Nieuwe gymnastieklokalen voor school en verenigingen in gebruik genomen Honger naar sportruimte kon ter nauwernood worden gestild NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 3 SEPTEMBER I9SJ Demonstraties zetten de opening luister bij Gisteren zijn dan de twee nieuwe gymnastieklokalen, de practische stenen bouwsels, tot de bouw waarvan na veel heen en weer gepraat door rijk en gemeente werd besloten, officieel geopend. In de eerste plaats ten behoeve van de scholen, die de laatste tijd in de buurt van de Kanaalweg zijn verrezen. En in de tweede plaats ten voordele van het Leidse sport leven, dat sinds lang naar behoorlijke ruimte zat te snakken. ven en de gebruikers moeten verplicht worden tot zorgzaamheid. Ook hier sprak de architect van de gymnastieklokalen, de heer Landman, een woord van dank tot al zijn mede werkers Waarna de voorzitter van he Kon. Ned. gymnastiekverbond, de heei A. van Wieringen. nog wees op de toe standen op gymnastiekgebied in den lande: zij tarten soms alle beschrijvingen. Een reden temeer voor Leiden om met deze twee nieuwe, ultra-moderne lokali teiten gelukkig te zijn, „Moge het Leidse voorbeeld alom navolging vinden", was de wens van de heer Van Wieringen. Het laatste woord had de oudste gym- nastiekonderwijzer van Leiden, de heer A. Metz, die nog jong van hart bleek te zijn en met genoegen vertelde, hoe hij bij de geboorte van de betreffende plannen inwezig was geweest. Het tweede deel van de avond was ge wijd aan demonstraties aan de rekken rije oefeningen. De verenigingen, deze demonstraties meewerkten. Nieuw Brunhilde. Concordia, L.TC. en Excelsior. Intussen had in de 's middags reeds geopende zaal een demonstratieavond plaats voor de ouders van de aangren zende scholen. Han Zirkzee verzorgde de muziek bij de rhythmische gymnastiek. Het eerste gymnastiekgebouw, hel frisse lokaal tussen de twee Finse scho len. gelegen tegenover de Van de Sande Bakhuyzenlaan" werd gistermiddag ge opend door de Leidse wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. Om half drie was daartoe een aantal geno digden bijeen, dat werd welkom gehe ten door de gemeentelijke ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding, de heer J. C. F. Coers. De heer Coers wees er in dit welkomstwoord al meteen op, hoe groot de moeilijkheden waren geweest, die aan deze bouw waren voorafgegaan. Maar door samenwerking was men toch lot dit mooie resultaat gekomen. Wethouder Van Schaik toonde zich verheugd over de lichtheid, de luchtig heid en de zonnigheid van het lokaal en hij wees erop, dat de prettige indruk die het geheel maakt, niet het gevolg >s van een luxe bouwwijze maar van een oordeelkundig toepassen van materialen. Spr. bracht daarvoor in het bijzonder de architect, de heer D. L. Landman firma Panagro, die samen de bouw heb ben verzorgd, lof. Ook de wethouder memoreerde de moeilijkheden, die met deze bouw wai gepaard gegaan. Het waren niet alleen de moeilijkheden bij het ministerie, die overwonnen moesten worden, maar ook de prijsstijging van de bouwmaterialen. Daardoor Immers was men wat huiverig de plannen aan de gemeenteraad voot te leggen. Uiteindelijk echter was ieder een overtuigd van de noodzaak van deze lokaliteiten, ook in een tijd van be trekkelijke armoede als de onze. Bezui nigingen worden altijd het eerste toe gepast op culturele objecten, zo zei de wethouder, maar in dit geval heeft Lei den daarop een gelukkige uitzondering Vervolgens werd nog het woord ge voerd door architect Landman, die dank bracht aan al zijn medewerkers, door de heer W M. Korpershoek, voorzitter van de vereniging van leerkrachten voor lichamelijke opvoeding in Nederland, en door de heer Coers, die erop wees, hoe alles in volstrekt vriendschappelijke sa menwerking was tot stand gekomen. Het woord was daarna aan de demon stranten. Eerst een aantal kleuters, die o.I.v. de heer W. P. Leenen, leraar gym nastiek aan het gymnasium en aan de openbare school Lorentzkade hun eerste (huppelende) stappen op het pad van de sport zetten. En na de pauze aan me juffrouw A. C. M. Ort. lerares gymnas tiek aan het gymnasium en aan de kweekschool voor Fröbelonderwijzeres sen met haar kwekelingen, die een eer ste les in rhythmische gymnastiek ont vingen. Een klas jongens (zesde leerjaar lagere school) o.I.v. de heer Leenen sloot de -ij- De genodigden zagen alles met groot genoegen, hetgeen telkens duidelijk bleek uit het spontane applaus. Builen schoolverband Bij de opening van het tweede gym nastieklokaal. dat aan de Van Vollenho- venkade, was meer gedacht aan de licha melijke opvoeding van de jeugd buiten schoolverband. De plechtigheid was in de avonduren gesteld, opdat de diverse verenigingen, die van deze lok-aliteit zouden profiteren, aan demonstraties zouden kunnen meewerken. De heer Coers verwelkomde ook hier de vele genodigden, onder wie de wet houder van onderwijs. Daarbij sprak hij namens het gemeentebestuur de ning uit de nieuwe gymnastieklokalen met zorg te gebruiken. „Ze zijn niet j kunde "inLeiden. In Agenda voor Leiden Woensdag Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Levendaal 1. half 8-half 9: zitting prü- Donderdag Leidse Hout. half 7: ontmoeting Leidse athletiekploegHeme Hill Harriers (Londen). Vrydag Kleine Burcht, 8 uur: receptie Groen- oord. 15-jarig bestaan. Het Centrum. Hoogl. Kerkgracht 44, 7.45 uur: christen-vrouwenbond. N. M. Laarman uit Den Haag, secretaris de bond tegen het vloeken. Schouwburg. 8 uur: Hoofdstadope rette. G'schichten aus dem Wienerwald. Vlies. 8 uur: diploma-uitreiking jonggezel-zetters en -drukkers. Tentoonstellingen Volkenkunde, 10—5 uur Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Lakenhal, 10—5 uur: tentoonstelling drie schilderijen prijsvraag trouwzaal. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdlngh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 Avifauna gaat sluiten Naar wij vernemen heeft de directie van het vogelpark Avifauna besloten om de tuin op 1 October voor het winter seizoen te sluiten. Ook de uitbreidings werkzaamheden worden dan stopgezet. tegenstelling tot de vorige jaren, toen deze tijd werd benut voor nieuwe uit breidingen en verbeteringen. Een en an der heeft tot gevolg, dat het gehele per- .eel, op enkele uitzonderingen na, ont- g is aangezegd. Men zal zich beperken tot het allernoodzakelijkste onderhoud parken en vogelverblijven ei verzorging» van de dieren. Toen het nieuwe gymnastieklokaal tussen de scholen aan de Franchi- montlaan en de Lorentzkade door wethouder Van Schaik officieel ge opend was, nam de jeugd het o.I.v. de heer Leenen dankbaar in gebruik. Op de foto zien we kleuters aarzelend de eerste klim in de wandrekken ondernemen. Foto N. v. d. Horst Leidenaar zou voor ƒ85 van z'n asthma worden genezen Friese wonderdokter voor de kantonrechter Familieberichten uit andere bladen Verloofd: H W Smit en mr J Thielen. gepens. Ind hoofdambtenaar, A'dam; E J Maas, man pres-dir. Landrè's GUnderm. A'dam- Drs' L Korthals, man. 57 jr, oud-c Fin N.O.INaarden; M E Olver. vr„ 66 Nijmegen: W J v d Breggcn-Warnmg. i 83 jr. A'dam: A Roekx, man. 6 maand' Een persoon uit Francker was door de Leidse kantonrechter opgeroepen wegens 1 het onbevoegd uitoefenen van de genees- kunde in Leiden. In een in Leiden ver- „maér" van de gemeente, maar van ,.u". schijnend blad (geen dagblad) had hy zo zei de heer Coers tot de adspirant- een advertentie laten plaatsen, waarin gebruikers. jhü voorgaf asthma, bronchitis, rheuma- De opening werd verricht door dr J-jtiek en huidziekte te kunnen genezen. Miedema, chef van de afdeling lichame lijke oefening en sport van het ministe rie van O., K. en W. De heer Miedema wees op de zeldzaamheid van de bouw van gymnastieklokalen na wereldoorlog nummer twee. Desondanks kreeg Leiden er twee, een reden lot verheugenis. Al moet worden toegegeven, dat het geen overbodige luxe is, zulk een gymnastiek lokaal, maar in ons wisselvallig klimaat een noodzakelijk element in de samenle ving, zowel ten behoeve van de school gaande als van de schoolvrije jeugd die immers grotelijks behoefte heeft aan sport ter bevordering van de lichame lijke en geestelijke gezondheid. Hier wordt de jeugd opgevoed tot actieve sportbeoefenaars en geen passieve sport- maniakken. De lokalen moeten dan ook alléén voor sportbeoefening worden gebruikt, zo zei de heer Miedema- Een lage huur is nood zakelijk, het onderhoud van de gebou wen móet hygiënisch verantwoord blij- Melkhandel van Hooi donk in het goud Al een paar dagen heerst in de melk inrichting Van Hooidonk op de hoek van de Magdalena Moonstraat een fees telijke stemming. Men herdenkt er dezer dagen namelijk, dat de heer J. van Hooidonk er vijftig jaar geleden een melkhandeltje aan de Herenstraat be gon. In de afgelopen jaren is de zaak krachtig uitgegroeid tot een nu bloeiend bedrijf, waaraan ook een kruideniers afdeling is verbonden. Zowel bij clientele als personeel bestaat voor het bedrijf 'n grote goodwill. De cliëntele liet het blij ken door grote belangstelling te tonen voor de receptie, die gistermiddag werd gehouden. Het huis was versierd met talrijke bloemstukken. Eén klant bood gelukwensen aan met de bijvoeging „Zonder sanering". Het personeel heeft in niet mindere mate hart voor de zaak, want het ju bileum zou waarschijnlijk in alle stilte zijn gevierd, ware het niet, dat het per soneel dit in de uitgebreide klantenkring oekend maakte. De beide heren Van Hooidonk, senior en junior, namen vele gelukwensen in ontvangst, waaronder die van vertegen woordigers van de afdeling Leiden van de Chr. middenstandsvereniging, van de afdeling van de Chr. vereniging van melkverkopers en van de melkhande- larenvereniging Eensgezindheid zij ons Doel. Verder van talrijke zakenrelaties. Eergisteravond bracht de Chr. mu ziekvereniging Concordia een serenade, die in de buurt van het door het Der- soneel versierde huis een menigte men sen op de been bracht Men moest maar beroep en leeftijd op geven en postzegels insluiten. De man ontving zowaar een reactie van een aan asthma lijdende Leidenaar. De Leidenaar wachtte lang en op een goede of kwade dag stond de „dokter" uit Franeker toch plotseling voor hem. Hij vertelde, dat hij genezing kon bren gen door middel van een kruidenkuur van zes maanden. De kosten bedroegen 85. Ook de dochter, die last van ec: had, zou hij kunnen genezen. Dit kostte 20. Het O.M. was slecht te spreken over het optreden van deze wonderdokter. Al tweemaal was hij door de kantonrechter te Leeuwarden veroordeeld en eenmaal door de kantonrechter van Amsterdam. Verd. ging er toch gewoon mee door. Het O.M. eiste voor het eerste feit het plaatsen van de advertentie ƒ30 boete of tien dagen hechtenis: voor het tweede onbevoegd uitoefenen van de genees kunde een maand praeventieve hech- Verd. vroeg clementie en beloofde het _liet meer te zullen doen Na zyn ontslag uit de gevangenis zou hij voor zijn mid denstandsdiploma gaan werken, om inkel te beginnen. De kantonrechter veroordeelde de man voor het eerste tot ƒ30 boete of tién dagen en voor het tweede tot twee maanden hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twéé Twee zilveren jubilarissen De heer M. H. Smittenaar, procuratie houder. heeft herdacht, dat hij 25 jaar geleden bij Kats vuurwerkfabriek in dienst trad. De jubilaris werd toege sproken door de heer A. J. Kat. directeur, en de heer P. G. Schmidt namens het personeel. Een kwart eeuw geleden trad de heer Th. Faes als leerling-kok bij de socië teit Minirva in dienst. Op verzoek van ae jubilaris werd het jubileum in in tieme kring gevierd, Toch werd de heer Faes van verschillende kanten hartelijk gelukgewenst met deze dag. Leidsche Spaarbank in Augustus In Augustus werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd ƒ791.874,40 en terug betaald ƒ520.184,05. Het aantel nieuwe boekjes bedroeg 254 en het aantal afbe taalde boekjes 168. Op 4662 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd ƒ65.112,25 bijgeschreven. Er werden busjes ter lediging aangeboden met gezamenlijke inhoud van 6588,25. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde bedrag v.as ƒ41.60. Het tegoed der 30.954 inleg gers bedroeg aan het einde der maand 16.825.856,51. Zomerconcert op het Hyacintenplein Morgenavond. 8 uur, zal het muzie' gezelschap Nieuw-Leven het laatste zomerconcert van dit jaar geven, op het Hyacintcnplein. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria J., dr v. J. Montagne en J. Overdijk; Geertruida A. H. M.. dr v. A. M. Döfferhoff en W. F. van der Hulst; Eigje J.. dr v. W. de Jong en A. B. Trap man; Petrus G., zn v. J. D. Rodenburg er E. van der Geer; Adrianus P. P., zn v L. R. van Vliet en A. M. van der Geest: Anna M., dr v. P. H. van Steijn en C. C. in Dam. OVERLEDEN: Th. J. Bader. z. 19 jr; W. Th. van Westing, wed. v. Epskamp 76 jr; C. Hogenes, z. 24 jr; B. van Kleef, i. 80 jr. GEHUWD: S. Smit en P. J. Sanders. Haagse politierechter Werknemers bestalen patroon Een 22-jarige voeger uit Leiden had 18 tegels gestolen bij de Ned. Basalt Mij Leiderdorp waar hij werkte. Voor de Haagse Politierechter verklaarde hij dat zijn eigenlijke vak instrumentmaker dat hij daarin geen werk kon v den. Op die duizenden tegels zullen die paar wel niet missen, had hij gedacht. „Veriknoei je Wen nu niet", waarschuw de de politierechter. Hoewel de officier Justitie aanvankelijk een vrij hoge straf had willen eisen beperkte "hij zich thans tot ƒ20 boete of 10 dagen, omdat hij het nog een kéer met verd. wilde proberen. Conform de eis werd verd. veroordeeld. Een 35-jarige timmerman uit Leiden en in 28-jarige collega hadden bij dezelfde firma hout gestolen. De tweede was reeds vaker met de justitie in aanraking ge weest. Conform de eis werden beide ver dachten veroordèeld tot elk ƒ40 boete of 20 dagen. Eigen werkster en kennissen bestolen Een merkwaardig geval van diefstal behandelde de Haagse Politierechter. Te recht stond een 24-j. Chinese mevrouw. Zij had ten nadele van haar eigen werk vrouw en van kennissen verscheidene bankbiljetten gestolen.. De rechter be greep het niet best. Hij memoreerde dat vrouw is met vijfjarige H.B.S.- opleiding en echtgenote van een medisch student. De verd. vertelde over de moei lijke financiële omstandigheden, tenge volge van oorlog en onprettige familie verhoudingen. De rechter had hier vol komen begrip voor, maar had graag een verklaring gehad hoe verd. tot haar daden was gekomen. Zij moest hier het antwoord op schuldig blijven en merkte alleen op dat zij onder behandeling van een psychiater was geweest. Gezien de omstandigheden requireerde de officier Justitie 50 boete of 30 dagen en twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. Ook de verdediger mr Strikker noemde >t een enigszins onbegrijpelijk geval. Hij had het idee dat zijn cliënte. di« voortdurend in geldnood verkeerde en haar man hiermee niet lastig wilde val len, weinig op straat kwam en zodoende alleen in haar huis in de verleiding kwam. Hij bepleitte een voorw. straf en eventueel een lage boete. Het werd ƒ30 of 20 dagen en twee maanden voorwaar delijk met onder-toezichtstelling van hei Ned. genootschap voor reclassering. De elf nieuwe ministers, die nog niet in het vorige kabinet zitting hadden, zijn gisteren in Soestdijk door de Koningin beëdigd en poseerden daarna op de trappen van het palets. Op de voorste rij v.ln.r. de excel lenties Suurhoff (P-v.d.A.), Sociale Zaken; mr Donker (P.v.d.A), Justitie; Van de Kieft (P.v.d.A.), Financiën; mr Cats (K.V.P.), On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen; mr Beyen (partijloos), Bui tenlandse Zaken; mr Luns K.V.P- minister zonder portefeuille op Buitenlandse Zaken. Op de tweede rij de ministers De Bruyn (K.V.P.Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie; prof. dr Zijl stra (A.R.), Economische Zaken; prof. dr Kernkamp (CH..), Unie zaken en Overzeese Rijksdelen; mr Algera (A.R.), Verkeer en Wa terstaat; ir Witte (K.V.P.), Weder opbouw en Volkshuisvesting. Brand aan Borneostraat Gistermiddag om kwart voor 5 brak brand uit in een perceel aan de Borneo straat, bewoond door de familie De W. Een kleine jongen had bij een kleren kast met lucifers gespeeld. De vrouw des huizes riep de buren te hulp, die bet vuur door middel van emmers v wisten te blussen. Er ging nogal kleding verloren. Zo word je een goed communist Gisteren is in Oost-Duitsland de school weer begonnen. Op alle scho len moesten de kinderen luisteren naar een radiorede van Frau Else Zaisser, de minister voor opvoeding, die hen vertelde hoe zij model com munisten kunnen worden. Hier is het recept: 1. De schoolgebouwen beschermen tegen „vijandelijke samenzwerin gen". 2. Nauw contact onderhouden met de volkspolitiè J. Handhaving wan krachtige disci pline om het spijbelen tegen te gaan. i. Vrijwillig te helpen bij de weder opbouw. 5. Op de collectieve boerderijen te helpen óm de oogst binnen te halen, 6. Oud metaal inzamelen. 7. Minder sterke leerlingen by hun werk helpen. 8. De neiging om Westerse gangster literatuur te leren bestrijden. Indien de kinderen dan nog tijd over hebben, verwacht Frau Zaisser van hen, dat zij „de grote dichters" zullen lezen, om te lert%i hoe het socialisme verdedigd moet worden. Weer die gasslang Drie huizen afgebrand in Oudkarspel Drie gezinnen van in totaal twaalf per- onen zijn gistermorgen dakloos geworden door een brand, die drie boerenwoon- huizen aan de Dorpsstraat te Oudkarspel N.-H.) in de as heeft gelegd. De huizen varen slechts laag verzekerd. Eén van de bewoonsters had gistermor gen omstreeks zes uur het gas aange stoken voor de was. Vermoedelijk is de gasslang losgesprongen en hééft de hou ten betimmering van de keuken vlam gevat. Amafeur- totogxalie Hersenschudding Om kwart over 10 gistermorgen viel de 24-jarige wielrijdster A. G. V. uit de Kruisstraat op de Morssingel van haar fiets. Ze liep een hersenschudding op en werd naar het grote ziekenhuis gebracht. Hagenaar lichtte Leide naar s op De politie heeft aangehouden de 25-j. Hagenaar J. J. V. die in Leiden ver scheidene personen heeft opgelicht Hij zei hun, dokter Venema uit Delfzijl te rijn. Over de aard van de oplichting wenste de politie zich niet uit te laten. De luchtmacht-altaire Gearresteerde overste weer op vrije voeten Luit.-kol. B„ die vorig jaar in verband et de onregelmatigheden bij de lucht- machtaanschaffingsdienst werd gearres teerd, is inmiddels weer op vrye voeten gesteld. Het gaat bij deze onregelmatig heden om vermoedelijk 100.000. De zaak zal nog dit jaar door de krijgsraad te velde West behandeld worden. Wegens de malversaties bij de afdeling inkoopdiversen op het directoraat mate rieel van de landmacht, die los staan van de knoeierijen bij de luchtmacht, bevin den zich kapitein E. en sergeant-majoor V. in arrest. De verduistering van ryksgrondstoffen door een fabrikant in Budel (N.-Br.) be. treft een bedrag van ongeveer 5500. Oud-Testamentische Kanoniek van prof. dr G. C. Aalders Een standaardwerk van enorme betekenis UEN zeer belangrijk boekwerk is op onze tafel gelegd. Een standaard tafel gelegd. Een standaard werk van de hand van prof. dr G. Ch. Aalders. Geheten Oud-Testamentische Kanoniek. Van de pers van de N.V. Kok te Kampen. Het is de vraag of het verstandig is in vacantietijd de aandacht van onze mensen voor een dergelijk studiewerk te vragen. Wiens hoofd staat er nu naar om zo een boek te gaan kopen en te be studeren? Wie denkt er over om nu hy zijn vacantlegelden hard nodig heeft, liefst een bedrag van 18.50 terzijde te leggen om het werk van prof. Aalders zich aan te schaffen? We wagen het er op toch uw aandacht voor deze studie te vragen in de stille hoop dat ge dit na jaar u deze aankondiging herinnert en eens informeert bij uw boekhandelaar naar dit boek; koop het dan en ga aan de studie. Het boek is als boekwerk reeds een lust voor het oog. Het is een tekstregister mist men zeer. Een zaak- en persoonsregister niet minder. De litte ratuuropgaven zijn schitterend, welke we aan het einde van de hoofdstukken aan treffen. Maar het was toch erg gemak kelijk geweest, wanneer we in een per soonsregister dadelijk konden naslaan waar in het boek bepaalde schrijvers worden aangehaald en besproken. Wat we voorts betreuren is het feit, dat we de beroemde hypothese van Well- hausen niet in korte trekken zien be sproken. Het behoeft toch geen verwon dering te wekken, wanneer niet alleen de gewone lezers, maar ook predikanten de werken van Wellhausen zelf niet ken nen. Temeer had het dan aanbeveling verdiend, indien een korte samenvatting van de ideeën van W. was gegeven. Wat dat betreft, is het boekje van prof. Vrie zen zo aardig, waar hij op blz, 93 en 94 in een kort betoog de opvatting van W. ons voorlegt. Het kan aan ons liggen, HMHHIHHHHHHmaar wy hebben iets dergelijks uitgave, gelijk we niet anders van Kok werk van prof. Aalders gemist. Nu moet mochten verwachten. Het boek past een mens zoeken naar de kern van de prachtig in de commentaarreeks op hetkwestie en naarstig «peuren waar nu toch Oude Testament, welke bezig is te ver-de kern van de hele pentateuchcritiek schijnen. Het vormt een fraai geheel j gelegen is. Wij menen gelezen te heb- naast Leviticus van de hand van prof. ben op blz. 77. waar prof. Aalders schrijft: Gispen en naast Prediker van de hand ,.In de identificering van Deuteronomium van prof. Aalders. Deze Kanoniek is wal met het onder Josia gevonden wetboek niet opgenomen in de reeks, maar de uit- ligt eigenlijk de spil waarom de gehele gave harmonieert met de reeks, het is Pentateuch-critiek draait". Maar dan van hetzelfde formaat, de band Is gelijk.hadden wij toch wel graag de gehele ge- Indertijd werd de Hermeneutiek op het I schledenisopvatting van W. besproken N.T. en de Canoniek van prof. Grosheide uitgegeven in hetzelfde formaat en let tertype als de commentaren in de Bot- terburgerserie. Alzo doet Kok nu ook. Wanneer we het boek nu ter hand nemen en openen, dan vervult ons be wondering en ontzag voor het gepres teerde werk. Dergelijke werken te schry- en is geen kleinigheid, wat zit daar een 'erk achter, wat een studie. Dit is een resultaat van jarenlange nauwgezette studie. Wanneer we bedenken dat prof. Aalders de zeventig gepasseerd is en aan zijir collegewerk een einde gekomen is, dan mogen we dit werk van zijn hand wel waarderen als de kroon op zijn werk. ^n we mogen dus niet achterblijven met en hartelijke gelukwens aan de schrijver. Nu is het een moeilijke opgaaf om dit rerk onder uw aandacht te brengen. Tot beoordelen zijn alleen zij toch be voegd, wier levenswerk het is deze stof te doceren aan onze hogescholen. Niet ieder, slechts weinigen zijn bevoegd tot oordeel. Wat w{j dus slechts kunnen eerlegd gezien. We willen graag e kennen, dat de geschiedenis en stand van het vraagstuk door ons met belangstel ling is gelezen. Maar wie nu in kort bestek wil weten waar het bij W. om gaat, moet zich toch heel wat moeite getroosten om dat aan de weet te komen. "yj^ANNEER prof. Aalders de argumen- ,bronnensplitsing" toetst, dan hebben we bewondering en waardering voor de wijze waarop hy dat doet. Maar we willen de vraag stellen: komt nu wel de eigenlijke kern van de critiek duideiyk ons voor ogen te liggen? Want op blz. 92 vv komt ter sprake de kwestie van het heiligdom, en dan volgt een bespreking van de ver houding van Ex. 20 en Deut. 12. Ligt hier niet de oplossing van het gehele probleem, geUjk prof. Holwerda zyn stu denten geleerd heeft? Wanneer we goed gelezen hebben stemt prof. Aalders in met de exegese van prof. Ridderbos. Het komt ons voor dat de exegese s gerezen zyn na lezing van dit boek, ant een dergeiyk werk is enige weken i verschyning nog niet volledig bestu- ierd. T^ER we dan enige vragen stéllen, be- ■Lj ginnen we met onze teleurstelling uit te spreken, dat registers in standaardwerk als dit ontbreken. VISSERIJGOLFJES Opvangprijzen voor haring Het bedryfschap voor vissery producten heeft aan belanghebbenden medegedeeld, dat ingevolge de opvangregeling haring visserijproducten 1952 met ingang van Maandag 1 September de volgende mi nimumprijzen voor verse en zoute haring worden vastgesteld: verse haring: 22 cent per kilo: gezouten haring: vólle haring 't Zand ƒ31 per kantje; steurharing 't Zand 26 per kantje; yié haring 't Zand ƒ23 per kantje; volle haring Engelse wal ƒ33 per kantje; steurharing Engelse wal ƒ29 per kantje; yle steur Engelse wal 23 per kantje; yle haring Engelse wal ƒ26 per kantje. (Wanneer de haring de minima niet bereikt, mag hy niet voor menseiyke consumptie worden gebruikt). De kantjes worden berekend op 94 kilo; als de inhoOd daarvan afwijkt wordt de opvangprijs naar rato gewyzigd. Als zich afwUkingcn in de kwaliteit voor dóen, mag er nooit een hogere aftrek plaats hebben dan 3 per kantje. De Dinsdagmarkt De prijzen van Dinsdag kwamen vrij wel overeen met die van Maandag. Alle noteringen bleven prijshoudend en voor al de verse vis ging vlot van de hand. De tong kreeg l 3.803.85 per kilo en middel soorten konden weer gemak kelijk f 1.65 halen. De kleine scholletjes ;n iets hoger in prijs. Schol I steeg tot f 18 en f 20 en de schol III bereikte f 13—f 15 per 50 kilo. Dc verse haring. •van ongeveer 4500 kisten werden aangevoerd, vond vlot kopers, vooral het de grote en levende kwaliteiten betrof. Deze vis werd dan ook betaald f 14f 12; de kleinere soorten brachten f 11 op. Daar waar de kwali teiten te wensen overlieten, moesten de vismeelfabrieken weer redding brengen, die overigens ook Dinsdag weer grage afnemers bleken te zijn. De stand Met uitzondering van de schepen, die reeds binnenkwamen voor de Woensdag- markt, staan de volgende schepen nog op de'agcnda voor het verdere van de week: de Schoorl (26-8). dc Norma Maria (26-8). de Viklngbank, Petten en Shamrock (27-8), de Bergen, Herman en Chénévlère (28-8), de Limburgia en de Postboy (29-8). Als oudste vertrekker van de loggervloot stond tot Dinsdagavond nog geboekt de KW 162 (26-8). Naar Vlaardlngen De Tzonne gaf de voorkeur aan Vlaar dlngen en liet Dinsdagmiddag IJmuiden links liggen om Woensdag zijn 1800 kisten Zuidelijker te gaan lossen. Weer van de party Na de korte 5-daagse de vorige week. toen de Thorina kans zag 1500 kisten te vangen, kwam vandaag al weer bericht van binnenkomst van dit schip. De Thorina, die j.l. Maandag naar zee vertrok, zal Woensdagmiddag al weer aan de kant liggen om Donder dag zyn 150Ó kisten aan brengen. Vandaag Vandaag zullen de Gelrig met 1500 kis ten haring en 50 kisten diversen, de Sumatra met 1400 kisten haring Maria van Hattum met 1200 kisten haring aan de markt zUn. Donderdag Als tweede gegadigde voor de Don- derdagmarkt meldde zich Dinsdagmid dag de Norma Maria met 900 kisten r kreel, 100 kisten haring. 200 schelvis piepers. 50 kabeljauw en gullen en diversen. Ook de Vikingbank met 1 kisten haring aan boord, zal Donderdag markten. Besommingen De Mary, die Dinsdag aan de afslag was. besomde voor een 8-daagse reis f 18.000 en de Vios. die een dag korter uit was. noteerde f 18.050. De Flamingo, wiens viskwaliteit door het lange binnen liggen achteruit was gegaan, noteerde f 11.100 voor een 10-daagse reis. In e i uit Dinsdag kwam de KW 147 binnen. Naar zee vertrokken de KW 64. KW 30. KW 176 en KW 19. Pech gehad De KW 147, Wilhelmina II, die Maan dag naar de visserij was vertrokken, lag Dinsdagmorgen al weer aan de Zuidzijde m een mankement aan één der pompen e laten herstellen. Zestig nieuwe leden voor luchtmacht-krijgsraden Vrijdag omstreeks 12 uur zal luitenant- generaal I- A. Aler, chef van de lucht machtstaf, op de vliegbasis Soesterberg ongeveer 60 nieuwbenoemde raden van de krijgsraden te velde voor de lucht macht beëdigen. Daarbij zullen o.a. aanwezig zyn de staatssecretaris van Oorlog mr F. J. Kra nenburg en de president van het hoog militair gerechtshof, mr J. W. U. Doorn bos. Na afloop van de plechtigheid wordt een parade gehouden, waaraan vliegtui gen deelnemen. voor de hele hypothese van Wellhausen Wanneer we het goed begrepen hebben, dan staat en valt de hele Pentateuch critiek met de juiste uitleg van Deut. 12. We geloven dan ook in tegenstelling met prof. Aalders en met prof. Ridderbos dat zowel in Ex. 20 als in Deut. 12 12 de Here aan Israël vergund heeft op meer dan één plaats Hem te dienen. Er is inderdaad geen tegenspraak tussen Ex. 20 en Deut. 12, maar dan anders dan prof. Aalders ons uitlegt. Aan Mozes is het boek Deut. toe te schaven. Het is niet waar, wat toch de opvatting van Wellhausen was, dat de plaatsing van de cultuswetten aan het einde van de ont wikkeling van Israëls godsdienst is te plaatsen in plaats van aan het begin. Mozes staat aan het begin en niet aan het einde. Maar dat wordt toch mede beslist door de juiste exegese van Deut. 12. Israël heeft nooit een wet gekend waarby slechts één plaats voor de ere dienst was uitgekozen. Het mocht op meer plaatsen offeren, welke zii inder daad nigt zelf mochten kiezen, doch die de Here aanwees. De exegese moet beslissen over alle canonische vragen, en moet ook door breken het evolutionistisch geschiedenis begrip van de school Wellhausen. die naar Vriezen opmerkte, terug te voeren Is op de hegeliaanse geschledphilosophie. W/"IJ hebben dit ene punt naar voren willen halen, omdat het onder ons wel een der belangrykste mag worden geacht en omdat we weten dat prof. Aalders jaren van zyn leven gewyd heeft aan het onderzoek en de besteding van de ideeën van Wellhausen. Daarom temeer betreuren we het dat de hele kwestie voor ons niet duideiyker uiteen gezet en bestreden is. Wanneer we nog een vraag mogen stellen is het deze; We hadden zo graag de opvatting van verschillende geleerden kort uiteengezet en besproken, en weer legd gezien In kort bestek de gedachten en theorieën b.v. van Gunkel en Gress- mann. Of een bestrijding van de grond gedachten van prof. De Boer, of van proL Vriezen. Of een korte weergave met cri tiek van het standpunt van prof. Beek of prof. Edelkoort. Het kan 4Jn dat het ons met is opgevallen en het wel in dit werk .staat. Maar des te meer betreurt men dan het ontbreken van een register. Het is nu een zoeken en een tasten en het Is toch ongetwyfeld de moeite waard om te weten wat de mening i$ van o a. allerlei hedendaagse Nederlandse theo logen. Het stellen van deze vragen en het maken van deze opmerkingen mogen prof Aalders doen weten met hoeveel Interesse wQ zUn werk ter hand hebben genomen en hoezeer we het als een vraagbaak willen bestudeerd zien \%e hopen dat de lezers van deze aan kondiging in de komende herfst zich een en ander herinneren zullen en te ge legener tyd zich zullen haasten dit boek te kopen, hetzy om er zichzelf vreugde mee te bereiden. hetzy predikanten en theol. studenten te verrassen met een geschenk. Deze lieden hebben nu een maal nooit boeken genoeg. En ze moeten «Lel 7tL.le"n' *s het ln het belang van de gemeente des Heren. D. K W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3