Jlieuwe gldJtscije ÖTourant 10 Zijn er nog rechters in Berlijn? Kolen- en Staalparlement was eerste maal bijeen Het zal binnen zes maanden met een ontwerp-Europese grondwet komen voor de Een beter leven voor Hess en de andere zes? Wist IJ Uitspreken van troonrede voor 't eerst per televisie DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal- ƒ2— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9531 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. Jr ENSERINK CHR1STEL1JR-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfj Is gfjföleoen myn bert ia Ugljenspaet" In Straatsbuig, de Europese smidse OM PRECIES ACHT MINUTEN OVER ZES is gisteravond in het „Huis van Europa" te Straatsburg de eerste vergadering geopend het eerste Europese parlement, dat beslissingen kan nemen op het gebied van de kolen- en staalindustrie. Een orgaan, dat wel een gans ander karakter heeft dan de Raad van Europa. De Kolen- en Staal-assemblée immers kan werkelijk beslissingen nemen. De Raad van Europa daaren tegen is niet meer dan een raadgevend orgaan, een discussie-platform voor algemene Europese aangelegenheden. Daarom is er in de Kolen- en Staal-assemblée een sterke stroming, die feitelijk gekant is tegen het „lenen" van het gebouw van de Raad van Europa: hierdoor zou immers de mogelijkheid worden vergroot, dat het misverstand wordt verbreid, dat de Kolen- en Staal-assemblée en de Raad van Europa ongeveer samenvallen. Deze versohi'lten van opvaittmig ver- kers van de Tweede Kamerleden weg- Eterfot door het idee van de Engelse md- i wijs te maiken. meter van Buitenlan.d&e Zaken, de Raad Het Kolen- en Staalparlement heeft vao Europa te betrekken bij de diverse nog een belangrijke taak opgedragen ge- doelgameenechaippen Ln West-Europees kregen, dank zij een besluit, dat gister- verband, waardoor Engeland mee een middag is gevallen tijdens de vergade- vdnig'&r in de pap zou krijgen in gemeen-j ring van de ministers van Buitenlandse schappen, waanvan' het geen deel wenst Zaken van de zes aangesloten landen: het uit te maken bleken ook bij de zal een nieuwe Europese grondwet nog niet gevallen keuze van voorzit- ten ontwerpen. Dit was de aanvaarding ter. Een stroming wil, dat de voorzitter van een gemeenschappelijk FransIta- van de Raadgevende Vergadering van'liaans voorstel, tamelijk sterk geamen Straatsburg ook voorzitter van het Ko- deerd van Nederlandse en Belgische Oleiih en Staalparlement wordt. Dit is de, zijde, die een nauwer samengaan va Fransman Menthon. Anderen willen een werkzaamheden der vergadering duidelijke scheiding. Zo worden ook de - namen genoemd van Spaaik en van de Duitser Heimlich von Brentzno. De opening leverde overigens geen moeilijkheden op: zij geschiedde door de oudste aanwezige in jaren, de 81- jarige Italiaanse senator Arnonio Pico. Hij eindigde zijn rede met de woorden: „Leve het eendrachtige Europa!" Paul Spaak voorzitter De Belg Paul Henri Spaak is gekozen tot president van de Assemblée van de kolen- en staalgemeenschap. Op Spaak werden 38 stemmen, op de enige andere oandddaat, de Duitser Von Brembano, 30 stemmen uitgebracht. Er was een blanco stem. De absolute meerderheid was 35 Da Nederlandse deelmiemers van het Kolen- en Staalparlement zijn mej. dr M. A. M. Klompé, de heren mr W. Rip, ror E. M. J. A. Sassen, mr G. Vixseboxse, P. J. Kapteijn, mr P. A. B'laisse, dr J. A. 'H. J. S. Bruins Slot, drs G. M. Neder- horst, drs H. A. Korthals en jhr mr M. van de- Goes van Naters. De stemming was geheim. Doch men gelooft, dat Spaak het merendeel van de Franse stemmen (18) en vele van die der Benelux-groep heeft verworven. De DDuitse Christen-democraat Von pren- tano zou vooral Italiaanse stemmen hebben gekregen. De Nederlandse delegatie wordt bij gestaan door de griffier van de Tweede Kamer, mr A. Schepel, terwijl ook een drietal Nederlandse stenografen aanwe zig is. Ook het bodencorps telt een Ne derlander, nd. de heer B. J Buitenman, wiens taak hier te lande het is, bezoe- Europa's staalparlement kiest voorzitter Frankrijk brengt eigen candidaat de Europese Kolen- en Staalgemeenschap met die van de Raadgevende vergadering te Straatsburg, het comité van ministers de Raad van'Europa en de minister raad van de gemeenschap voorstonden. Zodoende werd besloten, dat het Kolen- en Staalparlement periodiek rapport zal uitbrengen aan de Raadgevende ver gadering van Europa over haar werk zaamheden en ook verder zal er samen werking zijn tussen de verschillende lichamen. Het plan beoogt de Tweede Kamer van het Europese parlement samen te stellen door directe verkiezingen in de zes lan den. De Eerste Kamer zal dan door de regeringen benoemd worden. Nederland België geven de voorkeur aan aanwij zing van leden van deze Eerste Kamer met gelijk stemrecht om beter te kun- waken voor de belangen van de lan den, die zij vertegenwoordigen. Het resultaat van de studie van het Kolen- en Staalparlement voor de instel- aen Europees politiek gezags orgaan moet vóór 10 Maart 1953 worden voorgelegd aan de ministers van Buiten landse Zaken der zes landen. Deze wil- Eerste vereniging van hondenvrienden jN HUIZEN (N.-H.) is de eerste vereniging van hondenvrienden in ons land opgericht, die in overleg met de plaatselijke politie, zich tot taak heeft gesteld klachten wegens schade en overlast door honden aangericht, in vriendschappelijk overleg mei de gedupeerden te regelen en zoveel mo gelijk schade te voorkomen. Een aan tal vertrouwenslieden is aangesteld tot wie men zich met eventueele klachten over honden kan wenden. De vereni ging hoopt hierdoor te voorkomen, dat de plaatselijke overheid maatregelen neemt, waardoor alle hondcnliefheb- bers, dus ook de goedwillenden, zou den worden getroffen. Komt er straks olie uit Spanje Amerikaanse belangstelling Een groep Amerikaanse firma's en par ticulieren is van plan in Noord-Spanje een onderzoek naar olie in te stellen in samenwerking met de Spaanse regering. De „General American Oil Company of Texas" onthulde, dat zij de leiding zal hebben van het Amerikaanse syndicaat, dat de „Golyer and Macnaughton" een firma uit Dallas, die zich met bodem exploitatie bezighoudt en de „Delta Dril. ling Company" omvat. De groep zal een millioen dollars bij een brengen teneinde prospecteerwerk- zaamheden op een gebied van 62.000 hec taren van de Ebrobedding te verrichten^ De Spaanse regering zal hetzelfde bedrag in pesetas bijdragen en eventuele winsten zullen op basis van 50 gedeeld worden. Rotterdam. len nl. mee beslissen, omdat zij tenslotte later eventueel het Verdrag in hun par lementen zullen moeten verdedigen. Saarkwestie Hoewel er geen beslissing is gevallen, hebben toch Schuman en dr Adenauer enig resultaat geboekt tijdens hun ge- sprek onder'vier ogen inzake het Saarge- bied. Er werd een nieuwe basis gevonden voor de verdere onderhandelingen, welke dr Adenauer, naar hij zeide, nu met op timisme tegemoetziet. Inmiddels is besloten, de vergadering van het ministerscomité van de Raad Europa, die aanvankelijk was bepaald op 15 September, uit te stellen. De klacht van West-Duitsland, dat de regering van het Saargebied de door de Raad var Europa ingestelde conventie van de rech ten van de mens geschonden heeft, blijft op de agenda staan. Radar toch niet onfeilbaar In zijn schriftelijke uitspraak ov onlangs openbaar behandelde aanvaring tussen twee schepen in De Wielingen, zegt de Raad voor de Scheepvaart: „De (volgt naam van een der schepen) heeft goed gemanoeuvreerd door, ook nu hel schip met radar was uitgerust, de be staande uitwijkbepalingen in acht te De raad wil er nog eens op wijzen, dat meer en meer blijkt, dat op de radarpeilingen niet steeds ten volle kan worden vertrouwd, maar dat een fout van enige graden zeer goed mogelijk is. ZWEDEN MANOEUVREERT WEERI De Amerikaanse admiraliteit zal geen schepen naar Zweden zenden na afL van de oefening „Mainbrace", aldus Woensdag door het betrokken departe ment medegedeeld. De Zweedse regering zou te verstaan gegeven hebben, dat het ogenblik voor een Amerikaans vlootbe- zoek in de Zweedse wateren niet ge wenst is daar de Sowjet-Unie een ver keerde uitleg zou kunnen geven aan het Amerikaanse initiatief. Ter vrille van de politiek Gaf Eisenhower zijn principes prijs? Ike's bewonderaars oefenen ernstige critiek Generaal Eisenhower bereidt bespre kingen voor met zijn voormalige rivaal, senator Taft. Deze zou verklaard hebben dat hij en zijn fractie niet van plan zijn zich voor honderd procent achter Eisen hower te scharen, als de generaal niet kan aantonen dat zijn program overeen komt met Tafts ideeën over buiten landse- en arbeidspolitiek. Er zijn reeds vele aanwijzingen, dat Eisenhower zijn recente toespraken aan- Tafts mening. Dit heeft ten ge volge, dat sommigen van Eisenhowers meest enthousiaste bewonderaars hem gaan critiseren. Zij zeggen, dat Eisen hower terwille van politieke opportuni st hooggestemde principes prijs geeft. De Amerikaanse senator McCarthy, die bij voorverkiezingen voor een republi keinse senaatscandidaat in de staat Wis- zal Eisenhower steunen. Hij verklaarde, dat het „een ramp voor het land" zou zijn, als Stevenson werd ge kozen tot president. McCarthy zeide dat hij zijn beschuldigingen tegen communisten in de regering zal voort- Eisenhower op zijn beurt heeft nu be loofd McCarthy te zullen steunen indien hij als republikeins candidaat voor het senatorschap wordt aangewezen. Taft verklaarde gisteren „opgetogen" te zijn iver McCarthy's overwinning. Ramp op de Donau eiste 110 mensenlevens Volgens de laatste berichten van radio-Belgrado zijn bij het vreselijke ongeluk op de Donau 110 mensen om het leven gekomen. Het schip, de Nisj, gisteren gelicht. De kapitein, Ferdinand Nobile, is, hangende het officiële onderzoek, in hechtenis genomen. Chauffeur op Texel reed te snel Auto over de kop, tien mariniers gewond Meisje te Tilburg op tragische wijze omgekomen Tien mariniers werden gisteravond bij Den Burg op Texel gewond toen de auto, waarmee zij van een oefening Oudeschild naar het kamp De Mok terug keerden. over de kop sloeg. Acht van h zijn opgenomen in het hospitaal en ziekenboeg van Den Helder, een wordt in het kamp verpleegd en de tiende kon uit de ziekenboeg naar het kamp teruj keren. Hun toestand is niet ernstig. De chauffeur reed met grote snelheid en raakte in een bocht de macht ove: stuur kwijt. Enkele van de 17 militairen die in de auto zaten, werden op het weg dek geslingerd. De chauffeur zelf bleef ongedeerd. De wagen werd zwaar be schadigd. Te Tilburg eiste een verkeersonge luk een dode. Daar werd gisteren het 14-j. meisje Maria Stelling-a uit de Kard. van Enckevoirtstraat, op de speelplaats van een R.K.-meisjesschoor door een vracht auto aangereden. De auto had aardappe len afgeleverd voor de zusters die de school besturen. Terwijl een groep mëis- rondedans maakte op het speel terrein, reed de auto achteruit. Toen de kinderen opzij stoven, kwam Maria Stei- linga onder de wielen terecht. Het vierjarig kindje van het echtpaar T. Beekelaar in Nieuweroord (Dr.) spelend tegen een voorbijrijdende truck met trailer opgelop'efi en aan de gevol gen overleden. Bij Beetgumermolen in Fries land is de 69-jarige gepensionneerde kommies L. Dijkstra met zijn fiets door :n auto gegrepen en gedood. Zitting van Kamers wordt Zaterdag gesloten De buitengewone zitting van de Kamers der Staten-Generaal, die na de verkie zingen werd geopend, wordt Zaterdag middag gesloten. Met het oog hierop zuï-j len de beide kamers om kwart voor d het gebouw van de Eerste Kamer verenigde vergadering bijeenkomen. De zitting die Tinsdag (op Prinsjesdag) wordt geopend is de gewone zitting 1952 —1953. Knaap zet met vlieger Schiphol op stelten Brandweer moest er twee uur voor in 't geweer Twee uur achtereen is de Amsterdamse brandweer vannacht in touw geweest om vlieger in te halen, die op grote hoogte (300 meter) boven de stad hing en ernstig gevaar opleverde voor het lucht verkeer. Be vlieger was van een 17-jarige jon gen, die op het Galileïplantsoen woont- Terwijl hij aan het vliegeren was, ging de lijn schoot en kwam terecht in de takken van een populier in de tuin van sn klooster aan het Linnaeuspark. Het touw, waaraan de vlieger was be vestigd, was ongeveer 600 meter lang en vrijwel geheel uitgevierd. Deze -lange, schuin boven de stad staande lijn leverde uiteraard gevaar op voor het vliegver keer en derhalve werd onmiddellijk de luchthaven Schiphol gewaarschuwd, die op haar beurt de naderende vliegtuigen opdracht gaf niet onder de 400 meter te koersen. De nazi-kopstukken van Spandau Voorstel dienaangaande door de Westelijken bij de Russen ingediend T\E WESTERSE GROTE DRIE hebben de Russen .gisteren voorgesteld, het lot van de zeven nog in leven zijnde Nazi-kopstukken, die in de gevangenis te Spandau vertoeven, te verzachten. De zeven oorlogsmisdadi- iland jaarlijks voor ongeveer 100 millioen gers zijn: Rudolf Hess, de admiraals Raeder en Doenitz, de bankier Funk,schade ver00"af^ Wanneer slechts tien de diplomaat Von Neurath, de jeugdleider Baldur von Schirach en de leider Iden^voo^het'oplo^n^van1 gèvaarRjke van de oorlogsproductie onder Hitler, Albert Speer. Slechts Doenitz maakt i wegsituaties, zou al heel wat gewonnen een behoorlijke kans, de gevangenis levend te verlaten: zijn straf van 10 onverantwoordelijk> dat jaar is in 1955 voorbij. Duizenden paardenenthousiasten konden gisteren in Den Bosch hun hart ophalen bij het défilé, datétot slot van de trekpaardententoon stelling werd gehouden. Deze foto toont een overzicht van de finale. Vier aan vier stampen de machtige paarden langs de tribunes. „Belasting onjuist gebruikt" Schade door ongelukken f 100 millioen Verkeer wil meepraten over verbetering van wegen Door verkeersongelukken wordt in danks een opbrengst van ƒ222 mill, [verkeersbelastingen in '51, bepaalde drin- Walter Donelly, de Amerikaanse Hogejgende wegverbeteringen zo lang op zich Commissaris in Duitsland, verklaarde gis-1 laten, wachten. Dit zei mr H. A. H. Canter teren tegenover verslaggevers, dat de Cremers, voorzitter van de A.N.W.B., gis- Westerse landen deze stap gedaan hebben [teren in Rotterdam op de Wegenbouw- omdat de regels te streng zijn en het ge- dag, die in het Bouwcentrum werd ge vangenisleven iets menselijker en drage-houden. lijker moet worden gemaakt. De Geal-| De heer B. J. Kerkhof, erevoorzitter lieerde brieven waren geschreven op in-1 van de Ned. Ver. van Wegenbouwers, stignatie van dr Adenauer, de West-Duit-1 stelde voor een wegenfonds te stichten, se Bondskanselier. j dat niet alleen door de staat, maar ook De meeste Westelijke functionarissen door andere instanties wordt beheerd, verwachten^ dat de Russen het verzoek Hierdoor zou bereikt kunnen worden, dat botweg van de hand zullen wijzen. De Russen hebben weinig reden om in de zeven nazi's iets anders te zien. dan de gevaarlijkste vijanden die zij ooit hebben gehad. Zo behandelden zij hen ook in de gevangenis van Spandau, die in de Rus sische zone ligt en waar zij de gevange- nisregels in al hun gestrengheid toepas- Eens in de vier maanden hebben de lussen de leiding in deze gevangenis, welke voor 600 gevangenen werd ge bouwd, maar waarin nu slechts zeven vertoeven. De kosten worden ge dragen door de Duitsers zelf. Het zeven tal eet beter, wanneer de Westelijke mo gendheden de leiding hebben, maar de Russische behandeling is hoe streng ook correct. De regels waarvan het Westen herzie ning heeft gevraagd zijn die, waarbij de gevangenen slechts één keer in de drie maanden een bezoek van vijf minuten mogen krijgen en het recht hebben één brief per maand te ontvangen. Andere bij zonderheden van het voorstel zijn nog niet bekend, in afwachting van het Russische antwoord. de belasting die het wegverkeer opbrengt uitsluitend vóór onderhoud en aanleg van wegen zou dienen. De gedachte aan wegenbouw als werk verschaffing moet volgens de heer Kerk hof worden uitgeroeid. Want deze methode brengt niet alleen een evenwichtige be drijfsvoering in gevaar, maar dikwijls wordt ook klakkeloos handwerk voorge schreven. Dit betekent dan weer, dat een weg meestal duurder wordt, dat het vak kundig kernpersoneel uit zijn tempo wordt gehaald en kostbare machines staan te verouderen. WORDT Mr BACHG STAATS- SECRETARIS Volgens sommige bladen zou het oud- Tweede Kamerlid en de alg. secretaris van de Ned. Kath. Middenstandsbond, mr F. H. J. Bachg, worden benoemd tot staatssecretaris voor middenstandszaken bij het departement van Economische Zaken. Naar we vernemen is dit bericht zeker nog voorbarig. Mr Bachg zelf wist nog van niets. Op onze vraag of hy ge polst was. antwoordde hy: „Neen". Bijna geneel genezen van ae zware verwondingen, bekomen bij de on langs op hem gepleegde aanslag, arriveerde Hoessein Fatemi, Mossa- deq's oliedeskundige, gisteren vrolijk lachend op Schiphol. Fatemi heeft besprekingen gevoerd met dr Schacht en was op doorreis naar Perzië te Hamburg. DAT de commissaris der Koningin, mr A. Kesper, in het park Merwesteijn Dordrecht het oorlogs- en bevrijdings- ïonument van de beeldhouwer Hans Petri heeft onthuld. DAT voor de bouw van een coöp. melk- poederfabriek in Tuk bij Steenwijk laag- inschrljver was de fa Geertsma uit Terwispel met f 101.810 (hoogste f 121 010) DAT van 21 September tot 4 October het Allard Piersonmuseum te A'dam :n tentoonstelling „Luchtfoto's ontdek ken het verleden" wordt gehouden. DAT Prinses Wilhelmina gistermiddag tijdens haar verblijf in de hoofdstad een rondvaart heeft gemaakt door de Am sterdamse grachten. DAT de nationale kampioenschappen aor politiehonden in Bilthoven zijn ge- onnen door Bebosco van de Eindho- ense agent J. L. A. Wouters. DAT morgen in hotel Noord-Brabant i Den Bosch een tentoonstelling wordt gehouden van kantkloswerken, ven digd in België en op de enige Ned. kant- klosschool (l'Elégante in Den Bosch). DAT in de vacature-dr W. Drees n officieel tot lid van de Tweede Kamer is benoemd H. Peschar te Haarlem (P v d. A.). DAT de vierde mode- en huishoud beurs Femina is vastgesteld op 26 Sep tember tot 9 October in de Ahoyhal te DAT bij het opinie-onderzoek, ver bonden aan het Aalsmeerse bloemen- de meeste stemmen werden uit gebracht op de Drie Koningenwagen en op de luxe auto van J. Versluis. DAT de feesten in Breda (700 jaar stad) de stichting Breda Oranjestad een batig saldo van ƒ170.000 hebben opge leverd. DAT B. en W. van Venlo aan de raad 60.000 hebben gevraagd voor de af bouw van de St. Martinustoren DAT tijdens grondwerkzaamheden bij het kasteel Neercanne te Maastricht een menselijk skelet van' vóór 1800 is ge vonden. DAT er onderhandelingen worden ge voerd om de Leusderheide buiten de tijden der milit. oefeningen weer voor het publiek open te stellen. DAT op 26 Sept. de bouw van 150 wo ningwet-woningen in Wezep wordt aan besteed, waarbij de gunning alleen zal geschieden aan een Inschrijver die een geldschieter kan zorgen. DAT bijenkorven met 30 35 pond honing en kasten met 40 pond dit paar op de Veluwe geen zeldzaamheid en de kwaliteit bijzonder goed is. DAT het Alg. Ned. Verbond deze maand in Leopoldstad 'Belgische Kongo) afdeling zal oprichten. DAT gisteren in de Zeeuwse stromen voor het eerst op mosselzaad mocht den gevist, maar de vangst de moeite niet loonde. DAT de gemeente Gilze-Rijen grond heeft aangekocht voor de bouw van 100 woningen t.b.v. militairen. DAT gisteren het faillissement is aan gevraagd van de N.V. Nemogra te Alk maar, een montage-grafkistenfabriek, die te groots schijnt opgezet. DAT een der bekendste figuren uit de stad Groningen, de 58-jarige heer J. G. Sluiter, gisteren tijdens een bespreking op het G.E.B. onwel werd en 's avonds overleed. DAT de aanleg van de tweede rijbaan op de autosnelweg ArnhemNijmegen Maandag begint. DAT de twee bioscopen in Coevorden, die drie maanden gesloten zijn geweest, hun voorstellingen hebben hervat, daar de vermakelijkheidsbelasting is verlaagt van 35 tot 25 procent. DAT een 32-jarige inspecteur van een bedrijfsgroep uit A'dam is gearresteerd, daar hij mensen, die een zaak wilden beginnen voor ƒ100 oplichtte, door het te laten voorkomen dat hun papieren niet in orde waren. DAT het by de A'damse raad inge diende plan voor een autotunnel onder het IJ op ƒ70 millioen wordt geraamd en de bouwtijd 4 a 5 jaar in beslag zal DAT L. Seegers, voorz. van de com- mun. fractie, 25 j. lid is van de Amster damse raad? DAT de Prins Bernhardkazerne bij^ de Vlasakkers te Amersfoort, waar het tank regiment gelegerd is, wordt uitgebreid. Prinsjesdag in de huiskamer Reportage op het scherm wordt verfilmd en 's avonds her-uitgezonden T~\E NEDERLANDSE Televisie Stichting zal op Dinsdag 16 September van 12.25 tot plm. 13.40 uur als nationaal programma een rechtstreek se televisie-reportage geven van de opening der Staten-Generaal en het daarmede gepaard gaande ceremonieel. Voor het eerst in onze parlemen taire geschiedenis zal dus een groot aantal Nederlanders in de huiskamer ooggetuige kunnen zyn van het uitspreken van de troonrede en de daar mede verband houdende gebeurtenissen in en om de Ridderzaal, op het mo ment van deze gebeurtenis zelve. In de avonduren van deze Prinsjesdag zullen de televisiekijkers, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, met een tweede primeur voor Nederland kennis maken. Eveneens als nationaal program ma hoopt de N.T.S. dan namelijk van 10.15 tot plm. 21.45 uur een herhaling te geven van de complete 's middags uitge zonden reportage, die vanaf het beeld scherm gefilmd zal worden. Tot dusver was de daartoe benodigde apparatuur in Nederland niet aanwezig. Na lang expe rimenteren is de N.V. Multifilm in Haar lem er thans in samenwerking met Phl- lips-N.S.F. en de N.T.S. in geslaagd een installatie voor het opnemen van de zgn. kinescope-films te vervaardigen. In ver band met het experimentele karakter van deze installatie moet begrijpelijker wijs enig voorbehoud gemaakt worden met betrekking tot het uitzenden van het op te nemen film-materiaal. Mochten Alleen in Den Bosch Koper na sluitingstijd ook strafbaar De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft gisteravond met grote meerderheid van stemmen bepaald, dat ook de koper wanneer deze na sluitingstijd goederen van een winkelier betrekt, strafbaar zal wor den gesteld. Het voorstel daartoe werd ingediend door de voorzitter der K.V.P.- fractie, mr dr N. H. L. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer en lid van de vaste commissie voor de middenstand. 's-Her togenbosch is thans de enige gemeente in Nederland die een dergelijke verordening heeft ingesteld. Zij zal echter niet vóór 1 October aanstaande in werking treden. zich tegenslagen voordoen, dan zal des avonds een ander film-programma wor den uitgezonden. De V.A.R.A., die de avond-uitzending ven 16 September zou verzorgen, heeft haar zendtijd voor dit nationale programma afgestaan. HET WEER IN EUROPA Stockh. Helsinki Edinburgh Mflnchen geli. NNO NW wzw 17 3 13 11 20 10 15 0 14 1 geh. bew Aanhoudend vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: •gWy Tijdelijk veel bewolking, maar °P de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen in de kustprovincies tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noordoost. Morgenoverdag iets kouder dan vandaag. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 6.1019.02; maan onder 16-27, op 23.24 uur. Op 19 Sept. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1