Haar wij denken er zó over Rijkszuivelstation in de krijgt een nieuw Opening waarschijnlijk volgend jaar Juni Vreewijkstraat gebouw LAURAeen blik achteruit en een blik vooruit Op 14 Augustus Abraham Leidse drukkerij en uitgeverij genoot bekendheid in gehele beschaafde wereld 1652 overleed Elsevier iabcddeePghiklmnofors NIEUWE IEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 Eenvoudig maar doelmatig Viaag maar niet ol het nodig is Achter de Witte Singel, in de stille Vreewijkstraat, staat een gebouw, waar in noodtoestanden heersen: het rijkszuivelstation. Een vijftig tot zestig dames en heren, deel uitmakende van een voor Nedèrland uitermate be langrijke instantie, moeten in een veel te klein gebouw hun werkzaamheden verrichten. Velen doen hun laboratoriumwerk, met al of niet ingewikkelde of gevoelige instrumenten, onder omstandigheden waarvoor wij als belang rijke zuivelproducenten ons moesten schamen. Gelukkig gaat hier ver andering in komen. Een doelmatig gebouw is reeds naast het oude verrezen, maar het is nog kaal en hol. Volgend jaar, als het rijkszuivelstation vijftig jaar bestaat, zal dit nieuwe gebouw geheel gereed zijn. Wat doet het rijkszuivelstation eigen-1 water. De bouwers zijn van het stand- lijk? punt uitgegaan, dat het gewicht van een De gang van zaken was als volgt: Voor-1 gebouw even zwaar mag zijn, als het dat 't rijkszulveringstation werd opgericht, gewicht van de grond, die men voor het bestond er in ons land reeds een zuivel- maken van de kelder uitgraaft. Men zei contróle. die echter in particuliere han- ons, dat dit systeem een bijzonderheid nog steeds is. Die zuivel- contróle wordt verricht op elf boter- kaas- en melkcontrólestations, die zijn cpgericht door de fabrikanten zelf De fabrikanten wilden echter een garantie i de 9 rijksmerk. Het rijk was bereid mede werking te verlenen, maar eiste toezicht op de particuliere contróle. En dit toe zicht wordt uitgeoefend door het rijks zuivelstation. In de loop der jaren werd, als gevolg van de crisistijd, het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën opgericht. Geboekstaafd moesten worden de hoe veelheden spijsoliën en spijsvetten. die in producten verwerkt het land verlie ten of er in kwamen. Deze onderzoe kingen werden door het bedrijfschap op gedragen aan het rijkszuivelstation. die hiermede zijn werkzaamheden aanmer kelijk zag toenemen. In Maart 1903 werd het gebouw aan öe Vreewijkstraat geopend en al direct moeten de oprichters hebben aangevoeld, cat een uitbreiding nog wel eens nood zakelijk zou blijken. In het oude gebouw treft men namelijk drie boven elkaar gelegen gangen aan, die dood lopen, maar nu de verbindinig gaan vormen met de nieuwbouw. Hoewel men poogt het nieuwe ge bouw in Maart 1953 te kunnen ope nen dus wanneer het station 50 Jaar bestaat kunnen de bouwers nu bijvoorbaat al zeggen, dat dit niet zal lukken. Als streefdatum houdt men eigenlijk Juni aan, in welke maand te Schcvenlngen een interna tionaal zuivelcongres wordt gehou den. Nederland zal dan gelegenheid krijgen, de zuivelmensen van de ge hele wereld rijn hyper-modern en prima toegerust zuivelstation te tonen. Zou men de gasten het huidige station laten zien, dan zou dit waar lijk geen reclame zijn voor het zul- velproducerende en wat dat betreft hoog geroemde Nederland. Niet gegeneerd Inmiddels heeft men op het rijkszuivel station voor ons de deuren wijd geopend en zich niet gegeneerd voor de heersende toestanden. Wij troffen er kamers aan, die als laboratorium waren ingericht, maar die veel meer op gebrekkige op slagplaatsen van instrumenten geleken. Weegtoestellen van het soort, dat in laboratoria wordt gebruikt, staan op kreupele tafeltjes, die soms met schuine latten aan de muur zijn bevestigd Deze opstelling voor de gevoelige instrumenten is dat begrijpt zelfs een leek be lachelijk. Zuurkastcn (een soort aanrecht met een schouw, die kan worden af gesloten), waarin proeven worden ge nomen, die minder prettige en gezonde geuren veroorzaken, verdienen deze naam niet. Ruime opslaggelegenheid voor de monsters, die moeten worden onder zocht, is er niet en daarom kan men er analysten zien, die tijdens hun werk met grote voorzichtigheid over de op de grond uitgestalde flesjes en potjes heen stappen. Trouwens, aan het oorspronkelijke ge bouw had het rijkszuivelstation al lang niet voldoende en daarom werden ook de woonhuizen Vreewijkstraat 12 en 17 in gebruik genomen. Nummer 12 huisvest onder andere een instrumentmakerij, waar vakmensen alle instrumenten en glaswerk zelf maken. Men is hiertoe ge komen in de oorlog, toen de benodigde apparaten moeilijk of in het geheel niet te krijgen waren. Dikwijls worden er zelf uitgedachte toestellen gemaakt. En oie „instrumentmakerij" lijkt op eer noeglijk ingerichte rommelkamer een prutsende padvindersgroep. In dit burgerwoonhuis vindt men ook de administratie. En twee „laboratoria", die het personeel spottend de daenst- bodenkamertjes noemt. Boter wordt daar onderzocht op de aanwezgiheid van sporen (zeer kleine deeltjes) koper of iizer. Men werkt er met millioenste grammen. Om die te kunnen meten is apparaat nodig, dat in een donkere voor Leiden In de kelder vindt men o.a. twee ver trekken, waarin de temperatuur nauw keurig constant kan worden gehouden. Hier zal men de proefnemingen verrich ten. Verder komt in de kelder ook de machine voor de goederenlift. Op de begane grond komt de ka mer van de directeur, dr C. I. Kruis heer. De kamer, waarin deze func tionaris thans zetelt, wordt.... spoel- kamer. Parterre komt ook de goed voorziene bibliotheek. Tot nu toe worden de boeken maar weggestopt in hoekjes en gaatjes, omdat elders geen ruimte meer is. De talrijke vertrekken van het nieuwe gebouw zullen systematisch onder de afdelingen worden verdeeld. Het labora torium, dat de afdeling bacteriologie krijgt toegewezen, zal de mogelijkheid bieden deze afdeling uit te breiden. De kostbare apparaten, die men in het duis ter behoort te gebruiken, krijgen in hel nieuwe gebouw een passende donkere kamer. De zuurkasten zijn naar de eisen ingericht en voorzien van goede ventila toren. Er -komt ook een verwarmde ruimte, waarin men micro-organismen kan kweken. De weegtoestellen zullen worden opgesteld op onverwrikbare be tonnen tafels. Op de derde etage wordt een vergader zaal ingericht, die ook els koffiekamer voor het personeel zal worden gebruikt. Het grootste deel van het personeel komt namelijk van buiten de stad. Vanuit donkere kamer zullen in de zaal films kunnen worden vertoond. Een keuken tje zal ln de toekomst ook goede dien sten bewijzen. De botermerken, die door het rijks zuivelstation worden verstrekt en.dus eigenlijk waarde-papieren zijn, zullen in het nieuwe huis eindelijk eens op een veilige plaats kunnen worden opgebor gen. Tenslotte heeft het gebouw een flinke zolder, die altijd te pas komt. Het rijkszuivelstation zal dus over een klein jaar wèl onder de pannen zijn! Op de linkerhelft van deze foto ziet men het oude gebouw van het rijkszuivelstation in de Vreewijkstraat. Rechts, met de schutting er nog omheen, is het nieuwe home van deze belangrijke dienst in aanbouw. Massa-deportaties in Tsjecho-Slowakije Reeds moesten 10.000 per sonen hun huizen verlaten Duizenden mannen de Tsjechoslowaakse middenstand wor den op het ogenblik uit de voornaamste steden van het land met onbekende be stemming weggevoerd. Naar verluidt hebben in de eerste week van de depor taties in Praag en Bratislava ten minste 10.000 personen hun huizen moeten ver laten. Volgens deze, betrouwbare, berichten heeft de Tsjechische communistische regering met de deportaties hetzelfde doel voor ogen als de Hongaarse en Roe meense regeringen destijds hadden: de vernietiging van de Bourgeoisie en. het verkrijgen van woonruimte voor de communisten! Onder de deportatie-orders vallen ook Intellectuelen en personen, die er van worden verdacht openlijk omgang met mensen uit het Westen te hebben ge- Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Compliment voor de P.T.T. Drie dames van het Bethlehemhof staan gezellig te babbelen, wanneer er een vriendelijk heer het hof komt be kijken. Dat gebeurt meer. Deze heer „knipt" het buurpraatje en stuurt de dames later ieder een foto. Deze foto wordt telkens ter hand genomen en het hele hof geniet mee. Dan gebeurt het! Eén van de dames schrijft een paar brieven, bekijkt het kiekje weer eens en stopt het later met de brieven in de bus. Ze weet dit niet, loopt een paar dagen te zoeken en be grijpt niet, waar toch die foto is geble ven. Reuze jammer, dat-ie nou weg is. Een paar dagen later komt de foto, waar geen naam of adres op staat, net jes verpakt met een keurig briefje er bij, weer terug. Het hof is stom verbaasd. Hoe kan dat nou? En het kost niks. „Zo is de post nou altijd," zegt de por tier. En die kan het weten, want op het hof gebeuren rare dingen. Altijd op het gebied van adressering en zo. Leiden. EEN VAN DE HOFDAMES. Alphen aan den Rijn Er zijn nog verschillende wensen (Van onze Alphense correspondent) Een maand na de Laura 1953 reeds weer te schrijven over een volgende rijwiel- vierdaagse van uit Alphen aan den Rijn, doet onwillekeurig denken aan de v den: De Laura is dood, leve de Laura! Dat er leven is, daarvan spreekt het feit, dat de Laura voor volgend jaar reeds weer uitgestippeld wordt, zoals we gisteren reeds meldden. Alle pessimisme over de toekomst van dit rijwiel-evenement is na het enthou siasme van dit jaar wel voorgoed afge schud. Nu heeft men ditmaal wel buiten gewoon geboft met het weer, wat uiter aard een zeer voorname facto* is. De on geveer 500 deelnemers hebben, behou dens de regenval op de tweede dag, practisch voor hun genoegen gereden, zijn alle als propagandist weggegaan. Het comité zou het prachtig vinden, ais er volgend jaar met iedere twee een derde mee kwam, hetgeen betekenen zou, dat men boven de 700 kwam. We geloven, dat de propaganda hier voor ook op eigen gemeente en omtrek gericht moet worden. De gemeente Alphen moet ieder jaar als stevige onder grond een contingent dcelncmers(sters) van 300 gaan leveren, wat circa drie maal zo veel is dan dit jaar het geval was Dan bemerkt men automatisch, dat ook de interesse van de burgerij, die zich nu nog al te veel beperkt tot de begroeting en de intocht van de rijders op de laatste Driehonderd jaar geleden Volgende week Donderdag zal hét 300 jaar geleden zijn, dat de'Neder landse uitgever en drukker Abraham Elsevier te Leiden oyerleed. Met zijn oom Bonaventura stichtte hij een bedrijf, dat tot zeer grote bloei kwam en bij de gehele beschaafde wereld van die dagen bekendheid genoot. Zijn opvolgers zetten het bedrijf voort, tot'hét in 't begin van de achttiende eeuw verdween. Andere familieleden gingert over in de boekhandel en waren de eersten, die gehele bibliotheken opkochten en weer veilden. De Elseviers gaven niet minder dan 2000 werken uit, waaronder de wereldberoemde Latijnse klassieken in klëia formaat. Over dit bedrijf, dat zich ongeveer een eeuw als .drukkers en uitgevers wist te handhaven, zijn werken geschreven in allerlei talen. Men achtte het in die tijd een grote eer zijn werk bij Elsevier gedrukt en uitgegeven te krijgen. Zo groot was de invloed van deze zaak, dat de lettersoort, die thans mediaeval wordt genoemd, in het Frans nog steeds elzévir heet. I Dc Elseviers zijn van Vlaamse afkomst jTn de Antwerpse doopboeken komt deze reeds in öe vijftiende als Helschevier geschreven, voor. Van een zekere Lodewijk Elsevier (Louys d'Elsevier) is bekend, dat hij in Septem ber van het jaar 1580 van Leuven naar Leiden verhuisde. Vermoedelijk is dit ge weest wegens de geloofsvervolging. Tegenover de academie oefende hij het beroep van boekverkoper uit, dat hem -- -• -,een levensonderhoud verschafte voor kamer behoort te zijn opgesteld. Alzo zijn grote gezin. Hij was gehuwd met niet op dit laboratorium. De analyste een zekere Mayke Duverdyn, die hem duikt hier even weg achter een stuk een aantal kinderen schonk, onder wie bordrapier Bonaventura, die later zulk een belang-v afgescheiden deel, rijke rol in het drukkers- en uitgev Op de zolder is dat ook voor een laborali doorgaan. Een dakraampje zorgt, dat de daar werkende dames tenminste niet in het volslagen duister staan, als de stop pen van het licht eens door mochten slaan. Overigens hebben zij dit kunst licht de gehele dag nodig! Aan de overkant, op nummer 17, zetelt de afdeling bacteriologie Erg ef ficient is deze „dependence-toestand" Het riJkszuivelaUtlon zal blij zijn, als het nieuwe gebouw in gebruik kan worden genomen. Dat spreekt. Maar eveneens is het van belang, dat de twee thans ln gebruik zijnde flinke woonhuizen door het rijk zul len worden vrijgegeven en weer hun oorspronkelijk*- oesteuiming zullen Nieuwbouw Het nieuwe gebouw, dat naast het oude in aanbouw is, heeft drie etages. Het wordt gebouwd op een stuk grond, dat tot dusverre tuin was, maar reeds door het rijk was gekocht, om er de uitbreiding van het rijkszuivelstation op te zetten. De bewoners van de Vreewijk straat, tegenover de nieuwbouw, moes ten dus wel even overschakelen. In plaats van groen zien zij nu het 18 meter hoge bouwwerk, dat inmiddels ook het aan kijken waard is. Het is een fors gebouw, maar niet lomp, eenvoudig, maar niet „simpel". Een prachtig stukje architec tuur, met het smalle balcon en de terug springende bovenste etage. Het gebouw rust niet op heipalen, maar drijft als het ware op het grond bedrijf zou spelen. Bovendien werd vader Elsevier begiftigd met het pedelschap van de academie, zodat hiermee de re- latie met de universiteit, die later zeer innig zou worden, een aanvang nam. Toch heeft het maar weinig gescheeld; of deze relatie was vroegtijdig afgebro ken geweest. Toen in 1616 de academie grotendeels door brand verwoest werd. werden de beide pedellen Lodewijk en diens zoon Matthys die eveneens in die functie was aangesteld beschul digd met 't vuur niet voorzichtig genoeg te zijn geweest. Matthys werd op staande voet ontslagen en het scheelde maar weinig of ook zijn vader was van deze belangrijke post ontheven. Intussen waren de Elseviers voor namelijk Lodewijk door hun pedel schap bekende figuren voor de studenten en hoogleraren geworden, zodat deze laatsten dikwijls in zijn boekwinkel, die schuin tegenover de academie aan het „Rapenborch" gelegen was, werden ge- Contract In 1626 sloot Bonaventura, de jongste zoon van vader Lodewijk, een vennoot schap met zUn neef Abraham, die*eep zoon van de ontslagen pedel Matthys was. Deze belden waren goede zaken lieden, die voelden aankomen, dat er met de universiteit wel wat te verdienen zou vellen. Op de 8ste Februari stuurden zij een request „Aen de E.E. Heeren Cura- tcurs van de Universiteyt ende Burge meesters der stad Leyden", waarin zij aan adressanten voorstelden, „dat UEE het believen haar supplianten tot ordi- naris ende gesworen boeckdruckers deser versUeyt aen te hémen, onder al suleke jaérlicxe gagié als UEE. naer der- selyer sónderlinge discretie bevinden Sullen te jbehooren". In dit request ver telden zij; curatoren voorts, dat zij te vens een.'„Orientaelse druckerv" hebben gekocht, zodat zij gOed geoutilleerd wa ren om alle mogelijke drukwerk voor de academie te verzorgen. Op 9 Mei daaraanvolgend kregen ze antwoord- „Heeren Curateurs ende Bur gemeesters hebben den voorn. Bonaven tura en Abraham Elsevier by provisie ende fot-kennelick wederseggen aenge- nomen tot ordinaris en gezworen druc- kers van- de voors. Universiteyt, op wedde Van 100 jaerlicks". Het is" een nogal voorzichtig contract, want er staat in opgenomen een „con ditie, volgens dewelcke de voorn, druc- kers sullen gehouden wesen van •boecken die zy luyden drucken sullen, 't zy voor hen selven off voor anderen, wie het soude mogen wesen, één exem- plaer'te leveren aen de publycke biblio- theque vap de Universiteyt, sonder daar voor eenige vergoedinge te moghen eysschen, daerby gevoucht dese condi- tieën, alsdat voorn, druckers sullen trach ten te drucken op goet papier, ter eere van voors. Universiteyt ende druckerye." 0<*n en neef Elsevier vonden de wedde van ƒ100 al gauw te laag, want twee jaar later vroegen ze een verdubbeling aan, op welk verzoek goedgunstig werd beschikt. In 1651 kwam nogmaals een verhoging van honderd gulden. Zoals gezegd, deze beide Elseviers brachten het bedrijf tót ongekende bloei. Zij warert zeer betrouwbaar en wat van hun persen kwam, was uitstekend ver zorgd. En een auteur, die onderaan de frontpagina van zijn werk de naam El sevier had staan, was een gelukkig mens. Geen wonder, dat ook op dit gebied vervalsingen gepleegd werden. Meer dan eens is het voorgekomen, dat onrecht matig de naam Elsevier onderaan de titelpagina vermeld werd, om het boek een waardevol cachet- te geven. Zo verscheen in 1680: „Les derniers discours de Mr Morus, (Mlnistre Pro testant) 4 Amsterdam chez Isac Elzévir" en in 1665 „Les mémoires de la Rochefou- gault, a Amsterdam, chez Louis et Ga briel Elzévir", voor welke werken alle redenen bestaan om te betwijfelen of de Elseviers er iets mee te maken hebben dag, groter wordt. Hoe gaat het dan: zeg, die doet ook mee, en die, en c moet. evenals in Nljmgen, ieder dag feest1 Een zijn, bij vertrek en aankomst. En met die brede ondergrond van plaat selijke deelnemers kan dan de zaak ver der worden uitgebouwd. Want dat de pro paganda krachtig aangepakt zal worden, menen we in de woorden van de heer Bruynjé te hebben beluisterd. Zijn idee, om de jeugdverenigingen in de verschillende provincies te vragen om afvaardigingen (groepen van 12 tot 24 man), is vast niet gek. Maar ook dat is iets, waar reeds vroeg tijdig aan gewerkt moet worden, opdat eventueel gespaard kan worden. En het huisvestingsprobleem zou dan prachtig opgelost worden, wanneer men deze jon gelui bij clubgenoten in onze gemeente kon onder brengen. Dat zou de banden over het gehele land versterken. Genoemde voorzitter van de propa- gandacommlssie heeft nog meer pijlen op z'n boog en vergissen we ons niet, dan is ook hij reeds met de uitwerking bezig. Overbodig is dat niet bij een veelomvat tende organisatorische arbeid, zoals het hier betreft. Attractief Blinden en Kerken Nu ik las, dat de bekende blinden-in- richting „Zonneheerdt" in financiële moeilijkheden verkeert heb ik me afge vraagd of bet wel juist is, dat in de Ker ken gecollecteerd wordt voor de armen, zonder dat zulke blindeninstituten er mee gebaat zijn. Sommige Kerken trekken (lage) rente van in landerijen belegd ka pitaal. Zou dit kapitaal niet heel wat beter belegd zijn, wanneer het voor de blinden werd aangewend? LEZER. (Inderdaad, maar wie garandeert de Kerken een compensatie voor de te der ven rente-opbrengst? -Red. N. L. C.) Stadsschoon Steeds rijden de auto's van de reini gingsdienst door de stad en daarop kan men lezen: Werp geen vuil op straat. Ook ik kan niet nalaten, dit even onder oe aandacht te brengen. Steeds weer er ger ik mij er aan, dat bewoners van meer „vooraanstaande" straten soms in een straatje-achteraf hun vuilnisbakken ledigen. De reinigingsdienst is daar dan tot in de nacht actief, om de straat schoon te houden. Kunnen deze onopgevoede mensen niet tot de orde worden geroe pen? Het is de politie ondoenlijk elk feit te constateren en daarom vraag ik mij af. of het geen aanbeveling zou verdie nen, dat de omwonenden even de adres sen noteren van dergelijke mensen ze aan de politie doorgeven. Zo kan einde worden gemaakt aan deze lelijke gewoonte. K. OUWERKERK, Leiden Oude Vest 215. Roep om eenheid III Nu de verkiezingen achter de rug zijn, is het mij een behoefte een ernstige waarschuwing te richten tot die Chris tenen, die mede verantwoordelijk zijn, dat andere broeders gedreven worden naar partijen, die als zodanig niet vra- naar wat de Here wil. Een koninkrijk tegen zichzelf verdeeld is kan niet bestaan. De verdeeldheid onder de Prot Chr. partijen is mede oorzaak, dat zoe kende zielen niet weten, bij welke partij zij zich moeten aansluiten. Breken wij zo niet af, wat we elders trachten op te bouwen? LEZER. gehad, aangezien uit geen enkel doop- boek blijkt dat een Elsevier in die tijd/ een dergelijke voornaam bezat. Men heeft wel eens gezegd: de beste reclame is namaak. En zo was het ook met de uitgaven van Elsevier. De uit geverij was gevestigd op het Academie plein, aan de linkerkant. De veertiende Augustus 1652 overleed Abraham Elsevier na een welbesteed leven. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling van zijn oom Bonaventura de zaak alleen voort te zetten, een maand later volgde hij zijn neef en compagnon in het graf, waarmee aan dit volop bloeiende bedrijf de twee grootste drijfveren met één slag ontnomen waren. Er volgde onder Abraham III een na bloei van een halve eeuw, waarna het eens zo schone en krachtige bedrijf langzaam maar zeker ten onderging. Dit 1712. Maak het ze gezellig; ook op de ritten. En dan is het ook hier zó, dat kleine ge schenken de vriendschap onderhouden. Een Zaandamse politieman zei het ons nog: „We krijgen hier vrijwel niets' Dat klinkt wat hebberig, maar gratis flesje coco-cola, appelsap, een reep chocolade, een zakje snoep, zoals de wan delaars van de Vierdaagse steeds krijgen, wil er wat graag in. En de reclame van Nutricia te Zoeter- meer is door de Laura-ritters best ge waardeerd, evenals de Coöperatiesnoep in het eerste Laura-jaar. Het is aardig, als de middenstanders wat vértier brengen door het houden van een tentoonstelling; maar dit is voor een belangrijk deel eigen baat. Het zal op hoge prijs worden gesteld, als invloed aangewend wordt, opdat de fabrikanten zich ook ten opzichte van de Laura niet onbetuigd laten. En wellicht is het de middenstandsverenigingen dan zel*f nog een financieel offer waard. Ook dat is reclame! In deze opmerkingen van een politie man zit véél en we geven die daarom dus door. Laat Alphen aan den Rijn zorgen voor een Laura, die niet alleen gezellig, maar ook attractief is. Duuixldc Auguflvn Curfijt", ponr. \ttleant is opende met een byl het hooft van Jupiteruyt wiens herfenen'Palias de Gód- dinne der v vysheyd geboren is. Dubbelde Mediaan -Romyn 75. pont, Xerxes dedc den hoogen berg Athos weg nemen,dat men daar door met i'chepen konde varen. A A ABBBCCCDDDEEEI II I D.ii/jildc Mui., m Curlripor.r. Den I cmj>clm van Dianate B/iheféa daar geheel Aften zhr. "J naren over ge- louvit heeftvolgens f/in. 3 e>. Cap. 14. Uit de beroemde letterkasten der Elseviers.... Evita Peron Evita Perón, de felle socialiste, heeft gedurende heel haar ziekbed gezegc wil dit en ik wil dat. Niet één keer heb ben wij gehoord: Zo de Here wil. Deze vrouw heeft veel voor de arbeiders ge daan, maar met geld van de staat, dus van de belastingbetalers. Dat vind ik goedkoop goed doen. Dat gebeurt me onze dagen. Nu heeft men voor deze vrouw heeft getoond in haar leven geen Borg en Middelaar te hebben, door wie wij alleen zalig kunnen worden de paus gevraagd haar zalig te verklaren, alsof enig predikant of paus of welk ander mens dan ook zalig kan verklaren. God is de rechter, die beslist. Wij hebben dat kunnen waarnemen in de oorlog. Toen zegende diezelfde paus de wapenen van de fascist Mussolini, de schatten van Ethiopië machtig te worden. Wij weten, dat het op een fiasco is uitgelopen. Nu zit men in Italië met de volgelingen van Mussolini en weet geen raad mee. Wat de mens zaait; Uat zal hij ook maaien. Paulus heeft gezegd: Zalig zijn de doden, die in den Here ster ven, en dan hoeft men niet op ten'hon derd kilo wegende 'kaars, die; hQnderd jaar zal branden, te schrijven ,xle nacht kwam op de middag", want dié in de Here sterven gaat de zon der gjerechtig- heid op en dan is het al licht. De dood verslonden tot ovprwlnning. Zaling zij. öje dit mogen geloven. Katwijk aan Zee. jMIen N. Misbruik van onze Vlag Geestelijke in veiligheid Enige tijd geleden verzochten we om financiële hulp voor een uit Spanje ont vluchte geestelijke, die door God was bekeerd tot het Evangelie van vrije ge nade. Thans kunnen we melden, dat, dank zij de vele ingekomen giften, deze lijder om des geloofs wille ln veiligheid is en we voorlopig voor zijn onuerhoud kunnen instaan. Hij is thans als een-vu rig getuige van het rijke Evangelie Gods werkzaam in het Evangeliewerk in Zuid- Frankrijk onder leiding van een Engelse dominee-zendeling-evangelist. die ver klaarde. dat hij nog nooit zo'n kracht ia zijn werk had gehad. Ja, God doet daar wonderen. Zo zeg gen wi.' dan bi.j drze allen nog eens har telijk dank voor de liefdevolle hulp. Alle gelden zijn aan het hoofdbureau afgedragen. njniddels blijft er heel veel nodig om te kunnen voortarbeiden. Er is een geopen de deur in Spanje. Wil dus dit werk middellijk steunen. De Heere zegene u allen, en laat er veel gebed zijn voor dit heerlijke werk Gods en voor onze ver drukten. PROF. G. WISSE Doorn Parklaan 3, Giro 57752Ö Engelse „gastvrijheid" Zaterdag 26 Juli kwamen wü met mo- torpech Shields in Engeland binnen, namen een voorbeeld aan de VL 112, die op de rivier de Tyne aan de boeien lag en wachtten rustig op de dingen, die zouden komen. Nadat de tabak erf vloe achter het zegel zaten, mochten wjj.als bijzondere gunst aan de wal meren. De Willy (KW 141) kwam op onze ztf te liggen, in de vaste veronderstelling, dat hy kon blijven liggen, omdat hü ys moest laden. De I.J.M. 74 en de KW 138 kwa men ook aan de kant. Die bijzondere gunst was echter van korte duur, want noch het protest van de schipper van de KW 141, dat hü y's moest laden, noch dot van onze schipper, dat er mensen uit Holland kwamen en verscheidene keren aan de wal moesten voor motoronderdelen, mocht baten. De havenbeambte, later gesecondeerd door zo'n grote Bobby, bracht ons in zuiver Engels (een Engelsman probeert nooit eens Nederlands te spreken) aan het verstand, dat wü konden gaan. In' plaats van rustig aan de kant te liggen, - konden de Hollanders in de stortregen (en het was reeds donker geworden), op - de rivier gaan liggen en de Engelsen en Sohotten lagen keurig aan de wal. Bü ons in Nederland is dat precies omgekeerd. Iedere buitenlander, dié- in IJmuiden binnen komt, krügt een goede -, plaats en zo moet het ook. Geen vissers vaartuig, dat bli ons aan de 'boeien'ligt, tenzü. er besmettelijke ziekten aan bÓord heer§en. Maar dat geldt zowel voor ons Hollanders als voor buitenlanders. A. DUINDAM, Noordwük aan Zee. Stüntjesduinstr. 33. Boeken voor „Noord- Jeruël" Wie heeft nooit gehoord van de arbeid van „Noord-Jeruël", waarmee wijlen ds J. A. Vlsscher nu bijna een halve eeuw geleden op de „Friese heide" is begon nen? Veel is er door dit werk ten goede veranderd in deze streken en groot is de zegen, die er van uitging. Met allerlei middelen wordt nog steeds f getracht dit werk voortgang te doen vin den en het arbeidsterrein uit te breiden. Een van die middelen is de evangelisatie bibliotheek, die voor het komende seizoen wordt nagezien en in orde gebracht. Bij -herhaling blijkt nu, hoezeer deze biblio theek aanvulling nodig heeft, vooral van boeken uit de laatste tijd. Wellicht zijn er onder hen, die dit lezen, wel enigen, die voor dit goede doel 5 een paar boeken willen en kunnen mis- sen. Willen zij ze ons toezenden? Natuur lijk is een bijdrage in geld voor de .aan koop van een en ander ook welkom. Bij voorbaat hartelijk dank. Ons gironum- 161972. Hóutigehage, „Noord-Jeruël", Het ingezonden stukje over misbruik van onze vlag kan ik volkomen onder schrijven. Een dergelijk ergerlijk voor beeld ziet men nu al vele weken op het j ds Visscherweg 26. Haagse Malieveld, waar een firmö de vlaggen van ons land' en de Ver. Staten misbruikt voor reclame. Dag en nacht staan die vlaggen op hoge ijzeren palen. Een stukgewaaide Amerikaanse vlag thans door een Engelse vervangen. Her haaldelijk gebeurt het. dat een vlag aar flarden is gewaaid en nog dagen blijft wapperen. Meermalen zijn vlaggen laag gekomen en met geknakte stok op het tentzeil blijven liggen. Het wi]t is dóór vuil grijs geworden. In de Verenigde Staten kan het laten hangen vlag na zonsondergang zwaar beboet worden. Het is onbegrijpelijk, dat hier noch van Nederlandse noch van Ameri kaanse zijde maatregelen worden geno men. Deze tent staat in het front van de Franse en Turkse ambassade en andere officiële gebouwen. Het ware te wensen, dat het voorbeeld van de jonge marinier in een der Scan dinavische landen werd gevolgd, die d.e vlag, welke men aan de gevel va warenhuis nog na zonsondergang laten hangen, onder geestdriftige bijval van de menigte neerhaalde, na een hals brekende klimpartij. Vele goede Vader landers vragen zich af. wanneer, de be voegde instanties zullen ingrüpen. Den Haag MARY POS. H. Hofstra, evangelist. Afgewerkte olie II In deze rubriek las ik Vrijdag 1 Aug. een stukje van Strar.dman, dat bij mij enige verbazing wekte, omdat ik ir najaar van 1951 ook al de opmerking heb gemaakt met betrekking tot het over boord gooien van afgewerkte olie. Toen heb ik mij afgevraagd, of dat niet anders kan, daar veel vogels onherroepelijk het slachtoffer worden, als zü in aanraking komen met de olie, vooral wanneer het erg koud is. Inderdaad is er volgens Strandman e andere methode, om de olie kwijt raken, omdat er in de havens schuiten liggen, die de gebruikte olie van de schepen in ontvangst nemen. Hieruit blijkt, dat zeelieden verantwoordelijk kunnen zijn voor de dood van veel prach tige zeevogels. Laten zij zich aan hur verplichtingen houden, om hun olie in de havens af te leveren, in plaats van overboord te gooien. Het is gewis van groot belang voor mens en dier. En hoe denkt Dierenbescherming over dat geval? Te land doet deze instelling prachtig werk, maar ter zee? Dierenbe scherming, let op uw zaak, dus ook op de beschermde vogels ter zee. Alphen aan den Rijn. Van D. (Zoals men weet, meent men thans, dal de afgewerkte olie alleen van qezónken schepen komt. Red. N.L.C.) Huwelijk van Prins en slagersdochter voltrokken Een kleinzoon van de laatste koning van Saksen is Donderdag getrouwd met de dochter van een slager in het Ruhrgebied. Een menigte van duizenden mensen juichte prins Georg Timo Michael Niko- laus Maria van Saksen toe, toen hij samen met zijn 20-jaar oude blonde bruid, Margrit Lucas, het stadhuis verliet. „Wij willen alleen maar gelukkig zijn en als elk ander jong paar behandeld worden," vertelde de prins lachend. Zoals men zich zal herinneren, hebben de jongelui elkaar enige weken geleden in een derde klas compartiment van een Duitse trein ontmoet. Toen de verkering aanhield, gingen de verontruste slager en zijn vrouw naar de politie, waar hen be vestigd werd. dat hun dochter inderdaad het hof gemaakt werd door iemand van koninklijken bloede. Na de oorlog heeft de prins gewerkt als chauffeur en tolk. De vader van de bruid en een huisdokter waren de getui gen. Het jonge paar was in een volks wagen naar het stadhuis gekoipen. Veer tig persfotografen waren bij het burger lijk huwelijk aanwezig, dat werd gevolgd door een kerkelijke plechtigheid in het huis van de Lucassen. In het tuintje ach ter het huis, waar de prins de laatste tijd als tuinman heeft gewerkt, wordt het bruiloftsmaal gehouden. Onder de stapel telegrammen één van de ouders van de prins, prins Ernst Heinrich van Saksen en vrouw, die in Ierland wonen. De prins heeft aan verslaggevers teld, dat hij van plan was met zijn v naar Peru te emigreren, waar hü fokker wil worden. De volgende week zal het jonge paar vertrekken voor een huwelyksreis naar de ouders van de prins. Jonge hondjes levend in de vuilnisbak gestopt In een vuilnisbak in de Schagerlaan te Amsterdam-Oost zün gisteren een paar pasgeboren hondjes aangetroffen. De po litie heeft de dader nog niet kunnen op-^--. sporen De eigenaar van de vuilnisbak' Hij bleek onschuldig aan dit geval van erger- lüke dierenmishandeling, want hy bezit geen hond. De jonge diertjes zyn in het asyl opgenomen. Het

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 8