Jlicume £ci hsrl) tCourant Leiden heeft t.b.c-vrije veemarkt Twee herenkappers scheren de schapen van Australië Nederlandse officier zorgt voor zestig koeien Eisenhower wil vreedzame middelen ■PU i Graaf Sforza, 78 jaar overleden oud, Onbillijk? Wist U BULTHUIS VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraal 37 Directie Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling- Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN" f 6.— per kwartaal: 2,— per maand, 0 47 per week ADVERTENT1 EN0 18 per millmeter fBU contract belangrijke korting» HoofdredacteurDr E. DIEMER Chel-Red.: H. W ENSER1NK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoasticij Is gfiebleoca «nfln faerl (a legljenspoct" Drie en dertigste jaargang No 9526 Op bezoek bij emigranten (Van onze correspondent in Australië Leo 't Hart) /^P WOODLAND-STUD, een acht honderd mijl hoven Brisbane, ont- moette ik twee Hollandse kappers, Henk Jongsma uit Leeuwarden en Ben Koudijs uit Leiden. Zij waren in dit land op een Rijweg" van hun vak terecht gekomen. Deze kappers scheren en knippen geen mannen meert doch schapen. Hetgeen heel wat profijtelijker is. Al scherend en knippend trekken zij per auto met karavaan het land door, althans een stukje van het land. En zij verdienen er zoveel geld mee, dat een half jaar werken voldoende oplevert ojn de andere helft van het jaar in niets doen door te brengen. Zo kan het hier ook gaan. AI verzeker-bewezen door het feit, dat bier de Ita- de het tweetal mij liever tien één schaap te scheren. Doch dat is per slot van rekening een kwestie van smaak. Er zijn er ook die het anders doen. Zo b.v. G. Mazeth, die uit Breda afkomstig is en in 't heel kleine Maleny in Queens land woont. Hij is nog maar twee jaar hier, doch zit nu reeds op een eigen spul letje, dat er Hollands verzorgd uitziet. Toen Mazeth in Australië voet aan wal zette wist hij net zoveel van „farmen" als een generaal uit het Ned. leger. En Mazeth was officier in dat leger, toen hij Nederland verliet. Om vier des morgens start Mazeth de electrische melkerij voor 60 koeien, want om 8 uur is er de man. die de „cream" komt halen, de post en het brood bezorgt en de kinderen naar de school brengt. De Mazeth-familie leeft in een stukje rimboe-gebied, dat zij niet voor Breda meer zouden willen ruilen. De natuur brengt hier groter verrassingen dan deze Bredase familie zich ooit had kunnen dromen. Al gaan er weinig dagen voorbij, waarop Mazeth geen vergiftige slang heeft te doden of spinnen hem niet naar het leven staan, toch zegt hij: „Hier gaat een mens pas leven en begrijpen, dat je han den hebt gekregen om er mee te werken". Mazeth heeft natuurlijk hard moeten wer ken en doet dat nog, maar zijn bankreke ning stijgt En mevr. Mazeth. die in Hol land een „mevrouwen-leventje" leidde, heeft hier de zorg over 150 kippen. De kinderen „boeren" al aardig mee. Een paar dagen later zat ik temidden van het vruchtbare gebied der Murruuy bldgee Irrigation, dichter bij Victoria. Er groeien bananen, abrikozen, appelen, peren en tomaten in rijke overvloed. Er zijn ook goudgele rijstvelden en een far mer vértelde me, dat zijn 80 acres rijst, hem afgelopen jaar 4000 had opgele verd. Dan heeft men er nog 4000 wijndruiven en 2000 acres tafeldruiven en de kwekers kampen met elkaar het beste product krijgt. Van welk betekenis de immigratie zijn wordt wel lianen 90 van de groente- de tomatenoogst produceren. De tuinder H. Vellekoop uit Harmeien kan het hier ook best schikken en met trots toont hij de kleurige druiven, die hij .h.w. uit de grond stampte. Kweker L. de onge uit Boskoop heeft een aardige ba- anen-plantage opgezet. Hier zitten ze, de emigranten uit Friesland, Limburg, Gel derland, Utrecht en andere gebieden van land. Degene die voldoende hulp uit het gzin kan recruteren is natuarlijk het beste af. Zo b.v. de familie Gulikers uit Heerlen, waar van de veertien kinderen alvast zes een handje uitsteken. Het- Prins Bernhard maakt eerste vlucht mee Op 27 October opening E.L.M.-lijn naar Mexico City Prins Bernhard zal de openingsvlucht meemaken van de nieuwe KLM-verbm- ding naar Mexico City. De eerste vlucht wordt gemaakt op 27 October aanstaande. De Prins zal, zoals men weet, in Mexico aanwezig zijn bij de opening van de Ne derlandse tentoonstelling aldaar, die zal worden verricht door de Mexicaanse pre sident. De DC-6 machines, waarmede deze wekelijkse dienst zal worden uitgevoerd, vliegen in 30 uur van Amsterdam via Montreal en Monterey in Mexico naar de hoofdstad Mexico-City. Ook de leden van de directie van de KX.M. maken de openingsvlucht mee. In verband met de Nederlandse ten toonstelling zal de K.L.M., voorafgaande aan de geregelde dienst twee speciale tentoonstellingsvluchten in de dienstrege ling opnemen, welke op resp. 14 en 21 October op Schiphol aanvangen. Na 15 September géén zinken centen meer De zinken centen, die in 1942 en latere jaren in omloop zijn gebracht, zullen op 15 September uit de circulatie worden genomen- Het is gebleken, dat langzamer hand voldoende van de na-oorlogse toron?en centen zijn aangemunt. De zin ken centen zullen echter ook na 15 Sep tember nog gedurende enige tijd op de postkantoren kunnen worden ingewis seld. Binnenkort zal een Koninklijk Be sluit worden afgekondigd, waarin een er ander wordt geregeld. Concertgebouworkest voor televisie geen financieel een belangrijke steun is. want voor de emigrant ligt nog steeds de grote kracht in het gezin. Er is romantiek bij het emigreren. Ik heb mensen, die vroeger in de mijnen of donkere fabrieken werkten, hier nu bezig gezien onder de wuivende palmen of te midden van duizenden koeien en schapen. Of zij allen even gelukkig zijn? Daarover is meer te vertellen; niet iedereen kan zich schikken. Maar mogelijkheden zijn Eén dag voor emigratie bij aanrijding gedood Dochtertje van schipper in Rotterdam verdronken Een dag voordat zij zou emigreren, is de 54-jarige mevr. Groenewold uit Zwartemeer (Dr.) gistermiddag toen zij in Klazienaveen met haar fiets plot seling de weg overstak door een per sonenauto, bestuurd door de handels reiziger K. uit Groningen, aangereden en overleden. Mevr. Groenewold was van plan een afscheidsbezoek bij de fam. Bentum te brengen. Haar zoon was reeds eerder naar Brazilië vertrokken en d rest van het gezin zou vandaag volgen. Het 4-jarige meisje Maria Jose Reinarz is gistermiddag in Rotterdam van sleepschip, waar zij woonde, in het water geraakt en verdronken. De Australische natuur brengt groter verrassingen dan de Bredase emigrantenfamilie zich ooit had kunnen dromen Ter bevordering van het recht om in vrijheid te leven AL HEEFT EISENHOWER reeds een „veldtocht" door de Zuidelijke sta ten van De Verenigde Staten achter de rug, gisteren heeft hij zijn verkiezingscampagne officieel geopend in Philadelphia, de stad, waar de onafhankelijkheid geboren werd. Meer dan een kwart millioen mensei juichte hem toe langs de weg naar Independance Hall, waar de republi keinse candidaat een program van tien punten ontvouwde. „Dit program zal de Verenigde Staten, die gevaarlijk dicht bij een oorlog staan, vrede kunnen schenken", aldus Eisenhower. Hij sprak zich voorts duidelijk uit tegen imperialisme, isolationisme en het voeren van een „sussingspolitiek". Eisenhowers tien punten zijn: 1. Een nieuwe regering in Washington. 2. Deze regering moet vertrouwen In het Amerikaanse volk hebben. Zy mag zich niet bezig houden met verdoezeling der feiten. Fouten moeten den volke niet als meesterstukjes worden voorgelegd. Geen ontwijkingen, tegengaan van on juiste berichten of dubbelhartige uit latingen. 3. De Verenigde Staten moeten hun bondgenoten op wederzijdse voorwaar den van een „vooruitstrevend zelfbe lang" aan zich binden. „Bondgenoten voor de Verenigde Staten in Europa, Zuid-Amerika, het Midden-Oosten, Azië en Afrika zijn noodzakelijk, wil ons maat schappelijk en staatsbestel behouden blijven". 4. Het met vreedzame middelen doch alleen op deze wjjze bevorderen van het recht om in vrijheid te leven. 5. Onwrikbare steun aan de Verenigde Naties. 6. Het economisch sterk maken der Verenigde Staten, „waarbij ik onder meer denk aan grotere voortbrenging". 7. De Verenigde Staten moeten mi litair sterk zijn, doch tezelfdertijd naar algemene ontwapening streven. 8. Gebruik maken van middelen als „de kracht der waarheid" en „bekwame diplomatie". 9. „Het op onverbiddellijke wijze uit het regeringsapparaat verwijderen van hen, die verraders zouden zijn van onze staatsinstellingen, of die misbruik van ons vertrouwen zoucjen maken". 10. Strijd tegen ongelijksoortige be handeling van Amerikaanse staatsbur gers, armoede, onveiligheid en in algemeen tegen „elk maatschappelijk roep, de niet-Russische gebieden achter het IJzeren Gordijn te bevrijden, deed de generaal slechts een kleine concessie. Hij herhaalde deze oproep, doch voegde aan toe, dat deze hulp slechts met vreedzame middelen moet worden f :ffe f ggik1 "i.1 - |- y Lf De Poolse treiler Brozd, die on wrikbaar scheen vast te zitten op het strand van Egmond, is na vele vergeefse pogingen vanmorgen vroeg door 3 sleepboten vlot ge trokken. Het was de laatste kans die de sleepboten deze maand kre gen, omdat er nu voldoende water onder het schip kwam om het in één ruk over drie banken te trek ken. De treiler is naar IJmuiden gebracht. Moordenaar van tele foniste meldde zich Meisje was niet gediend van zijn voorstellen Op 20 Juli werd de 22-jarige telefonist» k. G. B. In de achterkamer van haar woning in de Willebrordusstraat te Rot terdam vermoord. De dader van dit misdrijf heeft zich vannacht by de politie te Rotterdam ge meld. Het was de 30 jarige los-werkman A. T. B. uit de Maasstad. Drie dagen na de moord is hij aange houden, doch wegens gebrek aan bewijs moest de politie hem weer op vrije stellen. De man ging daarop naar gjë, kwam door werken op het land de kost, doch door gewetenswroeging ge kweld, verliet hij Turnhout, kwam giste- n in ons land terug en meldde zich. Hij heeft een Dekéntenis afgelegd. B. verklaarde het meisje, dat die Zondag morgen van een kampeerweekend op Duinrell bij Wassenaar terugkeerde, on derweg toen zij tussen Delft en Rotter dam fietste, te hebben ontmoet. Hij bracht haar naar huis en bij het afscheid zeide hij de kennismaking te willen voortzetten. Om vijf uur belde hij haar woning aan. Het meisje, dat juist gegeten had. was aan de afwas bezig en hij ging haar helpen. Daarna tracteer- de zij op limonade en offreerde zij bon bons. Op zeker ogenblik geraakte de mar haar in een worsteling, omdat hi; haar wilde overweldigen. Het meisje ver zette zich hevig, aldus zijn verhaal. Hij bevreesd, dat zij hem bij de politie aangeven en de angst bracht hem ertoe haar van het leven te beroven. Daarna is hij gevlucht. Koopt KLM toch Comets in Engeland? Ook Ned. luchtmacht ontkent echter Londense berichten Naar het ANP uit betrouwbare bron In Londen verneemt heeft de KLM in Enge land toch een order geplaatst tot aankoop van enige Cornets (straal-passagiersvlieg- tuigen). Levering zou in 1954 of daarna moeten geschieden. Voorts vernam ANP, dat ook de Nederlandse luchtmacht een bestelling in Engeland heeft gedaan. Hierbij zou de belangstelling voornamelijk uitgaan naar het Vickers Swift gevechts vliegtuig. Zowel de KLM als de Nederlandse Luchtmacht ontkennen deze bestellingen gedaan te hebben. De burgerluchtvaart blijft zich gunstig ontwikkelen. Dit blijkt o.m. uit de cijfers van de KLM over het eerste halfjaar 1952, waarin de vervoersinkomsten f 118 millioen bedroegen tegen f 103 millioen in het eerste halfjaar van 1951. De be ladingsgraad steeg van 66.8 procent tot 67.8 procent. Rouw in Rome Hij diende zijn land vijftig jaar en tekende twee vredesverdragen GRAAF CARLO SFORZA, de Italiaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken is gisteravond op 78-jarige leeftijd te Rome overleden. Indertijd ontving hij van Koning Victor Emanuel de titel „neef des Konings". Meer dan vijftig jaar lang heeft hij zijn land in verschillende functies gediend. In hem heeft Italië een van zijn grootste diplomaten verloren. In politiek opzicht was graaf Sforza republikein. Het vorige jaar dwong zijn zwakke gezondheid hem af te treden als minister van Buitenlandse Zaken. Thans Na het beëindigen van zijn juridische studie in 1896 was Sforza achtereenvol gens verbonden aam do ambassades te Cairo. Instanboei en Parijs. Hij bekleed- ambten te Peking, Boekarest, Madrid, Londen en Boedapest. Hij was gezant in China en ambassadeur te Pa ri zijn ontelag toen Mus solini in 1927 in Italië aan de maobt Gedurende veertien jaar heeft hij daarna in het buitenland rondgezworven, waarbij hij zich ophield in China, En geland. Zuid-Amerika en de Verenigde S aten. In 1947 werd hij minister van Buiten landse Zaken in het kabinet van De Gasperi en tekende gedurende de vier en een half jaar, dat hij dit ambt be kleedde, achtereenvolgens het Noord- AtJlaini iisah verdrag, het verdrag inzake het Europees Herstelproeraon, het sta tuut van de Raad -van Europa en het verdrag, dat het plan-Schuraam ver- het einde van de oorlog 1014 Italië winnaar, aan het einde van oorlog van 19401945 echter verliezer. ook het einde gekomen staatsman*, die niet alleen vo< maar voor geheel West-Europa langrijke figuur is geweest De staatsbegrafenis zal morgen plaats vinden. Voor de teraardebestelling zul len De Gasperi en vele andere minis ters, die tihans met vacan te elders toeven, naar Rome terugkeren Naam van Koningin voor reclame misbruikt Het secretariaat van de Koningin heeft medegedeeld, dat een bericht als zot Hare Majesteit voornemens zijn de mode show van Herbert Sidon in Amsterdam bij te wonen, niet juist is. De Koningin heeft nooit het voornemen gehad, zich naar deze modeshow te begeven. Het is te vrezen, dat hier van opzettelijke mislei ding sprake is geweest. HET officieel orgaan van de Kon. Ned. Automobiel Club, de KNAC, is zo vriendelijk geweest in te gaan op ons aan deze organisatie gerichte verwijt dat zij voor de grote prijs van Nederland te Zandvoort gereden, de Zondag heeft ge bruikt. Het moet ons van het hart dat wat het orgaan ter verdediging aanvoert, ons niet kan bevredigen. Daar is allereerst het motief dat men voor een gebeurtenis als deze alleen op Zondag voldoende mensen bij elkaar kan krijgen. Afgezien van de vraag, of dit als motief acceptabel is: we geloven er niets van. Hoe vaak hebben we al niet gehoord dat iets op Zondag gehouden moest worden, omdat anders de toeloop te gering zou zijn. En hoe vaak is al niet gebleken dat dit niet het geval is. We denken aan de vliegdemonstraties te Leeuwarden. We denken aan de TT- races te Assen. We denken aan tentoon stellingen waarvan men het aanvankelijk meende te moeten betreuren dat ze niet op Zondag open mochten zijn om achteraf toe te geven dat de vrees volkomen mis plaatst was geweest. HET orgaan van de KNAC schrijft ver der dat we deze organisaties niets mogen verwijten, zolang we er niet in slagen de vrije Zaterdag algemeen inge voerd te krijgen. Zolang we daarin niet geslaagd zijn, moeten we blijkbaar onze mond houden. Een vreemde redenering. Inderdaad zijn we voorstanders van sportbeoefening op Zaterdagmiddag. Maar moeten wij dat zien te bereiken? Of liever: moeten wy dat alléén zien te bereiken? Moet dat ook niet de wens zijn van een automobielclub. die algemeen wil zijn en haar leden uit heel de bevolking wil trekken? Zolang ook zulke organisaties voor sportgebeurtenissen eveneens de Zondag bezigen, staan zij aan de Zaterdag als sportdag in de weg. We hadden in deze heel wat liever de steun van een be langrijke en terecht zo gewaardeerde or ganisatie als de KNAC Tenslotte noemt het orgaan van de KNAC or.s verwijt in hoge mate onredelijk en onbillijk. Dat het niet onbillijk is. moge nog eens uit het bovenstaande blijken. En wat de be schuldiging van onredelijkheid betreft gezien het onderwerp in geding zal het blad ons wel vergunnen dat we deze beschuldiging liever zonder nadere mo tivering naast ons neerleggen. Nu ook al een Spruiten- koningin I De edele wedijver van vele Neder landse gemeenten om koninginnen te benoemen in verschillende kwaliteiten begint te ontaarden in een belachelijke vertoning. Den Haag had een Bloemen- koningin, Tiel een Keraenkoningin, Bo degraven een Kaaskoningin, Naaldwijk een Druivenkoningin, terwijl het West- landse dorpje Maasdijk zich nu een Spruitenkoningin gaat aanschaffen. Deze koningin zal zich de aanstaande winter aan het publiek vertonen. Het idee is afkomstig van de Vereniging van Sprui- tenboeren „Om de helft" te Maasdijk. Onder admiraal Sir Patrick Brind Vlootoetening met 160 schepen begint volgende week Nederlandse marine ook present met de jagers van de luchtvaartdienst Meer dan 160 schepen van acht Nato- laroden zulten deelnemen aan de vloot- oefanojng Main Brace onder leiding van de Britse admiraal Sir Patrick Brinid, de Nato-bevelhebber in Noord-Europa. De vloo'oefening zal verbonden zijn met oefenemgen te land en in de lucht. De deelnemende schepen zullen zich Maandag en Dinsdag a.s. verzamelen in verschillende Schotse havens in de Firth of_Clyde en de Firth of Forth. variëren in omvang van slagsche pen ate de Amerikaanse Wisconsin en de Britse Vanguard tot de kleine, doch belangrijke mijnenvegers. Zij zulten af komstig zijn uit de Verenigde Saten, het Verenigd Koninkrijk, Canada, Noor- DAT de 12-j. Gijsb. van Oers uit Brielle Woensdag op de fiets naar school is ge gaan en sindsdien wordt vermist. DAT het gemeentebestuur van A'dam de tuinstad Slotermeer (West) begin Oct. feestelijk wil openen. DAT van de Org- voor Verbetering van de Visstand tot voorz. is benoemd D. J. van Drimmelen, insp. der visseryen te Utrecht. DAT in R'dam één jaar, waarvan 3 mnd voorw., is geëist tegen de 38-j. schippersvrouw J. M. K.-S., wegens dief stal van 74 stuks textielgoederen uit magazijnen. DAT vijf opvarenden van het ss Arkel- dijk, o-w. de bootsman, bij aankomst in R'dam zijn gearresteerd wegens diefstal van 10.000 sigaretten uit de lading. DAT in R'dam acht weken werd geëist tegen de 53-jar. dir. van een scheeps- tuigerij, L. H. v. d. M. uit Gouda, die f 17.000 aan inkomen voor de fiscus had verzwegen om douceurtjes te kunnen geven aan cliënten. DAT voor de 24-jarige tremmer M. van het s.s. Hecuba, die toen hij dronken was de hofmeester Kerkhof dodelijke messte- steken heeft toegebracht en door rechtbank van rechstvervolging is ont- j slagen, nu voor het A'damse hof een hebben gemaakt tegen Eisenhowers op- nader psychiotrisch onderzoek is gevraagd. DAT Prins Bernhard behoorde tot de gasten aan een diner, gisteren aan boord de Rijndam in Rotterdam aangericht, het officiële internationale concours hippique. DAT zowel de Groote Beer als de Waterman dezer dagen uit R'dam naar de V.S. vertrokken met in totaal 1600 Amerik. studenten aan boord die twee mnd lang in Europa hebben rondgereisd. DAT minister mr L. A. Donker 25 j. lid is geweest van de R'damse raad (en thans heengaat) en Jacq. Dutilh het zelfde jubileum viert. DAT ook Rotterdam, door een besluit van de raad, geen koopavond krijgt. DAT morgen in Deventer een nat. t< toonstelling voor vrijetijdsbesteding wordt geopend, die nog de hele vol gende week duurt. DAT ook de Rotterdamse groenen on elf uur 's avonds naar hyis mogen i.v.m het gevaar voor kinderverlamming. DAT van 1113 Oct. in Maastricht eer nat. tentoonstelling van paddenstoelen wordt gehouden. DAT een verzoek van het Tweede Ka merlid Den Hartog (V.V-D.) om de prijs verhoging van entstof tegen varkenspest ongedaan te maken door minister Mans- holt is afgewezen. DAT mr M. H. Gelinck uit Maastricht is geïnstalleerd als offcier van Justitie te Leeuwarden in de plaats van mr dr F. Hollander, die op dezelfde dag bij de Utrechtse rechtbank werd geïnstalleerd. DAT tg.v. het 250-j. bestaan van de Ned. Springstoffenfabrieken te Ad'am gedenkboek is uitgegeven, van de hand van de oudste dir.. dr G. de Bruin. DAT de A'damse ingenieur P. Perdijk heeft voorgesteld in de oude binnenstad A'dam van 's morgens 8 tot's avond; r geen personenauto's toe te laten met uitzondering van bepaalde personen er diensten en een aantal taxi's. DAT de Int. Federatie van Chr. Land arbeidersbonden, die deze week in Maas tricht vergaderde, er bij de regering op heeft aangedrongen de vakbeweging ir schakelen by de besprekingen over he Europese landbouwplan. DAT in de week van 24 tot 3^ Aug. ii ons land geen sterfgevallen ten gevolg, van mond- en klauwzeer zijn aangegeven DAT H. J. M. Peeperkom uit Wasse naar nu officeel is benoemd tot vierde directeur van de N.V. Mij tot financiering van het nationaal Herstel (de Herstel- DAT in Noord-Deurningen bij Dene kamp (Ov.) een vos is neergeschoten, die het kippenhok van de landbouwer J. H. Ensink was binnengedrongen en 14 kip pen had doodgebeten. DAT als voorzitter van tot herziening van de medische tuchtwet is benoemd mr B. de Gaay Fortman, president van de Amsterdamse rechtbank. DAT aan de gemeentesecretaris van Dordrecht, mr K. J. Poll. nu m.i.v. 1 Dec. eervol ontslag (met pensioen) is verleend. Sebeille c.s. vertrekken Het drama Drummond zonder uitzicht Darmmci, de Fraose boer, die zeven naaS langdurig door de polstie is ver hoord, is rau weer vrij man. een dee-1 onzer edities meldden wij heit al: Docninici is onschuldig bevonden op aanwijzing van de procureur der nse republiek op vrije voeten ge steld Tegelijk met het nieuws over Domini- 's vrijlating kwam een opzienbarende mededeling van de Franse detectives, die het onderzoek in de zaak-Drummond leidden Ja, leidden, met dubbele d want de gewiekste Franse speurders staan voor een raadsel en geven hot op... ..Wij zijn weer op heti Punt van uit gang, waar wij op 6 Augustus begon nen...." luidde de bekentenis van de teleurgestelde detective». Commissaris Sebeille, op wie de ogen der wereld een maand lang waren ge richt. en de zeven speurders die hem assisteerden, zulten zich terugtrekken en h« onderzoek overlaten aan de plaat selijke politie Pas ate zich een nieuwe ontwikkeling voordoet, zulilen de deskundigen zich weer doen gelden. (Dit sohijn'baair zonderlinge besluit van de Franse speurders is het resultaat van ampel overleg tussen de pohtie- ayoriteiten De bewoners van bet ge- bi«i waar de moord op de Drummonds werd gepleegd, zijn stugge mensen. Vreemden wantrouwen en hater. zij. Zeer terecht meent de Franse politie dan ook, dat er eerder enig resultaat te verwachten is van de samenwerking tussen deze bevolking en de plaatselijke politie dan met de „vreetede mannen uit Marseille". - Red.) wegen, Denemaaken, Frankrijk, Neder land en België. De vloot zaïl acht grote vliegkamp- schepen omvatten, namelijk de Midway, F. D. Roosevelt Wasp en Wright van de Amerik. marine, de Eagle, Dlusrious en Theseus van de Britse vloot en de Magnificent van de Canadese marine. Andere typen deelnemende schepen zijn hulpvldegkampsehepen, kruisers, torpedobootjagers, onderzeeboten, fre- gartiten. vloo blankere, transportschepen en sleepboten. Van de Nederlandse schepen nemen aan de oefening deel de torpedobootjagers Banckert en Van Ga len, de fregatten Van Zijil en De Zeeuw, en de onderzeeboten Zwaan)vis en Zee- bond, benevens een aantel mijnenvegers, een squadron Harpoons, een squadron squadron Firefly's van Seofiury's i de Marine Luchtvaartdienst. De"" laatste twee squadrons zullen zich bevinden op ■het Britse vHegkampschip Illustrious. Het gebied van de oefening zal zich uitstrekken van de wateren ten Noorden van Noorwegen tot aan de Decree kust. Het doel van de oefening te do inter nationale samenwerking voor defensieve actie m de practijk te beproeven. ZUIVER WOLLEN EPINGLé pracht mrubelbfkleding 130 cm. breed 22.50 per meier in terra, beige en groen. BOTERMARKT 23 WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN. Zaterdag: zon 6.00—19 16; maan onder 9.14, op 19.43 uur. Op 11 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1