cNjenws uit de d^ijn- en ^Veenstreek Groot aantal schoolkinderen behaalde 't zwemdiploma Schaakclub bezag de resultaten van het oude jaar Voorstel bouw van gymnastiek lokaal met vreugde begroet NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 Alkemade Het badpeisoneel bad eer van zijn weik In het zwembad De Brasem heeft gisteren een groot aantal schoolkinderen examen afgelegd voor het zwemdiploma A, B, C en D. De gemeente-secretaris, de heer W. A. van Harteveld, de schoolarts, dokter Jongebreur en de heer Akkermans namen de proeven van bekwaamheid af. Na afloop werden de kinderen getracteerd en toegesproken door de heer Van Harteveld. Deze bracht dank aan het badpersoneel voor het vele werk in de zomermaanden.- De heer Akkermans reikte de di ploma's uit. Diploma A verwierven: Annie van Ha meren, Nelie Kranenburg, Ria v. d. Pol, Annie de Bil, Geertje Boogaarts, Dini <le Blaey, Bep de Wit, Agaat Freeke, Jean- net Zegers, Corrie de Wit, Mieke v. d. Berg, Maartje Schyff, Cobi Schyff, Jeapne v. d. Meer, Cootje Roessen, Riet je Turk, Sina Turk, Sina Zoet, Ermy Schouten, Corrie van Rhoon, Ineke Ken nis, Annie van Zanten, Rika van Wierin- gen, Willy van Wieringen, Rina dq Jong, Corrie Buschman, Bertha Buschman, Rietje Schrama, Ria Koek, Jopie v. d. Meer, Sjaan van Beek, Irene Hoogen- boom, Nellie van Klink, Els Wesselman, Tinie de Jeu, Jannie v. d. Vlugt, Lida Kuiper, Rita Verhaar, Martha Vonder- bank, Annie Klein, Barry Bakker, Nelly v. d. Meer Bakker, Rita Klein, Annie de Jong, Ella de Jong, Tineke Kennis, Joke v. d. Kn«ff, Leni v. d. Luit, Lida van Klink, Lida v. d. Meer, Jopie v. d. Zwet, Corry Loos, S. Huigsloot, Corry Zoet, Corry Verhaar, Jeanne Dokke, Jopie van Rniten, Rina de Jong, Rietje Klein, Ploni Hoogenboom, Annie v. d. Zwet, Jopie van Ruiten, Riek v. d. Meer, Leni v. d. Meer, Ria van Leeuwen, Riet de Jong, Cilia Akerboom, Nellie Zoet, M. Knott- nerus, Meini Nederveld, Rietje v. d. Lin den, Jan Möhlen, Simon van Ruiten, Leo v. d. Meer, George Koek, Hugo van Wie- ringen, Kees Huigsloot, Piet van Hame ren, Tonny l'Amie, Co Droog, Wim Schrama, Jan Hoogenboom, Harry van Beek, Emil Koek, Theo Struive, Juust v. d. Broek, Bert Bouwmeester, Jan van Veen, Harry v. d. Meer, Kees Pauw, Dick de Blaey, Piet van Ruiten, Piet van Zaal en Jan van Amsterdam. Voor diploma B slaagden: Corry van Rhoon, Bertha Buschman, Corry Busch man, Nellie van Klink, Rietje v. d. Meer. Riet Kuiper, Jopie van Ruiten, Rietje Schrama, Rina de Jong, Jeanne Dobbe, Jeanne van Beek, Cila Akerboom, Annie v. d. Meer, Cor Loos, Riet de Jong, Ria Koek, Ineke Hoogenboom, Ria van Leeuwen, Lida v. d. Meer, Jopie v. d. Meer, Ria de Jeu, Tiny Turk, Rietje Roessen, Sjaan v. d. Meer, Rietje v. d. Linden, Nelie Kronenburg, Ria v. d. Pol, Sophie Knibbe, Nelie Griffioen, Annie de Bil, Maartje Schyff, Dini de Blaey, Jo v. d. Zwet, Jeanne Huigsloot, Rita Klein, Coorie van Es, Lida van Klink, Riet Klein, Cobi SchtJff, G. Bogaarts, Els Zoet, Annie van Hameren, Annie van Zanten, Gerda Roeloffs, Riet van Wieringen, Willy van Wieringen, Emil Koek, Simon van Ruiten, George Roek, Hugo var Wieringen, Jo van Amsterdam, Piet var Ruiten, Kees Huigsloot, Piet van Ha meren, Jan Molken, Joop Broesterhuizen en Wim Schrama. Diploma C kwam in het bezit Jacoline in 't Veld, Corry van Es, Rietje Turk, Ria Ludlage, Riet Loos, Rina Ho- genboom, Joop Broesterhuizen en ploma D kregen: Ans de Wit, Titia Knottnerus, Ank v. d. Berg, Rina Hoo genboom en Marian v. d. Horst. Negen kinderen werden afgewezen. Bekeuringen Twee inwoners kregen van de rijks politie een bekeuring wegens het on rechtmatig jagen op wild. Katwijk aan den Rijn Geanimeerd Oranjefeest met menig nat pak (niet van de regen) HAZERSWOUDE Wedvlucht De Reisduif De postduivenliefhebbersverenigjng De Reisduif hield een wedvlucht met oude en jonge duiven van Tilburg af. Afstand 69 km. De duiven werden gelost om half 2 met Oostenwind. De eerste duif bereikte zijn hok om 2.26.48 uur. Snel heid 1216 m. per minuut, de laatste prijs- duif kwam binnen om 2.53.36 uur, snel heid 828 m per minuut. Uitslag: C. Groen 1. 9. 11. 19; A. H. Fase 2. 12. 15. 25. 26; P. v. d. Male 3; W. G. de Jongh 4. 10. 14; W. v. Veen 5. 7; C. v. Veen 6. 18. 20. 22; W. Zintel 8. 13. 23; Jac. v. Veen 16; P. v. Klaveren 17. 24; W. Lindhout 21. Burgerlijke stand. Geboren: Hendrikus J., z. v. II. J, Hermsen en E. G. M. Jansen; Jacob J. K„ z. v. B. Vernet en A. Schellingerhout; Pieter, z. v. D. Langeveld en B. Chr. van der Heijden. Ondertrouwd: N. C. van den Bosch. 24 jaar en H. J. Groen, 24 jaar; J. Gelder man, 35 jaar en J. van den Toorn, 29 jaar; D. Qualm, 65 jaar en J. Wulffele, 54 jaar. KOUDEKERK AAN DEN R11N Zomeravondconcert Kunst na Arbeid gaf een openlucht concert in de tuin van de Hooge Boo- men, eigendom van de heer F. de Graaff, aan de Rijndük. Van alle kanten waren de belangstellenden opgekomen. Kunst na Arbeid heeft deze zomer wel z'n best gedaan met drie openluchtconcerten. Het wordt gewaardeerd! TER AAR Bloemencorso Aalsmeer Ook Ter Aar neemt dit jaar deel aan het bloemencorso te Aalsmeer mèt een praalwagen, dank zy de ijver van het bestuur der bloemistenvereniging Ter Aar. Het onderwerp van de wagen is Herdenking. In het feestprogramma lezen we het volgende over de wagen. By alle vreugdefeesten en bloemen weelde past het ons een moment met onze gedachten te verwyien by hen, die ons zo dierbaar waren en ons ontvielen. Op buitengewoon gezellige manier heeft Katwijk aan den Rijn gisteren Oranjefeest gevierd. De hele dag door hebben vrolijke klanken van de Harmo nie Katwijk over het dorp geklonken. Van het Kerkplein vertrok om 9 uur kinderoptocht naar het feestterrein de Noordwykerweg. Ongeveer zeshon derd kinderen hebben zich daar beijverd een prijsje in de wacht te slepen. In de middaguren werden onder grote belangstelling volksfeesten gehou den. Lachsalvo's klonken op toe sterksten van de sterken elkaar bij touw trekken over de streep poogden te sleu ren. De deelnemers en deelneemsters i de levende stoelendans deden hun „nu mer" eer aan met hun enthousiasme. Tobbetjesteken, een buitengewoon at tractief onderdeel van het feest, hac talloze belangstellenden naar de Noord wykerweg getrokken. Menig karrevoer- der liep een nat pak op. Iets nieuws was de puzzlerit vooi suto's. Vijfentwintig liefhebbers hadden zich hiervoor opgegeven. Het niet z makkelijke traject werd door niemand foutloos afgelegd. De equipe Van Eede ontving met 19 strafpunten de eerste prys. De tweede en derde prijs vielen ten deel aan Zandbergen (44 spt) ei de Haan (68 spt). Van de zestig deel- emers aan de rit voor fietsers haalden maar twintig de eindstreep. Zoals altijd was de lampionoptocht ;n fantastisch gezicht. De deelneming KATWIJK Tentoonstelling. Vandaag en morgen wordt er in het Jeugdhuis een tentoonstelling gehouden van bloemen en planten. Deze expositie heeft het personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst in zyn vrije tijd ge organiseerd. De tentoonstelling, die vrij toegankeüjk is, is 's avonds tussen 7 ur te bezichtigen. Overdag is er toegang oor de jeugdnatuurwacht. KATWIJK AAN ZEE Benoemingen. Aan de Chr. Opleidingsschool, hoofd de heer C. v. Rooyen, werden benoemd mej. J. Keizer uit Scheveningen en de heer K. H. Palet, alhier. Per 1 November werd benoemd de heer P. Boom uit Oegstgeest. Spreekbeurt. Morgenavond 8 uur spréékt in het Uni- gebouw ds P. Dorsman van Schellumen. Hoog en laag water Donderdag 4 September: hoog water en 15.29, laag water 11.16. Alphen aan den Rijn was zeer goed. Ook reden er zeel veel auto's in mee. Tot slot gaf de Harmonie op de Turf markt een marsconcert. Door de feeste lijk verlichte straten bewogen zich nog tot zeer laat in de avond ouders met de kinderen, die voor deze gelegenheid tuurlyk niet zo vroeg naar bed hoefden. Toch was het voor velen een zeer lange dag geweest, want om zes uu ochtend hadden de hengelaars zich al aan de oever van de Overrijn gemeld. De Oranjevereniging heeft zeer zeker eer van haar werk gehad. Hieronder laten we enkele uitslagen volgen: Hengelwedstrijd: C. Vreeburg, P. de Lange, J. J. Timmermans. Tobbetjesteken: 1. J. Schuitemaker— mej. Zwaan; 2. T. AanhaneW. Nygh; 3. mej. L. den Haanmej. R. v. d. Vijver; 4. E. Oostinghmej. Boon; 5. C. v. Kla verenmej. Van Klaveren. Touwtrekken: 1. Ploeg Van Klaveren: 2. Ploeg Van Maanen; 3. Ploeg Van den Gugten. Stoelendans: 1. Mej. J. van Klaveren; 2. Mej. L. Boskamp; 3. L. v. d. Plas Haasnoot; 4. A. de Ruyter; 5. G. v. Delft. VALKENBURG Gemeenteraadsvergadering. De gemeenteraad komt vanavond om uur bijeen. Op de agenda, die uit slechts 9 punten bestaat, vinden we o.a.: vaststel ling verordening verhaal bijdragen in koop pensioen; verhuur strookje grond; aangaan vaste lening t.b.v. de bouw brug Zylwatering; wijziging begroting 1952; verzoekschrift aan H.M. de Koningin tot vaststelling gemeentewapen. Kunstmatig daglicht door „potlood"-lamp Ingenieurs, verbonden aan de Osram laboratoria te Berlijn hebben na tien jaar wetenschappelijk onderzoek een nieuw soort lamp geconstrueerd in de vorm een dik potlood, die kunstmatig dag licht verspreidt. Deze watergekoelde lamp, die nooit armer wordt dan 68 graden Fahrenheit, geeft e«n tweemaal zo sterk licht ató*een gewone gloeilamp en doet volgens de uitvinders de kleuren in de omgeving op de beste wijze tot haar recht komen- In bepaalde kringen heeft men dan ook reeds grote belangstelling getoond voor deze lampen, waarvan voor het eerst enkele zijn gebruikt bij het in Juli te Bayreuth gehouden Wagner-festival. De Berlynse televisie-studio's hebben reeds eerder in dit jaar proeven met de lam pen genomen en er zich waarderend rer uitgelaten. De onderneming ziet ook een toekomst >or de nieuwe lampen in industrieën als de textielindustrie. Dit kunstlicht accentueert de kleuren nl. alsof het na tuurlijk zonlicht is. Aldus meldt A.P. In het IJsclubgebouw heeft de Alphense Schaakclub gisteravond onder voorzitter schap van de heer A. Hoojjer haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter moreerde dat het derde tiental met ces heeft gespeeld. Het tweede deed het ook niet slecht maar het vierde kon geen succes behalen. Ook het eerste tiental Het geen hoopgevende resultaten zien. Een voorstel zal aan de L.S.B. worden gedaan om de directe degradatie weer In te voeren. Het verzoek van de doofstommen- schaakclub te Leiden om deze maand hier een wedstrijd te spelen werd inge willigd. Besloten werd ook dit jaar weder om schoolschaakwedstryden te organise ren. De secretaris had in zUn overzicht een kleine teruggang van het ledental te melden. Uit het in rymvorm gestelde slag van de penningmeester bleek dat de club over een saldo van ƒ90,beschikt. De voorzitter werd in de bestuursverkie zing herkozen, evenals de periodiek af tredende bestuursleden, de heren L. Klei weg en J. Kempen. De „pot" materialenfonds bevatte ƒ20,49. Het lid Ant. v. d. Kemp was hier met zijn schat ting het dichtst bij, zodat hy een taart in de wacht sleepte. Besloten werd tot herinvoering competitieregeling van het voorlaatste seizoen. Het programma bleek in het af gelopen jaar overladen te zyn geweest. De z.g. „armslag clausule" werd gehafld- haafd. De voorzitter reikte de behaalde prij zen uit. De kampioen van Alphen, de heer G. A. Bruggeman, heeft voor de eerste maal de wisselbeker veroverd. Voor de beste resultaten van alle ge speelde wedstrijden (94 pet) ontving hy eveneens een wisselbeker. De groepspry- zen zyn behaald door de heren B. Cornet, N. Vonk en J. J. v. d. Noort. De heer Bruggeman behaalde dit jaar de titel met 5V4 punt uit zes partUen. De beste resul taten in de zomercompetitie zyn geboekt door de heren C. Brunt en N. Vonk. De indeling en samenstelling van de tientallen werd als volgt vastgesteld. Eerste tiental G. A. Bruggeman, D. Pos- thuma, M. Verburg, C. Brunt, A. Post, A. H. Hooyer. B. Cornet, H. de Ruiter, W. v. d. Roest en H. Vethagen. Tweede tien tal: H. J. de Haan, J. Kempen, Jac. de Hoed, S. v. Wyngaarden, J. G. Kardol, P. J. Schuil, N. Vonk, ir H. Rahder, Th. Verboom en B. H. Kroon. Derde tiental: C. Donker, A. Verbree, C. H. Knook, J. J. v. Noort. J. Colijn, P. J. Wijnbeek. L. Kleiweg, H. v. Vliet, W. de Ruiter en P. de Ruiter. Reserves: J. Koopman, H. Klei weg, A. v. d. Kemp, W. v. Heusden G. Schuilenburg. Op voorstel van de heer Cornet n het bestuur in overweging om gedurende de winter enkele meer feestelijk getinte wedstryden te houden, waarvan propa gandistische waarde zal moeten uitgaan, alsook wedstryden tegen personeelsleden van bedrijven, kantoren en instellingen. In dit kader richtte de voorzitter oproep tot de leden en niet-leden zoveel mogelijk deel te nemen aan de gong- schaakwedstrijd op Dinsdag 9 September in het IJsclubgebouw. Deze wedstrijd wordt gehouden ter inleiding competitie. Men kan zich opgeven by de heren B. H. Kroon en H. de Ruiter. Bijzondere tewaterlating Morgenmiddag zal op de scheepswerf van de N V. D. en Joh. Boot aan de Steekterweg de ruim 1000 ton metende kustvaarder, genaamd „Orania", die op de werf „De Vooruitgang" werd ge bouw voor Braziliaanse rekening, het water kiezen. Uiteraard zal de directie dit feit van enig oficieel vertoon ver gezeld doen gaan. Er wordt gerekend op grote belangstelling uit handels- en scheepvaartkringen. De werf is alleen toegankelijk voor genodigden. Eervol ontelag De heer F. C. Wentzel, adjunct-com mies by de Ned. Spoorwegen alhier, werd met Ingang van 1 September eervol ont slag verleend met vervroegd pensioen. Van zyn 43 dienstjaren heeft de heer Wentzel er vyf in onze gemeente door gebracht. De Juiste toedracht By sommige lezers schynt het bericht van het dodelijke ongeval, dat gisteren de J. L. Gerse trof, misverstand over de schuldvraag te hebben gewekt. Daarom nog het volgende: Het ongeval is te wijten aan onvoorzichtigheid van de wiel- ryder; de heer L. F. van E. uit Leiden, die de auto bestuurde, treft geen schuld. Hy heeft al het lyogelijke gedaan om een aanryding te vermijden. KuLt.&i S. van Santbrink en W M Douma, Vreden- hoeffstraat 2; Franciscus C M, z v J C Hendriks en H M van Ruyven, Rouw kooplaan 3; Anna M L, d v W Schuite maker en A C Lautenbach, Pr Bern- hardlaan 14. Ondertrouwd: H Hofs, 28 j, Willem de Zwygerlaan 40 en L N van Ewyk, 21 j, Wassenaar. Gehuwd: J D Hoogervorst, Ryndyk 62 en M J Rossdorff, Leiden; J M Ista, Rot terdam en J W Teske, Burg Vernède- park 11. Overleden: B Schaap, 59 j, echtg v J Dyksma, Leidseweg 30. Nieuws van en voorVoorschoten VOORSCHOTEN Filices 25 jaar Het vyf en twintig-jarig bestaan bedryf van de heer B. Hoogwerf! Kroon is voor het personeel een aangename on derbreking van de dagelijkse arbeid ge worden. In gezelschap van de heer Hoog werf! Kroon, zyn echtgenote en kinde- werden allen in personenauto's op prachtige tocht naar de pyramide Austerlitz en de „Hoge Veluwe" vergast. Via Maarn ging de tocht huis waarts. Tydens een intiem diner in de „Gou den Leeuw" huldigde de heer J. Breemer namens het personeel de familie Hoog- werff Kroon. Hij bood mevrouw bloemen aan en de heer Hoogwerf! Kroon ontving enkele boekwerken. Laatstgenoemde liet de afgelopen jaren de revue passeren hij sprak zyn waardering uit voor prestaties van het personeel. Namens de familie ontving de heer N. C. Lamboo wegens zyn vijfentwintig-jarige dienst betrekking een geschenk. De jubilaris kreeg tevens het diploma van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer Breemer bood de heer Lamboo namens het personeel aandenken aan. Viswedstrijd. Morgen vindt nabij „De Knip" een gelwedstryd plaats. De deelnemers, geveer 65 man, zyn uitsluitend politie ambtenaren. Uit de gewesten Den Haag, Leiden en Dordrecht komen ze naar „De Knip" om een flinke buit uit de Vliet te halen. De wedstrijd gaat uit van de sport vereniging Luctor en de leiding berust by de groepscommandant van Voorscho ten, opperwachtmeester J. H. Schoonbeek. Enkele particulieren hebben schitterende prijzen beschikbaar gesteld. Rykspostspaarbank. In Augustus werd op het postkantoor j de rijkspostspaarbank ingelegd 32.081,64 en terugbetaald 31.418,88. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11306. Mej. Gorissen gehuldigd De leidster van het kindertehuis van Nieuw-Voordorp mej. Gorissen vierde haar zilveren jubileum. Men kan van de dag deze schets geven: veel mensen, veel bloemen, veel brieven en telegrammen, veel harteiykheid. Er was ook een ver tegenwoordiging van de Ned. vereniging Kinderzorg en de Hervormde Gemeente alhier. De kinderen brachten een zang- hulde. 's Middags was er een receptie, die zich in grote belangstelling mocht verheugen. Burgerlijke stond Geboren: Marijke A, d v A G Bouw i J Bouw, Veurseweg 102; Marie J C J, z v J P Koeleman en B L van Dorst, Hyacinthstraat 35; Marjanneke, d v J Gemeenteraad van Noord wijk Oorlogsmonument is bijna klaar De gemeenteraad van Noordwyk werkte gisteravond geen lange maar wel een interessante agenda af. Het begon al by de ingekomen stukken, waarbij een twee tal brieven was van mevr. Koomen, inzake de bekende kwestie van de kampecr- gelegenheden in het Langeveld, De heer Rippen had in de krant gelezen dat de gemeente aanvankelijk bereid was tot een minnelijke schikking. Wat betekent dit? De burgemeester, mr Van Berckel weth. De Witt lichtten dit nader toe. De bedoeling van het college was de zaak niet verder te drijven dan strikt nodig was, en via overleg tot een oplossing komen. Door de raadsman van me' Koomen werd dit toen bij het kort ge ding ter sprake gebracht, maar terecht werd dit verworpen als niet ter zake dienend. De heer Vogelaar kon zich volkomen scharen achter het standpunt dat B. en W. ingenomen hebben- De situatie in het Langeveld was van dien aard dat er in gegrepen moest worden. De exploitatie van bepaalde kampeergelegenheden ge schiedde louter uit een oogpunt van ma terieel gewin. Het is de taak van de Ge meentelijke overheid toe te zien op de naleving van de goede zeden. Spr. informeerde tenslotte nog naar de betekenis van de beroepsmogelykheid by de Raad. De burgemeester antwoordde dat be roep op de Raad in verschillende geval len mogelijk is, met inachtneming van een termijn van 30 dagen. Hieraan heeft mevr. Koomen zich niet gehouden. Ove rigens werd met voldoening kennis ge nomen van de rechterlijke uitspraak. Er werd een machtiging verleend to het instellen van een rechtsgeding tot onteigening van gronden aan de Boeren- burgerweg. Uit het volgend punt bleek een contro verse tussen de Raad met het College van B. en W- enerzijds en het Raadslid G. B. van Rhijn anderzijds, betreffende aankoop van een stukje grond aan de Nieuwe Zeeweg voor verbreding van deze weg. Alle benodigde gronden zyn in minnelijk overleg verkregen, alleen de heer Van Rhijn wenste blijkbaar het on derste uit de kan te hebben, en stelde zodanige eisen, dat B. en W. weigerden hierop in te gaan. De heer Rippen sprak in dit verband van chicaneren, tegen welke term de heer Van Rhijn protesteerde. De heer Vogelaar wenste zich voorzichtig uit te Nieuws van en voor Sassenheim 25 Jaar raadslid Zaterdag zal het vyf-en-twintlg jaar geleden zijn dat de heer J. C. Schrama als raadslid werd geïnstalleerd. In 1927 werd hy als nummer vier van de lyst de K.V.P. gekozen. In 1946 was hy lijstaanvoerder. In die vijfentwintig jaar heeft de heer Schrama zeer veel veranderingen in onze gemeente zien plaats hebben, zoals de opening van het nieuwe raadhuis aan de Wilhelminalaan in 1929, de opening van de zweminrichting aan de Willem Warnaarlaan en nu kortgeleden het ge reedkomen van de omleidingsweg. De jubilaris is lid van de financiële commis sie en voorzitter van de woningadvies commissie. Hy is lid geweest van de Provinciale Staten en is nog voorzitter van de R.K. Bouwarbeidersbond voorzitter van „Herwonnen Levens- Raadsvergadering De gemeenteraad komt op Dinsdag 9 September in openbare vergadering by- Oranjefeest Het Oranjefeest zal dit jaar gehouden worden op 24 en 25 September. Evenals andere jaren is het feestterrein gelegen aan de Rusthofflaan. Rykspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier wprd ge durende de maand Augustus ingelegd 28.767,39 en terugbetaald 20.375,33. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8613. Wedvlucht De Blauwband. De Blauwband hield Zaterdag een wed vlucht met oude en jonge duiven van Tilburg af, 83 km. In concours 191 duiven. Deze werden gelost om 13 uur 30 min. Aankomst eerste duif 2 uur 8 min. 58 sec. snelheid 1078 meter per min.; laatste duif 3 uur 5 min. 55 sec., snelheid 878 meter per minuut. Uitslag: G. v. Snippenberg 1 en 15; G. B. Roodenburg 2, 11 en 39; H. v. Niekerk 3, 18, 25. 37 en 41; Th. v. d. Ploeg 4, 24 en P. C. Baartman 5, 38 en 42; G. v. Egmond 6; C. V. d. Zwart 7, 29, 36, 40, 43 en 45; J. de Vreugd 8 en 10; Drost 9; A. P. Eist 10. 12 en 46; Ridder 13; J. A. Meeuwissen 14 en 3 Spaargaren 16 en 22; J. Faas 17; Krom 19, 23. 26, 27, 34, 35 en 44; W. Buur man 21; K. A. Twout 28; J. M. Hulst 29 en 33; C. v. d. Veek 47. BurgerlUke Stand Geboren: Jacobus C. C., z. Koning en C. J. van Maris, J. P. Gouver neurlaan 12; Theresia C. P., d. v. Th. Ver- kley en C. G. J. Verdegaal, Rijksstraat weg 75; Frits, z. v. C. van Diggelen en M. van Os, Platanenlaan 26; Frederic E., z. v. F. G. H. Kennedy van Dam en M. E. H. C. van Welzenes, a/b woonschip Leiden 1152, Hellegatspolder; Johannes C. M„ z. v G. J. Huijts en C. van der Plas, Kerklaan 63; Margrietha M. A. Th., d. v. A. A. Matze en M. A. Th. van der Weyden, Ieylinger- laan 55; Clasina J. M., d. v. A. G. var Kesteren en C. J. Vink, Van Heemstra- straat 30; Leonie H., d. v. P. J. A. de Nen- nie en H. P. A. M. de Kort, Van Pallandt- laan 6; Paulina P. M„ d. v. L. C. van dei Eist en A. M Bakker, Sporthoflaan '11; Hubrecht J., z. v. C. A. Luijk en A. Ver hoef, Lisse; Antonius J. M., z. v. J. A. Reuzer en A. M. van der Lee, Menneweg 97; Evelien, d. v. J. L. van Overbeeke G. Jansen, Teyiingerlaan 29. Ondertrouwd: J. H. de Groot, 37 j., Zandslootkade 36 en Th. E. Kniest, 26 j„ Adelborst van Leeuwenlaan 15; A. H. Sluymer, 23 j„ Jacoba van Beierenlaan 17 en N. van Delft, 22 j.. Koestraat 4. Getrouwd: J. F. Ritmeester. Kerk laan 76 en M. C. Smeltink, Noordwyk; O. Leeuwen, Lisse en Th. Schrama. Beatrixstraat 7; A. C. M. Menken, Oegst geest en M. I. Tijssen, Hoofdstraat 190. Toekomstig adres: Rijksstraatweg 500, Wassenaar; F. A. J. Lommerse, Hillegom en M. Turnhout, Hoofdstraat 268. Toe komstig adres: Bethlehemslaan 10; J. A. Mathot, Hoofdstraat 213 en M. W. Zwet sloot, Hoofdstraat 57. Toekomstig adres: Hoofdstraat 213. Waar geen toekomstig J. C. Zandvliet, 25 j., Tyloosstraat 10; A. Oudshoorn, 70 j., Kerklaan 4; J. G. Th. van der Willigen, 23 maanden, Vaartkade 8a. drukken en had geen bewondering voor de wyze waarop de heer Van Rhijn deze zaak probeerde te rekken. Blijkbaar onder de indruk van de „vox populi" capitu leerde de heer Van Rhyn, zodat ook dit laatste stuk grond door „minnelijk" over leg in handen van de gemeente komt. Ook de heer Van Rhijn vond deze gang van zaken niet leuk, begrijpelijk! Er werd vervolgens een crediet, groot f2250, verleend voor completering van de centrale verwarming van het Raad- Met vreugde werd het volgend voorstel van B. en W. begroet: een crediet van f71.500 voor de bouw van een gym nastieklokaal. In de toelichting op dit voorstel constateerden B. en W. een gunstige wyziging van de voorschriften, die voor de bouw van dergeiyke lokalen golden, waardoor de gelegenheid thans rijp was om met dit voorstel te komen. Het lokaal zal gebouwd worden aan de Wassenaarsestraat, achter de oude open bare school. De heer Sedelaar sprak zijn waarde ring uit voor het onvermoeide pogen het college, dat nu met succes be kroond was. Ook de heer Rippen had lof, ook blaam voor vorige colleges, die n gebreke waren gebleven, toen de mogelijkheid er was. Zo mogelijk zal in het najaar meit de bouw worden begonnen, aldus de burge meester. In antwoord op een vraag van die heer Vogelaar deelde de voorzitter mede, dat het zeker mogelijk is dat pkatselijke gymnastiekverenigingen van dit lokaal gebruik maken. Een verzoek om toekenning van wezen- >nte moest worden afgewezen wegens niet voldoen aan de bepalingen. De heren Vogelaar en Passohie-r informeerden naar de mogelijkheid hieraan iets te doen; zij noemden de bepaling vrij willekeurig. De voorzitter wees er echter op, dat het reglement geen mogelijkheid geeft van de bepaling af te wijken. Rondvraag De herbouw van de toren van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee is nu zo ver gevorderd, dat binnenkort het steigerwerk kan worden wegge nomen. De bouwers hebben nu het hoogste punt bereikt en dus was er voldoende aanleiding om de vlag in top te hijsen. Voor Katwijk een ogenblik van grote blijdschap. Foto D. Kruijt Hooldbetaalmeester verdwenen De Spaanse politie heeft gisteren alle buitenlandse politie verzocht kapitein Julian Rodriguez Pastrana, hoofd-betaalmeester het Spaanse ministerie van oorlog, bij het aantreffen te ai Rodriguez wordt er van verdacht het land verlaten te hebben met de maandsalarissen van de gehele staf van het ministerie, zijnde een bedrag van circa 4.000.000 peseta. Van de zijde van het leger werd verklaard, dat Rodriguez vijf dagen verlof kreeg en op 27 Augustus had moeten terugkeren. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij reeds vóór zijn verlof in het bezit was van een paspoort en reisdocu menten. Ernst Heinkel in Engeland De bekende Duitse vliegtuigbouwer Ernst Heinkel bevindt zich op het ogen blik in Londen. Naar verluidt is hij naar Engeland gekomen met het voorstel om zijn fabrieken in West-Duitsland pas sagiersvliegtuigen met straalaandrijving het type „Cornet" en straaljagers te bouwen. De oorspronkelijke Heinkel- fabriek, waar 50.000 arbeiders werkten, bevindt zich in handen van de Russen. Ernst Heinkel heeft echter te Stuttgart een nieuw bedrijf opgericht, dat, volgens welingelichte kringen te Londen, moderner machinerieën is uitgerust die, waarover de Britse vliegtuigindustrie de te Den Helder. Najaarsbeurs zonder vertoon geopend Symbolische overdracht van bloemversieringen Een uur na de opening van de Najaars beurs, die zonder enig ceremonieel ge schiedde, is in het restaurant Esplanade de eerste jaarbeursplechtigheid gehouden. Op uitnodiging van de middenstands federatie De Drie Zuilen was daar een groot aantal autoriteiten aanwezig, o.m. Utrechts burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz, de voorzitter van de Jaarbeurs mr W. H. Fockema Andreae en de direc teur van de Jaarbeurs mr J. Milius. In deze bijeenkomst heeft de midden standsfederatie de bloemversieringen in de stad symbolisch aan de burgemeester aangeboden. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de duizenden binnen- en buitenlandse bezoekers, die Utrecht tydens de beurs zal ontvangen, hierdoor een opgewekte indruk van de stad zullen krijgen. J beschikt. Commando Zeemacht Neder land overgedragen Gisteren heeft de commandant Zee macht Nederland, schout-by-nacht C. W. Slot, zijn commando overgedragen aan de met ingang van 1 September j.L tot schout-bij-nacht bevorderde commandant uitgerust dan F. T. Burghard. De plechtigheid geschied- U.boord van Hr Ms knl|ser Tromp De rondvraag was zeer gevarieerd, en v>. schillende belangrijke kwesties kwa- aan de orde. Een uitgebreide be spreking ontstond naar aanleiding van vraag van de heer v. d. Niet over de voorgenomen restauratie van het Gasthuis. Dit is toegezegd, maar er ge beurt niets, aldus de heer v. d. Niet. De voorzitter zette de situatie uiteen, r waren verschillende plannen en spr. had persoonlijk een onderzoek inge steld. Zijn mening is, dat om historische redenen het Gasthuis niet mag ver dwijnen van deze plaats. Een deskundig uitgevoerde verbouwing kan van het be staande gebouw iets moois en iets goeds maken. Een uitgebreide discussie ontspon zich hierover, en tenslotte zei weth. De Witt, dat deze zaak met de nodige urgentie behandeld zou worden, en met de Gast- huismeesters zou worden besproken. De heer Vogelaar vroeg aandacht voor ;n behoorlijke verlichting van de Zwarteweg. Er heerst daar gewoon een noodtoestand. Weth. De Witt deelde mede, dat een plan in bewerking is voor verbetering n de straatverlichting. De eerste phase gereed, en zal in de volgende verga dering ter tafel komen. Dit omvat ver betering van de verlichting van de Zwarteweg, Voorstraat, Hoofdstraat en Huis ter Duinstraat. De heer Vogelaar besprak ook de In voering van de nieuwe winkelsluitings wet. Spr. bepleitte het betrekken van de georganiseerde middenstand hierbij. Aan het eind van de vergadering werd zowaar nog een tip van de sluier opge licht, waaronder het oorlogsmonument verscholen ligt. De heer Rippen liet namelijk uit zijn mond vallen, dat aan de bezwaren van de Prot. Chr. fractie tegemoet gekomen was. Van welke aard deze bezwaren waren, weten we niet, maar misschien komen we er via een paar loslippigheden wel achter! Overigens schijnt het beeld ongeveer gereed te zijn, maar het voetstuk is nog niet klaar. Ook moet nog aan het op schrift gedokterd worden; de commissie moet gaan kijken naar een beeld in Den Haag. Tenslotte voerden de heren Lindhout en Van Beelen het woord, over de Bloemententoonstelling in Heemstede, waaraan de gemeente geen subsidie ge geven had, en over het gebruik van het trottoir op de Kon. Wilhelminaboulevard door een exploitant van kinderautootjes. Beide zaken worden onderzocht. Commissaris Aafjes begon in Noordwyk Tot commissaris van politie in Den Haag is benoemd de heer C. G. Aafjes. Zijn eervolle politieloopbaan begon de heer Aafjes op 15 Mei 1919 als adjudant- inspecteur te Noordwijk, waar hij het jaar daarop inspecteur werd. In 1922 ging hij als zodanig naar Delft. Verloofd paar door auto aangereden en gedood Jongetje op terrein van slacht huis verdronken Een verloofd paar, dat 's avonds liep te wandelen, Ls dezer dagen bij Tub- 1 i (Ov.) door een vrachtauto en en vnijwel onimdddeillijk ge dood. De slachtoffers waren de 25-jarige melkrijder H. Lohuds en de eveneens 25- jarige mej. J. Wissimik. De bestuurder van de auto, de 22-jarige B. V. uit Oot- marsum, verklaarde, dait hij verblind was door twee hem tegemoetkomende fietsers. De 4-jarige Lea Alders is in Den Helder voor het huis van haar ouders aangereden en overleden. De 20-jarige J. van Brussel verrichtte in Eindhoven werkzaamheden in kuil in de weg, toen een tankauto plotseling slipte en met een voorwiel ln de kuil tereohtkwam. De jongeman overdeed ter plaatse. .°P terrein van het gemeentelijk slachthuis te Zaandam is de 11-jarige Nico Jacobs uk Amsterda waterzuiveringsbak gevallen dronken. Twee Britse autorenners zyn tijdens trainingsritten te Douglas op het eiland Man gisteren om het leven gekomen. Het zyn de 35-jarige Ivor Arber en de 24-j Bill Jackson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4