Henco „De Waarheid" bezijden de waarheid over gestorven militair Officier van gezondheid in Morspoort kazerne schoot niet te kort TYPEN STEN©;, Het Residentie-orkest in het komende seizoen Meesterverteller „Ome Jan" vertelde van de Jordaan Grote kerels zoeken troost bij zakjes snoep NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 Tendentieuze berichtgeving Onder een vierkolomskop „Soldaat werd als „simulant" gestraft en stierf aan hersenvliesontsteking", kwam het communistische dagblad „De Waar heid" eergisteren uit met op de frontpagina een sensationeel geval, dat zich in de Morspoort-kazerne te Leiden zou hebben afgespeeld, betrekking hebbend op de soldaat Gerrit v. d. Kolk, die in militaire dienst ziek ge worden is en Vrijdagavond jl. overleed. Langezaal, hiermee gemoeid was, hebben wij getracht het in bovengenoemd blad geplaatste artikel te verifiëren. „De Waarheid" schreef hierover o.m.: ,,Hy werd ziek in de Morspoort-kazer ne, een dag of veertien geleden, en bleef 's morgens op zijn krib liggen. Later moest hy op ziekenrapport komen. De jongen voelde zich zo zwak, dat hü om een stoel verzocht. De korporaal-ver- pleger vroeg dit aan de sergeant en deze stond dit toe. Even later stuurde men de jongen naar de gang. Daar zakte hü in elkaar. Hü kwam spoedig weer bü en moest toen voor de inmiddels gearriveerde offi cier van gezondheid verschünen. Zonder de patiënt behoorlük te hebben onderzocht, stelde deze de diagnose: „Je bent een simulant; een luie draak. Dienst doen!" Als straf voor het „simuleren" kreeg de zieke jongen van zün compagniescom mandant vier dagen arrest. Begin vorige week kwam Gerrit thuis. De sergeant-van-de-week heeft blykbaar gezien, dat de jongen werkelijk ziek was en hü zou hem op eigen verantwoording naar huis hebben gestuurd. Doodziek en bijna te zwak om te staan kwam de jongen bü zün ouders aan. De vader riep onmiddellijk de hulp van de huisarts in. Deze gelast te: „Direct opnemen!" Het marine-hospitaal in Overveen stuurde een auto om de zieke soldaat over te brengen. Toen de jongen de brancard voor zün bed zag staan stamelde hü: „Moet ik daarop? Jullie hebt toch ge zegd, dat ik een luie draak was? Ik ga lopen!" Naest het bed zakte hü toen in elkaar. Van het marine-hospitaal is Gerrit v. d. Kolk overgebracht naar het Elisabeth- gasthuis in Haarlem, waar hij Vrydag- avond overleed aan een veretterde her senvliesontsteking, zoals bü sectie bleek". Tot zover „De Waarheid". Aangezien het hier niet alleen gaat om een Leidse zaak, doch daar bovendien alle dienstplichtigen en toekomstige dienst plichtigen recht hebben om te weten hoe het met de militaire gezondheidsdienst staat, terwül bovendien de eer en goede naam van een onzer ingezetenen, de of ficier van gezondheid, dokter C. F. M. Deze pogingen bleven evenwel zonder resultaat: de commandant van de betrok, ken kazerne was afwezig, dokter Lange zaal mocht, in opdracht van de autori teiten in Den Haag, geen inlichtingen verstrekken, terwül de Legervoorlich- tingsdienst deze zaak nog in handen heeft i nog geen mededelingen kon geven. Commentaar ouders Een verslaggever van Het Parool even wel heeft gisteravond een onderhoud ge had met de raadsman en vriend van de wel zeer zwaar getroffen familie Van der Kolk, de reserve-officier J. Postma, die deze aangelegenheid de ouders van v. d. K. met raad en daad ter züde staat. Deze deelde ongeveer het volgende mede: „Het artikel in „De Waarheid" is ten dentieus en vol onwaarheden. Wü betreu- het, dat op dusdanige wüze publici teit is gegeven. De zaak is deze: Op 31 Augustus kwam Gerrit v. d. Kolk ziek thuis. De huisdokter consta teerde een aandoening in de hersenen en Oecumenisch appèl in de Hooglandse kerk Voor ouderen en jongeren Nu i het de jeoïgdver- eniigtimgen weer gaan bogimmen. wil de oecumenische jeugdraad van Leiden Zon dagavond 7 uur in de Hooglandse kerk een algemeen jeugdappèl houden, waar oolk ouderen worden verwacht. De be doeling van deze bijeenkomst is een al gemene oecumenische bezinning op de laalk in de verschillende kerfceldjke jeugdve renigdmgen Ds M. L. W. Schocb, jeuigdipnediikamt van de Hervormde Gemeente van Rot terdam, hoorp»1 te spreken over „Is er nog -o iets als de ark?" De heer L. Flier, candid aait by de Vrij-Evangelische Ge meenten, in opleiding voor zendingspre- dliikant aan de Zendimgshogesohool te Oegsbgeeet, aal de liturgie leiden. De plaatselijke oecumenische jeugd raad verzocht ons het volgende bü de aankondiging voor deze Mjeenkomst aan te tekenen: Ieder die meeleeft met het kerkelijke gebeuren, zal met bezorgdheid de toe nemende onitchristeldjkiug van het leven opmerken en de noodzaak beseffen van de eenheid der Christenen, oipdat de wereld de betekenis en de kracht van het Evangelie duidelijker gaat zien. Velen vragen zich af, hoe dit zal gaan. En of de Christenen inderdaad de tdjdi zullen uitkopen. Ten onrechte denkt men vaak ate eenvoudig Md der Kerk niets te tourunen bijdragen en ten onrech te wordt dan ook een lijdelijke houding aangenomen, zowel dqpr ouderen ate door jongeren. Bloemen- en fruitdag in Leiden Volkstuinders gaan uitdelen Zaterdag houdt de Leidse bond van volkstuindersverenigingen een bloemen en fruitdag. Op die dag zal elke vólks- tuinder zijn zelfgekweekte bloemen er fruitgewassen afstaan voor de ouden van dagen in onze stad. Na inzameling worden de bloemen en het fruit bij vele huizen bezorgd. Familieberichten uit andere bladen Ondertrouwd: A. Bos en M. Rienks, R'dam: Th. Alcssle en J. v. Gast de Haan. Enschede Bok—Baars. zn. Ede; n. Gorinohem; Mevr. r.Mevr. v. Noortwijk Mevr. VisserJuoh, z Tolk—Donker, zn. Velsi —Engel. zn. Vlisslngei ques Pereira. dr, Olten (Zwitserland); M Witteveen—van Lotringen, zn. Abcoi Mevr. Lievendag—Lap. zn. R'dam. Overleden: J H. van Pelt. man. T. A'dam; J. H. van den Berg. man. 75 Jr. 1 terdam- G van der Vegte—Veldhuis Krc vr. 77 Jr. Groningen: T. Pik. vr. Vreeli C Verwaal, man. A'dam: Ir J. Bölger. n 74 Jr. A'dam: M. E. van Lohulzen—de Graaff. vr,. 60 jr. A'dam. achtte opname in een ziekenhuis nood- zakelijk. Daags tevoren was G. v. d. K. op ziekenrapport in Leiden verschenen, doch de officier van gezondheid consta teerde geen ernstige ziekte. Nu vragen de ouders van G. v. d. K. zich wel af of er wel voldoende aandacht aan de gezond heidstoestand van hun zoon was geschon ken. Op verzoek van de familie v. d. K. heeft de heer Postma hierop hun belan gen behartigd en heeft hü in overleg met hen, de hiërarchieke weg bewandeld en zich rechtstreeks gewend tot de inspec teur van de Geneeskundige dienst Land macht in Den Haag en deze autoriteit van een en ander in kennis gesteld. Hierop ontving de familie v. d. K. een persoonlyk schrijven van deze zyde, met de toezegging, dat een nauw onderzoek zou worden ingesteld. „Het onderzoek", aldus de heer Post ma, „is nog niet voltooid, maar de resul taten worden in Santpoort rustig afge wacht, omdat men overtuigd is, dat zü in betrouwbare en bekwame handen is." Ten overvloede zü vermeld, dat wü onze lezers deze resultaten t.z.t. uiter aard niet zullen onthouden. Nogmaals „Geeft Acht!" De door ons gepubliceerde lyst van propagandisten van „Geeft Acht!" be hoeft een enkele wijziging en enige aan vullingen. De heer Van Driel te Leider dorp treedt niet meer op als propagan dist. Naast de reeds vermelde staan voor Leiden nog de volgende personen als propagandist ingeschreven: mej S. de Geus, Herenstraat 127. dames De Moed. Ryn- en Scbiekade 90, mevr. A. v. d. Luyt, pres. Steynstraat 12 en mevr. De Boer. Prinsenstraat 57a. als Mozartvertolker; Janine Dacosta, Her- Schey (in Mahlers Kindertotenlie. en de beide eerste violisten van he orkest Theo Olof en Herman Krebbers. Naast vele bekende klassieke en roman tische werken staan als noviteiten op het programma Van Liers 3de symphonie, Badings symphonische variaties en Bar- tóks Divertimento. Een gehele avond zal Brahms gewijd zijn. Alles tezamen belangwekkend programma, dat on getwijfeld veler belangstelling zal wek ken. Dit is trouwens voor de concerten het Residentie-Orkest ook onmisbaar, want zonder dat zouden zy op grote financiële moeilykheden stuiten; de meente Leiden heeft immers tot dusver geweigerd subsidie voor deze belangrijke kunstmanifestaties beschikbaar te stellen. Advertentie! 10 vinger syst. blind rhythm t talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd In 23 maanden klaar. Aanvang dagelüks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jacoba A, d v J Sjardin en A H Marks: Louise M. d v W Fryling en C L Kooreman: Gerrit, z v H Th. Vink en M C van der Kaay; Johannes W, z v J en J Gressie; Hendrik, z v F C A Dieben en H C Langezaal: Hasiena, d v n der Plas en J J G Haasnoot; Nelly, d v J Kukler en A C E Cats. Overleden: A A Bocxe, man. 60 jr; A M de Jong, vrouw, 78 jr Gehuwd: C J Berk en H J van Veen; W H van Apeldoorn en C M Kok: S van der Mee en M Zweistra; H J Dubbelde en C Keyzer; W de Mooy en S Aal- bersberg; C D Zandvliet en C M Zwart; H Geskus en M A Weeda: H. Mey vogel 1 J de la Rie. Haagse rechtbank Anderhalf jaar geëist voor heling Een 45-jarige haringvisser uit Leiden had zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden wegens heling. Hy erkende de feiten. Zijn vriendinnetje stal met zün medeweten de fietsen o m. in Rotterdam en Haarlem. De verd. had de karretjes verkocht De visser was al enkele malen ver oordeeld en de president rekende uit dat verd. in het geheel ruim tien jaren binnen de gevangenismuren had doorge bracht. De officier van justitie requi- reerde, mede met het oog op dit donker verleden, een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek. Uitspraak 23 September as. Slagen veroordeeld voor diefstal Voor diefstal van vleeswaren uit een fabriek te Wassenaar werden een slager uit Oegstgeest en een uit Katwük aan den Rün conform de eis veroordeeld tot f 25.boete of vüf dagen en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Belangwekkend programma in Leiden Nu het nieuwe concertseizoen weer icert; ditmaal speelt zij Grieg. Verder gaat beginnen zullen velen verlangend Henk Henkemans, die zich tot zijn te weten wat het Residentie-Orkest onze grenzen een naam heeft ons deze winter zal brengen. Het was ons daarom zeer welkom, dat de directeur het Residentie-Orkest, mr Evert Cornelis, ons hieromtrent enige nadere bijzonderheden wilde meedelen. Het Residentie-Orkest speelt in het Leidse muziekleven een in belangrijkheid toe nemende rol, hetgeen tot uiting komt in de zeer grote belangstelling die er de laatste jaren ook hier voor zijn concerten bestond. De verwachtingen zullen ongetwyfeld ook dit jaar niet worden teleurgesteld; Willem van Otterloo behoeft als dirigent geen commentaar meer. De grote voor uitgang van het orkest onder zijn leiding die men de laatste jaren heeft kunnen vaststellen, spreekt voor zichzelf. Als gast- dirigent zullen optreden Eduard Flipse. hier eveneens goed bekend, en de ons nog niet bekende Oostenrijkse dirigent van groot formaat Rudolf Moralt; voorts de voortreffelyke fagottist Louis Stotyn, die de laatste tyd getoond heeft een groot talent voor de orkestdirectie te bezitten. Van de solisten noemen wij eerst Moura Lympany, die velen zich nog zul len herinneren vanwege haar prachtige vertolking van Beethovens 4de pianocon- Geen Amerikaan staat zo sterk als ORAN Er Is geeo Amerikaanse sigaret, die in zó korte tijd zoveel enthousiaste en trouwe rokers won. als Oran. Want Oran is de kwaliteits-sigaret.die iedere dag béter smaakt. De ten days Oran test' sluit ook voor U alle twijfel uitl H DE „VOLBLOED"AMERIKAAN Leiden gaf ruim een millioen voor woning bouw „Geen arme stad" De nationale wondingtbouwLentog ve dd«t jaar heeft voor Leiden 1.072.275 op gebracht. De wechouder van financiën, de heer D. van der K-waak, was. toen wij hem naar zdjn indruk vroegen, van -me nding, dat Leiden over dit resultaat alles- tevreden mag zijn. „Wc hebben rr.eci dan het landelijke gemiddelde gehaald- Er wordt wel eens gezegd), dat onze stad arm is. Deze opbrengst geeft een andere indruk. Leiden heeft zich be hoorlijk gehouden". Opbrengst collecte Sonne- vanck en Zonnegloren De collecte voor de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren heeft f 1446,46 op gebracht. In de Hervormde kerken werd een collecte gehouden voor Hulp t Heil. Deze bracht f 700 op. A. W. van Ramshorst •f* Te Bandoeng is 7 Sept. JJ. overleden de heer A. W. van Ramshorst, oud-direc teur van het Algemeen Indisch Dagblad De Preangerbode, ridder in de Orde Oranje Nassau, in de leeftijd van 59 In de nacht van 15 op 16 Sept. precies om twaalf uur, zal Engeland de macht van voormalig Italiaans Eritrea overdragen aan de nieuwe federale Unie van Eritrea en Ethiopië. Orgelbazar Kooikapel: f 3.700,- Naar wij vernemen, heeft de gisteren n het wijkgebouw Irene aan de Drift straat gehouden bazar ten bate van een orgel in de Kooikapel het prachtige bedrag van f 3700 opgebracht. Dat is boven alle verwachting. Het was er vooral gisteravond zo overweldigend druk. dat velen onverrichtarzake terug keerden. Om kwart voor 12 was de totale uitslag bekend. De concerten van Adriaan Blankenstein Laatste concert in de Pieterskerk Maandagavond half 9 hoopt de orga- ist Adriaan Blankenstein zijn laatste concert in de Hooglandse kerk in en te geven in het kader vai concertenreeks „Avondmuziek om de 14 dagen". Het laatste concert in deze reeks wordt echter gegeven op Maandag 29 September in de Pieterskerk. De heer L. Mens heeft zyn orgel hiervoor de heer Blankenstein ter beschikking gesteld. Dit zal de eerste keer zyn, dat de nieuwe organist van de Hooglandse kerk in de Pieterskerk concerteert. On getwijfeld zullen velen hem ook hier willen horen. t stemt tot voldoening, dat de heer Blankenstein er in zo korte tijd in slaagd is een grote lering orgelmuziek- liefhebbere om zich heen te verzamelen- Deviezenreserve steeg boven f 2000 millioen De verkorte balans der Nederlandse Bank van 8 dezer geeft een zekere ademing te zien na de onverwacht zware i van- de Augustusultimo. De schotten daalden met f 6 millioen, het tegoed van de schatkist steeg f 63 min tot f740,3 min en het tegoed van de han delsbanken verminderde van f48 min tot f 31 min. Ook de bankbiljetten n: met f52 min tot f2936 min af. doch de chartale geldhoeveelheid blüft nog bo- het overeenkomstige tUdstip Augustus. De geldmarkt was nog steeds rustig, doch niet overmatig ruim. ge'id was onveranderd pet. De deviezenreserve heeft een tweede mylpaal bereikt door met f43 min tot f2008 min te stijgen, tegen slechts f1195 min op 7 Januari jj. en een tekort f280 min in Juli 1951. Goud en devie- stegen van f3187 min tot f3230 min. De post schatkistpapier is met f41% min tot f 342 min verminderd. Toehoorders zwierven mee „Ome Jan" Oosterwelder heeft gisteravond in de Zuiderkerk voor het Ge reformeerd Jeugdverband een geschiedenis verteld, die zich afspeelde ii zijn geliefd Amsterdam. Als een trouw medewerker van de Nederlands- Lutherse Jeugdorganisatie „De Warthburg" houdt hij zich bezig met Evan gelisatie-jeugdwerk. Bij dit werk houdt hij nauw contact met Hervormde en Gereformeerde organisaties op dit gebied. „Ome Jan" kent vooral de Jordaan. een stadswijk, die naar hij zei een 90 000 telt al 1 dan 350 jaar Jordaners en verhaal bleek. is. Hij houdt zij houden, zoals uit „Ome Jan" vertelde hoe Jaap Meer- an met zyn Vrienden, Joop en Wout, besluiten om op Koninginnedag muziek te gaan maken, 't Opgehaalde geld zal aan de ouders van „Lamme Leo" wor den gegeven, die daarvoor een nieuw Feestavond afd. Leiden Ned. invalidenbond De afdeling Leiden van de algemene Ned. invaliden-bond heeft gisteren in de grote zaal van de Burcht een feestavond gegeven ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de bond. Het program- werd verzorgd door Corrie de Wek ker met haar leerlingen en Gé Heijnen Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de afdeling Lei den, de heer H. P. Pannekoek. De heer C. Livingston wees er in een korte toespraak op, dat er in de afgelopen tien jaar voor de mindervaliden veel is ge beurd. Hy dankte hen, die aandacht voor hun vraagstuk hebben gehad. Met name prees de heer Livingston mej. Corrie Wekker, aan wie de bond de zilveren penning had toegekend. Het was de heer Livingston een genoegen haar die te overhandigen. Aan de instructeurs en instructrices van de zwemschool werd een aandenken aangeboden! mede namens de R.K. invalidenbond). Het programma van ballet, dans, mu ziek en acrobatiek viel zeer in de smaak. De zaal was geheel bezet invalide-wagentje moeten kopen (door het oude wagentje was Leo kort geleden heen gezakt). Op de grote dag halen de drie v den 75 „pietermannen" op. Groot i verontwaardiging van de jongens, neer dit geld op een linke manier door een stelletje van het gajes afhandig wordt gemaakt. Als de jongens ten einde raad naar huis gaan, zien ze onderweg, dat een uitgeteerde hond door straatjongens wordt mishandeld. Jaap neemt de hond mee naar huis. Ten slotte komt alles nog goed. De hond wordt beter en in d« buurt wordt een collecte gehouden voor een nieuw invalide-wagentje voor Leo We weten niet of „Ome Jan" als ver teller geboren werd, maar in elk geval: nu is hy het. Hij wist door zün voor dracht en zün sappig Amsterdams groot en klein zo te boeien, dat er geen Zui derkerk meer voor hen bestond, zwierven mee door de Jordaan en zaten bü de familie Meerman aan tafel. Kort cm: men hoorde het verhaal niet meer men zag het. Provinciale Toogdag Chr. bond Plattelandsvrouwen in Leiden 17 Sept. houdt de afd. Zuid- Holland van de Chr. Bond van Platte landsvrouwen en meisjes een provinciale toogdag in Leiden, 's Morgens maken de deelneemsters een rondvaart over de Ka- gerplassen, waarna mevr. Svanhild Ous- soren te Wassenaar zal spreken over vrouwen van het platteland ln Noorwe gen". De presidente, mej. M. Lugtigheid, treedt af. Ds G. T. Hajer, Geref. predi- kant te Leiden, zal een slotwoord spre ken. In het Diaconessenhuis Waai geleden en gelachen wordt (Van een correspondent zonder blinde darm) Er is, sinds de tijd dat zuster Sonja haar boek „Waar geleden en gelachen wordt" het licht deed zien, wel het een en ander veranderd op het gebied van de medische verzorging. Tal van medische ontdekkingen hebben in de laatste twintig jaar bewerkt, dat heel wat toestanden en omstandigheden, in het boek beschreven, verouderd zijn. Maar wat de sfeer en de geest op de kamers in de ziekenhuizen aangaat, is er niets nieuws onder de zon: er wordt nog geleden en er wordt nog gelachen. Kamer zestien van het diaconessenhuis zou hier veel over kunnen vertellen. Dit is dan nog niet eens een verblyf voor zware gevallen, de bevolking is er dan ook sterk wisselend. Maar dit is ook een factor, die tot het leed bijdraagt, al is het dan een mannenkamer. De mannen mogen nog zo flink zyn, zij worden in de regel door een vrouw gebracht en af scheid nemen in een ziekenhuis valt nu eenmaal zwaar. Zijn mannenharten dan steeds zo moedig? Dan komen de dagen van een soms spannend vooronderzoek, een naderbij komende operatie, het vertrek naar boven en de dagen dat de koorts door het lichaam woelt. Tijden van spanning, zuchten en zorgen. Voor de patiënt over heerst het leed en ook voor allen, die aan zyn ziekbed komen en na het bezoek hopen op een beter morgen. Voor velen zou de zorg te groot zyn wanneer niet ook op de mannenkamer, „dienende en gelen" kwamen. Wat zijn er al een vrezende harten ge troost door een grijzende hoofdzuster, een hoofdzaal-zuster en door de dag- en nacht zusters. Ze verstaan de kunst het leed tot het dragelüke terug te brengen door hun uitnemende, hartelijke zorgen. Wat zou den de moderne medicamenten zijn zon der het liefdevolle hart? Voortdurend moeten de zusters een strijd leveren tegen de wijzers van de klok, en dan zyn er ook nog de lastige patiënten Ook onder de patiënten zelf is het me deleven groot. Nooit gaat iemand naar boven zonder de beste wensen van zyn lotgenoten en gedurende de operatie zyn veler gedachten by de man onder het mes. Zo zijn er tal van factoren, die het leed drukken, het dragelijk maken. Er wordt ook gelachen Het Residentie „orkest Koningin naar Limburgse landbouwschool HM. de Koningin zal Donderdag 18 September een bezoek brengen aan Lim- In de voormiddag gaat zü naar de middelbare landbouwhuishoudschool in Posterholt en woont zy een gedeelte by de jaarlykse centrale studiedag van de Limburgse Boerinnenbond te Roer mond. In Venray bezoekt de Koningin de eindles van de eerste emigratiecursus de Limburgse land- en tuinbouw- Achtste Bydorp-concert Een avond van oude kamermuziek Deze concerten, gegeven in de intieme sfeer van Huize Bydorp te Oegstgeest, beginnen reeds tot de traditie te behoren; iet» waarover men zich slechts kan ver heugen, gezien het zeer aparte cachet dat aan deze avonden eigen is. Het zijn vooral de ongedwongenheid en de liefde voor oude muziek en oude instrumenten die hier opvallen. Er werd ditmaal gemusiceerd door de in onze muziekpractijk clavecinisten mevr. Catherine Gris Rit- sema en Marie Dufour, en de fluitist Cornelis Preuyt. Het programma bestond uitsluitend uit werken uit de 18de eeuw, dus uit de bloeityd der clavecinistische literatuur. Zo hoorden wy Marie Dufour, die e s mevr. Gris Ritsema tot de school Wanda Landowska gerekend kan worden, achtereenvolgens in twee sonates van Spanjaard Soler, prachtige werkjes primitieve sonatevorm, waarin de invloed van D. Scarlatti zeer merkbaar is; drie werkjes van Loeillet, die tot de traditie der Franse danssuite behoren; vyf sona tes, waaronder enige minder bekende. Domenico Scarlatti, zonder twijfel der geniaalste meesters van de 18de v; en een aria met variaties Bach. Vooral het laatste werk, rechte weinig bekend, al komt Bach hier niet tot de hoogte van de Goldberg-varia- ties, werd met veel talent en stylinzicht voorgedragen. Aanvankelyk was de voor dracht soms wat aarzelend en mat, het- ge wellicht te wijten was aan onbekend heid met dit overigens prachtige Pleyel- clavecimbel Mevrouw Gris Ritsema hoorden deze keer slechts als begeleidster vai fluitist Preuyt, doch zij vertolkte deze continuo-partijen in de fluitsonates var Loeillet in F en van Handel in G op voor treffelijke wyze. Cornelis Preuyt had aanvankelyk blijk baar enige moeite zijn klankvolume te doen overeenstemmen met de betrekke lijk kleine ruimte, doch vooral in Handel ist hü zich geheel te geven. Dit programma van Barok- en Rococo- muziek zal door alle aanwezigen met vreugde zyn beluisterd. Het clavecimbel heeft zich langzamerhand een vaste plaats veel jaren van miskenning, en de lief hebbers van deze prachtige literatuur zullen met ons hopen dat de traditie dc Bydorp-concerten zal worden voort- J. van der Veen. Internat, dirigentencursus in Hilversum Het bestuur van de Ned. Radio Unie heeft met instemming van het departe ment van O.. K. en W besloten een in ternationale dirigentencursus te organi seren. waarvan de opzet bij het bestaande muziekonderwys in Nederland aansluit. De cursus zal voor het eerst in de z< van 1953 worden gehouden. Leerlingen uit Nederland en uit het buitenland kun nen er aan deelnemen. De cursus zal ongeveer vier weken duren. uitgesproken gave bezitten van het bren gen van humor op de juiste tijd. Een zaal waar men byvoorbeeld enkele Katwij- kers met hun sappig dialect heeft, met een figuur als Chiel Schaap, kent momen ten van gulle lach. Zo ligt op één van de zeventien bedden altyd wel een patiënt, die met zijn rake opmerkingen het leven voor hemzelf en de andere lichter en vrolyker maakt. We geloven echter dat, als het er op aan komt de zusters nog de meeste reden tot lachen hebben. Want al die grote kerels, die thuis troost zoeken by een rokertje en een kop koffie, zyn op zaal mannekes, die in een kastje een flesje eau de Colog ne en een zakje snoep hebben verborgen en daarvan heimelijk genieten. Met de bloemen moeten de zusters ven ten: van wie zün die en voor wie is dat bouquet bestemd? Niemand die het weet Die k;einigheden, waarvoor men zich in het leven-van-alle-dag geneert, zyn on misbare elementen om de dagen door te komen. En 's avonds, als de gordijnen dicht gaan en het stil wordt ritselen de zakjes en de zusters gnuiven dan over de zwakheden van de kerels van zaal zestien Net als in het verleden blyft ook in het heden de vraag domineren: Wanneer ga je naar huis? Ondanks alle uitnemen de zorgen blijft er voor allen een thuis, dat ze voor niets willen ruilen. Agenda voor Leiden Rehoboth, I VERON. Vrijdag P.T.T.-ontsparumvgszaal Boommarlet, 8 uur: opening sohaakvierkamp om Gal- vanokoning. Hill eg om, beursgebouw, half 1: opening internationale dahlia-tentoon stelling. Zaterdag Bu-oht 8 u.: feestavond Mardkwartier. Clubgebouw Oosterkwartier, tentoon stelling „Johaa MaiKw" en „Prof. ir Sprei^er" Tentoonstellingen Volkenkunde. 10—8 uur Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober) Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammeo- scbansweg 4, tel. 23553. Ir Staf tevens minister van Defensie By ICB is bepaald, dat de minister van Oorlog, tevens minister van Marine, bü gelegenheden, waarbü hy in beide func ties gelyktydig optreedt, de titel zal voe ren van minister van Defensie. Tevens is bepaald, dat de minister zon der portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, indien hü in het buitenland optreedt als minister, de titel zal voeren van minister van Buitenlandse Zaken. Cnossen na terugkeer: „Canada blijft beste emigratieland" Over enkele jaren ook plaats in de industrie? ..Canada blüft voor de Nederlandse emigranten verreweg het beste land". Dat i de slotsom van de heer T. Cnossen, directeur van de Chr. Emigratie Centrale, die deze week met de Maasdam uit Ca nada in Rotterdam is teruggekeerd. De trek van het platteland naar de stad gaat in Canada nog steeds door. vertelde de heer Cnossen. In heel het land zün nu 80.000 boerderüen minder bezet dan tien jaar geleden. Nederlandse boeren heb ben hier prachtige kansen, omdat voort zetting van de landbouw en veeteelt ook voor Canada zelf een levensbelang is. Mettertijd zullen echter vermoedelijk ook vele niet-agrarische landverhuizers er werk kunnen vinden, want in sommige gebieden verrüzen enorme aluminium- smelterijen. olieraffinaderijen en bedrij ven om erts te verwerken, die in 1955 waarschynlijk resultaten gaan afwerpen. Tien dagen lang heeft de heer Cnossen in Canada contacten opgenomen met de Chr. Reformed Churches en de Reformed Churches. Uitvoerig Is daarbij gesproken over de spreiding van Nederlandse emi granten, omdat in sommige gebieden, waar teveel Nederlanders „op een kluit je" zitten, de prijzen van de boerderyen al zün gestegen. De reis van de Maasdam was de eerste van dit nieuwe schip. Vijftien paarden draafden in Warmond Tot diep in de nacht werd doorgelees! Het hoogtepunt van het tweedaags Oranjefeest te Warmond kwam in de middag, toen van de ingeschreven 21 paarden er vijftien aan de start versche nen. Er viel van zeer goede sport te ge nieten, vooral de laatste ritten waren natuurlyk erg spannend. Menigeen waagde een kansje iets te winnen. Uitslag: le prys, f 550.paard O Ma ry ke, eigenaar gebr. Knyncnburg, be rijder A. Knijnenburg. 2e prys paard Notre Dame, eigenaar J. Smit. be- ryder J. Wagenaar. 3e prys paard Nada O, eigenaar J. Haan, berijder J. v- Leeuwen, 4e prijs paard My Darling, eigenaar J. P. de Vlieger, tevens berij der. Het was gisteren juist veertig Jaar ge leden, dat de heer De Vlieger voor het eerst in Warmond aan de paardensport deelnam. Zo goed als nooit heeft hij verstek laten gaan by de hier gehouden draveryen. Namens de harddravery- commissie werd hem een geschenk aan geboden. zün zuster ontving bloemen. We laten hier nog enige uitslagen van de kinderspelen volgen. Tonkruien: 1. Dicky Verkaik, 2. Ina de Vogel. 3. P. v. d. Berg. Kussenslaan: 1. J. Be tram, 2. Kees van Velzen; 3. P. Muiwyk. Boeg sprietlopen: 1. Elly van Winsen; 2. C. Beugelsdyk. 3. C. de Boer. Tonruiteren: 1. A Kortekaas, 2. K. Paardekoper, 3. J. v. Seggelen. Voor het tonnetjesteken bestond enorme belangstelling, zowel van de züde van de deelnemers als van die van het publiek. Meer dan honderd personen hadden hiervoor Ingeschreven. Het weer was wel wat fris voor een nat pak, maar op de lachlust van de toeschouwers heeft dit natuurlek geen Invloed gehad. De uitslag luidt: le pr. f 75.— Dik Duynhoven, 2e pr. f 50Jan van W*.n- sen. 3e pr. f 30.— Maarten Wetfers, 4e pr f 20— Klaas Breedijk. 5. W. Groen 'n d'1 V0UÓ' Kee* Monta*ne' 7- Cor De burgemeester reikte de prijzen met een toepasselijk woord uit Na afloop van de draveryen werd het feest op de Baan voortgezet. De laatste feestgangers vertrokken ver na middernacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5