CLoodf.uck In de wijde zee van grijsblauw het panorama van Parijs De Lichtstad, waar lang en ook hard gewerkt wordt licht Weer een kleurrijk festijn met mooie uniformen en steken Ook een rijtoer van het Koninklijk Paar op de middag van Prinsjesdag Grote luchtmachtoefening met duizenden vliegtuigen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG II SEPTEMBER 19SÏ VIRGINIA DE AfluXE Van de Eiileltoren af (Van een onzer verslaggevers). JA, DAT DURFT MEN als toerist heus vragen: „Wat valt er nu eigenlijk in de Lichtstad te zien?" Eerder kan men deze.vraag omzetten in een aphorisme, „wat is in Parijs niet het aanzien waard?" In enkele dagen tijds heeft men duizenden impressies, die men moet laten bezinken en sorteren. Wie Parijs niet kent, stelt zich veelal voor een wereld van louter amuse ment, alsof langdurige zware arbeid voor het merendeel der bevolking een uitzondering zou zijn. Niets is minder waar dan dat, en vele Fransen ver wonderen zich er over, dat men in Holland zijn eigen winkel niet openen mag en sluiten, naar verkiezing. i haar Gesprek met een Franse dame Hier was het contact gemakkelijker. „Wat regent het", zei ze. En toen ik haar te kennen gaf. dat ik uit Holland kwam en Frankrijk mooi vond, kwam ze geheel los. Zij was vóór de oorlog in dat prach tige Amsterdam geweest met zijn vele grachten, in Utrecht en Den Haag en of er in Delft nog altijd die fabriek was Om 9 uur 's avonds kan men in de meeste winkels nog brood, druiven of wijn kopen en om 10 uur stond ik met een boekhandelaar te praten over het kopen van een roman. Er wordt in Frank rijk hard gewerkt en wie omstreeks 6 uur van de Métro gebruik maakt, en de taaie, Franse werkers in hun werk kiel aanschouwt, krijgt geheel andere impressies dan die van Folies Bergère en Casino de Paris. Het blijkt nog steeds nodig, vele mis verstanden uit de weg te ruimen. De „ladies" van de Rue Pigalle. de Boule vard de Olichy, de Place Blanche hebben weinig gemeen met de degelijke Franse huismoeders, die zorgvuldig en teder hun kinderen rond rijden in het Bois de Bou logne, de Buttes Chaumont of een der vele andere, prachtige tuinen en parken van dit levenskrachtige Parijs. Men kan Parijs van bovenaf bekijken, maar ook dicht bjj de aarde, zijn hoofd op het gras leggen en luisteren, hoe ooi: daar het leven groeit. Maar goed. wij doen het van bovenaf en bestijgen op eep zonoe- fonkelende Septembermorgen in geruis loze glijgang van electrische lift, de slanke Eiffeltoren. Inderdaad, onvergetelijk is de indruk Daar, op driehonderd meter hoogte biedt zich in de wijde zee van het grijsblauwe licht, het panorama van Parijs. Het is het Parijs met zijn „Are de Triomphe" waar bij de eeuwig brandende vlam de „onbekende poilu" te slapen ligt. Het Parijs met zijn grootse, trotse bouwwer ken. zeven verdiepingen hoge huizen, er uitziende als banken of paleizen; de mo numenten. de kathedralen. Welke Hol lander. die Parijs bezocht, kent niet het Trocadero, de „Döme" des Invalides", l'Opéra, de Madeleine. Notre Dame. het Panthéon, de Sacré-Coeur? Hier, van de hoogte gezien, ligt dat machtige Parijs terug gebracht tot relatieve nietigheid. "Want de ontelbare boulevards en avenues Dit lijkt nu een onbeduidend, op zich zelf staand gebeurtenisje, maar zou het in Holland ook kunnen gebeuren, dat een oude Hollandse dame 's avonds bij regen, op de stoep van het Rijksmuseum met een buitenlander in gesprek raakte over Nederlandse romanciers, dichters of schilders. Dit is een typische eigenschap van het Franse volk. Het bemoeit zich niet met U. als u er niet om vraagt Maar wilt ge zelf het contact of vraagt ge be leefd om een dienst, dan zijn zij altijd direct met de grootste hoffelijkheid be reid. Nooit vinden zij iets „gek", zoals zulks bij vele Nederlanders vaak het ge val is. De Fransman ondergaat het leven als „zwaar, maar kostelijk" en altijd be leeft hij de dingen tevens als een spel. Men vindt di« karaktertrek in alle lagen der Franse bevolking. Mijn wandeling eindigde die avond in de tuinen van de Tuilerieën. In een im mense stilte, in een eenzame wijdheid, starende naar de duizenden gouden licht jes van de Champs Elysées, luisterde ik naar het monotone geruis van de hoog opspuitende fontein. Tot ik. in mijn klap stoeltje gezeten, aan de rand van het water bijkans in slaap viel. Dat er in het hartje van dit drukke, beweeglijke Parijs toch een plek kon zijn van zo volkomen stilte! het Heilig Hart), schitterend uitzicht heeft Vliegtuig bracht dief in het nauw Dé heer A. van Dijk uit Goes maak te met de heer Kampenhout uit Beek (bij Breda) een vliegtochtje in diens Pipercub boven de omgeving van Breda. Toen ze daarbij boven het mi litaire kampement te Rucphcn vlogen zagen zij. hoe in de diepte een man onder de omheining van het kamp doorsloop, zijn armen vol met mili taire kledingstukken, die daar aan een lijn te drogen hadden gehangen. Even later zagen zij hem weer terug- sluipen en hem. ditmaal beladen met een groot aantal bussen, het kamp uitlopen en zich in de nabij gelegen bossen verwijderen. De piloot liet zijn toestel dalen en volgde de man op een tiental meters hoogte. De dief. hierdoor kennelijk in het nauw ge bracht. gooide zijn buit weg en tracht te zich in het bos te verstoppen. On middellijk daarna wendde de heer Kampenhout zijn toestel en trachtte hij. laag vliegend, de militairen in he kamp te waarschuwen. Het hielp zo verre, dat een zeer verontwaardigdi kampcommandant hen in zijn jeep stond op te wachten, toen het toestel daalde op het vliegveld naast het restaurant, waarvan de heer Kampen hout eigenaar is. Hij is onmiddellijk teruggereden om de streek door de militairen te laten afzetten. De dief was echter verdwenen, zij het met achterlating van de buit. Gunning geweigerd Bouwers wilden gemeente de wet voorschrijven Militairen in Leeuwarden wachten op woning Een conflict tusseD aannemers en h( gemeentebestuur is er oorzaak van, da de bouw van 66 woningen voor militairen in Leeuwarden op de lange baan is ge schoven. Het gaat hier om 54 woningwetbouw- huizen en 12 premierwoningen. Bij dé aanbesteding hadden B. en W. de voor waarde gesteld dat voor deze twee groe pen afzonderlijk moest worden ingeschre ven, omdat het Ministerie de inschrij vingssom wellicht voor het ene perceel en voor het andere niet aanvaard- zou vinden. Toen de twintig schrijvingsbiljetten uit de bus kwamen, bleek echter dat alle aannemers alleen voor de 66 woningen in massa hadden ngeschreven. Kennelijk waren zij over eengekomen, één lijn te trekken om zo de gemeente de wet voor te schrijven. Di'. achtte het gemeentebestuur onduld baar en het gevolg was, dat de bouw niet is gegund. Het is thans de vraag of wel ooit iets van zal komen. Hofdame benoemd Met Ingang van 1 September j.l. ivr. L. baronesse van Hogendorp te Den Haag benoemd tot hofdame vi H. M. de Koningin, ter beschikking vs H. K. H. Prinses Wilhelmina. Postvervoer per raket mogelijk binnen enkele jaren Directeur-Generaal Neher sprak over modern vervoer (Van onze §-redacteur) Aan een lunch van 't Nederlands Verkeersinstituut, dezer dagen in de Witte Sociëteit in Den Haag gehouden, heeft de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher een rede gehouden over „Moderne verkeersmiddelen". Daarin zei hij, dat in de komende jaren het raket voor postvervoer zodanig ontwikkeld zal worden, dat men het met een grote mate van veiligheid voor de te vervoeren post en voor de omgeving waarin het bij de landing neer zal komen, gebruiken kan voor posttransport over lange afstanden. Ook prachtige geschenkdozen van 5(1 Zoals bij alle vervoermiddelen wer ken wetenschap, techniek en economie in de ontwikkeling van dit postraket zeer nauw samen. Het allernieuwste is echter niet steeds het modernste. „Het meest moderne ver voermiddel is dat. wat economisch ver antwoord is en door een grote groep van jebruikers aangewend kan worden", aldus de heer Neher. Snelheid, betrouwbaarheid, comfort, goede accommodatie en lage prijs beho ren daarbü samen te gaan. Met het oog op deze laatste voorwaar den zeide de heer Neher, dat het voor hem nog niet vaststond, of het hier boven geschetste raketpostvervoer op de duur economisch verantwoord zal blij ken te zijn. Nieuwe middelen plegen nl de economie van een bedrijf nog wel eens te verstoren. Het is dus de taak van een bedrijfsleider bij het nemen de risico's de winstimpuls niet uit het oog te verliezen. Omdat hU in dat geval rekening houdt met de mogelijkheid, dat er né vandaag nóg een dag komt. die van hetzelfde bedrijf opnieuw diénstvaardigheid tegen lage pr'iis vraagt. Er moet mogelijkheid voor reservering zijn. Supersonisch niet belangrijk Dat het voortbewegingsmedium zich momenteel ontwikkeld heeft bóven de geluidsgrens moge op zichzelf belang rijk zijn. belangrijker is het feit. det wij dit medium bezitten en dat we dus een stap verder kwamen De ontwikkeling van het signaalsysteem, dat het zich snelbewegende object in toom houdt, dient, met het opvoeren van de snelheid gelijke tred te houden. Het is een gunstige omstandigheid, dat de snelheid van het licht (300.000 Km per seconde) de snelheid van het geluid nog altijd vóór blijft, zodat men binnen die marge signaalsysteem kan opbouwen, dat redelijke veiligheidskansen biedt. Een voorbeeld van het scheppen van betere verbindingsmogelijkheden binnen economisch verantwoord systeem noemde de heer Neher de telegraaf en telefoon kabel, die thans in Nederland wordt gebruikt en die het mogelijk maakt veel meer gesprekken te verwer- Op de Place de l'Etoile komen twaalf avenues uit, zodat op dit drukke punt een „ster" is ontstaan. Napoleon liet er de Are de Triomphe bouwen ter ere van zijn eigen overwinningen. Bij de erepoort brandt de vlam voor F-rankrijks onbekende soldaat. schijnen nonchalant getrokken lijntjes, de duizenden taxi's bewegende vlekken, de mensen stippen, insecten. Dit is nu het Parijs, bekoorlijk, vol charme en tegelijk trilt 't van arbeidsdrift, van scheppende werkkracht, van rusteloze bedrijvigheid, die dag en nacht wordt voortgezet. De Seine der Vergetelheid Op de Eiffeltoren en op het hoge rots punt van de Buttes Chaumont. denkt men niet aan dat andere Parijs, dat eerst in de avond zijn bladeren ontvouwt, zijn be dwelmende geuren verspreidt. Ik doel hier natuurlijk op de Rue Pigalle, de Bou levard de Clichy, de Place Blanche, waar het wemelt van variétés, nachtrestau rants, dancings, bars en music-haUs. Amerikanen. Britten, Zweden, Noren, Zwitsers. Duitsers., en wat al niet nationaliteiten, krioelen hier dooreen. Ebbenhouten negers in witte costuums laten hier hun witte tanden zien. Een fragiele Fransman laat onder fel licht, een beetje zielig, een tiental magere hon den en katten acrobatische toeren ver richten. Maar genoeg over deze. slechts bij nacht vlietende „Seine der Vergetelheid", waar de zwaar beladen touringcars vaak het eerst aanleggen. Keren wij liever terug tot de Seine van overdag. Want daar wan delde ik langs de kaden en stond op een der vele bruggen, genietende van het prachtige panorama en het zilveren spel van wolken, wind er water. De trap af gaande tot vlak langs de rivier, zag ik de vele eenvoudige vissers, die een Frans visje poogden te verschalken: zwijgend en dromerig voor zich uit starende. Daar waren de pseudo-artisten. onbekenden, die geheel verdiept in hun arbeid, met kloeke lijnen en forse kleuren de beel den der Seine poogden te vereeuwigen. Ik zag er by de bruggen de zgn. „clochards" in het avondzonlicht liggen, soms slapende op iets dat nog op een bed geleek, maar vaak ook zo maar op de stenen of met het hoofd op een houten krat. Een eigenaardig slag volk, een eigen wereldje, waarvan niemand het ware weet en die op de vreemdsoortigste wij zen aan de kost trachten te komen Er zijn er, die "s nachts wat verdienen in de Hallen, bekend uit de roman van Zola „Le Ventre de Paris". Het is moeilijk met deze sociaal ontwrichte en maat schappelijk vervreemde, duistere figuren ln contact te komen. Het was avond ge worden en het regende. De regen droop van de muren van het grijze Louvre en op de stenen stoep, onder de balustraden, vond ik beschutting. Een. in het zwart gekleed, élégant uitziend oud Frans da metje. met dribbelpasjes en „réticule" de „faience", dat bewonderenswaar dige Delfts blauw. Het regende aldoor legen de grijze gevels en colonnes. En het contact met deze précieuse oude Franse dame. uit een vroegere periode, s mij daarom des te aangenamer Wat n in Holland nog wel las van de Fran- letterkunde? Ik noemde haar drie fi guren. die mij zo maar invielen: Honoré de Balzac. Baudelaire en Sartre Zij rea geerde onmiddellijk. „Balzac. mais c'est n; Baudelaire, e'etait sublime, maar Sartre vond ze ..horrible". Toen ik haar opmerkte, dat ik zo juist langs de Seine 'andelende, in vele boekenstalletjes oude. uitgaven en ook fonkelnieuwe herdruk- van de romans van Balzac had ge vonden. gaf ze toe. dat deze grole schrij- nog steeds leefde in de ziel van zijn volk. Volgende week Dinsdag (Van een onzer verslaggevers) Volgende week Dinsdag zal het weer Prinsjesdag zijn in Den Haag, het jaarlijks terugkeerende festijn van prachtige uniformen, witte broeken en ministerssteken, vrolijke muziek, paardengetrappel en minuutschoten. Zal het dit jaar voor de laatste maal zijn, dat de Koninklijke Stoet om 1 u. ver trekt van het Paleis Noordeinde, als het bekende witte gebouw weldra is omgebouwd tot Internationale Academie? De route zal als vanouds weer voeren door het Nóordeinde naar de Heulstraat, het Lange Voorhout, Tour- nóoiveld, Korte Vijverberg, naar het Binnenhof. Terug dezelfde route in omgekeerde volgorde. Des middags om half vier zal H. M. de Koingin met de Prins en waarschijnlijk ook met de Prinsesjes weer de eveneens tot tra ditie geworden rijtoer door Den Haag maken. Hoe de route van deze tocht, die een uur zal duren, zal zijn, staat nog niet vast, maar zeker is, dat de open blauwe calèche, a postiljon met vier paarden bespannen zal worden gebruikt. Militair eerbetoon In verband met de plechtige opening van de Staten-Generaal heeft de gouver neur der residentie, generaal-majoor ir M. Tans ten aanzien van het militaire eerbetoon bepaald, dat het ere-escorte zal bestaan uit een detachement Kon. Mare- chaussée, de Kon. Militaire Kapel met de grenadiers-drumband, een compagnie Jagers van het garderegiment Grenadiers en Jagers met vaandelwacht en ere- escorte van de rijkspolitie te paard. Voor het Paleis Noordeinde zullen 100 van het regiment infanterie Johan Willem Friso de erewacht betrekken. Hierbij zijn tevens ingedeeld het vaan met vaandelwacht en het muziek korps van het regiment infanterie Johan Willem Friso. Aan de ridderzaal wordt rewacht geleverd door het korps mariniers ter sterkte van 70 man. Hierbij zijn ingedeeld het vaandel met vaandel wacht van genoemd korps en de mari nierskapel der Koninklijke Marine. Militair opgezogen door straaljager Doordat hij zich te dicht ln de buurt van een straaljager waagde, die juist proefdraaide, is een militaire vliegtuigmon teur op de vliegbasis Twente opgezogen en in de mond van de vliegtuigmotor te rechtgekomen. Het veiligheidsrooster ont brak op dat ogenblik, omdat men met de montagewerkzaamheden bezig was. Nadat de motor was stopgezet kon de militair uit zijn benarde positie worden bevrijd, 'let een gebroken been kwam de man af. Kleuter door vrachtauto gegrepen en gedood Op weg naar de kleuterschool is het 4- jarig zoontje van het echtpaar J. van Beilen te Zwartemeer (Dr.) gistermiddag onder een met aardappelen beladen vrachtauto geraakt. Het kind was vrijwel onmiddellijk dood. Alweer transport-moeilijkheden tussen Oost en West Generaal Tsjoeikoi „weet niets" van ontvoering van de advocaat dr Linse weer moeilijkheden geweest op de grote autoweg, welke de verbinding tussen Oost- en West-Dultsland vormt. Tot driemaal toe heeft de Oost-Duitse ilkspolitie Dinsdag een patrouille van de Amerikaanse militaire politie, welke vas naar het Amerikaanse con trolepunt aan de Berlijnse zijde van de weg. tegengehouden. In het begin van de ren de bele-tselen blijkbaar weer opgeheven en konden de Amerikaanse '.agens gewoon doorrijden. Maar van daag werden weer patrouilles tegenge houden Amerikaanse hoge commissaris Do- nelly heeft tijdens een persconferentie in Berlijn meegedeeld dat hij bij de Sowjet- autoriteiten tegen deze handelwijze heeft geprotesteerd De militaire politie wilde bijzonders doen: het ging slechts om aflossen van mannen die de Amerikaanse voertuigen controleren. De patrouille trachtte niet de weg zelf te berijden. De r de contrólepost loopt echter driekwart kilometer door de Sowjetzone. De patrouille bereikte tenslotte haar doel vip een omweg, buiten de zone om. Donelly heeft de kwestie besproken met de Russische generaal Tsjoeikof en deze bespreking verliep „in een harte lijke sfeer" Hij maakte van de gelegen heid gebruik ook nog eens zijn beklag te doen over het feit dal dr Linse, de anti communistische rechtsgeleerde, die op 8 Juli j.l. naar Oost-Duitsland werd ont- •oerd, nog steeds niet terug is. Generaal Tsjoeikof verklaarde herhaalde malen, dat de naam dr Linse hem totaal onbe kend is en dat hij van de hele kwestie mets afweet. Verder kwam de kwestie van het lang zaam doorlaten van West-Duitse vracht wagens, die met goederen naar Berlijn onderweg zijn, ter sprake. Tsjoeikof be loofde hieraan iets te zullen doen. maar klaagde op. zijn beurt over sabotage en terroristische activiteit in de Oostelijke zone. door mensen uit West-Berlijn aan de dag gelegd. Donelly antwoordde toen ook, daarvan niets te weten. Tenslotte zeide Donelly tot de journa listen, dat hij gelooft in het nut van veel vuldig contact met de Russen. Hij wil dat vaker opnemen en de politiek van open hartig praten doorvoeren. Minister Van Thiel beëdigd Ten paleize Soestdijk heeft H.M. de Ko ningin gisterochtend de minister van Maatschappelijk Werk. mr F. J. F M V8n Thiel beëdigd. Daarna heeft minis ter Beel de portefeuille van Maatschap pelijk Werk aan mr van Thiel overgedra gen. Voor de afzetting langs de door de Ko ninklijke stoet te volgen weg zijn be stemd: een detachement van 100 man de Kon. Marine (matrozen), een detachement van 100 man van het be wakingskorps Kon. Landmacht, een de tachement van 200 man van het Regi- Infanterie Limburgse Jagers, een detachement van 300 man van het Regi ment Zware luchtdoelartillerie „Rhenen", detachement van 200 man lucht vaarttroepen en een detachement van 200 Kon. Marechaussée. Op het Binnen hof treft men nog een ere-afzetting van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" ter sterkte van 100 man aan. De afzetting Muziekcorpsen Behalve de reeds genoemde muziek korpsen laat het muziekkorps van het regiment infanterie Limburgse Jagers zich bij het paleis Kneuterdijk horen, bevindt de luchtmachtkapel zich op de hoek Kcnte VijverbergLange Vijver berg en staan de drumband van de Kon. Marechaussée en de drumband van regiment zware luchtdoelartillerie „Rhe nen" resp. op het Plein en in de bocht van het Lange Voorhout opgesteld De minuutschoten op het Malieveld worden afgevuurd door een batterij ar tillerie. bestaande uit zes stukken. De militairen van het garderegiment Grenadiers en Jagers, het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" en de Konink lijke Militaire Kapel zullen in het cere moniële tenue gekleed zijn. Pater op Nieuw-Guinea vermoord Op 28 Augustus j.l. is pater MUael Kammerer. O F.M.. in de binnenlanden van Nieuw-Guinea door een vijandige Pa- poeastam vermoord. ken dan voorheen, echter tegen prijs, die de in 1938 geldende niet c treft. Bij het personenvervoer dient met soortgelijke resultaten te komen, kan, omdat de luxe van voorheen, die in het verkeer als noodzakelijk gold, wordt vervangen door eenvoudig comfort zeer velen. De prijs per verkeerseenheid wordt dan steeds beter De heer Nëher verwierp de opvatting dat een voortgaande mechanisering het leven veel menselijke werkkracht overbodig zou maken. Er komen steeds meer mensen op de wereld en zij hebben toch allen werk. Omdat de mogelijkheden voor het individu, werk te doen. dat in derdaad bij hem past en waardoor hij ook geschapen werd. toenemen. Te veel mensen verrichten werk. dat automaten kunnen doen. In dit verband werd door een der aanwezigen de onder grondse trein in verschillende hoofdste den genoemd, die zonder menselijke in spanning bediend kan worden. De heer Neher zei, dat dit reeds ge schiedt bij het ondergrondse postvervoer, doch dat bij personenvervoer de vernie tigingsfactor in geval van storing groter is. Ook dat moet men bij de totale chanlsatie van het verkeer niet verge ten. De bijeenkomst stond onder leiding van de oud-directeur-generaal der PTT, dr ir M. H. Damme e nwerd bijgewoond door oud-minister Spitzen. Soos voor oudjes heeft geen cent gekost Al zitten er 30.000 arbeidsuren en 70.000 materiaal in Voor de 3000 geregistreerde Arnhemse ouden van dagen was het gisteren grote dag. Hun nieuwe sociëteit op het Roermondsplein is dezer dagen door pre mier dr W. Drees en burgemeester Matser geopend. Meer dan honderd vrijwilligers twintig ouden van dagen hebben be langeloos het nieuwe tehuis helpen bou- en. Samen werkten zij 30000 uren. Op 24 Februari j.l. is men met de bouw begonnen. Een unicum voor Nederland dat het gehele werk. waarin voor ƒ70.000 materiaal is verwerkt, de plaatse lijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (die het gebouw exploiteert) geen cent heeft gekost. Alle materialen zijn koste loos aangeboden: men heeft er zelfs niet voor behoeven te bedelen. De nieuwe soos bevat een recreatiezaal, een keuken, een garderobe, een bergruim. te. en" kan dagelijks 300 tot 350 oudjes ontvangen. De gehele dag, behalve 's avonds, is sociëteit geopend. Eens in de week is vrolijke avond. Als Arnhemmers 65 jaar zijn geworden, kunnen zij voor de soos worden geïntroduceerd. Minister Drees zei in deze gebeurtenis voldoende aanleiding gevonden te hebben om er bij wijze van uitzondering persoon- lijk bij tegenwoordig te zijn. Ned. groente en fruit naar O.-Duitsland R'damse firma sloot contracten voor f2 a 3 millioen Op de Najaarsbeurs te Leipzig heeft de Rotterdamse import- en exportfirma Centra-Fruit contracten gesloten voor leverantie van Nederlandse groente fruit ter waarde van verscheidene mil- lioenen guldens naar de Sowjetzone Duitsland. Dit maakte het Oostduitse persbureau A.D.N. bekend. De directeur van Centra-Fruit beves tigde ons dat er contracten zijn afgesloten, Deze belopen twee drie millioen gulden. Geleverd zullen worden: appels, peren, bloemkool, sluitkool, witte en rode kool. Deze fa. leverde voorheen reeds oa. fruitpulp aan Oost-Duitsland. In West-Europa's vrije lucht Amerikanen, Britten, Portugezen, Belgen en Nederlanders nemen aan de actie deel Tegelijk met de West-Europese landmachtmanoeuvres „Hold Fast", Maandag in Duitsland beginnen, vangt boven geheel West-Europa de luchtmachtoefening „Blue Alliance" aan. Aan deze eveneens acht dagen durende oefening zullen enkele duizenden vliegtuigen deelnemen, waar onder 1200 straalvliegtuigen. De toestellen, die van de Engelse, Belgische, Amerikaanse, Portugese en Nederlandse luchtmachten zijn, zullen in af wijking van vorige manoeuvres in drie partijen zyn verdeeld, aldus ont lenen wij aan Het Parool. De eerste twee daarvan blauw en groen zullen optreden als verdedigers de diverse landen van de „oorlog voerende" legers en als tactische aan vallende luchtmacht boven het slag veld. Deze partijen omvatten Meteors. Thunderjets. Spitfires. Vampires. Mos quito's (voor nachtelijke verkenning). Dakota's en Canberra-straalbommen- werpers. „De derde luchtmacht" die tot uitgebreide taak heeft alle andere par tijen aan te vallen, bestaat uit Ameri kaanse B-50 superforten en B-45's. etn Canberra-achtig type straalbommemvcr- per, dat als „Tornado" bekend staat. De Nederlandse deelneming zal oe- staan uit Meteors. Thunderjets. Spitfires (van de maandvliegers). en de vijftien Dakota's, die de nieuwste, belangrijke aanwinst van onze luchtvloot vormen. Er zullen echter geen Nederlandse squadrons in het buitenland of buiten landse onderdelen hier worden gestatlon- neerd. Een derde militaire oefening, die ook bij dit alles zal worden betrokken is „Ancient Wall" in Zuid-Europa; nu en dan zullen de luchtmachten van „Blue Alliance" daar moeten assisteren. Zoals bij dit soort gelegenheden gebruikelijk is, zullen de duizenden militaire vlieg tuigen behalve boven het slagveld tussen nauwkeurig vastgestelde hoogte- grenzen moeten vliegen teneinde het burgerluchtverkeer niet te hinderen. Kamerlid vraagt opheldering Recht op Duitse stukken werd prijsgegeven Het Tweede-Kamerlid mej. Tendeloo (P.v.d.A.) heeft schriftelijk aan minister Beyen gevraagd, waarom de Nederlandse regering op 20 Juni een overeenkomst heeft gesloten, waarbij zjj afziet van haar rechten op de Duitse, in rijksmarken luidende, effecten die zich in Nederland bevinden. Volgens een overeenkomst van 1945 vormden deze effecten het belangrijkste onderpand tot verhaal van de schade, die tijdens de bezetting door de Duitsers in ons land is aangericht Bovendien is het mogelijk dat deze stukken het voorwerp zijn van aanspraken tot rechtsherstel door beroofde Nederlanders. Mr A. Slotemaker rechter in Haagse rechtbank Bij Kon. Besluit is benoemd tot rech ter in de Haagse rechtbank, mr A. Slote maker. alhier. Mr Slotemaker. die 49 jaar oud is, wa< vanaf 1926 tot 1950, het jaar waarin hij repatrieerde, advocaat in Djakarta. Uit de pers Het probleem der stookoüeslachtoffers Bekend van onze kusten, zo schrijft Natuur en Landschap, is het droevige beeld van zeevogels, die tengevolge van de op zee drijvende stookolie bij tien tallen tegelijk de dood vinden. Wanneer de vogels in aanraking komen met de stookolie, is dit meestal catastrophaal, aangezien het verendek dan niet meer af kan sluiten en de warmteregulatie van hei dier verstoord wordt. Reeds eerder hebben vogelbesohermingsorganisaties jver de hele wereld bepleit om een eind e maken aan het euvel van het leeg pompen van de olietanks op zee. Het International Committee for Bird Preser- ation heeft er onlangs in een memoran dum op gewezen, dat van 19141948 het aantal op olie als brandstof varende schepen is toegenomen met 73.15 zo dat dit probleem steeds urgenter wordt. In 1926 werd in Washington een inter nationale conventie opgesteld, die rege ringen het recht geeft het uitpompen van olie binnen 50150 zeemijlen van hun kusten te verbieden. Deze conventie is echter slechts door Canada, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten geratifi ceerd. Een andere ontwerp-resolutie. in opgesteld door de Volkenbond, is in hei geheel niet van kracht geworden. Momenteel heeft één van de gespecia liseerde organen van de Verenigde Na ties, te weten de „Transport and Com munications Commission" van de Ecosoc, ch het probleem aangetrokken en waar schijnlijk zal nog in 1952 een conferentie deskundigen worden gehouden. Een technische oplossing van dit probleem is echter nog niet in zicht Ook bestaat nog geen eenstemmigheid over het antwoord op de vraag, wat er met olie, die in volle zee is uitgepompt, gebeurt. Sommige des kundigen beweren dat deze olie binnen ongeveer 100 uur verdwijnt, maar ande en, dat slechts weinig er van verdampt en de rest een zeer lange tijd blijft drijven. De internationale vogelbe- schenningsorganisatie moert zich thans in de eerste plaats bezig houden met het kwantitatief onderzoek, m.a.w. er moet worden nagegaan, hoeveel exemplaren en welke soorten het slachtoffer worden. Wanneer alle zeevarende mogendheden zich voortaan hielden aan de bepalingen van de Conventie van Washington en de olie dus inderdaad niet binnen 150 zee mijlen van de kusten werd uitgepompt, zou dit voor de vogels stellig al een grole verbetering betekenen. Persoonlijkheid TN de CH. Nederlander wijdt de -*• heer Kikkert een artikel aan „De (socialistische) weg naar de vrijheid". Hij schrijft om.: „Groen van Prinsterer had oog zowel voor de enkeling als voor de gemeen schap. wanneer hij vraagt om het organi sche verband te herstellen. De grote fout, ook van het hedendaagse democratisch óf personalistisch socialisme is, dat het geeh oog heeft voor de levensverbanden, de levenskringen, die er zijn. Dat het alleen maar oog heeft voor het ene grote levensverband en dat is de Staat. Het ziet teveel of alleen maar de materiële waarde van het zelfstandig zijn en voor de geestelijke waarde heeft het geen oog. Hierin schuilt ook de oorzaak, dat „De weg naar de vrijheid", en zijn program, datgene wat de mens persoonlijkheid doet zijn, wegvaagt. Vandaar de alles over heersende zucht naar socialisatie tot zelfs de landbouw- en cultuurgrond toe. Toch zal men ook daar moeten besef fen, bij het zich bezinnen op het wezen der dingen, dat noch socialisatie, noch het socialisme zelf, een oplossing kunnen geven voor het bewaren van de mens als persoonlijkheid. Dat het zijl» van de mens dan èn en keling èn gemeenschap aanvaarden en geloven te passen in Gods legpuzzle. Dit aanvaarden en geloven houdt in, dat deze waarde van de mens als persoonlijkheid actief wordt nagestreefd in de concrete vormgeving van staat en maatschappij". Naar Duitsland TN een nabeschouwing over het reis- A seizoen merkt het Alg. Handels blad op, dat dit keer wel zeer vele landgenoten een reis hebben gemaakt naar onze Oosterburen: „Een merkwaardigheid is, dat dit jaar voor 't eerst na de oorlog het over grote deel van 't reizend publiek (voor zover het niet al te ver van huis wilde of kon weggaan) zijn keus op Duitsland heeft laten vallen. De reizen per touri ?- car langs de Rijn, door de Elfel en naar de Harz namen ln de afgelopen maan den een waarlijk ontzaglijke omvang aan. Verscheidene reisbureaux moesten drie- of viermaal per week volle wagens naar Duitsland sturen en nu September ia begonnen, gaat dat maar voort. Di al oude Rijnreis van onze voorouders heeft haar aantrekkelijkheid niet ver loren door al wat in de loop der laat ste decennia Is gebeurd. Het is niet ge makkelijk vast te stellen wat de Ne derlanders van 1952 beweegt tot het kiezen van dit reisdoel: „is het te ver geven en vergeten" ofwel een stimulans om niet te vergeten? Een zekere mate van nieuwsgierigheid komt er ook bij. Waarschijnlijk echter weegt de hang naar de oude Rijnromantiek het zwaarst; men neemt graag moderne ruïnes (voor zover nog aanwezig) voor lief om oude ruïnes te kunnen zien. Vreemde, hard leerse wereld!" Krantenloper beroofd en mishandeld Nachtelijke overval in Amsterdam De 51-jarige alleenwonende krantenbe zorger J. C. Spieker is dezer dagen om streeks twee uur in zijn wonipg aan de Westerkade 6 te Amsterdam overvallen, zwaar mishandeld en beroofd. De bela ger verdween met een bruin costuum, dat het slachtoffer kort geleden had laten ma ken en waarvan de waarde op f 400 wordt geschat, meldt de Tel. 's Morgens om half acht werd bij mevr. Faber, die op dezelfde etage als Spiéker woont, op de deur geklopt. Zij deed open zag tot haar ontzetting hoe haar in ama geklede buurman bedekt met bloed terugstrompelde naar zijn kamer, waar hij met inspanning van zijn laatste krachten het bed op kroop en het be- wustzijn verloor. De man had 's avonds op de Palmgracht de kermis bezocht. Hij zou toen in gezelschap zijn geweest van een nog jonge man, wiens signalement in middels bekend is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6