w FASTO w,2o° Zullen de Geref. Kerken overgaan tot invoering van vrouwenkiesrecht? Geen bezwaren, maar wel aandrang tot uitstel van directe invoering de Duizenden militairen zwaaien op 12 October af fyiD$FH Zijn jongenskleren een wanhoop? P OPENT Do°" «*1!? Toch is het zo! i VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 Generale Synode van Rotterdam (Van onze Kerknleuws-redacteur) TTET EERSTE van de meest belangrijke agenda-punten van de Rotter- 1A damse Synode is gisteravond in bespreking gekomen. Het is dat van 'het „vrouwenkiesrecht", over welke zaak de door de Synode van Den Haag (1949) benoemde deputaten een rapport van dertig bladzijden ter tafel hebben neergelegd. De commissie (VII), die dit rapport heeft behandeld, heeft een voorstel ingediend, dat de Synode uitspreke dat „er geen genoeg zame gronden bestaan om het recht van medewerking aan de verkiezing van ambtsdragers aan de vrouwelijke leden in de gemeente te onthouden''. De commissie heeft echter tevens voorgesteld de invoering aan de vrijheid der kerken over te laten. In de bespreking van deze gewich tige materie, waarvoor in de kerken vrij sterke belangstelling bestaat, is nage noeg geen verzet gerezen tegen dit voor stel als zodanig. Tot nu foe heeft slechts één Synode lid zich tegen verklaard. Wel is er van verschillende zijden bezwaar gemaakt tegen directe invoering van het vrouwenkiesrecht. Dit is in enkele voor stellen vanuit de Synode nader geac centueerd. Hierin wordt gevraagd, deze materie opnieuw in de kerken ie doen bespreken om dan de volgende Synode in 1955 een definitieve beslissing te doen nemen. Het voorstel van de commissie is, naar aanleiding van de gemaakte op merkingen, uitvoerig verdedigd door prof. dr D. N auto, als rapporteur van de commissie, en prof. dr Herman Ridderbos, namens betrokken depu taten. De commissie heeft verscheidene mis siven van kerkeraden en Part Synoden onder de loupe genomen. De P.S. van Noord-Holland heeft voorgesteld, de ker ken de vrijheid van invoering te laten. De P.S. van Drente daarentegen heeft geaarzeld een uitspraak in deze prin cipiële kwestie te doen en heeft zich uit gesproken voor uitstel. Verscheidene ker keraden hebben de Synode er van in kennis gesteld niet overtuigd te zijn van de argumentatie van het rapport van deputaten en hebben verzocht de con clusie van het deputaten-rapport (onge veer in dezelfde geest als het commissie voorstel) niet te aanvaarden. Noch vóór noch tegen In haar rapport heeft de commissie uitgesproken, dat over deze kwestie rechtstreekse uitlatingen in de Bijbel te enenmale ontbreken en dat uit de H. Schrift noch vóór noch tegen het toekennen van het actieve kiesrecht aan de vrouw afdoende uitspraken zijn aan tc voeren. De commissie heeft ontkend, dat deputaten zich zouden hebben laten leiden door ver anderde feitelijke omstandigheden t.o.v. de positie der vrouw. Waar het voor deputaten op aan komt, aldus de commissie, is dat volgens hen „de Schrift zelf er in voorgaat om de gewoonte en het oordeel van de tijd mede in aanmerking te nemen by een zinvolle toepassing van hetgeen God van den beginne aangaande het onderscheid tussen man en vrouw bepaald heeft." Tevens heeft de commissie scherp af gewezen de gedachte, geuit door een der kerkeraden, als zou het betoog van deputaten zijn te kenschetsen als een toegeven aan de neiging om de aposto lische geboden voor verouderd en „zeit- bedingt" te houden en op grond daarvan zelfs te spreken van een aanranding van het gezag der Schriften. Tegenover de bewering van de classis Ommen, dat de tijd niet rijp zou zijn tot invoering van het vrouwenkiesrecht, heeft de commissie betoogd, dat vrees altijd een slechte leidsvrouw is gebleken. Uitstel gevraagd Dr Stam (Goes), die het debat open de, wees er op, dat z.i. de positieve Schriftplaatsen in het commissie-rapport niet sterk voorhanden zijn. Wanneer het een eis in de N. Testamentische gemeente was geweest, zouden dan Christus Zelf en de apostelen niet meer duidelijke uit spraken hieromtrent hebben laten horen? aldus spreker. Evenals de voorgaande spreker heeft ds Scheele (Assen) aange drongen op grote voorzichtigheid bij de invoering,aangezien hij moeiluk- heden vreest. Is deze zaak nu wel zo urgent? Ds Scheele heeft, evenals dr Stam, een voorstel ingediend om de invoering uit te stellen en deze mate- I rie, re'sp. de te nemen beslissing voor te leggen aan de in 1953 te houden Geref. Oecumenische Synode (Edin burgh). Ds Van Herksen (Ermelo) is in gegaan op de exegese van diverse in het rapport genoemde Schriftplaatsen en heeft eveneens de vrees geuit, dat er moeilijkheden zullen ontstaan en weer standen zullen rijzen. Hij heeft voorts nog opgemerkt, het een vreemde toestand te achten, wanneer de ene gemeente wel en de andere niet tot invoering zou overgaan. Prof. Nico Ridderbos (Amster dam) heeft in het bijzonder exegetische bezwaren ingebracht tegen de onder scheiden teksten, welke in het rap port worden aangehaald. Hij heeft een nieuwe formulering van de overwegingen tot het te nemen besluit aan de Synode voorgelegd. De commissie heeft zich hierop bereid verklaard, de overwegingen nader te bezien. De hoogleraar heeft verder opgemerkt, dat het volkomen gerechtvaardigd is t.a.v. dit punt tot een andere conclusie dan Voetius te komen. De inrichting de kerk als de Geref. Kerken nu, men in de tijd van de apostelen niet. Er waren ook geen Synoden, aldus professor Nauta. maar het gereformeerde standpunt is altijd geweest, dat men niet precies moet nadoen, doch dat men dient vast te houden aan de getrokken lijnen beginselen. Spr. zou niet van stemplicht willen spreken, omdat deze in het politieke vlak ligt. Hij ontkende niet, dat er zich wel eens wrijvingen zullen voordoen, neer de ene gemeente het vrouwenkies recht wel zou invoeren en een andere, genabuurde gemeente dit niet zou doen, doch hij zag hierin geen reden tot uitstel. Broederlijkestrijd Prof. Herman Ridderbos (Kam pen) heeft de opmerkingen van broer bestreden. Hij had het liever te doen met zijn Nieuwtestamentische tek sten dan met diens Oudtestamentische De gebruikte teksten wenste hij niet te laten vervallen. Hij vroeg zich af, of het bijbels is, dat de vrouw in de gemeente andere positie inneemt dan zij in andere verhoudingen mag innemen. Het stem men van de vrouw betekende volgens hem nog geen regeermacht. In de tweede ronde hebben scheidene sprekers hun bezwaren tegen directe invoering gehandhaafd. Oud. Ottevanger heeft zich tegen het vrouwenkiesrecht uitgesproken en ds Tien (Bentheim) heeft opgemerkt, dat de kerken z.i. er nog niet rijp voor zijn. Deze zaak moet als een rijpe vrucht in de schoot der kerken vallen en dat is zij nu nog niet, zo zeide spr. Ouderl. Van Driel en ds Kuiper (Sas- senheim) hebben zich tegen uitstel ver klaard. Dit zou nieuwe onrust verwekken. De verdere bespreking is hierna tot volgende week uitgesteld. Geen commissie voor de kerkbouw in grote stad De Synode heeft gistermiddag nog een tamelijk uitvoerige discussie gevoerd over het probleem van kerkbouw in de grote steden. De P.S. van Zuld-Holland- Noord heeft nl. aan haar voorgesteld, deze materie ln breder verband dan al leen van grote stadskerken of classes te Een voorstel van ds Zwaan, sterk dersteund door dr Hoek, om een c missie te benoemen, die op de volgende synode hieromtrent zou rapporteren, Is met 2226 stemmen verworpen. De Sy node heeft het stuk naar de P.S. terug gezonden en daarbjj in overweging ge geven dat de kerken die met deze n Hjkheden zitten, met elkaar in vertiin- dlng treden. Verder heeft de Synode besloten niet in te gaan op het verzoek om Zondag 28 Sept. te maken tot „gevangenis-Zon dag", doch wel heeft zij met meerder heid van stemmen een voorstel van ds Van Andel aanvaard om de kerken te verzoeken het werk onder de gevange nen op bedoelde Zondag in het bijzonder in het gebed te gedenken. (Advertentie) Verdediging Prof. Nauta heeft in zijn verdediging van het voorstel betoogd, geen gronden te zien voor uitstel van de beslissing. Het zal wel meevallen en trouwens de zaak wordt niet aan de kerken opge legd, aldus spr. De kwestie kan rustig op gemeentevergaderingen en b.v. ook in de prediking worden besproken. Advertentie) (Advertentie) 100.000 X W 12001 DE rïïr\ WARM en HEET -vc R S op ELKE woning STOKVIS ZONEN N.v HEDEN KWAM DE 100.000 «te FASTO W 1200 BIJ DE A.S.W. FABRIEKEN KLAAR. DUS THANS VERLICHT DE W 1 200 DE TAAK VAN DE HUISVROUW IN 100.000 WONINGEN! Synode begeert herstel van de eenheid Geen toegeeflijkheid bij de Zondag-viering Naar aanleiding van de talrijke inge komen missiven, waarin wordt aange drongen op voortzetting van de pogin gen -ot hereniging met de Vrijgertvaak e Gere Kerken, heeft die Synode der Geref, Eerkén uitgesproken, da-t zij ern stig begeert hei herstel der verbroken eenh»id in de Sohrif -uurlijk weg, on der de zegen des Heren, te bevorderen. Met betrekking tot enkele ingekomen Dr K. H. E. Gravemeyer met emeritaat Het breed moderamen van de Provin ciale Kerkvergadering van Zuid-Holland heeft met ingang van 1 October a.s. eer vol emeritaat verleend aan dr K. H. E. Gravemeyer te 's-Gravenhage. predikant in algemene dienst, die volgende maand naar Zuid-Afrika vertrekt. Toga van wijlen prof. Schilder voor zijn opvolger Mevr .de Wed. prof. dr K. Schilder te Kampen heeft de toga van haar over leden echtgenoot aan het curatorium der Theologische Hogeschool van de Geref. kerken onderh. ail. 31 K.O. te Kampen aangeboden, om die te bestemmen voor de man, die prof. Schilder als dogma ticus zal opvolgen. Voorts bood zij de hogeschool enig. door haar echtgenoot gebruikt, meubilair ten geschenke aan. Curatoren hebben deze geschenken in grote dankbaarheid aanvaard. De Theol. I-logeschool ontving voorts een legaat groot f 500. C. M. Tankink overleden In de leeftijd van 64 Jaar ls overleden de heer C. M. Tankink. sinds 15 Maart 1919 hoofd der Meester Gangelschool, verbonden aan de stichting Hoenderloo. een bekende figuur in de kringen van het Chr Buiten gewoon Onderwijs. Van zijn hand versche nen verschillende brochures en artikelen over de status der inrichtingsscholen Ook was hij redacteur van de bibliotheek voor Bijbelse opvoedkunde Hij was ridder ln de orde van Oranje-Nassau De begrafenis is op 15 September te Hoenderloo. (Advertentie) Bevrijdt U van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert nieren en is onschadelijk, voor hart maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8 Groothandelsprijzen daalden Veel levensmiddelen goedkoper Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het algemene indexcijfer van de groothandelsprijzen in Juli j.l. met drie punten gedaald, dat van voedings middelen met 5; de hoofdgroepen grond- hulpstoffen en afgewerkte producten daalden met 1 punt. Consumptie-aardap pelen, gerst, groene erwten, rogge, kip- en varkens gingen 54 punten omlaag tot 100, industriemelk, consumptiemelk, kaas en eieren stegen in prijs. Triplex en meubelplaat verfgrondstoffen. essences en reukstoffen, meststoffen, ingevoerde ruwe wol. tricotage bovengoederen, kou sen. sokken, ingevoerde autobuitenban den. ruw ijzer, ingevoerd staf-, L en T- en I en U-ijzer, ingevoerd bandijzer en staal, rijwielonderdelen, ingevoerde t>ui- fietcellulose en houtslijp, papierwaren «n cartonnage-, uitgezonderd schrijfpapier en stroocarton. margarine, veevoeder, in gevoerde veekoeken daalden vrij belang rijk: emballage, katoenen- en wollen rens, onderkleding, wollen dekens, sajet breigaren, zoolleder. rundbox, huiden, ingevoerde huiden, staalplaat dikker dan 3 mm, rood koper, lood in blokken Zuidafrik, kerk tegen de evolutieleer De Zuidafrikaanse „Nederlands Her vormde of Gereformeerde Kerk" heeft verklaard tegen een paleontologische tenitoona'eliling te Pretoria te zijn „daar deze tenrtoonstel'Minig het publiek zou kunnen beïnvloeden ten gunste van de evolutieleer van Darwin" „Het Woord Gods", aldus de kerk, „dient de voorrang boven alile weten schappelijke theorieën te hebben Het is thans niet de tijd, om het pseudo-weten- schappelijke dogma van de evolutie te verkondigen, dat immers de Goddelijke sohepping van de mens ontkent". Eerste oefening achter de rug Restant van lichting 1951-1 zal in April van het komende jaar volgen Duizenden militairen, die hun eerste i afzwaaien, bestaat uit de militairen, be oefening achter de rug hebben, zullen met stemd voor of ingedeeld bij de D-bat- ïngang van 12 October a.s. afzwaaien. Ditlterij van de 35e afdeling lichte lucht- gróot verlof betreft de mannen van de doelartillerie mobiel van het regiment Betuwe, die vóór 1 Augustus 1951 in dienst zijn gekomen. Het groot verlof wordt niet verleend in dienstplichtigen, die tot de lucht macht behoren, buiten Europa dienen of uitstel hebben gekregen. lichtingen 1950-11 en 1951-1, die reeds vóór 1 Maart 1951 onder de wapenen zijn gekomen, en nog enige andere groepen. Alle dienstplichtigen, aie in October niet afzwaaien en reeds vóór 1 Juni vorig jaar zijn opgekomen, worden uiterlijk op 1 April a.s. naar huis gestuurd, zo blijkt uit een thans verschenen legerorder Het groot verlof geldt ten eerste voor alle dienstplichtige vaandrigs, kornetten, sergeanten, wacntmeesters, korporaals, soldaten der le klasse en soldaten de lichtingen 1950-11 en 1951-1 voor zo zij eerder dan 1 Maart vorig jaar dienst kwamen. De tweede groep van afzwaaienden zijn alle mannen van 1951-1 die in het tijdvak van 1 Maart 1951 'tot 1 Juni 1951 hun eerste oefening begonnen. Van deze groep zijn echter uitgezonderd reserve-officie ren en dienstplichtig kader, militairen die door omstandigheden, afhankelijk Etukken inzake de Zondsssarbeid heettiiun wy, hiervoor niet rijn opgeleid, de Synode uitgeep-oken da naar haar mliitairen van het regiment technische oordeel, op grond van de eis van het lroepen en het regiment aan- en afvoer- gebod Goas en gezien de groe belangen, tr0epen en telecommunicatiemonteurs die hiermee voor heel onze samenleving van verbindingsdienst. Deze monteurs gemoeid zijn, al het mogelijke behoort zullen eChter reeds op 15 November of te worden gedaan om de viering van z0 mogeiyk zeifs nog eerder groot verlof de dag des Heren tot haar recht te- doen komen, en dat ook de els der Industriali satie in geen geval een reden mag zijn om in deze voor enige toegeeflijkheid te pleiten, of met het gebod Gods de hand lichten. Beroepingsweik Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Poortvliet J T. Door nenbal te Oene; te Hagestein J. W Linden te Kamerik; te Overlangbroek (bijstand pastoraat, toez., G Grootjans, a.s. em. pred te Watergraafsmeer. Aangenomen: naar Markelo cand. J Adolfsen te Eibergen nkt: voor Ermelo (3e pred.pl.) W L. Tukker te Delft; voor Rijssen G. Dieren te Ede. Geref. Kerken u te Stad aan 't Haring vliet cand. L. Loosman t Urk. Geref. Gemeenten roepen; te Dordrecht W. C. Lamain te Grand Rapids. Vrüe Evang. Gemeenten rqepen: te Oude Bildtzijl W. de Goede te Wemeldinge. Prof. dr lr C. B. Blezeno te anr Amerika vertrokken Gedur Taanden zal hij optreden als •raar aan het Massachusetts Inst Technology te Cambridge. Voor het nieuwe cursusjaar a H. is benoemd tot secretaris van prof. Ir J. W. Bonebakker. D« rectc prof. dr O. Bottema, heeft, z voor vijf jaren zitting Delft, ls VLEKKEN KUNNEN UIT HET GOED VLIEGEN 1 Hildebrand schreef een i geleden al, dat een gezonde Hollandse jongen zijn kleren moet vuil ma- en anders is het geen echte jongen. Maar Hil- c'ebrand was geen huis vrouw. die met wasdag in wanhoop de vlekken beziet waarmee de broe ken en de blouses van haar jongens weer op nieuw zijn versierd. Thans 1846 scholen bij de Schoolraad Blijkens het jaarverslag van di Schoolraad voor de scholen met den Bijbel waren er op 1 Juli jl. 1846 scholen bij de raad aangesloten, tegen 1810 een jaar geleden. Daarbij zijn 17 kweekscho len en 44 kleuterscholen. Geslaagddoet, natuurkundi AMSTERDAM (Gem. Univ Bevorderd tot doctor ln de kunde op proefschrift: Cosmdsch« B. Jongejan, 11 Sept. Equator (Kenya 238Ó AKTE M.O. PAEDAGOGIEK. ENSCHEDE, 11 Sept. De Twentse Acac 'oor Paedagoglek heeft thans haar •plelding, die onder leiding stond van dr C A Mennicke. beëindigd ikte M O paedagogiek A t dr L Evenals vorig Jaa logeschool te Delft morden gegeven ten t e studenten. Dit Jat Heus - U weet niet wat U mist Probeer toch deze Super Virginia... fymighlQt Virginia Klacht op congres te Amsterdam Ned. reclame in het buitenland „wanhopig slecht" Prins BernhardGeen goede indruk als we de kansen niet grijpen NA DE OPENINGSREDE van Prins Bernhard sprak gisteren op het vijf tiende congres van het Genootschap voor Reclame te Amsterdam, mr W. H. Fockema Andreae. Hij wees er op, dat men in het buitenland van de Nederlander een grote deskundigheid verwacht. In deze verwachting mag de buitenlander, terwille van onze export, niet teleurgesteld worden. Nauw verbonden met onze goodwill in het buitenland is het nakomen door de overheid van de verplichtingen. Het bedrijfsleven ondervond steeds weer aanzienlijke terugslag, wanneer in Amerika enige malen gepubliceerd was, dat Nederland bij de uitvoering van zijn militaire verplichtingen was ten achter gebleven. Mei j.l. ls opgemerkt, dat wij er in dit verband wanhopig slecht op voor- Prins Bernhard, die daarna nog het woord vroeg, onderstreepte de woorden van de heer Fockema Andreae en legde nadruk op het belang van de ,Jollow-up" van de gelegde contacten, iets dat totnog toe in niet voldoende mate geschiedde. „Het maakt in het buitenland zeker geen goede indruk, wanneer we niet on middellijk op geboden kansen springen. Niemand mag het zo druk hebben, dat hij vergeet, zijn land op deze wijze té dienen'' aldus de Prins. Mr B. J. Geveke betoogde, dat het vrij wel onmogelijk is, Nederlandse reclame- methoden zo maar in het buitenland toe te passen. Men zal zich juist moeten formeren met de in elk land bestaande reclamegewoonten. Daarna stelde mr Geveke de vraag, of Nederland voldoende uitgerust is om reclametaak te vervullen. Op de laatst gehouden vergadering van de Export Ad vertising Association te New York (Advertentie) probleem van iedere was dag. En zonder de gering ste moeite kunnen alle vlekken uit het wasgoed vliegen.... want Castella (het blauwe pak voor de gezinswas) is daar speciaal voor gemaakt. Typerend is het enthousiasme, waar mee de huisvrouwen ver- Hekken vluchten voor lastella! Trouwens: het et te, dikke, rijke O p spreekt voor zichzelf. Zulk sop moet wel wonde- verrichten! Het is even werkzaam als veilig. Het t buitendien rjog Ac tief Wit. de opzienbarende vinding, die de was zo •xtra-helder en zacht maakt. En dat alles slechts 47 cent per pak! (of 90 cent per dubbel pak) Castella heeft de Neder landse huisvrouw ook aan zich verplicht, door een speciaal middel te maken voor de fijne was: alkali- vrije Castella Wolwas, in "t rose pak. Vier van de vijf Nederlandse huisvrou wen gebruiken alkalivrye Castella Wolwas (41 cent ?er pak) voor 't veilig wassen van haar nylons en lingerie, haar jumpertjes, .tc., die op deze manier viermaal langer meegaan! Zo is wasdag dan ook voor millioenen vrouwen in alle opzichten: Castella- dag! Het lied der aethergolven ZATERDAG 13 1952. .00 Nieuws 8.18 Or- 9.00 GVm. genwijfling aroeiaers ln d ..jvecimbelreclta: made-Orkest. 12.30 Land. en tuinbol 3 Hawailan-muzlek. 1 14.00 Orkestconcert 1 Kinderkoor. 14.45 Program tor gelegen! Internationale Coöperatiedag. 15 05 15.15 Amateuruitzending. 15.45 Dans muziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf' 1.30 Gram. 17.15 Sportprnatje 17.30 Cabare 1.00 Nieuwe 18 15 VARA-Varla. 18.20 Rot ceens orkest 18.40 Regerlngaultzendlng 19.C rtlstleke Staalkaart. VPRO: 19.30 Causer» (Advertentie) „Meneer Harders!" „Juffrouw JongeneeL De kinderen ter ruste ge legd?" „Ja, meneer! Blieft meneer een kop thee?" „Als u ze klaar heeft..." „Nee, meneer, mijn vrouw heeft ze niet klaar maar ze kan ze zetten, als we uitgepraat zijn Blijft u dan gerust nog een uurtje. Dat is ge- is het haar plicht, u te waarschuwen. U beklaagt voortzetten in het licht van Gods genade. En er zich over, dat het thuis niet zo gezellig is, daar komt u zo geheel veranderd thuis, u wilt als u dat wensen zou. Met evenveel recht kan niet meer naar de kerk, wilt zelfs geen Bijbel uw vrouw hetzelfde zeggen, nee met méér recht lezen. De kinderen is de oudste niet een jaar U die, naar het schijnt heel vreemde opvattin 0f zes? heeft ze voor vader leren bidden voor gen er op na houdt, kon verwachten, dat het vaders behoud leren danken en nu moeten ze en dagelijks beter gaan begrijpen dat vader haar. Met u kan ze beter praten dan heeft zellig met mij, waar meid?" Juffrouw Jongeneel zucht en brengt een zak doek te voorschijn. „Bewaar die tranen ook voor straks. Ik heb er al meer gezien dan me lief is. Ik heb haar ge vraagd, of ze die opgespaard had voor mijn be grafenis en of ze nu grote opruiming houdt." „Jan toch!" „Jongeneel!" „Ja, meneer, het is ongevoelig, om zo te spre ken, maar mij is de gal overgelopen en nou trek ik me nergens meer wat van aan. Ik ben die ons zeer lief in 't heetst van het gevecht geweest, misschien één kans op de vijftig, dat ik het haal- de verhoring, voor de, die kans kreeg ik en had bovendien het voor- Nu was plaats. Al die maanden is ze alleen geweest. Ze en ui haar met God heeft afgedaan." u verlangd, ze heeft voor u gebe den. In de oorlogsdagen heefi ze de vreselijkste vrouw niet meevalt, maar ze zal moeten leren angsten uitgestaan. Ik weet, wat het is, iemand, mijn overtuiging te eerbiedigen, zoals ik het de hare doe. Wat de kinderen betreft, ja. de oud ste wordt dezer dagen zes jaar en ik heb aan geboden, een kinderbijbel te kopen. Daar wil ik desnoods eens per dag wel uit voorlezen en zij kan er uit vertellen, zoveel ze wil. Hij mag voor mij ook gerust met September naar de Christe lijke school. Hij is nu nog te klein, om mijn overtuiging te kunnen begrijpen en ik zal hem daar pas van spreken, als hij oud genoeg is, zelf te kunnen oordelen Werkelijk, ik zal OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel aan het front te hebben Men is in een voortdurend smeken. Dan komt mijn vrouw en kinderen op het gebied voor uw vrouw kwam deze althans godsdienst niets in de weg leggen, maar ik wil de grote dankbaarheid. Als uit de ook niet, dat ze het mij doen." 1 „En als de kinderen dan eens vragen, waar om vader nooit naar de kerk gaat?" „Dan zal vader ze zeggen, dat ze daar niets mee te maken hebben. Ik houd niet van die nieu- btj loop Daar hadden we het net over Greet, en zijn haar angsten dubbel erg geweest. Niet al- werwetse fratsen, om kinderen alles aan de daarom riep ik je. Ik zei tegen meneer, dat ik leen uw lichaam liep gevaar, maar ook uw ziel. neus te hangen. Er is een hele boel, wat ze nog naar De Zwaan ging, omdat Jij me het leven Er was de mogelijkheid, dat u zou sterven in niet weten mogen. Daar kan vaders kerkverzuim verzuurde. Ik zat liever bij jou dan daar, maar uw zonden. God zij .dank dat dit met gebeurd wel bij." ik bedank er voor de hele avond dat geteem aan is. Het heden der genade werd voor u nog niet te horen." „Uw vrouw meent het goed met u, broeder „Maar waarom bent u eigenlijk zo veranderd? afgesloten Vanzelfsprekend heeft ze toen ook bij U gaf daarstraks te verstaan, dat u God ge- dankbaarheid verwacht Samen met nkt had op uw manier Jongeneel! U bent op de verkeerde weg en dan de Here danken, samen met u de levensweg loofde verklaar u eens nader.' 21.05 Socialistisch cor muziek 21 50 Hoorsoi 22 40 Gram 23.00 Nie Hilversum II. 298 12.55 Zonnewijzer Causerie VARA: 20.0 tualiteiten. 20.15 ,.Z amusementsprogrammi ïmentaar 21.20 Weens 1. 22.10 Metropole Orh uws. 23.15—24 00 Qrarr n. KRO: 7.00 Nleuwi ek 730 Gewijde mu: iededelingen 13 20 Amus 14.10 Gram. jeugd. 18.00 Gram erzicht 18.25 Gev ipondentles listlek weekov 5 Buitenlands) 19 10 Gram 20.25 D. 50 Gram. 21.00 Ge- H 22 00 20 30 Cau< (ram 2150 lek 22.30 ..Wij luiden de Zondag ws 2115 Hoe 3 00—23 03 Ni« id, BBC 1500 er 11 55 Gev program 00 Nieuws. 13 10 Gev rsorkest 14 30 Amus .ight Orchestra X) Voor de kln- 18 00 Nieuws smuzlek 1915 00 Gev propr 2245 Avond- bereid zijn. Is het Nederlandse bedrijfsleven wel voldoende bereid de betekenis van de reclame voor de exportvergroting te onderkennen en de financiële consequen ties daarvan de aanvaarden?, vroeg spr. Beschikt het bedrijfsleven over specia listen, die van advies kunnen dienen? Mr Geveke stelde Amerika als voorbeeld. Vele Nederlandse bedrijven hebben reeds met succes het Amerikaanse voorbeeld gevolgd. In sterkere mate zal dit evenwel het geval moeten zijn, wil Nederland in derdaad de positie veroveren, die het toekomt. (Advertentie) Een kop Herbesan-thee reinigt Uw lichaam en houdt U fit. Verkrijgbaar bij Uw apoth. of drogist. 2 15 D: 13 15 Militair orVest 13 45 Vo< BBC West of England 12 55 Soortparade t Orchestra filmfestival 17.10 Sport 14 45 Pianospel 15 15 45 Soort 16 45 Lichte muzl 17 30 Idem 18 00 Amus muzte 00 Nieuws 19 25 Snort 19.30"Sympho- est 22 00 Nieuws 22 15 Lichte muziek 22 45 Dansmuziek 23 20 Idem 23 56—24 00 347 12.10 Or. «iconcert 13 00 Nieuws. 13.20 Gram. ïei-muzlek 15.10 Gram 16.50 Solls- t 17 55 Gram 18.10 Pianorecital •rlkaanse uitzending 19 02 Gram 20 32 Hoorsoel. 22 15 —24 00 Nieuws 2 00 Salonorkest 12 30 tal 22 52 Gra 1.10 en 14 05 Verz 1.30 Amusements 1.15 Lichte 9 45 Nieuws 20.00 Gram 21 0< Omroeporkest 22 00 Nieuws muziek 22.50 Nieuws 23.00 Gr W7AT is eenvoudiger dan voor de getallen onder 10 een apart teken te bedenken en ter verkrijging van de tien- of honderdtallen daarachter één of twee nullen te plaatsen? Inderdaad wanneer een systeem eenmaal In prac^ tis'che en nuttige vorm is gegoten, kost het doorgaans weinig inspanning de eenvoud daarvan aan te tonen, doch vóór deze eenvoud is gevonden zijn er vaak vele duizenden jaren van proberen en zoeken verlopen. Het bewijs hiervan vormen de vele ver nuftige en ingewikkelde cijfer- en tal stelsels, die door vroegere culturen werden ontwikkeld. We zullen daar niet verder op ingaan, doch vermel den slechts dat in de oudheid vele beschavingen niet alleen een eigen cijferschrift kenden, doch ook schillende talstelsels, bezaten. Eerlijk gezegd, toen ik op school onze eenvoudige cijfers moest leren, vond ik ze niet eens zo bijster een voudig. De cijfers 3, 5 en 8 leken me bijzonder ingewikkeld en het enige cijfer dat me voldoende eenvoudig toescheen, was de simpele 1. Zo blij ken de oude beschavingen er in den beginne ook over gedacht te hebben. Aanvankelijk drukten zij de getallen 1. 2 en 3 uit door evenveel streepjes. Maar by het groter worden der aan tallen moesten combinaties worden gemaakt en deze combinaties werden weer ingewikkelder naarmate ook het talstelsel gecompliceerder was en naarmate de wiskundige kennis vor deringen maakte Vooral over de ont wikkeling van deze wetenschap in oude tijden moet men niet te gering schattend denken! De oudst bekende cijfers zijn de Egyptische tekens, maar mogelijk zijn de Chinese cijfers ouder: zekerheid bestaat daaromtrent niet, aangezien de ouderdom van de oud-chinese ge taltekens niet vaststaat Voor Wester se begrippen zijn alle cijfers uit de oudheid te ingewikkeld en te onhan delbaar Wij erfden het Romeinse cij ferschrift. dat voor de eenvoudige getal-aanduidingen in de beginperiode van onze beschaving wel bruikbaar was doch dat volkomen onhandelbaar gebleken zou zijn bij de ontwikkeling der moderne wetenschappen of by het gebruik in ons dagelijks leven Alleen al het eindcijfer van onze Rijksbegroting zou. in Romeinse cij fers uitgedrukt. 10 pagina's kranten- druk beslaan Erg overzichtelijk wordt dat dus niet! In de derde of vierde eeuw n Chr. was echter in Indië, waar de reken kunde reeds sedert 1000 jaren een hoge trap van ontwikkeling had be reikt. een cljferstelsel uitgevonden dat bijzonder eenvoudig en practisch zou blijken te zijn. Door de verovering van die streken door de Arabieren werd dit cijferschrift door de verove raars overgenomen, zodat uiteindelijk ook Europa met deze inmiddels enigszins gewijzigde cijfers kon kennismaken. Van uit Spanje, maar meer nog via Italië, waar reeds Ger- bert van Aurillac de latere Paus Silvester II (999—1003) voor In voering van de Indische cijfers ijverde," heeft het stelsel zich over Europa verbreid Het zou echter nog tot het midden van de 16de eeuw duren eer dit cljferstelsel zich door de inmid dels sterk ontwikkelde boekdrukkunst in het gewone leven geheel had inge burgerd En omdat we deze Indische cijfers van de Arabieren cadeau kre gen. noemen we ze Arabische cijfers. Dat moge een dankbare geste schij nen. maar de benaming blijft onjuist. Zo is het ook onjuist madame Curie als ontdekstei van de radio-activiteit voor te stellen. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2