STADSNIEUWS De wekelijkse keuring in Haarlem Protestants Chr. literatuur getoetst aan Calvijns aesthetische beginselen Een boeiend essay van C. Rijnsdorp NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 Agenda voor Leidon Leids kindje in Blerick ernstig verwond Het 2'i-jarige dochtertje van de familie C. N. Keur, Conscientieplein 14 te Leiden, is Zaterdagmorgen te Blerick onder het achterwiel van een met kisten aardappe len beladen paard en wagen terecht ge komen. Zij werd met een ingedrukte borstkast, een hersenschudding en een kaakfractuur in het St. Joseph-ziekenhuis te Venlo opgenomen. Haar toestand was zorgwekkend. De familie bracht haar vacantie in Blerick door. Colgate nog voor drie maanden op non-actief De Colgate-Palmolive Handelmaat schappij heeft nog steeds niet haar pro ductie hervat in verband met de moge lijke last. die de Meelfabriek De Sleutels van de parfumgeuren zou hebben. Het aanbrengen van een technische installa tie, om die geuren teniet te doen, eist veel voorbereiding. Inmiddels schijnt de situatie in Leiden wel enig in de wereld. Een zusterbedrijf van de Colgate in Manchester, dat wel dertig maal groter is dan de fabriek in de Sleutelstad en bovendien op krotere afstand van een meelfabriek ligt, krijgt geen klachten over geuren. In Denemarken is een zusterbedrijf, dat werkt zonder bezwaren van een biscuit fabriek ,die twee etages hoger in hetzelf de gebouw is gevestigd. Bij de Colgate te Leiden werken nor maal dertig personen, voor het meren deel meisjes. Daarvan zijn er thans on geveer tien zonder werk. In afwachting van de hervatting van de productie kreeg, zoals we reeds meldden, een aantal per sonen tijdelijk andere taken opgedragen. Naar men venvacht, zal de productie nog ongeveer drie maanden stil liggen. R.K. harmonie concerteert De R.K. harmonie zal Donderdagavond om 8 uur een concert geven voor d> buurtvereniging Ons Eiland. Ned. studenten stichten een orkest Op 6 Augustus is tot stand gekomen de Stichting het Nederlands Studen tenorkest. die zich ten doel stelt door het geven van concerten gelden bijeen te brengen voor de Stichting het Ne derlands Studenten Sanatorium, en/oi andere medische en sociale instellingen ten behoeve van studenten in Nederland In de commissie van toezicht op de Stichting het Nederlands Studenten- orkest, hebben zitting genomen prof. mr dr G. M. Verrijn Stuart, directeur van de Amsterdamse Bank N.V.. prof. dr H. E. Reeser. hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, en mr R. Korthal Altes, advocaat en procureur te A'dam. Het orkest zal onder leiding van zij dirigent Yvon Baarspul in September mt de repetities beginnen. Op zijn tournée zal het o.m. concerteren te 's-Gravénhai. Amsterdam. Rotterdam, Utrecht, Eindho ven, Arnhem, Hengelo en Groningen. Imenexco twee dagen naar Duitsland Ter gelegenheid van het feit, dat 2 jaar geleden aan de N.V. Imenexco te Leiden de alleen-vertegenwoordiging de wereldbekende firma Küppersbusch werd opgedragen, hebben directie personeel met de dames Vrijdag en terdag een twee-daagse trip naar deze fabriek te Gelsenkirchen gemaakt, eerste dag werd gevuld met een gang door de fabriek, waardoor me indruk kreeg van dit enorme bedrijf met 2800 werknemers, terwijl de tweede dag een tocht werd gemaakt naar het Wup- pertal met o.a. en bezoek aan het Schloss Burg. Genoten werd van de buiten gewone mooie natuur, waaraan deze streek zo rijk is. Een diner te Nijmegen besloot deze in de beste stemming verlo pen reis. Eerst diep in de nacht bereikten de twee autobussen Leiden weer. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Paulina A. M. ,d. v. W. Th. J. Raaphorst en J. E. Overdevest; Dina E. H.. d. v. E. v. d. Kolk en R. Bos; Nicolaas, z. v. C. v. d. Boon en C Ros; Jan P A., v. J. de Kooker en N. Goudkade: Richard M., z. v. J. P. Baak en N. Tschernaus; Cornelia H., d. v. J. J. v. d. Lugt Gelder. OVERLEDEN: K. Bakker, man, 78 j.; M. Kolkman, wedn., 75 j.; C. Wallc, zoon. 21 j.; G. Bakker, man. 56 j.; G. van Dom melen, wed. van Pellekoorne. 73 jr. GEHUWD: A. Roedoe en J. Werk: W. B. v. d. Ham en T. Gebert: A. van Roggen en L. N. Oei; G. van Bemmel Vilders; G. J. Bloemendaal en L. den Hertog. Deviezenschandaal in Wenen In Wenen zyn acht vooraanstaande functionarissen van de Creditanstalt en vier zakenlieden gearresteerd, verdacht van deviezenzwendel. De Creditanstalt is een van de twee grote genationaliseerde Oostenrijkse ban ken. Onder de zakenlieden bevindt zich de directeur van het bureau voor het plan-Marshall van de bank. De N.V. Handel mij Güntzel en Schumacher boekte over 1951 ƒ3.4 min netto winst, waarvan 362.500 of 10 pet wordt uitgekeerd als dividend en ƒ50.000 gebracht wordt op de dividend reserve. De N.V. LÏJEMPF te Leeuwarden declareert 7 (7) pet dividend uit een winst van 779.797 (ƒ479.285). Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: Th I C Otcrdoom en P Smit. Nat Phll. Docts Broek In Waterland. OVERLEDEN: H Eapcet. m, 73 j. A'dam: Woensdag Stadhuisplein, 7 uur: rondvaart Oud- Leiden door en om de Sleutelstad; daar na bezichtiging stadhuis. De Zijl, 7 uur: promotiewedstrijd De Zijl IPinguins I. Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Levendaal 1, half 8half 9: zitting pryzencommissie. Donderdag Doelenkazerne, 8 uur: uitreiking van oorkonden aan nabestaanden van in de oorlog of in Indonesië gesneuvelden. Stadhuisplein, 7 uur: rondvaart Oud- L.eiden door en om de Sleutelstad; daar na bezichtiging stadhuis. Vrijdag De Zijl, 7 uur: promotiewedstrijd De Zijl II—D.J.K. III. Tentoonstellingen Volkenkunde, 105 uur: Vertrouwa bezit van vreemde herkomst (tot 1 October). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rün 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 20313. Geen snor, geen elen In de gevangenis van Bikaner, in Voor. Indië, zijn zestig gevangenen een honger staking begonnen als protest tegen een bevel der gevangenisdirectie, dat hun snorren moesten worden afgeschoren. De directeur liet verleden week barbiers komen, om alle gevangenen glad te sche ren. „Ik heb er genoeg van die kerels op arrogante manier aan hun snorren te zier draaien, terwijl zij de beambten der ge vangenis brutaliseren", zeide hij. Prompt gingen zestig gevangenen ln hongerstaking. Zaterdag weigerden de dertig overgeblevenen voor de vijfde achtereenvolgende dag te eten, tenzij hun zou \vorden gewaarborgd, dat zij hun snorren mochten behouden. Privé-postkantoor De politie in Detroit heeft een inval gedaan in het huis van de 50-jarige post beambte Roman J. Kortes en daar tonnen niet-afgeleverde brieven en pakjes ge- Volgens de postrecherche hield Kortes er een soort privé-hoofdpostkantoor op na, alleen leverde hij de brieven niet af. Hij had meer dan 10.000 brieven in huis, waarvan de meeste niet geopend waren. Zij waren netjes opgeborgen. Kortes ver telde de politie dat hij naar geldswaarde had gezocht. Met de gladiolen zit het er weer op In de keuringszaal is het decor wel hard veranderd. De laatste weken was het uit sluitend gladiool, wat de klok sloeg. Gisteren ontbraken de gladiolen ook wel niet op het appèl, maar het beeld wordt er toch niet meer door beheerst. Het zit er met de gladiolen weer op. Frappant mooi was de groep Montbre- i's van Belle en Teeuwcn te Lisse. In fraai gestoken „stukjes" stonden daal de grootbloemigc, licht-oranje Star of the East, de oranjerode Robinson, die ook bepaald kleine bloemen heeft, Co- (oranje met rode ring rond het „hart") en de oranjegele Rheingold. De laatste soort was er ook in goede kwali teit van Jac. van Nieuwkoop. Sassenheim, die tevens de warmgele Citronella toonde. Wat dc gladiolen betreft: Grullemans, Lisse, presenteerde een fraaie collectie primulinussen, waarvan Atom, rood met witte rand, wel het meest opviel naast Lavender and Gold,, waarvan de i de kleur heel goed weer geeft. Verder lila Wedgewood, de lilarose Queen of Bremen en Zona, rose met geelomrand bleek-rood merk. Bijvoet en Co., Over- veen, toonde de aparte rode grootbloe- mige gladiool Prestwick, naast de gele Willem Hageman en de zwart-rode Oeganda. Extra beste Picardy was er van Jac. Boon te Bovenkarspel. terwijl de fa S. Koopman en Zn te Venhuizen Picardy Super toonde. Of deze nu werkelijk su perieur is aan de door de fa. Boon ge toonde Picardy, kon men met het blote oog niet zien. Van C. S. van Dobben de Bruyn Jr te Noordwük noteerden w< Long Run, hard-lila met wit merk er zeer lange, slanke staart, de licht zalm- rose, gekartelde Starlia en de fluweel rode Mohican. Verbluffend mooi van kleur was Superior zuiver cochelnille-rood van Gebrs. Bot te Grootebroek. Hieraan werd een getuigschrift van verdienste toegekend. Rosalie is een creatie var Gebrs. Vink te Noordwijk: lange, sier- crème ge lijk gebouwde tak i Bode van Zoeterwoude kwam er niet uit „Vriendelijkheidjes" van Leidse winkelierster De gemeentebode van Zoeterwoude reisde naar Leiden, om daar aan dame een vordering uit te reiken. Deze wilde de vordering echter niet en verzocht de bode te wach ten tot haar man thuis kwam. De bode voelde hier weinig voor en legde de vor dering neer op de toonbank, want de dame had een winkel. Toen hij de deur uit wilde stappen, ging dat niet, want mevrouw, die van tevoren zijn fiets had binnen gezet, posteerde zich voor de deur. Haar dochtertje kwam met een stoel voor mama aandragen en ging toen op wacht staan bü de fiets. Wat kon de goede bode doen? Een krijgslist? Hij vroeg de dame, of hü even naar een kapper in de buurt mocht. Maar zij doorzag hem en ver leende geen doortocht. Daarom moest hij wel wachten, tot de heer des hui zes thuis kwam. Dergelijke afgrendelingsgevallen heten in het wetboek van strafrecht weder rechtelijke vrijheidsberoving en daar is de politierechter erg happig op. Zo kwam ook de dame in kwestie in het verdach tenbankje bij de Haagse politierechter. Die las uit de stukken, dat de gemeente bode wel had kunnen vertrekken, mits hü de vordering meenam. Verdachte ontkende, zich aan vrijheids beroving te hebben schuldig gemaakt. Het ongevraagd binnen zetten van de fiets was een vriendelükheidje harerzyds geweest, zei ze. Tenslotte beweerde zy, dat ze niet voor, maar naast dc deur had gezeten. Overigens hielp dit verhaal haar weinig, want conform de eis werd de Leidse winkelierster veroordeeld tot een week voorwaardelijk. vlekte bloemen. Een beste lila zaailing bracht P. Visser te St. Pancras voor het voetlicht, met een brede, wel gebouwde tros. Maar wat deze firma nu in die dub bele rode gladiool ziet, mag Joost weten. Schüw-lelijk! Lelies waren dun gezaaid: alleen een vaas beste White Superior van A. J. v. d Zwet te Roelofarendsveen. De firma C. Geerlings te Heemstede zorgde al voor een mooie groep Pompon- en Halskraag dahlia's. Van de pomponnen blonken de gele Light Ball, de dof-wynrode Ginette. oe heldere gele Erie, de fris-rode Olga, maar vooral Lioma, fonkelend karmyn- rose met een tikje zalm, het meeste uit. Van de halskragen waren het Geerling's Elite en Keukenhof, die de meeste aan dacht trokken. Verder: een tweetal wit te delphinium-zaailingen van J. Zwaane- veld te Sassenheim, die er niet gek uit zagen, plus een Phlox decussata-aanwinst en verder wat vuurpijlen van E. Pletting, Haarlem. Toenemende besmetting In 1 week 134 gevallen van kinderverlamming In de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus zijn in ons land 134 gevallen van kinderverlamming aangegeven, tegen 107 in de voorafgaande week. Hiervan kwamen er 45 voor in Noord-Brabant, ln Limburg (dat tot nu toe aan de spits stond), 22 in Zuid-Holland (namelyk 12 in Rotterdam, 4 in Den Haag, 2 in Bode graven, 1 in Boskoop. 1 in Pijnacker, 1 in Dordrecht en 1 in Poortugaal). in Noord- holland 16, Gelderland 11. Utrecht 5. Over ijssel 4. Drente en Groningen elk 3. Friesland 1 en Zeeland evenals i voorafgaande week 0. De aanslag op Harjono Afpersing en poging tot doodslag ten laste gelegd Zoals bekend zullen de daders van de aanslag op de Indonesische militaire attaché in Den Haag, Meine Pot e Colson Dinsdag 19 Augustus om 1040 uur terecht staan voor de Haagse recht bank. Aan hen, zo vernemen wij thans, is tenlastegelegd: 1. afpersing, 2. poging tot doodslag, 3. vrijheidsberoving. Als raadsman van M- P., die weer van het Huis van Bewaring naar de Scheveningse strafgevangenis is overgebracht, treeci' op mr Francois Pauwels. P. C. wordt ver dedigd door mr Veldhuis. De Indone sische militaire attaché luit.-kolonel H. T. Harjono is als getuige gedagvaard. Republiek Zuid-Molukken en de Post-unie Het departement van voorlichting va- de repubiiek der Zuid Moluteken heeft een klein boekwerkje uitgegeven be treffende de juridische positie van deze republiek in de internationale rechts orde. Dr Nikijuluw toont aan de hand verschillende argumenten daarin dat de R.M.S. van rechtswege lid an de internationale postunie, als rechtopvolgster van Nederlands-Indië, als zodanig behoort erkend te wor den. Deze kwestie staat geheel los van de vraag of de R.M.S. lid kan worden de Verenigde Naties. De R M.S. verzet zich dus tegen de pogingen van de republiek Indonesia om als rechts- opvolgster van Neti. Indië beschouwd te worden, voorzover het betreft het grond- ;ebied der Zuid Molukken. Naar gemeld wordt, heeft op het congres van de Postunie Monaco het voorstel gedaan om de toelating van de R.I. ten aanzien van d'lt grondgebied te schorsen. Wat is de betekenis van HET GEBIED van verkeerde afleidingen, verwarringen en nieuwe Opr; voorgedaan. Enige maanden geteden schreef ik over Bilderdijk en zijn willekeurige of gewaagde afleidingen. De zeventiende eeuwers waren daar in nog sterker dan hij. Wilhelm (Willem) betekent: de machtige bescher mer. Maar de zeventiende eeuwers, die dol op woordspelingen waren maakten er Wei-hem van. En niet zo maar als een grapje, maar in volle ernst. Zo noemde de gouverneur van de Kaap in 't begin der 18de eeuw zich: Wilhem Adriaen van der Stel. En Constantijn Huygens had een voorkeur voor de naam Constanter, omdat zijn geboortestad Breda zich zo constanter standvastig) had betoond. Carolus Magnus (Karei de Grote) is een verbastering van Karoloman (vgl. ons Janneman). Van de mannennaam Vincent maakte spreken, wanneer ik het over familie- men Sentina. Ongelukkigerwyze betekent dit laatste woord: bodemwater van een schip, grondsop of liederlyk uitvaagsel. Het is dus niet bepaald leuk zo genoemd te worden. Al is 't niet even erg. prettig is 't niet je hele leven Centje te heten of zoals het verkleinwoord van Hyacint luidt: Sintje. Dit brengt ook m.i. zulke zware verplichtingen mee. Swidbert, een evangelieprediker uit de eerste Christen tijd in Nederland, betekent niet Zoet- baard, zoals soms verklaard wordt. Ge lukkig maar, want wat zou men daarbij al niet kunnen denken? Neen het beduidt: sterke strijder. Dezelfde stam zit in Roswitha, dat „sterke klank" betekent, iemand wiens naam beroemd is geworden. De naam Erasmus kent ieder een, maar misschien is niet zo algemeen bekend dat hij eigenlijk Gerrit Gerrits- Don heette. Als men aan het Franse erkwoord désirer (begeren) denkt, kan ïen de naam Desiderius wel verklaren. Erasmus betekent ongeveer hetzelfde als Desiderius, waarmee dus de naam Desi derius Erasmus helder wordt Gerrit of Gerhard beduidt echter: de sterke speer, zodat daardoor de gehele afleiding ver valt. Hildebzand strijdzwaard Met het woord brand is het - al j evenzo. Dit is namelijk met ons woord brand, maar het betekent: vlammend zwaard. Dus is Hildebrand eigenlijk: strijdzwaard. Wie denkt aan de naam Hildegonda, die ik in mijn eerste artikel besprak, kan dit licht begrijpen. Zo is dus waarschijn lijk de familienaam Brandsma oor spronkelijk geweest: de zoon van Brand (een geweldig zwaardvech ter). Over die uitgang SMA zal ik later nog heb. Gijs (familienaam Gyscl) be duidt oorspronkelyk güzelaar. Deze werd alleen aan voorname personen ge geven, daar alleen xy voor gijzelaar aanmerking kwamen. De holle bolle Gys die op dc wagen zat en zoveel kon eten, is natuurlijk ontstaan 1 I Wft deze afleiding niet meer duidelijk sprak Boele (zowel vóórriaam als familienaam, houdt met ons woord boe! ook geen ver band. Want het betekent: gebieder. Met de voornaam Makke is het al evenzo. Dit is geen aanduiding van een gewillig of zachtaardig persoon, maar het betekent machtig of krachtig. De naam Boene, die op de pas genoemde Boele veel lijkt, is echter weer van een geheel andere aard. Hy beduidt: de goqde. Maria, die voor ons een Zenkbeeld van goed heid en zachtheid oproept, is echter vol gens de afleiding van een geheel verschil lend geaardheid. De naam betekent: de wederspannige, preutse. Karoline bete kent de sterke, krachtige, maar in bet Duits wordt Karline ook gebruikt de jeneverfles, waaruit misschien duide lijk wordt, waarom in het straatliedje een kleine halve eeuw geleden gezongen werd: Kom Karlineke, kom.. Er werden dan wel verder schone plan nen voor uitstapjes aangegeven. Karlineke zal overal wel de hoofdzaak geweest zijn. Zita, ons stellig nog bekend uit de eer ste wereldoorlog als de naam van Oostenrijkse prinses en vorstin, lykt onverklaarbare uitheemse naam. n als we vernemen dat het een afkorting is van Felizitas (de gelukkige) wordt de zaak ons duidelijk. Hoe zonderling overigens namen kun nen veranderen, blijkt nog uit het woord Mbret, de titel van de vorst van Albanië, wiens troon onze overste Thomson steunen, wat hem het leven koste. Welnu dit woord Mbret is een ineenschrompeling van het woord Imperator (keizer) T~\E REGERINGSOPDRACHT aan een representant van het Prot. Chr. literaire leven, C. Rijnsdorp, (een bekende klank in de „eigen huis houding"), resulteerde in een essay van bijna 200 bladzijden onder de titel: „In drie etappen". De opdracht hield in, een essay te schrijven, waarin de Prot. Chr. literatuur van de laatste 50 jaren wordt getoetst aan de aesthe tische beginselen van Calvijn. De betekenis van het resultaat, uit deze op dracht verkregen, culmineert wel hierin, dat hier een aantal vragen aan de orde wordt gesteld, die, met dit essay tot grondslag, een diepergaande studie zouden rechtvaardigen. Als zodanig is het werk van Rijnsdorp be langrijk genoeg, al bevredigt het zeker niet in alle opzichten, hoezeer be lezenheid en kennis van de schrijver ook respect afdwingen. Wat allereerst dient te worden meld, is de grote liefde van de schr. tot de Prot. Chr. literaire beweging, een liefde, die ons van bladzijde tot bladzyde toespreekt. Ons, die er, even als de heer Rijnsdorp, midden in heb ben gestaan en deelgenomen hebben aan gesprekken, soms tot diep in de nacht, ons spreekt het wel zeer bü- zonder toe. Het geeft ons ook een be wuster doorleving van alle strijd, die in de loop der laatste veertig jaren op dit erf is gevoerd. Echter een literair handboek voor de ontwikkeling van de Piot. Chr. litera tuur is het niet, al passeren vele dich- en schrijvers de reveu. Keus en belichting immers worden bepaald door de aard van de opdracht: toetsing aan de aesthetische beginselen van Calvün liet aan de calvinistische beginse len zoals de schüver nadrukkehjk op merkt, wat onmiddellyk een andere schikking van de stof en van de namen tot gevolg zou hebben gehad. Het is deze restrictie, die men bü het lezen voortdurend in het oog dient te houden. Niettemin kunnen we ons aan het gevoel onttrekken, dat Rijnsdorp. gelijk een schaker in een gecompliceerde stelling, dc vereenvou diging om de situatie meester te blüven, hier wel zeer sterk heeft toegepast. Zo het voor de buitenstaander eigenlük ai moeilük boek geworden. Het züdelings verwyt van Anton van Duinkerken in „De Tijd" van 28 Juni lijkt ons dan ook wel juist, wanneer hü opmerkt, dat de opdrachtgevers niet be doeld zullen hebben een werk. dat slechts ingewijden zou voorlichten. „Integendeel, het vei-langen zal wel geweest zijn om buiten Protestantse kringen meer be kendheid te geven aan de ontwikkeling de problematiek van de Christelijke letterkunde in Nederland sinds 1900". Wat voorts teleurstelt, ook waneer men rekening houdt met de genoemde be perking is, dat de karakteristieken te aphoristisch zün. Afgezien van het feit. of wy des schrijvers mening in alle op zichten t.a.v. de behandelde figuren de- we hadden graag meer gehad, zulks er, waar wij er van overtuigd zün, dat de schrüver de stof volkomen in zün macht had en geen letter ongefun deerd heeft geschreven. RÜnsdorp werkt met spanning en grote aandacht en is geboeid door zijn stof, zonder dat hü cr zich door laat mee slepen. Maar toch een paar opmerkingen: We missen b.v. een beschouwing van de publicaties in „De Uitkük" die tot op zekere hoogte voor de jongeren uit eigen kring toch wel representatief w Voorts zün ons verschillende schrüvers na de oorlog ontglipt, die thans in dere bladen publiceren. We verneme niets over. Rynsdorp ziet in „Het Jonge Geluid" 'n voortzetting van 't oude Ver bond van Chr. Letterkundige Kringen, dat na de oorlog niet herboren is: waarom zwügt hü er dan over? Was de „Ontmoetingsgroep" dan alléén re presentatief? Wat dit tijdschrift aan an dere beschouwingen dan literaire gaf. was in facto nog te weinig om van be tekenis te zün. Helder en overzichtelijk De waardering, die wü voor dit werk opbrengen, houdt dan ook vooral band met de helderheid, de vaak geluk kige formulering, het overzichtelüke van de scherp omschreven „etappen". RÜns dorp is er voor een goed deel in geslaagd, het eigen oordeel niet te laten prevale ren. Voorts is het een grote verdienste van dit werk, dat, voor zover er sprake is van een literaire geschiedenis, deze wordt benaderd van een bepaald zake- lük criterium uit en niet van een per- soonlüke instelling, waardoor het iels fris en origineels en verrassends heeft gekregen. Dit criterium was Calvüns openheid voor de schoonheid, zijn stren ge opvattingen over zün schrijversvak (zie vooral de brief van Calvün Grynaeus), zijn beroep op eenvoud berheid, helderheid en zuiverheid: de kenmerken van Calvün's schoonheids leer. Dit alles heeft Rijnsdorp geput uit het boek van L. G. Wencelius: „L'esté- tique de Calvin". Toen Rynsdorp's studie groeiende was, hadden we het voorrecht, in in tieme kring reeds enkele zeer voortref- fehjke delen te horen over het boek Wencelius en de schoonheidsleer Calvyn, en., wc hebben deze in de uit gave gemist. Dit is een soberheid die we van harte betreuren. Het hanteren van Calvün's principes als toets de productie op eigen erf geeft de lezer zeker gelegenheid, zich Calvün's hoge opvattingen voor te stellen: niettemin hadden we een vollediger behandeling (naar de oorspronkelyke opzet) op prijs gesteld. Demonstraties bij de vleet Drie etappes De schrüver ziet dus (de titel zegt het reeds) drie perioden. De eerste rond „Ons Eigen Tüdschrift", de tweede rond „Opwaartse Wegen" en de laatste rond „Ontmoeting". Het Calvinisme is in Nederland his torisch geroeid en alleen tegen deze his torische achtergrond was een beschou wing van de Prot. Chr. literatuur mogelijk. „Er werd gewerkt," zo zegt de schryver, „uit een Calvinistisch le vensbesef." Derhalve zit er genoeg Cal vinisme in de Prot. Chr. literatuur van 19001950 om de toetsing naar de aes thetische beginselen van Calvün te recht vaardigen. Rijnsdorp komt dan tot de belang wekkende conclusie, die een verdere studie volkomen waard is, nl. dat een verdere vernieuwing afhangt van het antwoord op de vraag, of het orthodoxe Protestantisme in Nederland naar Cal vinistische trant nog voldoende toe komst heeft om op de nationale cultuur van invloed te zün. Wü kunnen op dit belangrijke punt thans niet ingaan. Het kon haast niet anders, of deze studie, deze toetsing moest een nieuw licht werpen over de belangrykste fi guren uit onze letterkunde. Bilderdijk is de eerste figuur, die we hier ont moeten. H5j is onmisbaar voor deze be schouwing als de vroegste Calvinist die de literaire kunst diende In de eerste periode komen we dan figuren tegen als Anema, H. Mulder, J. A. Rispens, P. Keunlng, Willem de Mérode. Zü voerden, generaliserend ge sproken, de moeilüke strüd tussen Kuü- pers „Neo-Cal vin isme" en de invloed der 80-ers, beide hierin overeenkomend dat zü de gehele mens opeisten. Onzekerheid was dan ook het kenmerk voor die eerste jaren. De tweede periode werd beheerst door de vraag naar wezen en doel (het be staansrecht van een christelüke kunst). We ontmoeten Heeroma. G. Achterberg, Jacqueline van der Waals. Van Eerbeek. Joh. Breevoort, W. G. v. d. Hulst (ver nieuwing kinderlectuur) en vele ande ren. Ook hier tekent Rynsdorp met krachtige lijnen de tweestrüd tussen het zgn. „nostro-Calvinisme" en de christe lijke vrüheid in de kunstbeoefening. Daarbij zien we ook de invloed van de Barthiaanse theologie, aan welke RÜns dorp betekenis toeschrüft inzoverre de critiek ook onder haar invloed opkwam voor de absolute verhevenheid van God en de onmogelükheid, te transigeren met het heilige. Zeker is ook, dat zij de dood schreef op het vrome ik en aesthetisch gesproken, een accent van kracht verbetenheid, ja soms profetische gloed aan de literaire productie verleende. Uiteraard viel er over de derde periode nog niet veel positiefs 'e zeggen. Toch zün Rünsdorp's karakteriseringen hier soms zo uitermate knap. dat men toch wel een beeld krügt van hetgeen gaande is: een (bewuste?) soberheid, streven naar zuiverheid. We zien er i af. namen te noemen. Zij tonen de reeds genoemde belezenheid van RÜnsdorp. Voor ieder die belang stelt in de vra gen, die in ons literaire leven overheer sen, is dit boek een uitstekende gids. In derdaad, één ding moet ons nog van het hart: zelden hebben we met zoveel spanning werk van RÜnsdorp gelezen. Rynsdorp die de gave mist tot populair schrijven, maar die met dit werk een helder en overzichtehjk essay gaf, dat ieder, die sympathie voelt voor onze Iliteraire beweging, zal boeien. Het boek is goed verzorgd uitgegeven door Bosch en Keuning te Baarn. Colijn komt van Nicolaas Ten slotte wil ik na al deze raad selen opgelost te hebben, nog even spreken over enige namen die in de dagelijkse taal voorkomen, maar vaak een veel deftiger klank gehad hebben dan nu. Daar is dan eerst b.v. de naam Beel of Beeltje, die oorspronkelijk Isabella luidde. Dan hebben we Cyn- tje of Sientje voor Francina, Knier tje voor Cunera, Colijn voor Nicolaas. Bij deze laatste bedenke men dat Colijn evengoed vóórnaam als fami lienaam kan zijn. En wie zou achter de wel zeer gewone naam Krijn de Latynse Quirinus gezocht hebben? Voor de Zeeuwen klinkt dat al heel zonderling omdat men in Zuid-Beve land althans van „een zotte Krien" spreekt Giljam, een naam die in Zee- tand nog vrij vaak voorkomt, evenals de familienaam Giljamse. is een verbastering van Wilhelmus Gommert, evenzo een Zeeuwse naam, is oorspronkelijk Goma- rus geweest, nog welbekend uit de twis ten tijdens het Twaalfjarig Bestand. Goris is een verbastering van Gregorius: Leun- tje van Apollonia, dat ook wel tot Pleun- tje wordt samengetrokken. Mees, een Noordhollandse en Tesselse naam is de zeer verkorte naam van Bartholomeus. Sy of Sütje van Lucia, Froukje van Veronica, T-ümen van Timotheus, Moenen. een be kende duivelfiguur uit de middeleeuwen, is een afleiding van Simeon. Soms ook werden Latünse namen vertaald en zo ontstonden Dankaert voor Gratianus en Busschr.ert of Bossaert voor Sylvester. Hoe raar het met een naam lopen kan, wil ik ten slotte bewüzen met mijn eigen geslachtsnaam, die echter ook, zoals men weet, als vóórnaam wordt gebezigd. Deze komt voor als Domis, Doen, Dou, Douwe, ja zelfs als Mijnen en Minten. Toen ik dat ontdekt had, leek me verder op dit gebied alles mogehjk. Den Haag Dr F. C. Dominicus. Een lezer vraagt mü of ik zün vóór naam Hasarü wel eens heb gehoord. Ik moet daarop neen antwoorden. Wat de betekenis betreft, dit: In Friesland komt de naam Haas. Hazo. Hazaman en Heze- man (vandaar de familienaam Hezemanst nog voor Nu zal Hasary ontstaan zün op de wijze van Jan-Piet, Marie-Anne e s En dus is hü oorspronkeüjk wel ge weest: Haas Arij, maar zal evenals Ma rianne later aan elkaar zijn geschreven. Volgens iadio-Tass Ruim 1500 doden na bombardementen De laatste Noordkoreaanse burgers vrijgelaten Britse vliegtuigen, die waren opge stegen van het Britse vliegkampschip Ocean, bombardeerden Zaterdag Tsjin- nampo aan de Koreaanse Westkust. Zü schoten een Rode straaljager van het type MIG neer en beschadigden drie an dere toestellen. Volgens een communiqué van de Geal lieerde luchtmacht zyn in de afgelopen week 18 MIG's neergeschoten en 19 be schadigd. De Geallieerden hebben in de zelfde periode 8 toestellen van verschil lend type verloren. De verliezen der Ver bondenen werden echter niet in luchtge vechten geleden. Ten Westen van Poekhan zü'n de ge vechten om de Capital-heuvel weer op gelaaid. Tanks der Verbondenen vielen bunkers aan en konden zich na herig vuur op de Rose stellingen te hebben af gegeven. zonder verliezen terugtrekken. Het Russische radio-station Tass meld de gisteren, dat in de afgelopen 14 dagen tengevolge van bombardementen door Amerikaanse vliegtuigen, te Hamhoeng (ten N.O. van Pjongjang) en in naburige plaatsen ruim 1500 mensen werden ge dood. Het V.N.-opperbevel heeft Zondag me degedeeld, dat de laatste 1300 van de 27.000 geïnterneerde Koreaanse burgers thans in vrüheid zijn gesteld. Het betreft hier de burgers, die aanvankelük geacht werden Noordkoreaanse militairen te zijn. Vier Duitsers bekenden na pijniging Het Oostduitse opperste gerechtshof heeft vier Duitse burgers, o.w. een vrouw, schuldig verklaard aan „spionnage en sabotagepogingen". Eén der beklaagden, scheikundige, is ter dood veroordeeld. Vermeldenswaard is in dit verband, dat deze scheikundige door de Russen uit de Westelyke zone is ontvoerd. De strijdgroep tegen onmenselijkheid in Duitsland heeft verklaard, dat de ver oordeelden maandenlang op de vreselyk- ste wüze zyn gepünigd en dat him „oe- kentenissen" op deze manier zyn ver- Ongeluk met miniatuur- trein in Engeland Een baby kwam om het leven Een ongeluk met de Lakeside-rallway, een miniatuurtremtje rond een meer in het Londense Alexandra park, heeft Zondag het leven gekost aan een baby in een jaar. terwül 19 personen, onder ie 15 kinderen werden gewond. Hei treintje, bestaande uit een met benzine gedreven model-locomotief en drie open wagons met zes houten ban ken elk, alle vol passagiers, liep plotse ling uit de rails en kwam in botsing met de hoge bomen langs de lyn, vlak by het hoofdbureau van de Britse televisie, Alexandra Palace. Eén wagon sloeg om. Onmiddellijk schoten televisie-mensen te hulp en redden de passagiers uit de ravage. In het treintje bevonden zich veertig moe ders. vaders en kinderen Dit Is reeds het vierde ongeluk, dat binnen 3 jaar in Engeland met minia tuur-treinen is gebeurd. Mossadeq een hall jaar „dictator" Hoewel verscheidene leden van de Se naat bezwaren hadden Mossadeq dictato riale volmachten te verlenen, heeft de Senaat ten slotte na stemming de ge vraagde volmachten toch verleend. Aan gezien de Kamer hiermede reeds accoord ging. is Mossadeq thans voor de perioae an een half jaar „dictator". Hoessein Navab, ex-Perzische gezant in Den Haag, thans de nieuwe minister van Buit- Zaken, arriveerde te Teheran. Hoessein Fatemi, de naaste adviseur van Mossadeq, heeft het ziekenhuis verlaten. Voorts is Hoessein Maki op uitnodiging van de Wereldbank naar Amerika ge vlogen, met het doel de onderhandelin gen over een regeling van het oliecon flict te heropenen. Zwemverbod in Duitsland tegen kinderverlamming In het kader van maatregelen ter be strijding van de kinderverlamming is in het Westelük deel van Noord-Rynland- Westfalen en voornamelük in het eigen- jüke Ruhrgebied, het zwemmen in ttana- rivieren verboden. Ook tenten kampen, volksfeesten, kermissen en schuttersfeesten zijn verboden. Het ver bod geldt tot 31 October. Consuls van Canada en Ver. Staten De heer Willson St. Leger Durdin is er kend en toegelaten als Canadees consul Den Haag voor geheel Nederland. De heer Clyde W. Snider is erkend en toegelaten als consul der V.S. in A'dam. Egypte, land van belofte Naguib en Aly Maher pioniers der „ware" democratie In Februari volgen algemene verkiezingen; de censuur is opgeheven T)REMIER ALY MAHER van Egypte heeft de bevolking opgewekt, de leider van de staatsgreep, generaal Naguib, en z«n medewerkers te steunen bij hun hervormingsplannen. De Egyptenaren dienen zich aan de wet te houden en te bedenken, dat tronen, regeringen, partijen etc. er slechts zijn. om de behoeften van het volk te dienen. De bestaende politieke partuen zijn. volgens Maher. gedoemd in haar huidige vorm te verdwijnen In ieder geval is direct „zuivering" op grote schaal noodzakelijk. Een prol gram van economische en sociale hervormingen zal spoedig volgen De censuur is opgeheven. Mahcr wil dus een „parlementair" be wind vestigen. Volgens hem dienen de nieuwe leiders te gehoorzamen aan de leden der partüen. hetgeen de ware democratie is. Een aantal cadetten, be- eedigd als officieren van het Egyptische leger, heeft gezworen de orders van hun meerderen, zowel binnen als buiten de Hem Schout bij nacht D. van Leeuwen Aan de kapiteln-ter-zee van dc tech nische dienst D van Leeuwen, inmiddels bevorderd tot schout bü nacht, is op zyn verzoek eervol ontslag uit dc zeedienst bteggerda, j verleend, wegens langdurige dienst. Nülvallel te zullen uitvoeren: zü zuilen een verleden, doordrenkt van corruptie en samenzweringen, achter zich laten. Generaal Naguib heeft verklaard, dat ln Februari de Ujd rijp aal rijn voor alge. mene verkiezingen, teneinde een nieuw parlement te vormen. Het ligt, aldus AP, niet In zün bedoeling te streven naar een dictatuur in Egypte. Vermelden wü nog. dat ln Cairo op Ji Augustus een conferentie zal beginnen van opperbevelhebbers der strydkrachten alsmede van de experu der Arabische Liqalanden. Doel is een permanente mili. taire raad van Arabische landen on te richten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5