We krijgen een huis en ik zal rnn vrouw eren aan een dienstbode Op jacht naar een „witte ziel" onder de kroesharigen in Kaapstad help> en Vliegdemonstraties op Zondag worden niet verboden Het leven in Tripoli 1060 Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COURSNT 2 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 19SJ Emigranten in Zuid-Afrika (Van onze correspondent in Zuid-Afrika) rrtOEN WIJ VIJF WEKEN gewoond hadden in een hotelkamer, kregen we ■«- plotseling een huis en daarmee had ons geluk het zenith bereikt. Wat wil een emigrantengezin meer? Ha! dit goede, dit gezegende Zuid- Afrika! Het schonk ons niet alleen zijn gastvrijheid en een bete broods, neen, de milde goedheid van dit land ging verder: het gaf ons een huis met een balcon en een badkamer en uitzicht ofl zee. In Holland hadden we, behalve warme verhalen over de zon en de mieliepap, óók ernstige ver klaringen gehoord over het woningtekort in het land onzer dromen. De deskundige heren van de emigratie hadden ons ronduit gezegd: in Zuid- Afrika hebben ze alles, letterlijk alles. Maar ze hebben er geen huizen. Nou ja, dat hindert niet, want je kunt er gerust in een tent wonen. Ik moet verklaren, dat mijn vrouw aan 'n touwtje wil hebben bij wtfze van enige bezwaren had tegen het tenten- luchtballon. Ze zeiden dat ik maar goed leven Waartegen ik, met historische moest zoeken en wensten me het beste, nauwkeurigheid, de stelling verdedigde Waar zoekt men een dienstbode? Ik dat excellente figuren als Abraham, kon toch moeilijk op straat aan alle don- Izaak en Jacob ten slotte hun hele leven in tenten hadden gewoond en desniette min tot gezegende ouderdom waren ge komen. Omdat dit argument haar on rust niet verminderde schreef ik, vele maanden voordat we in Amsterdam op de boot stapten, een brief naar een Kaap se dominee, teneinde uit deze bron te vernemen, of dat woningprobleem nou heus wel zó erg was. Zijn eerwaarde ant woordde: „Kom maar na Kaapstad, ons kan altijd 'n plan maak. Ek weet van niemand wat op die straat sit nie." Viermaal per dag in het bad TIYET deze brief als herderlijke troost op zak kwamen we met z'n drieën In Kaapstad aan: mijn vrouw, ons zoon tje en ik, die de aanstichter van de land verhuizing was en dus, als man en hoofd des gezins, dubbele verantwoording droeg. Ik heb in die eerste-weken, toen het zo warm was dat we viermaal per dag in het bad kropen en toen we geen ander vooruitzicht hadden dan de eerst komende vijftig jaren te moeten door brengen op hotelkamers, geleefd bij het woord van Paul Kruger, die (volgens de Nederlandse schoolboekjes) gezegd moet hebben, dat alles sou reg kom. Ik heb blaren op mijn voeten gelopen en bloed getranspireerd op jacht naar een huis. Ëen zwaar karwei. Want wij konden niet meer huur betalen dan 16 Pond per maand en alle huizen in Kaap stad en omgeving schenen plotseling als bjj toverslag 25 Pond te kosten. Na iedere vergeefse speurtocht door de war me oven van de stad moest ik opnieuw mijn vrouw vertellen, dat we moed moes ten houden, omdat Paul Kruger niet vergeefs gezegd had, dat allesBin- nen-een week noemde ze me Paul Kru ger. „Let op het kroeshaar" EN toen kregen we dan zomaar ineens dat huis. De huur was viermaal zo hoog als in Holland, maar daar stond tegenover dat de minister van Finan ciën hier véél goedkoper is dan zijn col lega in Nederland. En als ik inijn vrouw dan voorts nog voorrekende, dat we hier in plaats van dertig zakken brandstof maar vijf zakken per winter zouden ge bruiken, dan waren we het er opnieuw en voor de zoveelste keer hartelijk over eens, dat Zuid-Afrika een heerlijk land is. Bij een huis hooTt een dienstbode. Dat zelden alle Afrikaanse dames in koor, toen mijn vrouw in haar kin derlijke onschuld haar had ui teen- kere vrouwen vragen of ze lust hadden mijn schoenen te poetsen doen? Ja, ik was er nu wel aan begon- maar hoe kwam ik tot succes? Een politie-agent verwees me naar een bu- waar ik kon uitzoeken uit duizend sollicitanten. Ten minste, dat zei agent. Dat bureau scheen de beschikking te hebben over ganse volksstammen. Er was een vriendelijke ambtenaar, die eerst opschreef waar en wanneer ik ereld kwam en vervolgens vroeg of ik fabrikant was. Was ik géén fabri kant? Dat was jammer, want de meisjes hadden alleen nog belangstelling voor fabriekswerk. Zodra ik een fabriek had, mocht ik terugkomen. Sollicitanten ^ATERDAGS plaatsten we vertentie. „Net klein gezin zoekt beschaafd meisje. Goede behandeling, hoog loon", 's Morgens om negen uui stond er al een sollicitante in de gang: een mager kind met een zachte stem. Onmiskenbaar een blanke ziel. Maar ze •krabbelde onophoudelijk op haar hoofd, ;ens van achteren, dan weer van n. Ik kreeg er zelf jeuk van en ik dat mijn vrouw verbleekte. Met een vriendelijke groet en een shilling voor de moeite hebben we haar weer in de zonnige straat gezet. 's Middags kwam er een kolossale vrouw, rond aan alle kanten en met een opgewekte twinkeling in haar ogen. Helaas was ze omgeven door de pittige geur van alcoholische dran ken en ze wapperde met een ver kreukelde brief, die een getuigschrift uit het jaar 1943 bleek te zijn. Ik vroeg, of ze nog nieuwere papieren had, maar ze schudde mismoedig het hoofd. Ze had sinds 1943 nog al veel hinders gekregen, zei ze. 1YJEER vrouwen kwamen er die dag niet en ook niet die volgende dag of de dag daarna. Maar ik zei u toch al dat we voorspoedige immigranten zijn? de vierde dag gebeurde er mirakel. Een vriend van een kennis een nicht van de neef van een lid de Volksraad wist een kroezige juffrouw, die een betrekking zocht en dat moest een meid zijn, zoals er maar één op het continent rond liep. Eerlijk, zindelijk, Ijverig en beleefd en een kunstenaresse in de keuken. Als we haar wilden moesten we het maar zeggen. De volgende morgen kwam ze kennis maken. Blanke ziel in zwart omhulsel, het kón niet missen. Een meisje duizenden, een hulp zonder weerga, wonder der wonderen. Ze wou direct aan het werk, de ijver straalde uit haar ogen, haar vingers jeukten om aa pakken. En We voelden met een brok van ontroering in de keel dat we het beste van het beste kregen aangeboden op een presenteerblad. Ha! Zuid-Afrika was een goed, een gezegend land. Volgende keer vertel ik het wonder lijke vervolg. (Advertentie) EMIGRANTEN Voor Nw Zeeland de woningen opge bouwd te leveren. Verc'er speciale typen voor Canada en Australië. Voor tijdelijke huisvesting kan worden gezorgd. JARINO RODEN (Dr.] Minister Wemmers over Ilsy Voorschriften om stoornis van kerkdiensten te voorkomen, werden in acht genomen TTET IS TE BETREUREN, dat sommige kerkdiensten op Zondag 3 Aug. -IA ondanks de genomen voorzorgsmaatregelen hinder hebben onder vonden van de Internationale Luchtvaartshow Ypenburg (Ilsy)Niettemin kan gezegd worden, -dat het redelijke was gedaan om storing te voorkomen. Ook in de toekomst zal dit gebeuren. Het is echter uiterst bezwaarlijk demonstraties als de Ilsy uitsluitend op werkdagen te houden, aangezien zij een grote propagandistische waarde hebben en het van belang is zoveel mogelijk publiek te trekken". (Advertentie) De originele Vermouth uit Torino Fratelli Cora Dit heeft minister Wemmers geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Rip (A.-R.). Aan de toestemming tot het houden de Ilsy is een groot aantal bepalingen voorwaarden verbonden, hoofdzakelijk met het oog op de veiligheid, in de lucht op de grond. In verband met eer zwaarschrift van de Gereformeerde Kerk te Delft was bovendien nog de volgende voorwaarde opgenomen: „Op Zondag 3 Augustus dient de aan te wijzen z.g. demonstratiebaan zodanig ge kozen te worden, dat de vliegtuigen zovei mogelijk verwijderd blijven van bebouwde kommen, waar kerken zijn gevestigd. Overigens dienen de deelnemers aan de vertoning tevoren instructies te ontvan- Italiaanse Vermouth zoals ze zijn moetI gezet, dat ze dat huis nou eens lek ker ging soppen en boenen. O neen zeiden de Afrikaanse dames, dat moogt u zelf niet doen, dat std&t niet in Afrika. U moet een dienstbode nemen en bij voorkeur een naturel. Let op het kroeshaar. Die met kroeshaar zijn de besten! 's Avonds, in de vertrouwde omgeving van ons Hollandse bed, vroeg mijn vrouw: Moet ik nou heus zo'n zwarte Juffrouw nemen? Ik hoorde aan trilling in haar stem, dat ze er heime lijk angst voor had en dat ze met heim wee terug dacht aan haar blonde dienst' meisje in Holland. Wat doet 'n man in zo'n geval? Hu steekt een helpende hand uit en stort zich in problemen, waarvan hij omvang noch diepte peilt. Ik zei: Lieve vr~ we moeten ons aanpassen. Ik zal gen voor een zwarte hulp in de huis houding zorgen. Met van dat korte kroeshaar? vroeg ze nog, ln een laatste en typisch-vrou- welijke poging tot verzet. Ik zei: Ze zal een beetje aan de don kere kant zUn. maar onder een zwarte huid kan een blanke ziel wonen. Alles sal reg kom! DE volgende morgen ging ik op zoek naar een witte ziel. De mensen, die ik er naar vroeg, glimlachten, zoals men glimlacht tegen een kind dat de maan (Vervolg van pag. 1) "TjAT is ook geen wonder. In Tripoli alleen leven zeker nog twintigduizend Italianen en zij vormen de basis van de Arabische maatschappij. In feite kan men niet buiten hen. Als zij op zekere dag alle maal tegelijk zouden vertrekken zou er chaos ontstaan. Tripoli zou dan geen dok toren, geen aptothekers en geen verpleeg sters hebben om de zieken te verzorgen. Er zouden geen advocaten zij om voor het gerecht te pleiten en geen rechters om in de hogere gerechtshoven vonnis te wijzen. Contracten zouden niet afgesloten kunnen worden wegens gebrek aan notarissen. Bouwwerken zouden stilliggen omdat er geen ingenieurs, architecten, aannemers, electriciens, loodgieters, enz. zouden zijn. De garages zouden moeten sluiten we gens het ontbreken van monteurs. En op allerlei ander gebied zou men voor overkomelijke problemen komen te staan omdat al deze beroepen door Italianen uitgevoerd worden. Verder heeft de Liby- sche overheid nog driehonderd Italiaanse ambtenaren in dienst. En op het platte land zorgen nog twintigduizend Italianen voor het weinige (olijfolie, amandelen) dat Libye op agrarisch gebied kan expor teren. De oorzaak, dat er geen Libyers zijn om dit werk te doen is voor een groot deel de schuld van het Italiaanse kolo niale regiem, dat de ontwikkeling van het Libysche volk altijd zovèel mogelijk tegengehouden heeft. Er waren slechts weinig Libyers in staat om in het buiten land te gaan studeren met het gevolg, dat er niet meer dan zestien (van de ruim één millioen) Libyers met een academische graad waren toen het land verleden jaar zijn onafhankelijkheid verkreeg. Verdraagzaamheid De Nederlanders bij Indon. Hoge Commissariaat Naar aanleiding van de voorgenomen inkrimping van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag verneemt Aneta, dat het in de bedoeling ligt, werk zaamheden over te dragen aan de be trokken Indonesische departementen, de pensioenbetaling en comptabili- Maar deze werkzaamheden zullen ook voortaan in Den Haag verricht Bij de souvereiniteitsoverdracht n er 1200 Nederlanders "bij het H.C. in dienst, thans 600. Het is de bedoeling, dat alle leidende en representatieve functies ln handen van Indonesiërs komen, maar men verzekert, dat er vooi de Nederlanders geen reden tot ongerust heid is. gen om niet dan in uiterste noodzaak boven bebouwde kommen te vliegen. Bij een onderzoek is niet gebleken, dat aan deze voorwaarden niet is voldaan. Evenmin is daarbij aangetoond, dat op Zondagmiddag 3 Aug. tussen 5 uur er kwart over 5 boven de bebouwde kom men van Den Haag, Voorburg en Leid- schendam de wettelijk vastgestelde mini mum vlieghoogte van 400 meter is over treden, aldus minister Wemmers. Faroek als jurylid Nu Faroek geen koning meer is en op Capri uitrust van het regeren, peinzend levende van herinneringen, bereiken hem velerlei verzoeken. Zo heeft men de :-Koning gevraagd of hij het voorzitter schap op zich wil nemen van de jury, die op 19 Augustus te Napels „Miss Europa 1952" zal kiezen. Blijkbaar vindt men hem daarvoor bij uitstek geschikt. Prins Faroek heeft echter nog niet op het zoek geantwoord. ninkrijk Libye vormt) heeft men hen verboden zich er weer te vestigen. Tri- politanië heeft echter een veel lank moediger houding aangenomen. Als zij bereid zijn zich aan de wetten van het land te onderwerpen en zich van politieke activiteit onthouden (de meerderheid van hen is nog overtuigd fascist) heeft men geen bezwaar tegen hun aanwezig heid. De regering geeft openlijk toe, dat men hen zeker nu moeilijk kan missen. Een nieuwe wet opent voor hen zelfs de mogelijkheid om het Libysche staatsbur gerschap aan te vragen. Aan de andere kant bestaat er nu niet direct warme ge negenheid tussen Libyers en Italianen. Daarvoor is het koloniale regiem te dis criminerend en hard geweest. Sr waren allerlei restricties op de bewegingsvrij heid van Libyers. Zij moesten van spe ciale vervoermiddelen gebruik maken. Er was geen kans op invloedrijke posities in het bestuursapparaat. En het is niet voor niets, dat men de Piazza Italia nu omgedoopt heeft in Maidan Asciuhada wat Plein der Martelaren betekent. Er is echter een opvallende tendenz om het verleden te vergeten. Libyers spreken weinig over die tijd en ze ontkennen zelfs dikwijls het onterende karakter van het Italiaanse bestuur. Uiterlijk leeft men in harmonie met elkaar al bestaat er vooral onder de jongeren een zekere haat jegens de Italianen. Die komt echter niet naar buiten omdat de regering een politiek van verdraagzaamheid voorstaat. Het feit, dat Italië een gedeelte van de tekorten van de nieuwe staat voor zijn rekening neemt is natuurlijk niet vreemd aan deze houding. JO leeft Tripoli. En zo beheersen de Italianen ér 'het leven. De grootste importeurs zijn Italianen. De machtigste maat schappijen hebben een Italiaanse di rectie. Italianen hebben de belang rijkste onroerende goederen ii eigendom. Een internationaal hotel als Albergo Uaddan staat onder Ita liaanse leiding. Op het terras speelt het Italiaanse orkest van Nino Gatti. In het casino harken Italiaanse crou piers de fiches van de spelers naar zich toe. Restaurante Romagna is een van de beste eetgelegenheden in de stad en het is Italiaans van de eige naar tot de kaas over de spaghetti. De krant met de grootste oplaag is de Corriere di Tripoli. En Gino Bas- cetta serveert verreweg het beste ijs. Kansen in Zuid-Amerika Zwitserse modekoning gebruikt Ned. stol Ontwerper van inhuldigingskleed bezoekt ons land De 23-jarige Zwitserse modekoning Envin Dolder, wie in 1948 de eer te beurt viel het staatsiekleed voor de inhuldiging van Koningin Juliana te mogen ontt pen, is per vliegtuig uit Buenos Aires in ons land aangekomen. Hij is van plan over enige tijd in Zuid-Amerika mode shows te organiseren met door hem ont worpen modellen, waarvan de stoffen zijn vervaardigd door de Nederlandse textielindustrie. De jonge Zwitser is van mening, dat de motieven en kleuren van de japonstof, afkomstig van Nederlandse fabrieken, in geen enkel opzicht behoeven onder te doen voor die in Zuid-Amerika of zelfs in Parijs. Hij verwacht dan ook, dat de Nederlandse stoffen, vooral omdat de prijzen in vergelijking met andere lan den laag zijn, in Zuid-Amerika en spe ciaal in Brazilië, een behoorlijk afzet gebied zullen vinden. Erwin Dolder heeft 2M jaar in Argen tinië vertoefd en zal thans geruime tijd in ons land verblijven om contact op te nemen met Nederlandse fabrikanten. Strijd in Salzburg tussen tanks en Mozart In Salzburg is een Amerikaans-Oosten rijkse twist gaande over de onverenig baarheid van tanks en muziek. Het Ame rikaanse bezettingsleger in Oostenrijk, dat Salzburg zijn hoofdkwartier heeft, is plan aan de rand van de stad een oefenterrein voor tans aan te leggen. De stedelijke autoriteiten verzetten zich hiertegen, omdat zij van mening zijn, dat tanks en Mozart niet bij elkaar horen. Zij willen bij president Truman, die erebur- van Mozarts geboortestad is, protes teren. Verscheidene Amerikaanse officie- verkondigen als hun particuliere me ning, dat Oostenrijk „nog steeds bezet ge- bied is en dat de Salzburgers dankbaar moeten zijn dat er Amerikaanse tanks in het land zijn". Een officier verklaarde: „Als we de Russen toegestaan hadden enkele kilometers verder naar het Wes ten op te dringen, zou Salzburg als mu- ziekstad allang dood zijn". Thans is de toestand zo, dat de Russische troepen ongeveer 100 km ten Oosten van Salzburg zijn gelegerd. De Oostenrijkers m en niet zonder reden dat het touristenverkeer, samenhangende met de Festspiele, grote schade zou ondervinden de aanwezigheid van een oefenterrein r Amerikaanse tanks. Er zijn dit jaar toch al minder belangstellenden dan dere jaren, omdat het Amerikaanse leger hoofdkwartier zich zo sterk uitbreidt. We hebben dit vorige week zelf kunnen con stateren en vrezen inderdaad op een nog grotere terugloop van de toeristen bij de doorzetting van het Amerikaanse plan. Er zijn trouwens in dat deel van Oostenrijk nog plaatsen voldoende om een oefenter- aan te leggen en het plan, om dit vlak bij de vermaarde en oude muziek- stad te doen, getuigt niet van veel piëteit. (Advertentie) MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE Wilt Gij in 1953 slagen? lil ^an Z° spo*^'® mogelijk aan bi) 'HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) Vraagt ons prospectus Keuze uit tal ven opleidingen o.a. BOEKHOUDEN M.O. en 8. P. D. Cursusedres: Soesidijkerslreetweg 83 - Telefoon 5432 Minder buien, meer zonneschijn De hittegolf, die zich in de afgelopen week vna uit Frankrijk en Italië over een groot deel van Europa uitbreidde en Dinsdag ook in ons land binnen drong, loopt thans ten einde. Gelei delijk wordt zij naar het Oosten ver- drevenjdoor koelere luchtmassa's die langs de Zuidflank van een kleine depressie boven Engeland het con tinent van West-Europa binnendrong en op grote schaal tot onweders aan leiding gaven, meldt het K.N.M.I. in De Bilt. Ook in de depressiekern boven En geland kwamen zware onweersbuien voor. Deze depressie beweegt nu langzaam naar de Noordzee en wordt van het Westen uit gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. In verband hiermee is het u>aarsch(jn!ük dat de buienactiviteit morgen zal afnemen en er flinke perioden met zonneschijn zullen voorkomen. Grootste Ned. fabriek van aardappelmeel geopend De grootste aardappelmeelfabriek van ns land. en waarschijnlijk tevens van de hele wereld, is gisteren in Ter Apel- kanaal (Gr.) geopend. Het bedrijf kan 135.000 k 140.000 hl aardappelen per week verwerken. (Een hl fabrieksaardappelen is 61 kg). De nieuwe gebouwen zijn de plaats gekomen van de coöp. aardap pelmeelfabriek Musselkanaal, die tien maanden geleden grotendeels is uitge brand. Indrapoera komt morgen aan De Indrapoera van de Kon. Rott. Lloyd wordt morgenmiddag omstreeks zes in Rotterdam verwacht. De ontscheping geschiedt onmiddellijk na aankomst. De Weense taxic'hauffe zullen Maandag ln staking gaan uit pro test tegen de onmogelijke omstandig heden, waaronder z\j moeten werken. De Weense taxi's zijn 20 tot 30 jaar oud rijden gemiddeld één liter dure benzine op 5 km. Het lied der aethergolven .00 Grain. 10.30 „Met en zonder omslag". 11.00 Gram. AVRO: 12.00 Séml-klassieke mu ziek. 12.30 „Even afrekenen, Heren". 12.4< Krontjong ensemble. 1.00 Nieuws. 1.03 Amu sementsmuziek. 1.55 Boekbespreking. 2.16 Re- 7.35 Bijbellezing. AVRO: 8.00 Gev. muziek 9 00 „Het Slot klankbeeld kerkdienst. Gram. 12.35 Idem. 12.55 Zonnewijze] Nieuws. 1.10 Lunchconcert. 1.35 „De NCRV: 7 00 Gram 7 15 „Twee Koningen Oud-Israël: Saul en Jerobeam I". 7.30 Nleu en sport. KRO: 7 45 Actualiteiten. 7.52 Boek bespreking 8 05 De gei BBC, 330 m. 12.10 Crl ten. 1.00 Nieuws. 1.1 1.40 Gram. 2.00 Ou el 4.00 Gram. 4 20 T Voor de kinderen. 5 55 Weerbei 6.15 Causerie. 6.30 Kamerorkest en solist 745 Avonddienst. 8 25 Liefdadigheldsoproep 8.30 Hoorspel. 9.00 Nh 10.00 Voordracht. J" 11.0011.03 Nieuws. Engeland, BBC, 1500 en 247 m. 12.00 Ver- zoekprogramma. 1.00 Gev. prograj 5.00 Round I i Quiz. 5 30 Sport. 00 Gram. 6 30 Hoorspel mét muziek Nieuws en radiojournaal. 7.30 Gev muziei 8,30 Community Hymn singing. 9 00 Ge' programma Orgel. 12 10 Hoorspel. 1.00 Nieuws. 1.20 l „Ik denk het wel, vader!" hij, dat hij de zaak verkeerd aanpakte. Op „Zo. En schaam je je niet?" school heeft hij er zich steeds voor gewacht, te „Schamen? Och vader., nee, dèt niet." straffen in drift. Thuis deed hij dat ook nooit. „Dat niet? Voel jij niet, dat je gehandeld hebt, Hij had in elk geval tot morgen moeten wachten. Niemand heeft het zich als een jochie van zestien? Welke respectabele Met zo'n jongen te vernederen bereik je niets. Hij had moeten bedenken geen kind tegenover zich te hebben. Het kind Dick was zelden onge hoorzaam, de jongen volgzaam, maar deze jon geman heeft zelf een oordeel, zelf een wil. En de „Kijk me aan! Antwoord me! Handelt een man liefde is in het spel, die macht om welke vaak met fatsoen op deze wijze? Een academisch ge- vrij wat erger misdreven wordt. Als het maar - - - niet was, dat juist op de kerkeraad deze zaak hem *vas verteld. Die opmerking van Bloemers over een opziener.Die meneer mishaagt het, dat Gré en Carla wisselen blikken. Zouden die het misschien ook al weten? Gelukkig dat Joop en Boudy naar bed zijn. Een conflict in huis nooit eerder kwam het voor. Niemand heeft het zich ooit in het hoofd gehaald, iets te doen. waarvan jongeman van jouw leeftijd bewandelt zulke we- Hij had moeten bedenken geen kind tegenover hij wist dat vader het veroordelen zou. En nu. aon' Allien lafaard •uu Wot irind nir-ir «Jdari nnrrp- Dick, juist Dick. Als het Riet of Bram was... of zijzelf.. Waarom heeft zij haar verlangens niet ken het tafelkleed, bekendgemaakt en doorgezet? Zou dat erger A- zijn geweest, dan wat hij nu heeft gedaan? Boven stormt het. Vader is niet gewoon, zijn m stem uit te zetten, maar nu hoor je hem toch. Wat hij zegt, is niet te verstaan. Moeder zucht hoorbaar. De zusjes knipogen. Lien veegt zich het zweet van het voorhoofd. 't Wordt stiller nu. Alleen door scherp te luis teren hoort men iets. Dick bindt zich zeker in. Natuurlijk, ten opzichte van vader.. Hij zal moe ten beloven, met dat kind te breken. Als hij dat niet doet.. Vader zou in staat zijn, hem op te vormde?' sluiten. Precies hetzelfde heeft Harders zich voorgeno- Bréken zal de jongen met Helga Leeuwen- OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door hij niet nummer één worden kan, die zou graag een beetje dominee spelen. Dominee Ekkers zou radicaal onder hem komen te staan, als hij, Har ders, het niet verhinderde. En dan De Bruin. Beste kerel met zijn „je mag een ouwer niet aanrekenen, wat zijn kind misdoet." En dan ver- Tergend langzaam komt dit laatste, der: „ik wil wedden, dat meneer Harders er niet Het sarcasme striemt. eens wat van weet." Hij meende het goed en „Nou?" begreep niet, hoe die woorden griefden. - "Ik had het u behoren te zeggen, 't Spijt me, „Geloof je, dat het goed is, van dat meisje daai! Zóiets"te durven besteken. Zó" zijn vaders dat ik dit niet gedaan heb." te houden. Dick?'" „Te zéggen. Van vragen spreekt men niet meer, Die toon is vriendelijker. Dat ontwapent. „Waar- spottende ogen van Geertje Helmers toen hij haar als men volwassen is. Natuurlijk niet. Al handelt om zou het niet goed zijn, vader?" gisteravond op huisbezoek onderhield over haar men als een kwajongen, men meent toch een „Dat weet je wel. Je weet, hoe ik over ge- omgang met Jaap Vreeman. Wat heeft ze ook man te zijn." mengde huwelijken denk." gezegd? „Misschien gaat Jaap wel over. Een „Maar vader, ja, het spijt me, maar Helga, u „Ja, vader, maar als u wist, hoe Helga is, hoe jongen gaat eerder met een meisje mee dan een kent haar toch, u weet, wat het voor een meisje gelovig.. meisje met een jongen." Neen, een Helga Leeu- is en. „Ik geloof dat het een heel goed meisje is, Mnjnoi ---.ï «iof linht mwrooan no T.ppnw#>nrtaals „Ja?" maar geen meisje voor jou. „Nu ja, ik houd van haar. Ik had moeten „Maar als je toch gelovig bent.." Nu te kun- spreken, ik was het telkens van plan, ik vind nen zeggen, hoe dat geloof van Helga is, welke Helga'mocht'hij graag, 't Was een het ellendig, dat u het van anderen horen moest, kracht er van uitgaat, hoe het hem ophief. Nee, van zijn" beste leerlingen, een open eerlijk kind. maar verder heb ik mezelf niets te verwijten, dat kan Dick niet, in elk geval niet tot zijn vader. Als het niet om de kerk was, zou hij er niets Nog eens: ik houd van haar en zal nooit van „Ik neem graag aan, dat ze niet ongelovig is, ander houden. Dat is iets, waaraan gebod jongen! Maar ze heeft toch zeker nog met be- i in opspraak te brengen. Nu begrijpt hij de wendaal zal niet licht overgaan. De Leeuwendaals zijn even verknocht aan hun kerk als hij ai zijne Daar heeft hij tot op zekere hoogte peet voor op tegen hebben, maar „Je begrijpt zeker wel, wat ik je te zeggen of verbod niets veranderen kan. heb, is 't niet. Dick7" loofd, met je mee te gaan, hè?" Even is het stil. Harders overweegt Nu al weet „Dat heb ik haar niet gevraagd." spel. 3,20 Gram. 3,30 „Boulard e 1.15 Lied ei 2.00 Gram. 4.00, 4.30 en 5.30 Gram. 5.45 Spo 5.50 Symphonie-orkest en solist. 6.20 Grai 6.30 Godsdienstig halfuur. 7 00 Nieuws. 7. Italiaanse muziek. 9.30 Gram. 10.00 Nieuw :oekprogramma. 11.00 Nieuws. 11.05 —12 00 Dansi Brussel 484 1.10 Verzoekprogri lek. 1. 1.00 Nle Gram. 3.00 Groot Symphonie-orkest. 3.53 en 4 00 Gran 4 30 Dansi ziek. 6.00 uitzending. 7 45 Nieuws. 8 00 Phil. Orki MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 9.00 „Denk om de bocht" 9.15 Gram. VPRO: 10.00 „Voo: de oude dag" 10.05 Morgenwijding VARA 10.20 Voor de kleuters 10.40 Gram. 10.55 Vooi de zieken 11.40 Bariton en plano 12.00 Amu sementsmuziek 12.33 Voor het platteland 12 38 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 yoor de mid denstand 1.20 Orgel (1.30—1.45 Voor Jeugd) 2.00 Voor de vrouw 2.15 Planorecital 2.46 Gram. 3.00 Zestig minuten voor boven de zestig 4.00 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solisten 5.05 Voor de Jeugd 5.35 Lichte muziek 8.00 Nieuws 6.15 Gram. 6 30 Parle mentair overzicht 6 40 Voor de Jeugd 745 Gram. 8.00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Gev. programma 9.00 „De harp van ebbenhout", klankbeeld 9.30 Dansmuziek 10 00 Causerie 10.15 Concert 11.00 Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws ln Esperanto 11.20 Orgel 11.45—12.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Ndem 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Een woo |g 8 00 N|euws g 18 Gewijde i ken 0 O 30 Ge- (Intermezzo: reportage) 12.25 Voor boer tuinder 12.33 Orgelconcert 1.00 Nieuws 1.45 Gram. 2 00 Voor de Jeugd i z.ui Voor de ..00 Bijbelleztni Voor de kleuters 5.15 Gram. 5.30 Gitaar, recital 5.45 Regeringsuitzending: drs S. C Bakkenist: De lmporthandel in IndonesH 8.00 Nieuws 6.15 Gram. 6.25 „Voor de man nen ln grijs, groen en blauw" 6.30 Gram 7.15 „Mag de kerk zich met het vacantie- probleem bemoeien?" 7.30 Gram, 7.40 Radio krant 8.00 Nieuws 8.10 Vijf minuten 8.1! orgel 8.45 „Muzieklnstri Vocaal e 9.00 irablschi ramma 1.55 Sport 2.00 BBC Northern Or- hestra 3.00 Critleken 3.45 Lichte muziek 4.30 nterviews 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 15 Sport 6.20 Causerie 6.30 Concert 7 00 Gev. rogramma 7 30 Symphonie-orkest en plano .00 Nieuws 9.13 Hoorspel 10.45 Koorzang 1.00—11.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Sport 2.30 Dansmuziek 1.00 Sport 135 Gram 145 'oor de kleuters 2 00 BBC Northern Or- hestra 3 00 Sport 3.45 Amusementsmuziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4,30 Theaterorgel 5.00 Lichte muziek 5.30 Sport 6,35 Gram. 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7 30 Gev 1.00 Nieuw opera 2.03 Nieuws 2.30 Hoors muziek 5.02 Gram 6 30 Amerikaanse uitzen ding 7.01 Gram 7.58 Gram 8 02 Symphonle- kest. koren en solist 9 50 Gram. 11.45—12 00 ieuws. Brussel. 324 m. 11.43 Gram. 12 34 Voor de landbouwers 12.42 Gram 12.50 Koersen 12 55 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 3.15 Kamer orkest 400 Gram. 6.00 Nieuws 5.10 Amuse, menttmuzlek 6.00 Gram. 6.25 Kroniek 6.30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 40 Gram 8 00 Omroeporkest 8 30 Cartllonconcert 9 00 Gram. "45 Gev programma 10.00 Nieuws 10.15 Or el 10 55—11 00 Nieuws Brussel. 464 m. 12 05 Gram. 1.00 Nieuws ,10 Gram. 4.00 Amusementsorkest 4 23 Gram. 35 Amusementsorkest 5.00 Nieuws 5.15 )ram. 7.13 Nieuws 7 30 Symphonie-orkest 9.00 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Dansmuziek KerJc en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk ingenomen: naar Herkingeit cand. A. Boertje te Rotterdam. j dankt: voor Rotterdam—Kralin-! gen (vac.-G. A. Pott) W. L. Tukker te Delft. jroepen: bij de Presb. kerk in! Canada (standplaats Montreal) P. Miede- te Dwingeloo, die dit beroep ook Geref. Kerken angenomen: naar Hollandsche-, veld drs Joh. Verhave te Eist (Gld.). j Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) d a n k tvoor Voorburg J. H. v. d. Hoeven te Houwerzijl. Chr. Geref. Kerken ingenomen: naar Eemdljk cand. M. Vlietstra te Hoogeveen, die bedankte Gorinchem, De Krim, Meppel, Ede, Wildervarik, Ouderkerk a. d. Amstel, Doesburg, Rozenburg en Zaamslag. Geref. Gemeenten dankt: voor Den Haag A. Ver-| hagen te Kampen. Evang. Luth. Kerk r ie tal: te Leeuwarden J. Halle- te Pekela, J. J. F. Herrmann te Bo degraven en C. F. Nolte te Utrecht. Baptisten Gemeenten r o e p e nte Winschoten J. Rei» ling te Haulerwijk. Rechter noemt het loterij Wedstrijd met chocolade repen: J 300 boete De directeur G. van M. van een choco ladefabriek te Weesp is gisteren in Hil versum tot 300 boete veroordeeld we gens overtreding van de Loterijwet. In een advertentiecampagne was een prijs vraag uitgeschreven, waarin aan degens die de meeste omslagen van een bepaalde chocoladereep zou inleveren, als hoofd prijs een auto werd toegezegd. Noch de ambtenaar van het O.M., noch de kantonrechter, deelden de mening van de directeur dat het hier geen loterij, maar een wedstrijd betrof. Omdat nie- mand invloed kan uitoefenen op het ver zamelen van het grootste aantal omslagen de deelnemers geen overwegende in] vloed kunnen doen gelden niemand weet of hij Inderdaad het grootste aantr.l wikkels heeft ingezonden achtte d] kantonrechte* overtreding van de Loterij- wet bewezen. T\E naald van het komipas wijst naar het Noorden. Dat is een wijsheid die aan ieder kind bekend is. Nu moeten we dat ook weer niet al te letterlijk nemen, want wanneer we de plaats van de magnetische pool 1 nauwkeurig willen bepalen, blijkt er een aanzienlijke afwijking te zijn. Degeen, die* de juiste plaats van de magnetische Noordpool het eerst be paalde, was James Ross, die haar in Kink William Land in Canada vast- legde op 70° 5' N. Br. en 96° 43 W.L., dus op een afstJnd van ruim 2200 km van de Pool ver-.'ijderd. Het eigenaardige is echter, dat deze z g n. magnetische Noordpool hele- maal geen Noordpool, maar een Zuidpool is. Dit kunnen we heel ge makkelijk gewaar worden, door zelf een magneet te maken. Immers, wanneer we een breinaald ln één richting met een magneet bestrijken en we hangen haar vrij aan een draad op, draait zij haar positieve magne tische lading (ongeveer) naar het Noorden. Maar we weten ook, dat bij het magnetisme gelijke ladingen elkaar afstoten. Wanneer dus de brei- naald het positief geladen einde dat noordpool wordt genoemd naar het Noorden draait, betekent dit dus dat in "het Noorden zich géén positief magnetisme bevindt, want in. dat geval zou de positieve kant van de breinaald worden afgestoten en de andere kant opwijzen. Inderdaad bevindt zich ln het Noorden geen positief, maar een ne- gatief magnetisch veld, dus geen magnetische Noordpool, maar een magnetische Zuidpool. En omgekeerd 1 bevindt zioh bij de Zuidpool de mag- netisohe Noordpool. Het klinkt erg ingewikkeld, maar ln feite is het bij- i zonder eenvoudig. De plaats van de magnetische Noordpool (die dus bij de Zuidpool liigt) werd het eerst vastgesteld door Shackleton in 1909, op 72° 25' Z. Br. en 155° 16' O-L. De<ze plaats ligt dus ten Zuiden van Australië, op bijna 2000 kim afstand van de Zuidpool, en bevindt zioh niet recht tegenover haar Noordelijke tegenligger, zoals men had kunnen verwachten. Een andere merkwaardigheid van de magnetische polen is voorts, dat zij zich langzaam verplaatsen óm de werkelijke polen heen. Want, stelde James Ross de plaats van de magne tische Zuidpool vast op de Noord punt van King William Land, thans bevindt zij zich op het schiereiland Boothia Felix, eveneens in Canada, doch bijna 100 km verder naar het Oosten. De oorzaak van deze cirkel- gang der magnetische polen óm 1c astronomische polen, is onbekend en vormt een van de vele mysteries, waarvoor de wetenschap zich voort- I durend geplaatst ziet. Nu we het toch over mysteries heb ben, kunnen we er wel eens de aan dacht op vestigen, dat het leven van de gemiddelde mens korter duuri dan één cosmische dag. Dat lijkt wel erg kort. hè? Maar die tijdsduur valt toch nog wel mee. Daarover Maandag. (Nadrnk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 8