Buitenl. Zaken werd grote struikelblok het VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 De (mislukte) kabinetslormatie Of om het in een beeld te zeggen (aan KVP. beelden is de formatie-Donker van het begin af sterk geweest! de deken paste, door het On-echte, partijloze kindje er onderuit te werken. Het scheen toen zo eenvoudig. De Partij van de Arbeid leverde: Drees. v. d. Kieft, Suurhoff, Mansholt en In 't Veld. De A.R. de. aldus mr Donker zeer ge kwalificeerde figuur van prof. Zijlstra en mr Algera. De C.H.U. de heren Staf en Kernkamp. ..Ik had toen", aldus de heer Donker, „het gevoel, dat de formatie er was. De moeilijkheden ontstonden echter bij de bezetting van het ministerie van Buiten landse Zaken, waar. zoals bekend twee K.V.P. figuren zouden komen". Het bleek moeilijk in de KVP kring geschikte personen te vinden. „Deze post", aldus de heer Donker, „ging mij n.l. zeer ter harte, omdat het een zo gewich tige is. Zo groot mogelijke waarborgen voor een goede bezetting moesten aan wezig zijn. Met de bezetting van dat departement zijn levensbelangen van ons volk gemoeid en de toekomst van Nederland hangt er van afEr kon aan Buitenlandse Za ken". aldus de heer Donker, „dus geen „crediet" benoeming geschieden. Dat zou levensgevaarlijk zijn. Er moest een man komen, die terstond op het niveau van de ministers van Buitenlandse Zaken der mogendheden kon meepraten en mee spelen. Een bezetting uit de kring van de (Vervolg van pagina 1) i de eisen voideed, bleek moeilijk. Te meer. waar andere figuren, voor andere posten, dezelfde eis stelden als de heer Donker. En zo ging buitenlandse zaken 't schar nier worden voor de deur, die het kabi net moest afsluiten. Een boom zo vol geladen... Men zou zeggen: hoe is dat mogelijk geweest. Ten aanzien van niet minder dan zes prominente figuren uit de K.V.P. ver klaarde de heer Donker zich bereid hen voor dc functie voor te dragen. Twee van hen waren doorkneed in internationaal werk. En één van die twee. alsmede drie andere figuren, hebben met ere een mi nistersambt vervuld. Verdere aanduidin gen wenste de heer Donker niet te geven. Geen lieihebbeis Door verschillende omstandigheden is hef niet mogelijk gebleken een van deze zes personen voor deze post aan te trek ken. Andere ook genoemden, voldeden niet aan de door de heer Donker gestelde Toen hij niet vorderde heeft de heer Donker Zaterdag j.l. zijn redeneerwijze omgezet Hij heeft toen gedacht: „Waar haal ik een geschikte minister van Bui tenlandse Zaken vandaan. En wat voor gevolgen heeft dat voor de formatie?" Er bleven hem over: een partijloos I voldeed,1 Austialische immigratie-minister: „Nederlanders in mijn land erg populair" De vele Nederlandse landverhuizers hebben zich op bewonderenswaardige wijze weten aan te passen aan het Austra lische leven. Ze behoren onder onze nieuwe bewoners tot de populairste". Dat verklaarde gisteravond de Australische Gisteravond arriveerde op Schiphol de Australische minister voor Immi gratiezaken, de heer Harold Holt. Hij werd verwelkomd door de Australi sche ambassadeur, de heer Alfred Stirling' (links). minister voor Immigratie, de heer Harald E. Holt, bij zijn aankomst uit Duitsland op Schiphol. Zoals men weet zal hij gedu rende enkele dagen in ons land vertoeven om met de regering gemeenschappelijke belangen te bespreken. Sedert de oorlog zijn 700.000 immigran ten in Australië toegelaten. Van dit aan tal was de helft Brits. Gedurende de laat ste maanden is in zijn land zo vertelde minister Holt een overschot ontstaan aan ongeschoolde arbeiders. Voor tech nisch geschoolde krachten is echter nog voldoende plaats. In het quotum zal voor hen geen wijziging worden gebracht. Ook voor de boeren zijn de mogelijk heden nog steeds zeer goed. Vragen over verdediging Laten geallieerden ons in de steek? Over het bericht dn de New York Times, dat bij een Russische aanval de verdediging van Nederland in geallieerd verband niet zou vaststaan, heeft het Tweede Kamerlid Romme (K.V.P.) aan de ministers Drees, Staf en Stikker schriftelijk opheldering gevraagd. De heer Romme heeft de ministers ver zocht de operaiiig van zaken te geven, die door het algemeen belang wordt ver eist. Hij wenst te vernemen of de rege ring op het standpunt staat, dat aan de zware Nederlandse defensie-inspanning in geallieerd verband onverbrekelijk de ze'-.erheid verbonden behoort te zijn geallieerde verdediging van Nederland bij een aanval. Utrecht en Amsterdam twisten over kanaal Stroomlevering in 't hele land ernstig in gevaar? De stroomvoorziening in het gehele land wordt ernstig in gevaar gebracht doordat de gemeente Amsterdam zich bemoeid heeft met plannen van de ge meente Utrecht om twee havens aan te leggen bij het kanaal van Amsterdam naar Wijk bij Duurstede, ten behoeve van de bouw van de nieuwe eleotrisohe centrale van de Pegus, de provinciale er gemeentelijke Utreohtse elect riciteits- maatschappij. Aldus zei de Utrechtse wethouder H. A. Bakker gisteren in da raadsvergadering. Toen het kanaal werd aangelegd, z wethouder Bakker, droeg de gemeente Utrecht f360.000 bij onder voorwaarde, dat er nieuwe havenmonden zouden mogen worden gemaakt. De regering ze0de toe dat er geen belemmeringen in de weg zouden worden gelegd. Nu blijkt echter dat de Amsterdamse Kamer van Koophandel bij de regering bezwaren heeft ingebracht. Daardoor zag Amster dam kans de uitvoering van de plannen voor de Pegus al meer dan een ja! te houden. Utrecht rekent er op, Rijkswaterstaat niettemin spoedig de ver gunningen zal afgeven. moest de formateur zijn hierboven ge noemd schema weer veranderen, en, K.V.P.-zijde naar voren geschoven drie tweetallen van personen, niet behorend ■tot de prominenten, ook bekwame i doch, naar het oordeel van de for mateur, figuren, die het risico van door hem gevreesde „credief'-benoeming inhielden en dus. om die redenen, aanvaardbaar waren. t was de heer Donker toen wel duidelijk, dat het opnemen van de partij loze figuur als minister van Buitenlandse Zaken gevolgen voor de formatie met mee zou brengen. Er was geen dere keus voor hem, dan de partijloze minister op te nemen en het aantal K.V.P.-zetels van zes te brengen op vijf. Hij verbond daaraan evenwel een voor stel dat de Invloed van de K.V.P. in de sociaal-economische sector tóch zo' stand houden, n 1 de ruiling van Weder opbouw en Volkshuisvesting tegen Jus titie. Dat zou dan inhouden, dat de for mateur zelf als minister van Justitie zou optreden. Dit laatste voorstel heeft de heer Don ker Dinsdag j.l. gedaan. Zou het niet door de P.v.d.A. of de K.V.P. geaccep teerd worden, dan zou hij, in verband met de moeilijkheden, die de bezetting het departement van Buitenland: Zaken opleverde, de Koningin verzoeken hem te ontheffen van zijn opdracht. De P.v.d.A. was bereid, gezien lange duur van de crisis, in de ruil toe te stemmen. Van K.V.P. zijde werd dit schema af gewezen, op grond van het feit, dat dit verzwakking van de K.V.P. in het kabinet zou betekenen. Vil! Daarmee was voor de heer Donker kous af. t een drie partijen formatie terug keren en de A.R. laten vallen, die hem geen enkele moeilijkheid in de weg had den gelegd, kon hij niet De K.V.P. links laten liggen en eer P.v.d.A., A.R. Chr. Hist. Unie kabinet vormen, was, gezien het aantal va stemmen dat een dergelijke combinatie in de Kamer zou hebben ook niet as bevelen. zo strandde ook deze formateur Nieuwe snutjes op de komende Jaarbeurs Koningin genoot 2 maal van Bloemenpracht Ook prinsesjes naar expositie bij paleis Het Loo Koningin Juliana heeft gisteren twee maal een bezoek gebracht aan de ten toonstelling Het Loo in Bloemenpracht, die wordt gehouden in de bloemisterij en de daarbij behorende gebouwen van Het Loo. In tien dagen tijd heeft de ten toonstelling ruim 30.000 bezoekers ge trokken. Gisteren was het de laatste dag. Hare Majesteit, die werd vergezeld door Prinses Marijke en haar Franse gouvernante, nam 's morgens zelf de kaartjes. Zij werd ontvangen door de chef van de bloemisterij. Nadat de Ko ningin anderhalf uur lang van de bloe menpracht had genoten, gebruikte zij in de theeschenkerij de koffie. Inmiddels waren, zonder dat de meeste bezoekers daar erg in hadden, ook de Prinsessen Beatrix en Irene op het terrein aangeko men om de tentoonstelling op eigen ge legenheid te bekijken. Gisteravond bracht Hare Majesteit, vrijwel geheel onopgemerkt door net tal rijk* puibli'k, opnieuw een oezoei- aan de tentoons'.^u'.ng. Ditmaal we a zij ver gezeld door de Prinsessen Marijke en Margriet en verbleef zij er een half uur. Hotel in Zeist geheel „drooggelegd" Unesco-conierentie moet het zonder borrel doen De vele gasten in het Kerckebosoh- hotel te Zeist, waaronder de deelnemers aan de conferentie van de Unesco (de onderwijsorganisatie van de Ver. Naties), moeten het zonder sterke drank doen, doordat het gemeentebestuur de tapver- gunning heeft ingetrokken. Wanneer vóór de winter geen vergunning .s verkregen, zal de direotie het hotel sluiten. B. en W. hebben de vergunning getrokken, omdat de houder naar hun mening de drankwet heeft overtreden. In Augustus 1951 heeft het hotel, toen het nog onder een-andere 'directie stond, sterke drank gekocht en verkocht op een gepachte vergunning. Volgens de drank wet mag van een gepachte vergunning slechts gebruik worden gemaakt indien de houder financieel*rechtstreeks bij het gebruik van de vergunning betrokken en ook aansprakelijk is voor de gevol gen. Nu er een andere directie is ge komen, wordt volgens B. cn W. aan deze voorwaarde niet meer voldaan De directie kan nu nog in beroep gaan bij de Kroon. Haagse doktersscène Kerk en Schoo 1 Weduwe van Himmler medeschuldige Een rechtbank te Milnchen heeft be vonden, dat Margaretha Himmler, d< weduwe van de beruchte Duitse SS-lei- mede schuldig is aan de wandaden het Naziregiem. Haar vermogen van 45.000 mark wordt in beslag genomen. J. J. F. van den Bergh Na een ongesteldheid van enige weken is, 61 jaar oud. overleden de heer J. J. F. van den Bergh, redacteur van het dag blad Trouw en bekende figuur in het journalistieke organisatieleven. Dat Jan van den Bergh niet meer leeft het is iets waaraan wij, mensen van de krant, zullen moeten wennen, zoals er zoveel is, waaraan wij wennen moeten. Dat hij niet meer met ons zal zitten aan perstafels op vergaderingen en conferen ties, dat wc hem niet meer zullen zien, zich reppend naar een telefooncel, dat we hem niet meer zullen zien gaan langs de straten van Amsterdam of van Kampen Een sigarettenaansteker, die men aan kan blazen En een middeltje, dat ons van de ramp der nylon-ladders verlost (Van een onzer verslaggevers) ALS IN DE EERSTE week van September de vacantie-drukte achter de rug is, begint het in Utrecht pas rumoerig te worden, want op 2 Sep tember wordt daar de Najaarsbeurs geopend. Tien dagen lang staat de oude Bisschopsstad dan weer klaar om vele bezoekers te ontvangen uit binnen- en buitenland. Voor deze 59ste Utrechtse Jaarbeurs heeft men het zeer druk gehad vanwege een interne reorganisatie, omdat de agrarische af deling, die zich gewoonlijk grotendeels op de Croeselaan nestelde, in 't ver volg verstek laat gaan en alleen in het voorjaar als de speciale vakbeurs zal voortleven. Er kwam nu heel wat ruimte leeg. De het niet te mooi om waar te zijn? En er worden de heren ook pijpen-die- niet-vochtig-worden beloofd. En voor de dames? Nog al mooiere modernere naaimachines in keurige kast jes weggemoffeld. Naaimachines, die zelfs heel netjes kousen stoppen! En een praeparaatje tegen het ladderen van nylonkousen; verder ln cellophaan ver pakt nylon rUggaren enzelfs nylon schoenveters, die niet op ongelegen ogen blikken breken, niet nat worden bU re gen en nooit hun nestel verliezen. Ook aan de jeugd is er gedacht: worden nieuwe bouwsteen-metseldozen gedemonstreerd, waarbij de ouderwetse, genoeglijke blokkendozen ln het niet vallen. En geheel nieuwe soorten poppen, met olijke gezichtjes en artistiek aange kleed. te mooi haast om in kinderhanden te worden gegeven. Ook de goede oude beertjes en konijntjes gaan er heel wat joyeuzer uitzien en lijken niet meer op hun brave antieke voorgangsters, die ln onze jeugd zo verrukten. Medische apparaten Heer op de achtergrond: Hoe lang zou dat of noem-maar-welke-Nederlandse plaats, de rug wat gebogen, de jas los dat te realiseren in de jacht van het journalis tieke bedrijf zal ons toch even tijd kosten. Maar eigenlijk wisten we het toch wel, dat het zou „aflopen". Wie hem gezien had. nog slechts enkele weken geleden, bij de begrafenis van zijn vrouw, moest wel even aan het denken slaan. Want hij mocht er dan altijd wel „niet best" hebben uitgezien, toen was het be paald slecht. Kort daarop heeft hij zich laten opnemen, nog denkend, dat hij spoe dig wel weer op de been zou zijn. Het is anders gegaan. Nu is het aan ons. In eerbied een lega te gedenken, die zich waarlijk collega heeft betoond, een die het vak hoog hield, maar die ook voor de vak broeders in de bres placht te springen. Op zijn gezicht mocht dan vaak een nor se trek liggen men behoefde geen lange tijd om beter te weten, om warmte te voelen van het hart. Het journalistieke organisatieleven, de" Christelijke pers. voor beide is er gelijke' aanleiding om met eerbied terug te den ken aan deze altijd bezige man, die zich in zijn onafgebroken werken waarlijk heeft verteerd. Eerst aan De Standaard, na de oorlog aan Trouw heeft hij zich een journalist betoond, rijk aan „relaties", die (hoe kon het anders?) vrijwel zonder uitzondering ook zijn vrienden waren. En toen in December 1950 de Amsterdam se Pers haar gouden jubileum vierde en haar voorzitter Jan van den Bergh be noemd werd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. was dat Iets, wat niemand meer kon verwonderen, wat ieder wèl kon verheugen. Dat we hem op de jour nalistieke paden niet meer zullen ont moeten het zal ons vreemd te moede 20.000 vierkante meter expositieruimte de Croeselaan wordt nu grotendeels gevuld met kantoormaehines, materiaal voor Intern transport, alsmede grond- en hulpstoffen voor de grafische industrie enz. In deze zgn. effieiency-afdeling ex poseren 350 firma's, afkomstig uit 11 lan den. Intussen zijn deze groepen dan uit de hoofdgebouwen op het Vredenburg ge nomen en moest hier dus ook worden verhuisd. Daardoor werd het mogelijk, de altijd aantrekkelijke afdeling leder waren naar de vierde verdieping te brengen, waar een geheel nieuw aspect in standindeling is voorbereid. Woninginrichting Deze verhuizing naar boven komt ten goede aan de steeds groeiende groep meubelen en woningtextiel. Deze afde ling komt er best af, doordat de even eens snel-uitbreidende medische-pharma- ceutische groep eveneens uit de hoofd gebouwen is genomen en vrijwel alleen het ruimer ingedeelde Landenpavlljoen gaat bezetten (ruim 2200 m2 oppervlak te). Zodoende kómt nu niet alleen de Beatrlxhal, maar ook de Irenehal, parterre van het derde gebouw en deel van de parterre tweede gebouw vrij voor alles op het gebied van woningin richting. Op deze oppervlakte van ruim 4000 m2 zullen 75 meubelfabrieken en ongeveer 30 firma's voor woningtextiel zijn tegenwoordigd. Hierbij worden Belgische en Hongaarse deelnemers ondergebracht. Hieruit blijkt al, dat op deze Beurs de landen niet afzonderlijk zullen exposeren, maar dat de buitenlandse deelnemers in de verschillende groepen hun stands in nemen. Een uitzondering is gemaakt voor collectieve inzendingen uit België en Marokko. In totaal zullen 28 landen aan deze Najaarsbeurs deelnemen en op de lijst vinden wij behalve de West- europese landen o.m. ook de V.S.. Algiers, Egypte, Japan. Syrië, en voor het eerst, Venezuela. Dit land komt met stoffen poppen en -Speel goedbeesten. Japan zaj weer met kunstzijde aanwezig zijn. Alles tezamen zal de Beurs meer dan 3000 deelnemers tellen; het juiste aantal is nog niet bekend. Tsjecho-Slowakije zal door Nederlandse firma's vertegenwoor digd worden. Allerlei nieuws Er zijn weer allerlei nieuwe dingen. Bij voorbeeld: „de platste schrijfmachine, welke ooit werd gefabriceerd", die in derdaad maar 4 cm dik is en tóch niet „wegloopt" als er stevig op getikt wordt. En dan: verbeterde bromfietsen te kust en te keur. Nieuwe merken met kunstig- weggewerkte motoren, luxe en super-de- luxedat zal een lust voor 't oog zijn! Voor de heren der schepping is eer uitvinding gedaan, die een eind moet maken aan alle getob met aanste kers. Die aansteker, zonder vuur steentjes, lont, benzine of wieltjes, heeft op de Frankfurter Herbstmesse de gouden medaille van de Interna tionale Jaarbeurs 1952 te Luxemburg gewonnen. De chemische stof apparaatje gaat branden wat lucht bij komt. Dus eventjes bla zen of wuiven en er komt altijd een yuurtje, zelfs in weer en wind. Klinkt Op medisch gebied worden verschei dene belangrijke vindingen getoond, o.m een nieuw-geconstrueerde zgn. „ijzeren long", een kostbaar en kostelijk appa raat. Doordat de medlsch-pharmacèutl- sche afdeling in het Landenpaviljoen „eigen" gebouwtje krijgt, hoopt men doel, alleen vakkundlg-geïnteresseerden hierheen te leiden, meer te kunnen be naderen. Langzamerhand wordt het aspect de Voor- 'en Najaarsbeurzen anders. Duidelijk gaat nu uitkomen, dat de Voor jaarsbeurzen in hoofdzaak zijn gericht op de demonstratie van het product de Najaarsbeurs op de verkoopzijde. (Advertentie) Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk Beroepen: te Goënga cand. F. H. Kuiper te Bolsward. 'i Bedankt: voor Lage Vuursche G. H. van Kooten te Brandwijk. Geref. Kerken Aangenomen: naar Baarland cand. A Veldhuyzen te Rhoon. Chr. Geref. Kerken ipen: te Soestdijk drs J. van Genderen te Zutphen. Evang. Loth. Kerk pen: te Leeuwarden J. J. F. Herrmann te Bodegraven. Nog weinig vordering in Lund Op wereldconferentie voor Geloof en Kerkorde Leidende theologen van 40 landen zijn lot dusver .slechts weinig verder geko-, de discussie betreffende het op-j heffen van de eeuwenoude scheidsmu-j tussen hun kerken, aldus verklaar den woordvoerder gisteren aan Ass. Press. Het is nu de zevende dag van de derde Wereldconferentie over Geloof en Kerk inrichting, die door 230 Anglicaanse, Protestantse, Oud-katholieke en Grieks- Orthodoxe theologen wordt bijgewoond.ji De conferentie staat onder auspiciën van de Wereldraad der Kerken en zal nog week duren. 1 „We koesteren tot dusver nog geen< groot optimisme omtrent de resultaten",!) verklaarde de zegsman, want we zijn in-|) uerdaad nog niet zo ver, dat zich bezie-;* lende en scheppende gedachten laten!* gelden in de richting van ons gemeen-i* schappelijk doel van een verenigde Kerk. "nplaats daarvan zitten we nu nog min* >f meer vast in het vergelijken van ge-) schilpunten met anderen". De gedelegeerden werken achter ge sloten deuren ln vijf secties. Stijging van activiteit der J Volksuniversiteiten J Het gemiddeld aantal deelnemers aan' de cursussen van de 64 Volksuniversiteit ten, de tien afdelingen van deze instel» ling te Rotterdam en de tien werkgroe pen van de Zeeuwse V.U. was in 1951- 1952 gestegen van 61 tot 67 per cursus Van de aantallen georganiseerde cursus die der talen het hoogst (227), Het percentage vrouwelijke deelnemers 9teeg van 62 tot 67. Van de op ziohzel staande bijeenkomsten was het aanta filmvoorstellingen het grootst (384. 105 000 deelnemers). Het aantal lezinger (361) trok veel minder deelnemer! (37 800) dan het aantal toneelvooretel llngen (116) waar 55.800 personen deelnamen. Nieuwe auto's voor 30 pet uit eigen land Ruim dertig procent van de nieuw personen-, vracht- en bestelauto's, - de eerste helft van dit jaar in Nederlan beschikbaar kwamen, werden in ons lanL geassembleerd of gefabriceerd, namelijlE 4388 der 14.077 auto's. Meer dan de heli van de ingevoerde personenauto's kwan uit Duitsland, aldus het A.D. Hiertoe be11 hoorden vooral de Volkswagen en dzi Opel, maar deze werden voor gebruik g(tl reed over de grens gebracht. Het lied der aethergolven ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952. i-ersum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr 8.40 Idem. 855 Voor de hulswouw. 9.00 Gr. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11 piano. 12.00 Gram. 12.33 Roemc 1.00 Nleu-- 1.45 Gr; Viool orkest .30 Voor de Jeugd /acantie hun klankbeeld 2.35 Wierlngi 1.15 Gra program. uitzending. 3.30 Boekbesp-e- king. 3.45 Accordeon. 4.15 „Van de wieg tot het gr ai". 4.30 Radio PhUh. Orkest en 60llst. 5.15 Sportpraatje. 5 30 Voor de jeugd. 6.0U *"euw» 6 20 Gram. 6.4T staalkaart. VPRO: 10 „Het Oude Testam- 22 bedoelt. Ze noemen me in 't dorp dienstweige- „Nou ja, als het om iemands leven gaat Mevrouw Harder's groet is extra-hartelijk, als raar en dat zult u wel gehoord hebben." „Gaat het dan niet om iemands leven, als een haar man de volgende avond naar Koos Horstink „Ja, dat heb ik gehoord. Ik kon het bijna niet land wordt aangevallen? Als hier boven ons hoofd gaat. De Bruin zei vanmiddag nog: „Die man geloven. Koos Horstink zou zijn vaderland niet vijandelijke vliegtuigen bommen :ouden uitwer- van u, mevrouw, dat is een allerbeste. Altijd willen dienen? Kom nou!" pen, zou jij het dan je plicht richten, ze hun klaar, om de vervelendste baantjes op te knap- „Ze zullen u dan ook wel verteld hebben, waar- gang maar te laten gaan?" pen. En niemand, die het beter kan. Zelfs de om ik dat niet van plan ben. Ik ga uit van het „ik geloof wel, dat dit plicht zou zijn, meneer, dominee niet en d&t wil hy best weten. Hij zei evangelie." al erken ik, dat het moeilijk zou wezen, die te het gisteravond zelf. Niemand kan die jongen de „Ik ook. Maar ik heb daarin nooit gelezen, dat volbrengen." nonsens uit het hoofd praten, als de man, aan men zijn vaderland niet verdedigen mag." Maar dat is géén plicht Koos! Voor een paar wie hij zijn hele opleiding te danken heeft. Die „O zo. meneer, dat is nou net, wat ik gezegd wó'orden die je verkeerd uitlegt, geef je de hele konden we allemaal in de zak steken, he? Dat heb. Ik heb gezegd: de Here Jezus heeft zelf Bijbel Drijs Je weet tocb> boe vaajt Israël strij deden we graag, behalve die dikzak uit het pe perland. Nou ja, die z'n hersens zijn daar gin der half gesmolten." Heerlijk zoiets te horen en te weten, dat de lof niet onverdiend is. Koos Horstink is druk aan de studie, als Har ders het eenvoudige woninkje binnenkomt. Zo, Koos, al weer aan de arbeid?" „Dag meneer! Ja, meneer, 'k wou graag Spaan se handelscorrespondentie halen." OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door Bijbel prijs. Je weet toch, hoe vaak Israël strij den moest op Gods bevel? Deed Abraham er zonde aan, toen hij tegen Kedorlaomer optrok? Ben je Jericho vergeten en Ai? Is Israël niet gestraft, omdat het de strijd te gauw opgaf en een deel der Kanaanitische volken in leven liet? En wie riep Gideon? Wie gordde Simson aan, om tegen de Filistijnen te strijden? Door Wiens kracht heeft Saul Jabes verlost? We lezen: toen werd de Geest Gods vaardig over Saul. En de verteld, dat er oorlogen zouden komen en als oorlogen van David? Zo zou ik voort kunnen ",,Zo-zoT"Nog"hogër"óp? Voor je werk bij Jan- Hij zou willen, dat Zijn kinderen daar niet aan gaan en je nog vele andere voorbeelden kunnen sen heb je die diploma's toch niet nodig, hè?" mee zouden doen, had Hij het ze wel verboden, noemen." Nee, meneer! Maar 't is mooi, als je ze hebt. Maar Koos meent het goed, hoor meneer! 't Is „Niet uit het Nieuwé Testament, meneer! De Je" weet nooit, waar je nog eens voor komt te niet uit luiïgheid of bangigheid, dat hij niet Here Jezus heeft nooit tot oorlog voeren aange staan." vechten wil en hij houdt veel van de Koningin, spoord." „Dat is zo. Een mens weet niet gauw te veel 't Is alleen maar, dat hij het niet durft, omdat „Toen de Here Jezus op aarde was, Koos, was op het gebied van zijn werk." er in de Bijbel dingen staan, die hij niet be- het een tijdperk van vrede. Oorlog trok de be- „Goed dat u er dat laatste bijzegt, meneer," grijpt. Want dat moet het zijn: hij begrijpt ze langstelling niet. Maar één ding is zeker: Hij valt moeder Ant bij. „Zo over 't geheel geno- niet. Als het was, zoals hij het uitlegi, nou. dan heeft geleerd, dat we de overheid gehoorzamen men kan een mens soms wel eens te veel we- zou geen Christenmens voor zijn eigen boeltje moesten, in die dagen zelfs de heidense. Als Hy ten, wat u!" mogen opkomen. Ik heb hem gevraagd, wat hij zegt: geef de keizer, wat des keizers is, zal Hij „Ongetwijfeld. En het is nog erger, als een doen zou, als er hier een kerel kwam, die mij wel wat meer bedoeld hebben dan het betalen mens zich met zijn weten vergist. We houden vermoorden wou. Daar moet ik altijd nog ant- van belasting. Zolang de overheid niets eist, v/at soms voor waarheid, wat het niet is woord op krijgen." in strijd is met Gods wil hebben we te gehoor- Ant zucht. Koos kijkt naar buiten. „Dat krijg je dan van mij. Als hier iemand zamen.' „Wat denk jij er van, Koos?" binnenkwam, dir jou kwaad wou doen, vloog „Maar als ze me in de oorlog stuurt, doet ze „Och, 'k weet niét. Maar ik snap wel, wat u Koos hem naar de keel. Is 't niet, Koos?" iets, dat myn geweten me verbiedt." 8.15 Promenade orkest en solisten. 9.15 So commentaar. 9 30 Dansmuziek. 10.00 „Ond< de pannen", hoorspel. 10.20 Gram. 10.40 Lich te muziek. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuw» 7.15 Gymnastiek. 7 wijzer. 100 Nieuws. 1.20 Lunchconcert, Boekbespreking. 2.10 Piano. 2.25 Geir koor 2 45 Sjrmphonette orkest en solist nsten. 3,43 Metro- Ii ..De schoonheid ïregoriaans". 450 Voor de Jeugd t. 6.00 Nieuws. 6.15 Journalistiek zicht. 6.25 Gev. muziek. 6.40 Gram. 7-25 Amusementsmuziek. 7.52 Act. 8.Ó0 Nieuws. 8.08 De gewone man zegt er het 8.15 Lichtbaken". 8.35 Gram. 9.00 .40 Omroeporkest en soliste 10 30 ..Wij luiden de Zondag in!" 11.00 Nieuws. 11,15 Nieuws ln Esperanto. 11.22—12.00 Grsm. Engeland, BBC 330 m. 11.55 Gev. program 55 Weerber. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. progr 55 Sport. 2.00 Arbeidersorkest. 2.30 Dans muziek. 3.15 Schots orkest. 4.10 Hoorspel. 4.25 Idem. 5.00 Voor de kinderen. 5 55 Weerber 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 8.30 Gev. muziek 7 15 Itervieuws. 7.45 Causerie. 8.00 Gev. pro- 9.00 Nieuws. 9 15 Hoorspel. 10.30 Pianorecital. 10.45 Avondgebeden. 11.00 11.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.15 Gevar. luziek. 12.55 Sport. 1.15 en 1.35 Sport. 1.45 Voor de kleuters. 2 00 Lichte muziek. 4 30 Sport. Daarna: MIHtair orkest. 5.00 Jazzmu ziek. 5 30 en 6 00 Sport. 6.35 Orgel 6.59 Sport 7.00 Nieuws en radiojournaal. 7.25 Sport. 7,30 Symphonle-orkest en solisten. 8 55 Causerie. 9.10 Symphonie-orkest en solisten. 10.00 Nieuws. 10 15 Sport. 10.20 Gev. programma. 10.50 Lichte muziek 11.20 Dansmuziek. 11.56- "1.00 Nieuws. Frankrijk, Nat Programma 347 m. 12.10 Gram. 12.30 Idem 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. 200 Nieuws. 2.12 Concert. 3.35 Gram. 4.05 Gev. programma. 4 50 Kamermuziek. 5 45 Gram. 5.55 Idem. 6.30 Amerik uitzending 7.02 Gram. 7 58 Idem 8.02 Plano en viool 8 30 Hoorspel met muziek. 10.15 Klarlnetrecl- tal. 10.50. 11.00 en 11.26 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel, 324 m. 11.45 en ieuws. 1.15 Salonorkest 1.4 15 Houtblazerstrlo. 2.45 Gi Idem. 4.00 Concert. 4.40 Gram. 5. 6 00 Grarn 6 Gram. 1.00 2.00 Gram. S 15 en 3 30 i Nieuws Voor de sol daten. 7.00 Nieuws. 7,40 Gram. 10.15 Amuse- mtsorkest. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Dans- Urussel 484 ra. 12.06 Gram. 1.00 Nieuws. 0 en 2.05 Verzoekprogramma. 3.00 Gram. 4.30 Amusementsmuziek. 5.00 Nieuws. 5.15 Amusementsmuziek. 5.40 Gram. 6.30 Idem. 6.40 Zaug en piano. 7.15 Nieuws. 7.3Ö Con- srt. 9.38 Gram. 10.00 Nieuws. 10.20 Dans- uzlek. 10.50 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. Toch is het zo deltje smetteloos wasgoed in de ar-L men gekneld, waaruit het verfrom-jj meld hoofdje van de nieuwe boreling,d, niet dan met moeite wordt opgedolvenSi uit de baaierd van linnen en flanel,p mogen we in kinderrijk Nederland alsth bekend veronderstellen. Zij die diter door de jeugd hunner jaren of doorH geringe uitgebreidheid hunner familie,d< nimmer persoonlijk mochten aan-er schouwen, noch beleven, kennen ditdï tafereel toch in ieder geval uit hetm moppenblaadje. j*( Het is hier niet de plaats voor he|N verstrekken van richtlijnen aan ver pleegsters, doch we menen dat deze^' manier om de baby aan de buiten wereld voor te stellen, niet'de juiste51 is. In deze opvatting worden wij nog" gesterkt door het nauw bedwongen af grijzen der vaders wanneer dezen zich over het pak textiel heenbuigen en daarin niets anders kunnen ontwaren dan een bruin-rood en gerimpeld ap pelgezichtje. dat losjes tussen de vele doeken schijnt te zijn gelegd. „Is dat alles?" willen de onthutste vaders vra gen. Maar inplaats van deze woorden rondborstig uit te spreken, vangen zij aan met kraaien en kirren om de ver pleegster toch vooral niet de indruk te geven, dat zij niet zouden weten wie zij voor zich hebben. Neen. dan begreep de verpleegster die mijn tweede zoon aan mij voor stelde. er méér van. Zij droeg het 10 minuten oude kind voor zich uit ge lijk een vaandeldrager, die de stan daard van het zegevierend leger aan de veldheer komt presenteren. Zeker, ook in dit geval was de textiel niel gespaard, doch er was een stevige ko ker van vervaardigd, waaruit fier en j vrij een bol en blozend hoofdje atak dat zich kaarsrecht op de romp ir. evenwicht hield. Even, misschien niel langer dan een halve minuut, kon ilOe kijken in de klaarste en helderst^e blauwe ogen die ik ooit mocht aan schouwen, daarna draaiden deze spie'" geitjes van de hemel scheel naar bin nen en het hoofdje viel slap achter over. De voorstelling was afgelopen. Dat was 10 jaar geleden en wannees mijn zoon thans het hoofd laat hanHo gen, valt het, als bij alle ouderei)Fe naar voren. De verklaring hiervoor lP°. eenvoudig: bij de pasgeborene, meV - zijn klein gezichtje en relatief zwartn.' hersenen, ligt het zwaartepunt va»®1 het hoofd achter het steunpunt, waar*" door het bij verslapping der spieree- naar achteren moet vallen. Bij dt ouderen, die een groter gezicht er verhoudingsgewijs kleinere hersener hebben. 4igt het zwaartepunt bij nor male stand van het hoofd vóór hel steunpunt, zodat het naar voren valt Het „vallen" brengt ons een vraaf van een der lezers in herinnering, r" gooit een voorwerp in zee en ziet dal naar de bodem zinken. „Valt dit werp", zo vraagt hij „ook naar de böi dem bij een diepte van bijv. 8' of gaat het zinken géleidelijk c zweven?" Daarover morgén. (Nadruk verboder

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4