Jticutue gTeifcsrijc GTotimnl Ernstige botsingen in der Perzische Heffing ineens van 10 procent een lege schatkist 't winkelcentrum hoofdstad voor Waarom verscheen Harjono niet in de rechtszaal? wist r Onbevredigend antwoord WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 047 per week ADVERTENTIÊN0 18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9512 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stant*astici) ft ghfbleoen tngn bert ia legljeaspotl" SLEUTELFLORA HET BESTE UIT DE BLOEMENWERELD Mossadeq in het moeras De zee bij Lynmouth spoelt doden aan Veldmaarschalk Slim bezocht overstroomde gebied IN TEHERAN is het tot ernstige botsingen gekomen. Het hoofdkwartier der communistische organisatie van „partisanen van de vrede" werd in brand gestoken. Volgens een ooggetuige gingen leden van de extre mistische pan-Iranese partij en de fanatieke religieuze pro-Mossadeq organisatie met stokken gewapend het brandende gebouw binnen en gulden) kosten, om de wegen en brug- bega! men zich naar een communistisch dagbladgebouw, dat eveneens andere'iratilla* in brand werd gestoken. Aldus het verslag van Ass. Press. Volgens Reu- ties van de openbare diensten in het ter zijn zwaar gewapende militairen naar het voornaamste winkelcen-1 overstroomde deel van Noord-Devon- -u.- x- iZeventien bruggen Honderden arbeiders met bulldozers en grote kranen zijn doende, enige orde in de chaos te scheppen. Ongeveer 2000 daklozen moeten ge goed en ondergebracht worden. In Lyn mouth verdelen vrüwilligers. Uit bur gerij en leger, gedragen kleren. De vloed spoelt voortdurend tijken van slachtoffers aan, maar 21 personen wor den nog steeds vermist. Veldmaarschalk William Slim, chef van de imperiale staf, is per helicopter naar het overstroomde gebied gevlogen, waarna hy verslag gaf van zijn bevindingen. om samenscholingen van leden der Toedehpartij te verspreiden. Uit alles blijkt, dat die groepen, welke achter Mossadeq staan, in ernstig conflict geraakt zijn met de meer links-extremistische elementen. Amerikaanse bladen wijzen er op, dat premier Mossadeq liever de gehele be lastingkwestie had willen uitstellen, tot het olieprobleem met Engeland op be vredigende wijze voor beide parttien zou zijn opgelost. Als het nieuwe wetsvoorstel inzake de progressieve belasting tot 10 procent wordit aangenomen, dan zal Mossadeq ongetwijfeld de rijke grootgrondbezitters r tegen zioh krijgen. Mossadeq heeft eveneens een decreet uitgevaar digd, waarbij de minister van Financiën gemachtigd wordt, landerijen, die nog cultuur gebracht zyn, te vorde- deze gronden tegen zeer lage prijzen te verkopen. Op zeker moment werd de toestand ernstig, dat winkels en bioscopen te Teheran hun deuren sloten, de straat verlichting niet meer brandde en verkeer om ihet winkelcentrum heen moest worden geleid. De laaiende vlam men verwekten hevige agitatie, waarbij nog kwam, dat het gerucht de ronde deed, dat vele personen ernstig w gewond. Onmiddellijk gaf premier Mossadeq, pas hersteld na een ziekte twee dagen, het hoofd der politie Teheran blanco volmacht de relletje onderdrukken. Deze, de generaal Sjeibani had reeds zijn ontslag ingediend, i ds daar, na een onderhoud met de premier, op teruggekomen. Ook in Perzië vindt het „zuiverings proces" voortgang en gisteren werd de Perzische onderstaatssecretaris van defensie, generaal Hoessoeg, van zijn functie ontheven. De relletjes zyn ont staan door de actie van agitators en zullen In hevigheid toenemen, naarmate de bodem van de schatkist te zien komt. Men moet niet vergeten, dat Perzië, nu de olieraffinaderijen te Abadan stop staan en geen baten van olieverkoop in zicht zyn, zich in zeer moeilyke financiële omstandigheden bevindt. Zojuist heeft de opperste economische rn-d aan premier Mossadeq een wets ontwerp voor een nieuwe' eigendoms- belastdng voorgelegd, die speciaal gericht is tegen de welgestelden. Met de op brengst dezer belasting zou de financiële crisis bestreden moeten worden. Deze wet, die echter nog de goedkeuring het parlement behoeft, voorziet in progressieve belasting tot 10 procent op alle bezittingen zoals landeigendom welker waarde de 36.000 gulden (350.000 rialen) te boven gaan. De nieuwe belasting komt dan in de plaats van de jaarlijkse heffing itneens 2 procent op alle eigendommen, die 1 aanvankelyk wilde opleggen. Uitgeput in Engels dorp Jongen dioste op boot uit Katwijk Een 14-jarige Nederlandse jongen, Teunis Schaart, wilde graag wat van de wereld zien en ging naar zee. Het beviel hem echter niet aan boord van de Wil- helmina 5 uit Katwijk, want hy zag alleen maar water. Toen de vissers trawler de haven van Whitby (Engeland) binnenliep, droste Teunis. De kapitein gaf zyn naam op aan de politie en voer zonder zijn jongste maatje weer uit. Enkele dagen geleden is Teunis gevonden in een dorp in de buurt van Whitby. Hy was volkomen uitgeput, maar na een goed maal en een warm bed op het politiebureau was hij weer fit genoeg om by de juist weer binnengevallen Wil- helmina 5 over de loopplank te gaan. Electriciteit uit atoom energie Om de mogelykheid van toepassing van atoomenergie voor de electriciteits- productie te onderzoeken, zal de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Ma terialen (K.E.M.A.) te Arnhem samen met de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie (F.O.Meen werkge meenschap F.O.M.K.E.M.A. stichten, meldt de Vkrt. In een rondschrijven heeft de K.E.M.A. aan de aandeelhouders verzocht vyf jaar lang een bijdrage beschikbaar te stellen voor de bekostiging van het voorgeno men atoomonderzoek. In verband hiermee hebben B. en W. van Groningen de gemeente Gronin gen is aandeelhoudster aan de ge meenteraad voorgesteld de K.E.M.A. voor de duur van vyf jaar met ingang van 1 Juli 1952 een jaartijkse bydrage van ƒ2250 te verlenen. Atoomcentrales in de toekomst storing in de centrale zijn. Dit is Moestafa Khamis, de jeugdige aanstichter der stakingsrelletjes te Alexandrië, die door een militair tribunaal berecht en tot de „strop" veroordeeld werd. Later verzocht hij de leider der staatsgreep, generaal Naguib, onder vier ogen te mogen spreken, teneinde hem zekere ont hullingen te doen. Hierboven ziet men, aan welke emoties Moestaja Khamis bij het uitspreken van het vonnis ten prooi is. Dit vonnis is echter tot op heden nog niet vol trokken. Nu Zwitsers in grot geïsoleerd Vier Zwitserse grotonderzoekers, die vyf dagen in de diepe grotten van Hoell- Loch, in het, Zwitserse Muotathal, heb ben vertoefd, zyn thans van de buiten wereld afgesloten doordat zich, tenge volge van zware regenval, een meer vormd heeft aan de ingang van de grot- De grotten, die ten Oosten van Muota thal in midden-Zwitserland zyn gelegen, zyn de grootste en diepste van het land. De president van de Zwitserse Vereni ging van Grotonderzoekers, AndTé Gobet, is met een: speciale reddingsuitrusting naar Muotathal vertrokken. Men heeft reeds geprobeerd met pompen het peil het water zodanig te laten zakken, dat de ingang vry komt voor kano's. Volgens D-P-A- bestaat er geen levens, gevaar voof de opgesloten onderzoekers, daar zich in de grotten een voorraad levensmiddelen bevindt voor tien dagen, die door een vorig gezelschap onderzoe kers is achtergelaten. Drie bevorderingen tot schout-bij-nacht Met ingang van 1 September zyn be vorderd tot schout-bij-nacht de kapiteins ter zee F. H. M. van Straelen, inspecteur van het onderwijs by de zeemacht, T Burghard, toekomstig commandant zeemacht Nederland (reeds tydelyk commandeur) en C. W. Heringa van de K.M.R.. onderhoofd van de hoofdafde ling Materiaal, de laatste titulair. Formateur sprak vanochtend met minister Stat Verschuivingen tussen Buitenlandse Zaken en Oorlog? (Van Parlementsredacteur) Vanochtend heeft de formateur, Donker, de demissionnaire minister Oorlog, ir Staf. voor een bespreking ont vangen. Het gaat de formateur nog altyd niet naar den vleze. Vorderen doet de for matie op het ogenblik niet. Men hoort zelfs steeds weer twijfel opperen, of per sonen, die aanvankelijk geacht werden het „ja"-woord te hebben gegeven, die in feite wel hebben gedaan. Dit geldt-onder mejuffrouw mr Tjeenk Willink, die ge noemd werd als staatssecretaris van ciale Zaken. Aan de andere kant heet het ook weer, dat van de KVP-zijde beden kingen tegen haar benoeming zyn inge bracht. Dit schynt niet onmogelijk, wan neer men denkt aan de mogelijkheid, dat mejuffrouw Tjeenk Willink is aange zocht voor het Staatssecretariaat van Volksgezondheid. Daar zal men van de KVP zo wel zyn eigen wensen voor hebben. Intussen gaan enkele fracties maar weer eens vergaderen. Voor vandaag of wor gen werd een fractievergadering van de KVP verwacht en ook een van de PvdA. Wil het aangekondigde kabinet werkelyk nog iets van eén extra-parlementair ka binet hebben, dan zullen die fractiever gaderingen toch eigenlyk alleen ten doel kunnen hebben een zelfstandig beraad op de toestand. Een binding met de toekom stige ministers of staatssecretarissen mag dan immers niet worden gelegd. Van de zyde der KVP beklemtoont wel sterk, dat prof. Beaufort in zyn klaar- ROOF HET MOTIEF Oude tuinder in Naarden door messteken vermoord Slachtoflei kon naam van dadei nog noemen voordat hij bezweek BIJ HET KRIEKEN van de ochtend is vandaag een overval gepleegd op de 70-jarige tuinder Manus Verheul uit Bussum, die aan het werk was in een tuintje aan de Keizer Ottoweg te Naarden. Een andere tuinder, zekere Van der Berg uit Naarden, die in zyn eigen tuin aan dezelfde weg wilde gaan werken, zag de oude man zwaar gewond op de grond liggen. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie uit Naarden, die het slachtoffer naar het diaconessenziekenhuis te Naarden liet overbrengen. Tijdens het vervoer naar dit ziekenhuis is de gewonde overleden. Inmiddels is een der vermoe delijke daders gearresteerd. Het is de 35-jarige J. L. uit Naarden. vanmorgen, toen Van het bewustzyn en kwam weer bij kennis, der Berg de uitgeputte Manus Verheul!toen de daders verdwenen waren. Hevig aantrof. Hy trachtte de man te helpen daarby was de gewonde nog in staat hem een naam te noemen van de man, die hem onverhoeds had overvallen en hem, naar hy zei, met een mes steken had toegebracht. Twee daders? De politie heeft echter reden om aan te nemen, dat er twee daders in het spel rijn. Zy is onmiddellyk begonnen met de opsporing. Het slachtoffer vertoonde steken, toe gebracht door een mes, aan hals, pols en hoofd. Uit de sporen op de grond in de tuin en uit de aard der verwondingen heeft men voorlopig geconcludeerd, dat de oude man zich hevig heeft verzet. In Bussum was Manus Verheul een bekende figuur. Het lijkt aanneme lijk, dat roof het motief van de over valler^) is geweest. Vrij algemeen was nl. bekend, dat Verheul enig geld bezat, dat hij steeds in een porte feuille bij zich droeg. Nader wordt gemeld, dat nog niet ge zegd kan worden of de portefeuille var het slachtoffer inderdaad gestolen is. Toen V. gevonden werd, had hy geen portefeuille (mefcr) by zich. Verheul schynt vanmorgen om 6 uui op zyn afgelegen tuin te zyn aangespro ken door 2 mannen, die om boerenkool- struiken vroegen. Toen hy deze afsneed, heeft hy vermoedelijk met een zwaar voorwerp een klap gekregen en heeft men hem by de ontstane worsteling met een mes bewerkt. Het slachtoffer verloor bloedend ging hy op de rand mestput zitten, waarna hy naar eer schuur strompelde. Daar werd hy gevon den door Van der Berg. V. deelde nog dat hy was overvallen vraag wie dat gedaan had, zei hy: „Luyer Co". Daarna overleed hy. Het politie onderzoek leidde naar Weesp, wa die by de wegenbouw werkzaam werd gearresteerd. De man heeft nog niet bekend. Hij is reeds eerder met de politie in aanraking geweest wegens diefstal andere vergrypen. blykelyke bemiddelingspogingen geheel op eigen verantwoordelykheid te werk gaat. Hiér en daar meent men niet alleen enige reserve te beluisteren tegenover deze pogingen, doch zelfs enig misnoegen over zijn optreden. Inmiddels gaat de tyd vóórt. Maar dui delijk is wel, dat er eens een eirid moet komen, hetzy dat de KVP ove brug komt, hetzy de PvdA (die de sterk ste positie gekozen heeft) wat toeschiete- lyker wordt, hetzij misschien beide. Het heet zelfs al, dat de formateur KVP zoiets als een ultimatum heeft ge steld, dat zelfs thans al zou verstreken zyn. En daarmee zou dan eet phase zijn aangebroken, waarin de for mateur zich niet langer gebonden acht aan zyn plan voor Buitenlandse Zaken alléén in de kring der KVP te zoeken. In verband hiermee is het in de aanvang van dit bericht genoemde bezoek v: Staf aan de formateur misschien te klaren. Nu de heer Donker niet slaagt met eed R.K. figuur aan Buitenlandse Zaken zou de veronderstelling, dat hy voor deze post een functionaris var andere kleur i.e. de C.H. heer Staf zoekt, niet tot de onmogelykheden be horen. Voor Oorlog dient dan een KVP-minis- ter op te treden. Er zijn in die kring ge noeg figuren, die deze post willen kunnen bekleden. Twee bejaarden gedood in Amsterdam Kind van burgemeester van Zutphen overreden Twee bejaarde personen zijn gisteren in Amsterdam by verkeersongeluk ken om het leven gekomen. De slacht offers zyn de 83-jarige mevr. J. P. Jan die op de Ceintuurbaan door een personenauto werd aangereden en de 75- jarige heer G. Kenter, die in de Spaaren- dammerstraat tegen een motor opliep. Mevr. De Jong, de echtgenote van de 'burgemeester van Zutphen, werd giste- in Enschede met haar fiets door auto gegrepen en ernstig gewond. Haar 4-j. zoontje Sietse, dat op de bagagedrager zat. werd gedood. De heer De Jong, die oud-wethouder van Enschede is, werd in Juli tot burgemees ter van Zutphen benoemd. Omdat hij in Zutphen pas op 1 September een huis kan krygen, woont hy nog in Enschede. De 49-jarige machinist H de Bruin is gisteren in Kamperland (Z.) door de bewegende onderdelen van een dors machine geraakt en overleden. Hij was gehuwd en vader van 8 kinderen Tijdens een vacantietoeht door West- Duitsland is de 49-j. Enschedese ac countant J. E. Altena in de Moezel ge raakt en verdronken. In Munstergeleen (L.) is het 8-j. zoontje van het echtpaar Cneepkens in de Geleenbeek gevallen en verdronken. President van de „Bank of America" overleden Dinsdagavond is in San Francisco op 57-jajige leeftyd overleden de president van de „Bank of America", Lawrence Mario Giannini. Eamon de Valera, de premier van Ierland, arriveerde Dinsdagavond op Schip hor, van waar hij doorreisde naar Utrecht om de bekende oogspecialist prof. dr H. J. M. Weve te raadplegen, daar zijn gezichtsvermogen reeds geruime tijd zeer slecht is. Het gnderzoek zal uitmaken of de staatsman in Utrecht of elders behandeld zal worden. Ondersteund door zijn zoon, die tevens zijn lijfarts is, daalt de premier de vliegtuigtrap af. Vreemde geschiedenis Oificiële verklaringen, die nog geen opheldering mochten verschaffen HET NIET VERSCHIJNEN als getuige van de militaire attaché van het Hoge Commissariaat van Indonesië de heer Harjono in de zaken-Meine Pot en F. Colson heeft tot enkele merkwaardige verklaringen geleid. De eerste is een officiële. enigerlei overleg tussen het ministerie Buitenlandse Zaken en de griffie de Rechtbank in zake het aanvangs- van de zitting. Een zodanig overleg achtte hij uitgesloten. De Officier van Justitie wees er verder op, dat de Rechtbank gistermorgen zitting op zyn verzoek acte heeft leend van het niet verschynen van luite nant-kolonel Harjono als getuige, v door de Rechtbank het bestaan vat officieel uitgereikte oproep om als getuige te verschynen heeft vastgesteld. Heden gemeenschappe lijke verklaring Naar aanleiding van het uitstel der be handeling van de rechtszaak in zake de aanslag op luit.-kol. Harjono, deelt de af deling voorlichting van het Indonesische Hoge Commissariaat nader mede, dat overste Harjono te allen tyde bereid is, getuigenis af te leggen. Over de oorzaak van het gerezen misverstand zal heden een gezamenlyke verklaring worden uit gegeven door het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken en het Indo nesische Hoge Commissariaat. De fiscus bedrogen? Directeur Dordtse sloperij in arrest De directeur van een scheepsslopery in Hendrik Ido Ambacht, ir Th. T.. is gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring te Dordrecht. Hy wordt van verdacht aanzientijke bedragen vc de fiscus verzwegen te hebben. De ministeries van Buitenlandse Zaken n van Justitie delen nL officieel mede d.d. 19 Augustus: „Het wordt betreurd, dat de persbe richten over de behandeling van de aan slag op de luitenant-kolonel Harjono ter terechtzitting van de Haagse rechtbank van hedenmorgen de indruk wekken, als of de rechtsgang is bemoeilyk door het niet verschijnen van de militaire attaché van het Indonesisch Hoge Commissariaat als getuige. Te dien aanzien kan worden medege deeld, dat de luitenant-kolonel Harjono ngevolge een desbetreffend verzoek, dat hem langs diplomatieke weg werd ge daan, zich bereid bad verklaard, op een, overleg met de griffie van de recht bank vastgesteld uur, te weten 14.00 uur, verschynen. In de loop van de morgen ontving het ministerie van Buitenlandse Zaken van de griffie de mededeling, dal de betreffende strafzaken waren terug ezen naar de instructie en dat de aanwezigheid van de luitenant-kolonel Harjono derhalve niet vereist was. waar van aan genoemde attaché mededeling werd gedaan. Uit het vorenstaande btijkt ,dat de militaire attaché aan de Nederlandse autoriteiten na overleg met de Indonesische regering volle medewerking heetf verleend en dat het uitstel van de behandeling in geen enkel verband kan staan met zijn niet ver schynen." Een verklaring van mr dr Maris De Officier van Justitie, mr dr J. C. Maris heeft gisteravond desgevraagd medegedeeld, dat luitenant-kolonel Har jono door hem tegen de aanvang der zit ting, dus om 10.40 uur, is opgeroepen als getuige voor de Rechtbank te i schynen, en dat in dit aanvangsuur geen wyziging is gebracht. Mr dr Maris klaarde, dat hem niets bekend was DAT het landbouwprysindèxcyfer in Juli evenals in Juni op 146 lag (voor ak kerbouwproducten een daling van 1.3 pet en voor veeteeltproducten een styging van 1.7 pet). DAT ook B. en W. van Dordt voorstel len geen koopavond in te stellen, overeen komstig het verzoek van de middenstand, doch tegen het advies van de K. v. K. in. DAT op 27 Aug. in Doetinchem de grootste nationale klompenbeurs van ons land wordt gehouden. DAT het 65ste schip van de KNSM, de Hathor (2800 ton), gisteren een succes volle proefvaart heeft gemaakt. DAT in de plaats van luit. t- z. vlieger lste klasse G. F. Venema tijdeiyk tot buitengewoon lid van de Raad voor de Luchtvaart is benoemd kap.-luit t z vlieger A J. de Bruyn van het vlieg veld Valkenburg. DAT men voor het eerst sinds vyf jaar op het vliegveld Woensdrecht weer kan leren zweefvliegen. DAT op het Plein 1944 in Nymegen het granieten monument voor de gevallen Nymeegse burgers en militairen is over gedragen ter vervanging van het gipsen noodmonument (ontwerp Jacques Maris). DAT voor de restauratie van de toren der 14e eeuwse Ned. Herv. kerk te Groenlo van rijkswege 50 pet subsidie zal worden verleend. DAT in de Nieuwe Maas te R'dam het stoffelyk overschot is gevonden van de 2J-j. Engelse stoker Sidney George Wil liams van het Britse schip Hollywood. DAT mr D. A. Delprat, oudste direc teur van de My Nederland, met het mo torschip Oranje uit Indonesië in A'dam w teruggekeerd. DAT de Eendracht (2600 ton), die op 12 Augustus in de Straat van Gibraltar aan de grond liep, volgende week geës corteerd door de sleepboot Walcheren naar Nederland koers zet. HET WEER IN EUROPA DAT vioe-admlraal jhr E. J. Holthe, voorzitter van het comité chefs van staven, is benoemd tot grootofficier in de Kroonorde van België. DAT Nederland een paviljoen var m2 (twee maal zo groot als v. j.) bezet op de vandaag geopende jaarbeurs in Turkye en met een recordinzending deelneemt aan de beurs in Stockholm, cie Zaterdag wordt geopend. DAT in Apeldoorn op 63-j. leeftyd ls overleden de verpleegster mej. J. Aleida Talma. dochter van wyien minister A. S Talma. DAT 3.000 man troepen, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen komen, gelegerd zullen worden in de militaire magazijnen te Rucphen (N.-B).. DAT de 24-j. Eindhovenaar A. P. K., die als hulpbesteller van de P.T.T. door vervalsing van postwissels f 5.000 heeft verduisterd, is gearresteerd. DAT Vrijdag by de 2e Instructie Cie van het Depot Kon. Marechaussee te Apeldoorn een ouderdag wordt gehouden. II zë if lii IE" S f I- 1 lx Stockholm Helsinki Edinburgh Kopenh ZUrich Genêve licht bew regen iw bew geh. bew regen^ windstil windstil W 1 NO f •VNO 4 Z n 2 19 2 16 0 19 18 1 17 36 24 0 23 0.5 Berlijn München Wenen onbew. geh. bew regen r.w bew WNW 2 O 2 Z 4 NNW 1 25 0 20 0.4 17 10 26 0.4 WEERBERICHT Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht feDe Bilt Wisselende bewol- W king met enkele verspreide buien. Matige en in het Wes- I ten en Noorden van het land Vfc tydelyke krachtige Noorde- wind. Weinig verande- in temperatuur (Opge maakt om 10 uur). HET antwoord, dat minister Wem men van Verkeer en Waterstaat gegeven heeft op de schriftetijke vragen van het Kamerlid Rip over de vlieg- feesten van de Ilsy, behoort nog wel even nader te worden bezien. Dat moet al daórom gebeuren, omdat dat ant woord toch wel erg onbevredigend ls. Het Friesch Dagblad is zelfs zover ge gaan, dit antwoord aan te duiden als „een staaltje van typisch Hollandse amb telijke achterlykheid". Volgens dit blad entkomt de minister alleen aan een na dere uitlegging op dit punt, doordat hy toch op het punt staat te verdwijnen Wy laten in het midden, of het ant woord van de minister typisch Hollands genoemd moet worden. Hier schynt een tegenstelling te worden gesuggereerd, die we niet helemaal redelyk achten. Maar onbevredigend is het ministeriële antwoord bepaald wèl. En we geven het het Friese blad volgaarne toe, dat juist te Leeuwarden de vliegfeesten, hoewel niet op Zondag gehouden, uitnemend zyn geslaagd. "pylT is trouwens onze grootste grief U tegen het ministeriële bescheid. De bewindsman poneert zonder meer, dat, gezien de propagandistische waarde voor de luchtvaart, demonstraties als deze bezwaartijk uitsluitend op werkdagen kunnen plaats hebben. Wy zyn geneigd hierop weer te ant woorden: Hoe apodictischer dit is ge steld, des te minder is het in staat ons te overtuigen. Wanneer de minister wer kelyk dit gevoelen is toegedaan (waar om daar ook aan te twijfelen?) dan had by. wetend hoe ernstige bedenkingen er in dit opzicht kunnen rijzen, toch in elk geval voor een gedegener motivering zorg moeten dragen. Hy is met zijn apodictische, maar niet overtuigende motivering op betreurenswaardige wijze ir gebreke gebleven. Dit laatste treft te meer, nu het in feite zeer wel mogetijk is gebleken, vliegfeesten te organiseren mét eerbie diging van de Zondag. Wordt er van hogerhand werkelyk zoveel prijs ge steld op een uitzonderlyk hoog bezoek, nóg hoger byvoorbeeld dan er reeds op s Zaterdagmiddag pleegt te zijn.^dan be hoort men aan deze vliegdemonstraties ook een behoor tij ke spreiding te geven. /"ONBEVREDIGEND is dit ministeriële antwoord. De bewindsman heeft het ook wel aan zichzelf te wyten, dat hy ru in het reeds geciteerde Friesch Dag blad moet lezen: „In elk geval hopen en verwachten wy, dat spoedig op zyn plaats een minister zal zitten, uit een sndér deel van ons land en van een ander beginsel, die niet meer zijn achter lijkheid op dit gebied zal demonstreren en niet meer met het verhaaltje komt, dat je dergelyke feesten op Zondag moet houden ter wille van het publiek". Na deze conclusie en gezien de waar- schynlyke bezetting van de minister zetel van Verkeer en Waterstaat in het nieuwe kabinet, lykt het ons niet uitge sloten, dat „ons in Holland" al volgend jaar de gelegenheid zal worden geboden te laten zien. dat de vliegfeesten best kunnen slagen, ook al valt de Zondag er buiten. Valse voorlichting DE doQr departementen van J-' Buitenlandse Zaken en Justitie itgegeven officiële verklaring over het -et verschynen van overste Harjono ais g-tuige voor de Haagse rechtbank, waar de overval op hem berecht werd, noopt ons tot het maken van een enkele op merking. In deze verklaring wordt immers de indruk gevestigd, alsof de persbenchten over de behandeling van de aanslag de indruk zouden wekken, dat de rechts gang is bemoeitijkt door he: niet ver schynen van genoemde heer als getuige. Nu zegt de verklaring: „Het uitstel van dè behandeling kan in geen enkel ver band staan met zyn niet versohijnen". We hebben ons, dat horend voor de radio en lezend achter onze schryftafel, toch wed even de ogen uitgewreven. Want het waren niet de kranten, die die indruk hebben gewekt, doch dat' was de behandeling voor de rechtbank zelf. Wat alle kranten unaniem schreven, was niet anders, dan een getrouw verslag van h->t werkelyk gebeurde. De heer Harjono is niet verschenen als getuige en als ge volg daarvan kon de rechtshandeling geen doorgang vinden. Trouwens, de officier van Justitie, mr Maris, heeft zich gehaast datzelfde te verklaren in een mededeling, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, ziet er naar uit, dat er aan de zijde Buitenlandse Zaken en Justitie enkele ernstige fouten zijn gemaakt. O f de heer Harjono is niet op de hoogte ge bracht van het juiste aanvangsuur van de zitting (wat ondenkbaar is, omdat hem een, ter zitting getoonde oproep, om ais getuige te verschynen. betekend is), óf de griffie is niet ingelicht over de onder handelingen tussen Buitenlandse Zaken en de heer Harjono. Het zou toch ten minste in het belang der gestoorde rechtshandeling geweest zyn, els de grif fier mededeling had kunnen doen van s heren Haxjono's voornemen, om twee uur te verschynen. Dat is n.et gebeurd De griffier wist van niets en de recht bank stond voor een vacuum. Zo ernstig, dat mr Frangois Pauwels moest vragen; „Wie garandeert ons, dat deze getuige op een ander tydstip wel ken verschynen?" Daarop antwoordde de president: „Dat is een vraag, die niemand kan beant woorden." Volgens de verklaring van Buitenlandse Zaken en Justitie zou de griffier in staat geweest zijn die vraag te beantwoorden. Immers zegt de ver klaring: „Er was afgesproken om twee uur." Nu die mededenng door de griffier niet werd gedaan, is het du.delyk, dat er iets mis is gegaan. Op Buitenlandse Zaken, of op het Hoge Commissariaat, of op de griffie (Justitie). Maar in géén geval by de kranten. <ke :n verkeerde indruk zouden hebben g wekt. wyzen deze verantwoordelykheid te enenmale en zeer nadrukkelijk af. gezichten gered moeten worden, de heer Harjono of van een der betrokken departementen: uitstekend Wy doen daar aan mee. Maar mot ten koste van ons zelfl ZON EN' MAAN Donderdag: zon 533—18.51; maan 631— 19-57 uur. Op 28 Aug. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1