Jlieutec GTourattl De huisvrouw en de zeep Formateur Donker ziet na acht dagen een lichtend verschiet Na Lieftinck nu v. d. Kieft aan Financiën België beperkt de diensttijd tot 21 maanden Wist U Er op toezien DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 81441. - Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIOTIRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticl) It ghrbltvra «nyn htrt in legfjcnspoel* Drie en dertigste jaargang No 9507 Het eind in zicht (Van onze parlementaire redacteur) DE FORMATEUR mr Donker heeft gistermiddag nog eens weer prof. Beaufort ontvangen. Daarna heeft hij een bezoek gebracht aan prof. Beel op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Vervolgens heeft hij op het ministerie van Financiën voor een lang bezoek ontvangen de heer J. van de Kieft. De combinatie van deze berichten kan er op wijzen, dat de formateur nu aardig begint te komen bij de voltooiing van zijn kabinet. Zij houdt ook dit in, dat de formateur de steun van de K.V.P. heeft weten te verwerven of wellicht juister uitgedrukt: de wetenschap, dat de K.V.P. hem haar instemming niet zal onthouden. Het had immers voor de formateur weinig zin gehad, de heer Van de Kieft te ontmoeten, nadat hij uit de gesprek ken met de hoogleraren Beaufort en Beel de indruk had gekregen, dat de moei lijkheden met de K.V.P. voor voortzet ting van zijn bemoeiingen toch te groot waren. Maar dat betekent dan ook, dat de voornaamste problemen uit de weg zijn geruimd, de kwestie namelijk hoe tegenover de toekenning van Economi sche Zaken aan een A.R. het verlies voor de K.V.P. te compenseren. Het gesprek met de heer Van de Kieft, oud-lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., in welk lichaam hij vooral als haar financiële expert optrad, heeft de gedachte verdrongen, welke hier en daar gehoord werd, dat dr Drees wel eens op Financiën zou kunnen belanden. Aange zien, zoals we gisteren reeds schreven, niet valt aan te nemen, dat dr Drees van een ministerszetel zou afzien, ligt het nu weer meer voor de hand, dat deze mi nister-president zou worden, iets waar van de waarschijnlijkheid al meer door ons is gesteld. Prof. Beel wordt dan vice- minister-president en behoudt tevens Bin nenlandse Zaken. Hef Kabinet De verdeling zou dan worden: P.v.d.A.: minister-president (Drees), Financiën (Van de Kieft), Landbouw (Mansholt), Sociale Zaken (Suurhoff), Wederopbouw (In 't Veld)K.V.P.: Binnenlandse Zaken (Beel), Buitenlandse Zaken (Beaufort), Onderwijs, K. en W. (Rutten), Justitie en Het verkeer eiste weer zes mensenlevens Vijfmaal mét auto ongelukken Het wegverkeer heeft opnieuw een zes tal mensenlevens geëist, en wel bg on gelukken in Zeist, De Bilt. Kampen. Zie- rlkzee, Arnhem en Amsterdam. Op de Utrechtseweg te Zeist, bij de Sanatoriumlaan, reed gistermiddag een personenauto met zeven inzittenden in volle vaart tegen een truck met oplegger, toen de truck op de linkerweghelft kwam om een andere auto in te halen. De be stuurder van de personenauto, E. van En gelen uit Ede. werd gedood, vier mede inzittenden (E. J. Lagerwey en W. Minne uit Ede, A. V. de Haas uit Wageningen en J. v. d. Heuvel uit Bennekom) werden ernstig gewond. De 86-jarige fietser J. F. C. Sch. is bij het oversteken van de rijksweg in D e Bilt door een personenauto gegrepen en gedood. Terwijl de 37-jarige echtgenote van de Kamper chauffeur G. V. gistermiddag op de Frieseweg even buiten Kampen voor haar man uit fietste, werd zij ge grepen door de aanhangwagen van een bestelauto. Zij overleed ter plaatse. Een 16 meter lange vrachtauto met op legger kwam bij de Nobelpoort in Z i e- rikzee in aanrijding met een motor bakfiets. De bestuurder daarvan, de 34- jarige D. J. v. d. B. uit Zonnemaire, werd onder een wiel van da auto op slag ge dood. Op de Ernst Casimirlaan te Arnhem is de 52-j. colporteur H. Th. J. B. gisteren, toen hij op zijn bromfiets plotseling wilde oversteken, door een motorrijder aange reden en vrijwel op slag gedood. Gisteren greep een plotseling uitwij kende kolenauto op de hoek van de Lin- naeusstraat en de Pretoriusstraat te Am sterdam de 51-jarige wielrijdster A. W. Bakker uit de Transvaalstraat. Enkele uren later is zij overleden. Gistermiddag is op het spoorwegempla cement van de veiling te Goes de 19- jarige C. de Putter uit Hoedekenskerke tussen een goederenwagen en een stoot- blok bekneld geraakt en later op de dag overleden. P.B.O. Voor de laatste zetel wordt ge noemd de heer De Bruijn van de K.A.B. ook wel de heer H. Jansen, secretaris de Sociaal-Economische Raad. Het departement van Justitie is nog1 een vraagteken, maar het is zeer wel mo gelijk dat de formateur daarvoor telepho- nisch reeds iemand bereid heeft gevon den, dan wel door de bemiddeling van de heer Beaufort. Voorts van de C.H.U.: Oorlog (Staf) en Overzeese Rijksdelen (Kernkamp) en van de A.R.: Economi sche Zaken (Zijlstra) en Verkeer en Wa terstaat (Algera). Er schuilt in het bovenstaande overi gens nog wel de nodige onzekerheid en het donker zal eerst verdwijnen, wan neer formateur Donker zijn kabinet bekend zal maken om vervolgens naar het zich laat aanzien zelf nog meer in het donker terug te treden. Daar is b.v. de vraag, of er op Buiten landse Zaken nog een tweede man komt. Mannen uit de K.VJP. worden hiervoor wel genoemd. Zo b.v. mr J. M. A. H. Luns, vooraanstaande man in onze ver tegenwoordiging bij de V.N., of mr P. Ursone uit Indonesië, of ir G. C. Stuyt, hoofd van de directie West-Europese sa menwerking van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Een vraag is ook, of naast de minister van Financiën, als hoedanig thans dus de heer Van de Kieft wordt genoemd, de heer Hofstra staatssecretaris zal wor den. Een bezwaar behoeft nog niet te zijn, dat de Accountancy (beide heren komen uit de wereld der accountants) dan wel sterk aanwezig is. Vermelding verdient voorts, dat de K.V.P.-fractie vanmiddag bijeenkomt. Daar zal, dunkt ons, de eigenlijke beslis sing van de steun van deze zijde aan het kabinet moeten vallen. Een aanwijzing overigens weer, dat de formateur thans belangrijke vorderingen heeft gemaakt. De beslissing van de K.V.P. over deze steun behoeft intussen nog geenszins in te houden, dat voor haar dit kabinet dan, in stede van extra-parlementair, parle mentair zou worden. Naar het schijnt is het dat tot dusver alleen voor de P.v.dA., waarmede de formateur immers nogal veelvuldig overleg heeft gepleegd, zozeer zelfs dat het hier en daar be vreemding heeft gewekt. Lid der grot-expeditie brak ruggegraat Eén der leden van de expeditie-Cosijns, de expeditie van Franse, Belgische en Britse geleerden, die de grot Pierre Sint Martin in de Pyreneeën is afgedaald, heeft een zeer ernstige val gemaakt. Het verblijf onder de grond bezorgde onderzoeker Loubens de „grottenziekte" en zijn makkers besloten hem naar boven te takelen voor geneeskundige behan deling. Plotseling brak de kabelLoubens stortte eerst 10 meter omlaag, kwam op een rotsblok terecht en stortte hierna, van rots op rots smakkend, op de bodem van de grot. De man brak zijn rugge graat, doch bleef in leven. Aan Grieks-Bulgaarse grens nieuw vuurgevecht een communiqué van de Griekse generale staf wordt verklaard, dat gis teren Bulgaren opnieuw he: vuur open de op een Griekse patrouille, welk vuur door de Grieken beantwoord werd. De V.N.-conrmissie begaf zich terstond naar het berggebied, waar zich het incident voordeed, aldus AH. Aan Reuter ont lenen wg, dat Bulgaren een Griekse patrouille beschoten op de helling van de berg Beles in Centraal Macedonië. Er worden twee Griekse militairen ver mist. Zoals bekend, zijn in het grensge bied de laatste dagen schoten gewisseld, naar aanleiding van het omstreden ei land Gamma. 0NDANKS mr Donkers stelling, dat men een broedende kip niet moet storen, wagen deze fotografen het er maar eens op. Te weinig zag hun Hun overmoed werd echter rijkelijk beloond. Zij waren getuige van het uitkomen van een gewichtig ei, n.L dot voor Financiën. In de heer Van de Kieft speurden zij een nieuwe minister. En nu. stappen wij ijlings van het beeld der broedende kip af Want om van de broedsels te spreken als van kuikens gaat ons eerlijk gezegd wat te ver. Ned. student werd bij Oostzone gepakt Volgens berichten van de Westduitse politie werd de Nederlandse student G. Schmidt gisteren bij Wurmberschanze ge arresteerd door de Oostduitse Volks- politie, toen hij zich over de zonegrens had begeven om zich door vrienden te laten fotograferen. Gisteravond is hij echter weer vrijgelaten en naar West- Duitsland teruggezonden. Wereldrecord pijproken voor dames Mevrouw Mikele Shook, een 45-jarige Amerikaanse pijprookster, heeft het we reldrecord pijproken voor dames op haar gebracht. Zij slaagde er in, 3.3 gram tabak gedurende 47 minuten en 5 seconden brandende te houden. Opa Klijzing, de Nederlandse pij.p- crack, hield indertijd dezelfde hoeveel heid tabak 84 minuten en 29 seconden brandend. Voorschot fondspremie wellicht omhoog Premie zelf blijft gelijk Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid overweegt, de prijs van de couponboekjes voor de verplichte ziekenfondsverzekering met uitzondering het huispersoneel te verhogen met 25 pet, meldt De Tel. Het bedrag dat werkgevers couponboekje betalen is een voorschot op de ziekenfondspremie. Later ontvangt de werkgever een premienota en bij de betaling daarvan wordt tevens schot verrekend. Wordt de prijs van de couponboekjes verhoogd, dan zullen de werkgevi totaal dus niet meer dan thans betalen. Wel wordt dan de voorschotpremie hoogd, zodat de overwogen maatregel verzwaring zou betekenen van de liquidi teitspositie. Beging een stroper de moord op familie Drummond? Opnieuw heeft het onderzoek in de moordzaak-Drummond een verrassende wending genomen! Eén der commissaris- n het speuren naar het motief en de dader, Harzig, verklaarde gisteravond, dat de politie thans een spoor volgt, dat waarschijnlijk tot aanhouding van de dader zal leiden. „Deze getuige", aldus commissaris Harzig, „is van on schatbare waarde voor het onderzoek. Meer kan ik voorlopig niet zeggen, daar dit de nasporingen mogelijk ongunstig zal beïnvloeden...." Er werd gesproken een stroper, die bij zijn gang door het gebied van de moord, op de familie Drummond zou zijn gestoten en in schrik de gruwelijke misdaad heeft begaan. Tot dusverre heeft de Franse politie in 8 dagen tijds zeventig personen onder vraagd en bij het onderzoek ruim 3.000 km langs kronkelende alpenpaden afge legd, op zoek naar aanwijzingen. „Vliegende dagschotels" heeft deze Amsterdamse hotelhouder op zijn menu staan. Als het voor de gasten maar niet even onverteerbare kost is als de vliegende schotels voor de Amerikaanse, luchtvaartautoriteiten. N.A.T.O.-verplichtingen ia de knel Dif voorlopig regeringsbesluit maakt slechte indruk in Engeland en Amerika "DELGIË HEEFT BESLOTEN, de diensttijd van 24 maanden tijdelijk te -L* verkorten tot 21 maanden. Zulks in afwachting van een eventuele gelijkschakeling van de militaire diensttijd in de West-Europese landen, die deel uitmaken van de N.A.T.O.-organisatie. De dienstplichtigen, die thans 18 maanden onder de wapenen zijn, moeten echter nog deelnemen aan de grote manoeuvres. vermindering van de diensttijd ge- Maar ruim 10.0GO Belgische militairen zullen in October „afzwaaien", tengevolge van dit besluit, genomen door de rege ring, en hetwelk gemotiveerd wordt met de overweging, dat België zijn di< plichtigen niet langer wil laten dienen dan in Nederland. Hoogstwaarschijnlijk z-1 België nu de Noord-Atlantische Ver- diragsorganisatie moeten meedelen, niet in staat te zijn, de defensieverplichtingen na te komen. In Belgische defensiekringen wordt er de nadruk op gelegd, dat de „leemten" tengevolge van het met groot verlof zen den van de dienstplichtigen, na eer oefentijd van 21 maanden, zullen worden aangevuld. In een officieel communiqué stelt de regering het navolgende Zij wijkt niet af van de wet van 23 Maart 1951 en blijft dus de duur van de dienst tijd, in principe, 24 maanden. Maar slechts tot een definitieve beslissing genomen binnen het kader van de Euro pese Defensiegemeenschap, waarbij duur van de diensttijd voor alle landen gelijk zal zijn. De regering, gebruik makend van artikel. 2 van bedoelde heeft echter besloten de dienstplichtigen, die thans onder de wapenen zijn, n maanden met groot verlof te zenden. Minister Jean van Houtte deelde aa pers mede, dat men zich hierbij heeft ge baseerd op de duur van de militaire dienstplicht in Nederland. Volgens het NATO-program beschikt België thans over een pantserdivisie een infanteriedivisie, beide op volle sterkte, en een infanteriedivisie, waarvan 7^ procent van het personeel volledig ii opgeleid. In België heerst grote verdeeld heid over de kwestie van de diensttijd tussen de regering en de socialistische oppositie. De socialisten beweren, dat een dienstplicht van 18 maanden voldoende is voor België, om aan zijn NATO-ver- plichtingen te voldoen. Men zal zich her inneren, dat zij tot aotie aanspoorden en stakingen uitlokten. Men verheelt zich in politieke en militaire kringen te Brussel niet, dat het genomen besluit een slechte in druk zal maken in Amerika. „La Li bre Belgique" is van oordeel, dat de A dverter ten aardige brochura met waardevolle OrZltjs foto-adviezen Vraag er Uw fotohandelaar om I volgen zal hebben op internationaal gebied. Te Londen, aldus Reuter, werd het Belgische nieuws met onge noegen ontvangen. Uiteraard kan deze Belgische maatregel van grote invloed zijn op de, door West Duits land, nog te nemen besluiten. Met ingang van morgen Groot verlof na twee jaar dienst Met ingang van morgen wordt groot verlof verleend aan alle dienstplichtigen van land- en luchtmacht, ongeacht rang of functie, die op deze datum in totaal 24 maanden of langer werkelijke dienst voor eerste oefening hebben volbracht. Dit is bepaald in een ministeriële be schikking. die gisteravond bij legerorder is bekendgemaakt. Deze regeling geldt niet voor dienstplichtigen die buiten Europa dienen of die ten gevolge var desertie, gevangenisstraf, militaire hech tenis. streng arrest of verblijf in de straf- of tuchtklasse, meer dan 90 dagen niet aan de troependienst hebben deelge- De commandant kan hun die zulks wensen, voor hoogstens vier weken r Augustus toestemming geven in werke lijke dienst te blijven, met behoud het recht op kostwinnersvergoeding. Wie nóg langer in dienst wil blijven, moet dat direct aan de minister verzoeken; dan zal echter geen kostwinnersvergoeding worden gegeven voor de periode na d vier weken. Slapte in de bedrijven: ontslag en wachtgeld Nadat bij de vloeren- en deurenfabriek van Bruynzeel te Zaandam reeds eerder honderd man ontslagen waren, zijn thans ongeveer even groot aantal perso neelsleden in de fineerfabriek op wacht geld geplaatst, wegens slapte in het be drijf. Een kortere werkweek wordt ingevoerd bij de N.V. Evenblij te Koog aan de Zaan; daardoor kan ontslag worden voorkomen Bij de Globe-machinefabrieken te En schede zijn wegens bedrijfsslapte twintig map ontslagen. Korea-vrijwilligers Zaterdag al thuis In tegenstelling met vroegere officiële berichten wordt thans gemeld dat het troepenschip met Nederlandse militai ren. die voor het merendeel op 21 Juli 1951 naar Korea vertrokken, niet Zon dag maar reeds Zaterdag a.s. in Rotter dam zal aankomen. De ontscheping begint Zaterdagmorgen om half elf. Orders van 18% millioen Enorme Nederl. zuiger voor Suez-kanaal De Suez Kanaal Maatschappij heeft ii Nederland een order geplaatst voor eei baggermachine ter waarde van ruim 7^ millioen gulden. Verder bestelde deze maatschappij in ons land ook sleepboten jen bijzonder type en een zelfvarende drijvende kraan ter waarde v 11 millioen gulden. De baggermachine is een zg. cutterzui- :r, een turbo-electrisch gedreven schip, i zal een vermogen hebben van over de 4000 pk. Het is bestemd voor het uit diepen van het Suezkanaal. Deze machine wordt de grootste cutterzuiger, tot nu toe in Europa gebouwd. De orders werden geplaatst bij de IH.C. Holland, Den Haag, de exportorganisatie van zes scheepswerven. De Biduk wacht in Lissabon Bemanning zeeziek en 't schip kan niet verder Het in Nederland gebouwde s.s. Biduk, dat bestemd is voor de Indonesische rege ring en op 6 Augustus j.l. van Rotterdam naar Indonesië vertrok, is Dinsdag de haven van Lissabon-moeten binnenlopen. Een groot deel van de Indonesische be manning. die niet gewend is op de grote vaart, heeft dermate met zeeziekte te kampen, dat er voorzieningen worden getroffen. De Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft vervangers naar Lissabon gezonden de taak van de zeezieken, die wel boord blijven maar niet in staat zijn hun werk te doen, over te nemen. Zodra de vervangers, ervaren Indonesiërs, te Lis sabon zijn aangekomen, zal de Biduk zijn reis vervolgen. Het „dienen" in Europa Op de vergadering der landen Europese Defensie Gemeenschap (Frank rijk. West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg- en Nederland) in Parijs b men niet tot overeenstemming kunnen komen betreffende een uniforme dienst plicht Het Belgische voorstel om d« diensttijd op 2 jaar te stellen voor alle leden van de E.D G. werd door Frank rijk. Italië, Luxemburg en Nederland DAT de gemeenteraad van Best (N. Br.) het ereburgerschap heeft aangebo- Arnold P. Nossek, dir. van de Ned. Batafabriek aldaar. DAT voor het eerst na de oorlog in Purmerend een eierveiling is gehouden (aanvoer: 60 000 eenden- en 40.000 kip peneieren). DAT de 50-j. Gijs Lichtendahl uit Harlingen, die in overspannen toestand het huis heeft verlaten, sinds 31 Juli wordt vermist, evenals de 15-j. Anna Maria Stalman, die vermoedelijk in ge zelschap was van de wellicht psychisch gestoorde 27-j. Wilhelm Brauers. DAT Prinses Sybilla van Zweden op 18 October in Vlissingen het nieuwe passagiersschip (22.000 ton) voor de I Zweden-Amerikalijn te water zal laten. DAT de K.N.A.C. op 30 October in het Kurhaus te Scheveningen haar tiende wegverkeersdag zal houden. DAT i.v.m. het drama te Someren aan alle automobilisten, die op 4 Augustus tussen 21.30 en 22.00 uur op de Kanaal dijk te Someren tussen sluis 9 en 10 ge parkeerd stonden of daar passeerden, wordt verzocht zich te melden bij de politie (.Tel. K 4937—210). DAT de tentoonstelling Culinaria en oe kookwedstrijd voor huisvrouwen, die r. October te A'dam zouden worden ge houden, niet doorgaan, daar men de waarborgsom niet bijeen kon brengen DAT aan de Paus een aantal gramo- foonplaten van Kerstliederen, gezongen door de Mastreechter Staar, zal worden aangeboden. DAT de Bredase middenstand van 18 l/m 21 Augustus een braderie houdt, die l.g.v. de stadsfeesten is omgedoopt tot orangerie. DAT Truus van der Groef in A'dam gisteren een briefkaart heeft ontvangen, die reeds op 31 Mei 1940 door Hans Schoon, Floresstraat 11 te Dordrecht, was verzonden. DAT het actiecomité van A.V.R.O.- leden begin September in Utrecht zal vergaderen met de gewestelijke comité's die reeds in vele plaatsen zijn opgericht. DAT een 58-j. huisschilder, die gister morgen in Assen wegens landloperg werd aangehouden, reeds 's middags van cle politierechter 1 dag hechtenis en 20 maanden rijkswerkinrichting kreeg. DAT in het douanegebied Kerkrade weer een Duitse motorrijder, die koffie smokkelde, is gearresteerd terwijl een Belgische auto en 50 kg koffie in beslag werden genomen. DAT de 32-j. Roemeen S. A., die met een Ned. vrouw illegaal ons land was binnengekomen. in Maastricht is ge arresteerd en over de Belgische grens irworpen- België was momenteel het enige land in de E-D.G. dat een diensttijd van 2 jaar kende. Als wij de grafiek bezien, dan consta teren wij dat er inderdaad grote ver schillen bestaan. Portugal en Engeland bezitten ook een diensttijd van 2 jaar, daarmede staan zij dus gelijk met de Ver. Staten, hoewel deze de 24 maanden slechts tijdelijk handhaven, in het land van de sterren en strepen. Noorwegen kent 2 perioden van diensttijd, de land macht heeft 12 maanden de vloot- en luchtmacht moet 18 maanden onder de wapenen komen Nadat te Parijs geen accoord werd bereikt, kreeg België weer de „vrije hand" en gisteren heeft de Bel gische regering nu de diensttijd voorlo pig gebracht op 21 maanden. Generaal Ridgway is vurig voorstander van een militaire diensttijd van twee jaar voor alle landen van de Europ. Defensie Ge meenschap. DR ZIJN ZAKEN, waarop wü". in Nederland zeer bijzonder schij- te moeten toezien, juist omdat ze ook ten onzent spoedig in het gedrang schijnen te moeten komen. Daar is de eerbiediging van de Zondagsrust. Het valt te betreuren dat die eerbiediging bij meer dan een gelegenheid te weinig als iets vanzelfsprekends wordt ervaren. Het wordt dan noodzakelijk, er de vinger bij te leggen, iets wat toch eigenlijk niet nodig behoefde te zijn. Zo moest nog dezer dagen een Kamerlid vragen stellen over verstoring van kerk diensten op Zondag door een vliegfeest. Sindsdien bereikte ons van de zijde van de Kon. Ned. Automobiel Club een be richt waaruit blijkt dat deze club op Zon dag as. te Zandvoort een autorace orga niseert. Van de kant van organisaties als KNAC wordt ons altijd weer voorgehouden dat wedstrijden als deze van zo groot belang zijn voor de ontwikkeling van het auto mobielwezen. Wij zijn op zichzelf bereid dit op gezag aan te nemen. Maar dan moet het temeer worden betreurd dat men het op deze wijze aan velen onmogelijk maakt zulk een wedstrijd by te wonen. Nog te is dat te betreuren wanneer de wed strijd wordt georganiseerd door een club die toch voor alle Nederlanders wil open staan en haar leden stellig ook uit heel de bevolking trekt. Wanneer zij op een Zondag wedstrijden of andere sportge beurtenissen organiseert, moeten wij dat tot ons leedwezen als een misgreep aan duiden. WAANNEER wij binnen eigen landsgren- zen niet meer op deze dingen zouden toezien, zouden wij ook des te zwakker staan tegenover gebrek aan eerbiediging de Zondagsrust op internationaal terrein. In dit verband moeten wij wel uitdrukking geven aan ons leedwezen dat de plechtige inwerkingtreding van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal te Luxemburg juist uitgerekend op Zondagmorgen heeft plaats gehad. Wij verheugen ons er over dat ook iemand als prof. Romme hierover zijn bevreemding heeft uitgesproken. Des te meer vragen wy ons af of van Neder landse kant het nodige is gedaan om te trachten dit te voorkomen. Wij betwijfe len het of er wel iets is gedaan. Wij kun nen immers niet aannemen, dat de plech tigheid op Zondagmorgen voortgang zou hebben gevonden, wanneer van de kant van een der deelnemende landen bezwa ren waren ingebracht. Wij zijn van oordeel dat ook omtrent dit punt uit de volksvertegenwoordiging vragen behoren te worden gesteld. Dan heeft ons volk althans de zekerheid dat te dezen aanzien de nodige attentie wordt beoefend. Mr Donker ontving minister In 't Veld De kabinetsformateur heeft vanmid dag de demissionnaire minister van We deropbouw en Vol'ksbuisves ing. mr J. In 't Veld (P.v.d A.) ontvangen. Generaal K. E. Ouden dijk wordt 80 jaar Generaal-majoor-titulair der artillerie K. E. Oudendijk, een bekende Neder lander. zal op Donderdag 21 Augustus zijn tachtigste verjaardag herdenken. De n Kampen •verd geboren, s vooral be zitter van Kon. Ver. Ons Leger en voorzitter le Haagse af deling van Alg. Ned. Ver- j oond, welke laatste functie j hij van 1918— J 1948 bekleedde. Ook was hij ondervoorzitter j van het A.N V.- hoofdbestuur. Na zijn pensionnering als kolonel in 1932 werd hy directeur van het Luchtvaartbedrijf Soeslerberg. waar hy tot 1937 bleef. Het is de wens van de hoogbejaarde generaal, zijn verjaardag in alle stilte door te brengen. Tengevolge van een ongekende HITTEGOLF zyn in de stad Mexicall, gelegen aan de grens tussen Mexico en Californië, 21 kinderen en 9 volwassenen bezweken. Het kwik steeg tot 47 graden Celcius. HET OUDSTE POSTSTEMPEL ter vereld, n.l. 1830, dat zich in het bezit an een Oostenrijker bevindt, heeft vol gens Neues Osterreich een bod van 720.000 gulden gekregen. HET WEER IN EUROPA Plaatselijk onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be- - wolking met plaatselijk fcf enkele regen- of on weer s- buien. Zwakke tot mat:ge wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). Zon en Maan Vrijdag: zon 5-24-20 04; maan onder N.M' °P ter a* 0 28 uur" °P 20 Aug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1