Kamerlid reed met zijn Parlements-trappen Ieder, die van aanpakken weet, kan in Australië hoge functies bereiken auto de op JAN KOETSIER - Van oud-Hollands boerendorp tot plaats van betekenis Met offers en durf kan verdere uitbouw tot stand komen De Nederlandse Rooms-Katholieken en Sint Eva Wrijving tussen kampeerders plus verhuurders en de Noordwijkse autoriteiten Dezer dagen kort geding voor de Haagse rechtbank NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 19S2 Van telegrambesteller tot gouverneur-generaal (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) Indien de geschiedenis over de beginjaren van Australië niet zo algemeen bekend zou zijn, ware het misschien verstandiger om maar niets te ver tellen over het historisch document dat dezer dagen werd ontdekt. Nu iedereen wel zo'n beetje dat kleine stukje „vaderlandse geschiedenis" van dit land kent, is het echter niet nodig het feit geheim te houden, dat de vader van de bekende Australische staatsman uit de vorige eeuw, William Bede Dalley, vanwege roofovervallen, die hij in Engeland had gepleegd, voor straf naar het tegenwoordige Australië was gedeporteerdDoch er zijn óók verhalen te doen over deugdelijke arbeiders, die het hebben gebracht tot minister of zelfs tot de hoogste post van Gouverneur-Generaal. Laat ik echter eerst ter eerlijke nage dachtenis van wijlen Mr. Dalley, de vader dus van de Staatsman, vertellen dat hem in 1836 een volkomen „pardon" werd verleend voor de straf die hij had te ondergaan. En dat inmiddels deze ge deporteerde het gebracht had tot een bekend zakenman in het oudste gedeelte van Sydney. Zijn zoon was (honni soit qui mal y pense!) advocaat en een uitstekende redenaar. In 1885 werd hij benoemd tot procu reur-generaal en later deed hij zijn in trede in de politiek, waarbij hij het bracht tot waarnemend premier. Met dit stukje historie, vertel ik helemaal geen lelijke dingen over bepaalde personen; indien men hier aan twijgen en takken van veler „stamboom" ging snoeien, v ik, dat de stam toch vaker van minder goede kwaliteit zou blijken te zijn. Maar dat is geschiedenis. Van onderop Zonder ook maar enigszins dit verband verder te leggen, mag worden gezegd, dat in Australië méér bekende per soonlijkheden „van onderop" zijn geko men. Om bij onze gouverneur-generaal, Zijne Excellentie McKell te beginnen: hij „startte" in 1906 als telegram-besteller aan een postkantoor te Sydney. Niets kwaads van deze nuttige knapen, doch veel geleerdheid kómt er bij deze job niet te pas! Dat Mr. McKell het tot zijn hoge positie in dit land bracht, mag men gerust stel len op rekening van zijn grote gaven harde arbeid. Daarover zullen we straks wanneer hij zijn hoge ambt gaat neer leggen, nog wel iets meer te horen krij gen! Vrijwel zonder politiek onderscheid, spreekt men in New South Wales met waardering over wijlen Mr. Chirley, de in het vorig jaar overleden State-minister- president. Ook hy ving zijn carrière s als gewoon arbeider. Om nog wat op het politieke vlak blijven, een andere minister-president van N.S.W., Mr. Heffron, had zijn fortuin aanvankelijk op de goudvelden van de Yukon gezocht waar hij tien uur per dag werkte bij het bouwen van een dam. Via een Union kwam hij in de politiek en op de ministerszetel. De huidige minis ter voor de Posterijen, Mr. H. L. Anthony is zo'n beetje in zijn vak gebleven.... Weet U, hij begon als telegrambesteller! En nu wil ik niet de loopbaan van diverse Parlementsleden gaan „ontleden", want dan zou ik voor velen van hen in de „arbeiders-start" terecht komen. Laat ik echter een uitzondering maken voor Mr. W. H. Kelly, die bijna twintig jaar lid is geweest van „the House of Representatives", nadat hij op 23-jarige leeftijd als jongste lid zijn entree maakte in het Federale Parlement. De reden voor deze uitzondering is, dat Mr. Kelly de eigenaar was van di eerste auto die in Sydney reed. Dat wa in 1900. En om nog een ander bijzonderheidji van deze Mr. Kelly te vertellen, hij reed met die eerste auto de trappen op van het Parlementsgebouw in Melbourne, welke „stunt" dezer dagen door een rech ter nog eens in herinnering werd ge bracht. Overigens, dat telegrambestellerbaan tje schijnt in Australië wel een goede start in de maatschappij te geven. Daar is bijv. de president van de Australian Broadcasting Control Board, Mr. L. B. Fanning die zo begon. Evenzo de directeur der Kamer van Agenda voor Leiden Vrijdag. Noordwijk aan Zee, Geref Kerk, 8 uur: Jaap Plug, orgel, en C. Verloop, cello. Tentoonstellingen Volkenkunde, 10—5 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek van Drieeuim, Mare 110. teL 20406 en de Zuider-apotheek. Lammen- sahansweg 4, tel. 23553 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Paulus A J-, z. v. W..van Emmerik en C- A G. Zoetemelk: Hille- gonda, d- v. J. G. Gouwentak en H- van Es; Ronald P-. z. v. E- Sanders en M- C. van Hartevelt: Annegiena, d. v. P- J. Ver hoeve en A. Doeve; Adriaan, z- v. D. de Ridder en H. Boom; Pieter, z. v. D. de Ridder en H. Boom. OVERLEDEN: p. J. van Katwijk, wed. van Geijsman. 71 jr; M. G- v. d. Klaauw. man. 84 jr: F. J. Bemelman, man, 61 jr; H. Visscher. man, 39 jr. GEHUWD: K. Straatman en F. Kroeze, W. v. d. Berg en J. Platteel, A. Glasber- e^:i en M E Meijer, G. J- A. Haast en J. Wouters, P. J- van Steenbergen en E. Bllkman, L. van Deelen en M. v. d- Wijngaard. P N- C. Heijnen en S. Neu teboom, A. Ouwerkerk en A. H. T. van Leeuwen, W. Brouwer en C. T. de Wm- Industriëlen in N.Z.-Wales, Mr. C. Hall; de directeur der Ampol Petroleum Mij. Mr. Stuart Thorpe en Mr. C. L. Cun ningham, een hoge ambtenaar aan het departement van Landbouw. Het geheim van de arbeid In Australië kent men het geheim van de arbeid. Al kan niet worden gezegd, dat de verstandelijke vermogens een be langrijke, zoal niet de belangrijkste rol spelen in het bepalen van de carrière, van grote betekenis is bovendien de per soonlijke activiteit die wordt ontwikkeld. Er zijn vele Australiërs die het leven erg gemakkelijk nemen, het graag anderen over laten om zaakjes op te knappen. Degenen die dit laatste doen, zijn dan ook de meest arbeidzamen, die het vaak verder brengen dan de „ge- wone man", al is hij dan ook even ge- oon begonnen. Het is hier niet altijd in de eerste plaats man uit de studeerkamer, die het ver brengt, doch wel de man van de „aan pak". Dat een ieder hier volgens het oud Frans-Hollandse gezegde „De maarschalk staf in zijn ransel draagt", kan worden vastgesteld. Niet alleen het politieke lijstje levert daarvan vele voorbeelden, doch ook op ander terrein van het leven treft men die aan. De geestelijkejtelegTam- besteller Daar is bijv. Kardinaal Gilroy, de eerste geboren Australiër, die door de Paus tot deze hoge positie werd benoemd. Het is misschien vervelend om te her halen, doch ik kan het niet helpen: óók is als telegrambesteller begonnen! was aan het kleine postkantoortje Lismore in N.S.W. Door bemiddeling Father McGuide in Lismore, betrad de jongeman het pad naar het priester schap; hij is thans de geestelijke leider van ongeveer een half millioen Katho lieken in het Aartsdiocees, dat 11.500 vierkante mijlen beslaat Maar het heeft arbeid gekost, alvorens het tot die hoogte is gekomen! Het was dan ook heus niet zulk een vreemd ge zicht, toen ik onlangs in een klein Prot. kerkje een theologisch student als voor ganger aantrof, wiens handen alle teke nen droegen van gedegen land. en tuin- bouwwerk. Vermoedelijk zal deze jonge man ergens in eerlijke handenarbeid zijn dagelijks brood en het geld voor studie verdienen. Hetgeen toch helemaal niet oneervol kan worden genoemd. Evenmin de baan van telegrambestel ler of goudzoeker Tandarts Lourens Bosch te Utrecht overleden IJveraar voor het Chr. onderwijs In het Diaconessenhuis te Utrecht, waar hy een operatie zou ondergaan, ia Dinsdag de heer Lourens Bosch, een van Leidens meest bekende tandartsen, over leden. Zijn heengaan betekent niet al leen een gevoelig verlies voor de tand artsen-gemeenschap, maar ook bet Chr. onderwijs, dat de liefde van zijn hart had, verliest in hem een harde werker en een vurig voorstander. De heer Lourens Bosch is 67 jaar ge worden. Ruim 43 jaar oefende hij in Leiden zijn praktijk uit, eerst aan het Rapenburg en vervolgens aan de Rijns- burgerweg. Zijn drukke werkzaamheden vormden voor hem geen beletsel, actief deel te ne- een Ned. dirigent in Miinchen Belangrijke lunctie bij de Beierse radio MÜNCHEN, AUG. '52 KORTE WELKOMSTGROET door de telephoon was voldoende om -Li in Miinchen het contact te vernieuwen met een Nederlander, die nu ongeveer twee jaren in de Beierse hoofdstad woont en werkt. „Natuurlijk, kom direct en blijf bij ons eten", was de joviale uitnodiging en enige ogen blikken later vond ik het echtpaar Koetsier in de tuin van zijii woning in een buitenwijk vari Miinchen. In 1950 werd Jan Koetsier door de grote Duitse orkestleider Eugen Jochum naar Miinchen geroepen als dirigent van het Radio Symphonie Orkest. Door deze daad trok Jochum niet alleen een goed dirigent, maar ook een uitstekend com ponist tot zich. Die beide eigenschappen van Jan Koeteier zijn ook in Nederland bekend. Als dirigent van het Concertgebouwor kest en van het Residentieorkest heeft Jan Koetsier zich in betrekkelijk korte tijd veel naam verworven. En als com ponist heeft hij zich eveneens in Neder land getoond als één van de weinige huidige toondichters, die niet experimen teren of quasi-diepzhvnig doen, maar al leen maar muziek willen maken. Geheel buiten het grote stadsleven woont Jan Koetsier. Eigenlijk weet van Miinchen zelf ndet veel. Als hij i zijn vrouw uitgaaf, zoekt hij de rust de Beierse Alpen, niet de overvolle luidruchtige straten van München. De uitspraak: „Een talent vormt zich in de stilte", zou ook op hem van toepas sing kunnen zijn. Toch staat Jan Koeteier niet afzijds het grote kunstbedrijf van zijn tijd. In tegendeel, hij staat er midden in en leeft geheel mee met wat er op het gebied van de muziek wordt geboden. Maar buiten zijn werk zoekt hij slechts de stilte zijn woning en van de natuur. De werkzaamheden van Jan Koetsier beperken zich ndet alleen tot het dirige ren van het Radio Symphonieorkest. Koetsier heeft ook een organiserende taak De organisatie van de beide radio orkesten (het Rundfunk-orkest heeft meer de lichtere muziek) heeft hij voor een groot gedeelte pp zich gekregen. „Het is erg prettig werken in Mün chen. De orkestmusici spelen uitstekend en met veel enthousiasme wordt er ge werkt. Ik ben nu begonnen met een serie, waarin Ik alle 9 Mahler-sympho- n-ieën speel". Voor Duitsland is dat heel bijzonder, daar het grootste deel van de jonyere musici nog nooit werken van de tijdens het Hitler-regime verboden com ponist Mahler heeft gehoord. Er gaat voor deze musici een geheel nieuwe wereld open en Jan Koe'sler weet hun in deze wereld uitstekend de weg te ijzen. In het radio-gebouw hoorde ik de band opname van de 1ste symphonie en voor deze prachtig transparant gehouden ver tolking heb ik de grootste waardering. Prof. Eugen Jochum, de chef-dirigent, leidt maar een betrekkelijk klein aan tal concerten. De rest doen Jan Koetsier en zijn collega Rudolf Albert. En daar mee heeft Koetsier zeer veel te doen, vooral als men weet dat hy daarnaast ook nog concerten van het Philh. Orkest Müncher. en van de Bamberger Symphoniker dirigeert. Vorig jaar heeft Koetsier de uitvoering van „Oedlpus Rex" van StrawLnsky voorbereid, welk werk door de componist zelf werd geleld en in December as. brengt Koetsier in de serie „Muslca viva" de concertuit voering van „Le Rossignol" van Stra- win-sky. zyn positie bij de radio gebruikt Koet er echter niet om eigen werken te doen uitvoeren. Op speciaal aandringen heeft Eugen Jodhum een opname gemaakt van Koetsier's Concert voor 2 strijkorkesten. drie trompetten, drie trombones en pau ken. En zelf leidde hij de uitvoering van zyn twee prachtige Barok-suites. muziek die ook op het repertoire van de Ned. orkesten *~oet komen. Of zijn de Ned. orkestleiders hun collega in München reeds vergeten? Het zou een bewys te meer zyn van de onduldbare rivaliteit in ons land, terwijl er daarentegen in Duitsland een grote collegialiteit en sa menwerking wordt gevonden. Jan Koetsier de Nederlander In München. In zijn eigen land vond hy nog steeds niet de waardering, die hij In München krijgt. Het is het tragische lot van vele Nederlandse musici. CORN. BASOSKI. TANDARTS LOURENS BOSCHt men aan verenigingszaken. Vooral het onderwys trok hem. In vroeger jaren was hy lid van de plaatselijke school commissie op het I.e. en secretaris van de vereniging voor Christelijk middel baar onderwys (Chr. lyceum). Sinds 1917 had de heer Bosch zitting in het bestuur van de vereniging voor Chr. onderwys, waarvan een aantal ja ren als secretaris. Voorts maakte h\1 deel uit van de commissie voor opleiding van onderwijzeressen by het Chr. kleu teronderwijs Hoezeer de tandheelkundige kwali teiten van de heer Lourens Bosch wer den erkend, blykt duidelyk uit het grote aantal uitnodigingen, die hij ontving om :amens voor tandtechniker af te nemen. Morgenochtend om 11 uur zal het stof- feiyk overschot van de heer Lourens Bosch op de begraafplaats achter het Groene Kerkje te Oegstgeest ter rustè worden gelegd. Vijftig jaar bij Eduard IJdo N. V. Huldiging van de heer J. M. Blote De heer J. M. Blote was gisteren 50 jaar in dienst van Eduard IJdo N.V. te Leiden. Hoezeer z'n werk op de maehine- zettery wordt gewaardeerd, bleek wel by de huldiging. Door zyn yver, viyt en wilskracht wist hU zich tot chef van het bedrijf op te werken en dat werd door de directie nog eens onderstreept. Hy kreeg van zyn superieuren een portefeuille met inhoud, terwyi ook de gedelegeerd commissaris hem een aandenken over handigde. Voor mevrouw Blöte waren er bloemen. Tydens de huldiging in de directieka mer, had het personeel ?ich verzameld in een der lokalen van het bedryf. De jubilaris werd daar toegesproken door de heer Smits, die namens het personeel fraai cadeau aanbood. Alphen aan den Rijn werd: (Van onze Alphense correspondent) Men kan ze telkens aan het woord horen, de pessimisten, die maar niet kunnen geloven, dat er voor Alphen aan den Rijn nog onbegrensde moge lijkheden zijn. Maar het eigenaardige is, dat ze daarvoor geen enkele grond kunnen aanvoeren .Ze zijn blijkbaar blind voor wat er in het verleden is gepresteerd. En ze zien over het hoofd, dat Alphen aan den Rijn van een echt-Hollands boerendorp werd een plaats van betekenis. Een plaats, die nog belangrijker kan worden als men begrijpt, dat regeren vooruitzien is en als men de moed heeft offers te brengen en de handen uit de mouwen te steken. jarige periode overziet, die moet toch tot de erkenning komen, dat er in de achter ons liggende jaren toch wel het een en ander is gebeurd in onze gemeen te. En het moge dan waar zyn. dat de huizenbouw toen algemeen particulier Spreek een rechtgeaard Alphenaar niet van zyn gemeente als een „dorp". Dat was het, zo omstreeks dertig jaar ge leden. Toen was er een hoge en een lage zyde, met langs de hoofdweg woningen en een heel enkele zijstraat. Maar het plattelandsbeeld, weilanden en nog eens weilanden met grazend vee, domineerde. Een echt oud-Hollands boerendorp. Maar de industrie ging. na de eer ste wereldoorlog, de vleugels uit slaan. De reeds tientallen jaren be staande dakpannenfabrieken werden gemoderniseerd en uitgebreid met afdelingen voor beton- en andere bouwmaterialen. De scheepsbouw nij verheid nam een grote vlucht. En vergeten we niet de prachtige ont wikkeling van een bedrijf als van N. Samsom N.V. Wie had dat alles na de oorlog 1914— 1918 voor raogelyk gehouden? Zo moest Alphen aan den Ryn wel grote aantallen arbeiders van elders aan gaan trekken- En voor die mensen moesten er huizen komen. Wat is er toen ln een tiental jaren enorm veel gebouwd. Aanleg van straten zy, die ongeveer 40 jaar oud zyn. weten van de aanleg van drie-vierde van de Visserstraat, van het Hazeveld. de Van Dijkstraat, een groot deel van de Conradstraat, de Zaalbergstraat en een! groot deel van de Oranjestraat. De Sta tionsstraat was nog lang niet wat ze ni was; ze droeg in onze jeugd, jaren nog de naam van Spoorlaan, herinnerende aan de tijd, toen een grintpad naar het station voerde, met een smerige stink sloot er langs- En zo zouden verhalen kunnen doen over de andere wyken der gemeente. In het Oosthoekdorp verrezen honder den woningen voor arbeidersgezinnen. In de omgeving van het Visserpark, waar thans het raadhuis het sieriyke middel punt vormt werden tal van midden stands- en burgerwoningen gebouwd. Aan de Lage Zyde kwam het Toussaint- kwartier, met als afsluiting de Jong- kindt Conlnckstraat. Het Bloemhofkwar" enkele jaren en alle hui- of door verenigingen geschiedde, zeker is, dat de colleges van B. en W. dit door straataanleg en wat daarmede samenhangt, in sterke mate hebben ge stimuleerd- En op Ul van terreinen is die ont wikkeling knap op peil gehouden- We denken aan de prachtige uitbreiding van het schoolwezen in onze gemeen te met een Chr. Lyceum, dat veel grotere gemeenten ons benyden; aan de uitstekende geoutilleerde muio's: aan de scholen voor landbouwonder wijs; aan de Chr. school voor b.l.o. Men heeft ontegenzegiyk oog gehad voor de belangrijke volgorde: eerst het nodige, dan het nuttige en ten slotte het aangename. En doordat eerst de crisis jaren en vervolgens de oorlogsjaren '40'45 di't verhinderd hebben, is het laatste wel wat in het gedrang geko men. Want aan ontspanningsmogelykheid was en is Alphen arm en het Bospark, in werkverschaffing aangelegd, kan dit gemis niet vergoeden. Merkwaardig toch, dit alles neerschrij vende, realiseerden we ons. welke enor me gebieden de landbouwende bevolking in onze gemeente heeft moeten afstaan. Toch is het aantal boerderijen niet ver minderd en wellicht is ook de veestapel nog ongeveer gelyk in aantal: duidelijk komt hierin uit de grote waarde van in tensieve bearbeiding van de- grond, van het weiland en de ontzaglyke betekenis van het onderwys op de landbouwscho- Verdere uitbouw Wat willen we nu met het vorenstaan de aantonen? Kijk, ongetwijfeld zijn er dertig jaar geleden ook pessimisten ge weest, die bij de grote, uit te voeren wer ken zich afvroegen: Mikt men niet te hoog? De tijd heeft daarop het antwoord gegeven Wat Alphen was en hoe het werd, gaven we ln enkele regels aan- En het ideaal is: verdere uitbouw. Daar vraagt onze gemeente, daar vraagt ons volk om. Dan kan het nodig zyn, dat men op sommige momenten tot een zeer grote en offers vragende aanpak komt. Dat moet men dan ook durven, omdat: regeren altyd ook nog is: vooruitzien! UIT DE PERS: Onder het kopje „Sint Eva" schreef de (R.K.) Leidse Courant gisteren het volgende: De Amgentynen zullen het de rest de wereld wel kwalijk nemen, dat zy in het oog van de rest van de wereld zich overdreven gedragen met hun verering rond de lijkbaar van Senora Evita Peron Zelfs met de welwillendheid, welke men het Argentynse volk toedraagt, en de vurige volksaard als vengoelykende om standigheid aanvoerend, is de agitatie, welke zich na het afsterven van de eerste vrouwe van Argentinië afspeelt, onbe grijpelijk. De Argentynen zullen, tot bezonken heid gekomen, het ais een bewys van buitengewone sympathie zowel voor het Argentynse volk als voor hun geliefde dode mogen beschouwen, dat de rest van de wereld zich by deze gebeurtenissen werden bevolkt. De Aardijk, berucht van schampere opmerkingen althans in 0penj-,aar heeft onthouden. Deze zelf beheersing jen aanzien van zoveel onbe heerstheid moge bun tot voorbeeld strek omtrek, werd tot de aan- trekkelyke Aarkade gepromoveerd. En ook het Oudhoornse deel van de gemeente werd niet vergeten. Tussen de Van Reedestraat en de Krom Elleboog steeg werden tal van straten aangelegd. Heel wat bereikt Och, er wordt in deze dagen wel critiek, geoefend op het beleid in het verleden. Maar wie een ongeveer dertig- Verhitte gemoederen Van Noordwijk aan Zee tot vlakbij de gemeente Zandvoort strekken zich de Noordwijkse duinen uit. En wanneer men door deze prachtige natuur- strook over de smalle paden fietst, ziet men honderden tentjes en zomer huisjes, waarin duizenden en duizenden stadsbewoners voor enkele dagen of weken huisvesten, om te kunnen genieten van zee, bos, strand, zon en frisse lucht. Een vredig gezicht, al die vrij primitieve buitenverblijfjes al die in luchtige zomerkleding gestoken grote en kleine stadsmensen. Toch zijn de gemoederen van een gedeelte dezer kampeerders behoorlijk verhit. Er is nameiyk wrijving tussen kam peerders en verhuurders enerzijds en de Noordwykse autoriteiten anderzijds, wryving, die onder meer resulteert en proces, dat in kort geding voor de Haagse rechtbank z'n beslag zal krij gen. Dezer dagen werd een vergadering gehouden van kampeerders, enkele ver huurders en twee Noordwykse raads leden, waarby deze aangelegenheid van beide kanten, dus van die der huurders verhuurders en van de Noordwykse autoriteiten, werd bekeken en besproken. De beide raadsleden, de heren F. Rippe (P.v.d.A.) en Th. Warmerdam (K.V.P.) hadden de verschillende klachten van de zyde der kampeerders en verhuurders B. en W. van Noordwijk overge bracht, daarby hun belangen bepleitende; zy gaven op de byeenkomst verslag van deze bespreking. Welke zyn nu de klach ten, die de harten zo in beroering heb ben gebracht? Willekeur? In de eerste plaats de willekeur, waar mee de Noordwykse autoriteiten zouden omspringen met de vergunningen om te laten kamperen. Van de 16 uitgereikte vergunningen zijn er 14, waarbij zowel onder leiding staande groepen als „in- dividuelen" worden toegelaten. Aan me vrouw J. J. C. Koomen-Hulstbosch e heer W. Smit werd slechts een vergun ning verstrekt voor de eerste categorie. Dat dit een zakeiyk nadeel betekent, hoeft geen betoog. Waarom dit onder scheid? De heer Rippe deelde mede, dat de Kampeerraad dit advies gegeven had aan B. en W. van Noordwyk. B. en W. hadden dit advies opgevolgd, overwegen de o.m. dat de toestanden by mevrouw Koomen nogal primitief waren. Mevrouw Koomen ontkende dit ter vergadering en zei, dat zy verschillende verbeteringen, o.a. op toiletgebied, had laten aanbren gen. Omtrent de motieven, waarom de heer Smit gehandicapt was, kon ter ver gadering geen juist en duidelyk ant woord worden gegeven. Over deze aangelegenheid nu heeft men een uitspraak in kort geding aan gevraagd. De verdediger der verhuur ders is mr Tj. D. Schaper van Leiden. B. en W. van Noordwijk beroepen zich op art. 6 van de Verordening op het Kamperen in de gemeente Noordwyk, dat luidt: „De voorwaarden, verbonden aan een vergunning om te laten kam peren, kunnen beperkingen en bepalin gen inhouden omtrent: a. de toelating \'an personen ven een bepaalde leeftyd of van een bepaald geslacht; b. groepen van kampeerders waarvoor het vereiste van vertrouwde leiders wordt gesteld" Mevrouw Koomen acht de gedeelteiyke uitsluiting niet alleen onbillijk, maar daarby een biyk van wantrouwen. Op haar verzoek verklaarden de aanwezige huurders, dat zy nooit aanleiding tot klachten, op welk gebied ook, hadden gehad. Weggejaagd? Een ander twistpunt is het optreden der Noordwykse politie, die, volgens ver schillende kampeerders, onnodig hard Is. Wanneer jongelui uit een geheel ander deel van ons land naar Noordwyk ko men, onkundig omtrent de kampeerbe- palingen, worden zU dikwijls laat in de avond zonder meer weggejaagd, zodat zy maar moeten zien, dat zij die nacht (in een vreemde streek) onderdak krij gen. Een gevolg hiervan Is, dat zU de duinen intrekken, wat Juist ongewenste toestanden schept, „Door het optreden der polifie", aldus een der aanwezigen, „krijgen de Noord wykse kampeerplaatsen een slechte naam". Een andere kampeerder ver telde, dat een Noordwijkse politieman hem toegevoegd had: „Jullie weten toch wel, dat we jullie veel liever niet heb ben!", waarmee deze kampeerder wilde wyzen op het streven van Noordwyk om een uitsluitend luxe badplaats te worden, zonder dagjesmensen en trekkers. Een andere kampeerder had de bur gemeester van Noordwijk om Inzage van de kampeerverordeningen gevraagd doch niet gekregen. Ook op zijn vraag, waar hy zo'n verordening kon kopen, zou hij geen bevredigend antwoord hebben ge kregen. Niet in orde By ontstentenis van de burgemeester hebben wy de loco-burgemeester van Noordwyk, de heer E. L. de Witt, om nadere inlichtingen gevraagd, die ons omtrent het eerste twistpunt het volgen de mededeelde. Op het kampeerterrein van de heer Smit zUn Inderdaad dingen voorgevallen, die niet door de beugel !-onden. Daarom mogen op zün terrein alleen gezinnen worden ondergebracht. Mevrouw Koo men houdt zich stelselmatig niet aan de voorschriften, zy werkt op velerlei ge bied opzetteiyk tegen. Vandaar de stren gere maatregelen en de beperkte ver gunning. Als zy goede kampleiders aan stelt tot nu toe fungeerde ze zelf als dusdanig, geholpen door haar echtgenoot Is er misschien een mogelUkheid, dat haar een volledige vergunning wordt erstrekt. B. en W. van Noordwyk zyn er van overtuigd, dat goed toezicht en goede orde een allereerste els zijn ken. Er zou geen aanleiding zijn, ons in deze intieme binnenlandse aangelegenheid van de Argentynse republiek te mengen. Indien het tot een binnenlandse aange legenheid was beperkt gebleven, maar de aangevraagde zaligverklaring schrydt deze beperking. De hoogachting en het rouwbeklag, dat het Argentynse volk de overleden StaatsvTouwe draagt, wordt ook in het buitenland ge deeld, maar algemeen wordt betreurd gegispt, dat de Argentynen, door op t zaligverklaring aan te dringen, Katholieke zaak een kiwade dienst be wijzen. Het kemkeflajk gezag zal, gelet op de staat van vererende opwinding, waarin het Argentynse volk zich op ogenblik (nog) bevindt, wel geen haast maken met het afwljoen van de „zaligverkla ring"! Het moet op de niet-katholieken edhter een vreemde indruk maken, dat, zoals het Protestantse dagblad „Trouw" meldde, Eva Peron „reeds een heilige genoemd" wordt, waaraan het blad het volgende toevoegt: «Bint Eva van Amerika" zo noemde Jose Espejo, de secretaris-generaal het Amgentyinse algemene vakverbond haar tydens een interview met het bondsblad „La Prensa". Hy sprak „onze arbeidsmartelares", die als Jezus de wijzen met haar talent had ver baasd. Al moeten wy haar sterven als feit aanvaarden, we kunnen cms «roos ten door te luisteren naar de stem de: volks, die zegt dat er een heilige ge boren ia". Espejo antwoordde op vragen naar aanleiding van een verzoek om zalig en heiligverklaring, dat vorige week naar Paus Pius XII is gestuurd. De se cretaris van de bond. die het verzoek gedaan had, zeide. da: de Paus niet meer te doen had dan zijn goedkeu ring te hechten aan een besluit, dat het Argentijnse volk reeds had geno men. Najaarskaasmarkt te Bode graven belooft veel De plannen voor de najaarskaasmarkt te Bodegraven die op 9 September wordt ge houden. nemen vastere vorm aan. Iedere boer, die op die dag zijn product aan de markt brengt, zal een blyvendc herinne ring ontvangen, terwyi kaashandelaren, winkeliers en particulieren prijzen be schikbaar hebben gesteld, die worden uitgereikt als extra-prijzen voor de kaas aanvoerders en voor de in de garage var Transneerlandia te houden kaastentoon stelling. Op deze tentoonstelling za tevens ruimte worden gereserveerd voor m de zuivel verwante bedrijven. De centrale figuur van deze echt-Bode- graafse kaasdag zal een zuivelkoningm zyn. die zowel in het morgen- als middag- programma een belangrijke rol zal spelen. Middags zullen de schoolkinderen bal lonnetjes oplaten, terwyl een opel zal worden opgevoerd, waarin de volvette boerenkaas de „hoofdrol" zal s->elen. 's Avonds treden op Vrij '"i Büj, Mando..- nata en het ensemble Renée x>r het welzyn van alle kampeerders. Wat het zónder meer wegzenden van illegale kampeerders aangaat, werd ons medegedeeld, dat dit éénmaal was ge schied. Daarna werden de overtreders elders onderdak gebracht Ten slotte zy nog medegedeeld, dat de razzia, die enkele weken geleden ln de Noordwykse duinen werd gehouden, geen betrekking had op kampeerders van de terreinen Koomen of Smit. Tol in lengte van dagen zal Eva Peron een heilige zijn in hemel en op aarde. Zij moet nu op de altaren ge plaatst worden, zo zeide hy Als Argentijnen niet in hun eigen taal en pers. maar in een buitenlandse taal en in de buitenlandse pers het verslag van dit interview lazen. zouden *y mis schien tot bezinning komen en er even hard van schrikken als wij. Wanneer men de katholieke heiligen verering eens en voor goed belachelijk wil ma-ken in de ogen van andersdenken den, dan is zulk een interview het meest geëigende middel. Wat zich afspeel: rond de lykbaar van Evita Peron rij ruste in vrede is te ergerlijk, om er als katooliek niet oper.lyfc tegen te protesteren. Het is een profanatie van de ergste soort, waarover na enige Ujd het Argen tynse volk zich onflauist en verbaasd de ogen zal uitwrijven. Stipendium beschikbaar gesteld Het Fridtjof Nansen Haus te Gdttin- gen, een internationaal studententehuis, stelt dit jaar voor een Nederlandse stu dent een stipendium beschikbaar voor het wintersemester 1952-53. Deze beurs omvat onderdak, verzorging en college geld. Alleen zak- en reisgeld moet door de betrokkene zelf betaald worden. (Be langstellenden kunnen zich wenden tot mr J. F. Glastra van Loon, woonschip „De Tureluur", Warmond). Oxfordse gasten zijn vertrokken Gisteravond zyn de sportmensen uit Oxford weer naar het land van de krijt rotsen vertrokken. Toen zy bij het Leid se station afscheid namen, was de stem ming zó enthousiast, dat de waarnemer wel de gedachte moest krijgen, dat de uitwisseling van dit Jaar buitengewoon geslaagd ls. Misschien zat dat in een kleine proef, die men met de indeling van bet pro gramma heeft genomen. Vorige jaren was men gewend, dat de gasten van vroeg tot laat met uitstapjes, ontmoetin gen en wedstrijden werden bezig gehou den. Dit jaar is men van dat «vsteem afgestapt. Er werd slechts één keer een grote tocht gemaakt en de verdere contacten werden dan op de aivonden vastgesteld. Daardoor konden de deelnemer* aan de uitwisseling zelf bepalen, hoe zy bun vrije dagen wilden door brengen. Zo trok de één naar Den Haag. de ander Dit nu is buitengewoon in de smaak gevallen. Het afcéheid waa roerend en duidelijk bleek, dat naast de bestaande banden nieuwere tussen sport-Oxford en spor l-Leiden zyn gelegd. Het was gewel dig druk op het station. Wethouder Van Scha ik was aanwezig, maar achtte het zeker ln verhand met de goede stem ming. die er tóch reeds heerste, niet nodig om te «preken. Gemeente-ambtenaren tegen „Leiden" (11) Het elftal van de Leidse gemeente ambtenaren. dat aan het einde van deze maand in het kader van de sportvitwis- seling Gent—Leiden tegen de Gentse collega's zal uitkomen, speelde gister avond een oefenwedstrijd tegen een com- binatie van „Lelden". Hoewel het amb tenaren-team verre van volledig was, werd het een geanimeerd partytje. Voor de rust was het een gelyk op gaande strijd. Een blunder in de achter hoede van „Leiden" bood Lasander de gelegenheid de ambtenaren de leiding te geven (10) en deze voorsprong bleef tot ver in de tweede helft bewaard. Ongetwyfeld waa de tweede speelhelft voor de ambtenaren, die er echter niet in slaagden hun meerderheid in doel punten uit te drukken. Toen de achter hoede van de ambtenaren een steek liet vallen, greep Schuchhard de kana. om de rood-wltten aan een gelijk apel te helpen (1—1). Vampire in Wales neergestort Enkele kilometer, ten Zuiden een Warrr (Wnlee) i, een Ven*.ire neer re-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5