Haring is Gemeenteraad van Alphen aanvaardde de bouw van 130 woningen HET EVENEMENT VAN DE WEEK EEN MUSICEREND APENORKEST Nieuws van en voorVoorschoten Als de eerste steen verkeerd ligt, wat dan? Hulde aan E.H.B.O. voor hulp bij aanvaring Wi De Nieuwe Leidsche - een gezellige krant! Leerling Verpleegsters en -Verplegers NIEUWE LEIDSCHE COURANT i lil 11 om voor woningb DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 Veel bezwaren tegen de platte daken Leniging van de woningnood moet voorgaan Een belangrijk deel van de gemeenteraadsvergadering te Alphen aan den Ryn was gisteravond gewijd aan de woningbouw. Er waren voorstellen te behandelen tot het bouwen van 66 étagewoningen aan de Prins Bernhardlaan en 70 één-gezins woningen aan de Piet Heinstraat. Hoewel de gehele raad zich verheugde over de bouw van deze woningen, had het merendeel bezwaren tegen de wyze van be handeling der plannen en tegen de vorm van de woningen. Vooral het feit, dat de gemeente door Wederopbouw in een dwangpositie wordt gebracht, bleek een steen des aanstoots. Terwijl men het ten zeerste betreurde, dat de woningen platte daken zullen krijgen, terwijl er in deze streek juist zoveel dakpannen-industrieën zijn. Van deze nieuwe woningen gaan de eerste plaats onge' Als eerste sprak de heer Gesman. die in het geheel niet met het voorstel kon meegaan. De bouwplannen werden be sproken op de laatste vergadering van de commissie voor openbare werken. Het punt kwam toen niet op de agenda voor, dus de leden waren niet in staat de plan nen te bekijken. Besloten werd toen. een en ander nader te bezien. Een eventueel accoord van de commissie werd gebonden aan de voorwaarde, dat deze 70 woningen een extra contingent zouden krijgen. Maar de commissie heeft sindsdien niets meer vernomen. Wat betreft de instemming van de pro vinciale directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting daarvan, zo zeide de heer Gesman, blijkt niets uit de stuk ken. Ook ontbreekt een rapport van de waarnemend directeur van Gemeente werken. Spr. kantte zich fel tegen de opdracht tot bouwen zonder concurrentiefactor. Het werk, dat een bedrag van meer dan 500.000 zal vragen, is groot genoeg om te zien, of er niet een voordeliger wijze van uitvoering is. Spr. had een bereke ning gemaakt, waaruit bleek, dat de des tijds door architect Brouwer gebouwde woningen 15 m3 meer inhoud hebben en goedkoper waren dan de thans te bouwen huizen. Tenslotte vond spr. het een aanfluiting van de plaatselijke industrie geen dak pannen toe te passen. Het moest toch mogelijk zijn dakpannen te gebruiken zonder prijsverhoging? Spr. noemde de plannen technisch en financieel niet ver antwoord en zeide zijn stem aan de voor stellen te zullen onthouden. De voorzitter wilde de heer Gesman niet in het openbaar antwoorden en stelde voor, dit in een besloten vergade ring te doen. De heer Kroon vroeg vervolgens, waar om een architectenbureau werd ingescha keld, nadat de dienst van gemeentewer ken een plan had ontworpen voor de étagewoningen. Waarom dit niet dadelijk gedaan? Waarom werd het plan-Brouwer (gale- ry-bouw) niet geaccepteerd, zo vroeg de heer Kroon verder. Dit plan werd inge diend via een woningbouwvereniging. Spr. had gaarne een woningbouwvereni ging ingeschakeld gezien. De heer Rogaar daarentegen juichte het plan toe. Alphen aan den Rijn had tot nog toe het toekijken bij de bouw van étagewoningen; andere gemeenten gin gen daarin ver vooraan. Maar het ont worpen plan kan de toets der critiek glansrijk doorstaan. Het zal een waardig afscheid worden voor de architect van gemeentewerken, de heer J. Visser, die 'binnenkort naar Amsterdam vertrekt. Wanneer het waar is, dat van deze 136 woningen 100 woningen naar Baronie gaan, hoopte spr., dat de gemeente een extra contingent in de wacht zou kunnen slepen. De heer v. d. Meent meende, dat het met de woningbouw in Alphen niet be paald ging, zoals het moest gaan. Waar om moest er ruim 1% jaar verlopen tus sen het gereed komen van de 100 zgn. Brouwer-woningen én deze nieuwe plan nen? Ook deze spr. informeerde naar de reden van het inschakelen van het ar chitectenbureau en naar de Brouwer plannen voor galerijwoningen. De voorzitter zegde toe, de plannen in handen te leggen van een instantie buiten de sfeer van het gemeentebestuur. Spr. deelde mee, dat er geen woning bouwvereniging is geweest, die een plan indiende. Aan de ruim l1^ jaar wachttijd tussen het gereedkomen van de Brouwer woningen en dit nieuwe plan zijn de fi nanciële zorgen schuld. Spr. hoopte daarom, binnen korte tijd nog eens een paar millioen gulden te kunnen aantrek ken. I^B_ de in dustrieën, die de bouw financieel moge lijk maakten. Of er ook woningen be schikbaar gesteld moeten worden voor Baronie, kon spr. nog niet bevestigen. Voor dit doel zou de gemeente waar schijnlijk een apart contingent krijgen. De heer Gesman vulde later aan, dat Baronie de woningen zeker pas over on geveer twee jaar nodig zou hebben. Naar hij hoopte, zouden deze woningen echter al over een jaar gereed zijn. Wethouder v. d. Berg kon de verkla ring van de voorzitter, dat er geen wo ningbouwvereniging plannen tot étage- bouw indiende, niet onderschrijven. Naar zijn mening was dit wèl gebeurd. De reden, waarom er een architecten bureau werd ingeschakeld, was, dat het eerste ontwerp van de gemeentedienst geen algemene goedkeuring kon venver ven. De voorzitter voegde hierop wethou der v. d. Berg toe, dat hij diens verkla ring geheel voor eigen rekening liet. De heer Geerlof wees op de grote nood, die het woningtekort veroorzaakt. Een nood, waaronder in stilte wordt geleden Maar die daarom niet minder hevig is en grote geestelijke en zedelijke schade met zich meebrengt. Daarom moet. zo zeide deze spr., elke gelegenheid tot bouwen worden benut. Maar toch wilde de heer Geerlof enkele vragen stellen. Zo betref fende de onderhoudskosten van de dak bedekking. Ook betwijfelde spr. of de nieuwe nlngen, vooral naast de Brouwerhuizen, wel mooi te noemen waren. Is het ge ringe arcliitectentoezicht wel verant woord? Spr. concludeerde tot dit laatste uit het voor toezicht uitgetrokken sala ris ad f 40 per woning. De heer Jansen wilde de bijkomende kosten graag opgenomen zien in de aan nemingssom. Hij vreesde, dat hierdoor anders de deur geopend zou worden voor nog meer achteraankomende kosten. De heer Brokaar noemde de voorstel len te mooi om waar te zjjn. De sociale en zèdelyke nood is zó hoog, dat het dwaasheid zou zyn hiertegen aesthetische bezwaren af te wegen. Dat de bouwers de gemeente tevens in de gelegenheid stel len het benodigde kapitaal *n te trek ken. moet bovendien toch óók wat waard zyn. De heer Kroon noemde de geprojec teerde 70 eengezinswoningen (met plat dak te slecht, te duur en te lelijk. Het onderhoud zal veel geld kosten. Hij laak te Wederopbouw, die de gemeente hier mee in een dwangpositie brengt. Het ge meentebestuur is hierdoor niet in de ge legenheid zélf iets te presteren. De heer v. d. Meent zag gaarne, dat de traditie van dakpannenbedekking ge handhaafd bleef- Dit plan kan in een bestaande straat niet worden uitgevoerd. Al zal de gemeenteraad noodgedwongen moeten besluiten nieuwe straten aan te leggen voor deze huizen, hoopte spr. toch, dat in ieder geval in de toekomst derge lijke fouten vermeden zullen worden. Wethouder Deerenberg vergeleek de plannen, zoals zij door het college moes ten worden behandeld, met een slecht ei. De plannen kwamen tot stand tijdens de vacantie van de burgemeester. Maar het enige dominerende bezwaar schijnt te zijn, dat er geen dakbedekking van pan nen op de nieuwe huizen komt. Maar dat is nog geen reden om van „prul- plannen" te spreken- Het betreffende architectenbureau is toch niet het eerste het beste. En zijn ze in Den Haag dan zó achterlijk, dat ze daar duizenden wo ningen met platte daken bouwen? De voorzitter releveerde, hoe herhaal delijk pogingen in het werk zijn gesteld geld voor woningbouw aan te trek ken. Nu is het dan gelukt om bij de wo ningen tevens het kapitaal te verkrijgen en nu strandt het plan misschien op het feit, dat er geen dakpannen op de wo ningen komen? Moeten we daarom deze kans door de vingers laten glippen? De voorzitter gaf toe, dat het een dwang positie is, waarin de gemeente verkeert, maar als Alphen weigert, staan tal van andere gemeenten klaar om het aanbod met beide handen te accepteren. Het contingent tot en met September 1952 is geheel verdeeld en het zal moeilijk zijn om nog iets in de wacht te slepen. De voorzitter vond de plannen boven dien niet zó lelyk. Hy sprak zelfs van een aardig, levendig, afzonderlijk geheel. In de toekomst zullen er bovendien tóch hoofdstraten moeten komen en daaraan zullen dan wel au-dere bouwplannen pas sen. De stratenaanleg etc. zal men wel trachten uit te sparen. De heer Rogaar vond de huurprijs ad 1 6.30 vrij hoog. Zijn de prijzen van de bouwmaterialen niet aanmerkelijk ge daald? De heer V. d. Lee wees er op, dat in de gemeente toch óók een industrie is, die voor plattedak-bedekking werkt, de Nederlandse Asfaltfabriek. Wethouder Deerenberg vertelde nog, dat het architectenbureau in samen werking met dezelfde aannemersfirma 1500 woningen van hetzelfde type zal jgaan bouwen. Wanneer men nu het toe- z:chtloon ad f 40 vermenigvul'digt met 1500, dan kan de heer Geerlof gerust zijn voor wat het toezicht betreft. Vooral wanneer men weet, dat het hier om het oppertoezicht gaat. Het dage lijks toezicht is in de aannemingssom gecalculeerd, aldus de voorzitter, die de wethouder bijviel. De voorzitter legde er nog eens de nadruk op, dat het hier om de leniging gaat van een grote nood, waartegen de bezwaren, die genoemd zyn, eigenlijk secundair behoren te zijn. De heer Kroon zei, geen critiek te hebben geoefend op het gemeente bestuur maar op Wederopbouw. N.a.v. de opmerking van de heer V. d Meent verklaarde wethouder Dee renberg nog, dat met betrekking tot de bestaande straten aan de plaatselijke woningbouwverenigingen opdracht is verleend om bouwplannen in te dienen. Die plannen 'mogen niet worden door kruist. De gemeente mag niet wachten met de aanleg van straten, tot er hui zen staan. Hierna werden de beide voorstellen tot de bouw van woningen alsmede het voorstel tot het aanvaarden van een geldlening ad f 364.000 van de Coöp. Centr. Boerenleenbank te Eindhoven aanvaard. De heer Gesman stemde te gen het voorstel van de 70 eengezins woningen en de hierop betrekking hebbende geldlening. ALPHEN AAN DEN RIIN Firma Mullens kreeg haar zin De firma Mullens te Zaandam heeft op grond van slechte lichamelijke gesteld heid van de pachter ontheffing gevraagd van betaling van het resterende gedeelte van de huursom van het terrein tegen over de ingang van Avifauna. Vele raads leden toonden zich in de vergadering van gisteravond felle tegenstanders. De mees te sprekers waren in ieder geval van mening, dat de firma Mullens van weinig zakelijkheid blijk had gegeven. Het gaan niet aan, nu het grootste deel van het jen voorbij is, zich op handige wijze zijn verplichtingen te onttrekken, zo zei men. Toestemming zou een precedent scheppen t.o.v. andere pachters. Het raadsvoorstel tot ontheffing van het resterende gedeelte der huursom (f 1250) werd echter toch met hoofdelijke stem ming (13 tegen 5) aangenomen. Een voor stel van de heer Kroon om de vordering te handhaven en alles aan' het einde van het seizoen te bezien, werd met 12 tegen 6 stemmen verworpen. Begin der nieuwe Pieter Doelmanstraat De toekomstige Pieter Doelmanstraat en de bezetting van de Noordzijde van deze straat door diverse middenstanders was het onderwerp, waarover de raad gisteravond in geheime zitting beraad- Tot en met Vrijdag a.s. ziet en hoort U in onze etalage Een wonder van dressuur? Oordeel zelf! U zult Uw ogen niet geloven. Woon tevens binnen de demonstratie Smyrnaknopcn en Kelimwerk by" Het verplicht U tot niets. U geniet er van en U 6teekt er wat van op. Eveneens tot en met Vrijdag. Fa C. KETEL ZN. - Hooftstraat 25 - Alphen a. d. Rijn Jaarvergadering I.K.I. Voorschoten Koudekerk aan den Rijn (Ingezonden stuk. buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Als er een gebouw gezet wordt, is de legging van de eerste steen een gebeur tenis, waarbij de naaste omgeving wordt betrokken. In Koudekerk aan den Rijn is men blijkbaar niet op die omgeving gesteld. Of men wil er eens met de tra ditie breken? In ons dorp is al Jaren het gemis ge voeld aan een goede vergadergelegenheid. Er ontstond een actie voor een vereni gingsgebouw. Veel vergaderingen en be sprekingen zijn gehouden. Steeds waren de financiën de grootste kluif. Ds Wolven, thans te Grootegast, en ds Poort wisten de jeugdcentrales te activeren voor e vijf-centsactie. Toen vaststond, dat een financiële basis was gelegd, werd weer vergaderd. Grote tekorten werden gevreesd. Geen nood echter. Want de kerkeraden van de Hervormde Gemeente en de Geref- Kerk besloten zich dan garant te stellen. Er werd een stichtings comité gevormd. Na enkele jaren var wachten kwam de vergunning los. In de kranten verscheen een advertentie de aanbesteding. Dat alleen Prot aannemers in merking komen, is te begrijpen. Ik kan slaagde. Als eerste kwam uit de bus de heer G. van Dam jr, eigenaar vai firma C. van Wieringen jr, boekhandel en drukkerij, die door ruiling van het tegenwoordige pand met het pand Julia- nastraat 62 (waar thans de heer Z. J. van Gyzel woont) eigenaar werd van de nieuwe hoek Pieter Doelmanstraat. Hier zal de firma een pand van twee verdie pingen optrekken. Op de begane grond is de winkel geprojecteerd. De eerste verdieping is bestemd voor de drukkerij plus een gedeelte van de woning, de tweede voor woning en magazijn. Na tuurlijk zal de stijl in overeenstemming moeten zijn met die van de gehele straat. Jongetje aangereden De kustvaarder Wilja, die dezer dagen bij de Koudekerkse brug een aanvaring meemaak)'e, Ügt nu bij de scheepswerf van de firma Boot aan de Wilhelmdna- laan. De schrpper is niet bepaald ge lukkig. Zijn driejarig zoontje. J. van W., stak gisteren zander op het keer te letten de rijweg over en werd gegrepen door een personenauto, be stuurd door een inwoner van Schljodel. He! knaapje werd tegen de straat ge smakt en liep schaafwonden op. Kampioenschap melken Bij de wedstrijden om het kampioen schap melken voor Zuid-Holland werd onze plaatsgenoot P. Harting met 182 punten aohtste. Kampioen werd C. Teeu- we te Bergambacht met 194 punten. ALKEMADE Burgerlijke stand GEBOREN: Petrus J., zn van J. G. Spruit en C. H. v. d. Klugt; Maria C. J„ dr van M. v. d. Star en G. A. Baak; Theodora M., dr van S. J. Koek en J. W. d. Heiligenberg; Franciscus N. P., zn an P. J. Koek en M. C. Hulsebosch. ONDERTROUWD: C. G. Hassing met M. C. van Es, J. G. Wolken met Th, C G. M. Bataker. GEHUWD: G. P. C. de Groot en J. A. Verhaar, J. B. van Veen en E. P. M. Kalker. OVERLEDEN: R. S. Barendse, 22 jr; P. van der Star. e.v. J. H. Zandvliet. 37 jaar echter niet begrijpen, dat die aanbeste ding publiek geschiedt. Het is een zui ver plaatselijk belang en deze zaak is zuiver plaatselijk financieel mogelijk ge maakt. Juister had ik het daarom ge vonden, als het stichtingscomité de plaat selijke ambachtslieden had uitgenodigd. Dat het gezegd had: hier is het plan, hier is de begroting, kunt u daar dat gebouw voor zetten? Had het niet ge kund, dan was er met overleg misschien nog wel iets te bereiken geweest Zo niet. dat had men altijd nog tot een publieke aanbesteding kunnen overgaan. Wat het mooi zijn, als elke Koudekerker straks met trots over „ons" huis zou kun nen-spreken. Wat te doen als het gebouw er staat en het wordt gepasseerd en mer behelpt zich dus met het nu bestaande' Afspraak was toch, dat het ook gebruikt zou kunnen worden voor trouwerijen en partijtjes? Op den duur zal blijken, dat deze inkomsten niet gemist kunnen den. Wat zullendu s de gevolgen zijn? Eventuele tekorten zullen plaatselijk ge dekt moeten worden- Van meet af aan is door het comité gezegd, dat de gemeente van elke vorde ring op de hoogte zou worden gehouden en ook van de samenstelling van plan? Waarom is dat nooit gebeurd? Waarom is er geen openbare vergadering gehouden, toen de vergunning er was? Op deze vergadering had dan uitgespro ken kunnen worden: uitbesteden of aan besteden. Het comité is nog in de gelegenheid het goed te maken. R SCHELLINGERHOUT, Koudekerk aan den Rijn, Dorpsstraat 24. Burgerlijke stand GEBOREN: Martha, dr van W. v. Veen en H. v. d. Haven. ONDERTROUWD: Ar ie Wille, 23 j. en Lijntje C. Casteleijn, 21 j. OVERLEDEN: Aafje A. van 't Woud, 85 j., ongeh., Hazerswoude. In de heden gehouden jaarvergadering der Internationale Kunststoffen Industrie Voorschoten deelde de voorzitter mede, dat er twee redenen waTen, waar de vergadering wat later is ge houden. De eersle is, dat directie en commis sarissen het op prijs stelden, de aandeel houders te kunnen mededelen, dat de or ganisatie verbeteringen in het bedrijf thans tot stand gekomen zijn. Deze waren nodig, omdat in vrij korte tyd de I.K.I. zich, naast haar nor-male producten als kunsthoorn en I.K.I.-plastics, toelegde op moulding (het op bestelling werken van plastic producten) en tevens op de vervaardiging van kwaliteitspro ducten, als dunne 9hets, zakjes, akulon- artikelen, w.o. buizen. Verder staan nog nieuwe mogelijk heden op het programma, waarbij er echter voor gewaakt wordt, dat de daar- benodigde investeringen laag Wijven. De tweede reden is heit liquiditeits probleem. De onderhandelingen met de Herstelbank over een belangrijke lening zijn thans in een vergevorderd stadium. Verder werd medegedeeld, dat in het begin van het jaar nog in belangrijke mate de terugslag werd gevoeld, ont staan door de algemene vermindering van de koopkracht, maar dat hierin de laatste tijd een sterke verandering ten goede is ingetreden. De voorraad grondstoffen ts vrij hoog, maar de kostprijs daarvan is op het ogenblik nog s'eeds boven de aankoops- prijs en regelmatig wordt op de voor raad ingelopen, daar alleen het noodza kelijkste wordt gekocht. Betreffende do plastics zijn er goede toekomstmogelijkheden, waarbij de di rectie er steeds op bedacht is, die moge lijkheden te zoeken, die langdurige HAZERSWOUDE Voor de kankerbestrijding In de loop van deze week wordt de Rijndijk een inzameling gehouden, uitgaande van het comité Rijndyk—Ha zerswoude van het Koningin Wilhel- minafonds. Bedenkt, dat dit een collecte is voor de kankerbestrijding. De laaste wedvlucht De postduivenvereniging De Reisduif 'hield de laatste wedvlucht van het zoen met jonge duiven. De vlucht ging van af Ar Ion over een afstand van 281 km. De duiven werden om 10.45 uur ge lost by N.O.-wdnd en prachtig weer. De eerste duif kwam om 3 u. 20 min. 50 binnen. Haar snelheid bedroeg 1022 per minuut. De laatste prijsduif werd gecons ateerd om 4 u. 03 min. 38 sec., snelheid 881 meter per minuut. De uitslag is als volgt: W. van Veen 1 3, 6, 7, 9; P. v. d. Male 2, 4; P. Klaveren 5, 8; Jac. van Veen 10. kampioenschap jonge duiven werd be haald door W. van Veen. Raad van Woubrugge In de vergadering van de gemeenteraad van Woubrugge, die gisteravond werd gehouden, heeft de burgemeester, de heer J. C. van Wageningen, lof gebracht de afdeling van de vereniging voor E.H.B.O. met het oog op haar optreden by het ernstige ongeval by de brug van enige dagen geleden, alsmede aan verscheidene personen, die zich in het water hadden begeven om de drenkelingen te redden. De burgemeester kreeg op zijn beurt ook een hartelijk woord toebedeeld. Als oudste raadslid wenste de heer T. den Hertog hem geluk met zijn herbenoeming als burgemeester van deze gemeente. Veel is er verbeterd, veel moet nog worden gedaan. Spr. wees in het bijzonder op de woningbouw. Na enkele kleine subsidies onderging de verordening van het gemeentelijk electriciteits- en waterleidingbedrijf een wijziging, waarbij de administratiekosten werden gebracht van tien op 25 cent. Worden de kwitanties niet tijdig betaald, dan worden de kosten van 25 op 50 cent gebracht. De gemeente- en bedrijfsreke- ningen over 1950 werden vastgesteld. Ook het nieuwe ambtenarenreglement was spoedig goedgekeurd. Voorts werd besloten bij de bank i Ned. gemeenten een lening aan te gaan van f65.000 a 4 pet per jaar, looptijd 25 jaar, ter vervanging van de kasgeld lening van de Ned. H. M. ad f50.000, die per 1 October afloopt. Bij de rondvraag deed de heer Den Hertog het voorstel om de EHBO eei gevraagd subsidie te verlenen. Hij n de een bedrag van f250. De voorzitter schrok toen een beetje, omdat er in de gemeente twee verenigingen bestaan, Woubrugge zelf en te Hoogmade. Toege zegd werd, dat B. en W. over deze aj gelegenheid zullen spreken. De heer d. Eng vestigde de aandacht op gebreken in het wegdek Kerkstraat Hoogmade. is de investatie zowel in maoMne» als grondstoffen laag is. Het dividend van de I.K.I. over 195L werd vastges'.eld op zes procent. Ala commissaris werd gekozen prof. m-r P. W. Kamphuizen en werden herkozen ir H. L. B. Denis, ir W. H. Oosten en mir W. A. van Ravensteyn, Woonruimtevordering voor Haagse rechtbank diende de woonruimtekwestie te Voor schoten. De behandeling van deze affaire nam de gehele morgen in beslag. Het geding was aanhangig gemaakt door de heer L. Wassenaar voor wie mr Schaper optrad en gericht tegen de gemeente Voorschoten, die mr Briët tot pleiter had gekozen. Aanleiding was de vordering van perceel Bloklaan 4 ten behoeve van een vrouw en haar kinderen, die tot dusverrej ir. perceel Bloklaan 3 waren gehuisvest, j Op eenstemmig advies van de desbetref-jj fende commissie, waaraan één lid ont-j] brak, was het vorderingsbesluit doorn Voorschoten genomen. e Mr Schaper schetste allereerst de grotec bevoegdheid van B. en W. en vestigde|i er de aandacht op, dat sinds enige tijdtl van departementszijde de richtlijn uit-ji ging om eerst eigenaren te horen overb de keuze van een huurder. Bewijsstukken) hiervoor kon hij echter niet aanvoeren. De gemeente wilde eerst de huisjes van»1 de heer Wassenaar kopen. Toen de koop niet doorging, werd er gevorderd. E De president merkte op, dat hij bijn korte gedingen over woonruimte altijd!3 moest denken aan een hindernisbaan..' Steeds vroeg hij zich af, bij welke hin-' dernis van de woonruimtewet de eiser; zou struikelen. Men moet wel een heel" gladde jongen zijn om er door te komen? Dit naar aanleiding van het feit, dat er^ geen bewijs voor de departementale riohtC lijn was. Mr Schaper betoogde voorts, dat d^ vordering gedaan was ten behoeve va%' de weduwe v. M.-Z., maar deze was injri werkelijkheid geen weduwe, dus was d$i vordering z.i. gericht voor een niet be«k staand persoon en daarom ongeldig. Da vrouw had bovendien geen handelings-tr bevoegdheid. Mr Schaper ging nader iffli op de levenswijze van de vrouw, die htfi als a-sociaal bestempelde. Even kwamen de pleiters nog in discussie over bepaalde11 zinsneden in de N.L.C. Mr Briët verweef zijn tegenpartij, dat deze inlichtin gen# aan de pers had verschaft, die niet op®1 waarheid berustten, terwijl mr Schapet", hier niet op in wilde gaan en opmerkte, dat de pers misbruik van vertrouwen! had gemaakt. (Sic! Red. N.L.C.) Mij. Schaper was van oordeel, dat de vrouwr door de gemeente in een eigen huifje moest worden gezet, maar niet ten lasttpj moest komen van iemand, die zelf moeit^ heeft om door het leven te komen. .ei Mr Briët verweet hierop mr Sehaperje dat deze gechicaneerd zou hebben dooi tegen de vordering bij Ged. Staten iSm verzet te komen, wetende dat het vert zet niet ontvankelijk was en met als eni; i gevolg, dat de vordering niet uitgevoerdi kon worden. Dat op de vorderinjdi „weduwe" stond vermeld, was z.i. eeioc duidelijke vergissing, want het stond vas' voor welke vrouw het huis bedoeld was v Den huurverbintenis behoort tot de dage lijkse verrichtingen van de huisvrouwPe „Het gaat niet over een huurverbintenis1"; maar over een vordering," interumpeerdf mr Schaper. Mr Briët schetste hoe het vroegenlJi huis van de vrouw onbewoonbaar wa'_ en hoe er niets logischer was dan dat dge vrouw in dezelfde straat en omgevinj t( een ander huisje zou krijgen. Pleiter be,^, streed, dat de vrouw a-sociaal zou zijn De ware oorzaak van de affaire was, z' j vermoedde pleiter, dat de heer Wasse^ naar het huis reeds verhuurd had aaifcj zekere v. V., en dat deze de huur voojj« een jaar reeds vooruit had betaald. Mr Sohaper repliceerde, dat de ver. sohillende rapporten, die zijn opponenle, ter tafel bracht, alle waren opgestelr* door de gemeente. Hieraan kon men z.!~~ geen betekenis toekennen. Op een nader te bepalen datum zal (L president uitspraak doen. Voor de radio jar De avonddienst van Zondag In <£üj Geref. kerk, die om vijf uur begint eun waarin ds M. den Boer zal voorgaan, zsj w door de N.C.R.V. worden uitgezonden, Orgelrestauratie »r Vrijdagavond om 8 uur zal het orgel isoh de Ned. Herv. kerk alhier, waarvan <hva restauratie nu gereed is gekomen, oför i cieel weer in gebruik worden genomenjist 7700 K.M. r n r p 5DERNSTE BROMFIETS CONFECTIEFABRIEK „GAZAN" WALDORPSTRAAT 4 TE 's-GRAVENHAGE vraagt voor direct of begin September 1. MACHINE5TIK5TER5 2. HANDWERKSTERS 3. LEERLING MACHINESTIKSTERS en HANDWERKSTERS (voor opleiding) Aanmelden dagelijks aan bovenstaand adres, als mede HEDENAVOND 26 Augustus te 7 uur in „DE HARMONIE" Breestraat 16, Leiden, by de Heer J. Duijns, die hiervoor speciaal zitting zal houden. LABORATORIUM- BEDIENDE gevraagd als volontair. Opl. v. h. analyst-examen. Liefst Mulo dipl. Schr. soil. Middelb. Chem. School, Rapenburg 30. Voor de school TEKENBEHOEFTEN MARINUS BRINKS Steenstr. 5, Breestraat. 169 TE KOOP AUTO STANDARD 8, 1948 Voor Zelfbewoning KLEIN HUISJE TE LEID- SCHENDAM. Komt 1 Sept. leeg. Bevat 3 kamers, keu ken, zolder. Koopsom 4500.- k.k. Hypoth. aanwezig. Br. onder no. 18615 „Die Haghe" Plein 11, Den Haag. WINKELPAND TE KOOP Hoofdstraat 9, Leiderdorp. Te bevragen: Hoofdstraat 43B, Tel. 22218. OM ER PANHARING VAN TE MAKEN! De 8TICHTING „VOGELENZANG" te Bennebroek (bfl Haarlem) vraagt voor spoedige Indiensttreding: (ongehuwd) van christelijke beginselen. Leeftijd vrouwen 1830 Jaar, mannen 1825 Jaar; (17-jarlgen kunnen als verpleeghulp beginnen). Kosteloze opleiding voor het Rljksdlploraa Ziekenver pleging B. Zij, die vóór 1 September tn dienst treden, kunnen nog aan de lopende cursus deelnemen. S Weken vacantie per Jaar met vacantletoeatlag. Eerste dienstkleding wordt verstrekt Mulo-dipL strekt tot aanbeveling maar wordt niet geëist. Vraagt U vooral eens volledige Inlichtingen aan de GENEESHEER-DIRECTEUR, tot wie U ook Uw solli citatie kunt richten. - rikt Heerlijk er op uit te trekken... zon en zomer tegemoet! Gezonde mensen met gezonde, mooie tanden en een stralende lach, dank zij poetsen met Prodent tandpasta op de soepele Pro- dent tandenborstel. Het is dè ideale Heerlijk schuimend t Zeer grote tube 70 ct. Normale tube 44 ct. combinatie voor een frisse mond en tanden als parels. Alleen Prodent tand pasta bevat Dispergon tegen tandaan- slag en tandbederf... alleen de soepele Prodent tandenborstel heeft de „Pre- cisie-Curve" voor volmaakte reiniging. Let op die grote tube die U krijgt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2