Wnchester Truman; Oorlogsgevaar wordt door standpunt-Eisenhower vergroot Eisenhower: Democratisch bewind van Truman is corrupte janboel het Helft van belasting geleverd door zeer kleine groep COEBERGH'S Zonderlinge toestanden in de wereld van de luchtreclame Gezinsnood vlijmscherp belicht op Duitse Kirchentag Toch is het zo! 2 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 Ezels (democraten) contra olifanten (republikeinen) Sedert een paar dagen is in de Verenigde Staten van Amerika de strijd om de presidentsverkiezing in volle gang. Democraten en republikeinen bestoken elkaar op allerlei manieren. Truman laat zich niet onbetuigd, de democratische candidaat Stevenson houdt een veldtocht door de industrie steden van Michigan en de republikeinse candidaat Eisenhower heeft zijn campagne geopend in een deel van Amerika, dat men het „bolwerk" der democraten noemt: de Zuidelijke staten. Overigens een niet onhandige zet: juist in deze staten hebben de democraten nogal enige critiek op de de mocratische „big bosses" in Washington. grens in een Het is dan ook geen wonder, dat Eisen hower gisteren te Atlanta constateerde, dat de Washingtonse democraten weinig moeten hebben van de „opstandige kreten uit het Zuiden". Zij houden van kiezers, die blindelings gehoorzamen. Eisenhower reide, dat hij de opstandige kreten wel kon waarderen, zoals hij dat ook deed tijdens de tocht van Noord-Afrika Midden-Duitsland. Toen ging het langs de weg der overwinning, die een einde maakte aan het Nazi-regiem. In de kiezingscampagne, aldus Eisenhower, be tekenen die kreten het einde van de boel in Washington. Juist op die „warboel" legde hij de voUe nadruk. Hij noemde het democra tische bewind van Truman een janboel en drong aan op een grote schoonmaak in de USA-hoofdstad om een einde te maken aan de corruptie en oneerlijkheid, die daar heersen. „Een opfrissertje alleen is niet voldoende, Washington heeft volledige behandeling nodig", zo meende de vroegere generaal. Volgens hem heeft de corruptie reeds te lang hoogtij gevierd en wordt zij be dreven door te veel mannen, die te klein zijn voor hun taak en uit hun broek barsten omdat zij te lang in het zadel hebben gezeten. Daartegenover heeft Truman er op ge wezen, dat Eisenhower het gevaar vooi een oorlog vergroot, door in het wilde weg te spreken over de bevrijding var de Oost-Europese volkeren, die in slaver nij worden gehouden. Men zal zich her inneren. dat Eisenhower onlangs voo: Congres van het Amerikaanse legioen een en ander heeft gezegd met betrek king tot de volken in de landen, die onder Sowjet-Russische invloed staan. Zijn democratische tegenstander, Adlai Ste venson, heeft hierover reeds gezegd, dat men uit deze woorden van Ëisenhower zou kunnen afleiden, dat, indien de gene raal wordt gekozen, hij een of andere stoutmoedige stap zou kunnen doen te pogen de volkeren van Oost-Europa van de Sowjet-tyrannie te bevrijden. Belangrijk verschil Nu behoeft men niet alles, wat in Amerikaanse verkiezingscampagne wordt gezegd, helemaal au serieux te nemen (ezels en olifanten overdrijven in een gevecht nu eenmaal aan beide kanten) maar in de opvattingen van Eisenhower enerzijds en Truman en Stevenson ander zijds t.a.v. de Sowjet Unie ligt toch wel een belangrijk verschil. Eisenhower heeft zich duidelijk geplaatst op het Duitse standpunt: de Oder-Neissegrens met Rus land kan niet als definitief worden aan vaard, omdat dit voor Duitsland zou be tekenen het definitieve verlies van Pom- meren. Silezië en Oost-Duitsland. Truman en Stevenson neigen naar het Franse standpunt: het terugtrekken van Rusland van de Elbe kan gekocht worden met het Twaalf en zes jaar voor twee deserteurs Die met TNI-soldaten een bende vormden Twee Nederlandse soldaten, die in 1950 in Indonesië deserteerden en met een aantal Indonesische TNI-soldaten een roofbende vormden, zijn gisteren door het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot 12 en 6 jaar (von nissen krijgsraad 12 en 4 jaiar). Het zijn K. de B. uit Papendrecht en W. P. H. H uit Brussel. De B„ de leider van de bende, had bij zijn desertie f 14.500 gesto len. De Indonesische autoriteiten zetten De B. en H. gevangen. Na een jaar wer den zij aan de Nederlanders uitgeleverd. Bevestiging van het krijgsraadvonnis (5 jaar gev^traf) werd geëist tegen de soldaat J. K. uit Rotterdam, wegens de sertie in Japan en Korea. „U had hier voor de doodstraf kunnen krijgen", meende de president. De raadsman wees er op dat K. voor zijn moeder naar Korea ging. Maar toen deze hem steeds schreef dat zij maar geen uitkering ontving, werd hij opstandig. Op 24 Maart jl. was er op het station in Maastricht een rel van soldaten tegen de treinpatrouille. De dpi. sergeant B van A„ die geen hand had uitgestoken om de wanordelijkheden te doen eindigen, hoor de gisteren 6 mnd onvoorw. eisen (vonnis krijgsraad 3 mnd onvoorw., en 3 mnd voorw). Tegen vijf officieren, die op het station waren doorgelopen zonder iets te doen, doch door de krijgsraad waren vrijgesproken omdat zij verklaar den niets gemerkt te hebben, werd nu een week gevstraf geëist. Slachtoffers moordaanslag op Curagao maken 't redelijk Naar wij van de persdienst van de B-P-M. te 's-Gravenhage vernemen, is volgens uit Curagao ontvangen berich ten. de toestand van de twee slachtof fers van de moordaanslag in het hoofd kantoor van de C.P.I.M te Emmastad (Curagao) zeer redelijk. De heer Visser verkeert buiten onmiddellijk levensge vaar en de heer Nijmeyer is aan de beterende hand Beide heren. resp. chef en lid van de bewakingsdienst, werden door een be waker, die wegens wangedrag bij de directeur ter verantwoording was geroe pen, gewond met schoten uit zijn dienst revolver. De Alg. Bond van Werknemers in Handel, Bank- en Verzekeringswezen heeft er bij de gemeentebesturen op aan gedrongen GEEN KOOPAVOND in te lAav. Chefarine „4" doet wonderen 4 EN GRIEP 20 TABLETTEN f 0.75 aanvaarden van de nieu eventueel vredesverdrag. Dit geschilpunt is ook voor geheel West-Europa van belang: het kan bete kenis hebben voor de vraag, of de West- Europese bewapening zuiver defensief dan wel daarnaast ook min of fensief van karakter zal zijn. Inmiddels heeft Stevenson ook andere zaken aangesneden. In een toespraak in Detroit pleitte hij voor vervanging van de Taft-Hartley-wet door een nieuwe wet op de arbeidsverhoudingen, gebaseerd op de volgende punten: 1. de wet moet vakbonden aanvaarden als de verantwoordelijke vertegenwoordi gers van de belangen van hun leden; 2. de wet moet de vakbonden en hun leden gelijke bescherming bieden; 3. een nieuwe federale wet moet on eerlijke onderhandelingspraktijken van maatschappijen of vakbonden verbieden; er mag geen dictatuur zijn bij de arbeidsverhoudingen; er moeten nieuwe methoden ge vonden worden voor het slechten van landelijke conflicten, welke een noodtoe stand doen ontstaan (zoals onlangs bij de staking in de staalindustrie). Voorzitter N.V.V.: „E.V.C. kan geen grote staking uitlokken" Communistische vakcentrale tot mislukking gedoemd De communistische Eenheidsvakcen trale is een na-oorlogse verschijnsel, dat in Nederland tot mislukking gedoemd is. Het ledental beweegt zich in tegenstel ling tot de gezonde groei van het N V V de K.A.B. en het C.N.V. in dalende lijn. De E.V.C. is niet meer bij machte ergens een staking van enige betekenis uit te lokken. Dit zei de voorzitter van het socialistische N-V.V., de heer H. Ooster huis, gisteren in Scheveningen op het congres van zijn vakcentrale. De heer Oosteruhis verklaarde, dat de samenwerking tussen de drie grote vak bonden in de afgelopen drie jaren in het algemeen behoorlijk is geweest. Het bisschoppelijk verbod voor R.K. werk nemers om lid van het N.V.V. te zijn beschouwde hij echter als een grievend onrecht. (Advertentie) MALESCU De Zingende Zigeuner Primas SINGEL 449, Drie kwart der belastingplichtigen verdiende minder dan 2500 per jaar DRIEKWART van het totaal aantal belastingplichtigen verdiende in 1946 minder dan f 2500 per jaar of ruim f 200 per maand. Slechts vijf pro cent van het aantal belastingplichtigen had toen een inkomen van meer dan f 6000. Door deze laatste categorie, met 26 procent van het totale inkomen, werd echter 52% procent van het totale belastingbedrag betaald. Dat blijkt uit een zojuist gepubliceerd onderzoek van het C.B.S. onder de voor 1946 fiscaal vastgestelde inkomens. Het grote percentage belastingplichti gen met een laag inkomen wordt mede veroorzaakt, doordat in tegenstelling met vroegere publicaties op dit gebied thans behalve de belaste inkomens ook opgenomen zijn de ter kennis van de fiscus gekomen inkomens, die onbelast zijn gelaten. Het gemiddeld inkomen per belasting plichtige steeg voor het Rijk van f1637 in 1941 tot f2135 in 1946, ofwel met meer dan 30 procent. Maar het gemiddelde belastingbedrag steeg aanzienlijk méér, Weer overschot in E.B.U. Deviezenpositie bijna 2 milliard Het overschot van Nederland in de Europese Betalingsunie over Augustus jl. bedroeg volgens de weekstaat der Neder- landsche Bank van 1 September jl. ver moedelijk £76 millioen. Deze week is de deviezenreserve aangegroeid met f 67 mil- lioen tot f 1965 min, zodat de twee mil liard bijna bereikt is. Goud en deviezen ;n bedragen f3187 min. De ultimo- verkrapping was ditmaal groter dan ver wacht was. Callmoney noteert nog steeds pet. De bankbiljettenomloop nam met f 76 min tot f 2988 min toe, het tegoed het Rijk liep met f 84 min tot f677 min achteruit, de saldi der handels banken verminderden met f7 min tot f48 min en de voorschotten stegen met f3 min tot f41.8 min. De Bank heeft thans schatkistpapier af gegeven tot meer dan 50 pot van het be drag, dat oorspronkelijk in haar bezit De post is sinds begin Juli jl. van min verminderd tot f384.3 min. De Marshallrekening steeg met f26 min tot 1098.9' min. Andere saldi daalden met £20 millioen. nl. van f191 in 1941 tot f286 in 1946, ofwel met bijna 50 procent! Dat komt èn door de stijging van de inkomens (progressie) èn door verhoging van de tarieven. Rijk Westland Het hoogste gemiddelde inkomen had BESSEN JENEVER B// ee/r partytje Br/dge (Vervolg van pag. 1) jjIERDOOR werd het vertrouwen in de luchtreclame in Nederland herwon nen en ontving de heer Klusman var vele Nederlandse fabrieken en bedrijven opdrachten tot het uitvoeren van recla- mevluchten. Juist naar aanleiding var het hiervoorgaande, welke feiten onom stotelijk vast staan, verwonderde het ons in het Algemeen Dagblad van 26 Augus tus 1952 een artikel aan te treffen, waar in helaas maar al te duidelijk naar voren werd gebracht, dat het opsleepsysteem van de heer Klusman min of meer mislukking zou zijn. Tevens handelde dit artikel over een nieuwe methode, z.gn. oppicksysteem dat door de firma „Aero Ypenburg" zou zijn geperfection- neerd, nadat dit in Denemarken reeds was toegepast. Er moest hier sprake zijn van een weinig ridderlijke concurrentie, die ons aanleiding gaf, ons tot de heer Klusman te wenden met het verzoek, hierop commentaar te geven. Met een sooit dreg „Uiteraard" aldus de heer Klusman „had ik met grote moeilijkheden te kam pen. Nadat ik in Duitsland, toen ik daar reclamevlieger was, maar al te goed be greep, welke technische moeilijkbeden e: schuilden in het opslepen van een recla- menet met een groot oppervlak, ontwik kelde ik daar. al werkende, in de practijk twee methodes." De heer lüusman toonde ons zijn patentaanvragen, resp. va September en 23 November 1950. eerste houdt de methode in, om door middel van een startslee netten op te slepen. Dit patent is patentswaardig klaard. Het tweede houdt een methode in doör middel van paaltjes, waarover een lus hangt en waarbij het vliegtuig met een soort dreg. als het eenmaal ge start is, het net over de kop optrekt, welk systeem thans door Aero-Ypenburg gebruikt wordt en waarover het arti kel in het Algemeen Dagblad handelt. Deze aanvraag is nog steeds in behandeling. Ik zal die waarschijnlijk niet krijgen, omdat het systeem met die twee paaltjes vroeger reeds werd ge bruikt voor het oppikken van post Het oppikken van een reclamenet met dit systeem van grote afmetingen zoals bedoeld werd echter geheel door my geconstrueerd en uitgedacht terwyl het model net èn de opsleepmethode. die thans door Aero-Ypenburg worden ge bruikt, door mjjn onderzoekingen op dit gebied tot stand kwamen. Dit systeem voldeed mij echter niet, omdat het in zekere mate begrensd is. Bij een groter oppervlak namelijk, zal systeem niet meer toereikend zijn- De technische moeilijkheid hierbij is, dat de hoek. waaronder het vliegtuig het net 0_„ oppikt ten opzichte van de begane grond het Westland f 3541 per belastingplich- s'eeds groter en steiler wordt, naarmate het net langer wordt en in oppervlakte toeneemt, (Zie fotocopie). Juist het voorgaande deed my door werken en zoeken naar een systeem, waarbij practisch netten van onbegrensd oppervlak zonder enige moeite zelfs door tweemotorige vliegtuigen konden worden opgesleept. Dit meen ik in myn patent waardig gekeurd systeem gevonden te hebben, namelijk door middel van een startslee. Op de foto ziet u duidelijk hoe het net zich, wanneer het vliegtuig zich op veilige hoogte bevindt, uit de startslee ontvouwt. Daarbij blijft de startslee op de grond achter, zonder dat het net ook maar een vierkante millimeter met de grond in aanraking is geweest. tige. In 1941 had het Gooi het hoogste gemiddelde mét f2374. De Drentse streken kwamen zowel voor 1941 als 1946 met het laagste gemiddelde inko men, resp. groot f 1119 en f 1649- De oorlogsinvloeden blijken in 1946 nog zeer groot te zijn geweest. Hierdoor zijn regionale verschillen in de inko mensverdeling ontstaan, welke in vele ge vallen als abnormaal moeten worden be schouwd. Fabriek vcor krantenpapier kost 40 millioen gld. Een van de grootste industriële pro jecten, welke thans in de Unie van Zuid- Afrika ondernomen worden, nadert snel zijn voltooiing. Nabij Durban wordt een papierfabriek gebouwd, welke 150 ton krantenpapier per dag kan afleveren. De kosten van deze fabriek worden ge raamd op 40 millioen gulden. Nabij de fabriek wordt een dorp gebouwd voor de zeshonderd arbeiders, welke hier werkzaam zullen zijn. Duitse scheepvaart op Indonesië De rederij Max Faulbaux te Flensburg is voornemens een geregelde scheep vaartdienst te openen tussen Ham burg/Bremen en Indonesië. Met gehuur de schepen wil de redery maandelijks een afvaart verzorgen. jgEN EN ANDER, aldus de heer Klus man, leidde tot een buitengewoon grote interesse in luchtvaartkripgen voor alles, wat met luchtreclame te maken had. Ik kreeg goede opdrachten en aan gezien ik financieel zeer hulpbehoevend was, kon ik na hard werken en na met een gehuurd vliegtuig begonnen te zijn, al gauw mUn eigen vliegtuig kopen Ik werd echter, in vele opzichten, mis schien wel door de successen, die ik be haalde, ontzettend tegengewerkt. Onder meer constateerde ik op een morgen, toen ik reclame moest maken, dat mijn recla menet volkomen was vernield. Ik leed daarbij een schade van ongeveer 450 gul den. Ik haalde er de politie bij. die, net als ik. vermoedde, dat dit moedwillig t zijn geschied. Het onderzoek GOLDEN VIRGINIA leverde geen resultaat op. De vernieling was nl. dermate geraffineerd in elkaar gezet, dat het practisch onmogelijk was, de daders te vinden. Men had korsten brood tussen de linnen letters gewikkeld, welke letters opgevouwen in de startslee lagen. „Lag die startslee open en bloot, mynheer Klusman?" „Nee, zeker niet! Er was nog een zware linnen hoes omheen geslagen. Het is dus onmogelijk dat de korsten brood bij toe val in het net waren geraakt. De muizen zorgden voor de vernieling. Door brood aangetrokken, vraten zij zich een w kris kras door de letters heen, waarde mijn net ontoonbaar werd vernield..! „Het artikel in het Algemeen Dagblad komt my juist daarom zeer onbillijk voor, aangezien hierin duidelijk wordt gesuggereerd, dat mijn pioniers- resp. researchwerk, dat mij duizenden guldens heeft gekost, om de luchtreclame in het algemeen te dienen, min of meer nutte loos zou zUn geweest. Ik ben dan ook zo vrij, van de gelegen heid, die mij nu geboden wordt, gebruik te maken, door de Nederlandse industrie in te lichten over wat er in deze wedrer der technische mogelijkheden in lucht vaartkringen gaande is. Het clubje enthousiasten, dat zich thans onder de naam Aero Ypenburg met luchtreclame bezig houdt, bestaat hoofdzakelijk uit sportvliegers, welke „firma" niet staat ingeschreven bij de Kamer van Koophan del. Deze sportvliegers worden nu, nadat zij door een mecanicien, die bij mij orige- veer een jaar werkte en dus uiteraard alle details van mijn werk leerde kennen, werden ingelicht, geleid door vliegers, die zich reeds lang bezig hielden met het maken van luchtfoto's in Nederland van diverse fabrieken, villa's, boerde rijen enz. Deze mensen zijn inderdaad beroepsvliegers. Ik wil er echter op wijzen, dat de vliegtuigen, waarover Aero Ypenburg beschikt, louter sport vliegers als eigenaar heeft. Deze eige naars zitten, als zij daar de tijd voor ben zelf achter het stuur van hun toe stel. Het moet u duidelijk zyn, dat ik, als commercieel bedrijf, zeer moe kan concurreren tegen mensen, die dergelijk bedrijf uitoefênen als een soort bijverdienste. Aan het voorgaande verandert in feite niet veel, wanneer er af en toe een be roepsvlieger in het koppel vliegtuigen, waarover Aero-Ypenburg beschikt, mee vliegtHet is mij bekend, dat de orga nisatie Aero Ypenburg meerdere malen een gratis reclamevlucht aanbood met als enig doel op welke wijze dan ook daaruit goodwill te winnen voor haar bedrijf. En als deze mensen dan boven dien nog via het Algemeen Dagblad mijn werk in opspraak brengen, gaat het er op lijken, dat hun enige doel is my de wind uit de zeilen te willen nemen of een manier, die gespeend is van alU fatsoen en sportiviteit, waarop wij, vlie gers, zo gesteld z\jn." Beroep als enige bruidsschat" ►Niet belangrijk, wat wij van huwelijk verwachten, maar wat van ons wordt verwacht" (Speciale berichtgeving) Stuttgart, September 1952. JS HET MOGELJK in onae tijd een goed gezinsleven op te bouwen? Met deze vraag hebben de diuizenden deelne- n de Evangelische Klrohemiag in •me ben-ten, die in de smoonheïe benedenstad van Stuttgart opgesteld stonden, zich ernstig bezig gehouden. In Dui'sland zijn de gezinsproblemen nog benauwend dan by ons. Ruim 500.000 gezinnen leven gescheiden, hetzij uit woningnood of omdat de mar weg zyn werk verricht. De jonge v brengt als enige schuidsschat mee loepservaring en wordt door geld- woningnood gedwongen tot eentonig lo- pende-band-werk in een fabriek. Hier onder verkommert het huwelijk e: den de kinderen. Wij moeten op de regering niet alleen een beroep doen om wetten te maken voor de arbeidende vrouw, maar juist om de getrouwde vrouw te beschermen, zei een van de sprekers, mr dr Schiz- macher. Een gezond volksleven hangt grotendeels af van de kracht die de vrouw binnen de kring van huwelijk gezin kan en moet geven. Met angst (Advertentie) m VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Eemnes-Buiten D. J. d. Graaf te Leerbroek. Bedankt voor Wezep (toez.) P J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken. Tweetal: te Den Haag-Loosduinen (vac. - H. J. ten Brink) W. Diepersloot te Franeker en J. P. Prins te Leeuwarden. 'roepen: te Oud-Beyerland K. G. Idema te Lollum; te Anna Jacobapolder cand. R. van Reenen te Soestdyk; Lioessens S. de Vries te Sellingen. Baptisten Gemeenten. Beroepen: te Melbourne (Austra lië) A. A. Hardenberg te Hengelo (O.) Aankomende studenten wor den wegwijs gemaakt In Utrecht zullen morgen en Vrijdag ten behoeve van de aankomende studen ten oriënteringsdagen worden gehouden. Zij beginnen met een algemeen pro gramma voor alle faculteiten. Prof. dr H. Wagenvoort spreekt over het v< gingsLdmaatschap met toelichting door de reet ores en praeses van de vijf corporaties. Vrijdagmorgen zyn er programma'! vastgesteld voor de zes verschillende faculteiten. Foto-copie van de patentaanvrage van de heer Klusman. Het lied der aethergolven DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952. Iversum I. 402 m.: AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: Nieuws 8.15 en 8.45 Gram. 9.00 Morgen- weet." 10.50 Voor de kleuters 11.00 Radio Philh. Orkest 11.45 „Moderne Kunst" 12.00 Zang en plano 12.25 „In 't spionnetje" 12.33 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 1.20 Voor de 'rouw 1,25 Metropole Orkest 2.00 Cabaret 1.30 Sopraan en plano 3.00 Voor de zieken .00 Ki sugd 5.30 Militaire Regerlngsultz.: prof M. H. v. d. Valk: ïaoncsie en China" 6.00 Nieuws 6.15 ortproblemen 8.25 Lichte muziek 6.55 motjuo 7.10 Concert 7.50 Reünie Oud- litieko gevangenon 8.00 Nieuws 8.05 Om- :porkest en solist 9.05 „De ontdekking di Domenergler", klankbeeld 10.20 Rhythm ie muziek 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.30- dienst. KRO: 11.00 Vooi •am. 11.50 Als de ziele lulsters 12.03 meert 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws igrospirituals 1.40 Pianoduo NCRV: i. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. •gel 4 00 Bijbellezing 4.30 jeugd 2.00 Gi 3.30 Sopi Gram. 4.45 Licht. luziek 5 e en solist 6.00 Leger Dubbelmannenkw: Zeker, dat is plicht. Maar men moest niet sidderend hart met zich omdragen. Wat is dat? er vast niet over. Die zal er wel zoveel neer- ling loopt Joop door de rug. Koos Horstink wil tafeltje er dan maar weer uit. De nacht is ten liever zelf doodgeschoten worden. Zo denkt Dick slotte gevaarlijker dan de dag. Oyerdag kun je Gebrek aan zelfvertrouwen? Of aan vertrou wen op God? Joop vraagt, of Mopsy met haar gezin ook je in de slaap er vlug genoeg in. 's Nachts paffen als hij kan. Reken, dat hij dapper is. kunnen worden verrast." Maar... hij kan toch ook een schot krijgen. „Aan Slapen! Alsof iemand dat «w zijde zullen er duizend vallen..." Fijn was 0f het luchtalarm je niet tijdig de kelder mag. 't Wordt toegestaan. De wereld het, toen vader dat las. Maar... al zei David dat, vvaken. Toch de matrassen worden op de kei- moet dan toch wel op z'n kop staan, peinst de daarom kan maar niet iedereen het zeggen. Als dervloer gelegd. Niemand denkt er aan, dat slechts - - -J— 1u r,Qf bleven alle vrome mensen leven. dierenvriend. Zoiets zou anders zeker niet heb ben gemoogd. „Hadden we maar gasmaskers." Ja, hadden ze die maar. Joop, verrukt over het feit, dat de kattenfamilie in veiligheid is, biedt aan, naar de stad te gaan om ze te halen. Jó, wat haal je in je hoofd" antwoordt moe der ,,'t Is buiten immers veel te gevaarlijk?" „En die dingen passen maar niet ledereen, zegt Carla. Gré weet te vertellen, dat een zakje houtskool voor mond en neus' gebonden evenveel helpt. Er is nog houtskool in de schuur. Ja, maar dat zijn dat waar Als dat waar Was, hoefden vader kelder niet in. Vader gelooft het dus zelf niet. 1 OEN DE VESTING VIEL door O. MENKENS-v. d. Spiegel Lien's gedachten gaan een plankenlaag de zoldering vormt van dit pri- mttieve slaapvertrek. Rotterdam staat nog. Eer ze zich die avond ter ruste begeven, zin gen ze. „Hij die op Gods bescherming wacht..." En er wordt gebeden. Gebeden om bewaring hier, om bewaring „in het veld" en „in de stad die het toneel van de strijd is geworden" Ten slotte ook om bewaring en kracht voor haar, „die waar schijnlijk de slachtoffers van deze vreselijke dag te verzorgen heeft". Riet! Aan haar hebben ze vandaag óók ge- dacht, maar niet zó. Riet, die gewonden, die dezelfde richting, stervenden verpleegt! Riet's ziekenhuis is daar, van die grote stukken voor kachelaanmaak. je Zo'n hoofdstuk uit de Bijbel maakt je even waar vanmorgen vroeg de dood al hoogtij vier- poedervorm hebben. kalm. maar de angst komt terug. Vooral de de. Vergeleken bij de broers is Riet veilig, maar fijn", besluit Joop. „Kom angst om Dick en juist die mag er niet zijn. welke verschrikkelijke dingen zal ze al hebben Geloof sluit angst buiten. Zij wil geloven, dat er beleefd. 'iem n'ets zal overkomen. Ja, ja, ze gelooft het. Als"jé op zo'n"'stuk houtskool slaat, vliegt het Zou vader het ook geloven? Hem dat eens gruis naar alle kanten. „Het tussen kranten leggen", zegt Joop. „Malen in een koffiemolen", adviseert Bou. Dat is een idee. Er staat ergens nog een ou de koffiemolen, die toch niet meer wordt ge bruikt. De grootste stukken sla je eerst een beet je klein, dan in de koffiemolen en draaien maai „Zou Dick met een gasmasker voor aan 't vech ten zijn?" vraagt eensklaps Boudy. durven vragen. Zou ze het doen? Nee, liever niet. Hij zou het raar vinden Maar 't zou rust geven, als vader sterk stond in dat geloof. Op Niemand slaapt gemakkelijk in. Er is zoveel om over te denken. Dick, Bram, Riet. Lien denkt enkel aan die ene, voor wiens le ven ze het hare zou willen geven. ,Heer, breng hem terug. Ik heb zoveel v,ders geloof zou ze zoveel meer vertrouwen hem goed te maken. Geef me die kina. Geef hebben dan op dat van zichzelf. „Kunnen we' ze niet in de kelder leggen?" vraagt Carla, als dekens en matrassen naar be neden worden gehaald. Moeder acht het niet mogelijk. De kelder Dick! Vechten! Mensen doodschieten! Duitsers, wel groot, maar daar met z'n zevenen te slapen., vijanden zijn dat, toch ménsen. Een ril- „Doe maar", zegt vader. De stoelen en het nog in leven is..." gelóóf." Dat ze het allesoverwinnend geloof niet bezit, weet ze nu wel. En dat het haar niet gegeven wordt, doet de angst groeien. Aan het andere eind van het dorp bidt ook een meisje voor die ene. „Here Jezus, als hij Heüskwartier 6.40 „Op de ste 7.25 Meisjeskoc menade-orkest (Om 9.40 't V Engeland. BBC 330 m: 12.00 Ham )rgel. 12.15 Voor de boeren 12 28 Gev 12.55 Weerberichten 1.00 Nleui Filmprogramma Mededeling Schots Orkest 3.00 Hoi Voor de kinderen 5.55 Weerberichten 6.( 6.15 Sport 6.20 Strijkorkest 7.00 Hoo: spel 7.30 Orgeli__ 8.30 Twintig vragen 9 .9.30 Strijkkwartet 10.30 8.00 Vllegdi 9.15 Cs i 11.00—11.03 2.00 Voo: 3.30 Piar Dagboek d. BBC 1500 en 247 m: 1! 2.45 Concert 1.45 Voor dc dn vrouw 3.00 May 1 i 7.25 Sport 7.30 Gev. at the Bar" 8.30 Verzoekprogn programma 9.30 Hoorspel 10.00 Nl< Actualiteiten 10.20 Sport 10.25 Of muziek 11.00 Voordracht 11.45 On 12.00 Nieuws. Frankrijk Nat P •pel 7.00 Nieuw: ".00 „Prlsonei 9.00 Gev 5.55 Gi 7.00 Gr 9.00 Symphoi 00 Nieuws 1.30 Omroep- 2.00 Nieuws 2.05 Gram ise 4.35 Gram. 5.10 Orgel- 6.30 Amerikaanse uit- 8.02 Lichte muziek 8.41 11.45—12.00 Nicui m. 3.00 Orgelconc 4 m: 12.00 Omi 34 Voor de lan Koersen 12.55 Gram. 1.00 Nieuws 2.15 Gram 2.30 Franse les 2.45 4.00 Gram. 4.15 Mlli- i.10 Gram. 5.15 Voor 5.00 Ni. de kinderen 6.15 Gram 6.30 Vooi .00 Nieuws 7.40 Vrije politieke 7.50 liederen 8.00 Klankbeeld 8.30 :oekprogramma 9.00 Voor de vrouw 9.45 Verzoekprogramma 10.00 Nieuws 10.15 Strijk- i 4.00 Gram. 5.0U sorkost 6.30 Ham- rkest 7.45 Nieuws 8.00 Kamerorkest en solist Om 8.45 Gram. 9.45 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Dansmuziek 10.50 Nieuws. volgt 1 de ontwikkeling in het Oos- ;n een wet over „moeder- en kinderbescherming" de zinsnede is in gelast: „Door het huwelijk mag de vrouw r.iet gehinderd worden een beroep uit te oefenen." Vlijmscherp werd een andere kant van net probleem getekend door Frau Zippel, die de nood belichtte van het verschrik kelijke gevoel der zinloosheid van het leven, waardoor na twee wereldoorlogen in Europa zoveel alleenstaande vrouwen beklemd werden. In liefdevol begrijpen moet de gehuwde vrouw er voor zorgen dat de nood van het alleen-zyn niet wordt tot een obsessie. God erbarmt zich over de eenzamen en wie in gehoorzaam heid aan Christus helpt en troost, draagt ér toe bij dat het leven geleefd kan worden, in het huwelijk of daarbuiten, Hoe komt het dat het huwelyk vaak binnen heel korte tijd al tot een tragedie wordt? Enkel omdat men het als operette begon, zei dr Groeger, de derde spreker. Het is niet belangrijk wat w ij van het huwelijk verwachten, maar wat het huwelyk van ons verwacht. Het huwelyk verwacht van on6 dat we dagelijks aan onszelf werken, scha ven, -niet om onszelf, maar om de ander. Het moet het Duitse volk gezegd wor den, duidelijk en scherp, dat het huwe lyk geen interessengemeensohap is, geen sentimenteel avontuur, geen gelegenheid tot afreageren van verdrongen com plexen, geen verzorgingsinrichting. Het is niet te proberen, niet te verruilen, niet te ontbinden. Het is een totale ge meenschap voor het hele leven, licha melijk, geestelijk en sociaal. We moeten het hier in Stuttgart elkaar duidelijk zeggen: Zonder Chris tus is geen goed huwelijk, geen goed ge zinsleven mogelijk. Elk probleem, elke crisis in het huwelyk- en gezinsleven is door een sterke persoonlijke en gemeen schappelijke gebedsgemeenschap met Hem op te lossèn, Dat is het enige fun dament waarop een goed, verantwoord gezinsleven kan worden opgebouwd, zo besloot dr Groeger. Provinciale politieschool in Wassenaar geopend In tegenwoordigheid van een aantal chefs van de gemeentelijke politiekorp sen uit de provincie Zuid-Holland is vanmorgen in Wassenaar een opleidings instituut geopend voor politic-agenten. De gemeenten Rotterdam en Den Haag hebben hun eigen opleidingscentra, maar de overige gemeenten zagen zich ieder apart voor het probleem der opleiding gesteld. Een commissie van politiechefs stelde een rapport over dit vraagstuk samen met als resultaat dat tot een cen tralisatie kon worden overgegaan. De commissaris van politie uit Delft sprak een openingswoord, waarna de commis sarissen uit Leiden en Wassenaar het woord voerden. De cursus begint met 25 jongemannen en duurt twee maanden. Directeur is de commissaris van politie te Wassenaar. Staatsvissershavenbedrijf maakte 2 ton winst Het Staatsvissershavenbedrijf te IJmui- den heeft vorig jaar een winst van rond ƒ220.000 geboekt, terwijl men op geen enkele winst had durven rekenen. De omzet in de vishallen beliep ƒ28 mil lioen, wat 8 millioen meer is dan men verwachtte. Voor deze verkoop ontving het bedrijf een bijdrage van ƒ853.000 (ƒ268.000 meer dan de raming). De regering heeft bij de Tweede Ka mer ƒ300.000 aangevraagd voor de bouw van een eigen waterwinningsinstallatie bij het staatsbedrijf, omdat de gemeente Velsen niet meer voldoende water kan TTET IS zo'n heerlijk sentimenteel liedje, dat zingt van „My old Ken- tuckey Home", en waarin een dame wordt aangeraden toch niet langer te wenen. Nu, voor een flinke huilbui is alle aanleiding in Kentuckey, waar het leven helaas heel wat minder ro mantisch is dan in dat oude liedje. Want het is een van de achterlijkste gebieden van de moderne wereld. Deze staat van de U. S. A. Is acht maal zo groot als Nederland en telt ongeveer 2 millioen inwoners. Alle reden dus om er genoegelyk te kun nen leven, vooral wijl de bodem rijk is aan delfstoffen en in een geïn dustrialiseerd land dus alle mogelijk heden van comfort en welvaart biedt. De welvaart In Kentuckey is echter voornamelijk tot een bepaald volks deel beperkt gebleven; 1/3 deel van de boerenbedrijven heeft een waarde van f 1000.- of minder. Het aantal analphabeten is er ontstellend groot, het schoolbezoek beperkt groten deels door het ontbreken van behoor lijke wegen en het aantal Intellec tuelen derhalve zeer gering. Voorts Üjdt de bevolking van deze staat erg aan tuberculose en andere ziekten. En kele jaren geleden werd nog gemeld dat in een bepaald deel van deze staat slechts één dokter op bijna 12.000 in woners werkzaam was. Het moge ongelooflijk klinken voor een land, dat vele millioenen beschik baar stelt om achterlijke gebieden tot ontwikkeling te brengen, maar in Ken tuckey had enkele jaren geleden drie kwart van het aantal boerderijen nog geen electrisch licht, meer dan 90 pet. van die bedrijven hadden een toilet buitenshuis en 40.000 bedrijven had den helemaal geen gelegenheid waar men zich kon afzonderen! Toch liggen in dezelfde staat een stoomfabriek en Fort Knox, in welks kelders de Amerikaanse goudschat wordt bewaakt. De wegen die daar heen leiden, verkeren in uitstekende conditie, zulks in tegenstelling tot de moddersporen die vele boerderijen met de buitenwereld verbinden. Mis schien is dit wel de bytendste symbo liek in een land. waar een gouverneur gedurende zijn ambtsperiode 1000 ko lonels heeft kunnen creëren. Laten wij echter de corruptie der politici voor wat zii is. Wij zullen onze aandacht op iets anders richten, n.l. op het feit dat iemand volkomen dron ken kan worden door de alcohol niet dóór te slikken, doch door er uitslui tend de mond mei- te spoelen. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2