Tunnel Engeland-Frankrijk komt steeds nader De Bey beidt z'n tijd. Nieuwe wijziging art. 36 N.G.B. aan synode voorgesteld Zevenduizend vrienden van de G.Z.B. in Rijsenburgse bos Toch is het zo 2 VRIIDAG 8 AUGUSTUS 1952 Lengte zou 49 kilometer bedragen In oorlogstijd kan hij geheel onder water worden gezet Het is zover dat Franse en Engelse com missies bijeen zullen komen om de plan nen voor een kanaal-tunnel te bespreken. Als wij hierbij het feit voegen dat van Britse zijde door Lagerhuisleden het tun nelplan aan het geallieerde hoofdkwartier in Parijs is gezonden, mogen wij wel vaststellen dat de befaamde kanaal-tunnel weer een stukje verder is gekomen op de weg naar zijn uiteindelijke verwezen lijking. Het Kanaal is de plaats waar de tunnel geprojecteerd is. De gehele tunnel wordt 49 km lang, waarvan 45 km onder zee ligt. De diepten waarin de tunnel komt te liggen varieert van 60 tot 110 m. De tunnel zelf zou uit een eivorm bestaan, waarin delen voor het autoverkeer, met parkeerplaatsen en voor elec. spoor lijnen. Voor deze spoorlijn rekent men op een vervoer van 2 millioen passagiers per jaar. Bij Kaap Gris Nez en Folkestone komen luchtkokers. De tunnel zal bij zijn uitvoering de Westerse mogendheden economisch en militair dichter bij elkaar brengen. Wat het militaire overigens betreft heeft men in de Varne bank een schacht geprojec teerd waardoor men in geval van oorlog de tunnel geheel onder water kan zetten. Daardoor hoopt men te voorkomen dat het kostbare bouwwerk vernietigd zal worden en daarmede de twee milliard gulden die het kost. Dat de tunnel van grote strategische waarde is, zal wel voor een ieder duide- lijk zijn. In dit verband halen wij een uit spraak aan van Maarschalk Foch: „Had de tunnel in 1914 bestaan, dan zou de oorlog met Duitsland misschien In het geheel niet zijn uitgebroken; in ieder ge- ou de overwinning wel 2 jaar eerder zijn behaald". De eerste kilometers van de tunnelschacht zijn trouwens reeds in gegraven, zowel in Engeland als in Frankrijk. Uit politieke overwegingen werden de werkzaamheden echter weer gestaakt en de gaten afgesloten. Bij de resp. ingangen van de tunnel werden wachten geplaatst en deze wacht bestaat thans nog. De oudste plannen voor de tunnel da teren reeds uit de tijd van Napoleon. In 1872 was reeds een Kanaal-tunnelmaat- schappij opgericht. Maar de politieke be- yERBAZINGWEKKEND zou het niet zijn, als de bejaarde Bey van Tunis af en toe geplaagd werd door een nacht merrie. Immers het lot van Koning Faroek van Egypte, en de wankele positie van de Sjah van Perzië, moeten bepaald schrikaanjagend werken. Extremistische fanatici in het Oosten weten de volks massa's op te zwepen, zoals dat in Januari te Cairo duidelijk gebleken is. Vandaar, dat de Bey van Tunis in een heel moei lijk parket geraakt is. Enerzijds presen teert de Franse regering nu redelijke „hervormingsplannen", die misschien wel met geweld doorgevoerd worden, als ze andermaal verworpen worden of aan een vertragingsproces blootgesteld. An derzijds is er constant de dreiging van de hypernationalistische „neo-Destour"- partij. Feitelijk is de neo-Destour afkerig van ieder compromis, maar als een poli tieke manoeuvre stekt zij nu, dat over eenstemming met Frankrijk onmogelijk ie, zolang er in Tunesiëde staat van beleg, censuur en concentratiekampen bestaan. Frankrijk heeft nu zijn uitge breide hervormingsplannen bekend ge maakt, met haastige spoed, omdat dertien Aziatische en Arabische landen een for meel verzoek hebben ingediend om de Tunesische kwestie op de agenda der Assemblée van de V.N. te plaatsen. Tus- sen het indienen der Franse hervormings plannen en de bijen komst der Assemblée liggen slechts twee langen bleken toch het zwaarst te wegen. Nu de Franse en Engelse commissies weer bijeen zijn bestaat er misschien de kans nen binnen afzienbare tijd de luiken de reeds gegraven tunneldelen zal verwijderen en de 2 wachters hun ontslag zal geven. 'I Verklaarde uitzicht maanden. Het wordt wry zeker geacht, dat de kwestie Tunesië door de VJV. in behandeling zal worden genomen. Indien de „hervormingsplan nen" worden geaccepteerd, dan zou het aansnijden der kwestie voor het forum der wereld kunnen worden voorkomen. Terwijl de Franse regering in het eer st? stadium van dit probleem zeer hoog te paard ging zitten, is er thans een phase gevolgd van steeds verder gaande concessies. Hiertoe hebben de beroerin gen door de Aziatische en Arabische nationalisten verwekt, in sterke mate bij gedragen, maar Parijs heeft bovendien ervaren, dat Washington gaarne zou zien, dat in Tunis de zaken niet verder op de 6pits werden gedreven. Maar ook voor de Franse regering, die toch al, èn binnen landse moeilijkheden (o.a. met de land bouwers) èn buitenlandse (o.a. in Indo- China) heeft, is het moeilijke punt in de kwestie Tunis, dat de Franse kolonisten, die uiteraard hun bevoorrechte positie willen handhaven, van oordeel zijn. dat de jongste hervormingsplannen veel te ver gaan. Wij hebben er eerder op gewezen, hoe het probleem Indonesië parallel loopt met het huidige in Tunis, met dit verschil dat er internationaal aan de Tunesische kwestie veel meer aandacht geschonken wordt. Gemakshalve wordt voor Neder land het Indonesische probleem, van internationaal standpunt bezien, maar als een verloren zaak beschouwd. Inderdaad, Frankrijk is het land, dat in N.A.T.O.- verband het grootste aantal divisies zou moeten leveren en dient met meerdere égards behandeld te worden. Neemt men het „hervormingsplan" voor Tunis onder de loupe, dan blijkt de Franse regering een zeer tegemoet komende houding aan te nemen. Drie nieuwe lichamen, een Wetgevende Raad, een Administratief Hof van Appèl, als mede een Begrotingsraad zullen het oude Tunesische parlement vervangen. I" kabinet zal blijven bestaan uit Franse Tunesische ministers, maar de ministeries van Buitenl. Zaken en Defensie moeten onder Franse leiding blijven. Van Frans standpunt beschouwd, „safety first" zeer begrijpelijk, maar de neo-Destour zal dit punt aangrijpen als een motief, de stellen te verwerpen. Maar aan de andere kant is het zo, dat de Franse „kolonisten", ingezete nen van Tunesië, vrezen de contróle op de binnenlandse wetgeving te verliezen. Wij zullen spoedig vernemen, tot welke politieke „vondst" de Bey zal worden geïnspireerd. Wordt het wederom „ver tragen" of komt hij met tegenvoorstellen voor de dag, na zijn kringetje van in tieme adviseurs geraadpleegd te hebben? Meermalen was de vergrijsde Bey de Franse resident-generaal, de Hautecloque. te slim af. De hiergenoemde adviseurs bestaan uit een dertigtal vooraanstaande persoon lijkheden op religieus en politiek terrein, ook op het gebied der vakvereniging. In dit spel van loven en bieden heeft Frank rijk weinig kans te winnen, vooral, waar ziöh in het Midden- en Nabije Oosten tonelen hebben afgespeeld, die wyzen op de drang zich geheel van het Westen los te maken. Vermoedelijk zal de Bey weer een be slissing uitstellen, tot de leden der Ver. Naties in de Assemblée over het Tune sische probleem gebogen zitten. Amerika zou Amerika niet zün, als het ook dan niet als steeds op „matiging" aandrong! Staatsraad dr Deckers werd gehuldigd Na 12Vt jaar toegewijd werk voor 't Vreemdelingenverkeer (Van een onzer verslaggevers) Staatsraad mr dr L. N- Deckers is gis teren allerhartelijkst gehuldigd bij zijn koperen jubileum als voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Bestuur, direc tie en personeel der vereniging boden hem een Perzisch tapijt en een zilveren schaaltje aan, terwijl van vrienden en organisaties op het gebied van het vreemdelingenverkeer tal van bloem stukken binnenstroomden. Des middags hield de koperen jubila ris een drukbezochte receptie in de bo venzalen van het A.N.W.B.-gebouw aan de Parkstraat. We zagen daar o.m. de ministers Peters en Wemme-rs, de loco burgemeester van Den Haag ir L. J. M- Feber, jhr W. Boreel, directeur van de A.N.V.V., mr R. Woltjer, directeur der Haagse V V V. en afgezanten van de V.VV.'s uit Amsterdam en Haarlem. De Bloemenkoningin arriveerde met haar hofdames en huldigde dr Deckers van harte tot vreugde van de vele gas ten en van de jubilaris in het bijzonder- Te middernacht is heden de Italiaan se spoorwegstaking geëindigd. Vijf en zeventig procent van het ITALIAANSE TREINVERKEER was door de staking lamgelegd. Schip in de vorm van bloemstuk Indra van de Indrapoera stapt in het huwelijksbootje Haai peetvader, oud-kapitein Boon (82 jaar) is getuige jiET AMSTERDAMSE kantoormeisje Indrapoera Heinze, dat drie jaar ge leden aan de directie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd een spontane brief schreef, met het verzoek of zij een aangekondigd vacantiereisje met het Indrapoera als werkend passagier mogen meemaken, omdat zij in 1926 op de Indische Oceaan op weg naar Java aan boord van dit schip was geboren er naar vernoemd werd, gaat morgen in Amsterdam trouwen. Haar aanstaande man is de heer Irik, een neef van de Waarschuwingen van Dibelius en Ehlers Zal in O.-Duitsland openlijke kerkstrijd uitbreken Spanning neemt toe door recente maatregelen der communisten ZOWEL VAN PROTESTANTSE als van Rooms-Katholieke zijde' zijn de laatste dagen nieuwe maatregelen gesignaleerd die de vrees doen koesteren dat de toegenomen spanning tussen Kerk en Staat in Oost-Duits- land tot een openlijke kerkstrijd zal uitgroeien. Nadat de Evangelische bisschop van Berlijn en Brandenburg, dr Otto Dibelius, zyn duidelijke waarschuwing aan de predikanten in de Oostelijke zone heeft gegeven, heeft nu ook de president van de Westduitse Bondsdag, dr Ehlers, zelf kerkpresident in Oldenburg en vooraanstaand figuur in de Evangelische Kerken, de politieke machthebbers in Oost-Duitsland van nieuwe anti kerkelijke maatregelen beschuldigd, Dr Ehlers heeft er op gewezen dat deze maatregelen voornamelijk gericht zün tegen de kerkelijke jeugdorganisa ties. Een aantal Protestantse en Rooms- Katholieke jeugdkampen is reeds geslo ten, nadat een felle campagne van de communistische jeugdbond acties had in geleid. Men vreest een verdere besnoeiing van het jeugdwerk. Voor het eerst richten de maatregelen der Oostduitse regering zich nu direct tegen de godsdienstige verzorging. De mogelijkheden voor kerkelijke gezags dragers om hun gemeenten in de Sowjet- zone te bezoeken, zijn opnieuw beperkt. Een zitting van de synode der Oud- pruislsche Unie, een door het rode be wind niet erkend kerkgenootschap, is onmogelijk gemaakt. Ook ten opzichte van de Rooms-Katho- lieken streven de communisten naar een scheiding van de kerk in de belde helf ten van Duitsland. Steeds scherper rich ten zich de maatregelen tegen de Ber- Hjnse Katholiekendag, die over twee weken zal beginnen. Andere gebouwen Het quotum voor West-Duitslands KOLENUITVOER in het laatste kwar taal is vastgesteld op 6 millioen ton of 50.000 minder dan in het lopende kwar taal. dan kerken mogen in Oost-BerlUn niet gebruikt worden en het verkeer naar Berlijn wordt ernstig belemmerd. Over eersfe helft van 19S2 Ruim 2300 woningen minder dan in eerste helft 1951 In het eerste halfjaar van 1952 kwa men 24.100 woningen gereed tegen 26.420, of 2320 minder, In het eerste halfjaar van 1951. In Juni werden 3769 nieuwe woningen afgeleverd tegen 5340 in Juni 1951. In Juni werden 6752 nieuwe woningen in uitvoering genomen tegen 2140 in Mei jl. Benzinedistributie in Spanje opgeheven Naar de KNAC meldt is in Spanje de distributie van benzine sinds kort afge schaft, waarmede ook de mogelijkheid voor buitenlandse toeristen om benzine tegen een lagere prijs te kopen is komen te vervallen. Er zijn twee kwaliteiten: de gewone benzine en z.g. „Plomo". De prijs be draagt pesetas 6.50 resp. pesetas 6.9C liter. Indra zoals zij kortweg wordt genoemd heeft indertijd, naar men zich zal herinneren, het beoogde reisje met „haar schip" inderdaad ook gemaakt, als gast van de Lloyd; en nog wel in gezelschap van oud-kapitein W. J. Boon, uit Den Haag, die in 1926 gezagvoerder op de Indrapoera was en toen, op verzoek Indra's ouders, die nadien in de bezet tingsjaren in Indonecië in een Japans kamp om het leven kwamen, haar peet vader werd. Het was in 1949 een grote verrassing voor Indra, die na de oorlog ais wees repatrieerde, te vernemen dat haar peet vader nog in leven was, zoals ook voor de thans 82-jarige oud-gezagvoerder Boon de ontdekking van zijn reeds lang doodgewaande petekind een belevenis was. Vanzelfsprekend ontstond er sinds dien een innig contact tussen peetvader en petekind; Indra was heel wat keer tjes een welkome gast in het huis van haar peetvader, aan de Jozef Israëlslaan in Den Haag, en deze laatste heeft op zijn beurt in die jaren méér reisjes Amsterdam gemaakt dan hij tevoren gedroomd. Schaduw Even vanzelfsprekend is het, dat de nog zeer krasse oud-kapitein Boon Za terdag a.s. Indra's getuige is by haai huwelijk. Er valt echter vooral voor hem ook wel een schaduw over deze blijde dag in het leven van zijn petekind, Indra zal zich na haar huwelijk in Australië vestigen, waarheen haar staande man, die thans in dienst is een Engelse onderneming, door zyn maatschappij wordt uitgezonden. De Kon. Rott. Lloyd deed Indra o.a „haar schip" compleet-en-wel in de vorrr van een fraai bloemstuk aanbieden er heeft bovendien haar en haar man, ir gezelschap van oud-kapitein Boon, uit genodigd voor de toeristenreis, die het m.s. Indrapoera aan het eind van deze maand zal maken. 't Verlamde kind moet geholpen worden Nationale actie gevraagd voor uitbreiding van de nazorg Een dringende roep om hulp is uitge gaan van de Ned. Stichting voor het Gebrekkige Kind, ten behoeve van het oprichten van meer revalldatie-inriehtin- gen voor jeugdige slachtoffers van kin derverlamming. Voor talloze kinderen ontbreekt nu de zo dringend nodige hulp en nazorg, o.a. ook onderwijs. Behalve nieuwe Inrichtingen wil de stichting ook vliegende colonnes In het leven roepen. De stichting vraagt om het oprichten van plaatselijke comité's van actie. Het adres van het centraal bureau is Singel 451-453 te Amsterdam; het gironummer 552000. Toenemende actie tegen de drank bepleit In Zwolle had gisteren de druk be zochte 49e algemene vergadering plaats de Geref. Vereniging voor Drankbe. strijding. De vergadering stond onder leiding van de vice-voorzitter, ds C. M. d. Loo, Geref. predikant te Dordrecht. Spr. zei dat de ledentallen der georgani seerde drankbestrijding in Nederland dalen en het alcoholisme toeneemt. De ernst van het kwaad moet ons dringen tot groter activiteit. Ds J. v. Herksen te Ermelo, sedert 1934 voorzitter, sprak een afscheidswoord nu m allerlei redenen meende, dat zijn /an heengaan gekomen was. Ds v. d. Loo dankte hem voor wat hij lange jaren, eerst als secretaris en daarna als voorzlt- oor de organisatie is geweest. De vergadering nam een voorstel aan van het erelid, de heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage, waarin zy uitspreekt niet zijn bevredigd door de gevolgde proce dure in de N.CA. inzake de verdeling der rijkssubsidie en de gerechtvaardigde verwachting koestert, dat deze zaak naar juiste rechtsgeelen zal worden getrac- teerd. In de middagvergadering trad als refe. rent op de heer J. v. Dijk, leraar aan het Geref. gymnasium te Leeuwarden, met het onderwerp: De roeping en taak van gezinnen in de drankbestrijding. Hij herinnerde aan het bijbelwoord: Niet door kracht noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden. De strijd der Geref. drankbestrijding gaat ten slotte tegen de Boze. Zij is daarbij inge schakeld in de grote strijd die eenmaal zal eindigen in de volkomen overwinning Jezus Christus. De eerste roeping deze strijd ligt in het gezin. De vergadering werd mede door vele predikanten bezocht. Nogmaals de bromfiets doe er mee als met een fiets In veriband met een aantal ernstige ïgevallen raadt de K.NA.C. bromfiets- berijders nogmaals dringend aan om, in afwachting van de toegezegde nieuwe regeling zich in het verkeer geheel gedragen als fietser. Behoudens rijdende op voorrangswe gen adviseert de KN.AC. hen dus aan werkeldjik snelverkeer voorrang te geven. Een oude kwestie weer actueel Geref. deputaten bepleiten echter overleg met kerken uit binnen- en buitenland (Van onze kerknieuwsredacteur) DE KOMENDE GENERALE SYNODE van de Geref. Kerken zal zich opnieuw moeten bezig houden met een oude kwestie: artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis, dat handelt over de verhouding Kerk staat. Dat zal gebeuren naar aanleiding van een rapport van in 1949 be noemde deputaten, nl. de hoogleraren mr I. A. Diepenhorst, dr A. M. Don- ner (juristen), dr F. W. Grosheide, dr A. D. R. Polman en dr J. Ridderbos (theologen). Het is thans 47 jaar geleden dat de synode van Utrecht in 1905 artikel 36 N.G.B. heeft gewijzigd. Toen zijn uit de derde ziii geschrapt de woorden dat het tot het ambt van de Overheid zou behoren „om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valschen godsdienst, om het rijk van de antichrist te gronde te werpen". Deputaten zijn thans van oordeel dat deze gehele derde zin gewijzigd dient te worden. Zij stellen de synode voor te be vorderen dat deze aldus zal luiden: „En aldus geroepen bij te dragen tot de opbouw van een Gode welgevallige, vreedzame samenleving der mens>-n, heeft de Overheid, in onderwerping aan de Wet Gods, doch verre blijvend van enige volstrekte machtsuitoefening, op het aan haar zorg toevertrouwde ter rein en met de haar toekomende mid delen iedere belemmering voor de pre diking van het Evangelie en heel de heilige dienst van God weg te ne opdat het Woord des Heren zijn loop hebbe en alle anti-christelijke macht worden tegengestaan Uit de oecumene Dat deze kwestie weer aan de ord< komt. houdt verband met het feit dat zo wel de Chr. Ref. Church in de Ver. Staten als de Geref. Kerk in Zuid-Afrika zaak aanhangig hebben gemaakt bij de eerste Geref. Oecumenische Synode van 1946. De tweede Geref. Oec. Synode (Am sterdam 1949) besprak de zaak opnieir en sprak uit „dat een gemeenschappelijke wijziging van de bestreden woorden art. 36 der Confessio Belgica in de zin, waarin de synode in haar algemene verklaring in zake de verhouding Kerk en Staat zich heeft uitgesproken, ir Jaarlijkse Zendingsdag (Va* «en onzer verslaggevers) Duizenden bezodhi*en gisteren de Jaar lijkse zendirugsdag van de Geref. Zen- dingsbond der Ned. Herv. Kerk, die in het Rijsenburgse bos te Driebergen werdi gehouden. Ver over de 7000 personen aanwezig, afkomstig uit alle delen des lands. In de morgenbijeenkomst heef; ds J. Slok uit Dordrecht uiteengezet, hoe gro- delen der mensheid nog onkundig jn van de naam Jezus. Zij delen nog ei in de glorie van he» Evangelie. Spr. daoht aan de 60.000 Christen Toradja's Op het Zendingsveld van de Geref. Zendlngsbond.Zij leven daar te midden ener vijandige omgeving, evenwel de voortgang der zending niet kar. verhinderen. De Toradjakerk telt 20 InC ^e dikanten, 33 evangelisten, 36 voorgan gers, 40 hoofden en tal van onderwijzers In zendingsscholen. Spr. wekte op tot steun aan dit werk. 's Morgens werd het woord gevoerd door ds H. Talsma uit Den Haag, voor zitter van de regelingsoommissie. Ds J C Stelwagen, van Hillegersberg, sprak over de rijke beloften Evangelie, en ds A. Vroegindewey uit Veenendaal wees er op. dat God als wonder van genade zyn gemeente gaden! uit alle natiën en tongen. 'Ds L. Blok uit Kampen sprak over de zending als Gods heilswerk in Christus. Donkere dagen, zoals nu op Midden- Celebes, waan Rome en de Mam het zendingswer1' belemmeren, aobt God dikwyls nodig om Zijn werk heerlijker te doen uitkomen. Wij hebben, besloot spreker, de verantwoording voor Gods werk In Miaoen-Celebe: Daarna richtte zendingsdireetor ds J. Batelaan zich niet een warm en bemoe digend afscheidswoord tot enige in het najaar vertrekkende zendingsarbeiders en -arbeidsters. Het waren zr. G. van den Hooff, de heer en mevrouw Schro- levrouw Scholten, die na venof hun posten in het Toradjaland weer gaan bezetten. Met een toespraak van ds N. H. van Hensbergen uit Schalkwijk, die als the ma behandelde „Laait de heidenen we ten, dat zij mensen zijn", we*d de voor treffelijk geslaagde zendingsdag beëin digd. Ds F. H. Plooy in Eist overleden Te Eist (Gld) is op 64-jarige leeftijd overleden ds F H. Plooy, sinds 1938 p.e- dikant bij de Ned. Herv. gemeente al daar, voordien predikant te Langweer (Fr.), Blankenham en Halle (Gld), eerder secretaris van het Ned, Jong. Verbond. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Hansweert (toez.) cand. A. de Haan te Zeist; te Schraard (toez.) N. Bergstra, voorheen predikant in de Prot. Kerk in Indonesië, wonende te Leeuwarden; te Bleskensgraaf J. Heuvel te Schoonhoven. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Chr. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Ulrum cand P. N. Ribbers te Apeldoorn, die bedankte voor Baarn. 9 wens ook wel eens naar haar. Ja, de verstandigste haars gelijken had, zou ze trouwens wel het een Mogelijk had hU haar in de eerste jaren van hun mannen vragen niet naar meisjes met diploma's, en ander van de jongeman weten en over zijn be- huwelijk krachtiger in betere richting moeten lei- dat heeft ze immers zelf ondervonden? langstelling minder gunstig denken. Voor Herman den, maar ook toen voelde zij er niet al te veel Mevrouw Harders zinspeelt daarop wel eens te- is dat frisse dorpskind enkel een aardige afwisse- voór en hem ontbrak het al spoedig aan tijd. Haar gen Lien. Och, och wat deed dat onderwijzeres je ling. Ze is zo anders dan zijn geraffineerde vrien- onwetendheid hinderde hem toen trouwens niet, haar best, om de jonge meester Harders te krij- dinnetjes in de universiteitsstad. En vooral boeit zou dat nog niet doen, als het niet was, dat ze gen. Maar die keek uit zijn ogen. Die zag best, hem haar tegenstand. hier onder zo heel andere omstandigheden leefden, dat hij aan Grietje van Ommeren meer had, al Lien heeft voor zichzelf uitgemaakt, dat ze wel Zelf vindt hij buitenshuis voldoende geestelijk con- was die maar de dochter van de bakker. Als ze nooit trouwen zal. Elke jongen zal ze vergelijken tact, maar te merken, dat er op je vrouw wordt nog denkt, hoe hy |jjj| u~l *-1— J 44 B1-'- neergezien, is hard voor een man. Hem, die Lien tot vrouw krijgt, zal zo'n lot niet treffen. Geen ogenblik nog is het in 's heren Harders brein op gekomen, dat voor Lien de mogelijkheid van on getrouwd blijven zou kunnen bestaan. Lien mag geen eerste-rangs-schoonheid zijn, ze heeft een knap, pittig snuitje, is een aardige verschijning en weet zich te gedragen. Hy gaat wel niet zover, als zijn vrouw, die in stilte al uitziet naar moge lijke pretendenten, maar, dat Lien trouwen zal staat bij hem vast. het matglas stond te glu- met Dick, meent ze, en ze zal er stellig nooit als zij 's Maandagsmiddags op de stoep aan een vinden, die die toets kan doorstaan. Bepaald treurig stemt haar dit niet. Iets te bereiken lijkt haar beter dan een slovende huisvrouw te worden, zoals moeder is. Die kan opgaan in de onbe duidendste dingen op huishoudelijk gebied, die lijdt er niet onder, dat ze voor haar man een soort wezen van lager rang is. Lien zou dat niet kunnen en wil zich een plaats in het leven ver overen. Nog maar enkele jaren en ze is meerder jarig. Dan kan ze doen, wat ze wil. Laat OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel het kanaal de s spoelde.. - 4 kad het haar in de zusjes dan maar voor assepoester spelen gaan. haar huwelyk geschaad, dat ze niet zoveel wist 't Is waar, zonder diploma's bereik je niet veel als andere onderwyzersvrouwen? By haar in huis maar het is ook waar, dat die papiertjes nog wei alles helder en fris geweest, wat je van die te krijgen zijn. Bestaat er tegenwoordig al niet xyKt en nog Diyer, ais ze merKi, aai er een jonge- andere vrouwtjes niet altyd kon zeggen. een schriftelijke cursus voor het mulo-diploma? man is, die naar haar kykt. Die zoon van de ryke Lien heeft natuurlijk nog veel betere kansen. Desnoods wordt ze dienstbode. Dan verdient ze in Meiman houdt in de kerk byna voortdurend het Daarom is het wel goed, dat ze zo met haar neus elk geval genoeg oog op haar gericht. Feitelijk behoort zo'n jongen J~ 1-«• T - te betalen gaan, machtig veel tijd zal die studie haar niet kosten de boeken zit Laat ze haar gang onder een kerkdienst aan iets anders te denken, als ze er plezier aan heeft. Die vreemde talen Eenmaal in herbezit van dirt diploma,"kan'zêTl- maar toch zyn zn attenties mevrouw Harders ver vooral komen haar nog wel eens te pas. Als het licht op een kantoor terecht, boekhouden halen van ongevallig. Hy studeert voor dokter. Lien een- wat wordt met Herman Meiman, zal ze natuur- diploma's voor handelscorrespondentie maal doktersvrouw. Dat zou iets beters zyn, dan lyk wel eens in het buitenland komen en dan is Als ze dergelijke plannen met Dick beïnreekt een blauwkous te worden met een stapel diploma's, het aardig, dat ze daar de mensen kan verstaan, krijgt ze niet veel antwoord Ze weet wel waarom' Ze kent haar dochter voldoende, om te weten, dat Een wonder toch, dat die Lien helemaal geen erg Dick vindt, dat je je ouders onderdanig bliiveri deze zich nog altijd achteruit gesteld voelt, vanwe- heeft in de belangstelling van zo'n jongen. Ze is moet, ook nr je ein-en ?w"nt.gste Jawel maaï ge het, feit, dat de andere meisjes het mulo-diplo- in die dingen zo onnozel nog. zij zijn verphcht! al Sun kTnSereJ gelSke kansen Wanneer mevrouw Harders eens wist, hoe ze te geven en dat doen ze niet :h vergiste! Lien heeft al heel andere attenties Dick spreekt nog wel eens een keer over de - - m Herman Meiman ondervonden dan die blikken Indië-plannen. Dat is natuurlijk scherts Als zoiets anders, als ze oog voor die jonge Meiman krygt. in de kerk, attenties, die haar ver van aangenaam zou kunnen.. Maar dat gebeurt toch niet De nieuwe onderwijzer van de lagere kykt trou- waren. Als mevrouw Harders meer omgang met (Wordt vervolgd) zullen mogen halen. Lien kan bepaald hatelijk zijn, als die kinderen er blyk van geven, ook daar. zich vergiste! na nog wat verder te willen gaan- Dat wordt wel langrijke mate tot de eenheid en duide lijkheid van het Gereformeerd belijden aangaande de verhouding Kerk en Staat kunnen bijdragen en derhalve door haar aan de kerken die de Confessio Belgica aanvaarden, wordt aanbevolen." Deputaten menen dan ook dat, mede ingevolge het verzoek van de Haagse synode, over de voorgestelde wijziging nader overleg moet worden gepleegd met de buitenlandse kerken waarmee corres pondentie bestaat, en achten overleg met de Ned. Herv. Kerk, Chr. Geref. Kerken, vrijgemaakte Geref. Kerken en Geref. Gemeenten (die alle de N.G.B. onder haar belijdenisgeschriften tellen) noodzakelijk. Wat de Bijbel leert Op grond van hun onderzoek menen deputaten te moeten vaststellen, dat het niet tot de taak der Overheid onder dé nieuwe bedeling behoort, de kerk te verzorgen en zuiver te hou den. Het N. Testament spreekt daarvan huns inziens nergens. De plaats van Israël als Gods uitverkoren volk verhin dert, dat men de opdrachten in dit opzicht aan Israëls overheden beslissend doet zijn. Wat de Schrift ons verder leert aangaande het karakter en doel der overheidsmacht enerzijds en aangaan de de aard der Nieuwtestamentische kerk anderzijds, pleit niet vóór, maar tegen deze gedachte, aldus het rapport. De Overheid heeft vrede en recht te handhaven en is bij al haar arbeid aan de ganse Wet Gods gebonden. Dit sluit ook in, dat de Overheid voor de na leving van Gods Wet door de burgers de nodige ruimte heeft te laten, elke belemmering daarvan met de haar ten dienste staande middelen opheft of verlicht en de kerk in de vervulling van haar taak behulpzaam is door iedere belemmering van het heilig Evangelie en heel deheilige dienst van God weg te nemen. Het lied der aethergolven 8 00 Nieuws 8 18 Gra ouw 9.00 Gram. VPRO: schakeld" 10.05 Morgen wijding VARA: 10.20 Voor de arbeiders In de continubedrijven 11.30 Gram. 12.0C Gram 12 33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram 1 30 Voor de Jeugd 1.45 Gram 2.25 „Onze vacanUe klankbeeld 2.35 Zuld-Llmburgs hun brood' programma 3 00 Amateuruluendlng Boekbespreking - Jazzfestival 2952 4 15 tot het graf 4 30 Residentie. 5.30 Voor i solist 5,15 Sportpraa de jeugd Artistieke staalkaart VPRO: 7 30 „Passepar tout" 7.40 „Het Oude Testament ln deze tyd 7.55 „Deze week" VARA: 8 00 Nieuws 8.0 Actualiteiten 8.15 „The Mikado'operett pl')__9A5 Socialistisch commentaar 10.0 ïuws 11.15—12 00 Grarr KRO: 7 00 Nieuws 7 1 7 45 Morgen 10.20 10.40 Gram. 11.00 I Hilversum II. 298 I Gymnastiek 7.30 Koorconc< gebed 8 00 Nieuws en „Voor elkaar dooi kaar" 8.18 Gram 9 00 Voor de hulsvrouw 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters IC 15 Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Klein koor 12 03 Gram. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 120 --- - --- -3ekbe 1.50 Gra am. 2.25 Am 2.0C ateursprogra le-orkest 4.00 Omroeporkes Jieuws 11.15 Nieuws in 2 00 Residentie-orkest en Engeland. BBC. 330 m. Jieuws 1.10 Gev. prograir a's 8.08 De ge- 8 35 Gram 9.00 aor elkaar" 9.47 12.15 Gram. 1.00 3n solist 4 30 Cri- 6 00 Nieuws 6 15 uzlek 715 Inter- t 8.00 Gev. programma 9.00 11.00 Nieuws, Engeland. BBC. 1500 ei 12.30 Orgel 1255 Sport 1 de kinderen 2 00 Concert zoekprogramma 3.45 Sport 4.15 Militair kest 4.45 Jazzmuziek 5.15 Sport 5 30 Spoi .vondgebeden 12.15 Sport 1.43 Voor 3.15 Ver- Nlei 7.30 Phllh orkest en solisten 9.00 Causerie 1.15 Phllh. ork. en solisten 10.00 Nieuws 10 15 ..ichte muziek en voordracht 10 45 Dansm'u- lek 11.56 Nieuws Frankryk. Nat. Programma. 249 en 347 m. 2.10 Gram. 1.00 Nieuws 1.20 Gram 2 00 ,ti.concert 3.35 Gra Hoorspel 7.58 Gra Hoorspel met muziek 10.15 Recital 10 50 Gram, 11.45 Nieuws. Brussel. 324 m. 1145 Gram. 12,34 Koorzang 1.00 Nieuws 1.15 Vlaamse muziek 2 00 Ver- zoekprogramma 2.43 Gram. 3.15 Pianorecital 4.00 Gram. 5.00 Nieuws 5 10 Dansmuziek 5 25 soldaten 7.00 Nieuws 7^0 :lek 9.30 Accordeonspel ccordeonspel 10.00 :lek 11.00 Nieuws Gram. 6 30 Voor Gram 8.00 Gev. 9 40 Cabaretliedjes 9 50 m. 12.05 Gra 1.10 Verzoekprogramma 3.00 Gram. 4.30 1.00 Nieuw Gram. Lichte Lichti ziek 5. 7.45 Nieut... Dansmuziek 10.50 Nieuws 11.00 Gram. 11J5 iuziek 5 00 Niet m. 7.00 Pianorecital 7.4 8.00 Gram. 10.00 Nieuws 10.1 jL/TISSCHIEN mogen we vandaag eens 1TJ-met een klein kookpraatje begin nen? We nemen een pan water en gooien daarin een beetje zout. Na ver loop van tijd behoeven we niet eens te proeven, want zoveel ervaring heb ben we wel dat we weter. nu een zoute vloeistof vóór on? te hebben. Daarna nemen we een flinke dot meel en gooien die midden in de pan om de zaak wat op te vrolijken. Vol verras sing kijken we naar het resultaat van ons kooksel, dat blijkt te bestaan uit een zoute vloeistof, waarin zich gro tere en kleinere klodders deeg bevin den. En tóch, terwijl we de keuken wor den uitgejaagd, hebben we met vol doening verschillende merkwaardige dingen kunnen waarnemen. Ten eerste lost zout In water op en verspreidt zich gelijkmatig door de hele vloei stof. Meel lost niet op en blijft, tenzij bepaalde voorzieningen worden geno men, aanéénklitten. De concentratie van zout is door de hele vloeistof heen dezelfde, de concentratie van meel is overal verschillend. Wanneer we zout in een leeg schoensmeerdoosje doen, dat wordt dicht gesoldeerd en we gooien dit in een pan met schoon water, dan ge beurt er natuurlijk niets. Hoewel de zoutconcentratle in het doosje 100 is en in het water practisch 0, kan het stre ven om alles even zout te maken niet worden uitgevoerd, omdat het blikken doosje geen water doorlaat. In de natuur is dat gelukkig anders georganiseerd. Daar wordt niet met blik gewerkt, maar met organische celwanden, die de eigenschap hebben wél het water door te laten, maar niet de in het water opgeloste stoffen. Wanneer we ons schoensmeerdoosje als een cel voorstellen, het blik als de celwand, waarin zich gaatjes bevinden zo groot als een spelceknop en de zoutdeeltjes in de doos zo groot als fietskogeltjes, kan iedeieen zich voor stellen wat er gaat gebeuren: het water stroomt het doosju binnen, zon der dat de zoutdeeltjes gelegenheid krijgen uit de doos te ontsnappen. Door de neiging om de zoutconcen- tratie in de pan even groot te doen worden als de zout-concentratie ln de doos (cel), zal het water de cel blijven binnenstromen, zodat deze wordt op gepompt als een voetbal. Wat is het gevolg hiervan? Als het concentratieverschil zó groot is als ln ons voorbeeld, barst dc cel uit elkaar. Dit geschiedt bijv. wanneer we in onze aderen een injectie met zuiver water zouden krijgen. Dan zouden de bloedlichaampjes zó opzwellen, dat zij uit elkaar zouden barsten. Is het concentratieverschil binnen en buiten de cel echtei niet té groot, dan dringt er dus een zekere hoeveel heid vloeistof de cel binnen en ver leent daaraan een zekere stevigheid en spanning. Een levende bloem Is stevig. Plukken wij haar af, dan wordt zij spoedig slap, maar zetten we haar enige ogenblikken in het water, dan keert die stevigheid terug: de cellen worden weer met water volgepompt. Nu is bij lagere dieren de huid niet door een waterdichte laag omgeven, zoals bij de zoogdieren, maar door een huid die, evenals bovenomschreven celwand. halfdoorlatend is, d.w.z. water doorlaat om de spanning ln de cellen op peil te houden. Wanneer zulke dieren in het zoete water leven, wordt voortdurend -vate' naar binnen sezogen. Zodat bijv. een kikvors om te drinken slechts zijn poot in het water behoeft te steken om de nodige vloeistof binnen te krijgen. Raar, maar waér! En een mens, die smakelijk een bord met aarde oppeuzelt, Is die niet zon derling? Toch is het een veel voorko mend verschijnsel, waarover we het morgen zullen hebben. Zodat ons kookpraatje misschien toch nog tot zijn recht komt. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4