Plof en Plaf uitbundig in het vaderland ontvangen Nederlanders in Korea weer op weg naar het front EINDELIJK: DE VLIEGENFUIK Eenheid der kerken #t centrale thema op congres te Lund Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952 Onder claxongeloei en vreugdegehuii Het meest verwarmend was de thuiskomst ff^WEE MINUTEN later dan zij werden verwacht, zijn Johan Bodegraven A en Goos Kamphuis gisteravond van hun tien weken lange tocht door Europa in het vaderland teruggekeerd. Elf landen hebben ze op hun brom fiets doorkruist en in totaal 7700 kilometer afgelegd. In de loop der laatste weken zijn zij bekend geworden onder de minder charmante, maar alles zeggende namen Plof en Plaf. En dat die namen geen klanken zonder meer waren, bleek wel, toen zij gisteren de grens bij Hilversum naderden. Tien tellen goede vrienden van de twee trekkers stonden daar klaar om hen met claxon-geloei en vreugdegehuii welkom te heten. Ze kregen er de eerste van een hele massa bloemen. Rode, paarse en witte. Het oponthoud kon maar even duren. Want in de eerste plaats regende het, dat het goot en voorts wachtte in de studio van de N.C.R.V. een uitgelezen schare op het zwervende tweetal. De laatste klanken van het door Wes-lmaar gelukkig, dat het regende sel Dekker gespeelde ..Suikerbossie" wa- In een der stemmige studiozalen van ren amper verklonken, of claxon-gctoe- j de N.C.R.V. waren familie en vrienden ter kondigde ook daar aan, dat de twee nog enige tijd gezellig bijeen. Europa-kijkers naderden. I De directeur van de N.C.R.V., mr A. Door een grote poort, die voor de H. v. d. Veen sprak woorden van dank N.C.R.V.-studlotuIn was opgericht, wa- tot de beide brommers en de directeur ren zU binnengekomen, door een fraai van Hart Nibrig en Greeve, de heer M. versierde tuin en langs een vlag. die Flinterman, bood Goos en Johan alleen omdat zij zwaar van water wasde firma ieder een prachi'dge sigare'.ten- nlet uitbundig wapperde. j koker aan met inscriptie. Twee gebruinde kerels kon Gerard Hoek daarna in de juichende studio wel kom heten. Hij moest eerst nog wach ten op het muzikale welkom, da' Ves sel Dekker en de zijnen in de vorm van een ..Lang zullen ze leven" brach'en. Toen kon hij spreken over de duizen den in heel het land, die met de zwer vers meeleefden en gewaagde hij met dankbaarheid aan de behouden terug keer zonder een schram. Hij las een telegram voor. dat de hoofdredacteur van ons blad, dr. E. Diemer Goos Kamphuis zond, waarin gesproken werd' over de goede vers'and- houding rtusseh radio en pers, die uit deze tocht gebleken was. Er waren vele geschenken voor de twee, zelfs een pak oliebollen en bloe men uit Lissen en Sassenheim. Spraakwaterval Voor het vertellen van hun avontu ren had men de ,.spraakwaterval"-vorm gekozen. Tweemaal twee minuien spra ken Goos en Johan bij toerbeurt en elkaar in de rede vallend over hun wed er v, Heel Arnhem bouwde aan soos voor oudjes Gezellige zitjes en een zaal voor 600 personen Helemaal vrijwillig heeft de bevolking •an Arnhem zioh eensgezind imgespan- ïen voor de bouw van een moderne sociëteit voor ouden van dagen, die uniek in Nederland genoemd kan worden. Op hert Roermondplein is in nauwelijks maanden tijd een gebouw ontstaan, w van de waarde op rond f75 000 wordt gesohait. Er is een theaterzaal voor 600 personen en langs de Rijnkant zijn ge zellige zitjes in een keurig -tuin. Begin September zal de worden geopend, meldt het AD. Ambtenaren en werklieden van meentewerken hebben maanden 's avonds gemetseld, getimmerd en ge schilderd; fabrikanten en winkeliers schonken de inrichting en via bazars kwam hert nodige geld binnen. Ook de oudjes zelf staken de handen uit de mouwen. De vrouwen breiden en bor duurden goederen voor de bazars, som mige mannen maakten speelgoed of nut tige gebruiksvoorwerpen en weer ande ren hielpen daadwerkelijk bij de bouw. Hogere lonen voor werkloze hoofdarbeiders gevraagd De Raad van Vakcentralen heeft minis ter Joekes verzocht om hogere lonen voor werkloze hoofdarbeiders, werk gesteld zijn bij gemeentelijke objecten, aldus H.V.V. „Koje was niets voor ons 1" Liever in de voorste linies dan een saai sleurleven te leiden bij gevangenenkampen kamp de Nederlandse vlag te hijsen. Ik behoef niet te zeggen, dat wij allemaal even blij zijn Koje de rug te hebben toegekeerd en ons thans weer op Korea bevinden, waar wij binnenkort aan de gevechtsacties zullen deelnemen. Het eentonige leven op Koje is velen van ons te veel geweest. Aldus sprak luitenant-kolonel Christan, de commandant van het N.D.V.N., tijdens de korte plechtigheid van de opening van het nieuwe kamp achter het centrale front op Korea. kunstmatig meertje met kristalhelder water een bad nemen om ons het stof en het zweet van het lichaam te wassen. De thermometer wijst 42 graden binnen Afgevaardigden van honderd kerken uit vijf D continenten spreken er over E EENHEID DER KERKEN zal het centrale thema zijn op de derde wereldconferentie voor Geloof en Kerkorde, welke Zaterdag in Lund (Zuid-Zweden) geopend zal worden. De conferentie, bijeengeroepen door de Wereldraad van Kerken, zal ook spreken over de organisatorische in- oeging van de beweging bij het werk van de Wereldraad („Faith and Order" is ouder dan de Wereldraad). Zoals men weet, zullen acht Neder landse afgevaardigden naar Lund gaan. vele als het zou willen. De eerstvolgen de bijeenkomst van het dagelijks bestuur Men vergadert in drie secties, die zul len behandelen het kerkbegrip, de ere dienst en vragen in verband met de in tercommunie. „Hierbij komen vanzelf de centrale geschilpunten, zoals die tus- de onderscheiden kerken liggen, ter sprake", zei dr H. Berkhof, een der af gevaardigden, ons. „Bij deze gesprekken de eenheid van de kerken zal ook jjET is merkwaardig, dat de 65-jarige William Simunek uitt Cleveland de eerste ter wereld is, die op de gedachte komt vliegen door middel van een fuik te vangen. William had waarschijnlijk evenveel last van vliegen, als het genie, dat destijds de palingfuik uitvond, zin in aal. Zo wefd hij gedreven tot het vervaardigen van dit verdelgingsmiddel. Het systeem is eenvoudig. Het hart van de zaak is een bakje met enig, voor vliegen aan trekkelijk aas. Hebben ze daarvan gesnoept, dan vliegen ze op en komen in de fuik terecht, die hen onweerstaanbaar naar boven lokt. Zij belanden dan echter in een kooi en vallen daar ten prooi aan een verdelgingsmiddel, dat de heer Simunek hun met kwistige hand toedient. Vandaar de drie centimeter dikke laag stoffelijke vliegenresten op de bodemvan het apparaat. Mensen, even handig als de heer Simunek, maken het zelf! :j Inderdaad was iedereen opgelucht, n- dat het eentonige leven op Koje, dat niet i Goos Kamphuls kan geloven veel meer inhieid dan wachtlopen en verorberde Joh.n Bodeeraven m Italië (!oelloos rondhangen, achter de rug ia. bijkans zes en een halve kLometer^e Nederlanders zijn niet naar Korea jn onze tent. Vanmiddag gaan wij nog gekomen om er een sleur-leventje te I zwemmen, want binnenkort, misschien morgen, misschien over twee weken, zijn spaghetti. ■HP!.. In Venetië weigerden beiden 5000 lire j l2den!*Nu "liggen zijwi te betalen aan een echte gondelier, om-binnenkort een moegevochten bataljon da: dat honorarium ..bedenkelijk dicht |aan het front af te lossen, de honoraria bij de radio naderde" zoals j Johan Bodegraven zei. Maar mocht meni Lichtkogels beiden geloven, dan is die gondelier zo'n beetje de enige nlet-gastronomischeWij liggen een dertig kilometer achter uitspatting geweest, waaraan zij zich tehet centrale front, 's Avonds zien wij 'buien gingen. I boven de heuvels in de verte de hel- Niettemin: het meest verwarmende1 óere schiJn van lichtkogels. die het deel van de hele tocht vond Johan Bode-1 frontgebied verlichten en zwaar rommelt graven, de orvtvanest in Hilversum. .Het ihet geluid van exploderende artillene- n.n fcggj' jets granaten over de heuvels. Hier, waar tijdelijke kamp hebben, liggen het Azië belangrijker dan Europa V.S. versterkt luchtmacht in Korea De Amerikaanse luchtmacht, aldus verluidt officieel uit Washington, is be zig de Amerik. luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten te versterken met nieuwe toestellen tot een gevechtsklare reserve van niet minder dan 50 procent. De Amerik. luchtmacht in het Verre Oosten heeft, na aankomst van de 58 Thunderjets, die onlangs uit de V.S. naar Japan zijn gevlogen, een omvang van 20 groepen. Gespecialiseerd: 9 groepen jachtvliegtuigen, 3 groepen middenzware bommenwerpers, 2 groepen lichte bom menwerpers, 5 groepen toestellen voor troopentransport en 1 groep verken ningsvliegtuigen. Volgens de corr. van de „World Tele gram and Sun" was het merendeel dezer vliegtuigen, die nieuw naar het Verre Oosten gaan, oorsponkelijk bestemd voor West-Europa. Zulks op grond van het program voor wederzijdse beveiliging. Truman zou order hebben gegeven de leveringen aan West-Europa op te schorten, totdat de Amerik. luchtmacht in het Verre Osoten in staat is „iedere aanval van de snel groeiende luchtmacht van communistisch China" af te slaan. Hoewel er tot dusver geen vliegtuigen van de Amerik. luchtmacht uit Europa naar het Verre Oosten zijn gezonden, acht genoemde correspondent deze mogelijk heid geenszins uitgesloten. Straalmotor voor auto's De Austin Motor Company, een van d< grootste Britse automobielfabrieken^ heeft vandaag patent genomen op een straalmotor voor automobielen. De motor verkeert nog in een experi menteel stadium. Een tweede Britse automobielfabriek, Rootes, ontwerpt eveneens een straalmotor voor auto's. Arbeidsdienst voor 15.000 Oost-Duitsers Uitrustingspade, houweel en wapens De nieuwe Arbeidsdienst in Oost- Duitsland zal beginnen met drie brigades van ieder 5000 man. De jonge recruten zullen niet alleen met spade en houweel uitgerust zyn, maar ook met wapens, teneinde hen op te leiden totarbei der en soldaat". Zij worden in kampen ondergebracht. Het eerste kamp komt op 120 km ten Noorden van Berlijn. Na training worden velen ingeschakeld bij de fortenbouw langs de kust der Oost zee. Na zes maanden kunnen de recruten in aanmerking komen voor officier het volksdemocratische politiecorps. Stu denten, die weigerden te tekenen, onder vonden als „represaille", dat hun bewijs van inschrijving aan de universiteit geldig werd verklaard. Aldus het orgaan van de Amerikaanse Hoge Commissie, de „Neue Zeitung" in West-Berlijn. De Amerikaanse generaal-majoor Boatner, die een eind maakte ongeregeldheden op het eiland Koje, commandant der krijgsgevangenenkam pen cp het eiland, is benoemd tot plaats vervangend bevelhebber van het vierde Amerikaans: leger. wij nog in tenten; over enkele weken zullen wij nog slechts kleine bunkers hebben. De zelf in elkaar gezette tafel tjes en kastjes, de slaapzakken en al die andere geriefelijkheden, die wij hier be zitten, zullen wij moeten achterlaten, want aan het front is daar geen plaats Boven onze hoofden ronken onophou delijk vliegtuigen. Bommenwerpers met hun zware last explosieven, die wij straks met donderend geweld 'ijandelijkc stellingen uiteen zullen ho en spatten. Jagers. die vijandelijke -liegtuigen het zwijgen zullen opleggen, gieren met enorme snelheid op grote hoogte voort. Een helicoptère voert weerszijden van de romp twee „Stret chers" met gewonden naar een zieken huis ver achter de lijn. Vanmiddag gaan wij in een naburig Houding l.M.F. was te slap Prof. Weyer verlaat het Monetair Fonds Prof. G. A. Ph. Weyer. die vroeger directeur van de Escomptobank was en twee jaar geleden de positie aanvaardde van directeur-generaal van de Europese en Noordamerikaanse afdeling van Internationaal Monetair Fonds, heeft deze laatste functie neergelegd. Hij kon zich niet verenigen met de slappe en passieve houding van het fonds en aangezien zljr pogingen om hierin verbetering te bren gen vruchteloos bleven, achtte hij het beter heen te gaan, meldt De Tel. Mij De Schelde bouwt tanker van 20.000 ton De Mij De Schelde te Vlissingen heeft opdracht gekregen van de Phs van meren te Rotterdam, tot de bouw een tanker, groot 20 000 ton, in sai werking met de Rott. Droogdok-mij, die voor nog zo'n tanker opdracht heeft. het front. Aldus schrijft de le luit. oorlogscorrespondent J. Rups uit Europees Jeugdforum in Den Haag in October Honderden jongeren uit vele landen komen er jongeren uit Europe; in Den Haag vo ropees Jeugdforum houden, ingevolge besluit van het internationale be stuur der Europese Jeugdsampagne Er zullen problemen besproken worden, die enerzijds de jeugd interesseren en anderzijds in de sfeer van politieke dis cussies thuishoren. Men gaat uit van de huidige samen stelling van de Raad van Europa, zodat ach'tien jeugd vertegenwoordigers ko- n voor de grote landen, en zeven voor de kleinere landen zoals Nederland. Echter zouden ook Oostenrijk en Zwit serland worden sevraagd 'afgevaardigden te zenden, terwijl er verder vijf jonee- komen van internationale politieke organisaties en federalistische groepe- ;n. alsmede een jongere van de emigranten. Ook voor de verdeling binnen de na- 'ionale afvaardigingen wil men aan het Straatburgse voorbeeld vasthouden. Voor Nederland zouden dan deelnemen: twee jongeren uit de K.V.P., twee van de Nieuwe Koers (P.v.dA.), en van de Arjos. eén Chr. Historische en een van de V.V.D. Secretaris-generaal van het Jeugd forum is Georges Rencki, oprichter secretaris van de Interuniversitaire Federalistische Unie. Met de voorberei ding van technische aard is belas: de heer H. W. Pirang uit Voorburg, die ook een leidende functie had bij de voor bereiding van het in 1948 in Den Haag gehouden Congres van Europa. Premielening Rotterdam De trekking van de premie-lening Rot terdam geschiedt op 1 September ai uitbetaling op 1 December a.s. Drukte niet meer te verwerken Nieuwe Harwich-kade in Hoek van Holland Verandering van Berghoven ernstig overwogen Wanneer de plannen doorgaan, zal de oude houten aanlegsteiger van de Har- wich-lijn in Hoek van Holland worden vervangen door een betonnen, die enkele honderden meters langer is. In plaats van twee schepn zullen ér dan drie tegelijk ligplaats kunnen kiezen. Deze uitbreiding is nodig, omdat de stroom van reizigers steeds groter wordt. Verscheidene keren moest ee ntweëde nachtboot worden in gelegd. In verband met de ligging van de kan toren en de ruimten voor de douane kan de nieuwbouw, hét' best gebeuren in Wes telijke richting. Daarom hebben de be langhebbende maatschappijen, die tot de uitbreiding in principe hebben besloten, overwogen de loop van de Berghaven te te veranderen.. Dan zullen ook de be staande gebouwen tussen het station en de haven moeten verdwijnen. Hierbij zal met het oog op de bekostiging echter ook eht rijk een woordje meespreken. Blijkt de regering tegen de plannen geen bezwaar te hebben, dan zullen de werk zaamheden onmiddellijk beginnen. Men verwacht, dat het werk twee jaar zal Verbrandingsmotor zonder slagstoot Belangrijke vinding voor bromfietsindustrie De heer A. C. J. Achilles Altozn. 1e Pjjnacker deet ons mede, dat hij een nieuwe vinding heeft gedaan op het ge- van verbrandingsmotoren. Door ijziging in de aandrijving, bereikt door een totaal andere, lichte en sta biele constructie van de hoofdonder delen. geheel afwijkend van de tot ni toe gebruikelijke, wordt de z.g. slagstoot opgeheven. Hierdoor worden de trillin gen van de motor grotendeels opgehe ven. waardoor de slijtage vermindert en tevens een lichtere construc'ie van de motor en het bevestigingssysteem moge lijk gemaakt wordt. Volgens de heer Achilles, die te zijnen huize Vorst van Nepal trekt de macht aan zich Met raad van vijf adviseurs Koning Tribhoevan van Nepal heeft, zoals reeds in een deel onzer edities meld, alle macht aan zich getrokken. Zulks, nadat voor het eerst in de ge schiedenis. een niet-adellijke premier Koirala was afgetreden. Deze hoofd van de eerste constitutionele rege ring in Nepal. Hij leidde de revolutie van de Congrespartij tegen de feodale heeerschappij der Ranafamilie, die het premierschap erfelijk bezat en zowel ko ningshuis als volk overheerste. Volgens Reuter, heeft Koning Tribhoevan klaard, dat hij met vijf adviseurs regeren, totdat er een ministerraad kan- worden gevormd. Zij moeten helpen bij de voorbereiding van spoedige verkie zingen, de instelling van een onafhanke lijke rechtspraak, kortom het garanderen der fundamentele rechten. (Nepal, de ten N. van Voor Indië gelegen staat, beslaat een oppervlakte van 140.000 vierkante km. Ten Noorden grenst Nepal aan Tibet en in het Zuiden en Westen aan Brits Indië. De Noordelijke grens tegen Tibet wordt gevormd door het Himalaya ge bergte. Het heersende volk werd ge vormd door de Gurkha's, waarnaast stammen van Tartaarse oorsprong. Gurkha's belijden het Hindoeïsme, regeringsvorm is feitelijk vroeger altijd een militaire oligarchie geweest. - Red.) Is Hitier nu dood, ja of nee Oostenrijkse regeringsinstanties heb ben gisteren te Berchtesgaden verzocht om een verklaring van overlijden Adolf Hitler. De verklaring werd zocht van een Duits Hof. Een advocaat heef; om een uitspraak verzocht in deze kwesti op verzoek van een dien', dl op heldering wenst over de eigendoms rechten van een schilderij de schilder in zijn atelier, van Vermeer dat in Hitlers bezit is geweest. Wenen heeft gisteren de WARMSTE DAG sedert 1857 gehad; de temperatuur steeg tor 36 graden Celcius. i Artvprtenth Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd zenuwpijnen. néémt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mió- werkend proefmodel beschikt, is deze pjjnen vinding zeef belangrijk voor de brom- fietsindustrie, terwijl voor de automobiel-, industrie de mogelijkheden tot toepas-delen falen'Togal-mvert de De N.V. Cultuurmy A n i m Sand sing bij Dieselmotoren in lichte auto's j onschadelijk voor hart en maag. Bij apo- declareert 3% (6) pet dividend. I bestaat. Itheek en drogist 0.95, 2.40 15 tot Lien niet meer is, als voorheen. Hij verwaar- dat van hem gedacht! En hoe dom! Vader komt ..Die duizenden werklozen ken ik niet", heeft loost haar niet, is nog steeds de toegewijde, hulp- er toch achter en dan is het meteen uit. ze zonder aarzelen geantwoord, „maar ik ken jou. vaardige broer, gaat, zo vaak ze tijd heeft, met Ze bespiedt vaders gezicht. Zou hij nog niets Zou het misschien komen, omdat jij meende haar wandelen of fietsen, heeft oor en antwoord weten? Annie Mulder beweerde, dat heel Groen- wel een uitzonderingsgeval te zullen zijn? Je was voor haar, maar zijn diepste wezen ontsluit hij kerk er al van op de hoogte; was. Dat kan best erg knap, was ongewoon vroeg klaar, was bij haar niet meer. Hij vindt het onaangenaam, een waar zijn. De naaste familie wordt zoiets ge- de rede, had een goed voorkomen en ook nogal geheim voor haar te hebben, is niet vergeten, woonlijk niet het eerst gewaar. De Groenkerkers wat connecties. Het kan wel wezen, dat je daar- wat hij haar dienaangaande vroeger beloofde, zijn te veel op vader gesteld, dan dat ze hem op meer hebt vertrouwd dan op God. 't Is wel wil haar wel spreken van zijn meisje, neemt zo'n slaê in bet gezicht zouden gunnen. Zijn oud- mogelijk. dat je pas met heel je hart bent gaan zich telkens voor, dat te doen, doch komt er £te zoon met een meisje_ van een andere kerk! bidden, toen je zag, dat al die gunstige omstan- niet toe. digheden je niet hielpen en, toen je tot bidden kwam, kon het Uw-wil-geschiede er misschien te. nog niet van harte bij. In zo'n geval is bidden van geen waarde." (Jw wil geschiede! Hij kan dit nu zeggen, be halve als het om Helga gaat. Helga te moeten opgeven, lijkt hem erger dan de dood. Die muur, die kan er toch niet zijn met Gods wil. Dat in het oog houdend is het Uw- wil-geschiede nog zo moeilijk niet. Maar Dick weet. dat de val van de muur alleen nodig is, 1 OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel Lien houdt echter te veel van haar broer, om lang verstoord te blijven op hèm. Dick, altijd zo'n open eerlijke jongen.. Dat schepsel heeft hem natuurlijk overgehaald tot zwijgen. Misschien is het wicht wel jaloers op de genegenheid, die hij voof zijn tweelingzus koestert. Je hebt van dit vrouwspersonen, die zo algeheel een man in be zit willen nemen, dat ze hem zelfs aan zijn fa- Dicks omgang hoort, treft milie misgunnen. „Zal ik er zelf over beginnen tegen hem", raagt ze zich af. Als hij er toe te bewegen was, het uit te maken, hoefde vader er niet van te Wanneer Lien om hem met Helga te verbinden. Wie eerlijk het haar, als een bijna phsysieke pijn. Dick met tegenover zichzelf iS, heeft het niet gemakkelijk, een meisje! En dat hij het verzweeg! Dat hij zelfs zijn bidden niet. het verzweeg voor haar' Eenmaal-heette «het: Al vaker zoekt hij Helga. Ze geeft hem steun, als er ooit iets belangrijks gebeurt, krijg jij het weten. Vader zal niet gemakkelijk zijn. Zij zou Luisterend naar haar, lijkt alles zo eenvoudig, te horen, en dit allerbelangrijkste vertelde hij niet graag jn Dicks schoenen staan. Dan, Gelooft hij dan niet absoluut in Jezus Christus? haar niet. Immers ja? Maar dan gelooft hij toch ook elk woord, dat Jezus sprak? Wie een geloof bezit als besluit is gekomen, valt de slag Va der komt van de kerkeraadsvergadering, gunt zich nauwelijks de tijd, een kop thee te dnn- is Aan Liens door teleurstelling vergrauwde Ie- ^fBI jw,, M JJJ|J mosterdzaadje", kan een berg in zee wer- Ye?.gingL ^efde voorbij. Wat het is, lief te keni gebiedt Dick, hem te volgen naar de stu pen, dus ook een kerkmuur doen vallen. Als hy bebben- haeft enige jaren geleden geleerd en deerkamer. Even is er in de jongen iets var meent, dat zijn bidden niet goed is, moet hij daa™ver tot niemand gesproken. Maar als haar schrik, dan, met fier opgericht hoofd en gestrek- vragen om geloof. Dat is altijd goed en ten slot- .ta.™gi Saat. hii achter zijn vader aan. Nu is - te het ene nodige. Het geloof van Dick is heel teer en heel wan kel. Maar het is er. En met zekerheid weet hij, dat hel er vroeger nooit is geweest. schonken was, zou Dick de eerste zijn geweest, bij "Oën"toch' weer het medelijden. Zo'n jongen die ze er van verteld had. vijf en twintig is hij, maar hij zal daarboven Ze schrijft Dicks zwijgen aan de kerkmuur behandeld worden, als een van twaalf. Ze denkt toe. Had hij er haar over gesproken, zo zou ze terug aan die andere avond, bijna negen jaar hem haar medegevoel hebben betuigd, wat dan geleden, toen hij ook mee naar boven moest en er ook inderdaad zou hebben bestaan. Nu evenwel later van zei: „preken van je eigen vader val- Dick gaat zo geheel op in zijn nieuwe wereld, slaat meelij om in iets, wat veel op leedvermaak len altijd mee." Of dit óók meevallen zal? Ter dat hij niet merkt, hoe de oude aan het veran- lijkt. Ja-ja, de liefde maakt meneer stiekem. Hij sluiks kijkt ze naar moeder, Gré en Carla Moe deren is. Het ontgaat hem, dat zijn verhouding verlaagt zich tot geheime vrijerijtjes. Wie had ders gezicht staat bezorgd, maar ze zegt niets. Gram'. 11.45—i2 00 Ni Zaterdag openingszilfing sociologische en psy- der geschilpunten." izien van deze pro- ot vastomlijnde con- gclet worden op de chologische zijden Men hoopt ten aa: te komen 1 clusies. Ongeveer 230 afgevaardigden van 100 kerken uit vijf continenten Angli- Luthersen, presbyterianen, Oud- Katholieken, congregationalisten, Bap- Methodisten zullen in Lund komen. Buiten een speciale jeugddele- gatie van 20 man zullen vijftig theolo gische studenten uit Europa en over- landen zonder stemrecht de ple- zitting bijwonen. De Christelijke jeugd uit vele landen zal deelnemen internationale jeugdbijeenkomst die op Zondag 24 Augustus in Malmö ge houden wordt. Hongarije, het enige land van hel Sowjetblok dat een delegatie zal zen den, zal vertegenwoordigd worden door enige bisschoppen die opzien baarden door politieke redevoeringen te houden tijdens de bijeenkomst van de Lutherse Wereldfederatie te Hannover. Kopenhagen Het dagelijks bestuur van de Wereld raad van Kerken heeft zijn halfjaarlijkse bijeenkomst, die ditmaal in Nykoebing (Denemarken) plaats had, geëindigd met "»n dienst in de plaatselijke kerk. De assistent-secretaris-generaal vai raad, dr Leiper uit New York, gaf scherp omlijnde uiteenzetting van conflict tussen het communisme en Christendom. Hij betoogde, dat de wereld zich geplaatst ziet tegenover twee gewel dige wereldbeschouwingen. Het echter, voegde hij er aan toe, heeft drijvende kracht, die berust op autoriteit en eenvormigheid. Het Chris- endom heeft een dergelijke kracht niet :n heeft die ook niet nodig. Een tweede spreker was dr Mare Boegner, de president van de Franse Protestantse Raad. Hij noemde Afrika net kind van smarten van de Wereldraad legde de nadruk op de noodzaak de negers, die naar de nieuwe industrieën worden gelokt, er van te doordringen, dat geld niet alles is in dit leven. Dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad, deelde na afloop van de vergadering mede dat thans 156 kerken zijn aangesloten. Tot grote voldoening heeft het dagelijks be stuur geconstateerd dat het nog over tal van verbindingen achter het IJzeren Gordijn beschikt, ofschoon niet over zo- Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een UUsr gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjea. December tot 9 Januari Lucknow in India worden gehouden, >or het eerst dus buiten het Westen. Beroepingswerk Geref. Kerken Tweetal: te Oosterend (Fr.) cand. van Reenen te Soestdijk en cand. J. C. Baumfalk te Metslawier. epen; te Oosterend en te Ping- jum en Zurich cand. J. C. Baumfalk te Metslawier. Lioessens dr L. Ziel- huis te Arum. Geref. Gemeenten .en: te Corsica en te Sardis (Canada) F. Mallan te Bruinisse. Bedankt: voor Ottersville (Canada) C. Hegeman te Sioux Center (V.S.) Baptisten Gemeenten pen: te Winschoten J. Rei- ling te Haulerwijk. Doopsgezinden blijven tegen wapengeweld Onderlinge verschillen echter niet opgelost De Doopsgezinden hebben gisteren be vestigd dat zij tegen het gebruik van wapenen zijn om principiële redenen, maar zij zijn er niet in geslaagd de me ningsverschillen die sinds de 17e eeuw in hun midden bestaan, tot een oplossing te brengen, meldt Ass. Press uit Bazel, waar een wereldconferentie van Mennonieten is gehouden. Deze vijfde wereldassemblee stelde in een unaniem goedgekeurde verklaring vast dat wanneer door de mensen ver vaardigde wetten in tegenspraak zijn met Gods Woord, het Woord van God altijd gehoorzaamd moet worden. „Onze leef regels moeten gebaseerd zijn op het Woord Gods". De Canadese en Noordamerikaanse Doopsgezinden hebben vele tradities ge handhaafd, terwijl de Europese zich lang zamerhand aan de moderne tijd hebben aangepast. In Europa acht men het in militaire dienst treden, wanneer er geen oorlog is, toegestaan, terwijl in Noord- Amerika de Mennonieten alleen in civiele diensten hun plicht vervullen. Een Ame rikaanse voorganger, Emery Yutzy, klaarde gisteren: „De Europese Menno nieten verwaarlozen de leerstellingen die het verzet verbieden. Strijd moet op de knieën gewonnen worden en niet door geweld. We moeten veeleer bidden voor vijanden". Voor 1952—1953 is prof. mr Ch. J. J. M. Petit benoemd tot rector magnifi- de R.K. Universiteit te Nijme- Het lied der aethergolven ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram. 8.00 Nieuws 8 18 Gram 8 55 Voor de hulsvrouw 9,00 Gram. VPRO; 1Ó.0Ö „Tyde- "JfcuKseschakeld" 10 05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de continu bedrijven 11.35 Cello en piano 12.00 Gram. ..00 Nieuws 1,15 Gram. 1,30 Voor de jeugd 1.4a Gram, 2 00 Int. muziekconcours Gouda 2 50 Achterhoeks programma 3.15 Amateurs- "10 ..Van de 5.15 6.20 7.00 wieg tot het graf" 4.25 Residentie-^ Sport 5.30 Voor de jeugd 6.00 Nli Roemeense volksmuziek 6.40 Mannei Artistieke staalkaart VPRO: 7.30 „Passé, partout" 7.40 ..Het Oude Testament in deze eek" VARA: 8.00 Nieuws 9.15 Socialistisch progra 9.30 i 5.00 Voor Accordeonorkest en solist 10 05 Öndc pannen", hoorspel 10.25 Gram. 1050 Dl orgelmuziek 11.00 Nieuws 11 15—12 00 G Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws Gymnastiek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Mor gengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleu ters 10 15 Gram. 11.00 Voor de zieken Gram. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer Nieuws 1.20 Lunchconcert 1.55 Gram Boekbespreking 2.10 Gram 3.00 Kronlel letteren en kunsten 3,38 Gram 4.00 Om inheld van het Gregb- jeugd 6.00 Nieuws 6.15 «uuuiaiisu™ weekoverzicht 6.25 Lichte mu ziek 6.45 Buitenlandse correspondenties 7.00 Gram. 7.52 Actualiteiten 8.00 Nieuws 8 08 De gewone man zegt er 't zijne van 8.15 Licht baken 8.35 Gram. 0.00 Cabaret 9.30 Grai 10.30 Wij luiden de Zondag in 11.00 Nieu\ 11.15 Nieuws in Esperanto 11.22—12.00 Grai Engeland. BBC. 330 m. 1155 Gev. program ma 1,00 Nieuws 1.10 Gev. programma 155 Sport 2.00 Concert 2.30 Dansmuziek 3.15 Con cert 4.10 Hoorspel 5 00 Voor de kinderen 6 0C Nieuws 6 15 Sport 6 25 Gev. muziek 7.15 Inter, views 7.45 Causerie 8.00 ..Music Hall" 9.00 n.eor;,09ï'sN"™,rspe' ",s Engeland. BBC. 1500 cn 247 m. 12.10 Sport 12 30 Lichte muziek 12.55 Sport 1.45 Voor de kinderen 2.00_ Orgel 2 15 Sport 3 lf - .ichte muziek 10.45 Sport 1.56 Nieuws 11.59—12.05 Sport. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.34 Gratr Orgelrecital 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nii 7 40 Gram 7.45 Accordeon 8.00 Omroepoi 8.45 Accordeon 9.00 Lichte muziek 10.00 10.15 Verzoekprogramma 11.00 05—12.00 Gramofoonmuzlek. Nieu' Brussel. 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws 1 10 Verzoekprogramma 3 00 Gram. 4.30 Lich te muziek 5.00 Nieuws 5.15 Lichte muziek 40 Gram. 6.45 Trompet en piano 7.15 Nieu- 1-raiiKrijK. Nat. Progr. 249 en 347 m. 12 Gram. 100 Nieuws 120 Gram. 2 00 Nieut 2.12 Concert 3.35 Gram. 4.50 Kamermuzii - ltzending 1 p Geen Amerik. ambassadeur bij Vaticaan Truman heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de benoeming Ul een Amerikaanse ambassadeur bij ir het Vaticaan momenteel geen punt van overweging is. Het voorstel om een am- 11 bassadeur (generaal Mark Clark) bij het ,c Vaticaan te benoemen, ontmoette inder- ,u tijd ernstige tegenkanting van Protes- n tantse zijde in de V.S. 'a Gasturbineschip loopt Curagao binnen Volgens een bericht uit Willemstad is tr daar de tanker Auris van de Koninklijke jii Shell binnengelopen. Dit is volgens het es bericht het eerste en enige gasturbine- |a schip ter wereld. En deze voortstuwing rl luidt een nieuw tijdperk in voor de voortbeweging van schepen. el ^OALS we de vorige maal hébben gezien is de Bommi-vis door een wijziging in de voor- en achtervinnen, alsmede door het bezit van longen, in staat op het land te leven, gelijk de eerste de beste rentenier. Maar in nog sterker mate heeft een verwante soort zich aan het lieflijke landleven aangepast, n.l. de merkwaardige Ana- bas. Deze vis, die in India, Burma en Malakka wordt aangetroffen, is niet alleen in staat zch kruipende over het land voort te bewegen, maar hij kan ook met behulp van zijn vergroeide stekelige vinnen bomen beklimmen. Overeenkomstig dit vermogen wordt hij ook de klimbaars genoemd. We moeten ons natuurlijk niet voor stellen, dat de Anabas bomen beklimt met het gemak van een aap of een eekhoorntje, maar door zijn stekelige vinnen in het hout van de boom te haken en zich vervolgens met de staart opwaarts te drukken, weet hij zich in dit vreemde milieu toch aar dig te behelpen, al lijkt het op het eerste gezicht misschien wat stuntelig. Ook deze vis bezit longen, die zich in een ruimte ter weerszijde van de kop bevinden, zodat hij zich geduren de zyn tochten door het loof geen zor gen behoeft te maken over gebrek aan zuurstof. Het zou onjuist zijn de klimbaarzen te beschouwen als een tussenvorm fis sen vissen en landdieren. Integendeel, het dier is volkomen een vis, zij het dan dat het is uitgerust met organen, waardoor het in staat is op 't land en in bomen te verblijven. Dit moge aJs een tegenspraak klinken, maar er zijn nu eenmaal zovele zaken die voor ons gevoel een tegenstrijdigheid inhouden. Want daar zouden de meeste mensen bijvoorbeeld de magnetische noordpool zoeken? „Natuurlijk in de buurt van de Noordpool!" Ja, op het eerste gezicht lijkt dat heel aannemelijk maar bij nadere be schouwing blijkt hij toch in de buuri van de Zuidpool te liggen. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4