STADSNIEUWS C. F. MEERP0EL BOEKHOUDEN NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 5 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 Vervolg van Verdere daling van Leids werkloosheidscijfer Op 23 Augustus stonden bij het ar beidsbureau te Leiden ingeschreven 1678 •werkloze mannen, van wie 233 op D.U W.-objecten waren tewerkgesteld. Een daling van ruim 11, welke in hoofdzaak is toe te schrijven aan de plaatsing een flink aantal bouwvakarbeiders. Nu de bouwvakvacantie achter de rug is en een opleving in de textielindustrie v-alt waar te nemen, is de verwachting gerechtvaardigd1, dat het werkloosheids cijfer in de komende weken nog i daling zal ondergaan. Het aantal werkloze vrouwen tengevolge van insohrijving van jeugdigen iets toe en bedroeg op 23 Augustus 184 De vraag betreft hoofdzakelijk vakbe kwaam winkelpersoneel en kantoorbe dienden. Collecte voor Sonnevanck en Zonnegloren De .sanatoria Sonnevanck te Harder wijk en Zonnegloren te Soest houden 1 tot 6 September in Leiden een grote huis-aan-huis-collecte. De tuberculose is nog steeds een van de meest gevreesde volksziekten. Bij de doorlichtingen steden en dorpen komen tal van nieuwe gevallen aan het licht. Gelukkig. Maar deze patiënten moeten toch op korte ter mijn worden geholpen. Wie weet dat één Röntgenapparaat al f 23.000 kost, kan enigszins beseffen, dat er voor een doeltreffende bestrijding de tuberculose grote sommen gelds nodig zijn. Het comité voor deze collecte dringt er dan ook bij de Leidenaars op aan, zo veel mogelijk te geven. Het is voor een zaak, waarbü ons hele volk is betrokken. Tien millioen tekort op Haagse begroting De Haagse gemeentebegroting 1953 wijst een tekort aan van f 10.200.000. De gewone dienst sluit in inkomsten en uit gaven met een bedrag van f206.972.447. Men verwacht dekking uit het gemeente fonds, evenals voor 1952, toen een bedrag van f6.500.000 ongedekt bleef. De behoef te aan financieringsmiddelen wordt f80 millioen geraamd. De schuldenlast zal op 1 Januari a s. f445.503.143 bedragen. Het Gasbedrijf wijst een batig saldo aan van f72.000, het G.E.B. daarentegen wijst een voordelig saldo aan, dat f2.735.000 lager is dan voor 1952. Men verwacht de electriciteitstarieven te moeten verhogen met 25 pet. Ook de tramtarieven zullen misschien verhoogd moeten worden. De commissie voor de gemeentefinanciën noemt het financieel beleid in hoge mate Belangstelling voor het kantklossen De belangstelling voor het kantklos sen neemt in Leiden toe. Bewijs: gis teravond waren de organisatoren van de kantklossententoonstelling in het V.C.F.-huis, toen om half tien de ex positie gesloten Werd, tevreden over het aantal bezoekers. Twee uur lang gaven steeds nieuwe bezoekers blijk van hun interesse voor de eeuwenoude schilder kunst met de draad. Over deze kunst schreven w gisteren al uitvoerig. Koningin dankte Sleutelflora Het bestuur van de Sleutelflora heeft van H.M. de Koningin een officieel dankschrijven ontvangen voor de uit nodiging. Hare Mejesteit drukt" in dit schrijven tevens Haar bewondering uit voor de uitvoering van de jubileum- catalogus. Gisteren waren er ruim-500 bezoekers, evenals Donderdag. Zonsopgang-excursie van Oud-Leiden Vanmorgen hield de vereniging Oud- Leiden een morgenfietstocht naar Wou- brugge. Om 5 uur verzamelden de deel nemers zich bij de Plantage. Er waren vijftig deelnemers. De leiding berustte bij de heer Bicker Caarten, uitstekend kenner van Leidens omstreken. De zon kwam prachtig op. Half zeven was men in Woubrugge. In hotel Het oude Raad huis had men een groot aantal heer lijke pannekoeken gebakken, die er vanzelfsprekend gemakkelijk ingingen. Om acht uur was ieder weer binnen de wallen van de Sleutelstad. Londense Heme Hill Harriers naar Leiden De Leidse athletiekcommissie is er i geslaagd een ontmoeting te organiseren tussen een van de bekendste en sterkste athletiekverenigingen uit Londen, „Herne Hill Harriers" en een versterkte Leidse ploeg. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op de sintelbaan van de Leidse Hout op Donderdagavond 4 September om half zeven. De „Herne Hill Harriers" komen met een keur van A-athleten in het veld. B.B. voor de radio In het programma van de N.C.R.V. van Maandag^ 1 September, 's middags kwart voor 3 tot kwart over 3, zal gedurende acht miniiten iets worden verteld over de Beschermjng Burgerbevolking. Groentijd van S.S.R. De groénfijd van^S.S.R. begint in Lei den op Woensdag 1 'October des middags om 2 uur in Bellevüe, hoe Morsstraat Steenstraat. Agenda voor Leiden Leide ving, gehelt g: collecte voor het Koningin-Wilhel- minafonds (kankerbestrijding). Stadsgehoorzaal, 1023 uur: Sleutel flora 1952. Buraht, Jacobizaal, 610 uur: inschrij ving voor haring en wittebrood. Noorderkwartier, 7 uur: tuinfeest. Zuiderkwartier, Anjelierstraat, 7 uur: tuinfeest. Ons Eiland, avonduren: tuinfeest. De Zijl, 6 uur: waterpolotournooi, met kunstlicht. Mors-Rijndijk, 9 uur: Oranjefeest. Poelmeer, half 4: jeugdzwemmid- dag K.N.Z.B. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Hoogl. kerk, half 9: zesde avondmuzlek, Adr. Blankenstein. Dinsdag Pieterskerk, half 11: officiële begroe- ng nieuwe studenten. R.K. school Franchimontlaan, half 3: officiële opening der twee nieuwe gym nastieklokalen. Tentoonstellingen Volkenkunde, 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Lakenhal, 105 uur: tentoonstelling rie schilderijen prijsvraag trouwzaal. Voorproefje van fuinfeesf Gecostumeerde optocht trok gisteravond door Ons-Eilands straten Ter inleiding van het tuinfeest van vanmiddag werd gisteravond in de wijk achter de Zijlsingel een kinderoptocht gehouden, uitgaande van de speel tuinvereniging. Ons Eiland. Heel.de buurt was uitgelopen om het schouw spel gade te slaan, 't Was inderdaad een schouwspel, door de versierde voertuigen, de praalwagentjes, de gecostumeerde kinderen en de brandende lampions. BENTHUIZEN Predikbeurten Hervormde Gemeente: 9.30 u. ds El- zenga van Gouda, 6 u. ds Stapert van Moordreoht. LISSE Schoolarts De schoolarts houdt Dinsdagmiddag half 2 spreekuur in het wükgebouw het Groene Kruis, Wagenstraat. Kinderfeesten De kinderfeesten Lisserdijk worden D_ houden op 10 September op het üsclub- terrein. Ledenvergadering De Lis De aquariumvereniging De Lis hield een ledenvergadering. De beschrijvings brief gaf geen stof voor problemen. Ver schillende vooretellen van organisatori sche aard werden aan de leden voorge legd. De heer A. de Ridder hoopt de al gemene vergadering te bezoeken. Burgerlijke stand. Geboren: Yvonne M., d. v. P. J. Randsdorp en van P. H. Ammerlaan: Teunis, z. v. C. in 't Veld en van A. P. de Graaf; Adriana J. G. M., d. v. L. W. J. Bemelman en van M. Rotteveel. Overleden: B. Kulk, echtgenoot v. M. Nederveld, 65 j. Ondertrouwd: J. van den Bos te Voor schoten en S. J. Vaneveld. Gehuwd: H. P. van Rijn te Voorhout :n C. M. Langeveld. Zondagsdienst De ZondaigBdaenst der huisartsen wordjt waargenomen door dokter Duymaer van. Twist. (Advertentie) "TURISSA KOGEL-STOP machine ONMISBAAR VOOR HET STOPPEN VAN KOUSEN EN LINNENGOED Bezoekt onze demonstratie op STAND 1004 JAARBEURS UTRECHT HOOIGRACHT 58 TEL. 22657 Het vernieuwde orgel te Voorschoten in gebruik genomen De mens heelt aan spreken niet genoeg Onder grote belangstelling is gisteravond het gerestaureerde orgel in de Her vormde kerk van Voorschoten in gebruik genomen. Ds Fortgens, de initiatiefnemer van deze avond, merkte op dat er vroeger nog wel eens mensen waren die een heel orgel aan de kerk schonken. Nu heeft men moeten „vechten" om dit orgel te kunnen restaureren en er zal ook nog hard gewerkt moeten worden o schuld op het orgel af te lossen. Daar staat tegenover, dat deze restauratie gekost heeft dan het nieuwe orgel, waar spr. eerst op doelde. Hierna droeg de heer L. Mens als lid de orgelcommissie het orgel de Kerkvoogdij met het overhandigen de sleutel aan de president-kerk voogd. baron Schimmelpenninck va; Met enkele woorden wees de heer Mens op de toenemende activiteit Kerk op het gebied van de Kerkmuziek. Sprekend over de restauratie constateer de spreker, dat de firma Van Leeuwer deze tot volle tevredenheid had uitge voerd, zij het dan ook, dat er nog enkele kleine dingen zijn, die in orde gemaakt zouden worden. Was bij het begin van de dienst de Gemeentezang van Psalm 138 begeleid door het harmonium, verrast luisterden de aanwezigen, toen dr H. L. Oussoren Gezang 136: „Lof zij de Heer" inzette. Het verschil mët het oude orgel is wel erg groot! Baron Schimmelpenninck v. d. Oye dankte hierna allen die aan de restaura tie hadden meegewerkt en sprak zijn ge noegen uit over het feit, dat hü als na zaat van het geslacht, dat eens dit .orgel De opstelling van de stoet vond plaats op het speelterrein van de Cbr. scholen Oosterstraat en Munnikenstraat. Hier liet de jury ook. haar critisch oog gaan de deelnemers met al hun mate riaal, vaak heel origineel. De optocht werd langs de gehele route gadegeslagen door dikke rijen mensen. De R.K. har- 'lonie zorgde voor de opluistering. Het oordeel van de jury was als volgt: eerste" prijs:, Piggelmee en wagen, Hans Grietje, en Doornroosje; tweede, prijs: kóasd-ragers; derde, prijs: Chinees meisje, het-kabinet en de volkstuin met twee ■boertjes. In de jury zat o.a. dr.K. Reits- ima,- directeur van het Slachthuis. Hij verklaarde, dat dé jury „met veel vro lijkheid, vriendschap en genoegen" haar oo deel wist te vromen. 't Was toch niet zo gemakkelijk. Toen de stoet al uit heti - r gezicht verd-venee was, stonden de ijury- Inge Hoffmann het slachtoffer 's Nachts langs de weg Groots filmwerk uit na-oorlogs Duitsland Met zijn, in Luxor draaiende, nieuwe „lm ,,'s Nachts langs de weg" (Nachts auf den Strassen) heeft de Duitse film producer Eric Pommér in wezen hetzelf de probleem aangegrepen als indertijd met zijn „Der blaue Engel". Was het in laatstgenoemde film de wetenschapsman professor Unrat, die in de strikken raakt /an de café-zangeres Lola Lola, ir .Nachts auf den Strassen" wórdt de fat- ioenlijke en gelukkig getrouwde vracht rijder Heinrich Schlütter door een jong leden tenminste nog druk met elkaar te confereren. Ze achten het zelfs nodig, hét geheel nog een keer'te zien. Ongeveer achthonderd kinderen liepen in de optooht mee. 't Is een prachtig buurtfeest geworden, dat op de -tuin.nog even werd voortgezet. Kantoren Wolspinnerij De directie van de. N.V. Leidsche Wol spinnerij heeft besloten haar kantoren te Leiden op te heffen. De spinnerij blijft gewoon werken. Van Maandag af zijn de kantoorafdelingen alleen in Amster dam en Veenendaal gevestigd. Nieuwe Leidse industrie opent volgende week N.V. Mavom in de gebouwen van de voormalige Leidse zoutkeet Volgende week Zaterdag zal in Leiden een nieuwe industrie met enige plechtig heid worden geopend. Het is de uit Schiedam gekomen N.V. maatschappij vooi oppervlak- en metaaltechniek, waarvan ir A. Thomassen directeur is. De directie •telt zich voor, ter gelegenheid van de opening een reoeptie ite houden. De nieuwe industrie is gevestigd in de gebouwen van de voormalige Leidse zoutkeet aa; -Oude Singel. ken. Het personeel o^ivat ongeveer 25 man;.di>t aantaal zou epfiter bij realisering van de reeds bestaande plannen worden uitgebreid. De. Mavprn fabriceert chemi sche product^n'vfKir de oppervlaktebe handeling van metalen, zoals reiniging en ontroesting..^ij ontwerpt ook appara ten en installaties voor de toepassing var deze produwen. Het is na de bevrijding van ons land wel enkele malen voorgekomen, dat industrie in Leiden werd stilgelegd. De een met de bedoeling zich te verplaatsen, de ander om er helemaal mee op te houden. Zo ontstonden er hiaten m industriële leven, die zich in een stad ais Leiden terstond laten gelden. Aan de andere kant echter slaagde het ge meentebestuur van Leiden er in, ver schillende nieuwe industrieën aan t« trekken. De N.V. Mavom is er één van Het nieuwe bedrijf heeft van de zijde van Ihet gemeentebestuur veel medewer king ondervonden, zodat het geen moei lijke opgaaf was de basis voor de over brenging te leggen. Een groot .bedrijf is deze N.V. niet, in die zin dat zij 'over een uitgebreide personeelsstaf zou beschik- Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen Leiden wordt waargenomen door de dok ters De Graaff, Jansen. Meyboom, Nieuw- zwaag en Veldhuizen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 30 Augustus IS uur tot Zaterdag 6 September 8 uur waargenomen door apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst; Steenstraat 35, tel. 20136. Kapperszaak bestond vijftig jaar Op 28 Augustus 1902 begon de heer P. J. Teske een kapperszaak in de Paul Krugerstraat. Na twee jaar werd de zaak verplaatst naar de Morsweg. Gedurende 24 jaar oefende de heer Teske zijn kap- persbedrijf uit in het pand Morsweg 24, n 1939 te verhuizen naar Morsweg 10, de zaak sinds Januari 1940 wordt gedreVen, door zijn zoon, de heer C. Teske. De heer P. J. Teske is meer bekend ge worden als kunstschilder dan als kapper. Op 23-jarige leeftijd begon hij palet en penseel te hanteren. Floris Verster hielp hem bij de ontwikkeling van zijn talent. De ijver en het onmiskenbare talent van de heer Teske werden bekroond met het opnemen van twee van zijn schilderwer- en in de Lakenhal. Ook zijn zoon beoefent op verdienste lijke wijze dezelfde kunst. Mooie doeken in de huiskamer van Morsweg 10 bewij- gagi dat. jonge misdadigers, die smok kelhandel drijven. In deze uitzonderlijke film worden, zo als in de meeste na-oorlogse Duitse films, grote problemen aangesneden. De vracht rijder Schlütter moet met zijn zware truck met aanhangwagen tweemaal per week des nachts het trajet München Frankfort rijden. De grote verkeersweg biedt hem in het donker weinig afwisse ling. Zijn gedachten dwalen dan af de zorgen van de dag: het pas gesloten huwelijk van zijn 21-jarige dochter Liesje, zijn enig kind, dat nu door een jonge- n hem is afgenomen. Ook denkt de verlangens van zijn- vroui zichzelf als zij eens fortuin zouden Vlak voor hem verongelukt een rucht deviezensmokkelaar en bij brokstukken vindt Schlütter een porte feuille met 20.000 Mark. Iets verder staat de nachtelijke regen Inge Hoffmann, die door haar vriend er op uit is gestuurd chauffeur en een vrachtwagen te vinden voor een duister zaakje. En dan komen de problemen: allereerst het be- het geld, waarvoor hij nu lang- gewenste dingen kan kopen voor dochter; ten tweede aan eigen kind, even blond, even jong, lief. Het „avontuur" begint in het leven de goede echtgenoot en de liefhebbende vader. De liefde, die hij opvat meisje Inge, is eigenlijk alleen gevolg van zijn vaderlijke gevoelens. Hij ziet in Inge z ij n kind en geeft haar al de liefde van zijn hart en hij wil haar volledig bezitten, alleen voor zichzelf, zodat er weer niet een jonge komen om haar van hem weg te halen. Bij Inge zien we het probleem van de vaderbinding; de eerlijke Schlütter her innert haar aan haar jeugd, aan haar eigen vader en zü klemt zich aan hem vast, omdat ze voelt onder te gaan in de omgeving, waar ze terecht kwam. Ongewild gaat Schlütter een dubbel leven leiden: de trouwe echtgenoot in München en de uitgaander in Frankfort. Hier in Frankfort kan hij veel geld uit geven om Inge in de kleren te steken. Thuis kan hij dat niet, omdat zijn vrouw niet vertrouwt, waar het geld vandaan komt. Die vrouw krijgt ook haar pro bleem; met een echte vrouwelijke intuïtie voelt ze aan, wat er aan de hand is en haar volle liefde laat ze niets na om haar man terug te winnen. Dat gebeurt ook; Inge en Schlütter gaan ieder hun eigen weg; Schlütter met zijn vrouw. Is hier het probleem van „Der blaue Engel" niet op een veel hoger plan ge bracht? Hier niet het uitzichtloze van verslingerd leven, maar de terugkeer een door allerlei factoren bijna ver dwaald mens. Met eigen opoffering her vinden Schlütter en Inge beiden de rechte weg en dan ziet Schlütter ook eer zijn Goddelijke opdracht als man als vader. Zo'n film werkt opbouwend door de eerlijkheid, waarmede hier de problemen zyn aangepakt en door de positieve op lossing. Filmtechnisch hebben Pommer en de regisseur Rudolf Jugert het mooist- denkbare werk geleverd. En om de twee •hoofdfiguren te noemen: Hans Albers geeft aan de rol van vrachtrijder Schlüt ter een prachtig reliëf en Hildegard Knef, die ook bekend werd door de film „Die Mörder sind unter uns". geeft als Inge Hoffmann een onvergetelijk spel te zien, dat haar in de voorste rijen plaatst. Gaat Duitsland Hollywood een lesje i de moreel verantwoorde film houden VOORSCHOTEN Gemeente in het gelijk gesteld De vice-president van de Haagst rechtbank heeft than6 uitspraak gedaan inzake de woonruimtekwestie-Blokstraat. Zoals men weet, had mr Schaper Leiden namens de heer L. Wassenaar ingediend tot het ongedaan maken de vordering van een perceel de Bloklaan, bewoond door mevr. v. Z. Voor de gemeente Voorschoten voer- Briët het pleidooi. De rechtbank de eis af en stelde de gemeente dus in het gelijk. Naar wij verneme zal mr Schaper in hoger beroep ga3n. Twee zilveren jubilea Maandag is het 25 jaar geleden dat de heer B. Hoogwerff Kroon,- Papelaan 156, eigenaar werd van de handelskwekerij „Filices". De heer B. Hoogwerff Kroon nam het bedrijf over van de heer R. -Eg- gink, die zich specialiseerde op bloeiende planten en varens, pe jubilaris verander de in de loop dér jaren het bedrijf specialiseerde zich in cactussen en planten. Hij heèft een uitgebreide binnen- en buitenlandse handel. Men vindt op de tuinen ook een anjercultuur, De heer N. C. Lamboo herdenkt dat hij 25 jaren in dienst is bij de heer Hoog werff Kroon. Bij de overneming van de handelskwekerij „Filices" was de heer Lamboo reeds werkzaam bij de heer Eggink. Maandag wordt er op „Filices" niet gewerkt, omdat de familie Hoogwerff Kroon met personeel elders feest zal gaan Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter M. v. d. Stoel. Rode Kruisafdeling in oprichting Maandagavond om kwart over 8 wordt in het gebouw voor Chr. belangen vergadering gehouden tot oprichting een afdeling Voorschoten van het Rode Kruis. Het- -voorlopige comité bestaat uit: burgemeester C. J. v. d. HoeVen, voorzit ter; kol. b.d. T. Beets, vice-voorz.; secr. A. Oosterbaan; _penningm. Q. J. Kouwen- hoven. Dit comity is bereid het afdelings bestuur te vormen. j, V Mr C. H. Muntz, kringcommissaris voor Zuid-Holiand, zal een korte beschouwing i de taken van de afdeling. Mors-Rijndijk zette Oranjefeest gisteravond goed in Duizend vlaggetjes uit een vliegtuig geworpen ten van d' I •ond werden ingezet. Een vliegtuig was gestart van Ypenburg, bemand met de bestuursleden W. Deroge en M. W. Meijer, en zette koers naar de weilanden >an de Rijndijk. Ruim (luizend papieren laggetjes werden daar uitgeworpen, alle voorzien van een nummer, waarvan enige recht gaven op geldprijzen. Ouderen, •ooral Jongeren waren in groten (Advertentie) Aanvang 15 mnds. cursus ASSOCIATIE Tevens opleiding voor MIDDENST. EXAMEN Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 RUNSBURG Zondagsdienst Voor de Zondagsdienst der huisartsen verwijzen wij naar Katwijk. Maandagavond 8 uur geeft Wilhelmina in verband met de verjaardag van Prin ses Wilhelmina een concert in de muziek tent. Hervatting repetities De repetities van het kinderkoor der Hervormde Gemeente worden Maandag hervat. Gewone plaats en gewone tijd. Oud-militairen bijeen De oud-militairen, die in Indonesië zijn geweest, hadden biina allen gehoor ge geven aan de uitnodiging van de burge meester om in de raadszaal te komen. Mr Höweler reikte aan ieder het ere teken voor orde en vrede uit. Na een korte pauze werd een drietal films over Indonesië vertoond. •ezig om de vlaggetjes op te rbij menig nat pak werd ge haald door het „nemen" van enige sloten. In de Oude Vink was het andere deel van het Oranjebestuur aanwezig, waar heen zich ook de zoekers en zoeksters der vlaggetjes begaven om te horen, of aan hun nummer een prijs was verbonden. Bijna alle geldprijzen konden ter plaatse worden uitgereikt. Van de eerste en der de prijs was het vlaggetje nog niet ge vonden. De nummers, die voor een prijs in aanmerking kwamen, waren: 333 463, 758, 907, 3, 171, 228, 571, 639 en 8o0. Inmiddels was het Gllppertje gearri veerd. alsmede de Oegstgeester muziek vereniging Triumph. Met haar voorop trokken alle aanwezigen in een aardige lampionoptocht via Haagse Schouw naar het feestterrein aan de Mors. Vele amu sementsgelegenheden waren hier opge steld. Tot laat in de avond vermaakte men zich hiermee. In de loop van de avond brachten bur gemeester en mevrouw Du Boeuff een bezoek aan.het terrein. Zii waren verge zeld van de politiechef, adj. A. Koerten, en zijn echtgenote. Vanmorgen vingen de feestelijkheden reeds om 9 uur aan met een grote kin deroptocht. Voorafgegaan door een ge luidswagen werd naar het feestterrein gemarcheerd, waar onder leiding van de heer R. van Til verschillende kinderspe len werden gehouden. De traditionele tractatie ontbrak ook nu niet. (Advertentie Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. j. Grimbergen Vliet N.Z. 19—20 Rijnsburg Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Cornelia H. A., d. v Th M Bergers en W. J. C. M. Boogers; Alida, v. P. Sloos en J. E. Gubler; Johannes v. P. Th. M. Hagen en J. Hofman; Joke d. v. J. Zee en K. Willemse; Jan, z. A. Leeuwenburgh en M. van Driel; Margaretha T.. d. v. C. L. Helmich en Th. G. van Bovene; Johannes A., z. v. J. Lemmers en A. A. van den Berg. Overleden: C. Tuinhof-de Moed, vrouw 81 jaar. had geschonken, het instrument mocht aanvaarden. Dr H. L. Oussoren gaf een korte orgel bespeling op zodanige wijze, dat ook verschillende stemmen afzonderlijk kon den worden beluisterd. Deze m toonde duidelijk, dat het orgel enkele bijzonder gave stemmen heeft, die her inneren aan de oude kerkorgeltoon, die zo moeilijk is te reconstrueren. „Dit is wat anders dan we gewend zijn," aldus ds Fortgens, die als praeses van de Kerkeraad de Kerkvoogdij geluk wenste met deze restauratie. Hij sprak de wens uit, dat het orgel zich nog vele jaren zou laten horen tot zegen va Gemeente en tot eer van God. Inmiddels had de organist van de kerk, de heer B. Hermans, plaats genomen op de orgelbank. Hü begeleidde enthousiast de Gemeentezang van Psalm 150. Waar- schünlijk bemerkte ds W. G. Meyering, ïu ging spreken over „de functie van orgel en organist in de eredienst", hier, dat de Gemeente met déze begeleiding spontaner zong dan zü de laatste tijd gewend was. Hoewel kort, gaf de predi kant een duideüjke uiteenzetting over de functie van het orgel. Geen eredienst zonder zang. De mens heeft aan spreken niet genoeg; hü moet gaan zingen. Het orgel is het meest geëigende instrument te begeleiden. Het is echter geen loco motief die al puffend de kolenwagens •oorttrekt. De taak van de organist is veelzydig, maar ook veeleisend. De beste vakman is nog niet goed genoeg in de eredienst. Hü heeft zich streng te houden aan de stijl. Alle mooie muziek is nog geen Kerkmuziek! Spr. trok enkele frap pante parallellen tussen een predikant en een organist. Beiden moeten kunnen im proviseren, maar dit mag niet ontaarden in duimzuigen. De heer Hermans speelde hierna een Toccata van H. Andriessen. Deze werd knap gespeeld (de wel zeer heldere dis cant van het orgel accentuerend) maar men had wellicht een wat minder gecom pliceerd werk op déze avond beter kun- waarderen. Ten slotte werd Cezang gezongen. NOORDWVZ Obligatielening van een millioen Op Vrüdag 5 September wordt de in schrijving opengesteld op f 800.000 4*« procent 30-jarige obligatiën ten laste van de gemeente Noordwijk. Koers van uit gifte 100 procent. De totale lening is groot f 1.000.000, waarvan f 200.000 reeds op inschrüvingsvoorwaarden is geplaatst. Jubileum bü N.Z.H. Op 3 September hoopt de heer G. var» Eeuwük, chauffeur eerste klasse, zijn zilveren jubileum bü de N.Z.H.V.M. te Gemeenteraadsvergadering Dinsdag; a.s. vergadert de gemeente raad. De agenda luidt: ingekomen stuk ken, mededelingen, machtiging tot ont eigening van gronden aan de Boeren- burgerweg, aankoop van grond aan de N. Zeeweg (zo mogelük», crediet voor centrale verwarming raadhuis, crediet voor de bouw van een gymnastiek lokaal, toekenning van wezenrente. Sluiting kantoren Donderdag 4 Sept. zullen de gemeen tesecretarie en alle gemeentelüke dien sten en bedrijven de hele dag gesloten zijn. De ambtenaar van de burgerlyke stand houdt voor dringende zaken zit ting van 1112 uur. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargeno men door dokter Coenraads Nederveen. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart In de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee gaf Dirk Jansz. Zwart uit Delft gisteravond een orgelbespeling. Het was een populair concert, overwegend uit verzoeknummers bestaande en door de orgelist uitnemend vertolkt Gespeeld werden werken van Jan Zwart. Bach. Handel. Guilmant, Boëlhmann en van de concertgever. De aanwezigen hebben zeer genoten. Het aantal bezoekers was vrij bevredigend. NOORDWI1KERHOUT Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordlt waargenomen door dokter Wös'.en. O EGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter F. W. Hugenholtz. WKtoetatinapark 2. teL 10; de dienet de apoóbeken door de Oegp"geister apotheek. W*betentaapa:k - tel. 26274. Diplomazwemmen Meer dan honderd jongens en meisjes slaagden in De Zijl Gisteravond vond in de Leidse zweminrichting De Zyl het diplomazwemmen plaats. Er waren meer dan honderd geslaagden. Hulde werd gebracht aan de chef-bad meester H. Rol, die werd bygestaan door de heren B. Westbroek en S. Stokkel. Wat de dames betreft: alle eer aan mej. C. Dorleyn. De uitslagen rijn: gers. Nelly van Maanen, Gerda Ouwer- Dames A: Truus Postma, Jopie God- dyn, Josephien Goddün. Agnes Willems, Adrie Bouman, Ida van Loon, Thea Se- lier, Ria v. d. Meer, Anneke van Weel den, Elly van Zonneveld, Mineke Kik kert, Jeantje Kruidenier, Joke de Fey, Jonny Schaft, Jeanne de Vrind, Suusvan Ingen Schenau, Jacqueline Kat, Rietje Wolbersen, Ellen Plesman, Ineke Ober, Yvonne de Wolf, Anja Honnef, Coby La- german, Ada Hennipman, Hilde de Jong, Corrie Plaizier, Ali van Klaveren, Bea Koster, Toos Stapper, Coby van Giffen. Ria van Maris, Rldl Klinkhamer, Tiny Dool, Margreet Reyneveld, Els van Bers, Jopie Schipper, Tiny Verwey, Adri van Nood, Mientje Benning, mej. N. v. Noort, mej. C. van Noort, Anneke Doorlandt. Ali Marks. Suus van Es. Dicky Hunders- marek, Plonie Juffermans. Dames B: Lidy Barmen 't Loo, Joke Dysselbloem, Annie Kooreman, Irene Munnik, Judith Logeman, Ineke van Leeuwen, Gerda Bostelaar, Miep van 't Oosten, Beppie Vogelenzang, Ina Plan- jer, Marrie Vermond, Judith Arnoldes, Tiny Levarht, Rietje Levarht, Leny Rei- zevoort, Elsje Pruis, Jeantje Kranenburg. Anneke Assië, Anneke Privé, Leny Schrüer, Maartje Bakker, Tiny de Kier. Margreetje Plomp, Marianne Reyneveld Nel Hogenes, Truus Postma, Sanny Slis- H.Z. en P.C. kampioen van Nederland De te Rotterdam gespeelde waterpdlo- wedstrüd in de hoofdklasse heren van de zomercompetitie KNZB tussen SVH (H-tlilegersberg) en HZ en PC (Deni Haag) is door de Hagenaars met 7—0 gewonnen. Door dit resultaat, waartegen SVH na afloop protest aantekende, heeft en PC beslag gelefcd op het kam pioenschap van Nederland. Een even tuele toewüzing van het pnrtest van SVH is hierop niet meer van invloed. Amerik. tenniskampioenschappen begonnen Op de banen te Forest Hails zijn de Amerikaanse kampioenschappen begon nen. De belamgrü'kste uitslagen luiden-, horen enkelspel; Nielsen (Denem.) sl. Macatee (V.S.) 6—2, 6—2, 6—3; Selxas (V.S.) sl. Okey (V.S.) 6—3, 6—1, 6—0; Talbert (V.S.) sl. Eisenberg (V.S.) 6—2. 6i, 6—3; Sedgman (Austr.) sl. Bunts (V.S.) 6—1. 6—0, 6—0. In de eerste ronde van het dames enkelspel won Louise Brough (V.S.) 64. 6—1 van Louise Brown (Can (Advertentie). Een eenvoudig rekensommetje is voldoende. OMO slaat alle zuinigheidsrecords (OMO-Nieuwsdienst) Leiden, 30 Augustus. Het kan niet genoeg onder de aandacht van de Neder landse huisvrouw worden gebracht, dat het nieuwe, wonderlijke wasmiddel OMO zich van hard water totaal niets aantrekt. In Groningen, in Middelburg, in Amster dam. op het platteland of waar ook in Nederland zün 21 lepels OMO beslist vol doende voor een wasketel van rond 30 liter. Wü nemen dit voorbeeld omdat in Nederland volgens statistische gege- »s de doorsnee wekelykse grote ge- swas in een ketel, teil of tobbe van dertig liter wordt gedaan. Aangezien elk pak OMO 28 behoorlüke ld w.z. niet afgestreken) lepels kostelijke OMO-lfor- bevat, is het een eenvoudig reken sommetje. dat er in het gemiddelde Ne derlandse huisgezin iedere wasdag ten minste zeven lepels dat is een-vierde pak over is, voldoende voor vele an dere doeleinden, zoals het wassen van wol of zijde en niet te vergeten de dage- lükse afwas. enz. enz. Dét is nu het grote, handen met geld be sparende. voordeel, waaraan OMO haar onweerstaanbaar succes dankt en waar mee het alle zuinigheids-records op was- gebied glansrijk heeft geslagen Geen an der wasmiddel verdient zozeer zün plaats in de keukenkast of onder het aanrecht. Gooi dus nimmer ondoordacht of uit vast geroeste gewoonte een héél pak kostbare OMO-korrels in ketel, teil of tobbe Kostbaar, omdat haar waskracht onover troffen is. kostbaar vooral ook omdat U er meer. véél meer mee kan doen. In OMO's devies is het woord „zuinig" met goud omrand. O. 271 kerk. Willy Bal. Willv Kershof. Ria Kammer, Elly Blote. Ria Sloos. Corrie v d. Wijngaard, Adrl Kwestro, Elly Ver- wev Ries Oudshoorn. Marja Rodenburg, NelKennis, Ria de Lange. Elly Veen. Coby Lens. Jongens A: Nico van Biemen, Frans van Dorp, Niek Moonen, Wins van Wei zen, Joop Giisman, Andries v. d. Waals, Giel Polak, Ger G'üsman, Robby Truman, Emanuel Evers, Sjaak van Veen, Bernard Brinksma, Dick Hoogeboom, Gerard v. d. Reyden. Plet Bekooy, Wout van Maris, Piet Schouten, Robbia Kolderman, Peter Maters. Henk Karstens. Jongens B: Jan-Honnef, Rob Rünsbur- ger. Loreis Krassenburg. Hans Sleval, Jan Poelgeest, Simon Ouwerkerk, Arnold Barends. Hans van Bentun», Henk Meers hoek, Peter Onvl.ee, Kees Meyer, Tymen Meyer, Wlm Went, Rudolf v. d. Reyden, Henny Blom, Wins Selier, Jan Seller, Dieter Filippo. Volleybaltitels voor de Russen Oosteuropese landen bezetten beste plaatsen Door een 3—0 over winning op Po>n en een zege met dezelfde cijfers op Tsjechos'owakije. hebben zowel het da mes- als het hórenteam van Riueland be slag gelegd op het wereldkampioenechap Volleybal. De uitslagen van de laatst^ dag luiden: Dames: RuslandPolen 3—0 (15—0. 154, 158); RoemeniëHongarije 31 (9—15, 15—1, 15—13. 16—11). Heren: Rusland.—1Tsjeohoslowa/küe 3—0 (15—11. 15—7. 15—6); Bulgarije—Honga rije 3—1 (16-8, 20—22. 15—13, 15—4). De eindklassementen zien er als volgt uiti Dames: 1 Rusland 7 pt; 2 Polen 6 p'; 3 Tsjecboslowaküe 5 p:: 4 Bulgarije 4 pt; 5 Roemenië 3 pt; 6 Hongarüe 2 pt; 7 Frankrijk 1 pt; 8 India 0 pt Heren: 1 Rusland 5 pt; 2 Tsjeehoslo- wakije 4 pt; 3 Bulgarije 3 pt; 4 Roe menië 2 pt; 3 Hongarüe 1 pi; 6 Frank rijk 0 pt; 7 Polen 0 pt; 8 India 0 pi; 9 Libanon 0 pt; 10 Israël 0 pt; 11 Fin land 0 pt. Ned. militaire zwemploeg voor Monaco De Nederlandse militaire zwemploeg, welke aan de mtergeelheerde militaire zwemkampioenschappen v. 2 t'm 9 Sept. as. te Mor.aco zaï deelnemer., is als volgt samengesteld: 105 m vrije slag: eoöd. Pleters en bot telier Dikst aal. 400 m vrije slag: soM Piet ere en sold. Kayser. 1500 m vrije slag: sold Kayser en sold. De Bruin. schoolslag: sold Wjering rugslag: sok!. Kievit en soldaat Arons. Waterpolo: sold. Fienéo, kap*. Ruim- schotel, sold. Smits, bottelier Dikste al. huzaar Keizer, .sergeant Hoekstra sold. De Bruin marinier Paanakker, odaat U.4. bottelier Het FIDE-landenschaaktouraooi Gisteren werden twee afgebroken par- tüen gespeald De uitslagen Mden: Groep A: 7e ronde: Zuid Slaviê— Te^owsküe 24-!4: 8e ronde: Rus land—West Dui eland 3*4—u In de 9e en laatste ronde van gro«p B zal Nederland tegen Polen uitkomen. Sfeer ia 'f gezin? De .Meuwe Leidsche"

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 9