Nog geen beslissing over het preken door hoogleraren NIEUWE 1EIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 De nieuwe Canadese ambassadeur Thomas A. Stone maakt in zijn vrije tijd graag een kabinet loumalist, onderwijzer, boer, maar bovenal diplomaat (Van een onzer verslaggevers.) Een vijftiger met grijzend haar. maar een jeugdig paar blauwe ogen, een vlugge geest en een grote belangstelling, ziedaar de indruk, die de nieuwe Canadese am bassadeur Thomas A. Stone, die dezer dagen uit Stockholm ln Den Haag arriveer de, op ons maakte. In een lang gesprek, dat wü met hem mochten hebben, werd dit bevestigd. Zijn belangstelling richt zich naar vele zijden. Naast "jn ambassadeurstaak heeft hij vanzelfsprekend in de eerste plaats zijn gezin, waarin jarige, enige dochtertje zo'n belangrijke plaats voor hem inneemt. Achttien jaar geleden, huwde mr Stone een Ameri kaanse, Alexandra Ewing Noyes. Hun eerste huwelijksjaren brachten ze door in South Carolina, waar hij met hart en ziel zijn boerderij beheerde en werkte, zoals hij zelf zegt, zoals hij het nog nooit' gedaan had. Toen echter in 1939 de Canadese rege ring een beroep op hem deed, ging hij maar Ottawa als eerste secretaris. In de oorlogsjaren maakte hij Prinses Juliana en haar gezin van dichtbij mee en vele goede herinneringen heeft hij aan deze tijd. Ook Prins Bernhard kent de nieuwe ambassadeur goed. 2.K.H. heeft hem al gewaarschuwd, dat zijn voorganger Pierre Dupuy (een goede vriend van mr Stone) zo'n groot vriend van Nederland is ge worden, dat het moeilijk zal zijn hem te evenaren. „Maar ik zal het toch pro beren", heeft mr Stone toen beloofd. Om te beginnen wil hij daarom land en volk leren kennen. In 1931 maakte hij een tocht van tien dagen door Nederland; melijk langs de grote rivieren en kanalen ós het toen gegaan. Een jaar geleden b -acht de heer Stone een nacht op Groot Haesebroek door, weinig vermoedend dat diiit zo spoedig zijn eigen woning zou worden. Voorlopig echter heeft de ambassadeur met zijn gezin zijn intrek genomen op Kasteel Oud-Wassenaar. Sinds 17 Juli, de dag van zijn benoe ming, is het leven van ambassadeur Stone een drukke reeks van ontvangsten en vaarwel zeggen geweest. „Ik kreeg geen kans om me te verdiepen in de litteratuur over het nieuwe land, dat zo spoedig ons verwachtte," bekende hij, maar ik heb zovele goede Hollandse vrienden, dat ik me toch reeds venvant voel. Toen wt de grens overreden, zei mijn dochtertji „Ziezo, we zijn weer thuis", en dat deed me echt goed". Ned. emigrant in Canada zeer gezien Met veel humor sprak mr Stone over zijn „verleden" als journalist en onder wijzer. „Ik wilde me in de va can tie nut tig maken en werkte in 1922 daarom aar een dagblad in Toronto. Daar ik ieder een, die beurtelings met vacantie ging, imoest vervangen, kan ik gerust zeggen, dat ik een enorme ervaring in het vak heb opgedaan. Toen ik er in September weer uitstapte, had ik het al tot 2 dollar loonsverhoging gebracht, waar ik gewel dig trots od was. Myn ervaring als onder wijzer is niet van lange duur; de diplo ma-tie is nu eenmaal mijn vak." „En uw liefhebberijen?" „Ik kan timmeren; ik garandeer u een prachtig kabinet binnen de tien dagen. Maar geen politiek hoor, dat valt geluk kig buiten mijn opdracht". „Zeilt u -graag?" ,,Ik houd van het water, maar ik durf bijna niet te zeggen, dat ik liever een motor onder mijn voeten voel, dan een zeil boven mijn hoofd. Ik prefereer een motorboot boven een zeiljacht". Vlug en vlot komen de antwoorden, ook wanneer het om meer ernstiger za ken gaat. Met nadruk wees de ambassa deur op de achting en waardering, welke dc Nederlandse emigranten ln Canada ondervinden. Nederland behoeft geen verandering in de immigratiepolitiek van Canada to vrezen, doch Canada wil de immigrant een zeker bestaan verzekeren en gaat daarom het emigreren op goed geluk tegen. Wanneer een onderneming arbeidskrachten wenst zal er eerst gezorgd mo onderdak, scholen en voorzieningen, daarom derzoek verdere sociale noodzakelijk. Met een enkel woord nog ging de am bassadeur in op de problemen welke in zijn land bestaan, op cultureel gebied, waar radio, litteratuur en toneel zozeer beïnvloed worden door de grote buur man Amerika. Daar hij in Parijs is school gegaan be- PUZZLE- PROM1NENTEN 1. Anneke Blok, Meidoornstraat 6, Katwijk aan Zee; 2. O. de Jong. 3 Octoberstraat 57a, Leiden; 3. Joh. Gips, Leidseweg 199. Voorschoten heerst mr Stone het Frans evenzeer als het Engels, iets wat hij gemeen heeft met de meeste Canadese diplomaten. Daar hij ook Duits spreekt, heeft hij zelfs al ontdekt, dat vele Nederlandse woorden daarmede analoog zijn en vol trots vertelde hij reeds enige couranten berichten ontcijferd te hebben. Zijn dochter heeft plannen om Neder lands te gaan leren, maar daar zij voor haar studie naar Amerika moet vertrek ken, is het de vraag of daar veel van komen kan. In ieder geval, de bedoeling is goed en het ziet er wel naar uit, dat de familie Stone zeer spoedig ingeburgerd zal zijn. De ambassadeur hoopt vurig vóór Dins, dag zijn geloofsbrieven aan HM. de Ko ningin te mogen overhandigen om dan in staat te zijn de plechtigheid ir Ridderzaal bij te wonen. Naar we nemen, kan dit ook wel verwacht Twee emigrantenschepen naar N.-Zeeland :t een tussenruimte van acht dagen zullen binnenkort twee schepen van de Lloydkade te Rotterdam af met emigran ten naar Nieuw-Zeeland vertrekken, n.L het m.s. Sibajak op Vrijdag 26 September en het s.s. Waterman op Zaterdag 4 Oct. Beide schepen zullen de route via Curagao en het Panamakanaal nemen en Nieuw-Zeeland alleen de haven van Wellington aanlopen. Uitsluitend de Wa an zal echter ook emigranten met bestemming Australië meenemen en daartoe van Wellington doorvaren naar de Australische haven Melbourne. Ook Australië zal dit schip slechts een haven aandoen. Met de Sibajak zullen omstreeks 1000 emigranten worden ver voerd en met de Waterman ruim 800. Thomas A. Stone, de nieuwbe noemde Canadese ambassadeur in Nederland, heeft voorlopig zijn in trek genomen te Wassenaar, waar hij al aanstonds grote belangstel ling toonde voor een aantal gak kende ganzen. J Winschoter directeur de laan uit Ongeopende brieven van maanden terug in zijn la De ra-ad van de gemeente Winschoten heeft zonder hoofdelijke stemming be- ongevraagd ontslag te verlenen directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale ra.ken. H. O., die be kend heeft zich aan verduistering t« hebben schuldig gemaakt. In de toelichting op hei voorstel deel- ;n B. en W. onder andere mede. moeten voorstellen de uitspraak ven de strafrechter niet af te wachten ei reeds een beslissing te nemen. Voorts is gebleken, dat hij als direc ter in gebreke is gebleven zijn taak sar beh<- en te vervullen op admini stratief gebied, getuige het feit. d-a-t ir zijn bureau brieven aan hem als direc teur gericht, nog ongeopend en var maanden terug da-terend werden aange troffen. door welke omstandigheid de afdoening van zaken bij zijn dienst werd vertraagd en geschaad. Voordracht IJ-tunnel verschenen B. en W. van Amsterdam hebben ein delijk dè raad een voordracht doen toe komen betreffende de ondertunneling van het IJ. B. en W. accepteren de tun nelplannen, die door Publieke Werken zyn opgemaakt. Geadviseerd wordt eerst de autotunnel, die zal lopen van de Foe liestraat aan de stadszijde naar het Kraaienplein in- Amsterdam-Noord, aar te leggen en daarna pas de .personentun- nels. Met de autotunnel zou spoedig be gonnen worden. De totstandkoming van een tunnel ter hoogte van de Hemweg achten B-. er W. eveneens dringend gewenst. De be lemmering door de spoorbruggen van de vaart in het Noordzeekanaal moeten zc snel mogelijk verdwijnen, dat is eer levensbelang voor de haven. Zou de IJ-tunnel eerder gereedkomen dan de Hemtunnel dan vrezen B. ei dat een belangrijk deel van het niet Amsterdam bestemde verkeer zich de IJ-tunnel zal richten en niet te antwoorden verkeersopstoppingen in de binnenstad zal veroorzaken. Terzake var de plannen Gropt en Engels, wordt ir eging gegeven, die voor kennis geving aan te nemen. Ex-koning Faroek verveelt zich op Capri Twee lijfwachten en een rechercheur altijd in zijn buurt Een hopeloze Faroek, eens Koning Egypte, schijnt zich dood te vervelen op dit bloemrijke eiland, het oord van Dallingschap. De ex-koning heeft op het romantische Capri, waar hij een jaar geleden zijn wittebroodsweken sleet, niets anders te doen dan de tijd te doden. een gevangen leeuw loopt hij rond, zijn uitgebreid lichaam van ruim 128 kg bedekt met ruim zittende sportkleding. Hij draagt een broek van Palm Beach i sandalen. Zijn behaarde borst is soms bloot, soms bedekt met een wit Schiller- hemd. Hij rookt de ene grote sigaar na de andere. In het eten wint hij het met enorme eetlust van zijn hele gevolg .vat hij een „licht ontbijt" noemt, at hij op een morgen tien eitjes op. Aan de lunch is hij in het bijzonder gesteld op ijsgekoelde vruchtensla die aar beneden spoelt mat grote hoe veelheden mineraalwater. nieuwe werkloze staat bijna elke morgen om zeven uur op. Tot 12 uur men hem gewoonlijk in gezel schap van zijn gemalin Narriman, de koninklijke baby cn de beide prinsessen bij het zwembad van het strandrestau- rant van Gracie Fields vinden. Narriman draagt zuinig geknipte mo dieuze badcostuums De jonge prinsessen brengen uren in het water door en Fa roek zit er maar bij te kUken. Na de lunch houdt de ex-koning zich ren lang met zijn omvangrijke corres pondentie bezig en de rest van de tijd leest hij alle kranten en tijdschriften die hij hier maar kan krijgen of zit hij zwij gend en alleen op het balkon van zijn hotel naar dc blauwe Middellandse Zee 's Avonds gaat hij met Narriman naai een van de sjlekste nachtclubs. Zijn beide taankleurige Albanese lijf wachten en een Italiaanse rechercheur zijn altijd in de buurt Gewoonlijk zitten ze aan een tafeltje dichtbij achter een krant, maar ze letten nauwkeurig op ledereen. die in de buurt van de ont troonde monarch zo'n beetle probeert te 'reuzelen. Men weet dat Faroek bang is voor politieke vijanden. De politie op Capri waakt in het bij zonder tegen de komst van andere Egyp- tenaren op het eiland. Faroek en Narriman trekken al min der de aandacht dan in het begin. Soms wordt naar hen gewezen of worden zij door groepjes toeristen gevolgd Amerikaanse dames kijken vooral erg belangstellend naar Narriman. Kortgeleden zei er een: „Kijk, die is Koningin van Egypte geweest," maar Narriman schonk er geen aandacht aan. In het openbaar toont Faroek zijn jonge gemalin grote genegenheid. Zij wandelen arm ln arm en vaak klopt hij haar glimlachend op de schouder. Maar hij begint het glimlachen de laatste tijd een beetje te verleren. Ver veling en zorg voor de toekomst schijnen hem in toenemende mate te kwellen. Voor agrarische financiering: Een Naguib-bank is in oprichting De regering van generaal Naguib zal :en speciale Egyptische bank met een kapitaal van vermoedelijk 20U millioen pond sterling oprichten voor de finan ciering van agrarische bedrijven. De Wafd-partij is inmiddels al begon nen met reorganiseren Er is een ver gadering van het dagelijks bestuur ge houden, waarbij enkele ministers uit het laatste kabinet van Nahas aanwezig waren. Verwacht wordt, dat de nieuwe leiding van de partij van hen uit zal gaan. Denemarken zal Rusland niet nóg een tanker leveren Denemarken, dat onlangs werd be dreigd met stopzetting van de Ameri kaanse hulp, omdat het een tankschip voor de Sowjet-Unie had afgele\erd. zal geen tweede tanker aan Rusland leve ren, aldus Reuter uit Kopenhagen. Voor drie ton verzekerd Toen de wekker afliep, begon de brand Tegen de 42-jarige Groningse fabrikant J. R., die brand zou hebben gesticht in zijn eigen, voor f308 000 verzekerde dak- pannenfabriek te Achlum (Fr.), is gisteren in Leeuwarden één jaar en vier maanden geëist. Op het fabrieksterrein had de politie een wekker gevonden, waarvan de wij zers het uur aangaven, waarop de brand (in November 1951) was uitgebroken. Ook de wekker zelf was op dat uur afge steld. Men vermoedt dat deze verbonden is geweest met bijv. een brandende kaars, die door het aflopen van de wekker zou zijn omgevallen. Hierdoor zou de brand zijn ontstaan, terwijl de eigenaar op dat ogenblik in Leeuwarden in een bioscoop zat. In de fabriek vond men ook een vat olie en een bus om de olie te verspreiden. De machines in de fabriek waren gro tendeels versleten en van enige bedrijfs winst is geen sprake geweest. Ondanks een erfenis van f20.000 was het vermogen van R. niet gestegen. Duurdere couponboekjes voor ziekenfondspremie Dit betekent echter geen premieverhoging Met ingang van 1 October zullen vool de premie der verplichte ziekenfondsver zekering behalve voor de werkgevers huispersoneel couponboekjes worden krijgbaar gesteld, waarvan de prijs voor de maandcouponboekjes 20 percent en or de andere boekjes 25 percent hoger dan die van de tegenwoordige coupon boekjes. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat dit geen premie verhoging betekent. Het bedrag, dat de werkgevers voor een couponboekje be talen. is een voorschot op de door hen te betalen premie. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op hetgeen de werk- evers op een later tijdstip aan de Raad an Arbeid of de bedrijfsvereniging, •aarbij zij zijn aangesloten, aan premie oor de verplichte ziekenfondsverzeke ring hebben te voldoen. Zoveel meer als 'erkgevers voor een couponboekje betalen, zoveel minder behoeven zij later aan premie te storten. Een eventueel overschot wordt aan de werkgevers ge restitueerd. Voor de werkgevers van huispersoneel blijft de tegenwoordige prijs van de cou ponboekjes gehandhaafd, omdat anders velen hunner een te hoog voorschot zou den moeten betalen. De schutbladen van couponboekjes, •ervaardigd volgens het model-1950, kun- ien tot uiterlijk 1 Januari 1954 als be talingsmiddel voor ziekenfondspremie worden gebruikt, maar de schutbladen alle oudere couponboekjes slechts tot uiterlijk 1 Januari 1953, aldus de zie kenfondsraad. Amerika koopt ook geen Comets De directeur van de Pan American Air. ways heeft verklaard, dat deze lucht vaartmaatschappij niet zal overgaan tot de aankoop van Cornets, daar straalvlieg. tuigen voor het passagiersvervoer nog niet economisch worden geacht. Zoals men weet neemt ook de president-direc teur van de K-L.M., dr A. Plesman, een zelfde standpunt in. Synode der Gerei. Kerken Over opleiding van predikanten wordt advies gevraagd van curatoren en deputaten (Van onze Kerknieuwsredacteur) Dc tweede ronde van het debat over de prcekbevoegdheid van n|et-theologlscbe hoogleraren heeft gisteren op de Synode der Geref. Kerken in Rotterdam nog geen beslissing opgeleverd. De behandeling van de kwestie werd opnteuw geschorst. Naast het commissievoorstel zijn nog vier andere voorstellen ingediend, die de Synode in handen van de commissie heeft gegeven om zich hierover nader te kunnen beraden. Tegenover het voorstel van de com missie (afwijzend ten aanzien van het behoud van het radicaal) is het meest verstrekkende voorstel ingediend door ds Zwaan, mede namens ds Goris, ds Van Herksen. ds Munnik. ds Scheele en de ouderlingen De Gooyer en Offringa. Hierin wordt gevraagd uit te spreken, dat de hoogleraren in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, die in het ambt van predikant hebben gestaan, de i en eer van dienaar des Woords zullen mogen behouden en een nadere regeiing getroffen zal worden voor hun kerkelijke Voorts heeft prof. Nauta de gedachte geopperd, de hoogleraren gelegenheid te geven tot het spreken van een stichte lijk woord in de gemeenten, indien zij daartoe worden uitgenodigd, zoals tijds de oefenaars. Ten tijde van de Reformatie is dit veel in practijk gebracht en hieraan ligt de gedachte van de profetie ten grondslag, aldus prof. Nauta. Ds Van Andel heeft zijn voorstel tot benoeming van deputaten gehandhaafd- Op al deze voorstellen hebben enkele synodeleden nog wijzigingen ingediend. Hierna is aan de orde gekomen het rapport over de verzoeken om meer dacht te geven aan de practiscne zijde de opleiding tot de dienst des Woords. De commissie heeft voorgesteld de betrokken stukken en verzoeken handen te stellen van de deputaten- curatoren der Theologische Hogeschool deputaten voor het verband met de Thcol. faculteit der Vrije Universiteit, de opdracht deze door te geven aan de hoogleraren in de theologie, opdat de- aan de volgende synode 'n duidelijk advies verstrekken. Na een breedvoerige discussie hierover aanvaardde de synode voorstel van ds Mout en ds Scheele deze zaak m overweging te geven aan genoemde curatoren en deputaten Predikantstractementen Bij de bespreking van het rapport zake de predikantstractementen vele tongen losgekomen. Het voorstel van de betrokken commissie was, geen nieuwe deputaten te benoemen en deze materie aan de classes over te laten er haar te verzoeken een afzonderlijk depu- taatschap (hoodzakelijk bestaande ui' ouderlingen) te benoemen dat ziel: voortdurend bezig houdt met de honore ring overeenkomstig de richtlijnen die golden sinds 1949. Deze richtlijnen hiel den o.a. in: minimumtractement f 4.000, kindergeld resp. f 15Cper jaar zesde levensjaar), f 200 (6—12 jaar) (voör 1221 jaar), vrij gebruik' Görings geest waait nog rond op de „Ingeborg" Herr Hoffmann lucht z'n gemoed over Hetze-film Verbolgen Duitser in de Scheveningse haven (Van een onzer verslaggevers) Een voormalig officier van de Duitse Wehrmacht, Herr Hoffmann, thans in Scheveningen vertoevend met de „Inge borg", het Duitse zeiljacht dat eens toe behoorde aan keizer Wilhelm 11 en Her- ji Göring, wil bij de Duitse consul een protest indienen tegen de vertoning te lande van de avonturenfilm „The African Queen". „Ik begrijp niet, deze uitgesproken hetze-film nog ir land is uitgebracht", aldus de hevig bolgen eigenaar op het merkwaardige schip, de witte „Ingeborg". De fiolen van zijn toorn stortte hij is uit, toen we hem gistermiddag ;n, iets te vertellen over de historische achtergrond van zijn zeiljacht. Dit wei gerde hij echter heftig, omdat hij, naar hi, riets meer met ons land te maker wilde hebben, gezien de slechte ervarin gen, welke hij en zijn uit vier koppen be staande bemanning tijdens hun korte ver- lijk. Waar blijven we met de verhaaltjes het sluiten van vriendschapsbanden :n de buurlanden als we toelaten, dat dergelijk vergif wordt toegediend?" Drie Amsterdammers in één slag schatrijk? Erfgenamen werden na 7 jaar ontdekt Twee broers en een zus uit Amsterdam leven sinds ruim een week in grote span ning, omdat zij van de Haagse notaris Van Heel bericht hebben ontvangen, dat hun een zeer aanzienlijke erfenis te ivachten staat. De erfgenamen zijn Erni, en Jozef Gobes. die resp. 27. 25 en 23 jaar oud zijn, meldt De Tel. Piet Gobes, koperslager bU Werkspoor, wilde gaan trouwen en omdat hy ln Bel as geboren, moest hy daar zijn ge boortepapieren aanvragen. Hierdoor kwam de notaris te weten, dat Piet Go bes, naar wie reeds meer dan zeven jaar werd gezooht, in de Willibrordusstraat in Amsterdam woonde. De erfenis van het drietal Is afkomstig in een broer van hun grootmoeder, de ongetrouwde, schatrijke juwelier Levi Stokvis. Deze vermaakte zlin fortuin aan de vader van het drietal. Piet Gobes sr. die echter evenals hü zelf in een concen tratiekamp Is omgekomen. Pas nu, na zeven jaar, zyn de instanties tot de ont dekking gekomen dat Gobes sr drie kin deren had. Een broer van hem had steeds erklaard, dat Gobes sr kinderloos was. Het grootste deel van Levi Stokvis' vermogen berust bij de Liberty Bank in Londen, Er zyn daar zeven klulze-n onder de naam Stokvis. Binnen enkele dagen zullen een advocaat en een vertegen woordiger van het Beheersinstituut zich 'an de inhoud op de hoogte stellen. - TOT BURGEMEESTER van Vrou wenpolder (Walcheren) is benoemd de heer A. de Kam (A.R.) te Grijoskerke, admmi9lrateur-kaeei«r van de Boeren leenbank te Serooskerk» Herr Hoffmann, die naar het uiterlijk veel op de filmster Clark Gable lijkt, gooit de woorden er driftig, en in rap Duits, uit De bewuste film. die we ook in onze kolommen bespraken, zit hem blijkbaar erg hoog. De gewraakte scènes blijf hier hebben opgedaan. "Het is ons allemaal erg tegengevallen. Uit de hou ding van uw landslieden blijkt ons, dat 7 jaren niet genoeg waren om te vergeten. En dat Uw regering de vertoning yan een pastorie, toepassing van loonronden, vergoeding voor telefoon en verstrek king van een boekenbon ter waarde van f 150.— tot f 200.—. Hierop zijn tal van wijzigingen Inge diend. De synode heeft besloten geen nieuwe deputaten te benoemen, doch di classes te verzoeken voor deze zaak eei vast deputaatschap in te stellen. Met eei geringe meerderheid werd he'. besluit genomen om wel synodale richtlijnen geven Een commissie ad hoe zal o trent deze kwestie nader rapporteren. Hedenmiddag heeft de synode de kwestie van kerkbouw in grote steden behandeld en vanavond zou het wenkiesrecht aan de orde komen. dergelijke film toelaat is ons onbegrijpe- uit deze wildernisfilm. naar het boex van C. S. Forester, betreffen brandschattende Duitse troepen in een negerdorp van Duits-Oost-Afrika. Bij die gelegenheid, het filmgegeven speelt in 1914, gaat ook kerkje in de vlammen op en wordt zendeling geveld door 'n Duitse vuist. Hiermede acht de heer Hoffmann de Duitse soldateneer bezoedeld. „We hebben altyd kerken gespaard", zo roept hij uit. „Waarom die historische vervalsing, rom dit natrappen en waarom doet beschaafd volk als het uwe aan der gelijke hetze-campagnes mee. es ist ganz verrückt". „Luister goed", zo vervolgt hij, ..ik ben ook filmproducent en met deze boot ga ik ook naar Afrika om te filmen, maar ik zal er eerlijk filmen." Als wy aanvoeren, dat zijn eigen land genoten na de oorlog in menige rolprent het Duitse soldatendom op de hak heoben genomen doet hij er het zwijgen toe. Maar het wordt ons nog eens duidelijk, en met vele persoonlijke verontschuldigingen ge zegd: na de belediging keizer Wilhelms soldaten aangedaan hebben we het recht verloren kennis te nemen van de voor geschiedenis van dit oud-keizerlijke jacht waarvan we gisteren een foio plaatsen. Het lijkt er veel op, dat Gö rings geest nog op dit schip rondwaart Om diefstal van f 1000 Personeelschef onder valse verdenking? Boekhoudster kwam met laat getuigenis Is de 32-jarige personeelschef G. va I. van een metaalbedrijf in Geleen (L.) ten onrechte verdacht van diefstal 1000, uit zijn betrekking ontslagen zes weken vastgehouden? Met deze gen heeft de Maastrichtse rechtbank zich gisteren beziggehouden in een zitting, die eindigde met een eis tot vrijspraak, meldt de Vkrt. De boekhoudster van het bedrijf, de heer Van W. werkzaam was. morgens per auto bij een bank ƒ30.000 gehaald en deze som, toen dc telling klopte, in de safe opgeborgen. De sleutel de safe had zij in haar tasje op haar bureau laten liggen en 's middags om twee uur was 1000 verdwenen. Onmid dellijk verdacht men de personeelschef, die tussen de middaguren op het kan toor zijn boterhammen opat. die middag zeven minuten al leen geweest en volgens de berekening de politie zou voor de diefstal slechts 58 seconden nodig zijn geweest. De verklaarde echter, dat hij slechts t minuten alleen was geweest, omdat de heren K. en H. boven waren gekomen, die hij even tevoren met de heer M. had horen praten in de kelder, waar de safe De inmiddels ontslagen boekhoudster, die de rechtszitting bijwoonde, verklaar de thans dat behoudens de sleutel, die haar tasje op het bureau had laten liggen, er nog een sleutel was, die de heer K. onder zijn berusting had gehad. Mede i.v.m. deze verklaring werd vrij spraak geëist. Uitspraak Zaterdag a.s. Vijftig jaar rechtsstrijd Op 13 September a s. zal het vijftig ja: geleden zijn. dat de Bond van Personeel werkzaam in de Rechtspractijk Candiaat-Deurwaarders onder een andere naam werd opgericht. De bond is inmid dels uitgebreid tot honderden leden, heeft gewerkt voor de instelling van een staats examen en voor betere salarissen en ar beidsvoorwaarden. De jubileumvergadering wordt 13 dezer 10 uur 30 v-m in Krasnapolsky te Am sterdam gehouden, de receptie om 3 uur n m. in de wintertuin, waarna een feest diner en -avond volgen. Zelfbewuste klanken uit Cairo Suez-kanaal is Egyptisch zegt gen. Naguib „Militaire dictatuur streef ik niet na" „Het Suez-kanaal is Egyptisch. Egypte kan er wettelijke aanspraken op doen gelden", verklaarde dc nieuwe Egyptische minister-president, generaal Naguib, ir een persgesprek met een vertegenwoordi ger van het West-Duitse persbureau „D.P.A.". „Ons leger Is in staat het te verdedigen", vervolgde hij. ..Buitenlandse troepen kunnen noch de Suez-kanaalzone, noch enig ander Egyptisch gebied zo krachtig verdedigen als de Egyptische militairen dat zouden doen. daar c'eze zouden weten hun eigen grond te verde digen." Generaal Naguib zeide voorts dat het bestaan van een krachtig nationaal leger in dit van vitaal belang zijnde gebied ..de vrede in het Midden-Oosten zal verzeke ren". terwijl het tevens „een belangrijke factor zou zyn voor het handhaven van de wereldvrede". „De bloedloze revolutie van het leger heeft niet ten doel een militaire dictatuur te vestigen. Haar doel is het democratisch parlementaire leven in Egypte te herstel len. Het leger is voornemens zo spoedig mogelijk een het gehele maatschappelijke leven bestrijkend sociaal, economisch en politiek programma van hervormingen te verwezenlijken, opdat alle Egyptenaren maatschappelijke zekerheid zullen vei- krijgen", aldus Naguib. Twee blijvers TTET Haarlems Dagblad herln- nert er aan dat ten onzent twee man nen al sinds 1945 onafgebroken het mi nistersambt uitoefenen: „De premier, dr Drees, zelf en minister Mansholt, van Landbouw, die Zaterdag pas vier en veertig jaar wordt en de indruk wekt, gezien zijn leeftijd, ons kiesstelsel en onze politieke verhoudingen, of hij op weg is naar de vestiging van een duurrecord en door reeksen formateurs telkens weer getrouwelijk op hun lijstje wordt gezet. Gelijk de dichter Werumeus Buning het dan ook in zijn Ballade van de boer gezegd heeft: En de boer, hij ploegde voort. Een flinke man, minister Mansholt. Ook een bekwame en plezie rige man. Het is geen gewoonte, zeer zeker geen Haagse gewoonte, dit laatste te vermelden, maar g--- moet niet denken dat zelfs formateurs alleen maar partij- etiketten en bekwaamheden in ogen schouw nemen, al drukken zij zich ook in het openbaar in de saaiste bewoordin gen uit. Als men een ploeg wil vormen, een team, kan men niet onverschillig zijn ten aanzien van karaktereigenschappen, van algemeen-menselijke eigenschappen die niet op etiketten vermeld staan. Het zou interessant zijn als men ten deze eens een karakterschets van een geheel kabinet zou kunnen geven, zowel wat de excellente leden persoonlijk als wat hun vriendschappelijke verstandhouding be treft. Bijvoorbeeld als zij een jaar samen gewerkt hadden. Ik geloof dat zulk een publicatie ten zeerste de aandacht zou trekken en de veelal lauwe houding van een groot aantal kiezers (en vooral kie zeressen) in een zeer belangstellende doen verkeren". Grensvervaging Over de ontvangst van de door de ver tegenwoordiger van de K.A.B. op het NW-congres gesproken woorden, schrüft D e (r.k.) T ij d nader: „Toen wij wezen op de ietwat vreemde figuur, dat een vertegenwoordiger van de KAB een rede had gehouden op het NVV-congres te Scheveningen. waarin hij o.a. de merkwaardige en zeker ontac tische verklaring legde, dat het Wel vaartsplan van het NVV „voor een groot deel door de confessionele vakbeweging onderschreven kan worden", wisten wij nog niet. dat men in deze socialistische kring het feit, dat een vertegenwoordi ger van het KAB het congres had toe gesproken als een der hoogtepunten van dit congres zou beschouwen. Dit verklaar de namelijk Koos Vorrink. En hij voegde hieraan toe, volgens het verslag in het orgaan der KAB. de Volkskrant, dat „op die rede weer allerlei giftige uitlatingen zullen volgen en dingen, die ons versto- Dit zal het feit, dat Alders sprak teniet doen". Zijn rede zag Koos Vorrink als „een mijlpaal op de lange weg die moet worden afgelegd". Wij verheugen onr in zoverre over deze woorden van Koos Vorrink, omdat zij bevestiging vormen van iets. dat wij na de jongste verkiezingen reeds meermalen meende te bespeuren, zowel bij de P.v.d.A. 'als bij het NW. namelijk een zeer voorzichtige, maar daarom niet minder bewuste taktiek, de katholieken, indien enigszins mogelijk, in te kapselen in de socialistische gedachtensfeer. Zou den zy met deze taktiek slagen, zouden de grenzen op politiek en op sociaal-eco nomisch terrein inderdaad beginnen te vervagen, dan is dit een succes voor de socialisten, dat hun verdere ongekend» perspectieven opent". A.R. olie-kapitaal lezers een t men zoal (communistische) Waarheid kan aantreffen. Het onderstaande is uit n „oproep" van de C.P.N.: „Uit de samenstelling van het kabinet blijkt zeer duidelijk, dat twee andere voorname Amerikaanse eisen vervuld zyn. De eerste is dc zg. „brede basis", waardoor de uiterst rechtse vertegen woordigers van het olie-kapitaal uit de anti-revolutionnaire partij, hun intrede in de regering doen. De tweede en meest onrustbarende, is de feitelijke uitleve ring van de sleutelpositie in het kabinet, met ministerie van Buitenlandse Zaken. de KVP-er Luns, die in Amerikaanse kringen voor zijn taak voorbereid en aan de Amerikaanse politiek verknocht is en tot dusver zelf in Amerika gevestigd was. Ondanks dat hij formeel tot minister zonder portefeuille is benoemd, kan er geen twijfel over bestaan, dat naast de eveneens uit Am-.rika overgekomen trust magnaat Beyen, deze heer Luns de poli tiek van Washington en het Vaticaan in het kabinet op veel directer wijze zal ver tegenwoordigen dan dit ooit het geval is geweest. Ondanks de geheimhouding van het regeringsprogram duidt de opname van de anti-revolutionnairen in de regering tevens op het voornemen om Nieuw- Guinea aan de Indonesische Republiek te onthouden en dienstbaar te maken aan het nieuwe oorlogspact van Amerika en Japan in de Stille Oceaan. Uit dit alles blijkt onweerlegbaar, dat samenstelling van dit kabinet een klap in het gelaat van de grote massa der Nederlandse werkend»- bevolking is". Niet bijster sterk TTET weekblad Koningin en Va- d e r 1 a n d kan het nieuwe kabinet niet byster sterk vinden, al zijn er rede- "~n tot verheuging: .Wij zyn verheugd, dat de A.R. partij haar isolement heeft verlaten en in meer dere of mindere mate mede verantwoor delijkheid draagt voor de komende koer* en daarmee naast de C.H.U. komt te staan. De wenselijkheid hiertoe hebben we meermalen betoogd en het brengt de ude Sr°?tste Chr Prot- Partijen waar schijnlijk iets dichter bij elkaar. Tegen de Rooms-Rode stroom, die nu al jaren vloeit over de lage landen bij de zee. is er gezamenlijk in de nabije toe komst nog wel iets te doen. In het komende zittingsjaar der Tweede amer is dan de WD gedeeltelijk door eigen schuld m de oppositie gedrongen en dal1 mede-als winnende party. Ongetwü- t! u Z.a r. spannende momenten geven in het Parlement. Men kan voorstellen rn^S8'" venvach,en. die wonder- lyke situaties kunnen verwekken. mnJn'ÜS t ,beide Prot ,racti« in «rot» ïynen met het program van de minister- tOX frl accoord' de uitwerking zal toch elke consequentie op zichzelf be keken moeten worden. Het is daardoor *'el dat de bootste Tract?»" zeer tegen de wü van de K.V.P. in, alleen 5™K V P.?1"1 Wij houden niet van muizenlaaen maar we nadcnken over de gebnü- den m verband met de voorge schiedenis van dit Kabinet, hoe mSider sterk we dit getimmerte beschouwen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4