Kerk zonder orgel is hond op drie poten RIJN- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 19S2 Bazar Kooikapel vanmorgen geopend MEDEWERKING GROOT EN GOED Als er in de jaarlijkse veelheid één bazar nodig is, dan is het wel de bazar, die vanmorgen in het wijkgebouw Irene door ds J. N. de Ruiter, predikant van de Hervormde wijkgemeente Koolwijk, werd geopend. Toen de Kooikapel ver voor de tweede wereldoorlog in gebruik werd genomen, was er sprake van een onvol ledig kerkgebouw. Het belangrijkste gemis gold zonder twijfel een orgel. Dat gemis is er nog en het is te begrijpen, dat het eigenlijk met de week groter wordt. Op de galerij boven de kansel werd een De opening van d.e bazar genoot grote niet onverdienstelijk harmonium gezet de organist moest maar zien, dat hij daar mee de Gemeente-zang in verantwoorde banen zou leiden. Het pleit voor de ver schillende organisten, dat zij daarin voor een aanzienlijk deel zijn geslaagd. We zouden niet willen beweren, dat in de Kooikapel minder goed zou worden ge zongen dan elders in de stad. Toch is een kerkorgel onontbeerlijk. Zo wel voor het gezicht als voor het gehoor. De kapel is des Zondags vaak geheel be zet en dan moet de Gemeente grote moeite doen om bij het zingen gelijk met het orgel te zijn, terwijl de organist, die uiteraard maar over heel weinig moge lijkheden beschikt, zich niet minder moet inspannen. Alleen die jarenlange inspan ning van Gemeente en organist verdient al een ruime bekroning in de vorm van van een orgel. Het aantal jaren, dat de Kooikapel oud is, rechtvaardigt boven dien de plaatsing alleszins. Het zal moe:- lijk zijn. in ons land een tweede kerk aan te wijzen, die, deze leeftijd bereikt heb bend. ook nog geen orgel heeft. Het heeft echter weinig zin een klaag zang aan te heffen over deze situatie. Be langrijker is, dat het voor de Kooiwijk gaat dagen. Er kómt een orgel. En dat zal niet lang meer duren. Er zijn mensen in de Herv. Gemeente, die er druk mee bezig zijn. Die zelfs al verschillende reizen heb ben ondernomen om zich op de hoogte te stellen. Want het moet ook gezegd, dat de aan schaffing van een kerkorgel ln deze tyd allerminst een sinecure is. De Kooikapel vraagt een instrument van ongeveer 20.000,—. Lukt het goedkoper klaar te komen, dan heeft men geboft. Daarom heeft de kerkvoogdij de Kooi indertijd verzocht zelf ook de handen goed uit de mouwen te steken. Haar zorgen zijn Im mers toch al zo groot. Men denke slechts aan de bouw van de Maranathakerk en de restauratie van de Hooglandse, twee urgente objecten, die een onbescheiden aantal honderdduizenden vragen. De Kooi heeft dit verzoek zonder aarze len ingewilligd. De bazar is er een van de resultaten van. Gisteren schreven we reeds, dat voor deze actie zeer veel mede werking was ondervonden. Dat is van daag overduidelijk te zien. Wie de bazar bezoekt, zal het wijkgebouw Irene zeker niet teleurgesteld verlaten. Over de op brengst durfden de organisatoren zich niet uit te laten. Toch mogen we wel ver klappen, dat ze in stilte op enkele dui zenden guldens rekenen, 't Is te hopen. Want dat zou de kerkvoogdij ook aan sporen een royale daad te stellen. Eerste poging lichting woonark mislukt Gemeentewerklieden hebben heden ochtend een poging gewaagd, de giste ren in de Langegracht gezonken woon ark weg te slepen. Men had daartoe op de kade een pomp opgesteld, zodra het scheepje genoegzaam leeggepompt zou zijn kon men dan met een sleepboot pro beren beweging in het ding te krijgen. Al spoedig bleek, dat het water hier voor te hard naar binnen stroomde. Door het werken van de schroef van de sleep boot zullen de lekken wel snel ver groot zijn, zodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het yzer van de onder bouw van de ark vrijwel vergaan is. Men zal zich nu beraden over een an dere manier om het obstakel uit de weg te ruimen. Wellicht zal een bok moeten aanrukken. De uit de ark geredde vrouw heeft, met het oudste kind, een onder komen in het politiebureau gevonden- Op advies van de dokter is het jongste kind elders ondergebracht Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Willem z v J Plug en M Struijs; Greta H d v C H Disseveld en W 1 Koch; Antonius S z v Th H van Schaik en C J Brasker; Geertruida J M A d v J van der Slot en G M van der Wal. Overleden: B Boere man 74 jr; D Uithol huisvr v Vonk 62 jr; H Abbink huisvr v Brandt 75 jr; J van Biezen zoon 1 jr; H Siere huisvr v Befj 69 jr; Haagse Politierechter Lompensorteerders veroordeeld De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste veertien dagen ge vangenisstraf tegen een lompensorteer der uit Leiden, die diefstal van lompen had gepleegd. De geschatte waarde van het gestolene was f 500 k f600. Zeven jaar had de man by zijn patroon gewerkt, toen had hij zich vergrepen. Mr Schaper, de raadsman, bepleitte dat voorarrest zou worden afgetrokken, zodat zijn cliënt niet meer hoefde te zitten. De man werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met aftrek. Een andere lompensorteerder uit Leiden stond in deze zaak terecht wegens heling. Hij erkende de feiten, doch be toogde, dat hij hoogstens voor zes k acht weken heling had gepleegd. HU was zonder werk geweest in dde tijd. Ook tegen hem werd veertien dagen gevan genisstraf geëist. Mr Schaper bepleitte een voorwaardelijke straf. Conform de eis werd verdachte veroordeeld. Vaasjes gestolen In de nacht van 19 op 20 Mei had een l06 werkman uit Leiden uit een magazijn van een aardewerkfabriek te Zoeter - woude vaasjes gestolen. Het was niet de eerste maal dat hU met de justitie aanraking kwam De officier van justitie vorderde maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Haagse Politie rechter wilde het nog eenmaal met ver dachte proberen en veroordeelde hem tot f40 boete of 10 dagen en twee maanden voorwaardelijk. Een andere los-werkman uit Leiden had met de vorige verdachte meegedaan. De eis tegen hem was f 25 boete en tv maanden voorwaardelijk. Conform de werd verdachte veroordeeld. Voor steunfraude veroordeeld Een los-arbeider udt Sassenheim had steunfraude gepleegd. Als Ijsventer had hij zijn inkomsten onvoldoende opge geven en nu stond hij op het matje bij de Haagse Politierechter. De officier van Justitie eiste veertien dagen voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. Conform de eis werd verdachte veroordeeld. belangstelling. Er waren ook enige leden van de kerkvoogdij, alsmede ds en mevrouw Van Achterberg namens de wijkgemeente Morskwartier. Ds De Ruiter vergeleek een kerk zon der orgel bij een hond op drie poten. Er mankeert iets aan. Hij deed een be roep op de komende bezoekers zich vooral mild in het kopen te tonen. Wie enigszins op de hoogte is van de voor bereidingen voor deze bazar, moet zeg gen, dat er prachtig, ja voortreffelijk werk is geleverd. Laten we echter be denken, aldus de predikant, dat het niet een kwestie is van ons kunnen, maar van ons mogen. Personen apart bedan ken wilde hy niet, omdat allen, mannen en vrouwen, zich hebben ingezet zo veel ze konden. Hierop werd nog een kop koffie ge dronken, waarna de verkoop begon. Tot hedenavond 11 Nieuw gebouw van het Rijnlands Lyceum Het Rijnlands lyceum te Wassenaar heeft zijn nieuwe vleugel in gebruik ge nomen. Hiermee werd het acute tekort aan lesruimte opgeheven. De uitbreiding omvat vijftien leslokalen, een biologie- lokaai en een gymnastiek-, teken- er muziekzaal. Vuurwerk sloot Borefts kaasfeest Mr J. J. Croles, burgemeester van Bodegraven, heeft gistermorgen bij de ontvangst van de kaaskoningin op het raadhuis, gesproken over de geschiedenis en de betekenis van de Bodegraafse kaas markt. Hij wees bij deze gelegenheid nog eens op de belangrijkheid van de pijler, die Bodegravens markt onder de export vormt. Door de plaatselijke groothandel werd in 1949 voor 30 millioen gulden kaas omgezet. Ruim 45 pet van deze zet ging naar het buitenland. Op de markt zelf was het gezellig druk. Op de Nieuwe Markt werd een dig kaasspel opgevoerd. Het spel, dat als titel „Van kaas tot koe" droeg, wai schreven door Jan Akkermans. Het liet zien, waar onze kaas in de wereld wordt gegeten. In de avonduren was er een optreden van de bekende radio-ensembles Vrij en Blij en Mandolinata oJ.v. Wessel Dekker. Het feest werd gesloten met een vuur werk op de Nieuwe Markt. Dit poppenhuis is er een bewijs van, dat de medewerking aan de orgelbazar in het wijkgebouw Irene niet alleen veel, maar ook goed was. Foto N. van der Horst. Fleurig Oranjefeest in Warmond met vinnige strijd „Zoals vroeger wordt het nooit meer meneer" (Van een onzer verslaggevers) „Nee meneer", zei een man met een zeer droefgeestig uiterlijk en een mond vol gouden tanden gistermiddag tegen ons, toen we in een Warmonds hotel even uitbliezen van 't Oranjefeest, „zoals vroeger wordt 't nooit meer. Ik heb eens een heer naar bed geholpen die zo'n dag teveel limonade ge dronken had. 'k Heb zijn schoenen uitgetrokken en laten er nu twee tientjes uit zijn broekzak vallen. Dat was een tientje per schoen meneer, waar vind je dat nu nog?" Deze man moge reden tot klagen gehad hebben over het aan-lager-wal-raken van het mensdom, wij geloven dat men zich daar in Warmond best amuseert, twee dagen lang. „zwak geslacht" in de loop der jaren al wat gedevalueerd, maar hier werd wel Een feest op een dorp heeft altijd veel nor op dat in een stad. De gemeen schapsgeest is er nog zo hecht. De pret tige beslotenheid van de huizen, de in tieme sfeer, het elkaar kennen, alles werkt er toe mee een feest te maken zoals er eigenlijk maar één in een heel jaar te maken is. „Alle Inwoners wordt verzocht de vlag uit te steken", lazen we op de hel oranje gekleurde biljetten van de stichting die de feesten organiseert; het resultaat heeft de verwachtingen beantwoord. Je kunt nog zo'n slechte bui hebben, als je de tol van Warmond eenmaal gepasseerd bent zie je louter opgewekte gezichten, zee van wapperende vlaggen en op bepaalde punten nette heren met rozet ten op de revers ten teken van hun waar digheid. Die heren spelen een zeer be langrijke rol, want zij moeten precies de uitslagen van de kinder- en volksfeesten noteren, en geloof maar dat er fel om de prijzen gestreden is. Ochtends vroeg begon het feest al een muzikale rondgang en onmid dellijk daarna kregen de kleintjes een kans in sportieve strijd een mooie prijs te veroveren. De groteren kwamen in de middaguren aan bod en naarmate de verstreken nam de publieke be langstelling voor hun verrichtingen toe. Vooral het langdurige nummer zakslaan jongens trok heel wat bekijks. Twee geblinddoekte jongens moesten, op een touwen opgehangen paal zittend, el kaar met een zak, gevuld met stro, om ren slaan. Wie het langst bleef zitten had gewonnen. We hebben menig be zorgde ouderblik opgevangen bij het dof bonzen van de zakken op de jongens- n en -benen, 't Klonk wel onheil spellend, maar blauwe plekken kun je daarbij moeilijk oplopen. Alleen kregen de rozettenheren ook wel eens een tik als ze een gevallen strozak in de hand van een wapenloze ridder wilden drukken Trouwens, het zich verplaatsen op een langs een paal ronddraaiende ton. alleen gesteund door een nogal slap gespannen touw, is ook allesbehalve een gemakke lijke taak. Heel wat buitelingen zijn er gemaakt op het kleine pleintje voor het oude raadhuis, maar dat gaf niet veel, want de concurrent redde het ook nooit zonder enige valpartijen. Verderop in de voor alle verkeer ver boden dorpsstraat kruiden meisjes wie belende tonnetjes, later gevolgd door de jongens die dezelfde met latten moeilijk gemaakte baan moesten afleggen. En dan sloegen heerlijke geuren en een stroom van lawaaiige klanken je tegen als je de hoek omsloeg bij de Baan. Daar stond een heuse, bont geschilderde draaimolen, je kon er schieten in een tent en je maag bederven met alle heerlijkheden, die er maar op de aardbodem te vinden zijn. Zelfs de paters vonden het hier plezierig en een tijdlang is de schiettent schuil gegaan achter ontelbare zwarte soutanes en witte boordjes. Pofige dames Op een betegeld schoolpleintje traden de dames boven zeventien jaar om half vijf tegen elkaar in het krijt. De heren hadden na lang confereren eindelijk de blokjes bij de vier uiteinden van het kruisvormige touw goed gelegd en toen was het trekken geblazen. Nu is de term 1 9 jaar: 1 Cecilia n Winsen, 3 Dinie m Dam, 5 Rietje heel duidelijk gedemonstreerd dat de da heel wat mans zijn. Van opgeven weten ze niet en alleen uitputting kon eind maken aan de vinnige trek- partijen, die de dichte haag toeschouwers minuten lang in de grootste spanning hielden. Schoenen met rubber zolen de heel gewone foefjes. Touw de hand slaan was al wat geraffineerder, beste truc was ongetwijfeld eerst kalm aan doen en later alles op alles zetten, als de anderen al hartklop pingen van inspanning hebben. Op het stoeltjeverwisselen hebben we laar niet gewacht. Als de dames een maal aan het touwtrekken zijn weten ze voorlopig niet van ophouden, daar kun- »n ze in Warmond over meepraten. Uitslagen Korfballen voor meisjes van 6 jaar: 1 Tineke de Winter, 2 Leentje Roest, 3 Anki Paardekoper, 4 Maartje van Leeu- en, 5 Maria Sikking. Korfballen voor meisjes van 7 en 8 jaar: 1 Ali Zandvliet, 2 Beppie-van Rijs wijk, 3 Ina v. cL Bent, 4 Treesje Hoek. 5 Anki Heil. Hardrijden op de step, jongens 8 jaan C. van Rijn, 2 Chris Zwetsloot. 3 Hans Niekerk, 4 Klaas van Leeuwen, 5 Piet Meskers. Idem voor meisjes Beugelsdyk, 2 Wiesje v. d. Horst, 4 Annie Scheltens. Zaklopen voor meisjes van 10 jaar: 1 Joke van Kempen, 2 Willy Houweling, 3 Thea Willemsen, 4 Ans de Winter, 5 Kobi jn Wissen. Idem jongens 9 jaar: 1 J. de Winter, 2 Theo Vergeer, 3 Eef van Winsen, Gerard Koppers, 5 P. Sikki. Blokjeslopen meisjes 11 en 12 jaar: E Lenie de Greef, 2 Ali van Nobelen, 3 Ali van Winsen. 4 Nelly van Dam. Idem jongens 11 en 12 jaar: 1 Nico Waasdorp, 2 Kees van Winsen, 3 Kees var Grieken, 4 Piet Scheltens. Idem jongens 10 jaar: 1 Koos Zwet sloot, 2 Frank Walenkamp, 3 J. Schaven maker, 4 Kees v. d. Zalm. Houtjes rapen Jongens 6 en 7 jaar: 1 Stan Walenkamp, 2 Jaap Meskers, 3 Thé van Rijn, 4 Hubert Ritzen, 5 A. Bentem. In een ander deel van het dorp werd het ringsteken met paard en tweewielig rijtuig gehouden. Hiervoor bestond grote belangstelling en ook de deelneming zeer groot. De aantrekkelijkheid var spel werd nog verhoogd door de fraaie versieringen van de wagens. Na span nende ritten kwam de volgende uitslag uit de bus: 1 Mien Kors-Buitenlaan, 2 P. van Leeuwen-Toos van Leeuwen, 3 J. van Rijn-Mien van Schie, 4 F. Ruigrok-Truus Vergeer, 5 W. v. d. Geest-Hulsbos. Voor de mooiste versieringen werden de volgende prijzen uitgereikt: 1 P. van Leeuwën, 2 C. v. d. Vlugt, 3 K. Koudijs, 4 F. Ruigrok. Vandaag worden nog enkele volks spelen, waaronder het befaamde tob betje-steken gehouden. Voor de korte- baandraverijen is met 21 paarden inge schreven, waaronder zeer bekende dra vers als Allouez, Miss A, Nanda O, O'Nelly Zora, Notre Dame enzovoort. Gistermorgen werd het Rijnlands Lyceum aan de Backer shag enlaan te Wasse naar met een nieuwe vleugel uitgebreid. Een foto van deze vleugel, die het licht volop binnenlaat. Nieuwsflitsen uit de omstreken KATW11K Wedvlucht De Rhjjnmonders De Rh ij nmonders deden mee meit i wedvlucht van Weert af met een aantal oude en jonge duiven. Afstand 140 km. In concours 70 dieren. Gelost werd om 12.30 uur. Eerste duif *15.04.31 uur, snel heid 890.1 m per minuut. De uitslag was: J. Heemskerk 1 7 12, N. Verkalk 2 5 11 18, H. M. Tjebbes 3, P. Varkevisser 4 9, A. Grimbergen 6, B. Paauw 8, H. Heemskerk 10 15 16, W. van Rijn 13, J. van Sóhie 14, L. Noort 17. Gemeenteraad Donderdagavond om half 8 komt de gemeenteraad bijeen. De agenda: benoe ming leden commissie woonruiimtewet 1947, tevens commissie van advies inzake huisvestingsaangelegenheden; aankoop stukjes grond aan Molenweg; wijziging de gemeentebegrotingen 1951 en 1952; voorlopige vaststelling van de gemeente- rekenimg 1950; aangaan van een geld lening van f308.000 voor de financiering van scholenbouw; wijziging begrotingen 1951, t.b.v. het gas-, water- en electrioi- teitsbedrijf; verlaging van het schoolgeld voor uitgebreid lager onderwijs; beschik baarstelling van een crediet i.v.m. stijging aantal leerlingen openbare school; mede werking voor de Herv. scholen, de R.K. school en de school voor Geref. 1.0. te Katwijk aan Zee; vaststelling bedragen per leerling voor 1953, eveneens voor de b.l.o.-schoten, en tenslotte een praeadvies inzake de kern van het wederopbouw- KATW11K AAN DEN R11N Uitslag puzzletocht Na veel rekenen ds de uitslag bekend geworden van de door de Oranjevereni ging gehouden fiets-puzzletooht. Van de 60 deelnemers kwamen er slechts 20 aan de start. De prijswinnaars zjjn: 1. Joop Koelewijn, 2. Rinus v. Paridon, 3. Adri Zuijderduyn, 4. Cor Winters. De prijzen kunnen bij de eeoretaris worden gehaald KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag 11 September: hoog water 8.09 en 20 39; laag water 3.48 en 16.05 uur. Uitslagen K.W.Z. De damolub K.W.Z. speelde de eerste ronde van de bekerwedstrijd. De uitsla gen zijn: Eerste klasse: T. van Beelen P. Meijvogel 02, Ohr. HeemskerkG. Pluimgraaf! 11, Jac. van der PlasY. de Wilt 0—2, A. Herbert—A. van Duy- venbode 02, Jac. van der PlasJac. Pluimgraaff udtg. Tweede klasse: Jac. de EestD. Meijvogel 20, Nic. de Jong D. Barnhoorn 11, B. van RijnJ. Dub- belaar 1—1, L. BrouwerJ. van Rijn 0—2 RÏ1NSBURG Spreekbeurt Ds P. J. Dorsman van Schelluinen zal Vrijdagavond 8 uur in Vliethof spreken, Aangifte leerlingen tulnbouwavondschool Voor de eerste en tweede klas van de tuinbouwavondschool, die op Dinsdag 23 September begint, kan men zich Woens dag 17 September om half acht in de o.l. school opgeven. Rapporten, diploma's enz. meebrengen. Het is mogelijk, dat op Donderdag 18 September een toela tingsexamen gehouden wordt. Voor de voorbereidende klas moet men zich op dezelfde plaats en tijd opgeven. Het toe latingsexamen hiervoor wordt op 18 September 's avonds om half acht afge nomen. Schoolrapporten meebrengen. Op 1 October 1952 moeten de candidaten de veertienjarige leeftijd hebben bereikt. In deze klas wordt les gegeven in Ned. taal, rekenen, economische aardrijks kunde, boekhouden, plant-, dier ei tuurkunde. Bij voldoende deelneming zal ook een cursus in de bollenteelt den gehouden. Hiervoor moet me jaar oud zUn en in het bezit van diploma alg. tuinbouwcursus of tuin bouwschool. Men dient zich op 17 Sep tember te 8 uur 's-avonds in de o.l. schooi aan te melden. Na 1 October worden geen nieuwe cursisten meer aangenomen. Tegen de t.b.c. Zaterdag 13 September wordt in onze gemeente de collecte voor „Draagt el kanders lasten", het t.b.c.-fonds van het C.N.V., en voor het Zuid-Nederlandse sanatorium gecombineerd gehouden. Een aanbeveling lijkt ons overbodig. Intrede ds Brüning Ds K. Brüning hoopt op Zondag 21 September zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk (art. 31). 's Ochtends hall elf wordt hy bevestigd door ds Joh. de Wal. De intrede heeft plaats 's avonds m half zes. Predikantsbevestiging Ds J. Bijleveld zal op Dinsdag 4 No vember in een te houden avonddienst worden bevestigd als predikant van de Geref. Kerk. De intrede zal geschieden op Donderdagavond 6 November. VALKENBURG Autobotsing Bij het passeren van het nauwe ge deelte van de Voorschoterweg ter hoogte de z.g. „Krom" kwamen gistermid dag twee auto's met elkaar in botsing, men bedenkt, dat het wegdek hier breedte heeft van 5 meter, en dat de auto's beide een breedte hadden van 2,40, dan is het niét te verwonderen, dat de schuldvraag hier zeer moeilijk te be antwoorden was. Persoonlijke ongeluk ken kwamen bij deze botsing niet voor. maar de materiële schade was aanzien lijk, aangezien bij beide voertuigen de achterwielen volkomen ontwricht wa ren. De politie moest enige tyd het ver keer regelen. GEBOREN: Gertrude C C, d v H A Hooijmans en M G A van der Ham; Ger- rit, z v H de Wit en T van Duyn. Raad van Sassenheim Kroningsfonds „Flora 1953" krijgt ƒ200 in plaats van ƒ25 K.V.P.-raadslid J. C. Schrama gehuldigd Of de heren raadsleden van Sassenheim toespraken verwachtten in verband met het jubileum van de heer Schrama weten we niet, een feit is echtr dat de agenda, die altijd nog zeventien punten bevatte, in een ongekend snel tempo werd afge werkt Dat deze vergadering een feestelijk karakter droeg bleek uit de prachtige bloemen op de tafel. De raadzaal fleurde er heüemaan van op. ten. Daarom werden aanvullende voor schotten van het Rijk gevraagd, welk verzoek is ingewilligd. De subsidies voor de kruisverenigingen over 1951 werden vastgesteld. Een bij drage van f20 werd verleend aan de stichting voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland. In de vergadering van 18 Juni werd be sloten aan het kroningsfonds „Flora 1953" een bijdrage te verlenen van f25, doch er is gebleken dat verscheidene omliggende gemeenten een veel hoger bedrag be schikbaar hebben gesteld. Gezien het feit dat Sassenheim als bloembollengemeente de meeste bollen exporteert werd de bij drage verhoogd tot f200. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van de eerste burgemeester Helsinki betreffende de uitwisseling goede wensen ter gelegenheid van Olympische spelen aldaar. In een nadere toelichting verklaarde de voorzitter, bur gemeester jhr mr R. Sandberg van lens, dat hij aan onze plaatsgenoot A. 't Hof, die ook aan de spelen heeft deel genomen, een brief met goede we had meegegeven, bestemd voor zijn ambt genoot te Helsinki. Het verzoek van het bestuur van Ned. Herv. school om medewerking verlenen voor het aanschaffen van enkele schoolmeubelen en leermiddelen, ten be drage van f 6000, werd ingewilligd. Ook de De Visserschool afd. l.o. zal f85 ont vangen voor de aanschaffing van leer middelen wegens uitbreiding van het leer lingenaantal. Het bestuur van deze school had tevens de medewerking van de raad ingeroepen voor het betegelen van het voorste ge deelte van de speelplaats van de school. Bij regenachtig weer kan dit deel niet als zodanig gebruikt worden, terwijl toch grote behoefte aan bestaat, gezien de toeneming van het leerlingental. De specteur achtte verbetering van de stand gewenst, hij zag echter een goed kopere manier. De gevraagde medewer king zal worden verleend tegen zo gering mogelijke kosten. Achterstallig onderhoud Reeds enkele malen is in. de raad sproken over de kosten van achterstallig onderhoud van enkele complexen arbei derswoningen. Deze kosten zijn aanmer kelijk hoger geweest dan de daarvoor vrijgekomen middelen tengevolge van de opschorting der aflossingen gedurende twee jaren. In een vroegere vergadering werd besloten een aanvullend voorschot van totaal f44.000 te verlenen, doch de werkelijke kosten bedroegen f55.367.81. Het verschil zou worden gedekt door het bij de woningbouwvereniging „Vooruit gang" per 1 Januari 1948 aanwezige on- derhoudsfonds. Drie van de vier com plexen zijn gebouwd met rijksvoorschot- VOOR SCHOTEN Inbraak aan Leidseweg Gisternacht is ingebroken bij de fam. D. aan de Leidseweg. Toen de familie ontwaakte kwam men tot de ontdekking dat ongewenste bezoekers de inhoud van kasten en laden hadden overhoop ge haald onderwijl zich tegoed doende aan fruit. Voorlopig worden enkele spaar potten van de kinderen vermist. De poli tie stelt een onderzoek in. Mannenverenlglng De vergadering van de Geref. Mannen- vereniging die abusievelijk was aange kondigd voor hedenavond, wordt vol gende week Woensdag, 17 September 8 uur gehouden. Gisteren is een grote klok in de nieuwe toren van de Oude Kerk te Ka&wijk aan Zee gehesen. Deze heeft de wederopbouw van het geschonden bedehuis aan de boulevard gecompleteerd. De klok draagt het volgende randschrift: 't Geschonden Katwijk kreeg zijn aanzicht weer De kerk herkreeg haar toren Gedenken die mij horen De goedheid Gods en geven Hem de eer Ao Di 1952. Foto D. Kruyt. ALPHEN AAN DEN RUN Wedvlucht Alphense vriendenclub Concoursvlucht met oude en jonge duiven van Weert at. Los om 12.30 uur met O wind. Aankomst eerste duif 2.45.28 uur en laatste duif om 3.4.0 uur. Uitslag: 1. 5 en 25 D. G. Vaartjes; 2. 18 en 24 A. Boesveld; 3, 12 en 13 Th. A. v. d. Elshout; 4 W. Tromp; 6 L. Starre- veld; 7 H. P. de Wit; 8 E. van Wilgen; 9. 11 en 28 J. A. Vernes; 10 J. Rooda; 14, 17 en 27 M. Bijsterveld; 15, 16, 23 en 26 A. Groenendijk; 19, 20 en 22 D. Verkade; 21 en 30 P. Sneeuw; 29 H. Verschuur. Juniorenafdeling van Weert af. Uitslag: 1. 2 en 7 A. Blom; 8 en 5 Tb. G. v. d. Elshout; 4 en 8 H. Groenendijk; 6 N. van Wilgen. Gongwedstrjjd A.S.C. De Alphense schaakclub opende het nieuwe seizoen met een gongwedstrijd, waarvoor grote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer A. H. Hooyer, sprak een welkomstwoord. Hij hoopte, dat de club een succesrijk jaar tegemoet zoi gaan. De uitslagen van de gongwed strijd zijn: groep I: 1. D. Posthuma, 2. A. Zweers, 3. A. Post; groep H: 1. A. Kooy, 2. J. Kampen, 3. J. G. Kardol; groep III: 1 A. Volbede, 2. H. Raihder, 3. Th. Ver boom; groep IV: 1. J. v. d. Laken, 2. D. J. Wijnbeek, 3. A. de Hoed; groep V: 1. H. Kleijweg, 2. T. Demoet, 3. W de Ruijter. Volgende week wordt gestart met de wintercompetitie HAZERSWOUDE Burgerlijke stand OEBOTEN: Mieke, dr van A. van den Bosch en J. P. Grootendorst; Johanna W., dr van C. Kroon en E. de Koning; Johanna C., dr van C. Loomans en H. van Zanten; Antje. dr van W. Poot en A. I. Boer; Arie. zn van A. de Kort en G. van Zwieten; Jan W., zn van P. Ver meulen en J. Vis. GETROUWD: F. J. Hermsen en A. M. Dekker, G. Maaskant en A. Koetsier. Burgemeester De burgemeester ds van* zijn verlof terug en heeft zijn ambtsbezigheden De Westerdük Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het aanbrengen van een gesloten wegdek op de Westerdijk alhier. De weg zal eerst verhard worden, ter wijl op enkele plaatsen de wegberm steviger moet worden gemaakt. Voor de industrie, gevestigd aan deze v-eg, zal een en ander een grote verbete ring zijn, terwijl ook de bewoners var dit gedeelte der gemeente zeer gebaat zullen zijn bij deze mooie verbetering. Op de Oost er-weg is reeds een gesloten wegdek aangebraoht. Burgerlijke stand GEBOREN: Jan, z v J Brus en M S Oostermann; Martinus Chr A A, z v M J v Diemen en C A v d Poel; Bernar- dina CM, dvHWvd Hoorn en M A Verheugd; Kommer E, z v K E Roskam en G Dolfing. ONDERTROUWD: L Hoekstra, 20 j, Heemstede en A Blom, 23 j. GEHUWD: J Klok, 25 j, Beemster en E Kloek, 23 j. OVERLEDEN: S Zwaan, 75 j, weduwe van C Brus. OUDE WETERING Zilverpapieractie Gesteund door de regelmatige bekend makingen door ds Knottnerus in het kerkblad en de oproep tot meer sparen is diaken J. v. d. Berge er in geslaagd op geregelde tijden een pakket van 10 kg zilverpapier naar Dubbeldam te zenden, waar een grote inzameling wordt gehou den voor een blind, meisje, dat aan geleidehond moet worden geholpen. Deze inzameling zal nu geyolgd worden door een gezellige avond in het paviljoen De Brasem op Woensdag 17 September des avonds half 8. De toneelclub van Leimui- den zal De tante van Charley opvoeren. Afgesloten rijweg Van heden af is de verkeersweg West einde te Roelofarendsveen wegens nood zakelijke herstellingen voor het verkeer afgesloten. Het verkeer wordt van het gemeentehuis af tot aan de grens Nieuwe Wetering, Ripselaan, geleid de provinciale weg. ROELOFARENDSVEEN Oranjefeesten begonnen. Gistermiddag gingen de vlaggen uit er verschenen hier en daar op revers oranjespeldjes. Dit begin van feestvreug de liep gisteravond om hall 7 uit in eer muzikale rondwandeling met Liefde voos Harmonie. Na afloop hiervan knipte burgemeester J M. H. L. Hoynk van Papendrecht het lint door, dat de toegang tot het feest terrein versperde. De Veenders maakten toen gauw een gretig gebruik van de ge legenheden tot vermaak. Wij vestigen nog de aandacht op de oliebollenkraam in het dorp. Het resul- van de oliebollenverkoop is voor het comité voor kinderuitzending. In de commissie tot onderzoek van de rekeningen 1950 en 1951 werden benoemd de heren J. Duindam. K. W. van Breda en J J. Wesseling. In de commissie van advies woonruimtewet werden herbe noemd de heren J. C. Schrama, J. W. Kortekaas. E. Dijkstra. G. Schram en J. G. Langendonk. Het subsidiebedrag voor het burgerlijk armbestuur werd, gezien de verhoging van de kosten van verple ging, met f 11.300 verhoogd tot een totaal van f53.800. Het verhuren van een gedeelte van „De Schooltuin" aan de heer G. Wijntjes werd nader vastgesteld. De N.V. Baartman en Koning had verzocht van het naast het perceel Wilhelminalaan 10 gelegen ter rein een strook van één twee meter breedte te mogen kopen, zodat 't mogelijk zal zijn daar een garage te bouwen. In de toekomst zal echter op het resterende terrein een woning worden gebouwd, hoe wel het terrein daarvoor eigenlijk al aan de kleine kant is. Genoemde firma is ook al geholpen met een strook grond van vijftig centimeter. Deze strook zal nu ver kocht worden tegen een prijs van f12 per vierkante meter. Na enige comptabiliteitsbesluiten was de agenda afgewikkeld en was het tijd een korte viering van het zilveren jubileum van de heer J. C. Schrama als raadslid. Een officiële viering van dit jubileum, waarbij ook de raad wordt uit genodigd, is in voorbereiding. Sociaal-voelend mens" Als eerste spreker richtte de voorzitter zich tot de heer Schrama. Hij memo reerde enkele voorvallen uit de gemeen teraadsvergaderingen van de afgelopen 25 jaar, die de jubilaris zo ka rakteriseren. Na de eerste ver gaderingen bleek al duide lijk dat de heer Schrama een sociaal voelend mens is. Hij stak zijn mening nooit onder stoelen of ban ken. „De kie zers hebben", aldus de voor zitter, „in 1927 hun vertrou- schonken en ge J- C. SCHRAMA hebt dit ver trouwen niet beschaamd. Dit vertrouwen is gebleven, ook omdat ge op een zo ondubbelzinnige wijze steeds opgekomen zijt voor de belangen van deze gemeente". De voorzitter schorste de vergadering voor enkele ogenblikken om de jubilaris officieel geluk te wensen met dit jubi leum. De overige raadsleden volgden dit voorbeeld. Na de heropening sprak de heer Van Breda namens de raad woorden van dank en waardering tot de heer Schrama. Spreker had 25 jaar lang met de jubilaris samengewerkt en steeds was het hem en de andere raadsleden opge vallen, dat de heer Schrama een aparte kijk op de dingen heeft. Bezield met een groot sociaal gevoel stond hij steeds op de bres als het ging om de belangen van de arbeidersbevolking. Sarcastisch werd hij wel eens genoemd „de man van geor ganiseerd overleg", maar een feit is, aldus de heer Van Breda, dat de jubilaris met dit nieuwe gezichtspunt aankwam en het niet meer los liet. Welslagen der democratie De derde spreker was de heer Korte kaas. fractieleider van de KVP. Hy on derstreepte speciaal de woorden van de burgemeester, een man die niet tot de party van de heer Schrama behoort en ook niet uit hetzelfde sociale milieu stamt. Spreker zag in de woorden van de burgemeester een welslagen van de de mocratie. De heer Kortekaas vond het een zegen dat nu ook arbeiders vertegen woordigd zijn in verscheidene regerings lichamen. De heer Schrama beantwoordde de sprekers op de voor hem zo karakte ristieke wijze. Hy toonde zich voldaan over de grote waardering, die hij deze dagen heeft mogen ondervinden en deelde zijn lidmaatschap van de raad in drieën: de eerste acht k tien jaar, waarin hy als eenling heeft moeten vechten tegen ge matigd conservatief liberalisme; een overgangstydperk en tenslotte de zeer goede samenwerking met de raadsleden en het college van B en W in laatste jaren. Er wordt, aldus de heer Schrama, niet meer zo „gevochten" als vroeger. Voorts sprak hy waarderende woorden, tot de leden van de woonruimtecommis sie, die zo'n moeilyke taak hebben. Spre ker vond het een goed ogenblik nu nog eens de nadruk te leggen op het feit, dat de gemeente thans 25 pet meer huizen bezit dan in 1945. En nog steeds baart de wachtlijst vele zorgen. We zien nu, on danks de soms afbrekende critiek, meer blyde dan boze gezichten. Na een zeer kort woord van de voorzitter werd de vergadering gesloten. RIJNS ATERWOUDE Burgerlijke stand WOUBRUGGE Gemeenteraad Maandagavond 8 uur vergadert de raad. Agenda: geldlening met bank voor Ned. gemeenten; benoeming oommissie woonruimtewet 1947

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4