In Zuid-Holland weten vele boerinnen nog, wat de kaasmakerij betekent Tweemaal per dag laat de tiran, die nooit kan wachten, zich gelden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 Nederlands beroemdste product (Van een onzer verslaggevers) In de wijde stilte van de zomermorgen, als de zon nog laag staat en de dauw die sappige frisheid geeft aan de brede weiden, klinkt het vertrouwde gekletter van melkbussen en blank-geschuurde emmers in volkomen har monie met de landelijke geluiden. Een scholekster roept een schorre mor gengroet over de polder, eer zij even neerstrijkt in het gras, het luie geloei van een koe antwoordt. Verweg mekkert een schaap en in de wilgen langs de slootkant kwettert het vogelvolkje van lage komaf. De boerderijen schijnen nog te slapen, de wind fluistert wat in de peppels rondom. Elk arbeidsgeluid zou hinderen in deze door dierenstemmen en wind geaccen tueerde stilte, maar dat rammelen met bussen en emmers hoort er bij, dat stoort nergens. „Met de zon op", dat is in het boeren bedrijf aan de orde van de dag. Soms zijn de melkers de zon nog te vlug af. vooral, wanneer de zomer wat ouder wordt. Vier uur, dat is melkenstyd; vier uur 's morgens en vier uur 's middags. Tegen de herfst mag het een uurtje la ter worden om het duister te ontlopen In de dan al kille "morgenuren, maar vroeg blijft het altijd. Vroeger behoorde steevast bij het mel ken het karnen en kaasmaken; nu is daarin veel veranderd. Lang niet alle boeren, of liever boerinnen want dit werk ligt op het terrein van de vrouw verwerken de melk: de fabriek zorgt daarvoor. Het boterkarnen is voorbij, maar het kaasmaken is in sommige streken, en vooral in Zuid-Holland, nog En al willen de fabrieken daar niet van weten, elke boer zal U vertel len, dat je met dichte ogen het verschil proeft tussen boerenkaas en fabrieks- kaas, nou, alsjeblieft! Het is geen kleinigheid, die kaasma kerij, ook al regeert dit onderdeel van het werk misschien niet meer zo straf als vroeger het boerenbedrijf. De fa briek heeft men altijd achter de hand: velen zenden den ook b.v. des Zondags of alleen 's Zondagsavonds de melk weg, om ten minste één keer verlost te zijn van de tiran, die kaasmakerij heet. Want de kaasmakerij kan nooit wach ten, geeft nooit speling. Eigenlijk begint dat werk al b(j het melken: de koeien moeten terdege uitgemolken worden, op dat de melk haar kwaliteit behoudt. Ging men vroeger volgens traditie te werk, tegenwoordig komt er wat meer kijken en heeft de boerin één doel voor ogen: haar kaas moet voldoen aan de eisen voor export. En ja, die export kaas, onderhevig aan moderne controle en keuringen, vergt ook moderne berei dingsmethoden. Zo langzamerhand is dat allemaal ver anderd, maar het werk op zichzelf vergt nog evenveel tijd en zorg. De melk komt binnen De kaasmakerij begint direct als de melk binnenkomt. Wordt er electrisch gemolken, dan komt alle melk tegelijk, wordt er met de hand gemolken, dan draagt de ene melker na de andere het blanke vocht, schuimend en warm, aan. De boerin is dan al lang bij de hand, zij heeft in het achterhuis de tobbe en de wei, bleke ondermelk, wordt nu in vaten geschept en bewaard. Van 100 liter melk in de zomermaanden door 9 koeien opgebracht schept zij wel 30 liter wei af. Die wei wordt als veevoer gebruikt, doch men laat ze ook wel en kele dagen staan, totdat het nog aan wezige vet is komen bovendrijven en daarvan wordt dan voor eigen gebruik, weiboter gekarnd. De rest van de melk gaat dan door het varkensvoer. De wrongel wordt nu met kokend water opgewarmd tot 30 gr. en scheidt zich in 10 tot 20 minuten op nieuw tien of vijftien liter wei af. In middels staan op het fornuis weer nieu we ketels water te dampen en de meid of de dochter des huizes helpt met sjou wen, want weer gaat er kokend water in de tobbe. Op 36 gr. warmte wordt nogmaals hard geroerd en dan moet de wrongel nog een minuut of tien staan. De boerin, wat achter adem nu het al knap warm begint te worden, droogt handen en armen af en kijkt eens even in de open deur over de hof. Daar schar- voortdurend bij ge sterkte gebracht Grofe schoonmaak Nu is het kaasproces dan voorlopig achter de rug en is het al na achten ge worden. De stoepmeid begint het rei- nigingswerk, een omvangrijk karwei, dat vroeger aan de slootkant werd ge daan, maar waaraan nu helder water, soda en kaas-gloorloog te pas komt. De gehele dag is de boerin gebonden door het keren van de kaas in de per sen... maar men dient niet te vergeten, dat de kaas van gisteren in twee par tijen in de pekel ligt en die van twee en drie dagen terug ook nog, dat in de kaaskamer, waar de kazen ten minste twaalf dagen drogen, ook steeds gekeerd moet worden en... dat 's middags om half zes precies hetzelfde karwei begint, als de middagmelk binnenkomt! Die kaas blijft tot de volgende middag in de En zo gaat dat maar door, dag in, dag uit, heel de zomer door, 's morgens 's avonds. De romantiek is er wel af, tegenwoordig, want de zelf-kazende boer is verplicht lid te zijn van de Zui- velcentrale en van de Kaascontróle, ei worden maandelijks monsters genomen en de boeken worden gecontroleerd om de „leeftijd" van de kaas vast te stellen. Dan zijn er heffingen voor dit en voor dat, stempels, papieren zus en de boer en zijn vrouw hebben dus heel wat te stellen, eer zij hun 2.30 per kilo beste soort kaas kunnen opstrijken. Alle exportkaas moet ten minste 46 pet vet bevatten en daaraan wordt streng de hand gehouden. In het wonder, dat de boeren er en meer toe overgaan, hun melk de fabriek te sturen en de kaasmakerij aan de industrie overlaten? Hoe jammer dat ook is! Stremsel is caseïne, welke de in de melk aanwezige caseïnogeen doet stollen tot kaasstof (wrongel). Visserijgolijes Markt nog flauw De stemming was gisteren aan de markt nog bijzonder flauw. Er was zeer weinig binnenlandse vraag, waardoor de handel gereserveerd inkocht en geen kans zag het prijzenniveau van Zaterdag te breken. Ook de noteringen voor de export bleven beneden verwachting. Al leen de tong kon ziich na een kleine da ling op een redelijk niveau handhaven. De laptong, die aanvankelijk f 3.50 no teerde, kwam op f 3.10 per kilo. De overige soorten daalden van f 1.70-f 1.50. Wijting was weer in trek. Verschillende partijen bleken onverkoopbaar en die wachtte geen ander lot dan aan de vis- meelfabrieken te worden toegewezen. Ook haring ging in grote quanta dezelfde weg. De kwaliteit voldeed niet geheel de eis. Daardoor was de animo ge ring. Voorzover nog gekocht werd, wer den geen prijzen geboekt, hoger dan f 11.50 per 50 kilo. De middenprtjs stond op f 10.50 per 50 kilo. Kleine schol II en III noteerden resp. f 15 en f 9 per 50 kilo. De voor export bestemde grote schol bracht f 42-f 40 per 50 kilo op. Prijzen beïnvloeden loesing Daar de noteringen niet hoog waren, was er gisteren weinig animo voor een tweede losbeurt, zodat de vijf trawlers, die Maandag al binnen waren, aan de Zuidzijde gemeerd bleven, in afwachting van de Dinsdagbeurt. Dat waren o.a. de Abraham met 1500 kisten haring, 250 kisten makreel en 25 kisten diversen, de Bloemendaal met 100 stuks stijve kabel jauwen, 110 kisten schelvis en piepers, 50 kisten kabeljauw en gul en de Haar lem met 360 kisten haring, 700 kisten makreel, 100 kisten diversen, 80 kisten schelvis en piepers, 80 kisten kabeljauw i gul en 40 kisten koolvis. Eersten voor Woensdag Als eerste gegadigden voor de Woens- dagmarkt liggen te wachten de Eli Che- névière met 1250 kisten haring, 100 kis ten makreel, 80 kisten schelvis en pie pers, 20 kisten kabeljauw en gul, de Jo hannes Polderman met 1000 kisten ma kreel, 70 kisten diversen, 80 kisten schel vis en piepers, 50 kisten kabeljauw en 30 kisten diversen en de Allan Water met 1700 kisten Noordharing, 50 kisten ka beljauw en gul en 30 kisten diversen. Verder was op de thuisreis de Hoop met ongeveer 900 kisten haring en 100 kisten diversen. Twee trawlers naar Huil Behalve de vermelde trawlers waren Maandag de Flamingo en de Catharina Duyvis op de thuisreis. Beide schepen kregen opdracht in Huil te markten. De Flamingo zou er vandaag zijn lading'van 1300 kisten haring, 50 kisten wyting en 50 kisten diversen lossen en de Duyvis zou Woensdag 400 kisten Zuidharing, 550 kisten makreel, 200 kisten kabeljauw en gul, 100 kisten zwarte koolvis, 700 kisten schelvis en piepers, 70 kisten haai, 20 kisten wijting en 40 stuks stijve kabel jauwen aan de markt brengen. Verstek laten gaan Van de loggervloot lieten gisteren ver stek gaan voor de markt van vandaag de KW 140 met 450 kisten haring en 60 kisten diversen, de KW 161 met 100 kis ten haring, 70 kisten diversen en 2 to nijnen, de KW 84 met 45 kisten makreel, 20 schelvis, 20 radio, 20 wijting W. Kleyn Jr speelde een schitterende inhaalpartij tegen de Leidse kampioen W. Huisman. Helaas miste deze speler de nodige wedstrijdroutine; hij had de partij tot winst kunnen voeren, toen Huisman een verkeerd veld een dam nam en het eindspel daarna de remise over het hoofd zag. Drie partijen werden wegens het late ur afgebroken, t.w. LeeuwenburgMer- tens, SlingerlandTeleng en Kleyn Jr Heemskerk. Verdere uitslagen: v. d. ZwanSladek 20, MertensW. Later- ;er 20, Heemskerkv. d. Zwan 11. In de eerste klasse is het Brouwer, die recht op het kampioenschap afgaat. Een inhaalpartij won hij van W. v. d. Reijden thans wist hij eveneens te winnen, nu i A. v. d. Reijden. Van Drimmelen liep 't Haarlemmer zetje tegen Dreef, iar door een grove blunder van Dreef l hij kans, de partij nog te winnen. W. d. Reijden verloor van Vink en Ooft n van Hakenmulder. De partijen Rys- damBrinks en DeegenaarsSchild wer- In de tweede klasse had Van Kla veren lange tijd voordeel in zijn partij tegen v. d. Putten, maar hij moest zich in het eindspel toch buigen. Van Dijk zag zich geplaatst tegen één der sterkere spelers van deze klasse, namelijk v. d. Kwartel. Na een gelyk- opgaande partij kwam v. d. Kwartel in het eindspel een schijf voor, maar dit was niet genoeg om te winnen, zodat remise In i uit reien de kippen protesterend rond, daar geurt het hooi in de mijt en loopt een knecht met zware emmers voer naar de varkensstal. De mannen zijn naar het land en in het voorhuis zingt een der weivaten klaar staan. Het eerste werk dochters met lange uithalen bij het is nu de melk goed zeven en daarna I huishoudelyk werk. Maar lang duurt haar poze niet, want het is al tijd om de wrongel, die nu kaas gaat worden, „in de vaten te rapen". Van zo'n honderd liter melk komen vier of vijf achtponders. Zijn de kazen in de met dun, smetteloos kaasdoek gestof feerde vormen gelegd en is door de gaat jes nog wat wei weggevloeid, dan komen ze na een kwartier onder de pers. Daar blijven ze de gehele dag, maar worden om de twee uur gekeerd, opdat de vorm mooi gaaf wordt. Intussen heeft de boerin nog tot taak, te zorgen, dat het pekelbad in goede conditie is, want 's avonds voor het naar bed gaan moeten de kazen van 's mor gens in de pekel en daar blijven ze, eerst nog wit en zacht, drie tot vier dagen in dobberen; één dag in slappe en voor de rest in sterke pekel. Ook die pekel wordt, met de pekelweger, precies op In de pekelbak moeten de dobberen de kazen telkens worden gekeerd, opdat het zout goed doordringt en de korst gelijkmatig wordt. de melk goed zeven en daarna wordt de warmtegraad gemeten. De tem peratuur van de melk moet 28 gr. zijn, bij koud weer 29 gr. Soms moet de melk dus, op zeer warme dagen, afkoelen, en anders wordt een deel verhit, totdat het geheel op temperatuur is. Dan gaat het stremsel in de melk Dat komt kant en klaar van de fabriek en wordt gemaakt van de lebmaag van nuchtere kalveren. Alle verhoudingen moeten precies kloppen en dus komt het maatglas er aan te pas, want er gaat 30 gr. stremsel op hoqderd liter melk, dat is meer dan men vroeger ge bruikte voor „binnenlandse kaas", die een zachte korst mocht hebben. Wanneer je zo bij de reusachtige melktobbe, op schragen geplaatst, staat te kijken, lijkt het allemaal vanzelf te gaan. De boerin grijpt dit en dat, meet, leest af, doet het werk haast mechanisch. Het is schoon en helder in het ach terhuis, waar de kaas wordt bereid, want reinheid Is een eerste vereiste. Wel is kaasmaken een verzuringsproces, maar de natuur wordt slechts geholpen op zuivere wijze. Er mag geen ontijdig be derf optreden. Na het stremsel gaat ook het zuursel er in, dat de boerin zelf kweekt door rauwe melk te laten zuren ofwel door melk uit eigen tobbe te enten op ge kookt zuur. Nu het begin is gemaakt, moet de melk 20 minuten staan en het gezin schaart zich om de tafel om een wel verdiende boterham te eten. De melkers en melksters zijn hongerig van het land gekomen en nu het tegen zessen loopt, is het tyd om voor de eerste maal te ontbijten. Oog op de klok Maar de boerin houdt de klok in het oog; zy heeft 20 minuten de tijd en niet meer. Daarom maakt zij gauw af en neemt het roermes ter hanaT De inmid dels gestremde melk wordt nu met lange halen geroerd en gesneden, totdat de wei zich van de wrongel scheidt. Dan laat zij de wrongel even bezinken. De Het roermes snijdt de gestremde melk totdat de wei zich van de wron gel scheidt; een paar sterke armen zijn nodig bij de kaasbereiding. Veel kinderverlamming in Zuid-Holland Doch totaal-aantal blijft afnemen In de week van 3 t.m. 9 Augustus zijn in het gehele land 123 nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven, te gen 134 in de week daarvoor. Van de 123 waren er 30 in N -Brabant 23 in Zuid- Holland (13 in Rotterdam, 4 in Den Haag en telkens één in 's-Gravendeel, K a t w ij k, Krimipen a/d IJssel, L i s s e en Oostvoornea, 21 in Limburg, 18 in N.-Holland, 11 in Gelderland. 7 ir. Fries land, Groningen 5, Overijssel 3, Drente 2, Utrecht 2 en Zeeland, dat tot nu vrij was gebleven, één geval. Maandag kwamen binnen de KW 25. KW 84, KW 124, KW 127, KW 175, KW 85, KW 15, KW 10. Naar zee vertrokken de KW 69, KW 189, KW 128, KW 92, KW 51, KW 21, KW 238, KW 22, KW 64, KW 104. Rumoer bij Nazistische partijleiding Graaf von Westarp uitgestoten De nationale raad van de neo-nazisti- sche „Socialistische Rijkspartij" de S.R.P., in West-Duitsland heeft thans de reeds Dinsdag afgetreden derde partij voorzitter Graaf von Westarp uit de par tij gestoten en volledig vertrouwen in de eerste voorzitter dr F. Dorls uitgespro ken. Ook Remer, de tweede voorzitter, kreeg het volle vertrouwen. Remer is de man, die voornamelijk verantwoordelijk is voor het mislukken van het complot tegen Hitler in 1944. Graaf von Westarp heeft getracht, dr Dorls uit de partijleiding te wippen, maar dat lukte hem niet en zo moest hij zelf de vlag strijken. Niemand weet wat zich achter de schermen heeft afgespeeld, r men vermoedt dat een algemeen „grijpen naar het leiderschap", de oor zaak van de onenigheid is. Gedurende 10 dagen: Massa-staking van de Amerik. mijnwerkers Als protest tegen de vele ongelukken John Lewis, de voorzitter van de ver enigde mijnwerkers vakbond in Amerika, heeft de leden van de bond opdracht ge geven, van 23 Augustus tot en met 1 Sept. het werk neer te leggen, ter herdenking van de slachtoffers van mijnrampen. Deze rouwtijd is in het contract tussen de maatschappijen en de vakbond toegestaan. Ongeveer 475.000 mijnwerkers zullen bij de staking van tien dagen zijn betrok ken. Het noodzakelijke onderhoudswerk zal echter voortgang vinden- In een mededeling van de vakbond wordt verklaard, dat van 23 December 1951 tot Juli 1952 334 mijnwerkers het leven zijn gekomen en bijna 20.040 verminkt. De mijnmaatschappijen worden beschuldigd van achteloosheid ten op zichte van mensenlevens. Commissie onderzoekt status ambtenaren Ingesteld is een staatscommissie van advies inzake de status van de ambte naren. Aan deze commissie opgedragen een onderzoek in te stellen naar redenen, weLke er in het verleden toe hebben geleid, dat de rechtspositie van de ambtenaren werd gekenmerkt door een bijzondere status, en voorts in het licht van de resultaten van dit onder zoek advies uit te brengen omtrent de vraag of en in hoeverre thans naar de eisen van de openbare dienst en var ambtenaarschap als zodanig de rechts positie van de ambtenaren in het alge meen en in haar onderdelen gekenmerkt dient te zijn door een bijzondere regle mentering en bij vorenbedoeld onder zoek en advies tevens aandacht te schenken aan de rechtspositie van hen, die krachtens arbeidsovereenkomst naar burgeriyk recht in dienst zyn van de openbare lichamen. Voorzit'er is prof mr R. -\janenburg. i van de Raad van State. Egyptenaar als vierde over het Kanaal De 27-jarige Egyptenaar Abdel Monem, s er als vierde dit jaar in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Hy is gestart te Kaap Gris Nez aan de Franse kust en kwam na 16% uur zwemmen aan bij Folkestone in Engeland. Korfbal komt er in Dene marken wel in De toer van de Nederlandse korfbal- keurploegen door Denemarken verloopt naar wens. Op een vyftal plaatsen is thans gedemonstreerd en steeds wordt door het publiek met grote belangstelling van het voor Denemarken nieuwe spel kennis genomen. Na de wedstrijden te Ollerup en Odense is nog gespeeld te Odder, Aarhuus en op het terrein van de gymnastiek hogeschool te Viborg. Op het program staan nog demonstraties te Hor- sens, Vejle en Sonderburg. Prins en prinsesjes op concours in Londen Prins Bernhard en de prinsesjes Bea trix en Irene waren gisteravond in het verregende White City Stadium te Lon den aanwezig by de opening van het in ternationale Concours hippique, waaraan ruim 1000 ruiters en 650 paarden uit En geland, de V.S., Ierland en Spanje deel nemen. Voor het begin van de wedstrijden werd de Britse ruiteréquipe, welke ii Helsinki de enige gouden medaille voo Groot-Brittannië veroverd heeft, oj grootse wyze gehuldigd. L.F.C. won van A.S.C. (30) L.F.C. houdt ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan een tournooi, waaraan, zoals bekend is, meedoen A.S.C., Lug- öunum, Roodenburg en de jubilerende vereniging. Gisteravond speelde L.F.C. tegen A.S.C. L.F.C. won met 3—0. Van avond om half 8 komt Lugdunum tegen Roodenburg uit. De Eur. kampioenschappen hard rijden op de schaats zullen 31 Januari 1953 te Amsterdam, of indien het dit hier niet toelaat, in Hamar (Noorw.) beginnen. De wereldkampioenschappen vangen op 14 Februari in Helsinki aan Britse zeeman verdronken Geheimzinnige verdwijning op schip in Rotterdam De wachtsman van het Britse stoom schip Shell Drake, dat in de Tweede Ka- tendrechtse haven in Rotterdam ligt hoorde gisteravond om half twaalf een schreeuw, gevolgd door een plons Toen tay ging kyken, zag hy enkele dozen dryven en een jas, die toebehoorde aan de 26-jarige assistent-hofmeester Ber nard Mac-Donald, wiens verblyftplaats onbekend is Dreggen heeft nog geen re sultaat gehad. Om het damkampioenschap van Leiden De standen in de verschillende klassen Zatopek was boos op Amerika Emil Zatopek, de Tsjechische Olym pische held, heeft de geruchten dat hy een bezoek zal brengen aan Amerika, tegengesproken. Tydens een radio-uit zending vertelde Zatopek, dat hy tydens de Spelen in Helsinki verschillende aan biedingen van Amerikaanse zyde had ontvangen om een bezoek aan de Ver enigde Staten te brengen. Aangezien echter de meeste aanbiedin gen spraken over wedstrijden op indoor- banen, kon hy er als lange afstandloper niet op ingaan. „Ik kon alleen maar lachen, toen ik deze krankzinnige aan biedingen kreeg, die alleen maar ge tuigen van gebrek aan inzicht in de sport", verklaarde Emil voor de Staats radio. Zatopek vertelde, dat Amerika eigen- lyk verantwoordeiyk was voor zyn pres taties. „Het was uit woede over het onsportieve en ruwe spel van de Ame rikaanse yshockeyers tydens de winter spelen, dat ik tot een dergelyke hoogte kon stygen in Helsinki. Na de winter spelen in Oslo zwoer ik een dure eed dat ik myn land zou wreken en minstens met twee gouden medailles naar huis zou terugkeren". Ned. zwemsuccessen in België By de doortocht van Breedene (Bel gië), gezwommen in zes afdelingen waar van drie internationaal, hebben Neder landse zwemmers en zwemsters goede resultaten geboekt. Annie Meinsma van H.Z.C. won het nummer by de dames Kelder van De Robben tikte als eer- aan in de afdeling heren schoolslag. Joegoslavische roeiers willen niet terug Acht leden van de Joegoslavische Olympische roeiploeg hebben in Ruessel- heim, West-Duitsland, bekend gemaakt, dat zy niet naar hun vaderland terug willen en dat zy asyl zullen proberen te krijgen in het Westen, aldus Ass. Press. Zaterdag 23 Augustus zal een elftal van de Nederlandse Cricket Bond Bloemendaal een wedstrijd spelen tegen het Nederlands jeugdelftaL de juiste uitslag was. Van Strlen liep in damzetje en verloor van Iterson. De partyen MandiJuffermans en Sladek Klinkenberg werden door eerstgenoem- den gewonnen. De standen lulden thans als volgt. Hoofdklasse 1 W. Huisman 12 punten uit 7 2 J. Mertens8 7 3 J. Zaalberg 5 6 4 I. Teleng 9 8 5 W. Kleyn Jr 9 „8 6 J. Slingerland 8 „5 7 W. Laterveer 9 8 8 W. Leeuwenburg ..9 „7 9 J. Huisman 3 „6 10 I. Laterveer 4 5 11 F. Lardee 0 „6 12 J. v. d. Zwan 8 „7 13 A. Sladek 5 „9 14 F. v. d. Velde4 „7 15 W. Heemskerk ....11 „8 Eerste klasse 1 Ooft 9 punten uit 8 2 Schild 8 3 Brinks 6 4 A. v. d. Reijden 7 5 Rysdam 6 6 Deegenaars 5 7 Brouwer 16 8 W. v. d. Reijden 7 9 Van Drimmelen 9 10 Kleyn Sr 6 11 Vink 11 12 Dreef 10 13 Hakenmulder 4 Tweede klasse 1 Van Dyk 5 punten uit 2 Juffermans 0 3 Van Strien 5 4 v. d. Kwartel 13 5 Iterson ..10 6 Boom 7 7 Mandi 11 8 Storm 7 9 v. d. Putten 6 10 Klinkenberg 9 11 Huisman Sr 7 12 Roosendaal 7 13 Van Klaveren 3 14 Sladek 10 Vacantiegangers gezien van achter de ramen van uw pension. (Herplaatsing wegens misstelling). Zulke mooie plekjes in Leidens ju omgeving lokken ons naar huiten.. b] als 't zonnig weer is. Het bootje ligt klaar! Foto N. van der Horst. Vt V.J jij Critiek van Brundage p op de Olymp. Spelen bl De nieuwe president van het I.O.C,w Avery Brundage, heeft na zyn terugkeer uit Helsinki scherpe critiek uitgeoefend^' op de gebruikelyke systemen om doorftf middel van toekenning van punten eenv. landenklassement voor de Olympische Spelen op te stellen. Hy zeide dat der-f gelyke systemen volkomen onofficieel en tegen de regels zijn. aangezien de Olym pische Spelen niet wedstrijden zyn tus sen landen maar tussen enkelingen. „Zol staat het in het Olympische charter", ver-j klaarde Average, „en er wordt geen of-, ficieel klassement ontworpen voor de landen." Hij voegde hieraan toe dat het I.O.C. geen stappen zou doen om de Individuele basis van de Spelen te ver- anderen. i Volleybalnieuws uit Moskou Te Moskou werd het tournooi om de wereldkampioenschappen volleybal' i voortgezet. De uitslagen luiden: Heren: Hongary eBulgarije (15-13, 16-14, 9-15, 15-10); Rusland—Is^ raël 3—0 (15-2, 15-4, 15-1); TsjechoJ slowakye-Frankryk 3-0 (15-4, 15-2, 15-3)J Dames: TsjechoslowakyeRoemeni 3—0 (15-10, 15-12, 15-4). Nederland op 5e plaa in Helsinki In het Fide-schaaktournool te sinki was het gisteren voor alle groepeiw een rustdag. In groep 2, zesde ronde,\ heeft Hongarye met 2%-l% van Noor wegen gewonnen. De ontmoeting Zwe-, denOostenry'k had 22 tot uitslag, Vandaag speelt Nederland tegen Polen. Na de zesde ronde is de stand in groep 3: 1. Rusland 12 pnt.; 2. Ver. Staten 7 pnt. (17 bordpnt); 3. Israël 7 pnt (12 bordpnt); 4. Finland 6 pnt (13 bord- punten); 5. Nederland 6 pnt (12u bordpnt); 6. Polen 6 pnt (11 bordpnt)r 7. Zwitserland 4 pnt; 8 Griekenland 0 Van boeken en tijdschriften „Zeven en twintig stokpaarden" en „Jacob en de Engel", door Werumeus Buning, uitg. resp. Ad. Donker te R'dam en Queridó te A'dam. Johan Willem Frederik Werumeus Bu ning is vorig jaar 60 geworden en daar om werd een bijzondere uitgave van verzen gegeven. Wie zal zeggen dat de „27 stokpaarden" niet een eerlyke werkelijke hulde is aan deze grote Ne derlander. Zijn proza is als zyn poëzie. Een milde humor, 'n levenskennis en 'n levensgenieting, zo doorzichtig en vloei end in woorden bijeengebracht als zel den het geval was. Het zyn twee uit- De kleine Prins, door An- tonie de Saint-Exupéry, uitg. Ad. Donker, R'dam. Een byzonder mooi uitgegeven verta ling van een ontroerend verhaal va Franse schryver-vlieger De Saint- Exupéry, met geestige tekeningen van hemzelf. Een sprookje van een jongen, die woonde op een kleine planeet, alleen met de roos, waarvan hy houdt. Het jon getje gaat andere planeten bezoeken er maakt kennis met de wereld van de ge wichtige grote mensen. Grote mensen zyn toch wel heel vreemd, merkt het prinsje. Want dit haal is tegelyk een heerlyke satyre op de grote-mensen-wereld, waarin de schryver zich eenzaam heeft gevoeld. Die satyre komt vooral naar voren in de gesprekken, die de kleine prins kinderlijk, zuiver, nuchter en naïef voert met de koning, de ijdeltuit, de dronkaard, de zakenman, de lantaarnop steker en de aardrijkskundige. Maar ook ir allerlei iyne trekken, zoals deze zin nen: „En aardrijkskunde kwam my in derdaad heel goed te pas. Met één oog opslag kan Ik China van Arizona onder scheiden. Dat is erg gemakkelyk als Je 's nachts verdwaald bent." Er zyn cultuur-sprookjes mislukt door dat de schryver de tere toon van het verhaal schade deed, door zyn Ideeën te veel nadruk te geven. Antonie de Saint- Exupéry heeft ons echter een gaaf sprookje nagelaten, wanrvoor kinderen, maar ook (en vooral) vele grote mensen die zich herinneren dat zy kind zyn ge weest, hem dankbaar zullen blijven, als voor een kostbaar bezit. Het boek is ver taald door Laetitia de Beaufort-Van Ha- mal. W. St. Het Onze Vader, door ds H. A. Visser, uitg. Bo:kencen- trum. Den Haag. Acht radiopreken, pakkend en waarin veel gezegd wordt, dat terecht Jong en oud aanspreekt, maar waarin we toch ook heel wat tegenkomen, waartegen we bezwaar moeten aantekenen. B.v.: We 74jn nergens „safe", doch moeten overal altyd bidden om bewaring. NatuurlUk. Maar is het nu juist om te zeggen, dat de boze tydens een of andere bedenke lijke filmvoorstelling „heus niet meerm actief bezig is dan in een catechisatie-^ les"? Grapjes als de begrafenisondernev ming (Sic!) „Draagt elkanders lasten^ kunnen toch niet door de beugel! reden om tot christelyke politiek*" activiteit op te wekken; alleen maar onu te roepen tot ,.neen"-zeggen tegen de. herbewapening. Dit bevredigt toch niet.^ Hier en daar is ds Visser ons te weinig"' bezonnen en bezonken. Antieke welsprekendheid, ver-r] taald, ingeleid en toegelicht jongt door dr K. H. Ned. Uitg. My., Leiden. Dr De Jong, classicus en parapsycho-|. loog, biedt ons hier een bloemlezing uit^. de oraties van grote Griekse en Romeinse, redenaars, dichters en philosophen. Hij^ begint zijn bundeltje met een staaltje E van Olysseus' welsprekendheid uit de zesde zang van de Odyssee van Homeroi en eindigt met de redevoering, die Attilï gehouden zou' hebben tot zyn mannen voor de slag op de Catalaunische velden., Zo omspant dit boekje de gehele klas sieke oudheid en het geeft een levendige indruk van het hoge peil, waarop de£ schone kunst der eloquentia toen stond;* de kunst die in onze dagen ook onderC intellectuelen vrijwel geen beoefenaar! meer vindt. Ook in de vertaling van dr De Jong s bleven deze fragmenten werkelijk spreek- e taal en om goed van deze keurstukken x te genieten is het dan ook noodzakelyk; j, ze hardop te lezen. De uitgever zorgde voor een keurig bandje; de aan iedere^ gymnasiast zo vertrouwde beeltenissen1 van de grote redenaars vormen een pas-1] sende illustratie. Brochure!6 Onze monetaire wetgeving, publicatie nr 18. Stichting tot daadwerkelyke be strijding van het inflatiegevaar, Heren gracht 206, Amsterdam. Ook U kunt exporteren, door L. Fok- kema, serie Het moderne bedrijfsleven, Ned. Uitg. My, Leiden. Het onderncmings-pensioenfonds, door mr N. W. A. van Eijk, serie Het moderne bedrijfsleven, Ned. Uitg. Mij, Leiden. Sportvissen in Friesland, Prov. Friese V V.V., Leeuwarden. Waarom Jurist? door prof. mr J. G in Oven, een afscheidscollege, dies-col lege 1952, serie Leidse voordrachten nr 12. Universitaire Pers, Leiden. Verruim hun blik!, programmaboekje schoolradiojaar 1952/1953. Stichting Ned. Schoolradio AVRO-VARA-KRO)post bus 115, Hilversum. Vluchtige verkenningen, door A. den Hertog (over de emigratie-landen en de motieven tot emigratie), uitg. K.L.M. en Sythoff, Leiden. Het individu bekneld tussen staat en corporatie, door prof. mr A. C. Josephu! Jitta, rede op de dies der Amsterdams* universiteit, 13 October 1951. uitgave comité ter bestudering van ordenings vraagstukken, Parkweg 219 te Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2