Huweer sigaren voor iedere beursi Hoessein I volgt zijn geesteszieke vader, Koning TalaL op Regentschapsraad blijft tot de vorst 18 jaar is Geen franje De antithese Vrijheid aangetast Verdediging van Europa is nog steeds „zeer onvoldoende" iar is lotli maai je ware! Toch is het zo 2 DINSDAG 12 AUGUSTUS 19S2 De histoiie schrijdt voort KONING TALAL, die aan vlagen van verstandsverbijstering lijdt, is door het parlement van Jordanië, dat in geheime, buitengewone vergadering bijeenkwam, afgezet. Kroonprins Hoessein is tot Koning uit geroepen. Aangezien de, thans 17-jarige, Hoessein eerst in Mei 1953 meer derjarig wordt, zal tot die tijd, een regentschapsraad van drie leden de Koninklijke macht uitoefenen. Het Jordaanse parlement is na een zitting van zes uur ten slotte accoord gegaan met de bevindingen der doktoren, dat Talal door perioden van krankzinnigheid, niet meer in staat is om te regeren. Tijdens de bijeenkomst van het parlement was in Amman een grote politiemacht op de been om de orde te handhaven. Gevechts wagens van het Arabische legioen trokken op naar de stad en zwaar gewapende wachtposten stelden zich voor het parlementsgebouw op. Zelfs werden gedurende enkele uren alle telefoonverbindingen met de buitenwereld afgesloten. De telegrammen van Reuter en Press vestigen er de aandacht op, dat Prins Hoessein de tweede „Koning schooljongen" is in het Nabije Oosten. Zijn neef en schoolkameraad is de 17- jarige Koning Felsal van Irak. Wjj heb ben gisteren reeds vermeld, dat de jeug dige Koning op het ogenblik niet op school is in Engeland, op de bekende school van Harrow, maar in Zwitserland verblijft bij zijn moeder Koningin Zain. HU heeft zUn intrede gedaan in het openbare leven bü een hoogst dramati sche gebeurtenis. Immers hü stond naast zUn grootvader, Koning Abdoellah, toen deze te Jeruzalem vermoord werd. Men weet, dat Talal daarop tot de troon werd geroepen, maar hU ging altüd schuil in Advertentie) ÉÉN ZOEMENDE MUG vergalt Uw nachtrust of een heer lijke vacantiedag Muggebeten jeuken en zwellen niet bij vlug- fp~ ge behandeling met yonde, <ew.rLrs,"">\ Vit de pers EEN beschouwing in het euwsch Dagblad knipten wjj het volgende: „De weigering tot deelname aan het •kabinet-Drees in 1951 is in a.r. kring nogal verschillend beoordeeld. Ook in deze kring immers leeft een sterk ver langen om mede regeringsverantwoor- delUkheid te dragen in het belang van geheel ons land en volk. Sommigen zyn van mening, dat het voldoende is wan neer een aantal a.r. vertegenwoordigers zitting hebben in het kabinet, anderen eisen een sleutelpositie op in de sociaal- economische sector. Dit laatste achten wil juist. Niet om dat de 12 a.r. Kamerzetels deze eis zou den rechtvaardigen, maar wel omdat wfj geloven, dat juist in deze sector het christelijk geluid tot zyn recht dient te komen. Een niet gering deel van ons volk belydt gelukkig nog altUd Chris tus' koningschap ook op het maatschap pelijk terrein en die stem dient ook in het kabinet gehoord te worden. En dan niet fluisterend, jnaar helder en klaar en met gezag bekleed. En willen de socialisten dit niet, dan is oppositie beter dan deel- Het christelUk geluld ln dit ver band denken wy aan de C. H. Unie. De Unie heeft twee mensen reeds zeker in het nieuwe kabinet: de heren Staf en Kernkamp. Maar waarom trekt de heer Tilanus in dit opzicht niet één lUn met de anti-revolutionnairen? Als de C.H.U. zich zou terugtrekken zou een rooms- rode coalitie overblUven en dat is wel het laatste wat prof. Romme begeert. Daardoor zouden de socialisten gedwon gen worden óf aan de o.i. rechtvaardige a.r. eisen tegemoet te komen, óf zelf de oppositie te aanvaarden. We mogen wel als zeker aannemen, dat ook de heer Tilanus en zyn partijgenoten een uit breiding van de christelUke invloed op het kabinetsbeleid als zeer wenselUk be schouwen. Laat men dan toch onderlinge controverse, dat elkaar bevitten, aan de kant zetten, laten. Laat men toch besef fen, dat het niet om de eigen eer gaat of om invloed van de een of andere par ty het gaat om Gods eer, zy het dan ook door middel van zondige mensen, en om het belang van het land en volk. Nu kan men bewijzen, dat deze twee par tijen toch eigenlijk op één wortel stoe lenLaat men het dan ook bewijzen. Laat niet het christelijk' element een franje worden!" de schaduw van de machtige figuur, die zijn vader Abdoellah, de grote vriend der Britten, was. Helaas bleek na de troons bestijging maar al te zeer, dat zijn gees telijke vermogens snel achteruit gingen. Toen hij. in het begin van de vorige maand, na een verblijf van zeven weken te Parijs en Lausanne, weer in zijn land teruggekeerd, wezen zijn gedragin- er op, dat hü wel nimmer meer de troon zou bestügen. Zün gemalin, Konin gin Zain, heeft er steeds de nadruk op gelegd, dat zy hem niet meer wenste te ontmoeten, voordat zün geestestoestand, door de specialisten een geval van schi zophrenic genoemd, verbeterd zou zün. In de parlementszitting werd het be langrijke besluit inzake zijn troonsafstand genomen, na het voorlezen der medische rapporten. Deze waren opgesteld door :ommissie van drie Jordaanse artsen, dievop grond van het rapport van twee Egyptische specialisten en eigen waar neming, tot deze conclusie waren geko- „Koning Talal is ongeneselük ziek, waardoor hü de verantwoordelykheid van de regering niet langer dragen kan." Voldoening te Londen Het bericht van de troonswisseling heeft te Londen algemene voldoening gewekt. Want in de Britse hoofdstad bestond ongerustheid over de toe stand in Jordanië, veroorzaakt door de moord op Koning Abdoellah, en de zwakke positie, (mede in verband met zijn psychische situatie), van Ko ning Talal. In een periode, dat de tronen in het Midden Oosten wanke len, vreesde men voor eventuele consequenties, te meer waar Talal anti-Britse gevoelens koesterde. Naar A.F.P. uit Lausanne vernam, heeft Hoessein van de Jordaanse premier ■n telegram ontvangen, hetwelk ge adresseerd was aan „Koning Hoessein I". De Prins bracht onmiddellyk zün moeder, die zich in de stad bevond, op de hoogte de inhoud van het telegram. Ver wacht wordt, dat het Koninklüke gezel schap nog een tiental dagen in Lau sanne zal blüven. De vrienden van de jeugdige Koning noemen hem „een bescheiden, rustige'gie der Pinkstergemeente." de A.R. wel heelhoog te paard zitten; vele Nederlanders kunnen deze houding niet anders zien dan als geestelijke hoog moed, maar volgens prof. Banning zit ei toch nog wel iets anders achter: het be sef der A.R. van uitverkoren-zijn-tot- dienst. Maar hij laat er op volgen: „Is dit nu de „christelijke" opvatting der geschiedenis, en is de antithese-ge dachte inderdaad die van de Bijbel? Aan de ene kant: er zit een grondgedachte in, die stellig centraal is in de Bijbel, deze nJ., dat de wereldgeschiedenis de worste ling is tussen het Rijk van God en de machten der duisternis. Maar aan dc andere kant: hoe ouder ik word, hoe dieper ik ga wantrouwen de overspan nen aanmatiging van welk mens of welke mensengroep ook, aanmatiging, meent, dat de mens de antitheselijn gens kan trekken, ergens anders dan dwars door het hart van elke gelovige heen. Voor ons is het een radicale v heid een waarheid, die tot de wortel gaat, en alle verhoudingen omkeert dat God óók de zgn. ongelovigen gebruikt in Zijn dienst, en dat Zün oordeel en scheiding tussen schapen en bokken radi caal anders is dan elke menselijke. Dat is naar mijn overtuiging de zonde der anti-revolutionnaire antithese-theorie, dat mensen menen met hun theorieën Gods wegen te kunnen uitstippelen, narekenen en zelfs voorrekenen. Ik acht het geen achteruitgang, veeleer winst, zowel uit een oogpunt van een eenvoudige eerlijk heid als uit dat van vroomheid, neer mensen schuw worden om de naam van God te gebruiken voor hun theorie of ideaal, zelfs voor hun dogmatiek. Vooral op het politieke terrein moet zakelijk en niet stichtelük of theologisch worden geargumenteerd". jongeman, die veel van schermen en automobilisme houdt." Aan A.P. ontlenen wy nog, dat Kharallah Jarrah, aide-de- camp van de Koning, naar Europa ver trokken zou zyn, om de jeugdige vorst naar Jordanië te brengen. Intussen woont de afgezette vorst, Koning Talal, nog in het Basmanpaleis. De Jordaanse regering is van mening, dat de toekomst lal een familie-aangelegenheid i over Hoessein en Koningin Zain bü te rugkomst moeten beslissen. Uit de Pers het zocht, waarom er in Italië een toenemend aantal rechtszaken betreffende het hou den van niet-R.K. godsdienstoefeningen aan de orde is: het woord „protestanten- vervolging" vindt hy te sterk, worden er hardhandige methoden tegen de Pinkstergemeente (in Italië 200.000 aanhangers», de Waldenzen (50.000) de Methodisten toegepast en wordt de grondwettelijke vrijheid van godsdienst ook niet gehandhaafd: „Op 11 Juni van dit jaar bevond zich de Amerikaanse zendeling Belisario, be geleid door twee predikanten, te Sora, een stadje tussen Rome en Napels. Hij bezocht daar een nicht en hield in haar huis een bijbellezing. Twee R.K. geeste lijken, die dit vernamen, lieten de klok ken luiden van alle kerken van Sora verklaarden aan het te hoop gelopen volk, dat een Amerikaan de duivel in het stadje wilde brengen. Een grote nigte, gewapend met hooivorken andere „wapenen" bestormde het huis, waar de dienst werd gehouden en ging de aanwezigen te Ujf. De commissaris politie, die tussenbeide kwam, verzocht de Amerikaan en zijn beide metgezellen met hem naar het bureau van politie te gaan en verklaarde, nadat hem het geval was uiteengezet, dat er geen enkele Italiaanse wet was overtreden. De twee rooms-katholieke geestelijken lieten zich niet zien. Helaas leert de ervaring, dat de politie niet altijd zo goed op de hoogte is van de wet. Ernstiger b.v. is het geval op Sicilië, waar de predikant Rosarlo di Palermo, nadat hij reeds herhaaldelijk moeilUkheden had gehad, op 20 Februari 1.1. in een kleine plaats werd gevangen genomen, omdat hy een bijeenkomst had geleid. Tien dagen lang werd hij gevan gen gehouden („met een ketting aan hel been", naar onze zegsman vertelde) er daar hij bij alle ondervragingen niets anders kon antwoorden, dan dat hij dienaar was van Gods Woord, werd hem door ongeduldige politiemannen onder weg lichamelyk letsel toegebracht Deze zaak zal voor het gerecht komen, daar de predikant een aanklacht heeft inge diend tegen de politie. Verbod te predi ken, verstoring van godsdienstoefeningen zelfs in besloten kring komen sedert kort herhaaldelijk voor. Niet onvermakelijk is een brief van de burgemeester Cavaso del Tomba. een plaatsje in het Venetlaanse, waarbij wordt geweigerd een bepaalde woning aan te sluiten op het net der gemeente-waterleiding, omdat in het huis een persoon woont, die gods dienstoefeningen houdt volgens de litur- Generaal Ridgway waarschuwt Voorstander van tweejarige dienstplicht, waar oorlogsdreiging voortduurt /"^ENERAAL RIDGWAY, de opperbevelhebber der Atlantische strijd- krachtenkrachten in Europa, heeft gisteren met nadruk verklaard, dat de verdediging van Europa nog steeds zeer onvoldoende is, om aan aggressie weerstand te bieden. De oorlogsdreiging duurt onverminderd voort. Er bestaan ernstige leemten in de defensie van het Westen. Hij ver klaarde zich voorstander van een dienstplicht van twee jaar. Dit is de kwes tie die de Europese landen vandaag in Parijs bespreken. op twee en een half jaar te brengen (op Wij herinneren er aan. dat deskundigen uit de zes landen, w.o. Nederland, die het Europese leger zullen gaan vormen, van- vdaag in Parijs büeenkomen om de ur gente kwestie aan te snijden, welke dienstplicht in het gemeenschappelijke Europese leger zal gelden. Wij achten de bezwaren der Belgen tegen een twee jarige dienstplicht thans voldoende be kend. Op het hoofdkwartier van de Atlan tische strijdkrachten in Europa, hetwelk te Parijs gevestigd is, is men van oordeel. oor een moderne oorlogvoering, een oefening van twee jaar geenszins te lang is. Wij wijzen er op, dat in Israël een stel bij het parlement is ingediend, de dienstplicht voor mannen van twee, zelfs de huidige wet vrouwen van 18 tot 29 jaar twee jaren bij de strijdkrachten dienen). Ridgway vindt dat in het Westen de mid delen der Atlantische gemeenschap „nog ernstig onvoldoende" zijn. André Francois Poncet, de Franse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft er op gewezen, dat in de eerste plaats goede be trekkingen tussen Duitsland en Frankrijk de ruggegraat zyn voor het Atlantische Pact. En juist de Saarkwestie vertroebelt Advertentie Nieuwe Maasdam begon zijn eerste reis Het nieuwe s.s. Maasdam (15.000 ton) in de H.A.L. vertrok gistermiddag uit Rotterdam naar Montreal, versierd met bloemen, slingers en vlaggen, voor zijn eerste reis. Na aankomst in Montreal gaat het schip via New York weer huistoe. De directeur van de H.A.L., de heer W. H. de Monchy, en de directeur van Wilton- Fyenoord die het schip bouwde, ir B. Wilton, zyn aan boord. Klein schip uitgebrand op Oosterschelde Gistermiddag is het met vlas geladen .e. Johanna 2 (101 ton) uit Vlagtwedde op de Oosterschelde ter hoogte van Stave- nisse door onbekende oorzaak geheel uit gebrand. Schipper A. Haaima en zijn dochter konden in de roeiboot worden ge red. Het schip werd op een plaat gezet. Schip en lading waren verzekerd, de in boedel van de schipper niet. Door een lek in een gasfles is gister- iddag in het Hollands Diep brand ont staan in de slaapkajuit van het Antwerpse motorjacht Benny 3. De materiële schade is aanzienlijk. Vliegers hadden een harde dobber Toestellen uit vier landen hielden speurwedstrijd Twee eenmotorige Harvards uit Neder land, drie Franse en drie Belgische toe stellen en een Italiaan hebben gisteren boven ons land de ralley gevlogen voor de internationale militaire vlieger-vyf- Alle vliegers waren het er na afloop over eens, dat de opdracht buitengewoon moeilijk was. Er moest een gesloten par cours worden gevlogen in trajecten van 200 en 300 km. Verder moest tien km ten Noord-Westen van Roermond een truck, gesierd met oranje lappen, met de „gun- camera" worden gefotografeerd in een duikvlucht op niet meer dan 100 meter hoogte. Ook moesten de piloten er_ tussen Groenloo en Haaksbergen trachten een colonne voertuigen te vinden ei aantal, type en aard van de waargenomei wagens noteren. Op het vliegveld Twente hadden de toestellen een landing op de instrumenten uit te voeren en tussen Turnhout en Eindhoven moest een brug getje gefotografeerd worden. Dit brugge tje was wel de moeilijkste opgave, wan) het bleek een houten getimmerte ovei een poel te zijn. Schadevergoeding voor ontslag IJsrevue-ster eist j 600 per week De ijsrevue-ster Melitta Brunner heeft een schadevergoeding van ƒ600 per week geëist voor het ontslag dat haar is leend door de directie van de üsrevue Czerny in Amsterdam. Dit bedrag wenst zU te ontvangen om te voorkomen, dat de vreemdelingenpolitie haar wegens ge brek aan inkomsten een verder verblijf in ons land ontzegt. De som van 600 per week zou betaald moeten worden tot de beslissing is gevallen in een proces, dat nog aanhangig moet worden gemaakt Gisteren werd de zaak (voorlopig) in kort geding behandeld door de vice-presi dent van de Amsterdamse rechtbank, die Vrydag uitspraak zal doen. De ijsdanseres had een contract aange gaan als soliste en technisch leidster var deel der ijsrevue Czerny, die in Am sterdam werd opgevoerd. Volgens de directie liet zy zich aan het tweede deel haar taak te weinig gelegen liggen Zij kreeg daarop ontslag, doch naar haar mening ten onrechte. Vergeet Ambon niet I De stichting Door de Eeuwen Trouw heeft een telegram gezonden aan de ka binetsformateur mr L. A. Donker om bü de postelling van een regeringsprogram ma büzondere aandacht te besteden de door de Nederlandse rechters erkende republiek der Zuid-Molukken. Tevens heeft de stichting Het Vrije Volk uit genodigd tot een openbaar debat ovei he; regeringsbeleid jegens Ambon sinds de souvereiniteitsoverdraoht De democratisering van Egypte Naguib wil gaarne samenwerken met de Westerse landen Ingrijpende agrarische hervormingen stuiten echter nog op tegenstand /"^ENERAAL NAGUIB, de Egyptische opperbevelhebber, heeft gisteren de belangrijke verklaring afgelegd, dat hij gaarne met de Westerse mogendheden wil samenwerken op het gebied van de defensie. Hij is van oordeel, dat met Engeland, Amerika en Frankrijk overeenstemming kan worden bereikt, zonder dat de nationale aspiraties in gevaar komen. Van daag zouden in Cairo grote militaire oefeningen worden gehouden. De gene raal deelde voorts mede, dat er bij de binnenlandse zuivering niet te zacht zou worden opgetreden. Het hoofdkwartier van Naguib heeft minister-president Aly Maher gisteren verzocht, ingrijpende agrarische hervor mingen, waarby de landeigendom in Egypte tot 80 h.a. wordt beperkt, in te De staat zal de overblijvende grond overnemen en een schadevergoe ding uitkeren, die in termynen binnen dertig jaar voldaan zal worden. Er zal 3'è pet rente worden verstrekt. De koop- zal worden gebaseerd op de gemid delde waarde van de landbouwgrond ln de jaren 1937, 1938 en 1939. Grond in staatseigendom, zal aan de landloze boe- worden verkocht op gemakkelijke voorwaarden. In elk dorp zullen coöpe ratieve verenigingen worden opgericht, len en ander is vervat in een wetsont werp, dat door het leger is opgesteld. Ongeveer 500 rijke voormalige pasja's zouden het meeste van de 2.5 millioen h.a, bouwland in Egypte bezitten. Twee mil lioen mensen bezitten gemiddeld onge- 0.16 h.a. ieder. De landloze boeren maken het grootste deel uit van de twin tig millioen zielen tellende bevolking van Egypte. Onder hen heerst grote armoede Aly Maher, die niet veel voelt voor de landhervorming, heeft Naguib laten weten, dat het plan grondige voorberei- deze goede verhouding. De beste oplos-1 ding vraagt en dat hy wil vermyden dat sing is, volgens hem, dit omstreden ge. hel aa" «"JJ eeonomisehe schokken j wordt blootgesteld. Maher meent, dat een bied onder de V.N. te stellen en de E.D.G. pr0gressieve belastingpolitiek de beste er het toezicht over te geven. I manier is om de levensstandaard te ver- Voor hogen, zonder 's lands economie in gevaar te brengen. Naar verluidt, duldt Naguib echter geen uitstel. Hij staat er op, dat de regering zal ophouden met het heffen van indirecte belastingen, die veel meer de armen dan de rijken treffen. Het Egyptische kabinet heeft verschil lende besluiten genomen. Zo krygt Cairo een nieuwe gouverneur. Het is Abdel Hadi Ghazali, die Kamel Gawisj vervangt, want deZe werd na de staatsgreep gevan gen genomen. Voorts zyn er plaatsver vangers od de posten van politiecomman- dant te Cairo en die van „onderminister" van Binmenl. Zaken en Transportwezen. Naguib zet haast achter de zuivering. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Kerk in Oost-Duitsland verzet zich Beroepe Reenen te Soestdijk. Bedankt: voor Middelstum (vac. H. W. Kroeze) Th. Boersma te Uithuizer- meeden. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Oldehove E. Teunis te Monster. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Soestdyk M. Drayer Drachten en drs J. van Genderen te Zutphen. Bedankt: voor s-Gravenzande cand. M. Vlietstra te Hoogeveen. EXAMENS TEKENEN M O. 's-GRAVENHAGE. 11 Aug. Geslaagd: akte MC: mej L Glasbergen. A'dam en de heren J H Breeschoten 's-Gravenhage en J W B Cuppen, 's Hertogenbosch. EXAMENS M.O. NEDERLANDS. 's-GRAVENHAGE. 11 Aug. Akte A: J C von Holtz te Hilversum, mej. A Houtman te Amsterdam, B van Hercksen te Willem stad (Curagao) (allen sohoolakte); voor de huisacte: C Stelling. Leeuwarden; akte B: (Advertentie) „Verrukkelijk zeg, die Patria Biscuits er bestaat dus nog kwaliteit." Van vandaag al Invoerbeperking in Indonesië Vandaag gaan in Indonesië de versobe ringsmaatregelen in, waairby de invoel als volgt geclassificeerd wordt: 1) on misbare goederen, die mogen worden ingevoerd tegen de huidige wisselkoers van 31,92 roepiah per pond sterling, 2) nuttige goederen, die tegen het dubbele van de wisselkoers mogen worden in gevoerd. 3Vi luxe goederen tegen het drievoud van de koers, 4) luxe goederen waarvoor geen buitenlands geld wordt beschikbaar gesteld. Er zyn nog geen uitvoerige lysten dezer goederen, doch tot nader order mogen de banken geen irwoercredieten openen. Communistische terreur op Borneo „Indonesische volksleger" treedt op Gewapende en geüniformeerde com munisten zyn in het tot nog toe vreed- zam Serawah (Brits Borneo) een ter reur begonnen en et Koetsjing is d« noodtoestand afgekondigd, naar aanlei ding van de gewelddaden van „Serawaks-ndonesische volksleger voor de bevryding". Zeven personen zyn reeds gearresteerd van wie er vyf grote hoeveelheden communistische lectuur hadden. De politie doorkruist de oerwouden op zoek naar de vüf personen, die de ge welddaden van de vorige week bedreven hebben te Pontianak in Indonesië. De bende staat volgens Malcolm Mac Donald, Brits commissaris-generaal in Zuidoost Azië geheel uit Chinezen en zij is van grote omvang. In Batoe Kilang brandschatte bende in gele uniformen de winkeliers en zeide dat zij behoort tot het Indone sische volksleger. Gouverneur Struycken naar Dom. republiek Gouverneur mr A. A. M. Struycken van de Nederlandse Antillen heeft eer uitnodiging aangenomen van de presi dent der Dominicaanse republiek oir diens beëdiging by te wonen en de fees ten ter gelegenheid van de 88s'.e verjaar dag dier republiek. Het lied der aethergolven Hilversum I (40 7.18 Gram 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.5< de hulsvrouw 9.00 Gram. VPRO: 10 00 bespreking. 10 05 Morgenwijding. 10.20 Vooi 12 33 Voor het Kalender. 1.00 de Jeugd. 1.45 2.15 Haarlen 3 20 Pianore 7.30 Voor de 5.50 Regerin» op Ji VARA: 11.00 Gram. 12 00 Acc platteland. 12.38 Gram. 12 55 se Orkest Ver., koor en solisten :ltal. 3.30 Voor de zieken. 4 00 Jeugd. VARA: 8.00 Nieuws. 8.05 „Langs berg F. Mathéi 6.00 Nieuws. 6.15 Disc 6.30 Gram. 7.00 Causerie. 7 15 Piano. VPRO Jeugd VARA: 8.00 Nieuws. 8.05 De mensen slikken zoiets graag, hechten nog een Geen opbouw dan na volledige afbraak. Geen takje meer aan de lauwerkrans, die ze meneer evolutie dan na absolute revolutie. Harders vlochten. Dick veroordeelt zijn vader Het goede te behouden wordt moeilijk voor niet. Als het een ander aanging zou hij zo'n rede- deze twee. Er schijnt een andere geest in Dick gevaren. Hij lacht, hy fluit, hij stoeit met de jongste broer- Er komen weken, dat Dick zyn fiets niet ge- tjes. Hij durft het leven weer aan en heeft de boe- bruikt, omdat zijn achterband het begeven heeft ken uit de leeszaal niet meer nodig. Zijn critiek er en hij dat niet wil zeggen. Zijn dagen verdoet op is raak en fel, als Lien gedeelten citeert, waar- Het leger! De legers van alle landen! O ja, het opdrijven der bewapening vermindert in ze kere zin de werkloosheid. Zie je wel aan Duits- - land. De industrie van moordwerktuigen bloeit nering erg toepasselyk vinden. Maar het gaat hem en de militair is geen stempelaar. Maar waartoe aan. dit alles? Zou dan misschien toch een oorlog de nutteloze levens moeten wegvagen? Nutteloze levens! Hoe was Lien tegen die be- schouwing opgekomen. „We zyn allemaal onno- hy met wat tuinwerk, neemt Lien uit de handen, mee ze gedweept hebben. dig op deze planeet gekomen", had een pessimis tisch studiegenoot gezegd. „Het onnodige is over bodig, dus nutteloos. En het nutteloze is onkruid, dat ruk je uit." Hoe die Lien opgestoven was, toen hij haar dat vertelde. „Ieder mens kan zich nuttig maken," had ze gezegd. „Ieder móét het." Jawel, maar hoe hij zelf zich momenteel nuttig zou kunnen maken, weet hij niet. Al wat hy doet, kon evengoed ongedaan blijven. Dikwijls kruipt de benauwenis Dick naar de keel, als hij vaders dagelijkse bede „zegen ons wat hij kan, hangt verder in een stoel en leest. Moeder, die dieper met haar jongen meevoelt dan Vader heeft geen tijd om te letten op zijn lec- hij begrijpt en zij kan uiten, herleeft, 't Is niet erg, dat ze zich bekrimpen moet, om hem het nodige te bij kunnen geven, als hij maar goedsmoeds is, haar oudste, die altijd zo zijn best heeft gedaan. Vader merkt de verandering ook. Als hij zich goed her innert is die gekomen na de preek over: God van de hemel zal het ons doen gelukken en wij zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen. Zelf heeft hij daar ook zoveel aan gehad, 't Bouwen is zo moeilijk, als je merkt, hoeveel er je bij de ----■.,,77 - - t handen afgebroken wordt. Hij heeft de laatste ja- arbeid s morgens aanhoren moet. Vroe- tuur. Moeder heeft er geen verstand van. Die ren meer tegenslagen te boeken dan in het hele al blij, dat hij niet meer van die eindeloze leven, dat er aan voorafging. Op school is het delingen maakt en aldus zijn zolen spaart dubbel zo hard werken, nu hij een nieuwe onder- OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door ger gleed zoiets langs hem heen, hoorde hij het nauwelijks en nu ergert hij er zich aan, ergert zich in toenemende mate. Vader gaat zyn weg zij weej het wel als zoveel anderen, vader verheugt zich op zijn dubbeltje, dat vacanties, omdat hij dan, oververmoeid, van de rust kan genieten. Als hij eens wist, hoe een an- der in zijn eindeloze vacantie naar zo'n vermoeid- Maar dan moeten heid snakt. Dick weet wel zo ongeveer, wat vader ant- die fietsband en legt elk wyzer heeft gekregen, die moeite heeft met orde- uit haar huishoudgeld wringen houden en hij bovendien uit het toenemend aantal kan, op zij om hem te helpen. Tegen de grote villa's en landhuizen leerlingen krijgt, wier ver- vacantie zal ze het geld wel bij elkaar hebben standelijke vermogens beneden die der minder niet van die hoge schoen- aristocratische Groenkerkers liggen. De examen- makersrekeningen komen. Lien weet wat Dick leest. Zy haalt de boeken woordt, als er meewarige opmerkingen worden voor hem uit de leeszaal in de stad. Ze heeft moeten verbieden. Met het bestuur is het voorts gemaakt over de zo vroeg afgestudeerde zoon, die geen werk kan vinden. Vader zal dan zeggen, dat dit inderdaad een kruis is, dat hij het zelf geducht in de portemonnaie voelt, nu Bram ook op studie is, maar dat we het overgeven moeten eerst geprotesteerd. Dat Is geen lectuur Christelijke mensen. De ideeën daarin vertolkt, zijn uit Satan. siuuie ia iiideu uai wc „ei „vei ecu U1UCKI, „Onderzoekt alle dingen s Heren hana, wetende, dat Hy niets bij toeval heeft bij laconiek geantwoord. niet meer zo prettig samenwerken, nu De Bruin en Wouters plaats moesten maken voor de gepen- sionneerde assistent-resident Bloemers en de rente- nier Stuifzand. Die heren hebben te veel tijd en behoudt het goede komen op de meest ongelegen tijden de school binnenvallen, menen dat ze verstand Nu leest ze vaak mee. Het is lectuur, die de onderwijs hebben en verstoren met hun luidruch- wangen kleurt en de ogen schitteren doet. tig gedoe de rust oever". 10.40 Gram. 11.00 Nieuws. 11.15 12.00 Gramofoonmuzlek Hilversum II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 8 45 Gram. .9 00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.25 „De Snoek", hoorspel. 12.10 Claveclmbelrecital. 12.33 Su rinaamse volksmuziek. 1,00 Nieuws. 1,15 Prot. Int. Thuisfront. 1.20 Militaire kapel. 2 00 Gram. 2.45 Voor de meisjes 3.00 Gram. 3.10 Omroeporkest. 4.00 Voor de Jeugd. 5 20 Orgel 5.50 Militair vraaggesprek. 6.00 Nieuws 6.15 HarpensembJe 6.40 Vocaal kwartet. 7 00 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven". 7.15 Boekbespreking. 7 30 Gram. 7 40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Vijf minuten. 8 15 „Judltha Trlumphans". 9.45 ..De keukei klankbeeld. 1015 Gram. 10.30 li Commentaar. 10.40 Gram. 1045 Avondove denking 11.00 Nieuws. 1113—12.00 Gram. Engeland, BBC, 330 m. 12 00 Gram. 12 iziek 1.55 Sport 2.00 Con- 30 Hoorspel. 4.00 Twintig vragen. 4.30 4.45 Voordracht 5.00 Voor de klnde- Engeland. BBC 1500 ei Iracht. 12.15 Orgel. 12.4; 45 Voor de kli :iek. 3 45 Militair orkest 4 15 :rt. 5 30 Dans- 100 W. Mrs. Dale's Dagboek. 4. nuziek. 6 00 Mijnwerkersorkest. 6 - en racji0j, 12 00 Nieuws. Brussel, 324 m. 12.30 Weerberichten. 1234 Gram 1.00 Nieuw» 115 Gram 1 30 Causerie 2.00 Symphonie-orkest. 2 45 Omroepkoor 3 15. 4.00 en 4 15 Gram. 5 00 Nieuws 5 10 Gram 5 30 Causerie. 5 40 Filmmuziek 5 50 Boekbe spreking. 6.00 Gram 6 30 Voor de soldaten 7 0? Nieuws. 7 40 Gram. 8 00 Omroeporkest Nieuws. 2.40 Gewijde muziek muziek 4.45 Nieuw opera. 6.30 Gram. 10.37 Idem. 10 45 NU Frankrijk, Nat. progr. 249 Gram 100 NU ,05 Idem. 2.10 Gram. Tegen de tyrannie der communisten Berichten uit Berlijn wijzen er op dat de Evangelische kerk in Oost-Duitsland I zich openlijk begint te verzetten tegen de onderdrukkende maatregelen der communistische machthebbers. De synode I van de Evang. .Kerk in Brandenburg en I Berlijn dus grotendeels achter het ijze ren gordyn heeft een krachtig geluid doen horen tegen het communisme -m De synode, die onder voorzitterschap van de bezielende bisschop Dibelius in de Russische sector van Berlijn vergader- I de. heeft uitgesproken „dat de grote woorden van vrede, vrijheid en eenheid niet tot holle prasen mogen worden ge maakt", en tevoren had dr Dibelius in een preek in de Marienkirche te Oost- Berlijn gezegd dat de kerk zich in de politieke strijd van deze tijd moet men gen en niet „objectief en neutraal" kan blijven. De kerk, aldus de bisschop, zal zioh tegen alle aanvallen op haar leden keren. En al eerder had dr-Dibelius de Oostduitse regering te kennen gegeven dat de kerk geen „orders" in ontvangst kan nemen van enige mogendheid in de wereld. De synode, verklarende dat de kerk een brug moet vormen tussen Oost en West, bedoelde speciaal de regering van de Oostelyke zone, die immers de laat ste tyd de kerk juist in deze functie tracht te belemmeren. De synode keurde af dat in Oost-Duitsland „jongelieden worden opgeleid in het hanteren van het geweer, zelfs meisjes van minder dan achttien jaar. Geen oorlogsvoorbereidin gen. maar voorbereidingen voor de vrede zijn noodzakelyk". Modern zangonderwijs op Christelijke scholen Onder auspiciën van het Christelyk Paedagogisch Studiecentrum in Den Haag is in het leven geroepen een com missie tot verbetering van het zangon derwijs op de Christelijke scholen. Door het geven van cursussen, het af nemen van examens en het uitreiken van een diploma, hoopt de commissie te komen tot modern zangonderwijs op de Chr. scholen, maar dan op uitgespro ken Protestants-Christelijke grondslag. Inlichtingen by de secretaris, Gerard van Hulst, Paramaribostraat 33, Amster dam-West. Prof. dr W. J. Kooiman 25 jaar in Amsterdam Prof. ds W. J. Kooiman, gemeentelijk en kerkelijk hoogleraar aan de gem. uni versiteit van Amsterdam, heeft 25 jaar geleden zijn intrede gedaan als Evange- lisch-Luthers predikant te Amsterdam en zal Donderdagavond in de Oude Kerk recipiëren. Docent voor theologische school in Midden-Celebes Het hoofdbestuur van de Geref. Zen- dingsbond in de Ned. Herv. Kerk be noemde cand. C. Balke uit Baarn tot do cent aan de theologische opleidingsschool te Rante Pao in de Toradjalanden van Midden-Celebes. Na zyn voltooiing van de studie voor zendingspredikant te Oegstgeest hoopt de heer Balke medio 1953 naar Celebes te vertrekken. NOTARIEEL EXAMEN, •s-GRAVENHAGE, It Aug. Voor het twee de gedeelte is geslaagd C J Klerk, te Alk maar. 2e gedeelte. 11.45—12.00 Nieuws. TV7ANNEER U een appel neemt. waarop zich twee stipjes bevinden die enige centimeters van elkaar zijn verwüderd, kunt U zich gemakkelyk voorstellen de aardbol in de hand te houden, waarop Amsterdam en Mos kou als vlekjes staan aangegeven. De kortste afstand tussen deze twee pun ten is niet het lyntje dat over de ap pelschil loopt, maar dat is de verbin ding, die dwars door de appel gaat. Wees dus niet te zuinig, maar neem 'n speld en steek die in Amsterdam in de appel en laat haar in Moskou er uit steken. Dat is dan een volkomen rechte tunnel en de énige rechte weg, die de twee steden verbindt. We zouden U nu willen voorstellen uitsluitend uit toeristische overwe gingen gezamenlijk een fietstocht naar Moskou te ondernemen, waarbü we U gaarne de weg gunnen, die door de tunnel leidt. Wij zullen dan wel de open weg over het aardappervlak nemen. Wanneer ieder dezelfde ge middelde snelheid rijdt, bent U na- tuurlyk eerder aan het doel, omdat U de enige rechte en dus kortste ver binding heeft. Maar belangrijker dan het wedstryd-element is de ondervin ding die U onderweg opdoet. Want U begint met een geweldige snelheid te dalen, op een weg die n.b. kaars recht is! Naarmate U vordert, ver mindert de helling, tot in het midden de weg volkomen vlak lykt. Daarna begint de klim, op een helling die steeds steiler wordt, hoe dichter U by het doel komt. Aan het einde van de tunnel zult U misschien Uw tochtge noten ontmoeten, die fris als een hoentje een veel langere weg hebben afgelegd maar by het peddelen over het bolvorige aardoppervlak geen en kele helling of daling van betekenis zyn tegengekomen. Het is niet zo moeilük zich voor te stellen waarom in de kaarsrecht lopen de tunnel eerst een daling wordt on dervonden, gevolgd door een styging. We begeven ons in het begin immers wat dichter naar het middelpunt der aarde, we vallen zo tt zeggen, ook al is die val dan in schuine richting. En wat aan hoogte wordt verlpren, moet later weer worden teruggewonnen, dus moeten we stijgen. Wellicht wat moeilyker is het te be grijpen dat ons lichaam bij het begin van deze rechte weg een schuine stand inneemt, waardoor onze voeten naar beneden wijzen, terwyl op het einde van diezelfde weg onze voeten schuin naar boven zyn gericht. Ook hiervoor is de verklaring eenvoudig: behalve in het midden van de tunnel, werkt de zwaartekracht schuin op ons lichaam. Het gevolg: U denkt een hol-lopende weg te hebben gefietst! Vandaar dat U zich zó uitgeput gevoelt, dat het ad vies van een arts U wellicht niet on welkom zou zün. Wist U overigens, dat het dokters- of aesculaapteken naar alle waar- schünlükheid aan de Bübel is ont leend? Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4