Waar honderd millioen schapen geschoren moeten worden Elk jaar levert het Australië negen billioen gulden op Oude Leidse meesters komen nog eens naar de Sleutelstad Lucas van Leyden, Jan Steen en Rembrandt met Saskia Victoria Regina, troetelkind van Leidse hortulanus Kleine erwt - machtige plant met schone bloemen - afsterving NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 De wol-„oogst" wordt binnengehaald (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) Dezer dagen zijn in Australië de boeren en hun knechten uitgereden om hun schapen bijeen te brengen; de tijd is aangebroken dat de wol-oogst wordt binnengehaald. Hetgeen, wat de drukte betreft, zoiets is als de hooibouw voor de Nederlandse boer. Meer dan honderd millioen schapen moeten in de komende maanden van hun kostbare vacht worden ontdaan. Daar wordt een stuk wereld vermaardheid van Australië „bijeengeknipt". Denis, de leider van onze expe ditie, verstaat zijn vak best. Hij heeft met zijn helpers en drie honden al heel uiat keren de kudde bijeengebracht Op de jongste „Easter-show" in Syd ney, werd een ram verkocht voor de prijs van 4410, zo ongeveer £40.000. Ik heb deze ram, die een wereld-recordprys op bracht, gezien maar ik kan er eerlijk gezegd het geld niet af kijken. Het was een lopend stuk wol. Doch juist daarin scheen de waarde van het dier te zitten, hoewel er ongetwijfeld ook nog wel andere kwaliteiten bij zullen komen! Laat ik er bij vertellen, dat boer F E. Gall van Yarraldeel Station in Wal- gett, die de ram kocht, twee jaar geleden voor f 30.000 zulk een dier kocht, dat zes maanden later stierf. Op de rug van het schaap Men zegt wel dat in Australië sinds de kolonisatie op de rug van het schaap wordt gereden, in figuurlijk-financiële betekenis. Schapen leveren Australië ruimweg per jaar voor een billioen pound aan wol op. Daarin zitten wel enige „ups and Breng wol mee naar het land van de wol rprANNEER ge naar Australië gaat emigreren, breng dan uw wollen dekens en textielgoederen mee. Want in dit land van de wol zoekt men te vergeefs naar goede en niet dure wol len artikelen, zo vertelt onze Austra lische correspondent in dit artikeL downs", want de wereld-recordprijs van 340 pence per lb (pl.m. f 10 per pond) in Februari 1951 vindt zijn tegenhanger in de 20 pence welke in 1931 werd gezonden aan een farmer in Condobolin voor zijn twee balen wol.... Het Australische gouvernement pikt uit de schapen-voerbak een aardig graantje mee, een bepaald aandeel in de opbrengst, in het afgelopen jaar ruim 60 millioen. Daar rijden dus heel wat Australiërs mee op de rug van het schaap en de huidige .scheertijd;' is dan ook van na tionale betekenis. Honderd millioen Men beschouwt in Australië één der eerste kolonisten, kapitein McArthur, als de pionier voor de schapenteelt. Hij kocht uit de beroemde kudde van Koning George III in Engeland drie fokdieren, wélke hij naar Australië overbracht. Door kruisingen o.a. met de beroemde Merino- schapen, heeft men ln de loop der jaren een schaap gekregen, dat een gemiddelde wol-opbrengst heeft van 3,5 kg per jaar. De dikte van deze wol varieert van 0.015 0.05 mm met 412 kronkelingen per cm. één van de beste kwaliteiten, wolhaar kan een lengte van 350 mm krij gen. Met meer dan een billioen pond per jaar, levert Australië ongeveer een vijf de van de wereld-wolproductie. Intussen zijn de drie schapen van 1 tein McArthur „uitgedijd" tot een familie van ruim 120 millioen. welk aantal door droogten enz. het afgelopen jaar tot 100 millioen is verminderd. Vooral sinds men in 1820 kans zag eer doortocht te vinden door de „Blue Moun tains" en daardoor uitgestrekte vlaktci voor het schapenhouden werden openge legd, nam het aantal „graziers" zals met de schapenhouders noemt, snel toe. Toch is het aantal „stations" met meer dan tienduizend schapen niet zo groot meer als vroeger; van de ruim 100.000 graziers in Australië hebben 75.000 kud den met minder dan 1000 schapen. Nog wel een aardig koppeltje. In korter tijd dan de kapper nodig heeft U te scheren is een schaap ge schoren. Zoals ik op „Yerrow-Stud", in de buurt van Gongalgan zag, doet men daar pre cies zeven minuten over. Op deze boerderij hadden de veertig scheerders 9300 schapen onder handen er ik kan U verzekeren, dat het er vliegens vlug toe gaat. Uiteraard gebeurt het scheren elec- trisch met een soort tondeuse. Men be gint aan de buik van het dier en goed scheerder maarkt er één stuk zodat hij later het schaap op de grond kan uitleggen! De „scheerploeg" trekt door een groot deel van het land. Zoals ik in een vorig artikel vertelde, heb ik Nederlandse emigranten aangetroffen, die zich snel het nieuwe beroep hadden aangemeten, en al scherend rondgaan. Men heeft een eigen kok in de ploeg, die zorgt voor proviandering etc. en op de vrachtwagens voert men tenten mee voor noodgevallen. Want meestal slaapt men in de schuren op de boerderijen- Op de schapenvangst Men heeft in Australië van die ^heep- stations", die een oppervlakte beslaan van een Nederlandse provincie. Waar een eigen vliegveldje en kortegolfzender ter beschikking heeft. Uiteraard heeft Waar horen en zien vergaan „Conservenblikje" voor 33.000 m3 gas te Leiden in aanbouw Gelaste gashouder eerste in zijn soort Op 280 betonnen heipalen rust aan de rand van Leiden een ijzeren „bakje", waa ln 13.000 kubieke metera water zullen worden gedaan. Het gev al staat op het terrein van de gasfabriek en het is de derde gaahouder-in-aanbouw, de grootste, die de Sleutelstad zal bezitten. Op 1 December, als de levering van kraakgas gaat beginnen, moet deze enorme tank, die 33.000 kubieke meter gas zal kunnen be vatten, gereed zijn. De bijna 300 palen, die men in drie weken tijd in een terreintje van 16.000 vierkante meter heeft geheid, zijn niet overdreven. Alleen het water, dat acht •meter hoog komt te staan, weegt al 13 millioen kilogram en daar komt dan het gewicht van de drie telescoperende seg menten, die van dik plaatijzer zijn, nog b«. Bovendien wordt bij de bouw rekening gehouden met een eventuele uitbreiding. Mocht de gashouder in de toekomst te klein blijken, dan kan men er altijd nog een vierde kuip bovenop zetten, waarmee de totale inhoud op 45.000 kubieke meter kan worden gebracht. In de wand van de kuip, die het water zal bevatten en die thans negen meter ihoog is, heeft men slechts één mangat open gelaten. Kruipt men hier doorheen, dan kan men het „lied van de arbeid" eerst goed horen. Eén klap met een ha mer op het ilzer dreunt daar vele malen versterkt door tot diep in de hoofden van de bezoekers. Het onderste deel van de gashouder is een enorm klankbord, dat het verblijf daar niet bepaald aantrek kelijk maakt. Gelukkig voor de mannen, die aan de gashouder bouwen, Is dat er niet één klinknagel aan te pas zal komen. De Ned. EI eet rol asch-Maatschappij last alle „doeken" dit zijn de ijze ren platen aan elkaar, maar zon der een enkele hamerslag kan ook dit niet gebeuren. Inmiddels zal deze geheel gelaste gashouder de eerste ln zijn soort in ons land zijn. De fundering van de gashouder heet ln vaktermen een paddestoel-fundering. De palen hebben een verdikt boveneind en deze verdikkingen zijn onderling ver bonden Zodoende heeft de vloer geen balken, maar is één grote betonnen plak. Tussen deze vloer en de onderkant van de ijzeren gashouder zit een drie centi meter dikke asfaltlaag, die de roestvor- ming moet tegengaan. Als de gashouder is afgebouwd, contro leren de arbeiders de gasdichtheid op dezelfde wijze als de gasfitter het doet, wanneer men thuis een lekje vermoedt: zij gaat alle gelaste naden langs met de zeepsopkwast. men ook heel wat kleiner stations, „Yerrow Stud" b.v. beslaat toch altijd nog 3000 hectaren. Vandaar dat met paard en hond op de „schapenvangst" wordt gegaan. E een merkwaardig karwei, want nie leen dat 't op de onafzienbare vlakte niet eenvoudig is een enkel verdwaald schaap op te sporen doch daar zitten er ook tus sen allerlei struikgewas en achter bergruggen. Nu verstaat „Denis", de leider van expeditie zijn vak best; hij heeft meit zijn helpers, beschikt hij ook over drie hon den, waarvan Black Boy bijzondere lei ders-capaciteiten bleek te bezitten. Maar Denis, de „stockman" zoals men hem noemt, haalt zijn schapen overal vandaan. Ik heb hem bewonderd om het gemak waarmee hij in het zadel zit als 's avonds thuis m een gemakkelijke stoel. Want, al krijg je op den duur genoeg Australische flair in het paardrijden, de „zit" cowboy krijg je nimmer. In grote groepen worden de schapen huis gebracht en dan zijn ze 1 de scheerders. Ze grijpen schaap schaap; de wol-stapel groeit aan. De n het vak sorteren de wol i kleur, kwaliteit en andere eisen. Dan worden er pakken van 150 kg perst, die later door trucks naar 't dichtst bijzijnde station of haven worden voerd. Een afstand van soms honderden mijlen. Iedere scheerder „plukt de dag", dat wil zeggen, van de vroege morgen >t aan het vallen van de de avond gon- :n de apparaten. Voor een kwartje geschoren Al naar gelang de handigheid, kan scheerder honderd tot twee honderd scha pen per dag „onder het mes" hebben door die snelheid kost het scheren slechts 9 12 pence (plm. 2536 ct) per schaap! Maar het is een zwaar werk en ik kan e voorstellen dat onze Hollandse scheerders zeiden liever tien mai één schaap te scheren. Doodvermoeid rollen de mannen des avonds op hun bed. Niettemin, eerst wordt bij gitaar en har en heel programma van be faamde liederen gezongen en de gezellig heid maakt dat het later wordt dan de harde arbeid eigenlijk veroorlooft Op de farm houdt men van de jaar lijkse afwisseling in het weinig variërend bestaan van iedere dag. Nu zitten we hier dus binnenkort met :n billioen pond wol, maar het zal U vreemd in de oren klinken, dat mijn heel erg blij is enige Hollandse merk-wollen dekens naar Australië te hebben meegenomen! Adspirant-emigrant volg dit voorbeeld. Want .ondanks billioen pond wol hebben we hier n slechte en dure wollen dekens en veel betere andere wollen goederen. Er zijn in Australië slechts 122 spinne rijen. Om de één of andere reden heeft in de spinnerij niet ver gebracht; vermoedelijk mankeren de machines. Amerika, Engeland en Frankrijk ken méér Australische wol dan dit 'and zelf doet. Wie meent dat spinners hier een grote toekomst hebben, begaat een mis rekening, zoals ik reeds van enkele Hol landse spinners o.a. uit Tilburg en Breda hoorde. Men heeft onlangs zelfs bescherming gevraagd tegen de Engelse import van textiel. De Australische textiel-export beloopt slechts 5 millioen per jaar. Maar: straks krijgen we weer onze be faamde wol-veilingen. En in de rimboe scheert mén nu de schapen Nader nieuws over braderie en Leidse week Goede avond voor De Natuurvriend De Natuurvriend heeft gisteravond een belangrijke vergadering gehouden. De belangrijkheid school in het verslag van de huiskeuring, door de heer J. Gijzenij gegeven. Met grote aandacht werd de lang niet malse, maar daarom te gewaardeerde critiek op de geïn specteerde aquaria aangehoord. Aan het warme applaus van de vele aanwezigen, voegde de voorzitter, de heer W. Zwart, nog woorden van grote dank toe. Hij noemde het verslag een lezing in optima forma. Dat de heer Gijzenij op het gebied van de aquariumhouderij een autoriteit bewees de voorzitter bij het begin der ergadering door de mededeling, dat de keurmeester bij de landelijke keuring aquaria, uitgaande van de Ned. bond aquariumverenigingen, in het derde district de eerste prijs had hphaald. De heer Gijzenij zal met de winnaars in de andere drie districten kampen om de eerste tot en met vierde prijs van het land. Een buitengewoon eervol resultaat. De prijswinnaars in de afdeling Lei- ;n waren: klasse A: de heren Jac. van Wezel, 55 punten, le prijs; 2e prijs W. Zwart, 53% punt; 3e en 4e prijs D. P. Piket en A. de Groot, ieder 52 punten. In klasse B: 1. Blom, 40 punten; 2. Hen zen, 39 punten; 3. en 4. Duffels en Brug man, elk 38% punt. Na de pauze aanvaardde de vergade ring met algemene stemmen een voor stel van het bestuur tot het organiseren van een grote aquariumtentoonstelling ir de Hortus Botanicus. De tentoonstel ling, die het volgend jaar zal worden gehouden, belooft groter en grootser te worden dan die van enkele jaren gele den. Tevens besloot een aantal leden, Zaterdag een bezoek aan een tentoon stelling in Amsterdam te brengen. Theorie en praclijk van een dominee De Eerwaarde heer Robert Rutland, eei 33-jarige dominee in Amerika, trok z'i kleren uit en sprong in het Indianapolis- kanaal om een drenkeling te redden. Hij gaf de man zijn droge kleren en wandelde zelf in z'n natte onderkleren huiswaarts. Van Amazone naar Sleutelstad Lindley noemde haar naar Koningin Victoria Het jaar 1803. Een kano, geroeid door twee inheemsen, vaart één der zij takken van de Amazone (Zuid-Amerika) op. Een blanke, gezeten op de smalle voorplecht, spiedt links en rechts de oevers af. Nu en dan geeft hij de roeiers bevel, naar de kant te roeien. Nauwkeurig bekijkt hij een plant of struik, maakt enkele notities en maakt de gebruinde inlanders vervol gens duidelijk de tocht weer voort te zetten. Op een gegeven ogenblik, als zij een soort kreek voorbij komen, wordt zijn oog getroffen door een don kergroen eiland. Een wonderlijk eiland, want het is volkomen glad en niet begroeid. Hij laat de kano omkeren en geeft opdracht naar dat vreemde eiland in de kreek te roeien. Dan ziet hij tot zijn grote verwondering, dat dit eiland bestaat uit een aantal enorme bladeren met opstaande randen. Hier en daar ziet hij prachtige wit- en rood-gekleurde bloemen, die hem bij naderebeschouwing volkomen onbekend zijn. Zo ontdekte de Duitse geleerde H a e n k e, die in opdracht van de Spaanse regering een speur tocht in Zuid-Amerika ondernam naar nieuwe vondsten op botanisch ge bied, de Victoria Regia. Helaas kon Haenke zijn ontdekking niet wereldkundig maken. Enige tijd later stierf hij op een zwerftocht door Philippijnen, en eerst jaren nadien kon zijn merkwaardige ontmoeting met de Victoria Regia lezen in zijn aanteke ningen. Het duurde dertig jaar alvorens een andere natuurvorser, Poppig, van aan gezicht tot aangezicht met de grote en DE VICTORIA REGIA BLOEIT grootse waterplant kwam te staan. Hij, en nog enkele anderen na hem, be schouwden deze plant evenwel niet als een nieuw soort, doch als behorende tot het geslacht der Euryale, waardoor zijn vondst geen sensatie verwekte. Totdat eep zekere Schomburgk de bladeren droogde en de bloemen, in pe kel bewaard, naar Engeland opzond, waar de kruidkundige Lindley tot het be sluit kwam, dat hier sprake was van geheel nieuw soort plant. Ter ere zijn vorstin noemde hij haar de Vic toria Regia, de koninklijke Victoria. Het spreekt wel vanzelf, dat begerig was deze nieuwe plant in Europa in te voeren. Niet alleen om duizenden bezoekers zich te laten verlustigen wonderbaarlijke schoonheid er van, doch tevens en vooral uit wetenschappe lijke overwegingen. De eerste pogingen mislukten volko men. En dit mocht geen verwondering baren, omdat helemaal niet op de hoogte was van het karakter van deze plant Schomburgk liet enkele planten uitgraven en naar de kust brengen, alwaar ze per schip naar Engeland den verzonden den. Doch vóór de inscheep reeds geschrompeld en vrijwel dood. De Engelsman Brid ges vond anders op. Hij be greep, dat de plant zelf te veeleisend was, om een der gelijke lange willen en kunnen doorstaan. Hij pro beerde het met aantal zaden, die hij in vochtige de bewaarde er zond naar de ko ninklijke tuin te Kew, bij Londen, De zaadjes kwamen den onmiddellijk gezaaid. En werke- uw «ui ut. lijk, van de twee- en-twintig stuks kwamen er twee op. Twee kleine plantjes, die onwennig de zo geheel andere koudere wereld in ke ken. Dat was eind Augustus. Ze groeiden voorspoedig op, maar toen de dagen steeds kouder werden, hield de groei op, gingen ze er steeds armetieriger uitzien December waren ze dood. plantkundigen, dachten er over, het ge- experimenteer maar op te geven. Totdat 'jachie zich afvroegen, of toe wel een goede zaaitijd (zomer) gekozen had. Nogmaals werden zaadjes in de grond gestopt. Een selectie uit de krachtigste planten, die men had kunnen vinden. Met veel zorg en spanning werden de nietige dingetjes, ter grootte van een erwt, de teeltaarde prijs gegeven. Op de laat- Februari 1849. Men tussen tot de ontdekking gekomen, dat de jonge plantjes veel zon en veel licht nodig hadden. En hiermee hield rekening. Toen de plantjes wat groter werden, werden er enkele afgestaan de kassen van de hertog van Devonshire, opdat, mochten de pogingen in Kew wéér mislukken, men nog altijd mocht hopen op de verhuisde plantjes. En inderdaad, de achtste November ontlook de eerste bloem in de kassen de hertog, en het volgende voorjaar mocht de hortulanus van Kew hetzelfde ge noegen smaken. Nu wist men dus hoe met 1 de plantjes om te gaan, en weldra kwamen verschillende Europese landen 1 het bezit van deze kostelijke plant. Voor Nederland had de Amsterdamse plantentuin de primeur, en wel in 1 Wegens financiële moeilijkheden moest een speciale kas worden gebouwd duurde het tot 1872, aleer Leiden kon bogen op een bloeiende Victoria Regia. Begin Januari van dat jaar ontving de toenmalige hortulanus, de heer H. Wit- uit Amsterdam enkele zaden, die middellijk werden gezaaid in één der diepere vakken van het bassin, bijheid der verwarmingsbuizen, waardoor het water zowel als de modder op een gemiddelde temperatuur van ongeveer 80 graden Fahrenheit werden gehouden. Vol spanning wachtte men af. De negende Maart kiemde het aller eerste zaadje en in de maand Juli 1872 genoot de Leidse Hortus Botanicus de eer de vreugde een bloeiende Victoria Regia in z'n kas te bezitten. En sindsdien is deze schone plant, die eigenlijk in het stroomgebied van de Amazone thuishoort, geen probleem meer m de mensen op het Rapenburg. Hoe ze groeit en bloeit De hortulanus van de Leidse Hortus Botanicus, de heer H. Veendorp, die vriendelijk was ons een en ander o' zyn troetelkind te vertellen, laten we "in 't woord: De Victoria Regia is een overblijvende waterlelie. Maar omdat wij haar door klimatologische gesteldheid geen voldoende licht en lucht kunnen ver schaffen, is ze in ons land slechts één jarig. In nog geen jaar speelt zich dit gigantische natuurwonder af: kleine erwt, machtige plant met schone bloemen, af sterving. Eind Januari gaan de zaden de grond l Eerst in een pot, omdat het goedkoper ls deze de noodzakelijke temperatuur te verschaffen. Als plantjes komen ze na derhand in 't bassin, waar steeds eer tropische warmte moet heersen. Het eerste blad lijkt op een dennen naald, is priemvormig. De hieropvolgende worden breder, maar blijven nog steeds onder water. Eindelyk verschijnt blad, dat een langere bladsteel heeft, waardoor het aan 't oppervlak var ter komt te liggen. Merkwaardig de steel zich verlengt, als het water 'rijst; het blad moet dus drjjven. Dit drijf- blad is ovaal van vorm. De bladeren, die hierna naar de opper vlakte komen, worden steeds groter, er na ongeveer drie maanden, gerekend vanaf de ontkieming, zijn ze tot hun volle Kans voor middenstand om zich (e doen gelden De tweede helft van September en de eerste dagen van October beloven voor Leiden en speciaal voor de middenstand uit deze goede, oude stad heel wat. Want niet alleen wordt op 17, 18 en 19 September de grote, jaarlijkse Vebo-tentoonstelling gehouden, maar bovendien is er op die dagen in de Sleutelstad een groot artsen-congres. Dat zijn twee gebeurtenissen, die veel publiek uit de omtrek en ver daarbuiten naar hier zullen trekken. En op vreemdelingenbezoek is Leiden erg tuk. Dat brengt immers geld in het laatje? Vandaar ook, dat vertegenwoordigers van de V.V.V., de Vebo, de Leidse middenstandscentrale en de 3-Octobervereniging de koppen bij elkaar hebben gestoken en zich verenigd hebben in het actie-comité „Leiden Leeft". En dit comité gaat op 17, 18 en 19 September een braderie en van 27 September tot 3 October een Leidse week voor elkaar dokteren, die beide vol beloften zijn. We schreven er al eerder over. Om thans met de plannen voor del ducties of foto's van Leidse meesters braderie van wal te steken: het heeft e^n plaats vinden, het comité zweetdruppels gekost om de Aangemoedigd door een grote prijs gunstigste straten voor deze „feestmarkt vraag, zal jong en oud er op uit trekken met straatverkoop" te bepalen. De straten om uit te zoeken, welke schilderijen en van Leiden zijn nogal aan de nauwe kant en het spreekt, dat het verkeer niet te veel hinder mag ondervinden. Maar men kwam tot een oplossing, allen bevredigde: Doezastraat (beide zij den), Steenschuur (op't trottoir aan de kant van Kamerlingh-Onnes- laboratorium, met verder op wat stands aan de kant 't water), 't Gangetje (aan de Oostzijde), Bo termarkt, Stadhuisplein, Vismarkt (met een stuk Hoogstraat), en de Apo- thekersdijk. Zo nodig zal ook de Boommarkt wor den ingeschakeld. Dat de Leidse braderie feestelijk zal zijn, behoeft niet betwijfeld te worden. Het comité zorgt voor tal van attracties, zoals feestverlichting, muziek door Leidse corpsen, ver lichting van het stadhuis de daar tegenover staande fontein en fees telijke carillonklanken op elke avond van de brade rie. En aan de deelne mende Leidse midden standers kan men een aanlokkelijke en vlotte erkoop van hun artike len wel toevertrouwen! Vanzelfsprekend dienen de midden standers zich te haasten om te kunnen meedoen. Donderdagavond van half 8 tot 9 uur kunnen zij zich in de Burcht laten voorlichten over de finesses van deze braderie, die evenals zulks in Alme lo, Alkmaar, Zaandam, Oegstgeest en in tal van andere plaatsen het geval is ge weest, een groot succes belooft te worden. De inschrijvingstermijn sluit Zaterdag. Men haaste zich dus. Aanmeldingsadres: inlichtingenbureau V.V.V., Steenstr. lb. Leidse meesters Maar er is meer. We hebben reeds ge meld, dat de 3 October-optocht dit jaar zal staan in het teken van de Leidse meesters. Het is bekend, dat Leiden vele grote schilders heeft gehad en nog heeft. Enkelen zelfs met wereldbekende namen: Rembrandt, Lucas van Leyden, Jar Steen, Gerard Dou en verder Jan van Goyen en anderen. Zij werkten in d hand, dat er gesproken werd van ee Leidse sohool! Welnu, niet alleen op 3 October, maar van 27 September af zal Lei den staan in het teken van de Leidse meesters. En opnieuw zal de Leidse middenstand daarin een overwegende rol spelen. In hun aantrekkelijke étalages zullen naast de affiche van V.V.V. „Leiden Leeft", fraaie repro- llllllllllllll! Nog vele pogingen daarna faalden. En wasdom gekomen, waarbij knapen met In verband met het bloeien van de Victoria Regia in de Leidse Hortus Botanicus gisteren en vanavond) vertellen wij onze le zers in bijgaand artikel iets over deze vorstelijke plant. Vanavond is de Hortus geopend van 9 tot 11 uur. sommige, aanvankelijk enthousiaste, j een doorsnee van anderhalve meter geenlstelijk nageslacht. uitzondering zijn. De randen, roodachtig met stekels voorzien, zijn opgeslagen vormen als 't ware een leuning om het blad. De grootste diameter, ooit ge signaleerd, is er een van 2% meter ge weest, met een opstaande rand V£ centimeter. De bloem ontluikt ongeveer 3% maand 1 de ontkieming. De knop, pas boven het water verschenen, lijkt enigszins op bruin ei, met dorentjes bezet. Op de tweede dag, omstreeks vier uur in de middag, wijken de bruine kelkbladeren uiteen, en na een half uur is de z witte kelk reeds te zien. De bloem verspreidt nu een zoete ananasgeur. In de loop van de avond buigen de kelkbladeren zich buitenwaarts tegen tien uur staat de bloem in volle schoonheid te pronk. De reuk is 1 goed als verdwenen. In de loop van de nacht richten zich de kelkbladeren weer op en tegen het mid den van de volgende dag is het geheel weer gesloten. Is het nu afgelopen? Nee, want de Victoria Regia is nu zich te verkleden. Naast de smetteloos witte jurk heeft ze nog een prachtige rode, die ze ten toon wil spreiden. Tegen twee uur in de middag gaat de bloem weer langzaam open. Om vier uur half gereed met haar toilet en als de avond begint straalt ze in haar nieuwe robe. De buitenste bladeren zijn licht- rose; de meer naar binnen liggende den steeds een tintje donkerder. Ze is nu gereed en kan haar tweede jour houden. Enkele dagen later is het afgelopen. De Victoria Regia is naar de bodem van het bassin gezonken, waar haar nieuwe taak, het laten rijpen der zaden, wacht. En tussen Sinterklaas en Kerstmis is de Koninklijke Victoria gestorven. Maar niet, aleer zij in de modder van 't bassin haar plicht gedaan heeft voor haar welke Leidse meesters er alzo in de éta lages staan. Heel erg moeilijk zal dit niet zijn, want in het stedelijk museum De Lakenhal wordt in die dagen een ten toonstelling gehouden, die aan de Leidse meesters is gewijd. Men gaat daar dus kijken, steekt er zijn licht op en trekt er op uit. En dat loont de moeite, want de 3 October-vereniging en enkele andere ver enigingen hebben onder meer de volgen de prijzen beschikbaar gesteld: lx/100; 2x50; 4x25 en 30x/10. Maar we zijn er nog niet. Er zijn nog meer attracties aan deze Leidse week verbonden. Lucas van Leyden zal op Maandag 29 September om 3 uur in Leiden arriveren en gezeten in een karos een rondrit door de stad maken. Op 30 September zal Rembrandt van Rijn zijn lieftallige echtgenote Saskia van Uilenburch zijn geboortehuis aan de VVeddesteeg laten bewonderen. De dag daarop, 1 October, komt zowaar de goede, oude Jan Steen eens kijken, hoe het met zijn echtgenote en kroost gaat. Dat die kunstenaars met het penseel en passant met critische blikken zullen kijken, wat de Leidse middenstanders wel te bieden hebben, is duidelijk. Velen met hen zullen dat doen en het is daar om zo klaar als een klontje, dat de dui zenden, die op de been zullen zijn, gepakt en gezakt en barstensvol goede indruk ken naar huis zullen gaan. Voor ieder van onze middenstanders geldt: grijp Uw kansen en doe mee. In lichtingen voor deze week zijn, evenals voor de braderie, te verkrijgen Donder dagavond van half 8 tot 9 uur in de Burcht. Het inlichtingenbureau V.V.V. aan de Steenstraat neemt tot en met Zaterdag gaarne de aanmeldingen voor deelneming in ontvangst. De Demping verloor populair lid En nam zweeimolen in gebruik De speeltuinvereniging De Demping heeft gisteravond een populair lid ver loren. Men moest namelijk afscheid ne- van de heer Piet v. d. Berg, een die heel veel heeft gedaan voor de kinderen van deze speeltuin. Om het af scheid niet al te zwaar te maken, heeft .Ten het gecombineerd met iets, dat tot ■erheugenis stemde. Er werd namelijk een nieuwe zweef molen in gebruik genomen. Dat de ver wezenlijking van het verlangen naar een zweefmolen bergen werk heeft gekost, maakte de ingebruikneming van het speeltuig tot een grotere vreugde. Ter ere van de heer v. d. Berg heeft men de molen „Piet" genoemd. De heer v. d. Berg, die bestuurslid van ne speeltuinvereniging was, werd toege sproken door de voorzitter, de heer A. C. Ponstein. De voorzitter schetste de betekenis van de naar Australië ver trekkende als bestuurslid en als lid van de korfbalclub. Hij bood een zakdoek, met het Leids stadhuis er op geborduurd, als herinnering aan. De heer v. d. Berg bedankte hiervoor en voor de vriende lijke woorden. Bij de ingebruikneming van de zweef molen werd, behalve door de voorzitter, de heer Ponstein, ook het woord gevoerd aoor de heer D. Vylbrief, bestuurslid van de NUSO. Jeugdgroep van de L.P.C. Zaterdag hield de jeugdgroep van de L.P.C. een wedvlucht met jonge duiven van Weert af. De duiven werden om 2 uur gelost. De aankomst was als volgt: K. Peter 1—24; J. Driessen 2—34—16 —17—18; J. Filippo 5: Griffioen 6—12: N. Vogelenzang 7—20; Th. Steyn 8—25; J. Zwart 9—11; B. Zeegers 10—14; R. Jan sen 13: J. Koster 15; A. Holland 19; Montfrooi 21—22; J. van Leeuwen 23.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2