B. en W. hopen redelijk verzorgingspeil te kunnen handhaven Belangrijke vraag: hoe regelt het rijk de financiële verhouding? Tonnen renteverlies door de eisen van Ged. Staten MCi-XE Cijfers en feiten S3 Eierenrover, knoeiende chauf feur en werkend kind NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 Leidens begroting voor 1953 Onderwijs en sociale zaken vragen steeds grotere bedragen Toen het college van B. en W. op 18 Maart het besluit nam, 6 September aan te houden als richtdatum der verschijning van Leidens begroting voor 1953, zullen de zes heren zelf wel even hebben getwijfeld. Betekende een zo vroeg tijdstip niet een geforceerd teruggrijpen naar de vooroorlogse ge bruiken In September de verschijning, in November de behandeling van het ontwerpenfin, het was te proberen; 6 September was dan ook maar een r i ch t datum. Geen wonder, dat men thans ter afdeling financiën der gemeentesecretarie verheugd is, dat het lukte, de zesde September aan te houden, zonder forceren. En op deze wijze is de normale gang van zaken hersteld. Het „huishoudboekje" van de gemeente is weer bij en zal nu, naar men hoopt, ook bijblijven. Dat op zich zelf is reeds een wetenschap, die ver trouwen wekt. Dit zegt natuurlijk nog niets over de diverse posten van het huishoudboekje, vooral niet omtrent de bedragen, die Leiden heeft moeten of nog zal lenen om evenwicht te brengen tussen de inkomsten en uitgaven. Want men kan gerust aannemen, dat het ook in Leidens grootste gezin, de Sleutelstedelijke gemeenschap, een toer is de eindjes aan elkaar te knopen, een minstens even grote toer als bij U thuis en bij ons thuis. Nu is het eigenaardige, en ook het dige, dat er voor dat gemeentelijk huis houdboekje steeds meer belangstelling gaat bestaan. Steeds meer burgers onze goede stad nemen met inte kennis van wat er zo al omgaat bij de behandeling van de begroting. Op poli tieke vergaderingen wordt ook het aantal vragen om inlichting en verklaring als- Dat is ook best te begrijpen, want meer dan voorheen wordt beseft, wat er van af hangt, of de gemeente over de nodige financiën kan beschikken. Men denke slechts aan de bouw van woningen scholen, aan de uitvoering van beslist noodzakelijke werken en ook van minder urgente werken ter bestrijding van de wèrkloosheid, aan tal van sociale voorzieningen en de vele subsidies. Het toestaan van credieten voor al deze zaken kan slechts geschieden, als de be nodigde gelden beschikbaar kunnen wor den gemaakt. En vooral in de huidige omstandigheden wil dit maar al te vaak zeggen: als de gelden kunnen worden ge leend. Hierin nu is Leiden de laatste jaren wonderwel geslaagd en het is al daarover, dat de inwoners zich mogen /erheugen. Dank zij het werk van houder Van der Kwaak en zijn staf heeft Leiden een voorsprong verkregen op dere gemeenten, vooral ten aanzien de woningbouw, die immers berust op ;eldleningen. Geleide,,boekje" Vorige jaren kon men spreken var geleide b r i e f, die B. en W. bij het ont werp der begroting voegden om het al gemene beeld te tekenen. Dit jaar men de brief gevoeglijk een boekje men, gezien de omvang van een pagina of 28, een drietal staatjes inbegrepen. De doelbewuste uitbreiding van brief tot boekje had twee aanleidingen: ter wille van de interesse van raad en burgerij voor deze materie wilde het college de inhoud er van populariserenen INVESTERINGEN Evenals voor 1952 is voor 1953 weer f 125.000 geraamd voor ka pitaalsuitgavendit wil zeg gen, en men lette daar goed op, voor rente en afschrijving van nog •te voteren credieten. Dit bedrag is uiteraard slechts toereikend voor de meest urgente nieuwe investe ringen. B. en W. kunnen niet na laten hun vreugde uit te drukken over het feit, dat ook tijdens de zwaarste financieringszorgen de investeringen te Leiden doorgang konden vinden. Als men bedenkt, dat de gemeente verschillende be langrijke werken onderhanden heeft en in die omstandigheden zelfs nog kans heeft gezien nieuwe aan te pakken, dan is er wel re den tot tevredenheid. In dit ver band moge worden opgemerkt, dat Leiden voor de spoorwegwer- ken reeds f 2.97 millioen heeft uitgegeven en voor de noodzake lijke vergroting der productie capaciteit van de electriciteitsfa- briekf 15.42 millioen. Het meest tot de verbeelding spreekt in dit verband evenwel de wo ningbouw met zijn vele millioe- nen. Bij dit alles zijn de vragen: Hoe zal 't gaan op de kapitaal markt? En: welke medewerking kunnen de gemeenten van de Re gering verwachten ten aanzien van die werken, waarvan de uit voering urgent is? Familieberichten uit andere bladen GESORENMevr. Van Holk-Simon Thoma. z. Amsterdam: mevr. Heynvaan-Jordaan. z., Enschede: mevr. J C Hoek-Hupkens v d Eist, d„ De Steeg. OVERLEDEN: A E Bakker, vr.. 33 Jr., Lammers. man, 60 jr. Enache- N Dyserinck-van Gllse v d Pais. Aerdenhout: J H v d Berg. tterdam: L C E Knlphorst. in, Apel- Tj. v d Boersma. derzijds wordt de financiële situatie juist steeds ingewikkelder, zodat de tekening van het algemene beeld voortdurend met aandacht vraagt. Wethouder Van der Kwaak heeft de vertegenwoordigers van de Leidse pers exemplaren van het ontwerp der begroting en van het geleideboekje overhandigd en hen enkele bijzondere facetten er uit verklaard. Dat de uit voering dit Jaar in het groen was ge- rchied, wilde volgens de heer Van der Kwaak nog niet zeggen, dat het s-»in op veilig staat, integendeel! Maar groen is ook de kleur van de hoop en B, cn W. zijn stellig wel hoopvol gestemd. Gesterkt door de zorgen van het verleden, wil men de moeilijk heden voor de toekomst moedig onder ogen zien en aanpakken. De laatste jaren was het zó, dat vei schillende ramingen niet tijdig op de juiste wijze konden worden vastgesteld. Dat gold vooral wat betreft de ramingen, die verband hielden met de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, als gevolg van het uitblijven van de nood zakelijke richtlijnen van de zijde der regering. Ook nu ontbreken die richtlijnen nog. en W. hebben evenwel gemeend, daar op niet te moeten blijven wachten, nu de praktijk van de laatste jaren heeft ge leerd. dat deze richtlijnen slechts op weinig vragen antwoord geven geenszins kunnen voorkomen, dat loop van een dienstjaar belangrijke wijzi- zingen in de begroting moeten worden aangebracht. Er was een tijd..... Er is een tijd geweest, dat de gemeente zelf haar verzorgingspeil bepaalde, dat zij in staat was ook zelf de nodige dekkingsmiddelen voor haar uitgaven wijzen. De financiële verhouding met het rijk. zoals wy die op grond de Wet noodvoorziening gemeentefinan- ciën kennen, wordt evenwel meer geka rakteriseerd door bepaalde uitkeringen uit fonds van de gezamenlijke gemeen ten. die haar slechts de vrijheid laten om trent de wijze, waarop deze uitkeringen het best kunnen worden besteed, te dis-1 !952 cussiëren. Deze wijziging in het algemene beeld mag evenwel voor de gemeente geen aanleiding zün het standpunt te ver laten, hetwelk z|J tot nu toe steeds heeft verdedigd, dat voor haar pri mair is een redelijk verzorgingspeil en secundair de wijze, waarop in de nodige middelen ter verwezenlijking van haar behoeften wordt voorzien. Het zijn in het bijzonder deze over wegingen geweest, die B. en W. ten slotte hebben doen besluiten de begroting zo spoedig mogelijk in gereedheid te bren gen. De extra inspanning, die hiervoor in bepaalde gevallen moest worden gevraagd wordt trouwens ruimschoots goedgemaakt de voordelen, welke daar tegenover staan. B. en W. zien namelijk niet over het hoofd, dat het voor een regelmatige voortgang van de werkzaamheden der gemeente zeer gewenst is. dat de begro ting tijdig wordt behandeld. Algemeen aspect Reeds werd opgemerkt, dat de gemeen te bij de samenstelling van haar begroting als uitgangspunt een bepaald verzorgings peil dient te kiezen. Dit betekent hele maal nog niet, dat alle behoeften in een dergelijke begroting worden gedekt. De gemeente heeft een verbruikshuishouding, hetgeen met zich brengt, dat er in haar ogen steeds een tekort aan wei zijn indien men met welvaart althans bedoelt: een evenwichtstoestand tussen de behoeften en de middelen tot bevrediging daarvan. Steeds zullen er wensen onver vuld moeten blijven. Ook in de begroting 1953 is dat natuurlijk het geval. Voor 1953 nu is uitgegaan van het ver zorgingspeil 1952. Dat is ook logisch: een nieuwe loonronde is niet te verwachten en aan de stijging van de prijzen der ma terialen is een halt toegeroepen. Wat ook B. en W. echter niet in de hand hebben, dat zijn ten eerste de kosten voor sociale zaken en ten tweede de verplichte kosten voor het onderwijs. Voor 1953 worden deze kosten in totaal op rond 650.000 méér dan in 1952 geraamd. Daarop komen wU nog terug. In het duister De wet noodvoorziening gemeente- financiën loopt dit jaar af. Daardoor komt de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten op losse schroeven te staan. De gemeenten tasten nog geheel in het duister omtrent de inhoud van de rege ling, die in 1953 en eventueel in latere jaren zal gelden. Het lijkt B. en W. even wel niet gewaagd, de mening uit te spre ken. dat een allen bevredigende oplossing vraagstuk niet is te geven. In het bijzonder niet, wanneer aan een der gelijke regeling de eis zou worden ge steld, dat zij voor een reeks van jaren zou moeten gelden. Indien men de verdiensten van de Wet noodvoorziening gemeentefinanciën af meet naar de resultaten van de gemeente rekeningen over de jaren 1948 tot en met de jaren, waarvoor zij heeft ge golden dan is men volgens B. en W. geneigd als zijn oordeel uit te spreken, "at zy niet slecht heeft gewerkt. Zeker i, dat de budgetaire positie van de ge meenten vóór de laatste oorlog in het algemeen ook allesbehalve fraai was. Een bezwaar van de noodvoorziening is evenwel, dat de bedoelde resultaten eerst na veel moeite konden worden verkregen en teveel werden geken merkt door wat B. en W. zouden wil len noemen de uitkeringen b|j wijze van verrassing. Het Is dit element, dat een normaal budgeteren in de weg staat en voor de gemeenten, die zich haar verantwoordelijkheid bewust waren, een ernstige belemmering be tekende voor de normale voortgang van het bestuur van haar huishou- Steeds moest tot de grootst mogelijke voorzichtigheid worden gemaand, omdat de weg door vraagtekens werd gemar keerd. Pas door de aanwezigheid van een reserve zou de betekenis van deze be lemmering teruggebracht zijn tot die van een normale rem. Verrassingen? Ook voor 1953 kunnen zich deze ver rassingen voordoen. Bij het ontbreken van een wettelijke regeling omtrent de finan ciële verhouding tussen het rijk gemeenten voor dat jaar. hebben B. de onderhavige begroting opgesteld, uit gaande van de veronderstelling, dat de noodvoorziening ook nog voor 1953 zal worden verlengd, hetgeen het college plausibel voorkomt, en verder gebruik makende van de weinige gegevens, over B. en W. op dit ogenblik beschik ken. Daarop voortbouwende, hebben B. en W. er op gerekend, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1953 in totaal zullen worden verhoogd met ƒ650.000. Welke van de onderscheidene uitkerin gen uit dat fonds en van de andere uit keringen uit 's rijks kas voor 1953 ver hoogd zullen worden en tot welke be dragen dit het geval zal zyn, weten B en W. op dit ogenblik nog niet. Om deze reden heeft het college voorlopig genomen, dat de bijzondere uitkering met het genoemde bedrag zal worden ver hoogd. Met het noemen van dit bedrag r|Jst reeds aanstonds de vraag, hoe het is te rijmen met de hiervoor gemaakte opmerking, dat het streven van het college er op gericht Is geweest de raming van uitgaven voor 1953, zo veel als mogelijk was. te beperken tot de credieten. welke ook voor 1952 zijn voorgesteld. Een ruwe vergelijking tussen de jaren 152 en 1953 toont evenwel gemakkelijk in. dat een verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds en in laatste in stantie van de bijzondere uitkering vol komen verantwoord is. B. en W. zetten wijs( mede in verband met de R.K. am bachtsschool) in 1953 118.000 hoger dan in 1952. Vergoeding kosten bijzondere scho- »rt. 101) ƒ82.000 hoger. Rente- en afschrijvingslast van en kele noodzakelijke investeringen ƒ206.000 hoger. Hierbij denken B en W. aan grond aankopen, bruggen, spoorwegwerken, scho- :n en gymnastieklokalen. Het totaal van de belangrijkste na delige factoren, op de grootte waar van B. en W. geen Invloed kunnen uit oefenen, bedraagt dus ƒ773.000. Hier tegenover kan slechts worden ge plaatst een verhoging van de raming der algemene uitkering uit het ge meentefonds, die netto kan worden be cijferd op ƒ124.000. Er resteert dus een nadelig resultaat van ƒ649.000. Zoals gezegd, hopen B. en W. tot dit bedrag op een verhoging der bijzon dere uitkering uit het fonds. 1951 en 1953 /oor 1953 aanvankelijk een verhoging de bijzondere uitkering uit het ge meentefonds, groot 650.000, moet worden amd, als men weet, dat 1951 een batig saldo van 1.043.848 heeft opgeleverd' (Uiteraard kunnen nog geen cijfers ove: 1952 worden gebruikt). Ook hier illus treren B. en W. met enkele ruwe cijfers dit grote verschil. Het verschil berust op hogere ramingen, noodzakelijk geworden door tijdsomstan digheden of andere dwingende factoren, ten aanzien van salarissen, rente en af schrijving. sociale voorzieningen, straat verlichting, bescherming burgerbevolking, verschillende takken van dienst, onder wijs. spoorwegwerken, bruggenbouw, sub sidies. armlastige geesteszieken, onder steuning van armlastigen, post onvoor ziene uitgaven (ƒ269 000). Daartegenover moest bijvoorbeeld de opbrengst van schoolgelden worden laagd met ƒ120.000 in verband met het lagere schoolgeld. In verband met de uit kering uit het gemeentefonds moet boven dien een deel van het saldo van 1951 wor den gereserveerd voor 1952. Het verrassingselement speelde in 195: ƒ476.000,— méér uit dan aangenomen was wegens ondernemingsbelasting, een aangename rol. Het rijk keerde ƒ453.000 méér uit het gemeentefonds, ei werd 135.000 méér aan schoolgelden ont vangen dan begroot was, de verschillende verzorgingsbedrijven gaven een extra winst van ƒ220.000 en de belasting op vermakelijkheden zorgde voor een hogere opbrengst van ƒ73.000. Alles bij elkaar kwam 1951 er dus niet slecht af, B. en W. kunnen hun begroting nu maal niet opbouwen op „verrassingen". Leiden zorgde voor geld, maar Financiering „lievelingshooidstuk" van wethouder Van der Kwaak Het is typerend voor de huishouding van de gemeente, zo schrijven B. en W. verder in hun „geleideboekje", dat de problemen van financiële aard, die om een oplossing vragen, gedurende de laatste jaren veel meer de financiering van de kapitaalsuitgaven hebben betroffen dan het verkrijgen van evenwicht in het budget. Het is overigens ook bekend, dat dit probleem B. en W. veel hoofdbrekens heeft gekost. In de laatste maanden ia er evenwel een verbetering in de toestand ingetre den, die het mogelijk heeft gemaakt aanmerkelijke vermindering te brengen het bedrag van de voor consolidatie in aanmerking komende vlottende schuld. De vraag rijst, waardoor deze toestand ontstaan. Ongetwijfeld zijn daarvoor ve schillende factoren aan te wijzen. Het heeft de schijn, dat de rentevoet voor geldleningen op lange termijn op de kapitaalmarkt zich heeft gericht op 4% pet, het percentage, dat door de ministers "nnenlandse Zaken en van Finan ciën voor leningen van de gemeenten is toegestaan. De bereidwilligheid institutionele beleggers om tegen deze rentevoet aan gemeenten geldleningen te verstrekken is althans zeer toegenomen. Deze toestand ia begrijpelijkerwijs het gevolg van de toeneming van het vertrou- de financiën van het rijk, waar- opmerkelijke verbetering van d« deviezenpositie niet vreemd is. De plaat singsmogelijkheid van obligatieleningen werd nog in de hand gewerkt, doordat de emittenten van deze leningen eer plaatsingsprovisie van 2 pet was toege staan. Wanneer men bedenkt, dat deze emit tenten de stukken, waarop by de open- Cl, AOiie„ ^are inschrijving 'niet werd ingetekend. overzicht uiteen, welke ramingen yr^, 8emakkp|iJk konden plaatsen b|J de 1953 hoger moeten zijn dan voor i 'ns"*utlonele beleggers tegen een koers, n voor welke posten dus extra voor-w'"te bun nog een behoorlijke winst zieningen moeten worden getroffen i.e. i w>arl?orerde' ls het begrijpelijk, dat de bijzondere uitkeringen uit het gemeente- em,ssics laatste tUd niet van de lucht fonds worden verwacht waren. Aan de andere kant Is het duide lijk, dat de banken onder deze omstandig' Nadelige iactoren Deze „nadelige factoren" zijn: 1. Voor 1953 is achterwege gebleven een beschikking over een deel van de algemene reserve, verband houdende met de berekende behoefte aan een bijzon dere uitkering uit het gemeentefonds voor elk der jaren 1951 en 1952 afzonderlijk. In 1952 bedroeg deze ƒ100.000. 2. Kosten voor steunverlening aan be- hoeftigen moesten ƒ206.000 hoger worden geraamd. 3. Netto ten laste van de gemeente blyvende kosten van verpleging van be hoeftige geesteszieken: ƒ63.000 hoger. A Subsidie voor het nijverheidsonder- heden een provisie genoten, welke hoger was dan het risico, dat zij daarvoor dien den te dekken. Hoewel het rijk het ongetwijfeld zal hebben toegejuicht, dat de vlottende schuld van de gemeenten op zulk drastische wijze kon worden verlaagd, heeft het er de schijn van, dat de regering van mening is, dat dit resultaat te gemak kelijk is verkregen, althans, dat de plaat singsprovisie voor de banken te hoog is in vergelijking met het risico, dat zy met het overnemen der lening lopen. De hui dige toestand heeft er namelijk toe ge leid, dat de minister van Binnenlandse Zaken zich bij circulaire van 31 Juli 1952 Herstel van Hervormd-kerkelijk bureau aan Pieterskerkhof voltooid Consistorie Pieterskerk krijgt weer haar oorspronkelijke bestemming D, restauratie van het hertreltlk bureau van de Hervormd, Gemeente aan het Pieterskerkhof is to 8oed al, voltooid. De nieuwe Moe, meet no, wat drosen en al, dat ook aekter de ru, is. kan de verhulling beginnen Een verhuiting in heteelfd. perceel. het kantoor i, nu nog gevestigd in de consistorie van de Pieterskerk. De overbrenging zal dus niet zo heel veel maand gaat men er in ieder geval mee beginnen. Het had ook niet later moeten zijn i het lijf hebben. Deze Immers is de consistorie van de Pieters kerk het cêntrum van allerlei kerkelijke activiteiten, waarvoor gedurende de res tauratie een ander onderdak moest wor den gezocht. Een gunstige factor was zeker, dat de herstelwerkzaamheden voor ""•n groot deel in de vacantietijd vielen. Een kerkelijk bureau is voor veel ensen de entree van een kerkelijke Gemeente. Voor vreemdelingen en ook voor mensen, die zich in Leiden komen vestigen Bovendien: hoeveel Leidenaars doen dit bureau niet aan voor zaken van allerlei aard Die entree mag er gerust netjes uitzien. Het moet zelfs. Waarom zou aan gebouwen van openbare licha men alles worden gedaan om de zaak aantrekkelijk mogelijk te maken en i kerkelijke gebouwen weinig of niets? Wellicht te lang. Maar toch voor de dag komen. In al het nieuwe is niets meer van het oude (in de zin van onaesthetisch en ondoelma tig) te bespeuren. Eenvoudig was de opzet, maar juist die eenvoud heeft het herstel doen slagen. Geen luxe; volle dige aandacht voor wat werkelijk nodig is. Dat was de basis van het restauratie plan. Wie straks het kerkelijk bureau be zoekt. komt in een mooie, frisse en op gewekte omgeving. Die niet alleen bij de Pieterskerk hoort, maar ook b\j de Kerk met een hoofdletter. Het pleit voor de kerkvoogdij, dat deze gedachte de sti mulans is geweest om dit herstel nu door te zetten, ondanks de dure tUd De ene stapel na de andere... tot de provinciale besturen heeft gewend met het verzoek, aan besluiten, waarbij openbare emissies door bankiers worden overgenomen, geen goedkeuring meer verlenen. Deze emissies zouden de i nisters dus slechts voor goedkeuring aanmerking willen zien gebracht, indien zij a pari worden uitgegeven en niet tegen betaling van een consortiumpro visie door een bankier of bankiersconsor tium worden overgenomen. Voor de zoge naamde guichet-leningen ware, naast de gebruikelijke makelaarsprovisie pet, geen hogere guichetprovisie staan dan y« pet. De vraag komt op, waarom de minister van Binnenlandse Zaken te samen zijn ambtgenoot van Financiën, de dingrijkheid van de gemeentebesturen niet beter heeft beloond en bijvoorbeeld deze circulaire niet heeft doen uitgaan op een tijdstip, dat alle gemeente hun gehele vlottende schuld zouden hebben gedekt Een dergelyke toestand is immers ook voor het rijk van groot belang. B. hebben de indruk, dat de markt thans ook op de nieuwe voorwaarden nog wel over het nodige opnemingsvermogen be schikt en dat overigens in de komende maanden het antwoord op dese vraag wel zal worden gegeven. Consolidatietoesland Uitgebreid zijn B. en W. ook ingegaan op de consolidatietoestand van meente. De positie is zó, dat mag worden verwacht, dat de gemeente tot het tweede kwartaal van 1953 geen financierings moeilijkheden zal hebben aangenomen dat geen nieuwe geldleningen zouden worden gesloten. Omdat de investeringen echter zoveel mogelijk normaal voortgang moeten vindeh, zal het verstandig zijn, de toekomst waakzaam te blijven. De gemeente heeft tegen een aanmi kelijk bedrag geldleningen kunnen slui ten: ln 1951 voor ruim f 20 millioen 1952 (tot en met Augustus) voor bijna f25 millioen. Het spreekt van zelf, dat dit veel hoofdbrekens heeft gekost (st werden niet minder dan 150 geldgever: bezocht!) en wethouder Van der Kwaak toonde zich dan ook verheugd, dat de moeilijkheden zijn overwonnen. Deze paragraaf van de begroting is zijn „11e- elingshoofdstukje"! Men denke zich eens in, wat de gevol gen zouden zijn geweest, als deze geld leningen niet tot stand waren gekomen. in geen geld gehad voor Leidens deel van de spoorwegwerken; de uitbreiding van de lichtfabrieken hebben gestagneerd (stopzetting dreigde reeds!); en wat nog meer spreekt: de wo ningbouw zou aanzienlijk zijn vertraagd. Nu hoopt men hieraan in het voorjaar eer een flink duwtje te geven. Renteverlies De omstandigheid, dat Ged. Staten reeds enkele jaren van de gemeentebe- verlangen. dat investeringen niet eerder worden gedaan dan nadat de ge meenten de daarvoor noodzakelijke finan cieringsmiddelen op lange termijn be schikbaar hebben, schept voor de ge meenten merkwaardige consequenties. In normale tijden was het gebruikelijk, dat de financiering op lange termijn van de investeringen der gemeenten eerst plaats vond, wanneer deze reeds belang- gevorderd, m.a.w., wanneer flink bedrag was uitgegeven. Aanvankelijk werden de kosten gefinan erd met goedkope kasgeldleningen. Deze handelwijze vond zijn motivering de rentebesparing, welke op deze wijze werd verkregen, zomede in de omstandig heid, dat de financiering op lange termijn geen moeilijkheden opleverde, omdat er steeds aanbod van lang crediet aanwezig Daarenboven vertoonde de rente- op de kapitaalmarkt eeh zeer stabiel karakter. Ook is het van belang te vermelden, dat de gemeenten in die dagen niet de zorg hadden voor de financiering van de woningbouw, omdat het rijk constant voor de middelen zorg droeg. In de huidige omstandigheden is de I toestand juist tegenovergesteld. De ge- meenten moeten reeds de beschikking hebben over de lange leningen, voordat zij de daarmede te financieren uitgaven hebben gedaan. De gemeente Leiden beschil^.in ver band met deze eis over een zeer ruime kas die zij voornamelijk rendabel maakt door het verstrekken van kasgeldlenin gen. Aangezien de kasgeldmarkt op dit ogenblik zeer ruim is. is het niet moge lijk een rente te verkrijgen welke hoger is dan m pet 'sjaars. Er moet zelfs op gerekend worden dat de kasgeldrente in Vóór de laatste oorlog hebben de ge meenten een tijd gekend, dat bijna jaar lijks moest worden getornd aan de sub sidies voor instellingen in het belang van de jeugdzorg en op sociaal en cul tureel terrein. Het stemt tot tevreden- heid, dat in deze moeilijke tyden niet tot verlaging behoefde te worden over gegaan en in bepaalde gevallen zelfs tot een belangrijke verbetering kon worden gekomen. Minder leuk is, dat B. en W. er aan moeten herinneren, dat de regering nog steeds voornemens is. de electriciteits herzien, lees: verhogen. De kosten voor de straatverlichting moesten voor 1953 36.253 hoger worden geraamd dan voor 1952. B. en W. hopen, dat eind volgend jaar de hele stad zal zijn verlost van de straatverlichting door middel van gas. B. en W. hebben de inkomsten uit de N.V. Leidsche Duinwatermaatschappij opnieuw ƒ40.000 lager geraamd. Het laat zich aanzien, dat de N.V. in de toe komst als bron van inkomsten voor de gemeente geheel zal opdrogen. De uitgaven wegens steunverlening door de dienst voor sociale zaken bewe gen zich nog steeds in stijgende lijn. Het aantal ondersteunde armlastigen bedroeg medio 1948 - 649; 1949 - 707; 1950 - 822; 1951 - 995; 1952 - 1158. De stijging wordt mede veroorzaakt, doordat de gedeelte lijk-invaliden zich steeds moeilijker in het productieproces kunnen handhaven. In de komende maanden hopen B. en W. de raad een voorstel tot wijziging van velstandstoezicht voor te leggen. Ook de voorbereiding van de wijziging der verordening op het stadsschoon bevindt zich in een vergevorderd stadium, als mede van de herziening van het regle ment van orde voor de raadsvergaderin gen. In studie is een algehele, omvang- ry.ee herziening van de verordening op het bouwen en slopen. En we mogen er in dit verband wel aan herinneren, dat B. en W. ook spoedig met plannen zul len komen ten aanzien van het bijzon der kleuteronderwijs. Het behoeft geen betoog, dat in de huidige omstandigheden de bestrijding der werkloosheid de aandacht van B. en W. blijft opeisen. Dik geldt tevens voor de sanering van de oude stadsgedeelten. Reeds hebben wij gemeld, dat de be groting voor 1953 sluitend is, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van ƒ25.255.923. Voor onvoorziene uitgaven "268.625 geraamd, ongeveer twee ton :r dan vorig jaarOp de weg, die moeten gaan, staan vele stoplichten, aldus wethouder Van der Kwaak, maar groen is gelukkig de kleur, die het meest voren springt. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie Gemeentebegroting 1953 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der gemeentewet, ter openbare kennis, dat de begroting der plaatselijke inkom sten en uitgaven voor het dienstjaar 1953. alsmede de begrotingen voor dat jaar van de taken van dienst, aangewezen krach tens artikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zyn nedergelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, 9 September 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, WEIJER Loco-Secretaris. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten het Noordeinde met in gang van 10 September 1952 voor de duur der werkzaamheden aldaar, gesloten te verklaren voor het verkeer in beide rich tingen met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. Agenda voor Leiden ar: Kooiwijk- öazar. Burcht, 8 uur. feestavond afdeling Leiden A.N.I.B. HoogL Kerk, half 8: Avondstilte. Levendaal 1, half 8—half 9: zitting prijzen commissie. Harmonie, half 8: Jaarvergadering al- deling Leiden Ned. volleybaibond. Oegstgeest, Huize Bijdorp, 8 uur: acLtste Bijdorp-concert. Donderdag Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden VERON. Vr(jda< P.T.T.-ontspannin-gszaal Boommarkt, 8 uut: opening schaak vierkamp om Gal- vanokoning. Hi 11e gom, beursgebouw, half 1: opening internationale dahlia-tentoon stelling. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc- Nachtdlenst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, teL 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Dag der kleine zonden Een bloemenverkoper uit Noordwijker- hout moest voor de Leidse kantonrechter erschijnen. omdat hij op 15 Mei te Noordwijk op verboden (geest)grond ge lopen had. De kantonrechter vond dat het ergste niet, maar wel nam hij het de kwalijk dat hij eieren van de schol ekster had gezocht en deze had meege- een vraag van de ambtenaar van het O M. verklaarde verdachte, dat hy deel van de eieren had opgegeten cn rest verkocht. Even later moest hij onder grote hilariteit toegeven, dat hij zelf niet geloofde wat hij daarnet had gezegd De ambtenaar vond het meer dan er gerlijk, dat men nesten van beschermde vogels, die met grote moeite in stand gehouden worden, uithaalt. Hij eiste voor dit feit 20 boete of acht dagen, en voor het lopen op verboden grond 5 boete of twee dagen. Het vonnis luidde 10 en 3 boete, bij niet betaling te vervangen door i totaal vyf dagen hechtenis. Een chauffeur van een autobus uit Nieuwe Wetering moest voor het hekje •erschijnen, omdat hij op 15 Juni op de Lege Rijndijk geen vooraang had ver leend aan een bromfietsbestuurder, die uit de Sieboldstraat kwam. De brom fietser ging trouwens ook niet vrijuit, want hij had geen richting aangegeven moest zich deswege, verantwoorden Het O M. was er van overtuigd, dat de bromfietsberijder de meeste schuld had. hij had onder het ryden aan zyn vehikel itten prutsen. De raadsman van de bus chauffeur. mr dr Van Binsbergen, wees op. dat de bromfietser geen verstand zijn fiets had. de chaffeur was daar- i het slachtoffer geworden. Hij vroeg daarom vrijspraak. Het vonnis voor de chauffeur luidde 6 boete of twee dagen i voor de bromfietsrijder 10 boete of Geknoei ln werkboekje. Een chauffeur uit No6rdw|jk had te lang gereden met zijn wagen op 13 en 14 de komende maanden nog verder zal dalen omdat de geldmarkt nog ruimer zal worden, voornamelijk als gevolg van de aanzienlijke verbetering van de kasposi- e van het rijk. Wanneer men in aanmerking neemt dat de gemeente op dit ogenblik circa f 15.000.000 aan kasgelden heeft uitge leend tegen een percentage dat varieert l!a tot 17» 'sjaars en zjj deze gelden heeft ontvangen tegen een rentevoet van gemiddeld 4!, pet 'sjaars. zal bet duide lijk zijn dat deze financieringswijze voor de gemeente een zeer belangrijk rente verlies betekent, een renteverlies van •n! Het is de vraag of deze prijs in de huidige omstandigheden niet te hoog or het risico, dat «U daarvoor gedekt heeft. Zoals reeds gezegd is. is zij even- el het gevolg van de eisen, welke Ged. Staten stellen. Overigens heeft niemand kunnen voorspellen, dat deze ontwikke ling zich in enkele maanden zou vol trekken. Dat het hiervoor genoemde bedrag ad f 15.000.000 slechts tijdelijk zo hoog is er. 'e naaste toekomst snel zal vermin deren, wordt door B. en W. nader uit eengezet. Het perspectief is inmiddels zo danig. dat de gemeente over enige tijd niet opnieuw een beroep op de kapitaal markt zal behoeven te doen. Grote waak zaamheid blijft echter geboden, gelijk wy al schreven. I. en W besteden ook aandacht aan de •rschrUding van credieten voor kapi taalsuitgaven. nl. door de loon- en prijs stijgingen. met 20—25 procent Bij de al gemene beschouwing wordt ten slotte ingegaan op de reserves, een nieuwe paragraaf in de gemeenlehuishouding. Mei en daarom had hy het maar het beste gevonden, in zijn werkboekje te knoeien. Verdachte gaf toe, dat hij de werktijden hsd veranderd. De ambtenaar verklaarde riet te kunnen begrijpen, dat de bepalin gen. gemaakt in het belang van de chauf feurs, door diezelfde chauffeurs worden ortdoken. Hij eiste 40 boete. De kan tonrechter maakte er ƒ20 of acht dagen Een inwoner van Noordwijkerhout had zich niet aan de bepalingen van de leer plichtwet gehouden. Zijn zoontje had breef in de schoolbank moeten zitten, maar verdachte vond het veel beter dat het ventje geld in huis bracht. Hij had zijn vrouw gestuurd om deze zaak met het kantongerecht te regelen. Zij ver klaarde, dat dit feit voorgekomen was, doordat haar man vier jaar lang niet heeft kunnen werken. Het O. M. wilde rekening houden met de benarde financiële omstandigheden van het gezin. De eis luidde 15 boete of vyf dagen. De kantonrechter was nog iets milder en maakte er 10 of vier dagen van. Het kind zal echter naar school moeten worden gestuurd. Gevonden voorwerpen Kampeermes, kompas en fluit, regen pijpen. schort (gebloemd), badmuts, kin derspeelpop, sleutels, damesjapon, porte- monnaie, damestas, handschoenen, bin nenband van kinderstep, militaire tas, armband, etui. schaartje, capuchon, tafel kleedje, kindertasje (wit), glazen buisje, pet, meisjesjas. ceintuur, kinderbroekjes. Alpinomuts, dolkmes, rozenkrans, siga renaansteker, nummerplaat (auto), bril. visdobbers. muntbiljetten, actetas. hoes van parapluie, vulpenhouder, kinder jasje. haarkam, rijwielsleuteltje, dames- jas. kinderjekker, étui inhoudende schaartje enz., dames-zwempak, pakje luchtpostpapier, schroevendraaier, snel binder van rijwiel, leesboek, kinderstep. rieten tasje, kindermuts, broche (bloem motief). een paar schoenen, insigne bloedtransfusiedienst, atlas, ziekenhuis- kaart, camouflage-regenjassen, porte feuille. ridderkruis Orde Ned. Leeuw, windjack, motorkap, halsketting (paar- len), étui met inhoud, kinderkous, heren hoed, geldsbedrag, zonnebril, sport- broekje. doos zeep of zeeppoeder, knop van autoportier, reclamebord, kindervest. bankbiljetten, kruisje van rozenkrans, sjaal, zilveren ring, kinderrokje (wol), kinderslofje, steunzool, gedeelte van een damesjapon, gymschoenen, oranjewim pel. Terug te ontvangen en Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie. Zonneveldstraat 10, op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. Veertig jaar bij de N. Z. H. De heer W. C. de Wekker, ambachts- -ian eerste klasce by de N Z.H.V.Mwo nende Resedastraat 5 alhier, hoopt eind september zyn veertigjarig jubileum bij deze maatschappij te vieren. In de sportwereld is de heer De Wek ker ook geen onbekende. Hij heeft aan heel wat marsen deelgenomen Toen hü zes maal had deelgenomen aan de af. standmarsen van de Haarlemse wandel sport vereniging, kreeg hy de zilveren i kroon. Ook nam h|j deel aan de jaar- |l|jkse bloembollenmarsen van de Leidse wandelsportvereniging, waarvan hy be- stuurslid Ls. Op de Vierdaagse te Nij megen veroverde hy een gouden me daille. De wandelspnruector zal straks vanzelfsprekend ook belangstelling tonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3