Op elke vijf Denen is er één nijvere melkkoe Terug in het land waar de de omgangsvormen knie-knikjes tot behoren Na de sport hogere waarden op postzegels Collectief defensieplan voor de Pacific NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 Wij rijden verder door Europa (Van onze bromfietsende reporter Goos Kamphuis) TTET NOORD-DEENSE stadje Frederikshaven ligt, als een slaperige poes, AA lang en smal uitgerekt aan het Kattegat, met de rug tegen de heuvel- rij, die te groen is om met onze duinen vergeleken te worden. Johan en ik komen er op onze bromfietsen aan in het vaste voornemen, om als punt een van ons dagprogramma de slaap in te halen, die wij op de nachtboot uit Noorwegen te kort zijn geschoten. We hebben zo nogal eens moeten varen op onze reis door Scandinavië, maar ibaar water is, een enorme bonk water en waar eilanden zijn, daar is geen andere mogelijkheid van vervoer dan de veerboten. Bruggen en boten, koeien en kippen, fietsen (twee mil- lioen) en duizenden bromfietsen, die in het Deens „Knallert" worden ge noemd er zijn zó veel punten van overeenkomst tussen Nederland en Denemarken, dat wij met genoegen in de nacht over het Skagerak terug keerden naar het land, waarin wij een paar weken geleden at zulke pret tige ervaringen opdeden. En dat de slaap er bij inschoot kunt U het met Morpheus eens worden op een klapstoeltje in een internationale klit hazenslapende snurkers? dat namen wij op de koop toe, want toen de zon begon te gloren, keken vijfhonderd on geschoren toeristen met waterige oogjes en verwarde haren naar de kust van Jutland. En het lijkt immers, of het nieuwe en onbekende van het vreemde land voor even de mens versobert in zijn dagelijkse behoeften; de slaap is voor even geweken, maar als zij terugkeert, in onze slaapzak, is zij hardnekkiger dan ooit en worden we niet eerder wakker, voor de Deense namiddagzon boven ons linnen dakje staat 'T'ERUG in Denemarken. Er staat een A klein meisje met vlechtjes voor onze tent, dat ons in het zangerige Deens rap babbelend verwelkomt. En ze maakt charmant buiginkje met de knietjes, als wy haar een hand geven. Beleefdheid en omgangsvormen worden de Scandinaviërs al met de paplepel ingegoten. Zij hebben een ontwapenende manier van bedanken voor de kleine genoegens, die het leven groot maken. Zoals dit meisje met haar geestige knie knikje ons begroet, hebben ook de vol wassen Scandinaviërs hun grappige ge woonten. Als U met een Noor een gesprek heeft gevoerd over koetjes en kalfjes dan wel over zaken van ernstiger aard, gaat hij van U heen met het vriendelijke: „Tak voor praten" (Bedankt voor het gesprek) en als hij U de volgende dag tegenkomt, kan hy niet nalaten, U nog even de hand te drukken en te zeggen: „Bedankt v gisteren." Denen bedanken ook herhaaldelijk nadrukkelijk voor de genoegens, die zij van hun medemensen en mét hen ge nieten; zij komen terug op uw voortref felijke gastheerschap van verleden jaar of op de koffie-avond van vorige week, vóór zij over andere dingen beginnen. Het is voor een buitenlander niet moei lijk, om hier meer echtheid, dan slaafs gebruik, meer spontaneïteit dan sleur te ontdekken. Het klinkt in zijn or vrolijk en opgewekt-kinderlijk haast v levensvreugde Erg veel regen piE LEVENSLUST puren de Denen zwart en laag en hebben zelfs Amerikanen geen bekoring, althans de aantrekkelijkheid, die onze Hollandse blanke en misschien wat lompere houten klossen voor hen hebben Maar wat de Denen ook hebben is: kippen. Er lopen er twaalf millioen rond op de kippen houderijen, die in grootsheid en uitgestrektheid niet onderdoen zaamheid en intelligentie, zoals trouwens ook hun Noorse buren die bezitten. De Denen zijn misschien niet zo openhartig als de Noren, maar wie een Deen zich wint, heeft er een goede vriend die, zoals ik in de aanhef van dit artikel vertelde, dankbaar kan zijn en v dering heeft voor kleine dingen, anderen laten we zeggen Hollanders overheen kijken. De Denen hebben ook tegen het water moeten vechten en bruggen moeten slaan, om hun land bewoonbaar te maken. Zij zijn er zelfs niet voor teruggedeinsd, tussen Falster en Zeeland de langste brug van Europa te bouwen: 200 meter op een hoogte van 26 meter boven het water. En het is zo merkwaardig, hoe een volk, dat door een zee omsloten of omspoeld wordt en ook zo met de elementen had af te rekenen, door de kracht der natuur is geleid naar een devotie, die een volk in het kleine groot en in het grote klein kan doen zijn. Hans Andersen, toen je daar in een van je sprookjes het Deense land voor je zag met zijn gele koren, zijn groene gras en de ooievaar daar in het dal, bij het diepe bosmeer, heb je gezegd: „Het was heerlijk in dit land.' En dat is het nu nóg Een Deense boerderij. Meer dan tweehon hofsteden treft men in Dene die van Barneveld. En verder zal de Hol landse boer, die Denemarken bezoekt, zijn hart kunnen ophalen. Want zijn Deense collega is een prima vakman, die alleen maar tevreden is met een koe, die hem per jaar 185 kilo boter oplevert, al zijn er onder de anderhalf millioen Deense koebeesten héél wat, die nog méér opbrengen. En natuurlijk gaat de recordmaker onder die dieren met zijn 607 kilo boter naar de tentoonstelling, want als je 11.000 ton melk geeft ii jaar, dan ben je in Denemarken n populair als de winnaars van een gouden medaille op de Olympische Spelen. Tweehonderd dagen.... TN DENEMARKEN loopt op elke vijf inwoners één koe te grazen. Daar nd van deze echte Euvel van „sneeuwbal" tiert weer welig jjET EUVEL van de „sneeuwbal" tiert weer welig. In Amsterdam opereert een N.V. die regenjassen be looft voor vijf gulden, in Den Haag en elders doen circulaires de ronde die nylons voor ƒ2.50 per paar belo ven. De regenjassenfirma doet het, naar de Vkrt meldt, zó: men stort ƒ20; daarvoor krijgt men nog niet de jas, maar wel vier waardebonnen a 5 terug. Als men die bonnen heeft verkocht aan vrienden of kennissen, en als die dan op hun beurt alle vier ƒ20 hebben gestort, krijgt nummer één zijn regenjas gratis. In de tweede ronde moet iedereen die 20 gestort heeft, wéér waardebonnen a ƒ5 aan anderen kopen om een jas te bemachtigen. Die jas wordt niet eerder gestuurd of op die waardebonnen moet weer ƒ20 ge stort zijn. voor elke persoon uit de tweede ronde dus vier maal ƒ20. zo gaat dat verder. Men koopt een voor 5, stort 20. verkoopt weer bonnen a ƒ5, zodat men zijn regenjas voor ƒ5 krijgt. Tenzij Tenzij ergens de kettingen gaan breken. Een rekensommetje leert dat na tien ronden heel Nederland is in-( geschakeld. Maar in de practijk zal het zover niet een3 komen. En daarom spraken we hierboven van een euvel. Er kunnen een paar honderd mensen straks rondlopen met een regenjas waarvoor zij vijf gulden, of een paar nylons waarvoor zij een rijksdaalder hebben betaald maar duizenden of tienduizenden zullen blijven met onverkoopbare bonnen (waarvan de waarde op de girorekening firma Staat). En de paar honderd ge lukkigen hebben dan een voordeeltje behaald ten koste van hun vrienden. Laat ieder die een dergelijk aanbod krijgt, nuchter zijn en met zijn ge weten te rade gaan. Uitbetaling pensioenpremie aan ambtenaren in mil. dienst it het klimaat in hun land, houden de Denen boter op Denemarken is de regenjas al j exporteren dan ook tienduizenden tc n ons eigen vaderland een zéér per jaar. Maar er zijn ook nog véél Zoals bekend leest men het Hebreeuws sn rechts naar links. We hebben onze afb. 1/4 dan ook in de Joodse volgorde opgeplakt, beginnend met de laagste waarde, 15 prut, reohts (afb. 4) naar de hoogste 220 pruta links. Dat is nodig in Dit is het land, waarvan Hans Andersen heeft verteld Het gele koren en het groene gras op de heuvels en i populair kledingstuk. De dighedcn hier vormen misschien méér nog dan in Nederland een onderwerp, om lang en gezellig over te praten of, om er toespelingen en grappen op te verzinnen. Want er kunnen winters zijn met zon nigheid en milde dagen, terwijl de Deense zomers soms wekenlang druipen van het water, zo erg, dat er een regenval van meer dan een halve meter wordt gecon stateerd. En dat is zo jammer als maar iets jammer kan zijn. Immers: de Deense heuvels, waarop het koren rijpt en het zwartbonte vee loopt te grazen zijn de die de voorbijganger dwingt pozen bij het gele graan en het goud van de opgestoken hooimijten. Zwarte klompen boekstieren gefokt, met kransen omhan gen en tentoongesteld worden, nét als in Denemarken, géén van de tweehonderd tienduizend boerderijen in het Deense land lijkt, wat het uiterlijk betreft, op de Hollandse. Zij zijn lager en langer, dragen veel meer rieten daken, maar zijn daarom niet minder proper dan de onze. Witgeschuurde klompen op 'n geschrobd straatje naast lekkende en blinkende melkbussen zijn er ook niet. De Denen lopen wel op klompen, maar zij zijn varkens. Drie en een half millioen. Uit gezonderd de dieren die de varkens stapel in stand moeten houden, hebben tweehonderd dagen te leven dan gaan zij naar de enorme slachterijen, die op hun beurt de varkens schoonge maakt of ingeblikt afleveren in een totale hoeveelheid van 315.000 ton per jaar, waarvan ook weer meer dan de helft naar het buitenland gaat, al laat de Deen is een soort paniek ontstaan, t nu toe alleen de alarmerende geluiden tot de. nieuwsgierige buiten wereld zijn doorgedrongen. Wanneer al dat lawijt om verlaagde tailles, gladde lijven en langere rokken wat geëbd is, zal mogelijk z\jn om uit te maken hoe de modellen, gedragen door hyper- slanke en elegante mannequins, aanvaard baar zijn te maken voor de vrouw, die in ,huis, tuin en keuken" er toch ook best leuk en modieus uit wil zien, zonder er Gemeenteambtenaren, die in militaire kapitalen voor neer te leggen, dienst zijn, genieten geen salaris, maar Men kan dit nauwelijks geloven, wan- moeten wel hun pensioenpremie blijven neer men de prijzen der modellen hoort, betalen. Daar deze regeling voor de jonge Frs 340.000 is heel gewoon en Maggi Rouff en veelal lager bezoldigde ambtenarenheeft enige sensatie verwekt door alleen moeilijkheden met zich brengt, stellen B. maar „goedkope' jurkjes te maken van en W de raad voor in het Ambtenaren- zo om en nabij de frs 70.000. en Werkliedenreglement een bepaling Toch denken de mode-ontwerpers wer- vast te leggen, dat aan personeelsleden injkelijk wel aan de grote middelklasse van militaire dienst een deel van hun bezol- vrouwen, daarom brengen zij in iedere de pensioenpremie zal collectie modellen, die geschikt zijn on; de modelconfectie uit te komen. Sen van de voornaamste huizen die speciaal hiervoor werken, is bv. Balmain Bij hen vindt men niet de sensaties, die Jack Fath met veel talent voor het re clamevak, .stunt". Ditmaal probeert Fath de „recht toe recht aan" lijn, die we nog kennen uit de jaren rond 1924, bekoorlijk te maken. Dat lukt hem by de casaque-achtige blouses, die jonge meisjes wel grappig zullen staan, maar de forse Hollandse vrouw plomp maken. Toch wordt er in Parijs gefluisterd, dat Hubert de Givenchy, de blonde reus. die zich de medewerking verwierf van de even zakelijke als bekwame Bettina en voor wie nu bovendien de uitstekende mannequin Sophie loopt, een goede kans maakt Fath en zijn roem te evenaren, zo niet te overtreffen. Intussen denkt De Givenchy er beslist niet aan het in een voud te zoeken. Zijn collectie is bont en rijk. Het zijn de Zuid-Amerikanen, die hier hun ogen uitkijken. PARIJS zegt De rokken moeten een decimeter langer worden Strijd der modekoningen over de hegemonie ende klanten (Van onze moderedactrice "JN PARIJS is de nerveuze spanning, die er heerst zo vlak voor het be gin der grote winter-modeshows gebroken. Deze week hebben de grote huizen stuk voor stuk hun collecties laten zien aan de, van heinde en ver toegestroomde, moderedactrices, die in de propvolle toonzalen op haar wie- bele vergulde stoeltjes in bewondering dikwijls, maar ook met ontsteltenis vaak, de creaties der modekoningen critiseerden. Daarna de door G. 1. PEELEN "TVE OLYMPISCHE SPELEN zijn geëindigd. Gelukkig komt er nu, r A-' overheersing van het sportnieuws, ook op de zegels weer plaats voor hogere waarden. De staat Israël zorgt voor de eerste verrassing: een prach tig uitgevoerde serie, ter gelegenheid van het Joodse Nieuwe Jaar (5713), met afbeeldingen ontleend aan het Hooglied van Salomo. het treffend te zien, dat Portugal als om zijn rechten nog eens nadrukkelijk te onderstrepen, juist het laats:e jaar op vallend veel uitvoerige mooie series aan zijn koloniën wydt en stilstaat bij het groots verleden. :oen hun koene dit geval omda: de ontwerper in dei dekkingsreizigers meester waren op alle rechter benedenhoek, groot uitspringend' wereldzeeën en gebied na gebied bij het moederland voegden. Afb. 10. van de Kaap Verdische Eilanden, is daar een vooribeeld van: het beeldt de verweerde koppen ai van Vincent Dias en Gonzalo de Cintra. Op afb. 11 zaen we het portret van de Duitse ingenieur Nic. Otto, de man die 75 jaar geleden de gasmotor uitvond- Zijn vinding werd de grondslag voor alle thans bestaande verbrandingsmotoren, hem nog steeds Otto-motoren genoemd worden, omdat zijn principe: mengsel van lucht en brandstof eerst gecomprimeerd, daarna ontstoken, daar bij gevolgd wordt. Op de achtergrond zijn portret zien we het schema Otto<notor. temidden van de overige letters, cijfer van het jaartal 5713 in Hebreeuwse karakters heeft aangebracht. Wat de voorstellingen betreft, we be ginnen ook met afb. 4, ontleend aan Hooglied 2 13. een afbeelding van vijgen „De vijgeboom brengt zijn jonge vijgjes voort" Afb. 3, illustreert Hooglied 2 1 „Ik >n een roos van Saron, een lelie der dalen". Afb. 2, naar Hooglied 2 12 „De bloemen vertonen zich op het veld. igtijd is aangebroken en 't gekir van de tortelduif wordt gehoord in land". Afb. 1, noten, verwijst naar Hoog lied 6 11 „Ik ben naar den notenhof afgegaan, om de groene vruchten der ■allei te zien" Een prachtige aanwinst veer voor de verzamelaars van religieuze motieven op zegels. Ook afb. 5 behoort daarbij: de prachtige kop van Maarten Luther, op het zegel, dat Duitsland uit gaf ter gelegenheid van het Lutherse wereldcongres te Hannover, dat de af gelopen week gehouden werd. Omstreeks diezelfde tijd was er ti Halle/Saale. in Oost Duitsland een Ham del-muziekfestival waaraan men eer mooi zegel wijdde, afb. 6. met de kop van de grote componist (Messias. Judas Macabaus). In zijn gezelschap versche nen zijn collega's Albert Lortzing (Zar und Zimmermann). afb. 7 en Carl Maria Von Weber. (Freischütz en Oberon) zélf zich de vette karbonade ook niet ®- ontgaan. Dit zijn cijfers, die landers, toch wel even aanspreken. Er zijn misschien nog wel meer dingen, die U graag zoudt willen weten. Bijvoorbeeld, dat op elke vijf en twintig Denen er één een auto heeft en dat er op de wegen niet harder dan zestig kilometer mag worden gereden, dat er 120 duizend De nen zijn, die er een volkstuintje op na houden voor dertig gulden per jaar in Kopenhagen en voor vyftien gulden op het platteland en dat de Denen bijna zon der uitzondering erg gesteld zijn op hun Water, bruggen en een sprookje En IN DIT ALLES geeft het volk vai Om nog even bij de muziek te blij Tsjechoslowakije gaf een 3 tal zegels voor zijn muziekfestival Ln Praag eerde daarop de grote Duitse componist Van Beethoven, wiens sterfdag, 125 jaar geleden, dit jaar op vele postzegels her dacht werd. We beeldden die eerder reeds voor u af en geven thans in afb. 9, de Tsjechische Beethovenkop. Portugal voelt zich bedreigd Portugal, in roemrijker eeuwen steeds kolonisatie, voelt geleidelijk aan ook de bedreiging van zijn koloniaal bezit. Ver moedelijk zal het echter niet zo stoots als Nederland berusten. Er dreigt gevaar voor Portugees Timor, (Soekarno verklaarde dit reeds in één van zijn redevoeringen tot gebied van de iepu- gericht op Amerika, is zijn principe jw gebleven. Zijn modellen moeten de draagster langer en slanker doen schij- i. Hij zoekt dat in een soepele roklijn geeft rond het décolleté draperieën, aruit de hals gracieus en rank moet oprijzen. Al moge dit streven dan niet altijd sla gen het is ons liever dan de fantastische collectie, die Schiaperelli ons toonde: helle kleuren, drukke sieraden en grote knopen, dat alles op de meest onver wachte plaats aangebracht. Hoeveel rus tiger en evenwichtiger is dan de Engelse mode. die vrij geruisloos enige weken ge leden in Londen getoond werd en die zich blijft specialiseren op tailleurs en man tels. De mantelstoffer zijn deze winter heel dik. vaak met een angora-achtig voorkomen Het spreekt vanzelf dat dit materiaal om wijde modellen vraagt. De •getailleerde mantels zijn dikwijls van 'luweel, afgezet met ocelot. Maar laten we in deze vogelvlucht de hoéden niet vergeten. We beperken ons ditmaal bij onze landgenoot Max Hey- De roklijn Dior heeft consequent de roklijn met 10 cm verlengd. Hij ziet nu eenmaal graag de wijde zwierende rok en dingt mis schien weer naar zijn oude succes, dat we in 1947 zo onbetwist erkend hebben met de New Look. Dior houdt van een taille op de juiste plaats en ronde smalle schou ders. Zijn grote kragen dienen er alleen voor om juist dat laatste te accentueren. Madame Carven, die kort geleden nog haar zomercollectie in Den Haag toonde, komt reeds in September te Amsterdam uit met haar wintercreaties. Zy is de meesteresse op het gebied der avond toiletten, die stuk voor stuk staaltjes van techniek en handwerkkunst zijn. Desses, de cosmopoliet, geboren Griek, opgevoed in Egypte, geschoold in Parijs Ex-koningin Farida eist Ex-koningin Farida. de ex-vrouw van ex-koning Faroek, heeft het plan voor de Islamitische wet de voogdij op te eisen over haar twee dochters, die zich thans bij de ex-koning op Capri bevin den. Naar vernomen wordt zal zy zich er op beroepen, dat de dochters „aan verzoe kingen blootgesteld zullen worden, in dien zy bij de ex-koning blijven." Juwelier had succes met jacht op diet Een uit de Rekkense inrichtingen ont vluchte jonge man drong in Amstelveen het oudeliedentehuis Vredeveld binnen stal daar een dameshorloge, ging naar plaatselijke juwelier, z.g. om een bandje uit te zoeken, en vertrok met een gouden horloge uit de zaak bij zich. De juwelier, aldus de Vkrt, ging de dief na de ontdekking achterna. Deze drukte de man door een ruit, vluchtte een kan toor binnen en verschool zich in de tuin achter een bunker. Daar greep de juwe lier de dief by de kraag en toen was d< politie er spoedig genoeg bij. We hebben afscheid genomen van Noorwegen, maar even moeten we toch nog een blik werpen op de vriendelijke Zuid kust van dit bergenrijke land. Stadjes en dorpjes bij de diepe fjorden, die mooi zijn x woestheid of van de teerheid der kleine, houten huisjes daaromheen 5, die dit seizoen voor de tweede maal zyn collectie in Parijs toonde en het be staan heeft om een verzoening tot stand te brengen tusseen de twee grote concur renten: de kappers en de hoedenmakers. Antonio, de; haarkunstenaar „par excel lence" heeft nl. voor Heymans' hoedjes drie kapsels ontworpen! Dat de haren kort en de hoedjes klein blijven in dit geval is begrijpelijk, al is het dan bijzonder chique om met een héél grote hoed voor de dag te komen! Zo is in bonte verscheidenheid het materieel der modekoningen in het strijd perk der publieke opinie gebracht. Het gaat om de hegemonie enom de klanten! En de vrouwen, die dit alles moeten dragen, wachten maar af Hoe de mevrouw, die de eer ste Parijse modetips leest, zich haar nieuwe winterjurk voor stelt. Honolulu in 10 punten Samenwerking lussen Ver. Stalen. Australië en N. Zeeland volgens V.N.-beginsel De ministers van Buit. Zaken van de Ver. Staten, Australië en Nieuw- Zeeland, hebben hun besprekingen te Honolulu over de defensie van de Stille Oceaan beëindigd. Volgens Casey, de min. van Australië, leek de bijeenkomst meer op een werkgroep van vrienden dan op een gewichtige internationale conferentie. Clifton Webb, de man van Nieuw-Zeeland, zeide: Het belangrijkste van alles was de wijze, waarop Acheson en ad miraal Radford ons hun vertrouwen schonken. Uit het uitvoerige communiqué, dat na afloop der conferentie werd uitge geven. brengen wy. kort samengevat, het volgende naar voren: 1 Doel blijft het versterken der vriendschappelijke be trekkingen tussen de landen in het gebied van de Stille Oceaan 2. Het „Anzus"- verdrag beoogt de verdediging harer leden legen iedere aanval. 3 Het doel is geheel in overeenstemming met het Handvest der VN 4 Het beginsel van collectieve veiligheid en het veiligheids- sielsel der V.N., dat in wording is. wordt verstevigd door de stappen, te Honolulu genomen. 5. Rekening werd gehoudeD met het feit, dat Australië en Nieuw Zeeland leden zijn van het Britse Gemenebest, alsmede met het deelnemen van Ame rika aan de N.AT.O, anderzijds werd rekening gehouden met de band. uit hoofde van verdragen, tussen Amerika en andere Amerik republieken, met Japan en PhilippiJnen. 6 Geen enkel be-1 Ook in de stad Groningen zijn thans sluit werd genomen inzake kwesues van j twee gevallen van kinderverlamming ge- direct belang in hei gebied van de |con6ta«erd. Stille Oceaan of elders. 7 Vertegenwoor digers van de „Anzus" komen spoedig weer te Honolulu samen, om de mili taire organisatie nader uit te werken. 8. Bovenal kwam vast te staan, dat het gebied van de Stille Oceaan gezamenlijk verdedigd moe: worden, waarbij de mogelijkheid andere regeringen in te schakelen, werd onderzocht 9. Aan de z.g. „Pacificraad" zal van elk der 3 rege ringen een militaire vertegenwoordiger worden toegevoegd Aldus omstaat een schakel met de respectieve stafchefs voor maatregelen ter verhoging der weder zijdse bijstand 10 Deze militaire ver tegenwoordigers zullen periodiek bijeen komen. beurtelings te Pearl Harbour. Melbourne en Wellington. Kinderverlamming in Groningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 11