Jlieuuie £citerf)t (fouraitf Brood met een slablaadje Moskou wil een conferentie, waar ook de Oost-Duitsers bij zijn Londen„Sowjets spannen paard achter de wagen", Washington is sceptisch en Bonn voorzichtig optimistisch Grot-expeditie doet wereld versteld staan Wist U Dramatisch motor-ongeluk in stadion bij Nijmegen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENTIëN: 0.18 per miilmeter <BU contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 951S Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Suni.asim MMItsm mgn furl ia trgheaspott* Russen verwerpen nota van de Westelijken De Labour-oud-minister van Defensie, Shinwell heeft Zaterdag te Liverpool RUSLAND heeft opnieuw een stap gedaan op de weg, die zou moeten kJaajf.d' dat naar zi^ menlng het di.e"s'" j j tn i tn plichtprogram moet worden gewyzigd. leiden naar de hereniging van de beide delen van Duitsland. De Hij noemde een oefentijd van 12 m den lang genoeg. De Labour-regering had raar indertijd een diensttijd twee jaar aanvaard, omdat zij oordeelde, dat zulks noodzakelijk was, doch zy had duidelijk gemaakt, dat het slechts een tijdelijke maatregel betrof, aldus Shin- j i i Ten aanzien van de moeilijkheden in moeten deelnemen. In totaal zijn er nu reeds zeven nota s over de een- de Labour-partij zeide hy, dat de bewe- JU6LAND heeft opnieuw een stap gedaan op de weg, die zou moeten leiden naar de hereniging van de beide delen van Duitsland. De grote vraag is, of de Sowjetbedoeling oprecht is. In de, door minister Wisjinsky aan de ambassadeurs der Ver. Staten, van Engeland en Frankrijk overhandigde nota, wordt aangeboden, om uiterlijk October een „viermogendheden-conferentie" te houden. Aan de besprekingen over essentiële kwesties, betrekking hebbende op de Duitse eenheid zou den dan ook afgevaardigden van de Oost- en West-Duitse regering Ook in Engeland Tweejarige dienstplicht ontmoet verzet heid van Duitsland gewisseld. Een accoord tussen Westelijken en de Sowjet-Unie schijnt nog even ver verwijderd als toen de Sowjets op 10 Maart 1952 de eerste „zet" deden. De reacties: Londense diplomatieke kringen oordelen, dat de Russen het paard achter de wagen willen span nen. Washington acht de kans gering, dat het Westen dit Russische voorstel aanvaardt. West-Berlijn gewaagt van een „aangename verras sing", die met... voorzichtig optimisme behandeld dient te wordenl De voorgestelde conferentie zou drie Potsdam, dus ook inzake demilitarisering, belangryke agendapunten moeten behandelen. En wel in deze volgorde: 1. Een vredesverdrag voor geheel Duitsland- 2. Analoog met punt 1, de vorming van regering voor geheel Duitsland. 3. De instelling van een politieke commissie, die moet onderzoeken, of in beide delen van Duitsland de voorwaarden voor het houden van vrije verkiezingen aanwezig zijn. De Rus sische nota verwerpt uitdrukkelijk het voorstel van de Westelyken, gedateerd 10 Juli, waarin eveneens een „viermo gendheden-conferentie" werd voorge steld, doch met slechts één agendapunt. Dit agendapunt betreft de vorming van dezelfde commissie voor de verkiezingen in geheel Duitsland, maar waarover de Sowjet Unie eerst als laatste punt wil praten. Wij herinneren er aan, dat de Weste lyken op 10 Juli het Russische standpunt verwierpen, dat voor alles over de voor bereidingen voor een vredesverdrag met geheel Duitsland moet worden gespro ken. Uit het bovenstaande ziet men, dat de Russen juist dit punt toch primair achten. In de Sowjetnota wordt betoogd, dat de „commissie voor de verkiezingen" moet zyn samengesteld uit Duitsers, door Duitsers aan te wijzen, in overeenstem ming met de vier grote mogendheden. Tot haar taak behoort de uitvoering der besluiten van de conferentie van denazificering en democratisering. Op de eventuele „viermogendheden-conferentie" de datum van de terugtrekking der bezettingstroepen uit Duitsland worden besproken. Zoals reeds gezegd, door dit Russische voorstel wordt de klove tussen het Westen en Sowjet Unie niet over brugd .aangezien de Westelijken in de offerte weinig verschil zien met vroegere Russische vredesaanbiedingen, welke als .camouflage" door het Westen verworpen noesten worden, Een vredesduif kunnen vy in deze nota niet zien. Ook Hugo de Groot gaat de AVRO verlaten Hugo de Groot, de bekende orkest leider bij de AVRO, zal deze Omoepver- eniging m.i.v. 15 Sept. a.s. verlaten en dan als dirigent in dienst treden van de Ned. Radio Unie. Hij zal concerten van verschillende grote orkesten leiden en slechts met Musicorda aan het AVRO- programma meewerken. Vreemdelingenlegioen Geen Ned. protest bij Franse regering Mishandeling is niet voldoende bewezen Tegen de mishandeling van twee min derjarige Nederlanders in het Franse vreemdelingenlegioen kan volgens minis ter Stikker by de Franse regering niet geprotesteerd worden, omdat de betich ten over de mishandeling niet voldoende zyn bewezen. De enige gegevens waarover men be schikt, zyn de verklaringen van de beide jongemannen, die inmiddels in Nederland zyn teruggekeerd. Een van hen is reeds enkele dagen na dienstneming vrijgelaten naar zyn zeggen zonder ooit te zyn mis handeld. De andere jongeman zou vol gens zyn verklaring weieens een klap in het gezicht hebben gekregen en eenmaal met een stok zyn geslagen. Verder zou hij op één dag driemaal telkens 100 meter op knieën en ellebogen in snel ten-.po over een stenen vloer hebben moeten kruipen. In de Volkskrant is dit alles weliswaar in sterke termen geschetst, maar omdat het bericht vermoedelijk als een waar schuwing tegen dienstneming in het Vreemdelingenlegioen was bedoeld, ziet minister Stikker geen aanleiding tegen dit blad op te treden. Dit heeft de minis ter geantwoord op vragen van het Ka merlid Vorrink (P.v.d.A.). India mengt V.N. in Zuidairik. rassenkwestie Indië zal de campagne van passief ver zet tegen de rassenwetten in Zuid-Afrika onder de aandacht van de komende alge mene vergadering der Verenigde Naties brengen. Vriendelijkheidsactie Groningen Nog een slachtoffer van de waanzinnige Zweed Door het overlyden van de 82-jarige mevr. Petterson, is de dodenlyst van de Zweedse politie-agent Hedin, die, zoals gemeld, in een vlaag van waanzin zyn verloofde en ouders vermoordde, tot tien gestegen. Mevr. Petterson was verpleeg de in het tehuis voor ouden van dagen, dat Hedin in bran dstak. Kleuters bij Rijswijk en Amsterdam verdronken Het driejarig zoontje van de fam. Vreugdenhil te Sion in de gemeente Rijswijk is Zaterdagavond bij het spelen in de vaart geraakt en verdronken. Te-( vergeefs werd nog kunstmatige ademha ling toegepast. In de Kometensingel te Amsterdam verdronk Zaterdagmiddag de 2%-jarige Robert van Giessen, die aan deze singel woonde. Het stoffelyk overschot is inmid dels opgehaald. In de Geleenbeek is gisteren het lijkje gevonden van het 8-jarige jongetje Cneepkens uit Munstergeleen, dat Dins dag in het water was gevallen. De 46-jarige landbouwer K. te Kruis- Duizenden Vlamingen hielden hun 25ste Ijzerbedevaart Geestdriftig zong massa de Vlaamse Leeuw" en eed van trouw afgelegd ONDER DE LEUZE „Een volk zal nooit vergaan" hebben duizenden Vlamingen gisteren hun 25ste bedevaart naar het IJzermonument te Dixmuide gehouden. Van heinde en ver waren zij met tientallen extra- treinen en honderden autobussen naar de vlakte van Kaaskerke getogen, waar op de Bedevaartweide ontelbare leeuwenvlaggen wapperden. Hier werden ook de symbolische steentjes verkocht, waarvan de opbrengst zal dienen voor de bouw van een nieuw IJzermonument, ter vervanging van de toren, die in 1945 door onbekende hand met dynamiet werd opgeblazen. By de ruïne van de oude IJzertoren bevel uiteen te gaan. In de hierop vol- as een altaar opgesteld, waar Dom Franco de Wyels, de abt van de abdij van Affligem de plechtigheden opende met het opdragen van een mis voor de Vlaamse gesneuvelden in beide wereld oorlogen. Nadat hy de eerste steen voor het nieuwe IJzermonument had gewijd, sprak de Vlaamse student Coppieters de duizenden Vlamingen toe. Hy verklaarde dat alle tekenen wijzen op een voort schrijdend verval van de Vlaamse zaak. De taalgrens wordt ingedrukt, zo stelde hjj in het licht, en de verfransing van de industrie woekert steeds verder voort. De Franse elite in Vlaanderen handhaaft haar meerderwaardigheidsgevoel en de wonde der onderdrukking spreker doelde hier dus op die Vlamingen, als politieke delinquent werden vero deeld bloedt onverminderd voort, riep hy uit. 2 Persoonlijkheden, 2 mijlpalen die i de Hij oefent vast in de spiegel. De heer Van Mierlo, Vlaamse oudstrijders het woord voerde, oefende critiek op de taaltoestanden by de Belgische strijdkrachten. Vervolgens werd de eerste steen i nieuwe IJzertoren, waarin de w den „In houe trouw aan het ideaal de Vlaamse IJzerjongens" gebeiteld staan, door een afvaardiging der Vlaamse jeugdverenigingen naar de bouwplaats gebracht, waar hij door prof. Fransen, de voorzitter van het IJzerbedevaart- comité, werd ingemetseld. Hierna werd een indrukwekkende bloemenhulde aan de doden gebracht. De drie bij de plech tigheden aanwezige ministers Segers, De Taeye en Van Daele legden gezamen- sen krans op de crypte neer waar op de woorden: „Aan de Vlaamse hel- de regering", geschreven stonden Weldra was de voet van het dodenmonu- ment geheel onder de bloemen bedolven. Prof. Fransen, die als laatste spreker het woord voerde, vergeleek de helden de IJzer met de strijders Guldensporenslag. Sprekende Vlaams-Waalse verhoudingen, betoogde spreker, dat een gezonde regeling de Vlaams-Waalse kwestie vrijwel mogelijk is bij de huidige structuur de Belgische staat. De oorspronkelijke fout de erfzonde zo verklaarde hij, ligt in de stichting zelf van deze unitaire staat". Spreker liet doorsche meren, dat hij het federalisme zoals de Walen dit voorstellen geenszins zonder meer van de hand wijst. De Ijzerbedevaart werd besloten het afleggen van de eed van trouw Vlaanderen en het zingen van de Vlaam se Leeuw. Toen de laatste tonen de vlakte van Kaaskerke wegstierven klonk het geroep „amnestie, amnestie op. Naar vernomen wordt zijn Zater dagavond zeven deelnemers aan de Ijzer bedevaart door de Rijkswacht gearres teerd. Zij waren met andere bedevaart gangers bezig Vlaamse liederen te zin gen voor het secretariaat van het Bede vaartcomité te Kaaskerke en zoudei geen gehoor hebben gegeven aan hei gende schermutseling zou één der Vlamingen gepoogd hebben een Rijks wachter met een stok te slaan. Een opname van de reddingspogingen in de grot het Hellegat, waarin de vier Zwitserse grotonderzoekers 10 dagen gevangen hebben gezeten. Militairen, die voor een telefoonverbinding mert de buitenwereld zorgen, volgen een reddings patrouille. Intussen hebben de vier mannen zichzelf weten te bevrijden. Reddingsploeg had ze al opgegeven Zonder dat iemand er op was voorbereid verscheen viertal weer in daglicht DE VIER Zwitserse grotonderzoekers, die tien dagen door het water in het Hellgat gevangen zijn gehouden, zijn gisteravond in de bewoonde wereld teruggekeerd. Dit geschiedde „op eigen gelegenheid". Nog geen tien minuten, nadat een reddingsploeg had gerapporteerd, dat de opgeslotenen nog niet te bereiken waren en dat zij geheel geen contact met de onder zoekers krijgen, kwamen de laatsten doodgemoedereerd de grot uitgewan deld. Hun herverschijnen bracht vanzelfsprekend grote vreugde in Muota- thal teweeg. In de nacht van Zaterdag op Zondag waagde men de eerste reddingspoging. Het water was dusdanig gezakt, dat de reddingsploeg met rubbervlotten het eerste en het tweede gewelf kon binnen varen. De daarop volgende doorgang was echter volledig door het water afgesloten, waardoor de patrouille onver rich terzake weer moest terugkeren. Gisteravond ging men opnieuw de grot binnen. Men kwam niu verder en de patrouille bieef enkele uren weg. Maar ook deze ploeg had geen succes. Het was reeds donker, toen de leden van het reddingskamp ontmoedigd naar hun tenten en hotels terugkeerden. Vandaag zouden ze een nieuwe pogiing wagen. Maar zover be hoefde het niet te komen. De hekken, die toegang geven tot de grot, waren nog geen tien minuten ge- Na Anna Pauker Ontslagen in Roemenië aan de lopende band De min. van Gezondheid en de eerste assistent van de min. van Buitenl. Zaken in Roemenië zijn ontslagen, zo is te Boe karest officieel meegedeeld. Vasile Marza min. van Gezondheid, zou „ongeschikt heid voor zijn functie en grove nalatig heid" aan de dag hebben gelegd. Avram Boenaclioe, de andere ontsla gene, was bevriend met de eerder ont slagen min. van Buitenl. Zaken Anna Pauker. Volgens berichten uit Boekarest zijn er tekenen, dat de Russen ontevreden wor- len over de langzariae voortgang in Roe- nénië op het gebied van collectivisatie n de landbouw. Van vredestent tot vredeshuis Bestandsoverleg kon wel eens jaren duren De communisten nemen blijkbaar, het zekere voor het onzekere, althans doen zij zulks te Pan Moen Djon. Zij gaan uit de stelling, dat de bestandsbespre kingen nog een hele tijd kunnen duren. Zo zijn zij Zaterdag te Pan Moen Djon begonnen met het bouwen van een per manent huis, ter vervanging van de oude tent, die hun onderhandelingsdelegatiee ruim een jaar onderdak heeft ver schaft. Het gebouw wordt twaalf bij acht meter, met een begonnen vloer, een ste- neri fundering en houten wanden. De timmerlieden die er aan bezig waren, leken Chinezen. Zij wilden geen vragen beantwoorden, aldus Reuter. Begrafenis van Schumacher trok enorme belangstelling Honderden kransen uit gehele wereld werden bij het gtal neergelegd ONDER ZEER GROTE BELANGSTELLING is het stoffelijk overschot van dr Kurt Schumacher, de Woensdag overleden voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij. op het Ricklinger-kerkhof te Han nover teraardebesteld. De begrafenisstoet was anderhalve kilometer lang. Het verkeer iri Hannover, de stad, waarvoor Schumacher als afgevaardigde in het parlement zitting had, werd urenlang stilgelegd. Tijdens een korte plechtigheid prees de vertegenwoordiger van de Britse La- bourparty, Earnshaw, de overledene als een vooraanstaand politicus, een vurig socialist, een onbuigzaam vechter en een groot man. Schumacher had volgens spreker, het vertrouwen van de Britse arbeider ln een nieuw Duitsland her steld. Anderè sprekers waren Georges Brutelle, alg. secr. der Franse soc. party en de heer Hansen, die als Deen de Scandinavische socialisten vertegenwoor digde. Het graf van Schumacher is in een halve cirkel omringd door hoge dennen. Twee oude kastanjebomen staan aan het hoofdeinde. Honderden kransen uit de ge hele wereld werden bij het graf neerge legd. Zaterdag hadden vertegenwoordigers m de Bondsregering, van de Gealli eerde Hoge Commissie, buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigers, vakver enigingen en politieke partyen, een spe ciale rouwplechtigheid bygewoond, die in het gebouw van de Bondsdag werd ge houden. Na de plechtigheid werd nog een ste gang door de voornaamste straten van Bonn gemaakt, waarna het stoffelyk overschot naar Hannover werd overge bracht. By de speciale rouwplechtigheid in de Bondsdag, was namens de P.v.d-A. de heer K. Vorrink aanwezig. Twee bekende figuren in het kerkelijk leven hebben een ijlpaal bereikt: prfessor J. J. van der Scruit (links), hoogleraar aan de theologische school aer Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn, werd vandaag 70 jaar. en ds P. Veen te Utrecht, de vroegere voorzitter van het N.J.V. (thans C.J.M.V.) was gisteren vijftig jaar predikant in de Ned. Hervormde Kerk. Zaterdag schreven wij uitvoerig over hun leven en werk. DAT in A'dam een wereldfederatie van verenigingen van aquariumhouders is opgericht en in de raad van bestuur o.a. zitting hebben de Nederlanders H. C. Oskam, drs P. Merckens en J. J. Hoe- demans. DAT mr Cnoop Koopmans, de Ned. gezant in Cairo, op het Egyptische mi nisterie van Buitenlandse Zaken zyn geloofsbrieven heeft aangeboden, die hem accrediteren by „de Koning van Egypte en Soedan". DAT 80 versierde auto's Zaterdag in R'dam hebben deelgenomen aan een bloemencorso ten besluite van het pro gramma vacantiebesteding. DAT tot officier O.-N. is benoemd dr J. C. v. d. Does, lid van de Reclasse- ringsraad te Amsterdam. DAT aan de Koningsweg bij Deelen (Gld.) een grote en moderne schietbaan is geopend. DAT het IJ-tunnelcomité in de A'damse trams een propaganda-actie is begonnen met de leus „Zij aan zij voor een tun nel onder het IJ". DAT de gemeente Tilburg voor ƒ270.000 het 71 ha grote landgoed De Oude Warande (naast het Tilburgse na- tuurdierenpark) wil aankopen als re creatie-oord. DAT aan de prov. landdag van Steun Wettig Gezag, op 20 September in R'dam. 7000 k 8000 vrijwilligers zullen deelne- DAT de 6-j. Cornells Huigenbos in Woudenberg (U.) in aanraking kwam met een sterkstroomkabel, maar door zijn vader kon worden losgerukt, zodat het kind alleen aan de hand werd ge- DAT de 41-j. Belg Bart van de Brandt, die met zijn vrouw en zijn schoonvader op de Westerschelde is verdronken, we gens zyn houding in bezettingstijd in België by versterk ter dood was ver oordeeld en thans uit Duitsland naar Ne derland was gekomen. „Bescherming" in Djakarta Vrijgelaten Nederlanders weer in hechtenis De vier Nederlanders die in verband met de zaak-Westerling in Indonesië werden gevangen gehouden en onlangs op vrye voeten waren gesteld, zyn op nieuw in hechtenis genomen. Een woord voerder van het basiscommando in het gebied groot-Djakarta verklaarde dat de vier Nederlanders, in afwachting van een nader besluit, in bescherming zyn geno men, omdat de reactie op hun vrylating niet gunstig bleek te zyn. De arrestanten zyn de heren B. Leclercq, A. W. Burger jr, C. W. Goldman en A. C. van Onselen. Britse grond onteigend in Griekenland De Griekse regering heeft Zaterdag 20.000 ha grond, toebehorende aan een Britse maatschappy en gelegen ten N.W. van Athene, onteigend. De maatregel is getroffen op grond van een onlangs aan genomen wet op de reorganisatie van hel grondbezit, die voorziet in schadeloos stelling in obligaties. Naar verluidt, heeft de Britse ambas sadeur in Griekenland tegen deze maat regel geprotesteerd. DAT op 13 September in Maastricht et Limburgse bevrijdingsmonument (acht beelden van 3 meter hoogte, ont worpen door Charles Eyck) wordt ont huld. DAT de Parijse correspondent van het Alg. Handelsblad, Lodewijk van Gelder, door de Franse regering is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. DAT het motorschip Oranje Woensdag geheel volgeboekt uit A'dam naar Dja karta vertrekt. DAT de gevangenschap van de Belgi sche automobilist S. J. S., die er van wordt verdacht schuldig te zyn aan de verdrinkingsdood van zijn vrouw en kinderen, in Den Bosch met 30 dagen verlengd en zijn verdediger hiertegen bij het Bossche hof beroep heeft aangetekend. DAT het kampioenschap touwtrekken van Friesland (eerste prijs 100) in Bols- ward is gewonnen door Idskenhuizen. DAT zekere J. v. D., die bij de tuinder P. van Rossmalen in Den Dungen (N.Br.) 2.000 heeft gestolen, zich bij de politie heeft gemeld. Padvinders in Engeland ingesloten Een veertigjarige padvondersleider met twee padvinders, die in de heuvels Breconshire (Eng.) een grot waren nengegaan, werden plotseling opgesloten, doordat rotsblokken neervielen. Politi' mijnwerkers en brandweerlieden wisten bij toortslicht een gat door de steenmassa te maken en de opgeslotenen voedsel drank te verschaffen. De leider bleek beide benen gebroken te hebben. De twee' padvinders waren ongedeerd. Vanmorgen heeft men d kunnen bevijden. sloten het had geen zin ze open te houden, de mannen konden er toch niet uitkomen, zo dacht men toen een ge baarde professor en zyn drie studenten metgezellen, knapen van ongeveer 19 jaar, tot het middel toe nat, uit het laatste gewelf te voorschijn kwamen. Ze forceerden het slot en liepen de weg naar het dorp op. De eerste, die hen opmerkte, was een poLitie-agent. Deze kon zijn ogen met ge loven, toen hij prof. dr Boegli, de leider van de expeditie, voor zich zag staan. De gelaatstrekken van prof. Boegli stonden strak. Zijn jeugdige metgezellen schenen niet zo vermoeid als men zou mogen veronderstellen. Het nieuws van de aan komst van de mannen verspreidde zich als een lopend vuur door het dorp. Ont roerend was het moment, toen zij zich met hun familieleden herenigden. Ter stond werden zij op warme thee ont haald. De vier onderzoekers verklaarden, dat hun toestand niet zo ernstig was ge weest. Zy maakten zich voornamelijk be zorgd over hun familieleden. Over zich zelf maakten ze zich geen zorgen Prof. Boegli zei o.m., dat zy zich bezig hielden en zich tegen de kou hardden door enige uren per dag Lichaamsoefenin gen te doen en de waterstand te contro leren. De mannen besloten om oeurten zes uur te slapen met het grootste deel van de kleren van de anderen aan. Van de aanwezige levensmiddelen gebruikten zij per dag zoveel, "at ieder ongeveer 400 calorieën kreeg. Op die manier reikte de voorraad voor drie weken. Gistermid dag bemerkten zij, dat het water begon te zakken. Des avonds om 7 uur besloten zij te proberen de grot te verlaten. Dit viel vaak niet mee en zij moesten soms tot de heupen door het ijskoude water waden. Maar na enige uren wisten zy toch de uitgang te bereiken. De mannen van de reddingsploeg waren stomver baasd, toen zij van hun bevrijding hoor den. Men vermoedt, dat het water pidd ling is gezakt als gevolg van graafwerk- 7 amheden. Arbeiders hadden nl. giste ren op een bepaalde plaats modder ver wijderd waardoor gootwater kon weg vloeien. Ongeveer honderd journalisten uit vele landen waren gisteravond in Muotathal aanwezig. Twee doden, 4 zwaai- en 6 lichtgewonden Ook in Hamburg eiste een soortgelijk ongeluk 2 doden en 21 gewonden Tijdens motorwedstrijden in het Goffert-stadion te Nijmegen is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen een motorrenner en een meisje werden gedood en een tiental jeugdige toeschouwers van. de jongenstribune werden gewond. Vier hiervan verkeren nog in levens gevaar. De slachtoffers zijn de 27-jarige renner Van den Akker uit Beek en Donk en het 12-jarige meisje Berendina Bal uit Nijmegen. Het schijnt, dat v. d. Akker, „afvlaggen" met vry grote snelheid is doorgereden. Toen hij naar links uit week om de rijder Maas uit Deurne te passeren, werd hij even geraakt door de achter hem komende Van Ooyen uit Eist bij Nymegen. Hierop raakten beiden de macht over hun stuur kwijt. De ge volgen waren ontzettend. Van den Akker vjoog met zyn motor over de balustrade •Je jongenstribune op, terwyl Van Ooyen :egen de omheining aanreed. Vier jon gens en een meisje liepen, evenals Van den Akker zware verwondingen waarna de wild ronddraaiende motor, alvorens tussen enkele banken in tot stil stand te komen, nog een viertal andere jongens en meisjes verwondde. De slachtoffers werden naar het St. Canisiusziekenhuis overgebracht. Van den Akker is hier vrij spoedig na aan komst overleden. Het meisje Bal is van nacht aan haar verwondingen bezweken. ier jongens die nog in levensgevaar verkeren zijn de 14-jarige J. Hendriks. Je 13-jarige P. Wolf, diens 10-jarige broertje J. Wolf en de 10-jarige J. San ders. Te Hamburg eisten motorwedstryden gisteren 2 doden (onder de toeschouwers) 21 gewonden. Hier kwamen twee zyspannen met el kaar in botsing, doordat één der de contröle over het stuur verloor. De twee machines kwamen met grote vaart in het publiek terecht. Twee toeschou wers kwamen om het leven en 17 werden gewond. De vier renners liepen eveneens verwondingen op. Bij een tweede onge luk tijdens deze wedstryden werd later og een drietal personen gewond. Ongelukken op de weg De melkrijder De Gauw uit Hedikhut. :n bij Heusden (N.-Br.) kwam Zater dag met zyn drie kinderen onder zijn wagen terecht, die by het keren op de weg kantelde. Zyn zesjarig zoontje werd slag gedood. Een van de beide andere kinderen moest met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. In Breda is de 14-jarige C. M. door en vrachtauto aangereden en gedood. De 74-jarige P. Joosten uit Heel iL.) 12 27 tot 20.59 is Zaterdag in Horn met zUn fiets door een personenauto gegrepen en kort daar na overleden. De Nederlander G. van Norden uit Budel (N.-Br.) is by een instorting in de mijn Limburg-Maas te Eisden in België om het leven gekomen. Ook twee Belgen en een Italiaan werden gedood, land (N.-Br.) Is, toen hy bezig was met het beleggen van een dak- met asfeest- platen, naar beneden gestort doordat een der platen brak. K. stierf na de val vrij- welk onmiddellijk. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. HET WEER IN EUROPA Kans op enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht hier en daar mist, overigens half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijde lijk vrij krachtige wind uit Westeiyke richtingen. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lager. ZON EN MAAN 5.41 tot 20.40 uur: maan ir. Op 28 Augustus EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1