Jlieuiue £eiitscf)c ÜTmmxnt Libyë nog niet op eigen benen Zonderlinge toestanden in de wereld van de luchtreclame Ex-vlieger Klusman ziet zich belaagd door mensen en door muizen Wist U WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand: 0 47 per week ADVERTENTIfiN0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9524 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: a W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantnasUcI) ft g^ebfrveii myn hert la tegfjeospatt" Mag dat allemaal zo maai? Derde kamer bij de Raad van State (Van onze Parlementsred .cteur) Naar wij vernemen zijn de werkzaam heden van de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State danig toegenomen, dat besloten is, deze afdeling m.i.v. 1 September j.l. te split sen in drie kamers. Tot nu toe waren er twee kamers: de eerste behandelde algemene beroeps-zaken, de tweede zaken, de dienstplicht rakende. De thans nieuw ingestelde derde kamer zal uitsluitend zaken behande len, die betrekking hebben op zaken, voortvloeiende uit de Wet Autovervoer Personen, in het bijzonder dus beroeps aangelegenheden voor autobus-onderne- Deze derde kamer staat onder voor zitterschap van mr J. R. M. van Ange- ren, terwijl voorts de staatsraden mr P. W. J. H. Cort v. d. Linden en mr J. R. H. van Schaik er deel van uitmaken. De eerste zitting van deze kamer zal Vrijdag a.s. worden gehouden. Dan komt een beroepszaak aan de orde, meer dan honderd personen zullen den gehoord. (Van een onzer verslaggevers) WIE KIJKT ER NIET vaak eens naar de lucht, als er weer zo'n vliegtuig rondcirkelt, waarachter een slagzin, een simpel woordje, een firma naam of een bepaald handelsmerk meezweeft? De luchtreclame is na de oorlog-weer langzaam in opkomst en wordt in nieuwe banen geleid. Want het vroegere systeem, waarbij een piloot halsbrekende toeren moest uit halen, om een reclamezin in de lucht te schrijven, is verouderd om drie redenen. Ten eerste is er in Nederland maar zelden een heldere, onbewolkte lucht. Ten tweede is er meestal teveel wind en loopt men dus tie kans, dat de laatste letter nog geschreven moet worden als de eerste al is uitgevaagd. Ten derde is het publiek in de loop der^aren zó vertrouwd geraakt met het vliegverkeer, dat men er niet meer zo gauw als vroeger op straat voor stil blijft staan, om de minutenlange bewegingen van een reclam ■'vliegtuig te volgen. Nu was er de technische moeilijkheid, om dat net heelhuids de lucht in te krijgen. Kleine netjes met een klein oppervlak, dat ging nog weL Maar zodra men het met een groter probeerde, liep het op mislukkingen uit Het moest over de grond gesleept worden bij de start en het was al kapot voor het de lucht Ook vóór de oorlog is men dus reeds gaan piekeren over een nieuwe methode. Die werd gevonden, door letters op een gewone vlag achter een vliegtuig aan te brengen. Nadeel: op grote afstand was deze vorm van reclame moeilijk te ont cijferen. Toen is men er mee begonnen, de letters op een visnet te bevestigen. Uit het K.L.M.-toestel van Bagdad naar Amsterdam stapten gisteren drie keizerlijke bannelingen, die met de „Maasdam" de overtocht naar Amerika zullen maken. Het waren de 65-jarige moeder van de Sjah van Perzië en diens zuster prinses Ashraf met haar zoontje Nasir. De moeder van de Sjah deed alle moeite om op het winderige vliegveld de fotografen te ontlopen. Prinses Ashraf is thans voor de tweede maal door Mossadeq het land uitgezet. Slechts met de grootste moeite konden de vluchtelingen in het druk bezette Amsterdam samen een hotelkamer vinden. Na de oorlog echter is de heer H. A. J. Klusman, een gepensionneerde Marine-vlieger met twintig-jarige ervaring, met een geheel nieuw sy steem voor het opslepen van een net, in Nederland gekomen. Op 3 October 1950, na zijn demonstratie op Ypen- burg, werd er in verschillende dag bladen geschreven over dit nieuwe snufje, waarbij een net de lucht ging met een oppervlakte van zestig vierkante meter. Na die datum maakte de heer Klusman van verschillende vliegvelden in Neder land, o.m. van Beek, Hilversum en Gro ningen plus minus tweehonderd geslaag de starts met dit nieuwe systeem. Het werkte perfect, al wijst de practijk wel eens aan, dat hier en daar kleine beteringen aangebracht kunnen worden. Op grond van zijn ervaringen liet de heer Klusman op 7 November 1950 als eerste officiële speciaal luchtreclame- bedrijf in Nederland zich inschrijven bij de Kamer van Koophandel in Den Haag, onder de naam „Flashband Flight Adver tising System". De naam werd wettig ge deponeerd. Luchtreclamevroeger geen vertrouwen ■yOOR DIE DATUM werd luchtreclame in Nederland als een stunt be schouwd en werd het slepen van een ne' hoofdzakelijk door sportvliegers be oefend, aangezien die meestal over klei nere vliegtuigen beschikten, waarmee het opslepen van zo'n net mogelijk De onvoldoende vakkennis en willekeur bij de uitvoering hadden als gevolg, dat de industrie weinig vertrouwen had in alles wat het luchtreclamebedrijf betrof. Zoals echter door ons en door ver schillende andere journalisten in October 1950 kon worden vastgesteld, verscheen de heer Klusman als eerste in het Ne derlandse luchtruim met een speciaal ge construeerd net, dat bestond uit zeven banden, door zeer lichte buizen gesteund, waarop met doek de letters waren aan gebracht. Juist dit net trok door zijn dui delijkheid zoveel aandacht en de jaren lange practijk en de vakkennis va\ heer Klusman garandeerden een perfecte uitvoering. (Voor vervolg zie pag. 2). (Van onze Pari Nieuwsgierige mensen willen graag weten, wat het lot zal zijn van bewinds lieden, die niet in het nieuwe kabinet zijn teruggekeerd. Verschillenden zullen hun oude functie opnemen, ande- reten nog niet, wat zij zuilen gaan doen, anders dan zonder meer ambteloos burger zyn. Weer anderen hebben mis schien iets in het verschiet, maar moe ten afwachten, of het nieuwe kabinet de hun toegedachte functies inderdaad toe bedeelt Oud-minister Teulings is lid van de Eerste Kamer, iets hiernaast begeert hy (voorlopig) niet. Mr Stikker wordt ge doodverfd als ambassadeur te Londen als opvolger van de onlangs overleden Baron Michiels van Verduynen. Mr Mulderije gaat weer terug naar zijn advo catenkantoor in Amsterdam, terwijl hij met zichzelf nog niet over eens is, of hy daarnaast het hem toekomende lid maatschap van de Tweede Kamer zal aanvaarden. Prof Rutten wordt weer hoogleraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Mr In t Veld is lid van de Eerste Kamer en hoopt op een ambt. dat hiermee niet onverenigbaar is. Het is bekend, dat hij wel een of ander burge meesterschap zou ambiëren. De heer Wemmers keert weer terug naar de staatsmijnen, waar hij reeds directeur was voor hij door prof. Romme geroepen werd tot het ministerschap. Hij wordt zelfs genoemd als de toekomstige presi dent-directeur, wanneer ir Groothoff met pensioen gaat. Prof. Van den Brink gaat eerst eens flink uitrusten. Hij schijnt het liefst een functie in het bedrijfsleven te willen aanvaarden. Mr Joekes van de Tweede Kamer, een functie, die hij, vóór zijn ministerschap, vele j met ere heeft vervuld. Overigens wordt hij genoemd als lid van de Raad van State ter vervulling van de vacature- ir Albarda. Ir Peters weet nog niet, wat hij gaat doen: voorlopig is hij ambteloos burger. Berichten, als zou zyn benoeming tot burgemeester van Rijswijk voor de deur staan, zijn vólkomen uit de lucht gegrepen. Prof. Albregts wordt weer hoogleraar aan de, Economische Hoge school te Tilburg. Staatssecretaris mr Blom wordt genoemd als toekomstige Hoge Commissaris in Indonesië terwijl oud-staatsescretaris Götzen generlei aspi- zjcjli althans voorlopig, ambteloos burger- In Asser kazerne geval van kinderverlamming In het garnizoen te Assen is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het slachtoffer ls direct naar het Wilhel- minaziekenhuis te Assen overgebracht. In verband hiermee, heeft de groeps commandant besloten gedurende twee weken geen avondverlof te verlenen. Voorts is bepaald, dat uitsluitend lichte dienst zal worden gedaan. Electrische stroom uit zonlicht In het gebied, waar op het ogenblik aan het Tocrkmenlsche kanaal wordt gewerkt, gebruiken Russische ingenieurs de warmte van de zon om electrische stroom op te wekken. Volgens het Rus sische persbureau Tass, dat dit meldt, heeft de Russische academie van we tenschappen verleden jaar een installa tie hiervoor geconstrueerd. Onderhoud met Adenauer te Bonn Ridgway geïmponeerd door de Duitse krachtsinspanning Scheren bij bewolkte lucht. Generaal Matthew B. Ridgway, de ge allieerde opperbevelhebber, heeft giste ren aangedrongen op spoedige ratificatie van het verdrag betreffende het Europese leger. De generaal deed zulks na zijn eerste onderhoud te Bonn met de West- Duitse kanselier, dr Konrad Adenauer. Het onderhoud werd bijgewoond door Adenauers militaire adviseurs en de staatssecretaris voor Buitenlandse Za ken, Walter Hallstein. Ook de Duitse commissaris voor de Defensie was bij het onderhoud aanwezig. De nieuwe Amerikaanse H. C. in Duits land, Walter Donnely, bracht gisteren de eerste maal een bezoek Weer een brutale ontvoering in Wenen Naar ooggetuigen hebben meege deeld is Woensdagochtend in Wenen een Oostenrijkse gemeente-ambtenaar Walter Bittner, door drie Russische militairen en drie burgers ontvoerd. Bittner stond met enige kennissen op een tram te wachten, toen drie burgers hem dwongen in een gereed staande auto te stappen. Zij werden geholpen door twee gewapende Rus sische soldaten en een officier, aldus de ooggetuigen. Nadat Bittner in de auto was ge stapt reed deze in de richting van het stadscentrum. De Russische militairen volgden volgens de getuigen in jeep. Verdere bijzonderheden breken nog. Aldus Reuter. Massa-ontslagen op Sumatra In Noord-Suma/tra zijn enige duizenden arbeiders ontslagen omdat rubber oliepa lmondermemin-gen het bedrijf moeten inkrimpen. Bij de Hapm zijn 770 arbeiders ontslagen, op Sawit Seberan-g 300, op Batang Seramgan 200, op Tanah Radja 165. Adenauer. Samen met Ridgway ge bruikte hij de lunch op de Duitse kan selarij een bijeenkomst van een half uur met de geallieerde Hoge Commissarissen keerde Ridgway per vliegtuig naar Parijs terug. Na afloop van de conferentie heeft Ridgway verklaard, dat hij tijdens scheidene reizen door Duitsland diep onder de indruk was gekomen van de verbazingwekkende en bewonderens waardige geesteskracht, die zich uitte in de tekenen van wederopbouw, welke aan alle kanten ziet. Dat Ridgway West- Duitsland een buitengewoon nattige bondgenoot acht, is volgens verschillen de Duitse politici tijdens dit bezoek over duidelijk gebleken. De Duitsers schijnen van Ridgway te verwachten, dat hij hun land zo snel mogelijk sterk zal maken, zonder enige reserve tegenover de deze partners. Hierop duiden althans de uitlatingen van Westduitse politici. De oud-ministers Welke iuncties zijn voor hen wi eggelegd ariëmentsredacteur) raties heeft i tevreden stelt met e schap. Door stroom van ladder geslagen en gedood En nog andere ongelukken De heer W J. Jansen te Colm- schate bij Diepenveen (Ov.) kwam gisteravond, toen hij in het schemerdon ker bezig was aan de voorgevel van zijn huis verf af te branden, in aanraking met een draad van het hoogspannings net. Hij kreeg een schok en sloeg van de ladder af. De man was onmiddellijk dood. De vrouw, wier stoffelijk overschot dezer dagen uit het water van de Ranon kelkade in Amsterdam-Noord werd opgehaald, is nu herkend als de 55-jarige weduwe M. A. G. Bucksteeg. Een 55-jarige bewoner van de Vespuc- cistraat in Amsterdam-West is gis termiddag in zijn woning van de tw verdieping van de trap gevallen en c Op 4e rijksweg te Horn (L.) Is gis teren de wielrijder G. uit Assenray door een bestelwagen aangereden. De overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De 6-jarige J. v. Klasenbergen Dokkum werd gisteren door een auto gegrepen en gedood. Na een en dertig maanden van gevangenschap Nog steeds zijn zes landgenoten in Indonesië niet bevrijd (Van een onzer verslaggevers) Volkomen uitgeplunderd, met niets anders dan hun hemd en hun broek zijn gistermiddag vier Nederlanders met£de K.L.M.-Constellation Amster dam 5 uur op Schiphol aangekomen na 31 maanden te hebben doorgebracht in de Indonesische gevangenissen. In die tijd waren zij slechts 7 malen verhoord, soms door Indonesiërs, en soms door Prinsen, een Hagenaar, die indertijd uit het Nederlandse leger was gedeserteerd en bendeleider was geworden. Nadat hij zijn eigen vroegere kameraden had gedood, was hij 2de luitenant in het Indonesische leger geworden. opdracht had te zwijgen. De heer Leclercq was reeds in 1945 als oorlogs vrijwilliger naar Ned. Indië vertrokken sindsdien gebleven. Hij kreeg in Twee ambtenaren van de Nederlandse regering zorgden er voor dat de berooide Nederlanders van het hoogstnodige wer den voorzien voordat zij zich naar huis begaven, o.a. reisgeld, daar zij geen cent bezaten- De vrijgelatenen waren de heren B. J. Leclercq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en H. W. Burger Jr. Zij waren gearresteerd onder verdenking van mede plichtigheid aan de staatsgreep van Westerling en werden vrijgelaten op voorwaarde, dat zij onmiddellijk Indo nesië zouden verlaten. Vóór het vertrek moesten zij op het Nederlandse Hoge Commissariaat een stuk ondertekenen, waarin zij verklaarden, dat zij op het eerste sein van de Indonesische regering naar Djakarta zouden komen om te ge tuigen inzake de staatsgreep van Wester ling. Een dergelijke verklaring hadden zij ook bij de Indonesiërs moeten teke- De hun afgenomen bezittingen hebben zij bij hun vertrek niet terug gekregen. De heer Goldman, die nog steeds in mi litaire dienst is, zeide, dat hij als militair Gistermiddag kwamen uit Djakarta de vier uit gevangenschap ont slagen Nederlanders op Schiphol aan. V.l.n.r.: de heren C. W. Goldman, A. C. van Onselen, B. J. Leclercq en H. W. Burger. DAT Bolsward aan prof. Froger te Delft heeft opgedragen een plan tot sanering van de oude binnenstad te ma- en aan een Friese schilder zal ver zoeken Koningin Juliana te schilderen. DAT ruim 100 Ned. confectiefabrikan- ten vandaag in H'sum een productivl- teitsdag hielden. DAT de hengelaarsvereniging Zaan dam en omstreken een hulpdienst zal opbouwen, die bij waterverontreiniging de aan de oppervlakte komende vis zal opscheppen en naar zuurstofrijk water overbrengen. DAT de regering aan het bestuur van het ziekenhuis Schouwen-Duiveland toe stemming heeft verleend voor het bouwen van een ziekenhuis met 75 a 80 bedden Zierikzee. DAT het Nederl. Technicum (P.BU.A.I Vrijdag op een bijeenkomst in Arnhem zyn 40-jarig bestaan zal vieren en Zater dag van 3.30 tot 5 uur in de Stadsschouw burg aldaar een receptie wordt gehouden. DAT van 13 tot 21 September in Hil versum de handels- en industrie-tentoon stelling „Hier Hilversum" wordt gehou den om het Gooise toerisme te bevorderen. DAT i.vun. het afbranden van een ar beiderswoning in Vriescheloo (Gr.) de vader van de eigenaar van het afgebrande huis, zekere K. B., en de bewoner G. L. zijn aanghouden. DAT de Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren op 18. 19 en 20 September in Arnhem zijn algemene vergadering zal houden. DAT voor 't publiek zijl) opengesteld ge deelten van de landgoederen Neuburg te Gulpen (149 ha),. Hesselink te Winters wijk (31 ha) en De Kranenkamp (Noord) te Diepenveen (18 ha). DAT de Dordtse gemeenteraad voorlo pig heeft besloten geen koopavond in te stellen in afwachting van de beslissing te Rotterdam. DAT aan de gemeentesecretaris van Dordrecht, mr K. J. Poll, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend. DAT in de bodem van ons land dank zij Amerikaanse steun. 25.000 buizen wor den neergelaten om de grondwaterstand te controleren, waarvan er in Friesland reeds 2600 geplaatst zijn en in Utrecht 800. DAT de regering ten behoeve van de industrie kapitaal en bouwvolume be schikbaar heeft gesteld voor de bouw van 500 woningen, terwijl nog een nadere toe wijzing van 1.000 huizen wordt verwacht. DAT tientallen Ambonnezen zijn inge schakeld bij het plukken van het over vloedige fruit in de Bommelerwaard. de gevangenschap gelegenheid, kraaten en tijdschriften te lezen. Hij weigerde verdere verklaringen om geen moeilijk heden te berokkenen aan de zes Neder landers, die nog steeds gevangen zitten. De heer Goldman werd begroet door zijn vrouw, die hem in geen 2Vz jaar ge zien had. De 39-j. oud-directeur H. R. van de coöp. veiling De Tuinbouw te Leeuwar den is door de rechtbank aldaar wegens VERDUISTERING VAN f25.000 tot 2 jaar veroordeeld. (Eis: 1 Vi jaar). Optisch bedrog In de krant van gisteren hebben we al iets doorgegeven van wat de nieuwe hoofdredactie van het R.K. blad De Tijd over de kabinetsformatie heeft geschreven. In hetzelfde nummer kon digde de hoofdredactie aan hoe zij haar redactioneel beleid denkt te voeren, en ook daarin troffen wij een opmerking aan, welke wij de vermelding waard achten. Die opmerking luidt: „Zonder de ogen te sluiten voor de geschillen onder de huisgenoten des geloofs zullen w(j waken tegen het optische bedrog, dat deze me ningsverschillen als belangrijker doet zien dan die, welke tussen de katholieken en de „anderen" bestaan". Een juiste opmerking en een juist doel! Ook „onder ons" krijgt men wel eens de indruk, dat de onderlinge me ningsverschillen heel wat belangrijker zyn dan wat „ons" onderscheidt van „de anderen". Men verliest zo vaak de ver houdingen uit het oog. In werkelijkheid is het een kwestie van „optisch bedrog". Optisch bedrog betekent gezichtsbedrog, op grond waarvan bijvoorbeeld een rechte stok, in het water gestoken, een kromme, gebroken stok schijnt te zijn. Over meningsverschillen gesproken: Op dezelfde dag waarop de hoofdredactie van De Tijd deze opmerking maakte, vroeg de hoofdredacteur van het Friesch Dagblad zich af, of A.R. en C.H. mis schien juist dé&rom nogal eens gauw jegens elkaar geprikkeld zijn, omdat ze nauw verwant zijn. Broers en zusters kunnen als regel van elkaar minder hebben dan van hun vriendjes. Het zal meestal „optisch bedrog" zijn, ofwel een kwestie van „zien". Treiler strandde bij Egmond en verkeerde vannacht in nood Scheveninger en drie Polen bleven aan boord van zwaar hellend schip zenden belangstellenden sloegen van het strand af de reddingspogingen van de President Steyn. die met schijnwerpers aan het werk was, gade. Het schip was op de Noordzee ter visvangst en was voor een reparatie op weg naar IJmuiden. De reddingboot bracht elf man aan land, maar de Poolse schipper, de machinist, de stuurman en de Scheveningse visschipper bleven aan De Poolse treiler Brozd (160 ton) gisteravond voor de boulevard Egmond op het strand gelopen. Het schip heeft de gehele nacht in de branding ir nood verkerd. nadat van de vijftien be manningsleden er elf van boord warer gehaald. Vanmorgen lag de treiler met zware slagzij op een bank. Sleepboten konden geen contact maken. Een reddingboot, die vannacht langszij bleef, is teruggehaald. Voor de vier man aan boord bestond geen gevaar meer, want zy zouden in geval nood de kleine afstand die hep van land scheidt, gemakkelijk kunnen zw De reddingboot President Steyn snelde gisteravond te hulp, nadat de Pool met noodsignalen op de hoorn en met vuur pijlen de aandacht had getrokken. Dui- 't Is een schande, zeggen Belg. socialisten Voorzitter Nysthoven van de delegatie der Belgische verzetsstrijders, die een on derhoud heeft gehad met minister Pholien verklaarde gisteren, dat het dezer dagen opgerichte anti-amnestie-comité de uit eenzetting van de minister niet kan ac cepteren en diens onmiddellijk aftreden blijft eisen. Gisteren is te Brussel een vergadering gehouden van de socialistische fracties van Kamer en Senaat. Er werd een motie goedgekeurd, waarin er op wordt aange drongen. dat het parlement zo spoedig mogelijk bijeen wordt geroepen, land gedoogt niet", zo heet het in de r „dat de regering weigert verantwoording af te leggen over de begenadiging van di oorlogsmisdadiger De Bodt en de land verrader kolonel Coppenolle"De hou ding der regering werd een schande g< noemd. Ook de liberale vakbond heeft intussen in een resolutie protest aangetekend tegen de amnestie-politiek van de regering. De Belgische premier Van Houtte werd morgen te Brussel verwacht Nog middag zouden de ministers dan kabinetsraad bijeenkomen om de politieke toestand te bespreken. Volgens het Katholieke blad La Cité van hedenmorgen i* minister Pholien voornemens, na de kabinetsraad van vanmiddag, af te treden. IN DE STEFANSKERK TE NIJ MEGEN, die op het ogenblik gerestau reerd wordt, raakte vannacht vermoe delijk door een sigarettenpeukje een grote partij zaagsel in brand; een pilaar wexd aangetast Sibajak arriveert Vrijdag met 450 daklozen Met 669 passagiers uit Indonesië wordt de Sibajak in de loop van Vrydag uit Indonesië in Rotterdam verwacht. Niet minder dan 450 opvarenden hebben in ons land nog geen huisvesting en zullen dus door de Dienst voor Maatschappe lijke Zorg in pensions en hotels moeten worden ondergebracht. Onder de opvarenden bevindt zich ook ds C. Gilhuis, Geref. predikant in Den Haag, die de uitreis van de Sibajak heeft meegemaakt als geestelijk verzorger van emigranten. De man, die met z'n gezin in het water reed Vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs De Belg S. uit Hamont, die op 4 Augus tus bij Someren met zijn auto in de Zuid Willemsvaart reed, waarbij zijn vrouw en drie kinderen om het leven kwamen, is gisteren door het Bossche Hof onmiddel lijk in vrijheid gesteld De raadsman van S. grondde zijn verzoek daartoe op het gebrek aan bewijs, dat In dit geval mis daad ln het spel zou zijn. Winderig en koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht zwaar bewolkt met enige regen en krachtige of harde wind tussen Zuidwest en Noordwest. Morgen over dag wisselende bewolking v enkele verspreide buien. Vrij krachtige Noordwestelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 5 57—19.20. maan on er 6.15, op 19.15 uur. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1