Jlicume £eiitsr()e (Üintrant Mr G. Vixseboxse (C.H. Eerste Kamerlid) één van de vijf vice-voorzitters Tweede Ital. tanker met olie uit Perzië ontsnapt Wist U ii VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal- f2— per maand: f 0.47 per week ADVERTENTTftN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .«luttisttcthrtrtlnra ■fo bert In !<$lj(Qspott" Drie en dertigste Jaargang No 9532 MEDICUS en TECHNICUS ZIE PAG. 3 't Kolen- en Staalparlement te Straatsburg Duitse socialisten gaven aan Spaak voorkeur boven landgenoot „Dat gaat in één moeite door" Dacht de ooievaar qISTEREN heeft zich in het gezin Pot te St Maartensdijk op het eiland Tholen een zeldzame gebeurte nis voorgedaan. Mevr. Pot-Dane en haar oudste dochter mevr. Suurland- Pot, die bij haar inwoont, werden gis teren namelijk beiden door de ooie vaar bezocht. De moeder kreeg een dochter en de dochter een zoon. De laatste kwam iets eerder ter wereld dan zijn nieuwe tante. De blijde gebeurtenis speelde zich af in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. De kinderen, de moeders en dus ook de grootmoeder maken het uitstekend. Het zoontje van mevr. Suurland-Pot is voor de ruim 90-jarige heer Heij- boer, de grootvader van mevr. Pot- Dane het vijfde geslacht. Ook de moe der van mevr. Pot, mevr. Dane-Heij- boer is nog in leven. Om de Duitse eenheid Toch Oostduitse missie naar Bonn Een delegatie van het Oostduitse par lement zal op 22 September a.s. officieel te Bonn worden ontvangen. Zij brengt nieuwe voorstellen mee betreffende de hereniging van Duitsland. Dit deelde dr Hermann Ehlers, voorzitter van de West- duitse Bondsdag, gisteren aan de afge vaardigden mede. Intussen hebben de parlementaire frac ties van de voornaamste Westduitse par tijen in een besloten bijeenkomst bepaald, dat er geen formele besprekingen zullen worden gehouden met de communistische In het begin van deze week ontving Ehlers een telegram van Johannes Dieck- mann, de voorzitter van de Oostduitse Volkskamer. Hierin werd medegedeeld, dat een delegatie van vijf man met West duitse parlementsleden wenst te spreken over problemen aangaande de eenheid van Duitsland. De brief die zij zouden meebrengen bevat „een methode om Duitsland te herenigen". In een ant- woord-telegram verklaarde Ehlers zich bereid, de delegatie te ontvangen en dat zij bij die gelegenheid de brief kan over handigen. Dit betekende echter niet dat hij met de Oost-Duitsers zal spreken over kwesties betreffende de eenheid van Duitsland. Hoofd afdeling Zeemacht militaire missie in Indonesië Met de functie van hoofd der afdeling zeemacht van de Nederlandse militaire missie in Indonesië zal worden belast de kapitein luitenant ter zee M. C. van Grondelle, die tevens tijdelijk wordt be vorderd tot de rang van kapitein ter zee. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe functionaris op 3 October met de Wil lem Ruys van Rotterdam naar Indonesië zal vertrekken. DE KEUZE van de Belg Paul Henri Spaak tot voorzitter van het Euro pese Kolen- en Staalparlement is eigenlijk een compromis. De meest ernstige candidaat was de Duitse christen-democraat Von Bren- tano. De Fransen hadden hun eigen candidaat, nl. De Menthon, die tevens voorzitter is van de Raad van Europa. De Menthon trok zich echter voor de stemming terug, omdat hijzelf de hierdoor eventueel veroorzaakte combinatie niet juist achtte. Toen moesten de Franse deelnemers een andere candidaat steunen. Zij hadden er echter bezwaar tegen, dat de eerste voorzitter van het parlement een Duitser zou zijn en daarom gaven zij de voorkeur aan iemand uit de „kleine" deelnemende landen. Dat Von Brentano niet in de voorzitterszetel kwam is de schuld van zijn eigen socialistische landgenoten. Deze acht felle tegenstanders van de regering te Bonn stemden n.l. op Spaak. tot stand zal brengen en belangrijkheid de Amerikaan- De benoeming van Spaak zal gelden tot Mei 1953. Dan moet er opnieuw een voor zitter worden aangewezen. Gisteren be sloot het parlement te Straatsburg vijf vice-voorzitters te kiezen, n.L uit elk der deelnemende landen (met uitzondering van België, dat de voorzitter leverde) één. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, slechts twee onder-voorzitters aan te wijzen, doch daarvan is men afgestapt, zeer tot ongenoegen van de Nederlandse gedelegeerde mr Blaisse, die het besluit een ernstige fout noemde, omdat op deze wijze het nationale element in het parlementaire en uitvoerende orgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap wordt gehaald, iets wat tot nu toe steeds vermeden was. Tot vice-presidenten werden gekozen: het Christelijk Historische Nederlandse Eerste Kamerlid mr G. Vixseboxse (met 56 stemmen), de Fransman P. H. Teitgen (r.k.), de Italiaan A. Casati (lib.), de Luxemburger J. Fohrmann (soc.) en d® Duitser H Puender (chr. dem Historisch werk Voor Spaak zijn voorzitterzetel innam, werd het Kolen- en Staalparlement toe gesproken door de West-Duitse bonds kanselier dr Adenauer, namens de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de zes aangesloten landen. Hij drong er op aan. dat de „kleine assemblee" van de Kolen- en Staalgemeenschap haar baan brekend werk om te komen tot een Euro pese Federatie zal voortzetten door de voorbereiding van een Europese grond wet ter hand te nemen. Hij noemde de eenwording van West-Europa ..absoluut noodzakelijk". De oprichting van een po litieke federatie aohte hij een taak van historische omvang, gericht op de ver sterking van Europa, de bescherming van de beschaving en de beveiliging van de wereldvrede. Jean Monnet, voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staal gemeenschap, braoht rapport uit over hetgeen tot dusver is gedaan en over de plannen voor de toekomst. Hij liet door schemeren, dat hij enigszins gereserveerd stond tegenover het plan-Eden tot con centratie van de verschillende doel- gemeenschappen. Monnet verklaarde, dat de Kolen- en Staalgemeenschap voor de eerste maal in de geschiedenis van Euro pa een enkele markt voor 155 millioen „De Vrijheid en ik" Oplichter die lezing zou houden, dronken op het podium Fantast met indrukwekkende lijst van zwendelarijen in Leerdam gegrepen /~\P AANWIJZINGEN van een journalist, die al eerder het slachtoffer van de zwendelpraktijken van de betrokkene was geworden, heeft de Leerdamse politie zekere B. D. uit Hallum (Fr.), oud 43 j., gearresteerd. Hiermee is de hand gelegd op een oplichter-fantast, die het niet alleen in ons land tot een waslijst van veroordelingen heeft gebracht, maar ook in het buitenland (Engeland, Frankrijk en Australië) meermalen in contact is geweest met de politie. .kennelijke staaf B. D. noemde zich de laatste tijd jour nalist en ook wel Litterator, Onder deze dekmantel probeerde hij alom in den lande lezingen te organiseren over zijn buitenlandse belevenissen. In Zaltbom- mel slaagde hij in deze opzet, maar ver soheen op de avond van de 'ezing in Het wonder van de melk In de Nutsschool aan «le Laan var Poot in Den Haag start Woendng a.s. d< reizende expositie van de Stich'ing On derwijstentoonstellingen „Het Wonder van de Melk". Deze expositie ^eeft overzicht van al hetgeen met de zuivel samenhangt en wil daarom bij de jeugd belangstelling wekken. dat deze Wij zullen hiermee werken aan de opvoering van de Euro pese levensstandaard, waardoor deze ge leidelijk het peil dat de afstammelingen van de Europese emigranten aan de overzijde van de Oceaan hebben bereikt, zal benaderen. In het bijzonder zullen wij het levenspeil opvoeren van de an derhalf millioen arbeiders, die in de mij nen en fabrieken, ressorterende onder de Kolen- en Staalgemeenschap, werken", aldus Monnet. De geruchtmakende rede van Eisenhower „Es ist nicht wahr John Foster Dulles, republikeins des kundige voor buitenlandse politiek, heeft verklaard, dat noch hij noch generaal Eisenhower ooit gedacht hebben aan een „bevrijdingsoorlog" tegen de Oosteuro- pese landen. De republikeinse partij, aldus Dulles, staat een politiek voor, die gericht is op het scheppen van een serie afscheidings bewegingen bij de landen, die thans in de Russische invloedssfeer liggen, in de geest van die van maarschalk Tito in Joego-Slavië. De maatregelen, die hij be oogt om tot dit doel te geraken, noemde hij van economische aard. Weer populaire uitgave over millioenennota Van 16 September a.s. af zal aan de postkantoren weer een brochure ver krijgbaar zijn, getiteld: „Gij betaalt, maar niets". Het is een publicatie geven door de Regeringsvoorlichtings dienst. De brochure behandelt de Mil lioenennota 1953. Ja, dat zeggen de mensen wel eens: haastige spoed is zelden goed. Maar in de Engelse plaats Battersea zat er dezer dagen voor de kellnerinnen en de kellners maar één ding op: haast-je-rep-je, om die wedstrijdbeker te halen. De dames moesten 350 meter en de heren 550 meter hardlopen met een blad, waarop een fles met twee gevulde glazen stond. Het ging er om, dat blad met wat er op stond heelhuids aan de finish te brengen en voor de dames op de foto was het pleit al bijna beslecht, ware het niet, dat een der sprintende serveersters op het rfiatste moment een lachbui kreeg en de namaak-champagne mét die van haar buurvrouw over de grond gooide. Een mijnheer stond al druk te appaudis- seren (rechts). Maar hij had op het verkeerde paard gewed; de dames naast hem gilden om er koud van te worden, toen zij het wedstrijdgeluk van haar sexe-genoten in scherven zagen vallen. Wat een emoties op één plaatje Ereschuld aan Verzet wordt afgedaan Tot en met 31 December 1951 waren er bij de buitengewone pensioenraad 12.994 aanvragen om een buitengewoon pensioen (voor invalide verzetstrijders of nagelaten betrekkingen van omgekomen verzetstrijders) ingekomen. Hiervan werden: Toegekend 5098 pen sioenen; afgewezen 1503 gevallen; inge trokken 1389 gevallen. Totaal afgedaan 7990 gevallen. Er moeten dus, zeven jaar na de be vrijding nog 5004 gev/illen worden behan deld, waarvan echter, in 3754 gevallen nog geen dossier van de Stichting 1940 1945 was ontvangen. In 1951 werd een totaal nominaal pen sioenbedrag toegekend van ruim f 11 mil lioen. Hierop werd echter f3.76 millioen in mindering gebracht als korting op ge noten inkomsten. zijn auditorium sloeg daarbij zulke wartaal uit, da a hem het woord ontnam en de lezin genreeks in het geheel zou avonden vullen annuleerde! In Leerdam nam hij zijn intrek hotel, voorgevende, dat een bekend kran-, tenman de rekening wel zou betalen. l)e betrokken journalist poogde hij daarna erkele verhalen te verkopen. Hetzelfde trucje had D. echter al een jaar of wat eerder een kleine buit opgeleverd, zooat het deze keer od een fiasco uitdraaide Serie vonnissen De politie, die in de zaak werd ge kend, ontdekte, dat D. een serie vonms- achter de rug heeft, die hem ruim vijf jaar uit de circulatie hield en dat hij bovendien van 1948 tot medio 1952 Ge houdens enkele korte tussenpozen vrij wel doorlopend in voorlopige hechtenis heeft gezeten. Het gerechtshof in Leeuwarden stelde hem zelfs voorlopig ter beschikking van de regering. D. werd tot deze straffen veroordeeld wegens een imponerende lijst van zwendelarijen. Hij belandde ook enkele malen in de gevan genis wegens zedendelicten. Hij werd gezocht door de politie van Wieringen, Schagen, Bergen en Heeze wegens fles sentrekkerij, o.a. betreffende onbetaalde hotelrekeningen Kennis van Bidault" D. dist de meest ongeloofwaardige ver dichtselen op. Hij is een zoon van een Friese geneesheer en beweert in de oorlog illegaal medicijnen gestudeerd te hebben. Hij zegt kind aan huis te zijn bij Bidault en met tal van Australische autoriteiten zegt hij op voet va jouw" te staan. Volgens zijn zeggen legt hij de laatste hand aan het manuscript voor een boek, getiteld: „De vrijheid en ik". Voorlopig is hij evenwel ter beschikking van de officier van Justitie ln Dordrecht gesteld, Na het betalingsaccoord Joodse lof voor Duitsland Nu ook stappen bij O.-Duitse regering en Oostenrijk Mosje Sjaret, minister van Buiten landse Zaken van Israël, heeft gisteren te Parijs verklaard, dat de Israëlische regering thans, na het tot standkomen van de schadevergoedingsovereenkomst met West-Duitsland, bij de Oostduitse re gering stappen zal ondernemen om ook van Oost-Duitsland vergoeding te ver krijgen. Hij legde vooral de nadruk op het mo rele aspect van de met de Bondsrepu bliek gesloten overeenkomst, „Een groot volk heeft spontaan de verplichting aan vaard om bü te dragen tot het herstel de misdaden, die onder een vorig regiem zijn begaan", aldus Sjaret, die mededeelde, dat twee op de drie Joden ln Europa en een op de drie in de gehele wereld door de nazi's zijn uitgeroeid. Israël overweegt op het ogenblik noch het totstandbrengen van een bilaterale handel noch het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met West-Duitsland. Sjaret zei tenslotte, dat, hoewel Israël niet het voornemen heeft aan Oostenrijk analoge vergoeding te vragen, thans tussen de Joodse wereldorganisaties en de Oostenrijkse regering onderhandelin gen worden gevoerd om te geraken tot besprekingen over de kwestie van her stelbetalingen. Lening K.L.M. met Rijks garantie Dezer dagen heeft de K.L.M. van geldgever de aanbieding gekregen lening groot 28 millioen gulden, overeenstemming met het door de Rege ring vastgestelde rentegamma. Dit bedrag n de eerstvolgende 2 jaar in gedeel- ten ter beschikking komen. Ingevolge de van Aug. 1950 geschiedt deze lening onder rijksgarantie. Dezer dagen is te Luxemburg de herstelbetalingsovereenkomst tussen Israël en West-Duitsland plechtig ondertekend. Hierdoor wordt een deel der morele schuld van Duitsland tegenover de Joden op papier voldaan. De Duitse Bonds kanselier Adenauer zet zijn handtekening onder de overeenkomst. Nieuw hoofdstuk in „olie-story": Jones is niet langer „geheimzinnig": hij komt extra-goedkope olie halen DE AMERIKAANSE Cities Service Oil Company, de maatschappij waarvan Alton Jones de „geheimzinnige" man in Teheran, die thans besprekingen voert met dr Mossadeq directeur is, heeft grote plannen. Volgens het New Yorkse blad Wallstreet Journal wil de maatschappij in Perzië tenminste 100.000 vaten ruwe olie per dag kopen. Jones is alleen in Teheran, om de ruwe olie van Mossadeq los te krijgen voor een prijs, die belangrijk lager ligt dan normaal is. De Amerikaanse ruwe olie van het zelfde gehalte als de Perzische, wordt verkocht voor 2.71 dollar per vat. De prijs van de Perzische olie is slechts 1.71 dollar. Jones wil nu van deze toch ai lage prijs nog eens 70 dollarcents afknib- Vooruitlopend op de resultaten van de bespreking tussen Jones en Mossadeq, merken wjj op, dat de Cities Co, om vol doende Perzische olie naar Amerika te kunnen verschepen, de beschikking moet hebben over 53 tankers en... een goede advocaat. Die advocaat zou het dan moe ten opnemen tegen de Anglo-Iranian, die iedere druppel Perzische olie beschouwt als alleen van haar. Olie-experts geloven echter, dat een proces tussen Cities Co en de Anglo Iranian voor een Ameri kaans gerechtshof geen stand zou kun nen houden. Inmiddels is een tankboot, vijfmaal zo groot als de Rose Mary (nog steeds in Aden!) er in geslaagd, een Italiaanse Koninklijke rijtoer door Haagse binnenstad Vertrek kwart voor vier van het Paleis Noordeinde Op de middag van Prinsjesdag zullen H.M. de Koningin en Prins Bernhard, waarschijnlijk ook vergezeld van de oud ste twee prinsesjes, de welhaast tot een traditie geworden rijtoer door de Haagse binnenstad maken. De open blauwe calèche, k postiljon et vier paarden bespannen, zal om kwart voor vier vertrekken van het Paleis Noordeinde. De tooht zal circa een half uur duren. De route zal worden genomen via: Noordeinde, Scheveningseveer, Maurits- kade, DrKuyperstraat, Koninginnegracht, Prinsessegracht, Bosbrug, Koningskade, Rijnstraat, Lekstraat, Merwedestraat, Weteringkade, Rijswijkseplein, Stations plein, Stationsweg, Huygensplein, Wagen straat, Stille Veerkade, Paviljoensgracht, Lutherse Burgwal, Grote Markt, Jan Hendrikstraat, Riviervismarkt, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde. Indonesië wil N. Guinea voor V.N. brengen Soeleiman Hoesin Tajibnapis, vertegen woordiger van Indonesië, heeft de eom- ie der Verenigde Naties voor het in- en van inlichtingen over gebieden zonder zelfbestuur te New York mede gedeeld, dat hij over een dag of tien, ïeer de commissie het Nederlandse rapport over het bestuur van Nederlands Nieuw-Guinea behandelt, een krachtige verklaring zal afleggen. De beschuldiging tegen de oliemaatschappijen De speciale „Grand Jury", die de tegen 18 Amerikaanse, Engelse en Neder landse oliemaatschappij uitgebrachte beschuldiging van internationale kartel vorming onderzoekt, is gisteren geduren de 25 minuten bijeengekomen en heeft daarna de zitting verdaagd tot 2 October a.s. Er werden geen getuigen gehoord. De verdaging houdt verband met het uitstel, dat aan zes Amerikaanse maat schappijen is verleend voor het indienen van hun getuigenis. Drie graven van Prinsessen van Oranje gevonden Bij restauratiewerkzaamheden aan de Waalse kerk te Delft DAT in de vacature-Mansholt nu offi cieel tot lid van de Tweede Kamer is be noemd J. Blom uit Den Haag (P.v.d.A.). DAT de Argentijnse marine-opleidings boot Pueyrredon (6100 ton), die vorig jaar officieel ons land bezocht, van heden tot Dinsdag een onofficieel bezoek aan R'dam brengt. DAT 53 cursisten van het Nato De fensie College te Parijs gisteren o.l.v. de Franse admiraal A. Lemonnier voor één ig in R'dam arriveerden. DAT de automatische telefoonverbin ding met Valkenswaard (K-4991) in dienst is gesteld en de openstellingstijden van de radiotelefoonverbinding met Ban doeng en verder gelegen plaatsen m.i.v Maandag worden gewijzigd. DAT de groente- en fruittentoonstel- ling Amat (23 t/m 27 September in d* Centrale Markthallen te A'dam) door minister Mansholt wordt geopend en er o.a. een Amato-koningin wordt gekozen. DAT van 27 September tot 5 October in Veenendaal de handels- en induri''" beurs Vewibeto II wordt gehouden. DAT minister Mansholt een stichting tot verbetering van voortkwekingsma- teriaal van houtopstanden in het leven heeft geroepen (voorz. prof. dr G. Hout zagers te Arnhem). DAT de bekende radiospreker en jeugdleider pater Piet Wesseling van daag met de Nieuw Amsterdam voor een studiereis van enkele maanden naar Amerika is vertrokken. DAT de 26-j. W. V. uit Zwollekerspel wegens verduistering van ƒ6000 aan geld en goederen ten nadele van een Amsterdamse firma is gearresteerd. DAT de oudste der ongeveer 20 Ned. speciaalzaken in parapluies. de fa Nieu- wendjjk te A'dam, volgende week haar 60-j. bestaan en het 40-j. jubileum de firmant E. Schoth viert. DAT in Nijmegen, waar in de oorlog alle bioscopen werden verwoest en waar nu vier nood-filialen zijn, thans begon nen wordt met de bouw van twee ni< theaters. DAT ingevolge een nieuwe vergunning van de Ned. Bank uitbetalingen ten laste van een rekening T/Brazilië aan de reke ninghouder of aan de leden van, zijn ge zin tot f60 per persoon per dag zijn be perkt. (Van onze correspondent) Tijdens de restauratiewerkzaamheden 9an de Waalse kerk te Delft, die in Mei i'an het vorig jaar begonnen, zijn be langrijke vondsten gedaan. Men heeft er het graf ondekt van drie Prinsessen van Oranje, dochters van een zuster van prins Mauriis, die gehuwd was met Don Emmanuel van Portugal en hun zoon Emmanuel. Tevens bevindt zich in de kerk het graf van de eerste predikant Pierre Moreau. DAT in Veenendaal Maandag de fol kloristische Lampegietersavond (met lampionoptocht en verkleedpartijen) wordt gehouden. DAT de Friese politicus G. Roorda in Opsterland is gehuldigd wegens zijn 25-j. lidmaatschap van de gemeenteraad (eerst voor de communisten, later voor de So cialistische Unie). DAT in Den Haag DeensNed.-bespre- kingen zijn gevoerd over samenwerking in de landbouw. DAT van 10—17 Sept in ons land wee de coöperatieve week wordt gehouden. DAT de Arnhemse brandweer op 2 Sept. het 150-j bestaan viert. DAT het congres van de Bond van Nee. Schilderspatroons in Groningen zijn onte vredenheid uitsprak over de verhoging van lasten door de Wachtgeld- en Werk loosheidswet zonder een voldoende com pensatie. DAT dr F. A. Helmstryd, uit Den Haag, griffier van de Zuidhollandse Staten, ge kozen is tot bestuurslid van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. DAT de Schooi voor reserve genie-offi cieren te Soesterberg op 4 Oct. het 25- jarig bestaan viert. Zoals bekend werd de kerk door prins Willem van Oranje gebruikt als Hof- kjpel. Zijn dochter Louise Juliana uit het huwelijk met Charlotte de Bourbon en Frederik Hendrik uit het huwelijk met Louise de Coligny werden er doopt. Tevens werd in deze kerk tijdens een dienst, die door de Prins werd bij gewoond en waarin voorging de hofpre diker. Charles de Villiers. het bericht van het ontzet van Leiden voorgelezen De restauratie van de kerk heeft be trekking op de Noordermuur, die uit komt op de binnenplaats van het Stede lijk Museum Het Prinsenhof. De twee zijkapellen aan de Noordzijde zijn thans gesloopt, omdat zij niet tot het oorspron kelijke kerkgebouw. zoals dat tussen 1430 en 1480 is gesticht, behoorden. Be halve de restauratie aan de Noorder muur, heeft de kerkelijke gemeente ook verbeteringen aangebracht aan het in terieur van de kerk. Zo werd de preek stoel verplaatst naar het koor. de oude eikenhouten banken werden van bruine verflaag ontdaan. evenals het houten tongewelf. De werkzaamheden zijn uitgevoerd onder leiding van prof N Lansdorp uit Delft en kostten f 60.000. Om ook de Zuidermuur te kunnen restaureren zal de kerk volgend jaar tegen entree voor bezichtiging worden opengesteld. Zon dag zal in een buitengewone dienst de gedeeltelijke restauratie worden her dacht MONTAGEWONINGEN. DIE MEER DAN 10 JAAR MOGEN BLIJVEN Aan de reeks montagesystemen, waar van de woningen langer dan tien jaar mogen blijven staan, zijn thans weer zes toegevoegd, nl. de bouwsystemen B.B.B., Rottinghuis, Bron, Monoliet-betonbouw, Muwi en Nemava-Airey. haven te bereiken met een lading ruwe, Perzische olie. Men rust het schip reeds uit voor een tweede reis. Deze tanker was, evenals de Rose Mary, gecharterd door de Italiaanse E.P.I.M.-mij. Te Palermo, op Sicilië, is een nieuwe maatschappij opgericht, die een schakel is tussen de E.P.I.M.-mij en de Zwitserse Bubenberg A.G. Het Britse kabinet heeft gisteren de oliekwestie besproken. Minister Eden, die bij afwezigheid van premier Churchill de vergadering voorzat, bracht verslag uit over de kwestie. Eden zou hebben aan bevolen, aan de oorspronkelijke Britse eisen vast te houden. Britse portier ter dood veroordeeld Vermoordde de bekende gravin en gewaardeerde spionne Skarbek Dennis Muldowney, de 41-jarige por tier van een chique Londense club, is heden ter dood veroordeeld wegens moord op een van de avontuurlijkste Engelse spionnen uit de oorlogstijd, de 37-jarige van oorsprong Poolse gravin Skarbek, die op 15 Juni jl. in de hall van een Londens hotel werd gedood. De portier verklaarde dat h|j de gravin in 1951, toen zij stewardess op een pas sagiersschip naar Australië was, had leren kennen. Zij zou hem de indruk hebben gegeven, dat zij van hem hield. Later had hU haar echter met een ande re man gezien en dit had hem zo van streek gebracht, dat hij besloot haar te doden. De gravin, die gedurende vijf spannen de oorlogsjaren haar vernuft met de Gestapo had gekruist, was draagster van de Britse George-medaille voor dapper heid en lid van de Orde van het Britse Empire; de Fransen kenden haar het Croix tie Guerre toe. In de oorlog was zij per parachute boven Noord-Frankrijk neergelaten om zich bij de ondergrondse te voegen. Na de oorlog werd de gravin tot En gelse genaturaliseerd en nam zij de naam Christine Granville aan, een van haar schuilnamen uit haar spionnagetijd. Prof. mr A. M. de Jong gouver neur van de Wereldbank Prof. mr A. M de Jong, directeur- secretaris van de Nederlandsche Bank. is te Mexico City gekozen in het college var. gouverneurs van het Internationale Geldfonds en de Wereldbank. Een Phloxbloem zal voortaan Rosa Spier heten Een nieuwe Phlox-variëteit van de Kon. Kwekerij Moerheim heeft gisteren de naam van de bekende harpiste Rosa Spier ontvangen. Deze gebeurtenis was te beschouwen als een naspel van de grote huldiging, welke deze musicienne in November van het vorige jaar bij haar zestigste verjaardag ten deel viel. Rosa Spier was naar Dedemsvaart gekomen om de Phloxen-doop persoonlijk bij te wonen. In een „bed" van een duizendtal zachtlila Phloxen haalde z|j een kil bordje met het nummer 249 weg en zette er voor in de plaats een bord met het welluiden de opschrift „Phlox paniculata Rosa Spier". Vele vrienden van Rosa Spier waren naar Dedemsvaart gekomen om de plechtigheid bij te wonen. o.a. de heer E. v. Royen. conservator van het Haagse Gemeentemuseum, die vorige herfst op de idee van de naamgeving was gekomen. Binnenkort zal Rosa Spier een harpcon- cert geven voor het personeel van de Kwekerij Moerheim. De 77-jarige Prins Mohammed All, neef van ex-koning Faroek. oudste lid van de Egyptische koninklijke familie en troonsopvolger na de zeven maanden oude koning Foead de tweede, zal Dins dag a.s. per vliegtuig naar Zwitserland terugreizen, voor voortzetten van een rustkuur. HET WEERlN EUROPA 5 E E S z S 14 0 11 16 0 17 3 13 S 13 11 14 05 23 7 18 0 WEEKBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met nu en aan overdrijvende wolkenvelden. Overwegend maüge wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering m temperatuur. (Opgemaaxt om 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6.11—19.00; maan onder 17.00, op Zondag 0.33 uur. Op 19 Sept NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1