestatie geleverd. Zij had den Duitsland een vliegtuig bezorgd dat, indien twee jaar eerder gebouwd, de krijgskans had kunnen doen keren Dat dit niet gebeurd is gelukkig voor ons hebben de heren van het Duits Rijks luchtvaartministerie aan zichzelf te wijten. bezoek wordt verzocht zich op te geven bij Ds P. A. Lefeber, Emmalaan 2a, Boender, Raadwhuisstraat 215A of Zonneveld, Javastraat 10. Chr. Geref. Kerk Predikbeurten voor Zondag: 10 uur, preeklezen. HAZERSWOUDE Inenting Dinsdagmiddag 4 uur is er in het lokaal achter de Geref. Kerk gelegenheid tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. Meisjesclub Maandagavond half 8 vergadert de Herv. meisjesclub ln de dito school Plattelandsvrouwen Dinsdagavond kwart voor 8 vergade ring van de afdeling van de bond var plattelandsvrouwen in het oude raad huis. Er wordt een lezing over bloemen- schikking gehouden. KOUDEKERK AAN DEN RUN Brandweeroefening Gisteravond gat de brandweer aan dc Hondsdijk eenu oefening. Deze trok grote belangstelling van de zijde der jeugd. OUDE WETERING Hoe er geapaard wordt Bij de rijkspostspaarbank werd gedu rende de maand Augustus ingelegd f 1.069 en terugbetaald f807 Eén nieuw boekje werd uitgereikt. ROELOF ARENDSVEEN Rijkspostspaarbank Bij de rijkspostspaarbank w< Augustus ingelegd f2.170.48 en terugbe taald f 1.715.63. TER AAR Twee soorten pest Bij dc heer J Mulder werd pseudo- vogelpest onder de kippen geconstateerd Alle 33 dieren werden afgemaakt. Het bedrijf werd ontsmet. Er werden nog twee gevallen van pest geconstateerd, maar hier betrof het kenspest. Bij twee veehouders is deze ziekte onder de varkens uitgebroken. Gegund Aan de firma D. C. van Kuik en Zonen, aannemersbedrijf te Langeraar is gegund de bouw van el arbeiderswoningen t< Ouderkerk aan den Amstel Op 19 September a.s. staat de inschrij ving open op 900.000 4i« pet 30-jarige obligaties (derde lening 1952) der ge meente Utrecht. pari De lening is to taal 1.4 millioen. waarvan 500.000 is geplaatst. L1SSE Straatprediking Deze week is er geen straatprediking. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter J. M. van Dijk. Kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding heeft f 350.opgebracht. Onderzoek naar de woningtoestanden In de maanden September, October en November zal in deze gemeente een al gemeen onderzoek worden ingesteld naar de woningtoestanden en de huisvesting. Daartoe zal een ambtenaar in dienst der gemeente Lisse, zich aan de huizen ver voegen teneinde de benodigde gegevens te nemen. De verzamelde gegevens zullen worden gebruikt voor verschillen de doeleinden, zoals woningverbetering, saneringsmogelijkheden, overzicht om trent slechte huisvesting, urgentie van de bouw van huizen, enz. Ter voorkoming van misverstand wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat het onderzoek in generlei verband staat met een bevordering van inwoning. Door de loco-burgemeester van Lisse wordt een beroep op de ingezetenen gedaan om de ambtenaar alle medewerking te ver lenen. Met nadruk wordt er door hem ook op gewezen, dat een goede registra tie ook van belang is voor een deugde lijke voorbereiding van de bescherming burgerbevolking. Niet in orde De politie alhier heeft aangehouden en bij de officier van justitie voorgeleid de chauffeur B. J. G., die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van hout, olie en benzine. Onaangename ontdekking De familie D. kwam tot de ontdekking, dat iemand zich door het W.C.-raampje toegang had verschaft tot de woning en een bontjas had ontvreemd en enkele kleine voorwerpen. Een uitgebreid on derzoek is ingesteld. Snhaakclub „Zwarte Pion" De uitslag van de onderlinge compe titie is als volgt: Groep I: H. van Diemen J. Smit 01, J. GoedemansLangeveld 10: groep II: BrouwerE. Elferink 10. SimonsVan Vliet 10, J. v. d. MeUJ- Geerling 10, C. van Ruiten L. Lans 10. Burgerlijke stand GEBOREN: Cornells zn van C. van der Spruit en van L. Batenburg; Martinus G. M. zn van P. G. van Tol en van P. Th. van Tol. ONDERTROUWD: J. van Dijk en A. C. van Kesteren; H. J. Oprins en J. J. E. van Kesteren; H. Möhlen en W. Faas; P. van Hecke en A. H. Warmerdam; A. J. Oostendorp en M. G. van Beek. GEHUWD: J. van den Bos en S. J. Vaneveld; H. J. M. van der Beek en H. M. v. d. Vlugt. NOORDWUKERHOUT Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Van Praag. OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters A. J M. van Glabbeek. Prins Bernhard- laan 23. tel 23949 en D. Held. Marelaan 36, tel. 24649: de dienst der apotheken door de Oegstgeester apotheek, Wilhel- minapark 8. tel 26274. R11NSBURG Zondagsdienst Voor de Zondagsdienst der huisartsen verwijzen wU naar Katwijk. (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. J. Grimbergen Vliet N.Z. 19—20 Rijnsburg VALKENBURG Wie had de eerste prijs? In het verslag van de feestelijkheden een fout geslopen, die verbetering be hoeft. Bij het ringrijden met paard en tilbury is de eerste prijs behaald door G. C. Bol en echtgenote, de tweede prijs door W. de Heijer en Bea Heus. de derde prijs door J. v. d. Nagel J.zn en echtge note. Er verschenen geen tien, maar twaalf wagens aan de start. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente: 10 u. dr K. J. Brouwer van Oegstgeest; 6.30 u. de heer V. d. Meer. VOORSCHOTEN Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Olthula. Kerkdienst De kerkdiensten van de Geref. Kerk (Art. 31) voor morgen luiden: 10 en 5 De heer Joh. Uit den Boogaard alhier behaalde op de nationale vee- en paarden- tentoonstelling te Utrecht twee eerste prijzen en drie derde prijzen. Stand van 's Rijks kas De stand van 's Rijks kas was 6 Sep tember (30 Aug J.l in millioenen gul dens: VonderliKon: Ned. Bank 729.5 (737,2), Bande Nod Gem. 0,1 (0.3), nijks- complabelen 419,6 1372,7), Indonesië 24.3 (24,3), staatsbedrijven en Loste bi. 255 (254,9) ver.-Hohtingen: schatkistbil jetten in omloop 1926," (1921,1), schatk. promesaen bij Ned ^ank 342,8 423.9), id. In omloop 3393.5 (3432.2 muntbiljet ten 140.7 (141,3), gem. wegens uit te keren belas ir.gen 23 23). gein uit hoofde wan geblokkeerde gelden uit gem. foi>* 66,6 66.6). prov fonds 4,6 (4.6) Suriname 0,7 (0.7). (xn 0.3 (0.5), a'.g! burg pens. fonds 34.C (36) PTT 457.5 (399.4). ar.dere staa sbedr. 1.6 (1.5), div. instel!tlf4,3 (1123.1) Tekort begroting Indo nesië 2 milliard gld. De Indonesische mirur.er ven Ftnen- c:ën, dr Soemltro, heeft de economische toestand van het land zo ernstig en critiek genoemd als deze maar zijn kan Het wordt hoog tyd. verklaarde hij. dat wij ophouden, ons te vermeien ln de wolken van illusies en de schone droom van een vergelegen paradya. Wij moeten onze krachtsinspanning verdubbelen en de moeilijkheden het hoofd bieden, omdat het leven en de vrijheid van het land op he: spel Maan. Hij schatte het tegrotlngs- tekort op 4 milliard roepiah (meer milliard gulden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7