Oude Kerk krijgt een toren met een „hoed" A n Eervol ontslag voorgesteld voor directeur openbare werken Prettige stemming in de raad van Voorschoten Ds Fortgens te Voorschoten is Maandag 40 jaar predikant Leids merenplan in een nieuw stadium NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 19S2 Een grief (e Katwijk Het zal dus niet meer de „oude toren" zijn Een Katwijker schreef ons een verontwaardigde brief. En bij informatie bleek hij niet de enige inwoner van het zeedorp te zijn, die verontwaardigd is. Het is niet te boud gesproken om te beweren, dat velen zich een beetje gegriefd gevoelen. Was men niet blij, zo vraagt men ln gezegd is. dat de toren in zijn oude staat Katwijk, dat er eindelijk stond, de toren van de Öude Kerk in zijn oude luister te herstellen? Wij hebben er allen spontaan aan gegeven om dit moge lijk te maken. Zelfs de Koninklijke fami lie, die Katwijk en zijn Oude Kerk zo goed kent, schonk het comité een gift. Al dit geld, zo rede- neert men verder, werd ingezameld onder de be- j lofte, dat de toren weer in zijn oude staat zou worden gebracht. En dan komt de grief: „Men had toen natuurlijk de teke ning al klaar en goedge keurd. maar wij behoef den deze immers niet te zien, want alle Katwijkers kenden de oude toren nog wel uit het hoofd. Wij waren alleen maar blij, dat deze spoedig terug zou komen.de toren, die ons in de oor log ontroofd was, die be kend is over de gehele wereld, uitgebeeld door honderden artisten!" En thans is de ontkno ping gekomen van wat sommigen het Katwljkse drama noemen. Nu blijkt, dat men de toren een of andere monsterachtige hoed gaat geven, die vreemd is aan de Oude Kerk. Die kerk zal voort aan niet meer „onze Oude Kerk" zijn. De nieuwe toren wordt 27 meter hoog, de oude was 24^4 meter. Juist in het bovenste deel zit het verschil. In die hoed Op de oude toren stond de klok even hoog als de omloop. Bij de nieuwe komt eerst nog 4% meter steen en dan een loden koepel van 1.85 meter, de „hoed"! Over enkele weken hoopt men er mee klaar te zijn. Dat men aan de boulevard andere huizen bouwt dan vroeger, dat is te be grijpen. Maar waarom moet, zo vraagt men zich in Katwijk af, ons oude monu ment zo worden geschonden? Katwijk was trots op zijn Oude Kerk. Katwijk, in elk geval een deel er van. voelt zich thans een beetje misleid, omdat steeds worden hersteld. Maar een protest zal nu wel niet meer baten, zo zegt men. Zo hebben misschien enkelen hun zin, maar de Oude Kerk zal het wellicht eeuwen moeten doen met deze, in de ogen van vele huidige Katwijkers en bezoekers vreemde koepel. Zo wordt de toren Mossadeq zoekt met Britten contact Eerst deblokkering van millioenen ponden Perzië heeft een nota aan Engeland gezonden, waarin het voorstelt, de bespre kingen over de oliekwestie met de Anglo Iranian te hervatten. In de eerste plaats moeten mid delen worden beraamd, tot onderzoek de gerechtvaardigde aanspraken van de vroegere Anglo Iranian, maar ook van de tegenaanspraken der Perzische rege ring. De nota stelt voor, dat, indien geen overeenstemming wordt bereikt, bij rechtstreekse onderhandelingen tussen de Anglo Iranian en de Perzische regering, de Anglo Iranian haar kwestie voor een Perzisch gerechtshof kan brengen. Aan de Britse regering wordt verzocht ver tegenwoordigers van de Anglo Iranian te wijzen voor het voeren der voor gestelde besprekingen. Maar (dit is een absolute voorwaarde) bij het hernieuwd contact moet men zich houden aan de Perzische nationalisatie- wet. De voornaamste vraag, die thans de Britten bezig houdt, is, in hoeverre dit verrassende Perzische voorstel past hetgeen zojuist door Britten en Ame rikanen werd besproken over „nieuwe stappen" ter bereiking van een oplossing der oliekwestie. (Men zie elders in dit nummer). In de Perzische nota wordt mede gesti puleerd, dat de oliemaatschappij en Britse regering zware verliezen aan Per zië hebben berokkend. De onmiddellijke betaling wordt geëist van millioenen pon den, die de Anglo Iranian nog aan Perzië verschuldigd is, alsmede van andere men door Perzië bij Britse banken ge stort. Eis Is derhalve onmiddellijke deblokkering van Perzische fondsen, met het oog op hervatting der goede betrek- Alle Hongaren toch naar huis De Finse politie heeft meegedeeld, dat alle 86 leden van de Hongaarse Olym pische ploeg gisteren per vliegtuig huis zijn vertrokken. Ook de autoriteiten van het vliegveld verklaarden dat geen waarheid school in het door het Zweedse blad Dagens Nyheter gepubli ceerde bericht, dat negen Hongaarse athleten in de Westerse landen om asyl hadden verzocht, daar zij om politieke redenen niet naar hun land terug wens ten te kerèn. Raad van Hillegom In de beste harmonie wegens ziekte Zo hadden we ons de toren voor gesteld, als vanouds. Opnieuw hevige gevechten op Java Acht man van de Indonesische politie zijn gesneuveld en 4 gewond in een ge vecht met 140 man van de Daroel Islam bij Tjiawi bezuiden Buitenzorg. De bende liet 23 doden achter. Na het gevecht nam het leger de bende met mortieren onder handen, waarbij kamponghuizen, waarin de bende benzine had opgeslagen, in brand raakten. Vier man van de bende ver brandden. Bij Soekawening in het Garoetse ver loor de Daroel Islam 15 man in een ge vecht met het leger. Negen kampongbe woners vonden de dood en 38 huizen brandden af. Patrouilles hebben verhinderd, dat autobus tussen Bandoeng en Tasikmalaja beroofd werd. Engelsman vermoord te Palembang Een officier van de Britse koopvaardij vloot is volgens Ass. Press te Palembang om het leven gekomen in een gevecht met 20 Indonesiërs en een andere Brit is zwaar gewond. Drie leden der bemanning werden vol gens Antara op een avond aangevallen door 20 Indonesiërs. De volgende morgen werd een der scheepsofficieren dood op straat gevonden, terwijl een ander met een hoofdwond naar het ziekenhuis werd gebracht. Sommige raadsleden gingen zelfs anecdotes vertellen Er heerst* gisteravond in de vergadering van Voorschoten# gemeenteraad een prettige stemming, welke zich uitte in een bijzondere spraakzaamheid, die sommige leden zelfs tot het vertellen van anecdotes bracht. Alvorens aan de eigenlijke agenda te beginnen, wenste de voorzitter, burgemeester Van der Hoeven, mevrouw Romyn- Oostveen, die op 't ogenblik in een ziekenhuis wordt verpleegd, spoedige beter schap toe. Het door de heer Peper, bouwkundige] te Voorburg, tot de raad gerichte adres met verzoek, een ernstig onderzoek te willen instellen naar het z.i. onjuiste be- van het college ten aanzien van de woningbouw en waarin tot slot een scha devergoeding van f 26.000 werd ge vraagd, deed de heer Boele voorstellen, een commissie van drie te benoemen, om met de voorzitter en de heer Peper de zaak nog eens uit de doekjes te doen. De voorzitter voelde hier niets voor, omdat B. en W. reeds uitvoerig het be leid schriftelijk hebben uiteengezet. De heer Korthals wilde de kwestie niet door een commissie laten behandelen, maar dit liever in openbare vergadering doen. Hij stelde toen een aantal vragen naar aanleiding van het schrijven van n W„ onder meer waarom de ge meente niet en een particuliere bouwer moet aansluiten op een bestaande bebouwing (architectonisch). Ook de kwestie van de premieregeling, waar over de heer Peper aanmerkingen had gemaakt, was volgens spr. niet in den De heer Korthals merkte echter op, dat de grondfout in deze ligt in het be leid van de regering in dit opzicht. De voorzitter wilde geen woord terug nemen van wat er in de schriftelijke me dedelingen van B. en W. staat. Er staat niets in dan de waarheid! De heer Korthals, hierin gesteund door de heren Van Oosten, Viveen en Lamboo, voelden niets voor een commissie wilden liever eerst de reactie van heer Peper afwachten, waartoe dan ook werd besloten. Het voorstel van B. en W. om een ere- diet van f 500 voor restauratie van dt theekoepel bü huize Bijdorp werd van d« agenda afgevoerd. Hulpbetoon De instelling van een commissie voor maatschappelijk hulpbetoon ontmoette als zodanig geen tegenstand. Alleen de heer Van Oosten vond het beter, niet één van de leden van het college van B. en W. te laten optreden als voorzitter van de commissie. Dit om in de toekomst elke subjectiviteit te vermijden. Ook de heer Viveen voelde daar aanvankelijk iets voor. Na nogal wat heen en weer gepraat ging de heer Van Oosten er mee accoord, dat de voorzitter van de commissie tóch één van de leden van het college van B. en W. zou zijn, doch dan zonder stem recht. Spreker merkte, naar aanleiding van het reglement voor de commissie, nog op, dat de sociale werksters, die ambtshalve de commissievergaderingen moeten bijwonen, formeel géén aan spraak hebben op het presentiegeld van f 3.50, waarom dan ook het woord ambts halve werd geschrapt. Een aanvullende bepaling werd nog gemaakt dat, zodra een lid van de com missie onderstand van de gemeente zou moeten ontvangen, dat lid als zodanig wordt gestaakt. Dit om te voorkomen, dat een commissielid over zijn eigen steunaanvraag zou moeten beslissen. Geruime tijd ging de raad in besloten zitting, toen het voorstel aan de orde kwam om een crediet van f 4750 ter be schikking te stellen voor de vernieuwing r de paardebus. Nadat deze zaak door gepraat was, werd de zitting weer open baar en na op de noodzakelijkheid van de vernieuwing te hebben gewezen, gaf de heer Van de Hulst de raad, de wagen niet te zwaar te maken, omdat er anders twee paarden voor zullen moeten. De gedragingen van de schooljeugd in de bus, welke gedragingen aanleiding geven tot ernstige klachten, vragen maatregelen. Op verzoek van de heer Lamboo werd de vergadering enige tijd geschorst om het xoorstel tot aankoop van bouwgrond van de heer Ingenhoes van Schaik te bestuderen. De heer Van de Hulst vond de prijs, f 1.75 per M2, aan de hoge kant. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de rondvraag kwam door een vraag in de heer Griffioen het gedrag van de jeugd op straat nog eens ter sprake. Hoe wel er onvoldoende speelruimte voc jeugd is, dienen de ouders hun kinderen Weer kwam de raad van Hillegom in spoedvergadering bijeen. Nadat men een tir met gesloten deuren had vergaderd, erd overgegaan in openbare zitting. Nu de tekencursus is omgezet in de avondnijverheidsschool, maar nog niet officieel was opgeheven, besloot de raad deze oursus per 1 October 1951 op te heffen en de schoolgeldregeling in te trekken. De heer Van de Rotte, het hoofd ïrsus, werd met terugwerkende kracht onder de werking van het ambte narenreglement gebracht, zodat hij wachtgeld kan krijgen. Omdat de plannen voor de aankoop m grond nabij de Sixlaan voor een euwe ambtswoning van de burgemees ter niet voldoende voortgang hebben, stelden B. en W. voor, van de N.V. Rijn- veld en Zn aan te kopen het perceel Weeresteinstraat 83 met bijbehorende grond voor f23.200 en dit pand na ver bouwing te bestemmen als ambtswoning. De hogere kosten van de bijbehorende grond (opp. 2500 m2) zullen worden ge compenseerd in de waarde van de inder tijd overgenomen herbouwplicht, die nu zal worden gebruikt voor de bouw van enkele kleine woningen. De verbouwing zal zodanig zijn, dat het pand wordt kleind en wordt veranderd in een ran-te woning. De heer LOERAKKER (KVP) dankte B en W. voor deze oplossing. Hij vond het een mooi punt voor een ambtswo ning. De heer VAN LIEROP (RK) sloot zich bü de woorden van de heer Loerakker aan en merkte nog op, dat voor de huis vesting van de bevolking nu een 1 deeltje van ongeveer f 15.000 wordt kregen. De heer VAN EGMOND (Prot.-Chr.) vond het eveneens een mooie oplossing. Hij informeerde nog, of de aankoop van de grond nabij de Sixlaan te zijner tijd wel zal doorgaan. Nadat deze vraag door de voorzitter bevestigend was beant woord. werd het voorstel aangenomen. De raad besloot verder een geldlening' van f70.000 met een looptijd van 44 jaar aan te gaan bij de Bank voor Ned. Ge meenten. Deze gelden zullen worden ge bruikt voor de financiering van de uit breiding van de prise d'eau, waartoe reeds geruime tijd geleden werd besloten. Openbare werken De VOORZITTER merkte op, dat B. en W. in de vorige vergadering krachtig stelling hebben genomen tegen de be schuldigingen, die zijn geuit aan het adres van openbare werken. Eén van de redenen hiervan was de minder goede gezondheidstoestand van de directeur van deze dienst, de heer Van Gemert De kwaal, waaraan deze lijdt, is van dien aard, dat zij zioh in de toekomst door overspanning steeds zal herhalen. De wisselingen in de leiding van de dienst, die hierdoor ontstaan, zijn niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken. Met de heer Van Gemert is deze toe stand dan ook reeds geruime tijd gele keuring te willen hechten aan een gestelde wachtgeldregeling, in afwach ting van het bereiken van de pensi gerechtigde leeftijd. In een vorige gadering wilden B. en W. de raad reeds met deze plannen op de hoogte stellen, de toen geuite beschuldigingen aan lires van de dienst hebben dit tegen gehouden. B. en W. wilden voorkómen, dat deze twee aangelegenheden met el kaar in verband zouden worden ge bracht. De voorzitter verzekerde dan ook met klem, dat het eventuele ontslag va heer Van Gemert niets te maken heeft met de beschuldigingen. De plannen be stonden reeds lang en de heer Van Gemert heeft hieraan zelf medegewerkt. Nu de kwestie van de beschuldigingen afgedaan, kunnen B. en W. hun in zonder bezwaar deze plannen op tafel leggen. De heer LOERAKKER (KVP) juichte dit plan van harte toe. Het is in het be lang van de gemeente. Het verheugde spr., dat de heer Van Gemert er soonlijk aan heeft meegewerkt. De heer VAN EGMOND (Prot.-Chr.) vond het voorstel sympathiek, zowel de zijde van de gemeente als van heer Van Gemert. Wij zouden anders nog jaren kunnen blijven zitten met eei drijfsdirecteur, die regelmatig wegens ziekte verhinderd is, zijn werkzaamhe den te verrichten, aldus spreker. Nadat nog enkele leden hun verheu ging over het voorstel van B. en W. er heet resultaat van de gevoerde bespre kingen haddeen uitgesproken, werd het voorstel aangenomen. Begin zeventiende eeuw: de academie, met rechts de drukkerij van El sevier. De foto kunnen we plaatsen dank zij de vriendelijke bemidde ling van de heer J. P. Stam, directeur van het antiquariaat Burgersdijk en Niermans. (Men zie ons artikel op bladzijde 4). Foto N. van der Horst VISSER1JGOLF Drijfnetvissers hadden slechte week De VOORZITTER merkte nog op, dat dit geen ontslagbesluit inhoudt, doch al leen maar een besluit is tot het van ge meentewege doen instellen van een me disch onderzoek naar de gezondheidstoe stand van de heer Van Gemert, om hier na mogelijkerwijs te geraken tot een ontslag met een daaraan verbonden rege ling inzake wachtgeld en pensioen. Bulgaars protest bij de Ver. Naties Bulgarije heeft bij de V.N. een protest igediend, over de jongste grensinciden ten bij het eiland Gamma. Volgens dit protest openden grote Griekse eenheden Donderdag het vuur op Bulgaars grond gebied, ten Zuid-Oosten van het dorp Kapitan Andreev (dicht bij Gamma in de Maritza). Later werden de „Oostelijke Westelijke eilanden" den besproken. Het resultaat besprekingen 1 dat B. en W. op 13 Ged. Staten toestemming heb ben gevraagd, de heer Van Gemert me disch te doen onderzoeken en hun goed- zodanig op te voeden, dat het geen straatbandieten worden. De heer Van Oosten vroeg naar de stand van zaken ten aanzien van het ge zondheidscentrum. Het verzoek aan het ministerie van Sociale Zaken schijnt door een misverstand niet te zijn behandeld. Een nieuw verzoek is inmiddels verzon den. Overigens zal het wellicht de zaak ten zeerste bespoedigen om zonder rijks bijdrage (die waarschijnlijk niet eer groot zal zijn) geheel voor eigen reke ning te gaan bouwen. De voorzitter zeg de toe, dat binnenkort voorstellen hier omtrent zullen worden gedaan. De overige voorstellen werden alle zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Na zijn emeritaat in October blijft bij bier wonen Ds H. P. Fortgens, Hervormd predikant te Voorschoten, hoopt aanstaande Maan dag, 11 Augustus, het feit te herdenken, dat htj veertig jaar geleden in het pre dikambt werd bevestigd. Ds Fortgens werd geboren op 19 Sep tember 1884 te Hazerswoude, waar zijn vader hoofdonderwijzer was. Zijn oplei ding ontving hij aan het gymnasium en de universiteit te Leiden. In 1911 werd hij door het provinciaal Kerkbestuur Noord-Holland tot de dienst des Woords toegelaten. Op 11 Augustus 1912 deed hij zijn intrede te Nieuwpoort, na door zijn zwager, wijlen ds D. A. van den Bosch van Den Haag bevestigd te zijn. In 1915 nam ds Fortgens een beroep naar Lage Zwaluwe aan en sinds 8 October 1922 staat hij in zijn derde gemeente. Voor schoten. Ook hier werd hij door wijlen ds Van den Bosch bevestigd. Ds Fortgens kan niet anders dan met grote dankbaarheid op zijn loopbaan als predikant terugzien. Hij had druk, maar ook bijzonder mooi werk. Voorschoten heeft zich in de loop der jaren (ds Fort gens staat er bijna 30 jaar) enorm uit gebreid, vooral in de laatste tien, twaalf jaar. Voor een dominee bracht de groei na tuurlijk steeds meer werk, zoveel werk, dat de Hervormde Gemeente er toe over gegaan is, een tweede predikant te be roepen. Ds Fortgens heeft met zeer veel genoegen in Voorschoten gewerkt onder een Gemeente, die kerkelijk meeleeft. De jeugd is trouw in kerk- en catechisatie- bezoek en luistert met interesse. Voor ds Fortgens is het catechiseren, mede door de belangstelling van de jongeren, een feest. In October a.s. (de datum is nog niet precies bekend) hoopt de pre dikant met emeritaat te gaan. Na zijn emeritaat blijft hij in Voorschoten w In veel besturen bekleedt ds Fortgens een functie. Zo is hij al meer dan 25 jaar voorzitter van Onderling Hulpbetoon; ook is hy voorzitter van de Protestantse Wijk verpleging Het Groene Kruis: h'_" penningmeester van het gezondheidscen trum, een organisatie, waarin Het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis st werken. Van de Christelijke school is ds Fort gens steeds een warm voorstander ge weest. Toen hij in Lage Zwaluwe stond, is daar een nieuwe Christelijke school gebouwd. In Voorschoten is hij voorzit ter van de Hervormde schoolvereniging. Ook had ds Fortgens in verschillende colleges zitting. Onder meer wa.« jaren scriba-quaestor van het classicaal bestuur Leiden. Lange tijd was hij lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Zendingsvereniging. Ferdinand en de paedagogie Deze week was voor de bedrijfsnet- issers slecht. De vangsten waren abnor maal laag en veel schepen hebben de ge hele week geen haring gevangen. Omdat het met de zimlcvleet wat beter ging,, zijn de drijfnetvissere allemaal naar huis ge komen om hun netten te verwisselen voor de zink vleet. De wat sterkere sohe- pen zijn overgegaan op de trawl. Van de Katwijkse vloot oefenen op het ogenblik 36 schepen de haringtrawl- visserij uit. Dit heeft, behalve de betere vangsten, ook een andere reden. Deze schenen brengen namelijk he: grootste i gedeelte van hun vangst als verse haring ■binnen, zodat de drukte van de zoute haring waf afneemt en er wat meer plaats vrij komt in de koelhuizen. Voor heel wat grove maatjes is al geen plaats meer in de koelhuizen. Ze moesten in de pakhuizen worden opgeslagen, wat de kwaliteit van de haring niet ten goedo kamt. Er zijn in dit seizoen nu al 225.000 kantjes haring aangevoerd tegen 165.000 kantjes in 1951. In de prijs van de haring!die f 150259 per stuk opbrachten. Een mitrailleurvuur bestookt, aldus dit Bul- komt geen verandering. De prijzen der exemplaren woog naar schatting gaarse protest. waren deze week: maatjesharing klein ruim 300 kg en bracht de f 259 op. De Tubanfia. die een 10-daagse reis maakte, besomde f 11 000. Bij de grotere loggers was het de BaJi (KW 129), die met de eer van de hoogste dagbesommer ging strijken en f 6160 maakte. De HD had als van ouds weer een mooie op brengst, namelijk f 5550. Zaterdaermarkt Volgens gegevens van gisteren daag de Zeelandia aan ie afslag zijn met 530 kisten haring, 140 makreel, 30 diver se en 25 stuks stijve kabeljauwen. Ver der werden nog enige snurrevaders Noordloggers verwacht. f 30—39 80, idem groot f 30, s!eurharin« f 16.20—20 10 per kantje. De aanvoer be- droeg 4268. kantjes Opleving in de prUzen De noteringen van de schaars aange voerde rondvis bleven gisteren goed. Vooral naar schelvis was veel vraag. De prijzen hiervoor beliepen van f 40 voor de braa: tot f 50 voor de grote soorten Met de schol was het weer het oude liedje. Veel kotters kwamen binnen met behoorlijke aanvoeren, 'maar overwegend kleine soorten. De drietjes varieerden naar kwaliteit rn soort van f 1016 per 50 kilo. Daar er slechts 900 kisten haring werden aangebracht, waren ook hier de prijzen iets stijver. Noordlkwaliteit varieerde van f 1613, de Zuidsoorten van f 1411 per kist. Tonijnen vonden aftrek De Claesje, die gisteren na daagse reis aan de afslag lag, besomde ruim f 12 800. Dit was ten dele te danken de 12 tonijnen, jyE eerste zeven maanden van dit jaar laten in vergelijking met vorige jaren i verrassend sterke toeneming van de gemelde gevallen van kinderverlamming in ons land zien. Toch kan men waar schijnlijk nog niet van een bijzonder verontrustend verschijnsel spreken; der gelijke sterke verschillen zijn in de loop der jaren telkens opnieuw waarn baar, zonder dat van een epidemisch schijnsel sprake kan zijn. Men mag t al niet vergeten, dat de cijfers tegen de achtergrond van onze tien millioen tel lende bevolking moeten worden gezien. sterke toename in 1952 wordt overi gens ook uitandere landen gemeld. In Noordrijnland-Westfalen, waar reeds meer dan 100 personen aan deze ziekte overleden, is zelfs sprake epidemie. De Ernst van Ernst Oscar Wilde's meesterlijke comedie „The Importance of Being Earnest", is thans verfilmd in technicolor met een bezetting van de beste Engelse sterren. Edith Evans speelt Lady Bracknell, Michael Redgrave vertolkt de rol Jack Worthing en Michael Denisor van Algy. De meisjesrollen worden ge speeld door Joan Greenwood en Dorothy Tutin, een nieuwe vondst van de Old Vic. Margaret Rutherford en Miles Mal- leson vervullen de rol van Miss Prism er Dr Chasuble. In i uit GLteren kwamen binnen: KW 25, KW 129, KW 170, KW 50, KW 83, KW 128, KW 189, KW 14. KW 23 en KW 35. Naar zee gingen: KW 28 KW 69. KW 48 en KW 73 Motondokleine jamboree voor padvinders van Heilsleger Zeshonderd verkenners uit vijftien landen hebben kamp in Lunteren Zes honderd verkenners uit 15 landen vieren een hele week lang in Lunteren hun kleine jamboree, die zij Motondo hebben genoemd. Dat is een Congolees woord, afgeleid van een woord dat dank zeggen betekent. En dit woord uit de jungle werd gekozen voor de eerste in ternationale bijeenkomst van padvinders van het Leger des Heils. Zwitsers, Belgen en Jamaikezen zitten samen om het kampvuur, een Noor en een Canadees sjouwen samen water aan, Nederlan ders, Britten, Finnen, Denen, Duitsers. Ieren, Fransen, Schotten en Zweden jasr sen samen de aardappelen en allen horen hetzelfde Evangelie, en zijn ge schaard rondom het Kruis. Burgemeester Oldenhof van Ede, sprak daar bij de opening zyn blijdschap uit. De verkenners waren laaiend enthou siast toen de plechtigste ogenblikken de opening voorbij waren, commissioner Thykjaer het Motondo-vuur had ontsto ken, de vlaggen van de vijftien landen n gehesen en het kamp pas goed Vandaag is het bezoekdag. In het open luchttheater van Ede zullen de Leger-des. Heils-padvinders dan een grote demon stratie geven en 's avonds een kampvuur. De verkenners zullen allerlei excursiej door ons land maken. Warmond verzet zicb Sleutelstad ontving een concept-vergunning De gemeente Leiden heeft van Ged. Staten van Zuid-Holland een concept-vergun ning ontvangen, om over te gaan tot het doen van diepgravingen in de Zwanburger- en in de Broekpolder, die gelegen zyn in de gemeente Warmond. Ook Warmond kreeg een concept-vergunning ter inzage, dat met eventuele op- en aanmerkingen teruggezonden moet worden. De gemeenteraad van Warmond zal zich Dinsdag in een openbare vergadering over een en ander uitspreken. Zoals eerder medegedeeld, heeft de ge- meerite Leiden belangrijke grondaanko pen in genoemde polders gedaan die de goedkeuring van Ged. Staten verwier- van om haar project voor voordelige zandwinning te kunnen uitvoeren Bij de voordelen, aan de uitvoering van dit pro ject verbonden, zijn ook de Waterstaat ~n de Ned. Spoorwegen betrokken. De gemeente Warmond heeft zeer grote bezwaren tegen dit zogenaamde Leidse merenplan wegens de aantasting van de bestaansmogelijkheid der land bouwende bevolking, wegens de schen ding van het natuurschoon en op grond van Warmonds uitbreidingsplan en re creatie-mogelijkheden. De „putten', kleine meren aan weerszijden van de Grote Sloot, zullen haars inziens niet bij dragen tot verruiming van de water sport-mogelijkheden, omda^ door de ver- zilting van het water in de zeer diepe putten, deze van de circulatie van Rijn land zouden moeten worden afgesneden. B. en W. van Warmond nemen zich voor, tegen het plan op krachtige wyze in verzet te komen. In de raadsvergade ring van Dinsdag zullen nadere voorstel len ter tafel komen. Familieberichten uit andere bladen Getrouwd: A IJdel en A M Kuyper, Sneek R'dam; C J Verhey biol. drs en P Halber- stadt. Groesbeek; G J Aaldriks en M P Schuiten. Rangoon—Zandvoort. Een sprookje... Een dame uit Wenen, die gister morgen op het station in Den Haag aankwam, was zeer teleurgesteld, dat zij niet onmiddellijk een bloem ont ving. Het bezoek aan de residentie is echter zó talrijk, dat men, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, bloemen te kort komt om elke bezoeker te tooien ter ere van het régime van de bloe- menkoningin. De Wienerin klaagde haar nood aan een vriendelijke jonge agent. Deze bood de bezoekster onmiddellijk zijn eigen anjer aan en de Weense schone beloonde deze bloemrijke geste met een klinkende zoen. Hirosjima herdacht het atoombombarc' :ment Brief aan Truman: „Slacht offers zijn proefkonijnen Hirosjima, de Japanse stad, wa eerste atoombom in de geschiedenis tol ontploffing is gekomen, heeft Woensdag bombardement herdacht. In de stad is e< monument opgericht met een lijst van 80.000 namen van mensen, die door de explosie om het leven kwamen. De 220 000 mensen, die later stierven i gevolgen van de atoombom, staan du: niet op deze lijst. Terwijl de verwoesting van de plechtig werd herdacht, klaagden de ge meentebesturen van Hirosjima en Naga saki, de tweede stad die door een atoom- ontploffing werd geteisterd, er over, dat de commissie van de Amerikanen, die di slachtoffers van de aanval onderzoekt et op die wijze een schat van gegevens ver zamelt, niets doet, om de slachtoffers t« genezen. „De mensen worden als proef konijnen gebruikt." aldus de gemeente besturen. Er zal een brief aan president Truman worden gezonden, om te protesteren teger deze handelwijze van de commissie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6