JÜcuwe £dlwr()c ÜTouraitt Bewapening in Europa blijft beneden het gestelde doel Wist IJ If ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 047 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Rod.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticftls tjheblewt oyn bert ia tegljenspoet" Drie en dertigste jaargang No 9503 Op elke vijf Denen Gevaarlijke N.A.T.O.-veislapping Zal op 20 Augustus te Parijs het élan worden hersteld? ROBERT LOVETT, de Amerikaanse minister van Landsverdediging, heeft op een persconferentie te Washington toegegeven, dat de Amerikaanse leveringen van wapens aan de Europese bondgenoten zijn verminderd. Door deze omstandigheid, tevens gepaard gaande met eco nomische moeilijkheden, welke Engeland en Frankrijk bij de uitvoering van hun bewapeningsprogramma's ondervinden, zal de Europese ver dediging in N.A.T.O.-verband, dit jaar hoogstwaarschijnlijk beneden het gestelde doel blijven. Inmiddels hebben enkele N.A.T.O.-leden, waarvan met name Noorwegen wordt genoemd, voorgesteld het hoogste gezags orgaan der Noord Atlantische Verdragsorganisatie, zijnde de Noord Atlantische Raad, in September of October te doen bijeenkomen, o.a. om zich te beraden over een herziening der bewapeningsprogramma's, zoals die op de Conferentie van Lissabon werden vastgesteld. Amerika is hier echter tegen en prefereert, dat de permanente groep van de N.A.T.O., die alle dringende vraagstukken behandelt, ook deze kwestie onder de loupe zal nemen. De eerstvolgende vergadering van de permanente N.A.T.O.- Raad wordt op 20 Augustus gehouden. Lovett, de Amerik. minister, sprak echter met klem de berichten tegen, volgens welke de planinen der NATO- organisatie, om eind 1952, over 25 ge- veohtsklare en 25 reserve-divisies te be schikken, mislukt zijn. Volgens Lovett spruiten deze berichten voort uiit „defaitistische geest". Hij verzekerde, dat elke vijand, die het thans zou bestaan, Europa aan te vallen, het heel wat moeilijker zou krijgen dan een jaar ge- leden. (Gruentiher, de stafchef van gene raal Ridgway, heeft er echter onlangs nog op gewezen, dat voorlopig geen (militair evenwicht tussen West-Europa en de Sowjet-Unie te bereiken valt, omdat de Russen aohter het IJzeren Gordijn 175 divisies, zijnde bij benade ring 4 millioen man, onder de wapens hebben, welk getal bij mobilisatie tot 300 divies zou kunnen worden uitge breid. Red.) Zien wij het goed, dan zal er voorlopig op grote schaal uitwisseling plaats den van rapporten over de bewapening. Wij vestigen de aandacht op het feit, dat de assistent-secretaris-generaal der NATO, de Nederlander Spierenburg, dezelfde, die thans een hoge functie aan vaard heeft bij het plan-Schuman, de Franse en Britse regeringen officieel ge vraagd heeft, of zij voornemens wijzigingen te brengen in de verdedi- gings- en bewapeningsprogramma's, welke zij in Februari te Lissabon hebben aanvaard. Frankrijk heeft in feite reeds besloten, niet zo ver met zijn verdediging te zul len gaan. Na een onderhoud tussen premier Pinay en minister Pleven werd vastgesteled, dat, tenzij Frankrijk meer buitenlandse hulp ontvangt, dc militaire diensttijd gedurende 1953 op 18 maanden zal worden gehandhaafd en dus niet op 2 jaar worden gebracht. In 1953 zullen evenveel Fransen voor de eerste oefening onder de wapens komen als in 1952. Voorts hebben de Franse kopstukken besloten, dat Frankrijk het oorlogsmate riaal zal blijven vervaardigen, dat de Ver. Staten in hun z.g. „Off Shore"- aankopen in Europa niet inbegrepen hebben.. Het betreft hier de vervaardi ging van vervoersvliegtuigen, gemotori seerd anfi-tankgeschut, jeeps, etc. Om de kosten te dekken, moet op de burger verdediging, de aanleg van vliegvelden, de uitrusting voor het Vietnamese leger, drastisch verminderd worden. Wat Engeland betreft, Churchill heeft reeds op 31 Juli in het Lagerhuis ver klaard, dat het Britse programma aan gepast moet worden aan een nieuwe „schatting" der int. militaire situatie. Nu België....! Het Belgische kabinet heeft urenlang vergaderd, ter bespreking der voorstellen, die België zal doen op de bijeenkomst der landen van de Euro pese Defensiegemeenschap, welke op 12 Augustus te Parijs aanvangt. Daar zal gesproken worden over het treffen van een gelijkvormige regeling voor de duur van de dienstplicht in elk der zes E.D.G.-lanflen, waartoe dus ook Neder land behoort. De beslissing die het Bel gische kabinet zelf heeft genomen, zal eerst worden bekend gemaakt, nadat de besprekingen te Parijs achter de rug zijn, aldus Reuter. België wil weten, hoelang nu in de' andere E.D.G.-landen de tijd van „eerste- en herhalingsoefeningen" zal moeten zijn. Men weet, dat de Belgische ialisti- sche en communistische partijen voor vandaag een „algemene ééndag-staking" hadden uitgeschreven tegen de dienst- pliobt van 24 maanden. De Belgische socialistische leiders hebben zich in ver binding gesteld met de vakbonden in Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland en Luxemburg- Het resultaat van dit contact zou zijn geweest, dat de Socia listische arbeidersbewegingen in deze landen, met betrekking tot de dienst plicht, eenzelfde standpunt zullen in nemen als België en dus de aotie der Belgische arbeiders steunen. Echter schjjnt het N.V.V. zich met deze actie niet tc willen inlaten, aangezien het hier zuiver een „politieke" aangelegenheid betreft. In België hebben het R.K. en het Libe rale Vakverbond hun leden verzocht, vandaag niet aan de staking van 24 uur deel te nemen. Te Brussel zullen afge vaardigden uit alle provincies bij de be togingen van het Socialistische AJ-V.V. aanwezig zijn. Echter zullen de mannen van het Belgische spoorwegpersoneel niet aan de algemene staking deelnemen, zodat de treinenloop normaal zal zijn. Oplossing oliekwestie Londense barometer: „depressief" In Londen is men van oordeel, dat de jongste Perzische nota weinig vooruit zichten biedt op verbreking van de be staande impasse of zelfs maar op een oplossing van de kwestie der schadeloos stelling van de „Anglo Iranian". Aldus een weinig moedgevend Reuterbericht, na de berichten over nieuwe Amerikaans- Britse stappen bij de Perzische regering. Inmiddels heeft Engeland 1800 ponu st- rling aan Perzië overgemaakt voor het honorarium aan prof. Rolin, de Belgische pleiter voor Perzië bij het Int. Hof te Den Haag. Dit bedrag is dus vrijgegeven, maarMossadeq heeft deblokkering van millioenen nodig! Volgens A P is de nieuwe Perzische min. van Buit. Zaken, Hoessein Navab, per vliegtuig uit Rome naar Teheran vertrokken. Zoals men weet, was Hoessein Navab Perzisch ge zant te Den Haag. 't Blijlt donker En de formateur, hij broedde voort Niet alleen gepolst, maar ook adviezen gevraagd (Van onze Parlementsredacteur) De bedoelingen van de kabinetsfoi teur, mr L. A. Donker, blijven nog steeds voor buitenstaanders ondoorzichtig, zelf weigert nog steeds, iets los te laten over de richting, waarin hij bezig is een oplossing te zoeken. Waarschijnlijk is dat een uitvloeisel van zijn op het punt van de prerogatieven van de Kroon in de kabinetsformatie uitermate constitutionele opvattingen. Gistermorgen ontving hij jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de oud-gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië, thans permanent vertegen woordiger van de minister van Buiten landse Zaken in de N.-Atlantische ver dragsorganisatie. Vervolgens sprak de formateur voor de tweede maal met ir Staf, de demission paire Christelijke Histo rische minister van Oorlog en Marine, terwijl prof: mc R. Kranenburg, de oud voorzitter van de Eerste Kamer, thans lid de Raad van State, eveneens werd ontvangen. Gistermiddag werd de reeks ontvang sten voortgezet. Allereerst was aan de beurt dr L. J. C. Beaufort, de K.V.P.- specialist voor buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer. Daarna volgde ir E. H. A. Kraaijvanger, eveneens Eerste Kamerlid de K.V.P. Deze is bij vroegere kabi netsformaties reeds genoemd als minister Wederopbouw c a. dan wel van Ver keer en Waterstaat. De laatste, die giste ren bij de formateur op bezoek kwam. was de oud-staatssecretaris prof. mr Van der Grinten. Ook deze behoort tot de K.V.P. Hij heeft een werkzaam aandeel gehad in de voorbereiding van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Vanmorgen heeft mr Donker weer met enige personen gesproken, die reeds eerder bij hem waren geweest. Het waren de demissionnaire K.V.P.-minister van O., K. en W., prof. Rutten, mr D. U. Stik ker, de demissionnaire minister van Bui tenlandse Zaken (V.V.D.) en dr L. J. C. Beaufort, het K.V.P.-Eerste Kamerlid. Gisteren had mr Donker reeds laten v ten, dat niet alle personen, met wie heeft gesproken, zijn gepolst voor t ministerszetel. De formateur was voi nemens, het weekend verder van de v het „broeden" uit Zo eindigde het avontuur met het gestolen zeiljacht, dat voor Scheveningen strandde. Op de po gingen van de amphibievoerluigen om het schip vlot te slepen, rustte geen zegen. Hier ziet men het jacht jammerlijk ten onder gaan, nadat de sleeptros brak. De twee man nen, die voor het overbrengen aan boord waren gegaan, beleefden angstige ogenblikken. Het vaartuig is niet verzekerd. De jóngens, die er met het jacht vandoor gingen worden Dinsdag voor de officier van Justitie geleid. Weer een „Bijbelse" film De regisseur Cecil B. de Mille uit Hollywood bestudeert volgens het A.D. de hiogelijkheid van een nieuwe „Bijbel se" film met Mozes als centrale figuur. Met een zeiljacht de wereld rond winteravonden wereldrei- len. Voor windloze dagen £R was een tijd dat ranke zen mee_ js er een motor aan boord, schoeners en trotse drie- Maar ook horen wij tel- en de proviandskasten zijn masters de zeeën van alle kens weer van mensen wie goed gevuld. Zo durfden windstreken bevoeren om de zwerflust te machtig zij de reis omde wereld hun kostbare vracht te wordt. En zij gaan, schijn- beginnen: twee jonge echt. brengen van land tot land. baar eenzamen, uit ons paren, de Amsterdamse Die t\jd is voorbij en de midden weg om één te zijn familie Legen en de fami- grote zeilschepen die nu met wind, water en zon- lie Keetman uit Winkel soms nog onze havens bin- licht. .N.-H.). De vierjarige Trix nenlopen, zijn een zeld- Hebben zo ook de vier Keetman, naar wie het zame bezienswaardigheid, jonge mensen gedacht, die schip genoemd is, maakt Zeilen is een sport gewor- vanmorgen om zes uur de de res mee. Waarheen? den. haven van IJmuiden ver- Tijd genoeg aan boord om lieten? Twee jaar willen daarover te denken. Van- Maar nog altijd zijn er zij wegblijven, twee jaar morgen zetten Legen en mensen die de verhalen zwerven, vrij van de be- Keetman koers naar Enge- van vroeger gelezen heb- slommeringen van de land, en dan: Madeira! Mo- ben en op een dag het maatschappij. Zij hebben gen zij bewaard blijven heimwee in zich voelen, er, naar een geheel nieuw voor de gevaren vai het verlangen naar de wa- ontwerp, een zeiljacht voor zee. (Op de foto: v zige horizon van de zee. Igten bouwen, dat zij zee- net echtpaar Keetman met Dc meesten hunner zoeken waardig genoeg achten om Trix, en het echtpaar dan de verte in de boeken, er vele havens over de ge- Legen, aan de Oude Sluis en zij maken er in de lange hele wereld mee te bezei- te IJmuiden). Geen hulp mogelijk Nog 40 Nederlanders wachten in Stalino op hun vrijheid Drie keerden er gisteren na jarenlange gevangenschap uit Rusland terug T TIT RUSSISCHE GEVANGENSCHAP zijn gisteren drie Nederlanders in ons land aangekomen. Het zijn B. Slier uit Rotterdam, voormalig correspondent te Berlijn, M. P. M. Cranen te Breda en H. Ph. Wigmans te Eindhoven. De beide laatsten zijn lid geweest van de SS, Cranen van zijn 16e jaar af. Na eerst in Den Bosch voor de officier van Justitie te zijn ge leid, werd het tweetal gistermiddag op vrije voeten gesteld. Het Neder landse Rode Kruis deelde mede dat er zich in Stalino, het punt waar de Nederlanders worden verzameld alvorens te worden doorgezonden, nog 40 Nederlanders bevinden. Dezen zijn voorlopig evenwel nog niet te verwachten. De meeste Nederlanders waren arbei ders, die tijdens de oorlog naar Duits land waren gegaan en daar gebleven zijn. De gevangenen konden brieven sturen en bezoeken ontvangen tijdens hun ver blijf in Oostduitse gevangenissen De Nederlandse functionarissen te Berlijn kunnen hun landgenoten niet helpen, omdat Nederland de Oostduitse regering niet erkent. Zij ontvangen geen enkele officiële me dedeling van de Oostduitse autori teiten. Wanneer men zich tot de Rus sische bezettingsautoriteiten wendt, wordt door dezen meestal terugver wezen naar de Oostduitse regering. Geen badpak, maar Zuidwester Herfstachtig weer te verwachten in tweede Augustus-week Harde wind en een hele serie regenbuien (Van onze weerkundige medewerker) AL HEEFT AUGUSTUS, wat het zomerweer betreft, bij de meteorologen geen goede naam, de laatste dagen zijn de vooruitzichten er wel zeer snel op achteruit gegaan. Een warme periode is er na begin Juli nog niet weer voorgekomen. Wel komt er de laatste dagen behalve in Rusland en in de Balkan ook in Oostenrijk en Zwitserland zeer warm weer voor, waar o.a. Wenen en Genève temperaturen van 33 a. 35 gr. C. melden. zullen morgen opnieuw buien optreden. Zomers kunnen wij de vooruitzichten Het is te verwachten dat Hiernaast kan deze warmte niet tot West-Europa doordringen. Wij zijn over geleverd aan een depressie, die nog steeds terrein winnen. Wij zouden vandaag reeds merken, toen een actieve depressie over Zuid-Engeland en Engels Kanaal langs onze kust naar de Noordzee trok. Deze depressie zou halve regen ook een harde wind oorzaken. Dit was dan de eerste van stroom van depressies, die onze w kaart vertoont. Koelere Oceaanlucht wordt meegevoerd en door toestroming koude lucht in de hogere luchtlagen Slier werd in 1948 in Oost-Duitsland gearresteerd en tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. een steenfabriek te Varkuta heeft Slier een Westberlijnse journalist, Dieter Friede. ontmoet, die in November 1947 naar Oost-Berlijn was gelokt en vervol gens werd gearresteerd. Volgens Slier heeft Friede hem verteld, dat zijn (Frie- de's) bekentenis, waarin hij zichzelf van spionnage beschuldigde, gedaan was „on der verschrikkelijke druk". Spionnage Het Nederlandse consulaat-generaal in West-Berlijn deelde tien maanden geleden mede, dat de Oostduitse autori teiten acht Nederlanders, onder wie vier op beschuldiging van spionnage, gevan gen hielden. Twee hunner waren beschul- van diefstal. Het was niet bekend wat de overige twee te laste was gelegd. Naar van Nederlandse zijde verklaard erd, was één der gevangenen in 1946 gearresteerd, één In 1949 en zes in 1951. Namen en adressen werden niet ver strekt. Wel waren in elk der gevallen erwanten op de hoogte gesteld. De Nederlandse functionarissen vreesden, dat publicatie van namen zou kunnen leiden tot vergeldingsmaatregelen tegen de arrestanten of hun verwanten in Oost-Duitsland. De proteststaking in België Gematigde betoging Van de proteststaking in België, ge proclameerd door het Socialistische Vakverbond, was hedenmorgen Ln Brus sel nog weinig te merken. Hier en daar werden politieversterkingen waargeno men, met het oog op de optocht, die om 11 uur zou beginnen. De grote waren huizen hadden hun personeel vrijaf ge geven. Posterijen, telefoon en telegraaf functionneerden normaal. In het Waalse land en in de industriecentra. Luik en Henegouwen, hebben de arbeiders wei in grote getale het werk neergelegd. Uitgebreide maatregelen Vandaag is Evita Peron overgebracht Het is vandaag een droeve dag voor Argentinië en de Argentijnen. Het stoffe lijk overschot van Evita Peron, de vrouw van de president, werd overgebracht van het ministerie van Arbeid naar het ge. bouw van het Congres. Alle politie- reserves waren voor vandaag gereed ge houden, alsmede sterke afdelingen var. het leger. Uitgebreide voorzorgsmaatrege len werden genomen om te voorkomen, dat er zich gebeurtenissen voordoen als na het overlijden van Evita; acht perso nen werden toen gedood en duizenden gewond in het ontzettende gedrang. Tot Zondagavond zal Evita's lichaam in de Congerszaal in de staatsie liggen. Later zal het tijdelijk worden begraven op het hoofdkantoor van de Algemene vakbond. De wetgevende vergadering van de provincie Buenos Aires heeft gisteren een wetsvoorstel aangenomen om de naam van de stad La Plata, de hoofdstad van de provincie, te wijzigen in Eva Peron. Het Huis keurde het voorstel goed en stuurde het door naar de Senaat, die er eveneens haar goedkeuring aan hecht te. Verwacht werd, dat gouverneur Carlos Aloe vandaag de nieuwe wet zou tekenen. Een tandarts te Buenos Aires, die wei gerde in de rouw te gaan voor Eva Peron, is om die reden uit de dienst van de staatsspoorwegen ontslagen. Hij is niet de eerste ambtenaar tegen wie op deze manier wordt opgetreden. ekinge de „Europeïsering" van het Saargebied, tus sen Frankrijk en West-Duitsland, zullen op 13 Augustus te Parijs worden hervat. DAT een wetsontwerp is ingediend om de Export Financiering Mij een liquidi teitsgarantie te verlenen. DAT op 3 Sept. in Den Haag wordt aanbesteed het maken van een deel van de meerdijk van de Oosterpolder bij Harderwijk, alsmede van een vaargeul en een deel van een polderkanaal. DAT in Aken in Juli 726.000 Neder landers en Belgen Duitsland binnenkwa men (Juli 1951: 561.000, Juli 1950: 278.000). DAT in de weiden van de N.V. Mij Griendtsveen in De Peel wegens mond en klauwzeer 209 besmette pinken zullen worden afgemaakt DAT voor het 2e regt. genietroepen, vroeger het korps pontonniers, wegens het vertrek naar Geertruidenberg, in Dordt een historische tentoonstelling is ingericht door het gemeentebestuur. DAT het echtpaar G. van der Leden- Vlok te Schoonhoven (86 en 84 jaar oud) op 18 Augustus 65 jaar is getrouwd. DAT de legendarische tovenaar Merlijn gisteravond zijn intrede deed in het 700- jarige Breda, aan het hoofd van een stoet van 300 goochelaars die er een congres begonnen. DAT sinds de opening van het A'dam- Rijnkanaal het toerisme in Tiel met 200'ic is toegenomen en er per dag 500 personen naar de Prins Bernhard Sluis komen kijken. DAT O. R. Houwen na een 51-jarige gemeentedienst in Scheemda, met pen sioen gaat als gemeentesecretaris. DAT het historische kasteel Neubourg te Gulpen (L.), waar de Amerikanen ini 19441945 hun hoofdkwartier hadden, als hotel-restaurant in gebruik is genomen. DAT het huis van dr Maathuis aan de Mathenesserlaan te R'dam tijdens een tiendaaigse afwezigheid van de bewoners nagenoeg is leeggeroofd. DAT de sinds 20 Juni vermiste 23- jarige Dordtenaar P. J. R. is terechtge komen in het Vreemdelingenlegioen in N.-Afrika. DAT B. en W. van Arnhem voorstel len dc vermakelijkheidsbelasting voor reveu-, variété- en circusvoorstellingen van 35 pet op 20 pet te verlagen wegens vrees dat Arnhem in een bepaalde tour nee niet zal worden opgenomen. DAT een in Arn-hem gestolen bes:el- auto de volgende morgen door een wegenwacht onbeheerd en zonder een druppel benzine langs de weg bij Beek (L.) wend aangetroffen. de komende dagen het weer af zelfs een herfstachtig karakter zal heb ben. Regenjassen kunnen niet gemist worden en voor een bezoek aan het strand is een Zuid-Wester boven een badpak te prefereren. Conclusie na urenlang verhoor: Boer Dominici toch niet de moordenaar Franse pers publiceert dagboek van Elizabeth De Franse boer Dominici. die giste ren door de Franse ..Securité" nog ern stig als de moordenaar van de Drum- monds werd bsohouwd. is onschuldig! Dit verklaarde de politie-commissaris die het onderzoek leidt gisteravond voor een leger van verslaggevers. Urenlang is boer Dominici verhoord. In een klein kamertje op het raadhuis van '6 dorpje' Peyruis scheen de politie- lamp hem minuut na minuut :n de ogen. Zonder ophouden stelden Frankrijk's beste moord-experts hem vragen, steeds maar vragen Toen kwamen de foutjes in ht verhaal van boer Dominici. haast onvermijdelijk. Het wantrouwen van de politie groeide. Maar naarmate het verhoor vorderde werd het de exoerts wel duidelijk: deze man is onschuldig Nog is niet alle hoop verdwenen. Daar zwerft Immers nog een verdachte ln Zuid-Frankrijk? „We volgen nu een aan tal sporen, die mogelijk toch nog tot een verrassend resultaat zul-len leiden." ver klaarde een politie-autoriteit. De we reld volgt he: onderzoek in spanning. In Frankrijk is de zaak-Drummond uiteraard nog steeds „het" nieuws. On der enorme koppen brengen de bladen het laatste nieuws, intervieuws. menin gen en. het dagboek van de vermoor de Elizabeth Drummond. Ui: de in de Franse bladen gepubliceerde uittrek seis van dit dagboek blijkt, dat sir Jack niet had willen kamperen, maaT dat hij tenslotte is gezwicht voor de aandrang van zijn vrouw en dochter. HET WEER IN EUROPA Koningin was een middag in „Motondo" En sprak met padvinders uit allerlei landen Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan „Motondo", het internationale padvinderskamp van het Leger des Heils in Luntere». Zij was ge kleed in het blauwe uniform van het Nederlandse padvindstersgilde. Nadat de kampstaf aan haar was voorge steld, begaf H.M. zich naar het Motondo- plein, waar commissioner John Allan een welkomstwoord sprak. Na een défilé van de padvinders werd de Motondo-hymne gezongen en bood verkenner B. Zaadhaaf uit Den Haag de Koningin namens alle padvinders een siervoorwerp aan, een boomstam met bijl voorstellende. De thee werd in de grote kampcan- tine gebruikt en vervolgens bracht de koningin aan alle afdelingen van Mo tondo een bezoek. Zij sprak daar met ver kenners uit Amerika, Canada. Zweden, Zwitserland etc. Tot slot voerde 'n aantal Amerikanen een Indiaanse dans uit, jna Koningin Juliana met velerlei yells geestdriftig uitgeleide werd gedaan. Samenwerken 'houdt de gemoederen in Prot. Chr. kring (nog steeds bezig. Er zijn er, we wezen daar in het begin van de week op, die zulk een samenwerking, met name met de socialisten, volledig afwijzen. Er zijn er ook die een dergelijke samenwerking propageren op grond van het feit dat men anders als Prot.-Chr. groep alle in vloed op het staatsbestuur kwijt raakt. Al is alles dan niet precies volgens eigen en verlangens, meedoen ls eis omdat men anders uitgeschakeld wordt. Men kan er dan beter maar het beste trachten te maken en desnoods wat 1 i! lef f 8 S isS i 51 S SS i h Stockholm Edinburgh geh. bew. regen ONO 2 ONO 1 20 1 Kopenh. licht bew ZW 6 Zurich zw. bew. windstil 26 0 Pards Nice Berlijn regenb ZZO 3 NNVV 5 windstil 25 0 28 0 25 3 Wenen licht bew windsUl 27 0 Advertentie) WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk in het Oosten van het land nog zwaar bewolkt met regen en matige tot krachtige Zuide lijke wind. Overigens wisse lend bewolkt met enkele plaatselijke buien en matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). Een dergelijk standpunt achten we ge vaarlijk. Wie op die grond gaat samen werken is verloren. Men zal dan altijd achter de meerderheid aanlopen, men zal slikken wat men eigenlijk toch niet eten wil, kortom men zal op die manier geen enkele invloed uitoefenen. Het zetten van de eerste stap op een weg die men feite lijk niet gaan wil, blijft altijd funest. Na die eerste stap komen er meer en het eind is dat men volledig eigen standpunt heeft prijsgegeven en overgaat op dat van ce ander. De Indonesische kwestie is in dit opzicht voor sommige partijen leer- "JtTAAR wie het zo stelt spreekt elgen- lijk niet over samenwerking. Samen werking betekent, dat elk der deelgeno ten een eigen en duidelijk omlijnd stand punt heeft en dat op de grondslag en in overeenstemming met die standpun ten een basis gezocht en gevonden wordt waarop men kan samenwerken. Dan weet men wat men aan elkander heeft en ls er de minste kans dat straks die samen werking strandt Nu is het naar onze mening zo dat de Christen voor die samenwerking steeds open moet staan. Het Christendom is immers universeel en biedt velerlei mogelijkheid tot samenbinding. De Chris ten kan juist samenwerken omdat hij een goed gefundeerd en vast standpunt heeft Samenwerking bergt daar niet het ge vaar in zich dat men volkomen in de ander opgaat. Voor de Christelijke par tijen blijft ook in dit opzicht gelden het woord van Groen dat in het isolement d.l. in de zelfstandigheid de kracht ligt. JVATUURLIJK kan die zelfstandigheid ook inhouden dat van samenwerking geen sprake is. Wanneer men zich aan co andere zijde verenigt en mobiliseert om het Christelijk beginsel uit tf schake len. ls samenwerking niet mogelijk. Maar zolang dat niet het geval is, zal men steeds samenwerking moeten zoeken. Wanneer het maar even mogelijk is. zal moeten werken om zo het Christelijk beginsel te d->en doorwerken a te laten meespreken. Utiliteitsovei- •cgingen en gedienstigheden van de practijk komen niet aan te pas. Het is juist het absolute en het universele van het Christelijk beginsel dat drijft naar oe ander, dat zoekt naar het geheel, dat stimuleert om het welzijn te zoeken van heel de natie. Zeker dat k?i ook in het Isolement, in het alleen staan. Groen van Prinsterer is daarvan het duidelijkste bewijs. Maar dat alleen staan nooit bet doel. Als het niet anders kan dan moet het. maar als regel zal ook de Christelijk politieke partij de ruimte moeten zoeken en sterk door eigen be ginsel samenwerken met sl degenen die tot samenwerken bereid zijn. ZON EN MAAN. Zondag: zon 5.1620.14; maan onder 11 43. op 21.38 r Maandaz: zon 5 17—20 12; maan onder 13.08. op 2156 uur. Op 12 Am? LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1