Jlietttue £ditscl)<? GTournnl Formateur schijnt contact te zoeken met iormatie-Beel Voor Econ- en Buitenl. Zaken Zijlstra en Beyen genoemd Wist U DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staatvafitfc4 If ghebltvcn «nflo bert in tegfjenspoeC Drie en. dertigste jaargang No dSQ5 Breng wol mee naar het land van de wol Kabinetscrisis duurt al 47 dagen (Van onze parlementaire redacteur) "jVTOG ALTIJD IS „DONKER" het kenwoord van de kabinetsformatie. Dat wil zeggen:nog altijd is mr Donker aan het formeren, maar ook: de situatie is nog altijd niet duidelijk. Men kan zelfs staande houden dat de toestand zich soms van uur tot uur aan het wijzigen is. Met dit gevolg, dat ook in de formatiepogingen van de heer Donker thans, naar het schijnt, een nieuwe phase is ingetreden. Immers, was het aanvankelijk zo, dat de formateur scheen te streven naar een reconstructie van het zittende kabinet, thans heeft het er alle schijn van of hij toenadering zoekt tot de formatie- Beel, zij het, dat de P.v.d.A. er dan nog wat beter afkomen moet. prof. dr J. Zijlstra de jonge 33-jarige hoogleraar in de theoretische economie aan de Vrije Universiteit. Deze ontvangst is wel de sterkste aanwijzing dat de for mateur van zijn aanvankelijke plan van alleen maar reconstueren is afgestapt. Het is duidelijk, dat dit laatste zou dienen te geschieden ten koste van ande re partijen. Het woord „offer" is in dc geschiedenis van deze kabinetscrisis, die nu 47 dagen duurt, almeer een gangbaar woord geworden. Voor sommigen achter schijnt het gemakkelijker dit woord te spreken dan het brengen van het offer zelf. Intussen is mr Donker nog altijd ijverig aan het legpuzzlen. Vandaar ook de lange reeks var zoeken, welke hij ontvangt. Prof. Romme schrijft vanmorgen in -dit verband een „bont gezelschap". En het gezelschap is inderdaad gevarieerd. In de personen zou enige aanwijzing kunnen liggen dat is soms ook wel het geval, maar tussen lopen er allerhande geruchten over wijzigingen, welke bepaalde depar tementen zullen moeten ondergaan. Wan neer men met deze mogelijkheid rekent, wordt de situatie er voor het ogenblik bepaald niet duidelijker op. Zoals men weet had prof. Beel reeds de volksgezondheid en de sociale zorg van Sociale Zaken willen losmaken. Nu liepen weer geruchten over andere split singen. Publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie zou namelijk met openbare werken (onderdeel van Verkeer en Waterstaat) onder één hoofd worden gebracht. Diees toch premier? Dit alles wijst op pogingen om de for matie zoveel doenlijk tot aller genoegen tot stand te brengen. Het wordt im een kwestie van scherp evenwicht- Maar onderdehand wijzigen zich de plannen steeds meer. Meende men gisteren nog, dat formateur Donker aan prof. Beel daoht voor het premierschap, waartegen over dan dr Drees het vice-minister-pre- sidentschap en Financiën zou krijgen (mogelijk met de heer Hofstra als staats secretaris), sindsdien zijn.de veronder stellingen krachtiger geworden, dat de formateur het minister-presidentschap toch aan dr Drees zal aanbieden. Het vrij veelvuldig contact tussen de forma teur en dr Drees wijst in deze richting. Niet duidelijk is, wat de bedoeling van het contact tussen de formateur e het R.K. Eerste Kamerlid Beaufort. Heeft deze Buitenlandse Zaken aangeboden ge kregen? Hij zou hiertegen zelf bedenkin gen hebben ontleend aan het feit, dat hij geestelijke is. Maar is hij daarvan te ruggekomen? Of is hij blijven weigeren en is deze post sedert aangeboden aan mr Beyen, de directeur van het Intern. Monetaire fonds te Washington? Het is toch mogelijk dat prof. Beaufort thans min of meer fungeert als contactman tus sen de formateur en de K.V.P. Zoals een nieuwe formateur wenselijk is geble ken, zo kan er ook op een nieuwe tactman prijs worden gesteld. Vermelding verdient het feit, dat de formateur gisteren ook heeft ontvangen Kabinetsformateur bij de Koningin Koningin Juliana heeft vanmorgen om half 12 in het paleis aan het Lange Voorhout de kabinetsforma teur, mr L. A. Donker, ontvangen. Hare Majesteit liet zich door mr Donker op de hoogte stellen van de ontwikkeling der kabinetsformatie. Kindertekeningen op expositie Prof. Zijlstra toch zou alleen king kunnen komen voor Economische Zaken. Mogen wij Het Parool geloven, dan is het thans waarschijnlijk, dat prof. Rut ten aan O. K. en W. blijft Wij meenden reeds te weten, dat de formateur geneigd was diens aanvankelijke weigering niet al te serieus te nemen. Ir Kraayvanger, die gepolst zou zijn voor Wederopbouw of Verkeer en Waterstaat, zou bedankt hebben in verband met de verplichtin gen aan £ijn architectenbureau. De secre taris van de sociaal-economische raad de heer Huub L. Jansen, lid van de K.V.P., wordt volgens Het Parool genoemd voor P.B Oen openbare werken. Het reste rende deel van Verkeer en Waterstaat zou dan aan een A.R. worden aangebo den, zij het dat dr Van Gunsteren volgens het blad hiervoor thans minder wordt genoemd, dan wel het geval was. Hoe het zij, al valt er van des heren Donkers pogingen thans nog weinig de finitiefs te zeggen, dit staat wel vast, dat hy enerzijds probeert zijn eigen partij zo sterk mogelijk te houden en het an derzijds de andere partijen zo lastig mogelijk wil maken straks „neen" te zeg gen. Intussen wordt het tooh wel tijd dat er over het donker van zijn bemoeiingen enig licht opgaat- Messerschmidt dient de mens met een motor-riksja jAN de produc- A ten van de heer Messerschmidt be waarde de wereld tot nu toe alleen nare herinnerin gen. Die vliegtui gen en zó. Maar sinds de laatste Messer schmidt viel of ge ïnterneerd werd hebben de inge nieurs van de Mes- serschm idt-f abrie ken in Bad Hom burg gepeinsd" over nieuwe mogelijk- En ditmaal juicht ons hart. Want de eigen auto komt niet alleen in zicht, maar bovendien: iie beklagenswaar dige medethens: de riksja-koelie zal weldra tot het ver leden behoren. Van licht metaal maakte de Mes- serschmidtfabriek nL een motor-riksja voor giers en een bestuurder. De passagiers zitten naast elkaar in de rijrichting van het voertuig, dat drie wie len heeft. De bestuurder zit op een scooterachtig aanhangsel achterin. Een 150 cc tweetaktmotor van 6.5 pk met vier voetversnellingen stuwt het appa- Ter gelegenheid van de Koninklijke reis zond Nederland een aantal kinder tekeningen naar de V.S. Als tegenpresta tie is nu uit Amerika een fraaie collectie Amerikaanse kindertekeningen in ons land aangekomen. Met Nederlandse te keningen, die zullep worden doorgezon den naar het hoofdkwartier van Art For World- Friendship en nog tekeningen uit andere landen, o.m. India, worden de Amerikaanse tekeningen in verschillende gemeenten van ons land tentoongesteld. (Krantenbericht) Motor vloog in volle vaart op auto De 28-jarige inseminator KL Veenstra uit Drachten is op het kruispunt Dracht ster Compagniede Scheiding-Opeinde (Gr.), in de gemeente Smallingerland, in volle vaart met zijn motor tegen Volks wagen gebotst. Hij werd 20 meter weg geslingerd en kwam in een sloot terecht. Hij was vrijwel op slag dood. De auto sloeg vijfmaal over de kop en werd bijna geheel vernield. De beide inzittenden, het jeugdige echtpaar Menalda uit Sur- huisterveen. werden slechts licht gewond. Arrestatie in Budel Grote partij uniformstof achtergehouden Verdacht van verduistering van grote hoeveelheden militaire stof, bestemd uniformen, is de zaakvoerder V. een textielbedrijf in Budel (N.-Br.) gearresteerd. In de laatste twee jaar zou hij voor ƒ5000 aan rijkseigendommen hebben achtergehouden, meldt de Vkrt. Een deel van de stoffen is tot kleding verwerkt en in de handel gebracht De dagvaarding van luit.- kolonel Harjono Luit-kolonel H. T. Harjono, is zoals wij meldden, als getuige gedagvaard in de zeak tegen de beklaagden Meine Pot en P Colson wegens de op hem gepleegde aanslag. Daar het hier echter een buitenlands diplomaat betreft (die politiek onschend baar is), is een dergelijke dagvaarding r.iet mogelijk. Derhalve heeft het Indo- lesische hoge commissariaat van het ministerie van Buitenlandse Zaken later het verzoek ontvangen, te willen mede delen of lt kolonel Harjono bereid is als getuige te verschijnen. Levensverzekering in tweede kwartaal gestegen In het tweede kwartaal van 1952 heb ben 59 binnenlandse levensverzekerings- myen totaal ƒ117,4 millioen aan premies koopsommen ontvangen tegen vorig jaar ƒ105 min. De productie aan nieuwe verzekeringen bedroeg ƒ531.7 min (v. j. ƒ517,9 min, eerste kwartaal 1952' 541,9 min). Op de inschrijvingen der 4Vi pet obligatieleningen Breda II en Den Bosch II moet een belangrijke reductie worden toegepast. De Crediet- en Handelsvereniging Banda heeft 1951 afgesloten met ƒ23.954 verlies, waardoor het totaal verlies tot ƒ714,605 gestegen is. Vandaag is in Zeist een internat. CONGRES VAN MEDICI in de lucht vaart begonnen. Ten behoeve van de koelies bovenge noemd zullen de riksja's hoofdzakelijk uitgevoerd worden naar Aië en Afrika. En in de Duitse badplaatsen worden zij gebruikt naast de taxi's. Waarom daar alleen? In Scheveningen zullen ze 't ook goed doen en wij ruimen graag onze fietsen- box helemaal om er één motor-riksja te zetten! Hier met die kinderen Schoonmoeder trok aan het langste eind Rijpweterings gezin kon nog niet emigreren De familie D. uit Rijpwetering zou gaan emigreren naar Nieuw-Zeeland. Alle formaliteiten waren vervuld, het KE M.-vliegtuig was besproken, de beien waren verkocht en de bagage was reeds vervoerd naar Schiphol. Maar dezer dagen afscheid moest worden ge nomen, bleek dat de familiebanden verbrekelijk waren tussen D's vrouv zijn schoonmoeder. Toen de auto v kwam om het echtpaar met de drie kin deren te halen, gaf de schoonmoeder D. geen toestemming tot het van zijn vrouw en de kinderen, zijn vrouw gehoorzaamde. Wanneer D. een kind aan de ene kant in de auto plaatste, trok schoon moeder het kind aan de andere zflde er uit. Met dit spelletje van in- en uitstappen, terugbrengen en -halen van de kinderen uit het huis van de schoonmoeder verstreek de tjjd, zodat D. ten einde raad alleen naar Schip hol vertrok. De K.L.M. was inmiddels van het gé- beuren op de hoogte gesteld en omdat het paspoort het reizen in gezinsverband aangaf, moest D. kort nadat hij in het vliegtuig had plaats genomen, de terug- Rijpwetering aanvaarden waar hem een leeg huis, een vrouw met drie kinderen en een schoonmoeder wachten. Enkele modellen uit de nieu de uitgesproken kleur voo najaar e e Parijse hoedencollecties, waarbij wit niet r. de zomer is, maar als fleurige noot ook winter gepresenteerd wordt. „Ik houd van (eieren) het proza..." Onthullingen over Prins Faroek als toerist op Capri Conferentie op hoog niveau met de hotelier over de lantastische nota T^X-KONING FAROEK werkt blijkbaar danig op de verbeelding en „in- -L-' spiratie" van dagbladcorrespondenten. Zij zien bij voorkeur in hem een „holle-bolle-Gijs"! Zo lezen wij bij de man van A.P., de volgende ont hulling over het verblijf van Faroek in zijn hotel op Capri. Prins Faroek heeft vandaag bij zijn ontbijt tien eieren gegeten. Na vijf zacht gekookte eieren geconsumeerd te hebben, veegde de ex-Koning zijn kin af en riep de ober. „Zij zijn zeer goed", zei hij. „Maak me er nog vijf klaar". Daarna voegde hij er, zachter aan toe: „Ik houd van eieren". Hetgeen herinnert aan Van Deysse's „ik houd van het proza"! Zijn ontbijt omvatte verder toast, marmelade, boter en een grote kop koffie. Nocola Farace, de eigenaar van het lieden, die hem land en villa's willen hotel, heeft inmiddels zijn rekening op nieuw met 50.000 lire per dag verlaagd, ten einde te trachten spoedige betaling te verkrijgen. Oorspronkelijk had Farace 250.000 lire per dag gevraagd voor Faroek en zijn ge volg. Maar toen Faroek gezegd had, dat dit hem te veel was, verlaagde hy de prijs et 50.000 lire per dag. Faroek weigerde ook 200.000 lire per dag te betalen voor de apartementen er de tuin die voor hem en zijn gevolg ge reserveerd zijn. Farace heeft verklaard nog 50.000 lire te willen laten vallen, indien Faroek hem spoedig betaalt, daar zijn onkosten dage lijks stijgen. De hoteleigenaar zei, dat sedert Faroek aangekomen was, hij gemiddeld 20.000 lire per dag moest uitgeven voor drink water. Het eiland heeft geen drinkwater moet het aanvoeren van Napels. Vanavond zal een conferentie plaats vinden over de rekening. Inmiddels krijgt de ex-monarch dagelijks vele brieven Minister Eden gaat hertrouwen Mei nicht van Churchill Anthony Eden. de 55-jarige Britse mi van Buit. Zaken, zal binnenkort in h. huwelijk treden met de 32-jarige Clarissa Spencer-Churchill, een nicht van premier Winston Churchill. De verloving zal vandaag officieel worden bekendgemaakt. Edens eerste huwelijk werd in Juni '50 ontbonden, aldus Reuter. Mej. Spencer Churchill is de dochter van Winston Churchills enige broer Jack, die in is overleden. Tot voor enige jaren was het in land de gewoonte, dat een lid var Lagerhuis en in het bijzonder een kabi netsminister zijn ontslag vroeg, als zijn huwelijk werd ontbonden. Aan deze geschreven wet wordt niet langer de hand gehouden. P. v. d. A. zegt vertrouwen op Wethouder te Domburg in ongenade De socialistische raadsfractie te Dom burg heeft het vertrouwen in de socialis tische wethouder P. Brand opgezegd tijdens de gemeenteraadszitting laten weten, dat de heer Brand niet als wethouder voor de P.v.d.A. kan den beschouwd. Deze houding is volgens 't Zeeuwsche Dagblad gegrond op het feit. dat t structieve wordt gevoerd tegen het van de V.V.V. en de stichting Badplaats- belangen, twee verenigingen, die zich beijveren om Domburg als badplaats tot grotere bloei te brengen. Tijdens de vergadering werd zelfs de gedachte uit gesproken, dat er in de gemeente blijk baar personen aan het werk zijn, die het werk van beide organisaties tegenwerken. zijn gebleken toen een modeshow te Domburg geen doorgang kon vinden, hetgeen de raadsleden zeer betreurden. Het stoomtrammet je naar Middelharnis verdwenen De stoomtram RotterdamMiddelhar- is van de R.T.M. is vandaag vervangen door een dieselelectrisch treinstel. Een der wagens is zelfs Ingericht als restau ratierijtuig. Binnenkort zijn verbeterin gen te verwachten voor de veren Middel harnis—Hellevoetsluit en Zijpe—Anna Jacoba, beide eveneens van de R.T.M. DAT Donderdag in de 1ste Constantijn Huygensstraat te A'dam de eerste Ned. zelfbedieningswinkel in de textielbranche wordt geopend. DAT opperwachtmeester A. van Broek hoven, commandant van de rijkspolitie te Kaatsheuvel, het Franse oorlogskruis 19391945 met bronzen ster heeft ont vangen. DAT de aanvaring van het Panamese schip Moderator met de Caltex Delft op 16 Januari op de Nieuwe Maas, volgens de inspecteur voor de scheepvaart werd veroorzaakt doordat de Panamees zich te snel van sleepboot hulp had ontdaan. DAT het bestuur van de Stichting BredaOranjestad gisteren door de drukte de cassa's niet kon bereiken om de 400.000ste bezoeker te ontvangen, zo dat pas de 402.000ste een geschenk onder couvert kon krijgen. DAT de 32-j. gevaarlijke patiënt M. gistermiddag uit Zon en Schild te Amers foort ontsnapte en na uitgebreide na speuringen door de politie op Driebergse- weg te Zeist werd aangehouden. DAT de oud-directeur H. R. van de Coöp. veiling De Tuinbouw te Leeuwar den, die 25.000 zou hebben verduisterd, op 20 Augustus voor de Leeuwarder rechtbank verschijnt. DAT de fam. Van Straten, die als 25.000ste in Nijmegen een gasaansluiting kreeg, van het gemeentebestuur een gas- geyser ten geschenke heeft ontvangen. DAT twee dronken autodieven, de 25- j F. B. en de 22-j. J. van A., in Zeist zyn gearresteerd, waarbij de eerste werd gewond doordat hij in het politiebureau een ruit stuk sloeg en de tweede in de buik werd geschoten. DAT de adviseur J. C. Hackleman van het Bureau Wederzijdse Hulpverlening, deskundige op het gebied van rassen- veredeling in land- en tuinbouw, tot Za terdag ons land bezoekt. kopen in vele delen van Europa. Een aantal zakenlieden is op Capri aangeko men met allerlei artikelen, die zy hem willen verkopen. Na de confiscatie van Faroeks bezit, zouden buitenlandse banken gewaar schuwd zijn aan Faroek geen uitbetalin gen te doen, alvorens de Egyptische re gering daaraan haar fiat heeft verleend. Drie boeren leverden hun karabijn in Woont Drummonds moordenaar in gebied van de misdaad? Het onderzoek is in handen van een wel zeer gewiekst speurder DE MOORDENAAR van de familie Drummond is nog niet gevonden, maar toch vordert het onderzoek in steeds gunstiger zin. Uitgaande van het standpunt, dat de moordenaar in het gebied rond de plaats van de misdaad moet wonen, heeft de Franse politie de laatste dagen een herhaald beroep gedaan op de stugge boeren, toch vooral niets te verzwijgen. Aarzelend kwamen gisteren drie boeren hun Amerikaanse karabijnen inleveren. Wat bleek nu? De ingeleverde wapens zijn van hetzelfde type als de karabijn waarmee de moord is gepleegd in 1924 door buitengewoon knap detec tive-werk de beide moordenaars var. een familie van zes personen kon arresteren. Vermeldenswaard is in dit verband, dat genoemde moord plaats vond bij het dorpje Valensole. in de nabijheid van Peyruis. Nog één week De rechter-commissaris. die de leiding heeft van het onderzoek, verklaarde van morgen: „Wij hebben nog ongeveer een week nodig om de hand op de moorde naar te leggen De politie wordt overstroomd met brie ven uit Frankrijk en het buitenland, waarin wordt geraden hoe zij moet han delen om de moordenaar te vinden. Communistische acties in Zuid-Oost Azië r.E ONRUST in Zuid-Oost Azië blijlt voortduren. Naast de vrijwel vol ledige oorlogstoestand in Indo-China en de nog steeds voortdurende guerilla op Malakka werd onlangs de Portugese kolonie Macao het terrein van schermut selingen langs de grens. Nog voordat de Het vermoeden van de Franse politie- experts was dus juist. De moordenaar moet zeer waarschijnlijk in de omgeving Peyruis worden gezocht. Natuurlijk greep de politie de gelegenheid met de handen aan en onderwierp de boeren, ue hun wapens kwamen inleveren aan ten grondig verhoor. Twee boeren ble ien stug; zij hadden hun wapens inge leverd en daarmee hadden zij het uiter ste gedaan.... De derde bleek echter geneigd te helpen. Geen opzienbarende onthullingen kregen de ondervragers hem, maar toch een zeer belangrijke mededeling; de boer had het wapen Amerikaanse soldaat gekregen in ruil r een fles cognac. Door deze klaring wordt de opvatting van Franse verzetsstrijders, die vertelden, dat dit type karabijn nooit was gedrop- ped, bevestigd. In goede handen Hoewel er dus wel vooruitgang is In het onderzoek, is er nog geen enkel aeugdelijk spoor gevonden. Het speur ders-werk is echter in goede handen. De 45-jarige commissaris Sebeiile. één der vele gewiekste speurders, waarovei Frankrijk beschikt, heeft de leiding ir cie jacht op de moordenaar. Het oplos sen van gecompliceerde moord-zaken u een familie-eigenschap van de Sebeille's. Deze commissaris Sebeiile is een van de beroemde Antoine Sebeiile, die 's Nachts naar a.s. schoonouders Emigrantendochter terecht na vertrek van Grote Beer Verlooide liet zich „flauw vallen" om oudets op een dwaalspoor te brengen TTET ONDERGEDOKEN 18-jarige meisje C. A. Donga uit Leerdam, A x dat getracht heeft zich aan emigratie naar Canada te onttrekken door haar ouderlijke woning te verlaten, is terecht. Nadat haar ouders gister avond met hun twee zoons van 21 en 5 jaar en 730 andere emigranten aan boord van de Grote Beer uit Rotterdam waren vertrokken, meldde het meisje zich in de loop van de nacht bij de ouders van haar verloofde in Wormerveer. De onderduikster moet haar plannen zorgvuldig hebben gesmeed. Toen haar ouders haar enkele weken geleden aan spoorden het tegoed van haar spaarbank boekje op te nemen, weigerde zij dit, onder het voorwendsel, dat zij daarvoor nog alle tyd had. In werkelijkheid nam zy dit tegoed (een bedragje van 35) echter tóch op. Haar verloofde, de sold. KrUger. had z'r commandant verlof gevraagd tot Maan dagavond „om van zijn meisje afscheid te nemen." Om twaalf uur gisteravond moest hij zich weer aanmelden in de Alexanderkazerne in Den Haag. De jongelui hadden hun plannen borgen achter een dramatisch opgezette comedie. Zo wendde de jongeman Zon dagmiddag bij de ouders van zijn v loofde herhaaldelijk een flauwte voor liet zich naar bed brengen. Verder had het verloofde paar de Zondag doorge bracht met het afleggen van afscheids bezoeken en het nemen van foto's om er bij de ouderlijke woning. 's Avonds maakten de jongeman en hel meisje een wandeling naar Arkel, waai zij op de bus naar Gorinchem stapten. Later werden zij door een Rotterdamse dame gesignaleerd in de trein van Dor drecht naar Amsterdam. Het was reeds nacht, toen het meisje in Wormerveer Dit is koning Hoessein I, die is uit geroepen tot koning van Jordanië, aangezien de huidige regerende vorst, Talal, is afgezet, waar hy, gegrond op medische ïapporten, niet meer in staat is om te regeren. Tot volgend jaar Mei. wanneer Hoessein 18 jaar wordt, zal een regentschapsraad het bewind voor hem uitoefenen. De vogelkundige en cineast SIMON DE WAARD is van zijn driemaandse reis door Zweden en Lapland teruggekeerd net een kleurenfilm. Op 30 Aug. vertrekken met de Westerdam weer VIJF LEERLING VLIEGERS van de Ned. luchtmacht naar de basis London (Ont.) in Canada om opgeleid te worden. bij haar aanstaande schoonouders a; belde. Klaarblijkelijk dacht zy, dat thans het vertrek van de Grote Beer de kust voor haar veilig was. Overigens is dit nog de vraag, want de Grote Beer zal ook nog Le Havre in Noord-Frankrijk aandoen om 110 emigranten op te nemen. Misschien worden het er wel 111 In Den Haag weinig kinderverlamming Veel minder dan verleden jaar De gevreesde ziekte, die vooral in het Zuiden van het land nogal slachtoffers maakt, geeft in Den Haag geen bijzondere reden tot ongerustheid, daar het aantal gevallen van kinderverlamming sinds 1 Januari j.l. slechts 23 bedraagt, 3 met dodelijke afloop. Dit aantal ligt belangrijk beneden dat van vorig jaar, toen de Gem. Geneeskundige dienst 112 gevallen noteerde. Vooral in de maanden bleef het aantal zeer beperkt, in Juli j.l. 9 en deze maand tot dusver 5. Bij deze ziekte, vooral voorkomend bij kinderen beneden 4 jaar, hoede voor oververmoeidheid bij de kleinen, waardoor zij vatbaarder worden ingeval van besmetting. Verder moet grootste zindelijkheid betrachten, vooral ook met de ontlasting, waarin het virus kan voorkomen. Overigens is er voor wat onze omgeving betreft geen enkele reden zich beangst te maken. Weer dodelijk ongeluk op Rijksstraatweg Driejarig meisje voor ogen van moeder overreden Gistermiddag om 5 uur is op de Rijks straatweg bij de Eikenlaan te Wassenaar wel zeer tragisch ongeluk gebeurd. Het 3Va-jarig dochtertje van de familie Houweling uit Delft stond met haar moeder en een tante bij de bushalte en speelde aan de kant van de weg tussen het fietspad en de rijbaan. Toen een truck met oplegger, bestuurd door de 42-jariee d. L. uit Dordrecht, reeds voor een deel was gepasserd, liep de kleine onver wachts op de weg en werd voor de ogen de hevig ontstelde moeder door het achterwiel onverreden Het kind was op slag dood. Ontploffing in Sowjet- zone elf doden Het afgelopen weekeinde is naar eerst thans bekend wordt in de Oos:- zee-badplaats Ahlbeck (Sowjetzone) vrachtauto met gascylinders in de lucht gevlogen. Noar ooggetuigen mel den, zyn de chauffeur en zijn voruw, alsmede negen kinderen die om de au o heen stonden, gedood. Zeventien kinde- :n twee volwassenen werden zwaar gewond. Het gas in de cylinders was bestemd >or het vullen van kinder-ballons. Er >u een feest gehouden worden ter ge legenheid van het honderjarig bestaan van Ahlbeck. De feesielijkheden zijn na het ongeluk afgelast. moeilijkheden hier waren opgelost was Koetsjing. de hoofdstad van Brits Noord- Borneo (Serawak), het centrum van nieuwe communistische woelingen. Het geen weer tot gevolg had, dat ook voor dit gedeelte van Serawak de uitzonde ringstoestand moest worden afgekondigd. Het Chinese eiland Hainan (ten onrechte staat op de kaart Hanoi) neemt als cen trum van de wapensmokkel voor de guerilleros buiten de Chinese volksrepu bliek een zeer belangrijke plaats in bij deze georganiseerde acties. Meisje uit Wateringen in zee verdronken Het achttienjarige meisje T B. uit Wa teringen is gistermiddag bij het zwem men in zee bij Castricum verdronken doordat het in een kuil terecht kwam. Het meisje was met enkele dames aan het strand. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning te Wateringen overgebracht. Het 3-jarig zoontje van het echtpaar K. te U r k is gisteravond door onbekende oorzaak" te water geraakt en verdronken. HET WEER IN EUROPA Stockholm Edinburgh Londen WZW 5 22 0 ZW 5 19 J ZZW 6 21 0 ZZO 5 20 2 Z 5 23 0 windstil 31 0 WEERBERICHT Minder warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met enkele plaatse lijke buien, waarvan van avond sommige met onweer. In het binnenland tydelyk zwakke, overigens matige tot vry krachtige wind, in hoofdzaak tussen Zuidwest en Zuid. Min- overdag. (Opgemaakt te IV u.) Zon en Maan 5.21—20.08; maan onder Woensdag: 15.46, op 22.51 uur. Op 20 Aug. N-mT

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1