SSS Met drie Duitse studenten aan een tafeltje in Hilversum b.i Toestanden in Holland deden hen van de ene verbazing in de andere vallen Coquette laarsjes en laag uitgesneden schoentjes in de winter Chefarine 4 Meer contact gezocht met de Chr. Geref. Kerken 5253 Toch is het zo 2 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 Zomercursussen voor buitenlanders aan de V.U. en in ons land soulaas gevonden heeft. Een tweede beroemde Cameron was Verney Lovett, die het werk van Living stone in 1874 voortzette. Hij was de eerste Europeaan, die dwars door het vaste land van Afrika trok. Wat Hector Cameron met hen gemeen heeft is in de loop van het gesprek met deze degelijk zwijgende jongeman niet geheel duidelijk geworden. In ieder geval: hij verkent thans het Nederlandse Cal vinisme en als wijlen Richard Is hij ook theoloog. Hij beëindigde zijn wetenschap pelijke studies en maakt zich thans ge reed om als predikant der Free Church in Edinburgh op te treden. Het Schotse Calvinisme is meer be spiegelend, doch minder practisch van aard dan het Nederlandse. In zijn land is de modernistische invloed op de weten schap sterk en hij was dan ook zeer ge boeid door hetgeen er in Amsterdam ge schiedt aan de V.U. Hij zou best iets van die Nederlandse activiteit naar Schotland willen overbrengen. Ook: Letland (Van onze §~redacteur) DE ZOMERCURSUSSEN voor buitenlandse studenten, die de Vrije Universiteit te Amsterdam sinds vorig jaar organiseert, blijken onder de studerende Europese jeugd een goede naam te hebben. Met name naar Duitsland zijn vorig jaar talrijke, enthousiaste propagandisten voor de Amsterdamse cursus teruggegaan. Het gevolg is geweest, dat thans een klein leger van studenten van Duitse universiteiten in Amsterdam verblijft. Van de zeventig cursisten zijn er zes uit Frankrijk en België, er is voorts één eenzame Schot, de rest kwam uit Duitsland. Er waren meer dan hon derd aanmeldingen, maar omdat het huisvestingsprobleem moeilijkheden gaf, beperkte men het aantal cursisten tot 70. Zij logeren in Amsterdam en Hilversum bij allerlei mensen, die de Vrije Universiteit een warm hart toedragen. De voertaal op deze cursus is Duits. De Franse en Engelse gas ten ontvangen Franse uittreksels van het gesprokene. Vorige week Maandag is de cursus be gonnen. Vrijdagavond a.s. is het afgelo pen. In die tussentijd worden er weten schappelijke referaten gehouden door de hoogleraren van de V.U. op filosofisch, natuurkundig, sociologisch, politiek, theo logisch en internationaal gebied. En om dat de boog niet altijd gespannen kan zijn, maakten de cursisten tochten: door Amsterdam, naar de sluizen te IJmuiden en Maandag j.l. „naar de radlostad Hil versum, waar mén te gast was bij het gemeentebestuur in Dudoks raadhuis en bij de N.C.R.V. in de studio. Radio-discussie Daar heeft zich, na een inleiding van de heer J. de Jong Czn. van de N.C.R.V., een interessante discussie ontwikkeld, waaruit bleek hoezeer dit fenomeen in Europa: een radio-omroep, die zichzelf bedruipt en het eigendom van de leden der omroepverenigingen is, de belang stelling wekte. „Als U 25 procent van de beschikbare zendtijd hebt, hoe zit dat dan met de ver deling over de zenders? Hoeveel zenders hebt U? Controleert de Staat de uitzen dingen ook? Zendt U de diensten van één kerk uit of van verschillende? Doet U ook aan frequentie-modulatie? Welk aandeel neemt U in de televisie-uitzen dingen? Hoe realiseert U de Protestantse opvatting in de uitzending van muziek? Geeft U Protestantse nieuwsberichten ook? Hoe kunt U Protestantse sport slaan? Krijgt U wel eens brieven luisteraars?" („Ongeveer 200 per dag," zei de heer De Jong). Als de ontvangst in die cantine va N.C.R.V.-studio nóg een half uur geduurd had, zouden er nog veel meer van gelijke vragen gekomen zijn. En uiter aard ook antwoorden. Het principe van de N.C.R.V.: datgene geven wat in het Christelijk hulsgezin gewaardeerd ei accepteerd wordt, vond veel instemming én begrip. Wij zaten aan een tafeltje met de jonge lieden Werner Panne uit Ludenscheid Westfalen en Gerhardt Schmidtmann uit dezelfde Westfaalse plaats. Beiden stude ren aan de universiteit van Keulen. De eerste economie en de tweede rechten. Zij vertelden, dat zij van de ene verbazing in de andere vielen hier. Eigenlijk vonden zij die principes, die uit een christelijke universiteit en een dito radio-omroep naar voren komen, ook al belichaamd in het Nederlandse huis, dat een fraaie burcht van individualisme is. In Hilver sum, dat zich, onder een milde zon, zoveel dahlia's en africanen in de parken natuurlijk dubbel mooi voordeed, kwam dat individualistisch element uiteraard sterk tot uiting. Werner Penna vooral had grote w dering voor Dudoks raadhuis, dat hij profetie in steen noemde. „Het is gebouwd in de dertiger jaren en de stijl ervan is nü pas modern," zo zei hij. „De bouw meester is zijn tijd dus vooruit geweest.' De uitnodigingen voor deze cursus had den deze Duitse jongelieden gekregen var hun studenten-predikant. Deze heren zijn er uitermate kwistig mee geweest, want er bevinden zich onder de deelnemers niet alleen Duitse Lutheranen, Franse Calvinisten en de ene Schotse Free Church-aanhanger, maar ook een aantal Rooms-Katholieke studenten. Die ijverig meeknabbelen aan de Calvinistische vruchten van de boom der wetenschap Cameron De Franse groep is samengebracht door de Parijse predikant Marcel. De twee meisjes uit Parijs zijn: Antoinette Theis en Denise Durlf. Bij haar bevindt zich Madeleine Dedye uit Brussel. Zij waren alle drie zeer tevreden over dit uitstapje naar Nederland en zeer verrast, toei in de hoorspel-studio opeens haar eigen stemmen hoorden, opgenomen zonder dat zij het wisten in de studio waaruit de dominee de morgenwijding, de Bijbel lezing of de avondsluiting uitspreekt. Die plotselinge confrontatie met zelf gemaak te opmerkingen vonden zij nog aardiger dan de repetitie met het kamerorkest onder leiding van Maurits van den -Berg. Een groepsfoto van de zeventig buitenlandse studenten die de zomercursus aan de Vrije Univer siteit volgen. In het midden ziet men mevroüw prof. dr G. H. 3. van der Molen. Geheel rechts prof. dr G. H. A. Grosheide. het eerst, dat zij een radio studio van binnen zagen of een orkest hoorden repeteren. Zij meenden dat de figuur van de componist, wiens werk vertolkt werd, in een Protestantse studio zeker thuishoorde: waarschijnlijk zou hi óók hebben geprotesteerd! Maar, zoals ge zegd, het was een repetitie en bij het afscheid nemen zei Maurits" v. d. Berg: vanavond doen wij het nog eens! In het gezelschap van deze Franse- Belgische meisjes vonden wij ook de enige onderdaan van Koningin Elizabeth II, de Schot Hector Cameron. Die naam heeft ons terstond aan het denken gezet. Ene Richard van die naam stichtte in de zeventiende eeuw de secte der Ca- die later de kern vormde hen genoemde regiment in Engelse leger. Deze Richard was een gestreng heer, die ook de regering van zijn tijd aanviel Dames voortaan op een smallere leest geschoeid (Van onze moderedactrice) De nieuwe schoenenmode brengt geen emmekeer in onze voetbedekking U weeg, dat hebben we gistermiddag kun nen constateren op de keurig verzorgde (Advertentie) 't Begon met een echeut ol steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin c'taarom vandaag nog met de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rhéumatiek in de kiem, in plaats van to komen van kwaad tot erger. show, die het Modecentrum voor schoen- en lederbranche in het Victoria- botel te Amsterdam heeft gehouden. We waren zelfs verbaasd zoveel flats te zien, laag uitgesneden om de wreef. De zware sportschoen heeft afgedaan. Mooie gladde leersoorten en hunting- suède hebben de grovere en gevette leersoorten vervangen. Trouwens de schoenen hebben alle een verfijnder uiterlijk gekregen. Bleef vroeger de ver siering beperkt tot het voorblad, tegen woordig krijgt ook de hielpartij zijn deel Veterltjesi, strikjes, een klepje of een gespje vinden daar dikwijls een plaatsje. De semi-sportlevc schoen met de en-, velopperand „Canasta" is nu in het middelpunt van de aandacht. De schoe nen maken dan n.l. de voet wat kleiner. Ook de smalle leest, welke we over het algemeen in de nieuwe modelijn vinden, heeft dit effect. Zelfs de laarsjes, die we zeker niet kunnen missen. wiUen we ons niet in overschoenen steken, zijn eleganter dan in vroeger jaren. Er zijn hele lage, juist tot oyer de wreef, die om de enkel sluiten; dan vol gen de „kozak" laarsjes, die iets stoer der zijn, waarna de „Texasboats" ko- Deze reiken tot over de enkel, zijn wat wijder en van achteren laag inge sneden. Ten slotte zagen we nog een paar kuitlaarzen van soepel suède met ;n driekwart hak. Geklede schoentjes zijn blijkbaar voor namelijk uitgedacht voor het vrouwen dat alleen per auto zich verplaatst want de modelletjes zijn zo laag uitge sneden, dat we maar niet aan natte, dus Ook Letland is op deze tegenwoordig in Dace Osis-Muriks, ge boren in Tukun in Letland en thans, met haar man, economie studerend in Bonn. Een jonge vrouw, die zo het een en ander meemaakte. De toren van het Hilver- sumse raadhuis beklimmend heeft zij daarvan wat verteld. In 1940 kwamen de Russen. Zij voerden het achtste deel va de Letlandse bevolking meteen weg, naa Siberië. Op een nacht reden de auto' door de straten. Een uur kregen de ge doemde families om zich gereed te ken. De mannen gingen apart, de vroi apart en de kinderen apart. Waarheen weet nu nog niemand. Toen kwamen de Duitsers. Bij hun vlucht namen zij de Letse bevolking mee. Wie niet wilde werd ter plaatse doodgeschoten. Wat tóch bleef is later door de Russen op de reeds geschetste manier weggevoerd. Mannen apart, vrouwen apart, kinderen apart. Zo veel heeft zij wel gehoord, dat, wie nu door een straat van een Letlandse stad loopt, geen enkele Let meer ontmoet. Alleen nog maar Russen. Dace woont dus in Bonn. Haar ouders emigreerden naar Australië. Zij het oude Letland welgesteld, ginnen daar opnieuw.' Haar studie wordt grotendeels door de universiteit van Bonn bekostigd. Maar levensonderhoud moeten zij en haar zelf zorgen en dus werken,zij. Vorig jaar was zij fabrieksarbeidster. Dit uit stapje naar Amsterdam is haar vacantie. Zij logeert nu in Hilversum en was daar Zondag in een kerk. „Wat een belang stelling, een enthousiasme en een aan dacht in die diensten," zei ze. „En wat kinderen. Al begrijpen ze er dan ook nog niets van, wat is het goed de kin deren van jongsaf daaraan te wennen." et wat het waard is: Christelijk leven en een Christelijke cultuur. Zij heeft de vernietiging ervan gezien. En ins kijkt ze als naar mensen, die een woord voor de wereld hebben, de anderen nemen dat woord, aan de V.U. gesproken, wel mee naar hun landen. Laten wij de Dace's en de Gunters, de Madeleine's, de Denises en de Camerons uit Schotland maar niet beschamen! Op een* vergadering in Den Haag n de int. ver. van politieke wetenschap de Duitse vereniging, wier toetreding ee jaar geleden werd geweigerd, thans toegelaten als lid. 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. 'n 4lje doet wonderen Keik en School Beioepingsweik Ned. Herv Kerk Beroepen: te Krimpen aan de Lek G. C. Severijn te Hoogeveen. Beroepbaar: H. J. Smalbrugge, legerpredikant, Poortdijk 3, IJsselstein Geref. Kerken Beroepen: te Blija dr E. Smilde te Wateringen; te Heerenveen (vac.- W. Kreuzen) J. H. Post te Wieringerwerf. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Vollenhoven-Cadoelen J. D. Houtman te Overschild; te Ooster- beek-Wolfheze F. van Dijk te Heeren- Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Soestdijk drs J. van Genderen te Zutphen. Dr. K. H. E. GravemeUer eind October naar Z.-Afrika Dr K. H. E. Gravemeijer uit Den Haag, algemeen gedelegeerde van de ge nerale synode der Ned. Herv. kerk, die beroep aannam naar Zuid-Afrlka, is voornemens 28 Oct. a.s. daarheen te ver trekken. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Pr. °J uhai^asch""^? Ve^rüngen" J*M tinga te Oostwold (Gr.); aan de Chr. LO school te Apeldoorn mej. G Hakman de Prinses Irene (BLO Synodeblijdschap en teleurstelling" Verdere samensprekingen om te komen tot convent van Gerei, belijders (Van onze Kerknieuwsredacteur) T"\E GENERALE SYNODE van de Gereformeerde Kerken heeft gisteren U besloten de handelingen van deputaten voor de bevordering van de eenheid onder Gereformeerde belijders goed te keuren en opnieuw deputa ten te benoemen" met dezelfde opdracht als in 1949. Zij sprak haar blijd schap uit over het aanvankelijk tot stand gekomen contact, doch was teleurgesteld dat de samensprekingen niet meer resultaat hebben opge leverd. Zij besloot accoord te gaan met de suggestie om de Chr. Geref. Kerken opnieuw te verzoeken naar elkanders synodes een afvaardiging te zenden. In de avondzitting aanvaardde de synode met algemene stemmen het voorstel, deputaten vrijheid te verle- chool de hec lontar _.i Vilt Chr. school te Els dooi Donderdag 18 ,s. wordt ln Bennel gehouden i Kerk onder leldlnj - In h 3d de be C. Maan, arbeid in dit sehlppi de Geref. Kerken dt (Advertentie) (Advertentie) 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met één of twee Rennies. Het snerpendste branden in de maag, ims tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is oök zo simpel, gewoon maar laten smelten op c"ie tong. En Rennies zijn nog smakelijk óók. laat staan aan besneeuwde straten dur- ;n denken. De avondschoentjes zijn meestal goudleer, we zagen een exemplaar met gerolde banden, heel bijzonder. De hoge stijle hak biedt bij deze modellen nog vele mogelijkheden tot verslering. Naast zwart suède zagen we ovi algemeen veel zachte kleuren, vooral geel-beige tinten en van zelfsprekend deg emetalllseerde leersoorten in anthra- :n brons met hun prachtige glans Het zwarte lak schijnt hierdoor ver drongen te worden. Tot slot nog de herenschoen. Die is vaar en stoer met grote gespen, die eer versierd zijn. Er was ook een „old finished" paar; dat is beige leer met zwarte schoenpoets bewerkt! Waarom ook niet? (Advertentie) het betere damesverband Na veitiek van Fairsea Emigrantendochter weer opgedoken Een van de drie emigrantendochters die vóór het vertrek van Fairsea naar Austra lië zijn ondergedoken, de 17-jarige Joke de Vries uit Schiedam, is plotseling weer te voorschijn gekomen. Volkomen onver wacht stond zij dezer dagen voor de ver baasde ouders van haar verloofde. Haar a.s. schoonvader wist niet beter te doen dan het meisje naar het politiebureau te brengen, waar zij de nacht doorbracht. Later heeft zij voorlopig ergens in Schiedam onderdak gekregen. In overleg met de kinderrechter en de voogdijraad wordt voor het minderjarige meisje een oplossing gezocht. Haar „onderduiktijd" had Jóke doorge bracht bij kennissen in Rotterdam. De Fairsea dobbert inmiddels in de Middel landse Zee. i nen om' verdere besprekingen te houden, ten einde te komen tot een convent' van Gereformeerde belij ders. Hiermee gaat men in de lijn der historie: reeds voor de oorlog was van de stichting van zulk een co vent sprake. Teleurstelling In de discussie over de eenheid werd door verscheidene synodeleden teleur stelling uitgesproken over het feilt, dat de samensprekingen met de Chr. Geref. Kerken zo weinig resultaat hebben ge had; met name werd betreurd dat de Chr. Geref. synode van 1950 geen gron den heeft aangegeven voor haar besluit om geen afvaardiging naar elkanders synodes te zenden. Bevreemding werd uitgesproken over een uitlating van J. H. Velema, Chr. Geref. predikant Zwolle, die in een brochure onlangs heeft geschreven, dat de Geref. Kerken ,de veronderstelde wedergeboorte leren", loe is dat mogelijk, vroeg dr Van de. Zanden, na de samensprekingen die met deputaten deT Chr. Geref. Kerken hebben plaats gehad? Prof. D ij k wees er op, dat wat ds Velema had geschreven, volledig voor zijn eigen rekening blijft. De brochure was nog niet versohenen toen de laatste' samenspreking plaats had. Ds Var K^rksen had gevraagd of het mei beter is eerst de Vervangingsformule var 1946 weg te nemen (dat zou het struikel blok bij de samensprekingen zijn ge weest) voordat verder saimenigesproken wordt; prof. Dijk deelde echter mede, dat in het geheel niet is gebleken dat er niet broederlijk zou kunnen worden saon en gesproken. Met klem bepleitte professor Dijk voortzetting van de samen sprekingen. En wat het conivent van Geref. belij ders betreft: ds D, S c h e e 1 e vroeg zich af of men nu wel moest doorgaan met de pogingen om tot dit conivent te ge raken. Zou het niet beter zijn eerst met de Chr. Geref. deputaten te spreken over de .ontzaglijk grote verschillen" die tussen beide kerken zijn? vroeg hy. Prof. Dijk wees echter op het feit, dat dit al vele jaren geleden werd Radicaal hoogleraren Gisteravond kwam aan de orde de kwestie of hoogleraren in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de V.U. die predikant zijn geweest en die colleges geven welke voor theologische studenten verplicht zijn. hun radicaal van dienaar des Woords kunnen behouden of niet. Er waren /er deze zaak verschillende missi- pn ter tafel. De kerk van Delft wees op de Inconse quentie van de huidige toestand. Predi kanten in algemene dienst hebben hun radicaal behouden, terwijl prof. dr D. H. Vollenhoven en prof. dr S. Zi'idema, die colleges geven voor propaedeutische opleiding, niét n mogen preken. Doch de rapporterende Het lied der aethergolven DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952. Iversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieu> Dagopening. AVRO VPRO: 8.00 Nieuws. 8.10 en 8.45 Gr; 'ljding. 9,15 Gram. 9.30 Di faterstanden. 9.40 Grar 9.00 Morge f35 „Ik ededeltngen. 12.33 Exotische muziek, ram. 13,00 Nieuws. 13 15 Mededelingen. 13 20 4.00 Cabaret. 14 30 Orgelc. zieken. 16.00 „Van v 38 kwijt en ze weet niet, waar hij heen is gegaan, op herexamen uitlopen, als hij niet alle zeilen Lien geeft hierop een bevestigend antwoord, Dat er meer reden is; tot hopen dan tot vrezen, bijzet, maar vindt het beter, dit gesprek te eindigen, weet ze wel, maar ze zou zekerheid willen heb- Daar zijn nog zoveel andere dingen. De oor- Zoals die Koos met zijn moeder gesproken heeft... ben en die kan niemand haar geven. Niemand? log heeft ontreddering gebracht op velerlei ge- Nee, zo is hot hier in huis nooit gebeurd. Zij Ja, één. Maar die zwijgt. bied. Heeft hij niet horen vertellen, dat schilder kan zich niet voorstellen, dat ze ooit tot een der- Jongeneel totaal ongelovig is geworden en bo- gelijke vertrouwelijkheid zou kunnen geraken en -aj.il vendien zijn gezin verwaarloost? En de oude ze weet, dat het ook Dick onmogelijk is geweest. Wanneer Harders dagen lang in school me- Baak verzuimt weer eens de kerk. Dominee Ek- In haar donker gemaakte kamer heeft me- chanisch zijn werk heeft gedaan, komt er een k<?rs is niet te best in orde, dus zal hij die za- vrouw Harders Ant gehóórd en ze heeft gedacht ogenblik, dat hij zichzelf hervindt. Zo kèn het., kén moeten aanpakken.. De eerste kerkeraads- ran 'de breedvoerige verhalen, die ze soms over niet langer en zo mag het niet langer. Als een leden zijn om deze tijd van het jaar te zeer be- Koos aanhoren moest. Het heeft haar wel eens j0b moet hij leren zeggen: de Here heeft ge- zet, zijn er ook lang niet allemaal geschikt voor. verveeld en soms gehinderd. Och, zo'n enig kind! geven, de Here heeft genomen, de naam des Iemand als Bloemers heeft wel tijd, maar die Dat wordt nu eenmaal anders opgevoed dan kin- Heren zij geloofd. Bovendien moet hij er naar hoeft bij Baak en Jongeneel niet aan te komen. deren uit een groot gezin. En ze had vaak ge noeg gehoord, dat die laatsten een betere kans p hadden dan eenlingetjes, om dit te geloven en te menen, dat het met haar gezin voor honderd procent in orde was. Thans weet ze beter, nu ze tijd tot nadenken heeft. Er gaat zoveel om in haar ziel en ze moet dit alleen verwerken. Ze voelt nu, hoe ze te kort schoot. Ook in een groot gezin kan een moeder vertrouwelijk zijn met haar kinderen. Zij heeft echter alleen op het uiterlijke gelet, was tevreden, als de kinderen uitzagen, goed leerden OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel Baak zal weer zo'n bui hebben, om te willen kerken in „Gods vrije natuur". Dat is hem wel vaker overkomen. Als men maar weet, hoe men hem moet aanpakken zijn z'n bezwaren gauw ge noeg weggeredeneerd. En zo'n man als Jonge neel hij is onder dienst geweest en dat daar de nodige ongeloofstheorieën worden verkondigd is bekend. Wie niet vast in zijn schoenen staat, dwaalt gemakkelijk af. Die man moet opgericht worden. Al deze gedachten vervullen Harders van nieu- levensmoed en, zodra hij begint aan het ten netjes handelen. Tot aan de tiende Mei was het gemak- zich behoorlijk gedroe- kelijk geweest, God te loven, maar het is eis gen. Haar godsdienstige opvoeding heeft bestaan voor alle tijden en onder alle omstandigheden, uitvoer brengen van zijn plannen, voelt hij zich in een meenemen naar de kerk, een overhoren Het kruis moet gedragen worden en niet ge- ook met nieuwe krachten toegerust. Men verwon- van het Maandagse psalmversje en later een sleept. dert zich in Groenkerk. Die verwondering begint vragen, of het werk voor de catechisatie wel werd Daar is de school. De tijd der examens staat bij het personeel, dat zijn patroon in één nacht geleerd. Zij was tevreden met het terugvertellen voor de deur en er is de laatste weken slecht verandert ziet en eindigt bij dominee Ekkers, van een Bijbelverhaal, zonder dat ze zich ooit gewerkt. Iedereen is uit het evenwicht geslagen, waar ze overgaat in bewondering, afvroeg of er een kinderzieltje door werd ge- maar dat mag zo niet blijven. Ze zullen met 't Personeel volgt het goede voorbeeld van de raakt, of er in een van die hartjes liefde woon- elkaar moeten aanpakken, onderwijzers en leer- chef en werkt met de oude energie, de jeugd de tot de grote Kindervriend. Zij had vertrou- lingen samen. Dat zal gebeuren. ziet zich gedwongen tot groter inspanning! Do- wen gevraagd noch gegeven. En als men zo han- Daar is het gezin. Lien heeft feitelijk de lei- minee Ekkers kan met een gerust hart een deel delt met betrekking tot zijn kleine kinderen, hoeft ding en dat is niet goed.- Onder andere omstan- der lasten overladen op zijn meest toegewijde men niet te verwachten, dat de groten hun hart digheden zou het ook een heel ding voor haar ouderling. Zo'n prettige man, die Harders. Treedt zullen ontsluiten. zijn, maar nu gaat het beslist haar krachten te altijd zo verstandig op en weet ook in de meest Ze heeft het voldoende gevonden, als hun va- boven. Lien is niet, die ze was. Natuurlijk heeft delicate gevallen de rechte toon te treffen, be- der met ze sprak. Nu blijkt, dat die van Dick het verlies ook haar geducht aangepakt en dari reikt daardoor zo goed als altijd gunstig resul- evenveel afweet als zij. nu nog de zorgen om moeder er bij... Bovendien taat. Bovendien laat hij zich nooit voorstaan op De gedachten vermenigvuldigen zich en een moet er op Joop worden gelet. Die zwerft vee! zijn kwaliteiten, weet afstand te bewaren, tracht gesprek met Ant begeert ze niet. Dat zou haar te vaak weg en het is zaak, dat hij hard niet de dominee voorbij te streven, wat men an- nog ellendiger maken. Ze is haar lieve oudste werkt, 't Paasrapport was niet best en 't zal ders bij zulke persoonlijkheden wel eens aantreft. ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen 18.25 Lichte muziek. 18 55 Discogram. 19.3( Orkestconcert. 20.00 Nieuws 20.05 Residentie- Orkest. 20 35—20.50 Voordracht. 22.10 ..Babv" hoorspel. 22.40 Gram, 23.00 Nieuws. 23,11 Sportactualitelten 23.30—24.00 Gram. KRO: 7,00 Nieuws 7.15 Ochtendgyi 7.45 Mo. d". 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voo rouw 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Ge iziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.0 zieken. 11.45 Gram. 11.50 Causerie Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Pianorecital. NCRV: 14.00 Promenade orkest 14.45 Voor de vrouw. 15 15 Gram. 15.30 Harp- ensemble 16.00 Bijbellezing. 16,30 Vocaal en semble. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Pianospel. 17.35 Gev. muziek. 18.00 Gram. 18.15 Vocaal ible. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Gr; 19 00 Nieuws, 19.10 Ca 19.40 Radiokrant 20.00 Gev Gram. 20.45 Cau 19.25 Pianoi muziek 20.30 21.30 „Hi 21.55 Buitenlands Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking Nieuws. 23.15—24.00 Gram. 12.00 Hammondorgel commissie stelde voor, op al deze ver zoeken niet in te gaan, omdat deze geen enkel perspectief openen voor een ver antwoorde wijziging van de bestaande regeling. In het debat waren verschillenden het met de commissie niet eens. Ds Meyster vergeleek de zaak met Paul us, die tijdens zijn gevangenschap in Rome aan ketenen was gebonden. Wat moet dat toch voor een gevoel voor deze man zijn geweest om wel te willen predi ken, maar niet te kunnen? Wij hebben ook twee eminente hoogleraren aan ae letting gelegd. Maar voegoe ds Meyster er aan toe we hebben ook predikanten die we aanelastiek leggen. Als dat nu maar rekbaar genoeg is, kunnen ze de kansel bereiken! Zouden we nu maar niet zowel de ketting als het elastiek verbreken? Ts M u n n i k meende dat de arbeid van prof. Vollenhoven en prof. Zuidema de evangelisatieverkonoiging raakt en een geestelijk karakter da-aagt. Ze doceren dezelfde vakken voor de pro pedeuse als de hoogleraren in Kampen doen. En prof. Grosheide zei, dat de Geref. Kerken wat royaler moesten zijn. Door de huidige regeling loopt geen draad. Ds Van A n d e 1 (Utrecht) vond dat de commissie er zich wat te ge makke- had afgemaakt en stelde voor deputaten te benoemen om deze hele zaak te bestuderen. Ds Goris zei, dat ïissie zich te weinig heeft afge vraagd of hier geen sprake is vam het recht om het radicaal te behouden. En professor D ij k wees, evenals prof. Gros heide, op de geestelijke verzorgers in stichtingen, die door verenigingen wor den benoemd, zonder enige toestemming van de synode of van deputaten, en die toch ook hun radicaal behouden. Hij drong er bij de synode op aan, een einde maken aan de ongewenste toestand en Voelde veel voor het voorstel-Van Andel. Vanmorgen beantwoordde de rappor teur. ds Van L o o. de sprekers Bij de behandeling van de zaken be treffende de theologisohe hogeschool en de theologische faculteit van de V.U. herdacht de synode, de overleden curato- G. Diemer en ds N. Duursema, dr C. Bouma en ds W. W. Meynen als deputaten voor het verband met de V.U,, en prof. dr V. Hepp, ln leven hoogleraar in de dogmatiek aan de V.U. De synode ging niet in op een ver zoek om het vraagstuk van het hulp- prediikerschap naar 'zijn verschillende aspecten in studie te nemen, omdat vroegere uitspraken genoegzaam lichit bieden. 2.15 Voor de boer /eerberichten. 13. elingen. 13.20 Fill rkest 15.00 Hoorspel 16.30 Grai 12 25 Gev progr. Nieuws. 13.10 Mede- 14.00 Strijk- ïindere 17.55 17.00 Vo. •berichten. 18.00 Nws kest. 19.00 Hoor 18.15 Sport. 18 20 Coi spel. 1930 Orgelcc 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nieuws 21 ~iuserie. 21.30 Planotrio. tenor en piar .30 Cabaretmuzlek. 23 00—23 03 Nieuws. Engeland. BBC 1500 en 247 m. 12.00 Llch uziek. 12.45 BBC Midland Light Orchesti 13.45 Voor de kleuters 14.00 Voor de vroU' ,00 Lichte muziek. 15.30 Pianospel. 15. :cordeonorkest 16.15 Mrs. Dale's dagboe 16.30 Gram. 16 45 Amusementsmuziek 17 :lspel. 18.00 Variété. 18 45 Hoorspel 19 ws. 19.25 Sport. 19.30 Gev nrnoram' on „Prisoner at the Bar", 2030 Vei 21.00 Gev progr. 21.30 Hoorspel. Actualiteiten. 22,20 Dansmuziek 23 00 dracht. 23.15 Orgelspel, 23.56—2-1.0Ó Nws .nkrijk. Nat. program, 347 m. 12 30 Ope- icert, 14.00 Nieuws. 14.05 Gram, 14.25 spelen. 16.52 Gram, 17.10 Orgelconcert Gram. 18.30 Amertk. uitz. 1900 Gram. 20.02 Nat. orkest 22.00 Lichte muziek 23.15 sekprogra Gram Grar arkest 12.30 Niei 12.50 Koersen 13.15 Sollstencc 14.15 Gra I Orgelconcert. 16 00 Gram. 16 15 Mi orkest. 17 00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 de kinderen. 18.15 Gram 1830 Voor de iten. 19.00 Nieuws 19 40 Politieke caus .50 Gram. 20.00 Klankbeeld 20 20 Verz 22,55—23.00 Nieuw 22.1; 21.45 Ver lello 13.10. 14,00 15.00 e 17.15 Amus.orkest ïram. 19.45 Nieuv ram. 2250 Nieuws. 16.00 Gram. 17 0 18.30 Zangrecital 20.00 Hoorspel jjE geweldige landoppervlakte wat nu de V.S. zijn, werd gekoloni seerd van uit het Oosten, waar de grote steden lagen en waar zich ook de grote massa van het (aldus ge noemde) fabrieksproletariaat bevond. Hier, aan de kust, arriveerden ook de honderdduizenden emigranten landverhuizers, die behoudens ee.. kele uitzondering, eveneens bezitloos waren. De pioniers van deze, op bestaan azende massa, trokken steeds verder naar het Westen om nieuwe landstreken in bezit te nemen en wer den op de voet gevolgd door een be zitloze menigte die door armoede uit de steden was verdreven en op het land nieuwe mogelijkheden hoopte te vinden. Omstreeks een eeuw geleden had dit „cultuurfront" Kansas bereikt en het enige wat hier geboden werd was uiteraardland. Nu is het een bekend gezegde, dat men geen boer kan wórden, dóch dat men dit moet zijn. De boer heeft zorg voor de grond en hij zal zich niet verrijken ten koste van de bodem. Het is dan ook opmerkelijk dat in alle oude samenlevingen de boeren sedert duizenden jaren instinctief met de grond hebben gedaan, wat momenteel door de weténschap als juist wordt erkend (China, Java, West-Europa, enz.). De methoden mogen dan primi tief geweest zijn, de werkwijze was in ieder geval goed. Maar niet alzo in Kansas en vele andere staten van de U.S.A., waar geen boeren op het land neerstreken, maar „moneymakers". Zij moesten geld verdienen en wel in de kortst mogelijke tijd. Zorg voor de bodem was er niet en het land werd verlaten, zodra zich eldèrs betere mogelijkheden boden. Bovendien ge selde de zon 's zomers genadeloos op de ploegers en daalde 's winters de temperatuur tot een onbarmhartige koude. Men gunde zich de tijd niet om tot-werkelijke gemeenschappen te komen waardoor de bezwaren van de natuur gedeeltelijk ondervangen had den kunnen worden. Ieder bleef op zichzelf en had maar één doel: geld verdienen. Doch deze slagzin veran derde geleidelijk van karakter toen de geteisterde natuur rampen over mens en gewas bracht, zodat de zin spreuk werd: „In leven blijven!" De uitgeputte grond, waarin door roof bouw elke bacterie-werking verdwe nen was, nam wraak: de rulle akkers werden door de wind de hoogte in ge blazen, of weggespoeld door de re gens. Het land werd onbewoonbaar en één voor één trokken de families iveg naar andere oorden. Meer dan 2000 plattelandsplaatsen verdwenen van de kaart van Kansas in 80 jaar tij cis! Vindt U dat woord tachtig niet een beetje zonderling, zou het eigenlijk niet „achtig" moeten zijn, zoals zeven tig, negen-tig? Mis, tachtig is goed én eigenlijk hadden zèventig en ne gentig ook éen t moeten hebben, dus: eventig en triegèntig. Daarover morgén. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2