Nieuwe tijden voor Frankrijk biedt Tunesië een collectie bestuurshervormingen aan Wil Marianne de Bey voor een voldongen feit plaatsen? Toch is het zo 2 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 dooi Dr A. IA FLEUR Qm VHM07 TNE wetsvoorstellen van minister Rutten tijd! Dit schooltype, dat de klassieke en ■L' kennen de volgende schooltypen: bij de moderne richting in zich verenigen het V.H.O. het gymnasium, het athenaeum 1 zal, heeft het grote voordeel, dat door het lyceum: bij het A(lgemeen) een gemeenschappelijke onderbouw de M(iddelbaar) O(nderwijs) de algemene middelbare school en de middelbare meisjesschool. De scholen voor V.H.O. moeten alle een cursusduur van zes jaar krijgen, de A.M.S. een van vier jaar, de M.M.S. een van vijf jaar. De hogere burgerschool wordt omgedoopt in athe naeum, omdat de oude naam teveel her innert aan de oude en vergane standen indeling; echter ook, omdat zij meer in overeenstemming is met het prae-uni- versitaire onderwijs, dat aan deze instel ling zal gegeven worden. Mocht zij daarmee van school voor de burgerstand tot school voor de geleerde stand worden, dan hebben wij ten aan zien van de standenindeling nog niet zo heel veel gewonnen. Ook in dit opzicht zou het gewenst zijn, dat de minister zich wat duidelijker uitsprak over het verschil tussen V.H.O. en M.O. met be trekking tot het athenaeum. Aan welke voorwaarden moet b.v. een leraar Neder lands in de 4e klasse voldoen wil hij een V.H.O.-les geven en welke veran dering moeten deze voorwaarden onder gaan om een M.O.-les aan de leerlingen te brengen? Meestal kan men het beste aan een voorbeeld demonstreren, wat er met bepaalde begrippen bedoeld wordt WAANNEER de plannen van minister Rutten door zouden gaan, zou bij het gymnasium alles ongeveer bij het oude blijven. Voor insiders, die weten dat dit schooltype onder de voorstanders bijna als het ideale wordt vereerd, is dit geen verrassing. In ieder geval blijft het de klassieke richting vertegenwoordigen. De tweede hoofdrichting bij het V.H.O., de moderne, vindt men derhalve in het athenaeum. Het is de bedoeling, dat de leerstof van de thans bestaande 5-jarige H.B.S. over de tijd van de nieuwe cursus duur van zes jaren zal worden verdeeld. Daar is heel veel voor te zeggen, want het huidige H3.S.-programma is dermate overladen, dat niet alleen velen het tem po niet kunnen bijhouden en er dus toch zes en zelfs wel zeven jaren over doen, maar dat degenen, die wèl in de vast gestelde tijd slagen, voor zich zelf toch niet de gewenste vruchten plukken het ontvangen onderwijs, omdat zy tot rustige bezinning eigenlijk niet konden komen. Waar dan nog bij komt, dat zij met name in de hoogste twee klassen, weinig gelegenheid over hielden voor andere zaken dan hun studie, indien zij ten minste ernst maken met hun school werk. over het hoofd tegen de lenging van de studieduur belangrijke sociale argumenten kunnen worden gevoerd. Voor vele ouders is het mo teel maatschappelijk heel moeilijk. Er wordt geschreeuwd om inkorting van de duur der studie aan de universiteiten. Tegelijk echter wil men de H.B.S. van een 5-jarige tot een 6-jarige maken. Het argument van de minister over genomen van dr Bolkestein, dat men toch eigenlijk moeilijk twee prae-univer- sltaire opleidingen van verschillende susduur naast elkaar kan laten bestaan en dat dit in geen enkel ander land ook zo is. snijdt niet zoveel hout. Overtuigen der klinkt het andere, dat aan de ming voor de universiteit (overigens de maatschappij evenzeer) veel hogere eisen worden gesteld dan vroeger. Er zullen, vooral na de oorlog, velen aan universiteit of hogeschool gestrui keld en zelfs mislukt zijn, die het bij rustiger vooropleiding met meer gelegen heid het geleerde te laten bezinken, zou den hebben gehaald. Stellig ligt de oplossing der moeilijk heden niet in een besnoeiing van het programma, gezien de hogere eisen, waaraan moet worden voldaan. Aan het 6-jarige athenaeum zal dus wel niet te ontkomen zijn. Toegegeven moet worden, dat dit voor enkele bijzonder begaafde leerlingen een nadeel inhoudt. De minis ter meent, dat het hun door de Inrichting van leerplan en lesrooster mogelijk ge maakt kan worden, de studie in vijf jaar te volbrengen. In de kringen van het onderwijs zelf ziet men echter nog niet, hoe dit zou moeten gebeuren. TVTATUURLIJK bestaat het gevaar, dat •L* bij een cursus van 6 jaar in minder dan geen tijd de leerstof toch worden uitgebreid. In dat geval zijn alle voordelen met één slag verdwenen. Daarom zullen velen zeer critisch staan tegenover de bedoeling van minister Rutten om in het leerplan van het athe naeum het Latijn als leervak op te nemen. In de eerste vier klassen is na melijk voorzien in het onderwijs in (een voudig) Latijn. In de hoogste klassen zullen dan enige belangrijke klassieke geschriften in vertaling worden gelezen. Dit zal moeten dienen tot persoonlijke verrijking der leerlingen en tot beter begrip van gebruikelijke termen en uit drukkingen in het dagelijks spraak gebruik en bij de academische studie. Met alle waardering voor dit pogen mag men zich toch wel regelmatig goed voor ogen houden, dat de overlading, waaraan men door verlenging v; cursusduur tracht te ontkomen, langs deze weg weer in practijk wordt gebracht. TTET athenaeum zal zich na de derde H klas kunnen splitsen in een A- er een B-afdeling, waarin resp. de sociaal- economische vakken en de mathemati- sche-physische vakken de kern onderwijs zullen uitmaken. Men zal in deze afdelingen gemakkelijk de tegen woordige H.BS.-A en -B herkennen. Het tijdstip voor de splitsing is juist gekozen. Immers doet zich de overlading bij de H.B.S. vooral in de hoogste twee klassen voor. In de beide nieuwe afde lingen zullen ook de moderne talen, naast het Nederlands, dat wel zeer op de voor grond wordt geplaatst, een grote plaats krijgen. In een klein land als het onze met zoveel internationale verbindingen kan niet anders worden verwacht. Dat wij het met onze moedertaal steeds ernstiger moeten gaan nemen, ls dringende eis. De tekorten op dit punt Zijn veelzins ontstellend. En wat ccn zo gebrekkige kennis van het Neder lands van de studie van vreemde talen terecht moet komen is niet eens een vraag. Dat het lyceum in het nieuwe schema zijn wettelijke basis ontvangt, stemt tot grote verheuging. Het wordt meer dan TN het bovenstaande zijn slechts som- mier enige zaken aangestipt, waar voor wij geplaatst worden door de in diening van de wetsontwerpen van minis ter Rutten. Een uitvoerige behandeling zou heel wat ruimte vorderen. Zo is er nog niets opgemerkt over een zo belang rijke school als de M.M.S., waarnaar in onze moderne samenleving steeds meer vraag zal komen. Daarom zal het Chris- telijk onderwijs er goed aan doen, dezetoestand, dat men in feite geen cent tak van dienst niet te verwaarlozen. kon uitgeven zonder goedkeuring van In dit verband is het van belang, dat1 H"f °p .ïïSlS? de ontwerpen-Rutten de mogelijkheid j e"gen zak te moeten betalen, open laten de M.M.S. te combineren met j Ten slotte, de nieuwe ontwerpen oen lyceum en met een gymnasium. zijn z g raamwetten". Er staat zo Waarom hier het athenaeum niet wordt TT genoemd, is niet zonder meer duidelijk.weinig mogelijk in. Veel moet gere- De minister zinspeelt er wel op, dat dejDe minister zelf voelt voor deze com- J geld worden bij algemene maatregel bedoelde omzetting zo hier en daar eensbhraties iri het algemeen niet veel. Hij van bestuur. Het is daarom jammer, ordenende bevoegdheid voor het ter rein van het V.H.M.O. Daar hebben wij toch wel grote behoefte legd op de noodzakelijkheid, dat de A.M.S. een middelbare school moet zijn met al de consequenties daaraan ver bonden. met de laagste twéé klassen van een athenaeum of van de moderne afdeling van een lyceum. In de derde klas wordt trouwens het onderwijs gedifferentieerd. Naar het systeem van kern- en keuze vakken komen er dan twee richtingen: in de A-afdeling vormen ook hier de moderne talen en de maatschappij-vak ken de kern van het onderwijs, in de B- afdeling de moderne talen en de mathe- matisch-physische vakken. Het onderwijs zal zijn eigen gericht heid krijgen. Zo zal b.v. bij het onder wijs in de moderne talen de nadruk val- ien op het actieve taalgebruik. De moge lijkheid van incorporatie van de A.M.S. in schooltypen voor V.H.O. biedt tal van voordelen. Een zèer belangrijke winst is. dat men in zulk een geval van een 12- 13-jarig kind nog niet hoeft uit te maken, of het geschikt is voor V.H.O. of voor A.M.O. Weliswaar kan men bij gebleken onjuiste keuze ook de overgang maken van de A.M.S. naar het athenaeum, maar wanneer deze overgang kan worden ge maakt binnen de muren van dezelfde school, wordt er van de leerling veel minder aanpassingsvermogen gevergd. Lekkere hapjes van onnozele restjes Er is in deze tijd van alles. wat U zo prettig koud ver- werken kunt: er zijn volop i tomaten en komkommers: U hebt koude vlees-, nis-, V en groente-resten maak er eens tets èrg lekkers van met De Gruyter's Mayon naise! Mayonnaise is im- mers geen luxe meer voor 'n huisvrouw: De Gruyter 'i heeft potten van slechts 83 cent met cassabon! U jf moet werkelijk eens zo'n J pot nemen en zélf eens on- dervinden, hoe U daarmee van onnozele restjes do lekkerste hapjes en slaatjes maken kunt! richtingskeuze kan worden uitgesteld, i dat bij een verkeerde richtingskeuze de overgang van de ene afdeling naar de andere binnen dezelfde school met een minimum aan tijdverlies kan plaats hebben. Minister Rutten is voorstander van een éénjarige algemene onderbouw, hoewel zijn wetsvoorstel een tweejarige onderbouw niet uitsluit. TTET grote novum van de nieuwe ont- werpen is echter de 4-jarige A.M.S. Hoewel ^e minister van dit schooltype nogal verwachtingen koestert, wil hij op dit punt de (zeer verstandige) weg van de geleidelijke ontwikkeling volgen. In derdaad zal moeten worden afgewacht, ïoe ons volk op dit nieuwe schooltype eageert. Zijn kansen worden uiteraard vergroot door het 6-jarig worden van de H.B.S., waardoor zeker leerlingen zullen worden aangetrokken, die anders de 5- jarige H.B.S. zouden hebben gevolgd, maar nu het om financiële redenen zullen moeten laten. Of dit op den duur een voordeel voor ons volk is, valt op zijn minst te betwijfelen. Belangrijk is, dat de A.M.S. een af deling kan zyn van een athenaeum en van een lyceum. Met de stichting van zelfstandige scholen wil de minister zelfs heel voorzichtig zijn; hy verwacht ook niet, dat er de eerste jaren veel van deze scholen zullen worden opgericht. In ieder geval is van een automatische omzetting scholen voor U.L.O. in A.M.S.-en gang van zaken, die sommigen, blij kens verschenen uitlatingen in de laatste maanden, zeer aantrekkelijk scheen geen sprake. r slnanPBlft pp waI nn «Int <fo -- kunnen plaats" vinden, maar zo een-^Ppert zelfs de wenselijkheid, een afde- voudig zal dat toch niet gaan. Immers j bng M.M.S. aan een lyceum of gymna-dat op dit punt het sluitstuk aan de moet een leraar aan een A.M.S. in hetsium onder een afzonderlijke (liefst ontwerpen ontbreekt, namelijk de bezit zijn van een volledige M.O.-be-: vrouwelijke) leiding te plaatsen. instelling van een lichaam met ver- voegdheid. Aan deze eis wordt geen af- Nog op twee dingen moge kort de aan- breuk gedaan door een overgangsmaat-1 dacht worden gevestigd. Allereerst, dat regel, dat voorlopig tot een nader te be- j de nieuwe ontwerpen een nieuwe subsi- palen datum stilzwijgend dispensatie dieregeling voor het bijzonder onderwijs wordt verleend voor de moderne vreem- inhouden. Op het eerste gezicht biedtj ,.,oric talen aan iemand, die in het bezit is deze regeling grote voordelen. Zo krij- Vandaar aan het eind deze wens, dat i twee A-acten. Dit geldt eveneens al- gen de besturen ieder jaar de beschik-! men zich op het Departement van O., leen voor een zelfstandige A.M.S., wan-[king over een bepaalde som geld. die k en W. eens mag gaan bezinnen worstelt met een gebrek aan I zij onder voorbehoud van contröle leraren. Dit alles stemt tot tevredenheid.zelf naar behoefte mogen besteden. Daar- op ,^e asPec'en en de oplossingsmo- Er kan niet genoeg nadruk worden ge-1 mee wordt een eind gemaakt aan de gelijkheden van dit vraagstuk, Op een Amerikaans presenteerblaadje: PANKRIJK maakt haast met de invoering van hervormingsplannen voor Tunesië. De Tunesische kwestie zal hoogstwaarschijnlijk in de herfst ter sprake worden gebracht bij de Ver. Naties. De Franse resident- generaal, graaf de Hautecloque heeft thans de belangrijkste punten van het hervormingsplan bekend gemaakt. Het plan was de vorige week aan de Bey ter goedkeuring overgelegd. De Bey weigerde toen zijn zegel aan het stuk te hechten, maar voorzag zich van een raad van 48 adviseurs om het plan onder de loupe te nemen. De voornaamste punten Franse offerte zijn: 1. Een geheel nieuw stelsel voor de aanstelling van bestuursambtenaren; 2. De instelling van drie nieuwe politieke lichamen, namelijk: een Wetgevende Raad, een Administratief Hof van Appèl, als mede een Begrotingsraad. Die zullen dan het oude Tunesische parlement of „Grote Raad" vervangen. voorzitter, een Tunesische vice-voorzitter, 4 Franse rechters en 4 Tunesische rech ters. De Wetgevende Raad zal bestaan uit Uit deze gang van zaken blijkt, dat de Franse regering prefereert met Tunesië accoord te bereiken, vóór de kwestie ter tafel komt van de Assemblée. Immers 13 Aziatische en Afrikaanse landen blij- /en er op hameren, dat de V.N. het koloniale" probleem-Tunis gaat aansnij- ien. Meer gedetailleerd, stelt Frankrijk het volgende voor: Het Hof van Appèl zal decreten op wettigheid toetsen. De Wetgevende Raad onderzoekt alle wets voorstellen, uitgezonderd die voor de be groting en de financiën. Daar komt de Begrotingsraad aan te pas, welke zal be staan uit 96 leden, van wie 72 gekozen en 24 benóemd door de Tunesische Kamers Koophandel. De Raad zal voor de helft uit Fransen en voor de andere helft uit Tunesiërs bestaan. Andere punten zijn volgens het Franse voorstel, dat voorlopig het kabinet moet blijven bestaan uit Franse en Tunesische ministers. Laatstgenoemden zullen echter zelfstandig uitvoerende maatregelen, welke door de Bey zijn goedgekeurd, kunnen afkondigen, zonder dat deze door de Franse resident-generaal behoeven te worden getekend; Let wel, de ministeries van Buitenl. Zaken en Defensie moeten onder Franse leiding blijven, maar zullen Tunesiërs als onderministers krijgen. Het constitutionele Hof van Appèl, dat de Raad van State, welke te Parijs zetelt, zal vervangen, zal bestaan uit een Franse 30 Tunesiërs, die aanvankelijk door de Bey zullen worden aangewezen, doch later „gekozen" zullen worden bij alge- ene verkiezingen. De Bey behoudt in het eerste stadium der hervormingen, de eindbeslissing in alle wetgevende aangelegenheden. Juist dit punt heeft veel beroering gewekt onder de Franse ingezetenen in Tunesië, omdat zy vrezen alls contröle op de wet geving te verliezen. Politieke waarnem te Parijs wijzen er op, dat als de Bey nog langer zijn „vertragingspolitiek" blyft volgen, de Franse plannen zonder meer zullen worden uitgevoerd. Dus der de toestemming van de Bey. In dat geval kan Frankrijk zich beroe pen op het protectoraatsverdrag met Accoord tussen Duitsers en Israël Het ziet er naar uit, dat de onderhan delingen over deherstelbetalingen van West-Duitsland aan Israël te Wassenaar binnenkort tot een goed einde zullen ge raken en dat het ontwerp-verdrag 12 dagen gereed zal zijn. Dan zal Israël 882 millioen dollar aan goederen ontvan- waarvan 107 min wordt doorbetaald de Joodse wereldorganisaties. Men verwachtte de voorzitter der Duitse de legatie, dr Franz Böhm, heden in Den Haag. Het verluidt, dat hij niet de toe stemming zijner regering kon krijgen voor een bepaling, die de waardevastheid der betalingen moet verzekeren. Inmid dels heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Abdel Rahman Azzam, verklaard, dat de Westduitse regering, als zij betaalt, een vijandige houding je gens de Arabische landen aanneemt. Minister Albregts opende W.U.S.- congres in Delft Op het congres van de World Univer sity Service, dat in het gebouw vooi Bouwkunde der Technisohe Hogeschool te Delft wordt gehouden en gisteren of ficieel werd geopend door minister Al bregts, heeft gisteravond Sir Benegal Rau uit India gesproken over de hulp aan economische onontwikkelde ge bieden. Tunesië van 1883. Hierbij verplichtte Bey zich, hervormingen, die Frankrijk nodig oordeelt, te zullen invoeren. De „Neo-Destour" kondigt nieuwe actie Oude koetsen in optocht door Laren „Wagenmakers Roem" heet een ten toonstelling van historisch snij-, smeed- schilderwerk aan wagens van Neder landse oorsprong, die van 23 tot en met 31 Augustus in Hamdorff (Laren N.-H.) gehouden zal worden. Koningin Juliana heeft voor deze expo sitie een Friese sjees met zeer rijk snij- schilderwerk uitgeleend. In het m van het Gooise dorp zal men voorts vele historische voertuigen uit alle delen des lands kunnen zien. zoals Overijsselse kleedwagens, een Almkerkse kerkewagen, Zeeuwse kapwagen, een Zaanse sjees, wagens met prachtig snijwerk en beschil derde achterborden, waarvan sommige bijbelse voorstellingen, een optocht, die aan de opening de tentoonstelling vooraf gaat, zal diverse van deze wagens, getrokken door fraaie paardespannen, kunnen bewonde- De bemanningen van deze wagens zullen alle in de originele kledij uit de tijd, waarin de wagens ontstonden, zijn uitgedost. Raadsheer geïnstalleerd bij 't Haagse Hof Gistermorgen werd mr J. Milders ge- installeerd als raadsheer bij het Haagse Gerechtshof. Nadat de griffier de acte van beëdiging had voorgelezen requi- reerde proc.-generaal, mr v. Gilse, dat tot de installatie zou worden overgegaan. President mr v. Berkel richtte zich hier op met enige welgekozen woorden tot de nieuwe raadsheer. Intrekking van een intrekking van een wijziging... Minister In 't Veld heeft een in 1940 ingediend wetsontwerp ingetrokken, waarbij de artikelen Villa, VIHb e van de wijzigingswet-1934 op de Woning, wet werden ingetrokken. Dit betekent dat enkele artikelen met betrekking tot de bemoeienis van de gemeente bij de woningbouw blijven bestaan en de huis vestingsinspecteur bij Gedep. Staten tegen allerlei gemeentelijke besluiten bezwaren kan blijven inbrengen. Padvinders Leger des Heils op kleine jamboree In Lunteren is gisteren door commis sioner E. Thykjaer. leider van het Leger des Heils in Nederland, het eerste inter nationale kamp van Leger des Heils- padvinders geopend. Dit kamp zal tot er met 14 Augustus duren. Bijna 600 ver kenners uit Zweden, Finland, Noorwe- België, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Amerika, Canada en Nederland bevolken het kamp, dat „Motondo"' geheten is en dat te gelijken valt met een jamboree in het klein. Eerste vrouwelijke prof. in Wageningen Mevrouw C. W. Willinge Prins—Visser uit Annen (Dr.), die benoemd is tot hoogleraar in de nieuwe leerstoel as landbouwhogeschool te Wageningen, nl. de landbouwhuishoudkunde, wordt de eerste vrouwelijke hoogleraar aldaar. Zij n. presidente van de Bond van Platte landsvrouwen en lid van de Sociaal Eco nomische Raad. Met haar man bewoont zij de grote boerderij De Schipborg in Annen (gem. Anloo). Een jongere zuster van haar, mej. dr C. E. Visser, is hoog leraar in de oude geschiedenis te Gro ningen. Chr. Geref. Gemeente in Huizen geïnstitueerd Gisteravond is in Huizen (N.H.) onder leiding van ds J. G. van Minnen een instituerende vergadering gehouden van de Christelijke Gereformeerde Gemeente, het leven geroepen door uitgetredenen uit de Chr. Geref. Kerk. Deze vergade ring had een zuvier locale sfeer. Ds Van Minnen zal Zondag voor de uitgetredenen Eindhoven in de kerkdienst voorgaan. Ds Nieuwenhuijze (Chr. Gerei. f.V.-bond): Eén oplossing voor het conflict tussen oud en jong in de kerken Rapport over jeugdvraagstuk een klop op de deur in herdenkingsjaar (Van een onzer verslaggevers) IN HAARLEM heeft de Bond van Chr. Geref. J.V.'s gisteren zijn jaarlijkse toogdag gehouden onder presidium van ds M. W. Nieuwenhuijze uit 's-Gravenhage. Vier robuuste redevoeringen vormden een stevig menu. Een jubileumfonds is gevormd ten einde in 1954 het 50-jarig bestaan van d'e bond te vieren met de uitgave van een jubileumboek. Het rapport, dat in de Chr. Geref. Kerken is uitgebracht omtrent het jeugdwerk, karakteri seerde de bondsvoorzitter in zijn openingsrede als een klop op de deur in het jaar, waarin deze kerken haar 60-jarig voortbestaan herdenken. Ook in haar kringen zijn symptomen van een generatieconflict waar te nemen, een botsing tussen ouderen en jongeren. Het vertrouwen der jongeren in de ouderen is, vooral na de jongste wereld oorlog, geschokt. Ook binnen de kerk ontwikkelt zich dit conflict. Slechts één antwoord zag spr. als oplossing van dit generatieconflict, nl. het zich eendrach tig scharen onder de bediening van de Heilige Geest. Benauwend achtte spr. de toenemende verwereldlijking en het onrustbarend achteruitgaan van het kerkelijk leven. Alles wordt bij velen betrekkelijk. Spr. bond de vergadering op het hart niet te vergeten wat de vaderen in kerk en volksleven hebben tot stand gebracht. De tweede spreker in de morgenver- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Den Hoorn (Texel) toez., cand. C. H. van Rhijn te Den Haag. Aangenomen: naar Vierhouten- Zoutkamp W. Hoekstra, vicaris te Noord- wijk aan Zee. Geref. Kerken Beroepen: te Pingjum en Zurich cand. H. Hortensdus te Naaldwijk. Geref. Kerken (Art. 30 K.O.) Bedankt: voor Ulrum J. Verkade te Zuddwolde (Dr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Hilversum-Oost P. Op den Velde te Murmerwoude. Bespreking Rijnse Zending en Batakse Kerk Op het ogenblik worden volgens het Duitse Persbureau op het hoofdkantoor de Rijnse Zending te Wupperthal besprekingen gehouden over de arbeid en de positie van de Batakse Kerk in Indonesië, door dr F. Schietz, secretaris van de Lutherse Wereldbond, alsmede de predikanten Sitompoel en Saroempat, vertegenwoordigers van de Batakse Kerk op het congres van de Bond te Hannover. Ds Sitompoei is secretaris-generaal van de Batakse Kerk. Voor het eerst examens voor grapholoog Voor de eerste maal in Nederland zul len in het a.s. najaar examens in de gra- phologie worden afgenomen. Dit ge schiedt door de in Den Haag gevestigde stichting Orde van Practiserende Grapho- logen (Secretariaat Thorbeckelaan 105, Den Haag). Het Fridtjof Nansen Haus te Göttingen. een internationaal studententehuis, 6telt dit jaar voor een Nederlandse student een sti pendium beschikbaar, (onderdak, verzorging en collegegeld). Inlichting! Glastra van Lo Warmond. EXAMENS TEKENEN M.O. 's-GRAVBNHAGE. 6 Aug. Geslaagd: voor acte MA: mej. A P M Th Meijer, Den Haag. J H Breeschoten, Den Haag, J P Unger. Rot terdam. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE. 6 Aug. Geslaagd: M v Dorp te Berkenwoud. Ie gedeelte. J C C M Schreurs te Nijmegen. 2e gedeelte. Spr. zag in de actie van hen die niet met de Vereniging meegingen, een pro fetische visie, die uitkwam in hun een voud, hun liefde voor de waarheid en in hun bezwaren tegen bepaalde lerin gen in de dolerende kerken ten aanzien m verbond en doop. Levensroeping In de middagvergadering sprak het eerst ds A. Bikker uit Amsterdam, over Onze levensroeping. Spreker betoogde, dat het betrachten van de levensroeping de Christen doet afzien van het onbehagen, £at de mo derne mens kenmerkt. Zin krijgt het leven alleen wanneer ook de jongeren beleven wat het doops- formulier met heilige logica leert. De God des verbonds roept tot gehoorzaam heid, tot gemeenschap met Christus en Zijn Geest. Critisch hebben de jongeren te staan tegenover de verschijnselen van deze tijd. Het heidendom herleeft. Als een af godisch brandofferaltaar brandde het Olyippiseh vuur in Helsinki, waar het spel tot een oorlog is geworden en een nationale strijd is uitgestreden. Lichaams training is prachtig, mits men het niet gaat zien als levensvulling. Er zijn ook kerkmensen, die hun be langstelling van de kerk naar het stadion verleggen en vergeten wat Paulus schreef over de geestelijke roeping boven lichamelijke prestaties. Levensstijl De laatste referent was ds B. Neder- lof uit Dokkum, die sprak over Chris telijke levensstijl. Eén van de grote euvelen van deze tijd is een toenemend stijlverval, twij fel aan absolute normen, omdat het gezag Gods niet wordt erkend. Men kiest vóór ongebondenheid en is door het Christendom heen gevallen in een mo dern heidendom, dat de stijlloosheid tot stiil heeft verheven. Ook in de kerk zag spr. stijlverval. Bij velen is geen harmonie tussen de Zondag en de werkdagen. Wel houdt men aan de resten ener Christelijke levensstijl vast, waardoor het leven echter onbe roerd blijft. Als de harmonie tussen ziel en lichaam wordt beleefd, kan de sleur weer een goede gewoonte worden en wordt de lege >rm gevuld door Gods genade. Naar aanleiding van het rapport over het jeugdvraagstuk. welk rapport in de kring der Chr. Geref. Kerken druk be sproken wordt, sprak in de huishoude lijke vergadering Dinsdagavond de heer H. J. v. d. Meiden uit Rotterdam, voor zitter van de afdeling Zuid-Holland. schip De Tureluur, Het lied der aethergolven VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 Hilversum I. 403 m. VARA: 700 Nieuws 7 18 Gram 8 00 Nieuws 8.13 Gram. 8-50 Voor de huisvrouw 9.05 Gram. VPRO: 10.00 „Kin deren en mensen" 10.05 Morgenwijding VARA: 10 20 Gram. 1035 Pianorecital 11.00 Radiofeuilleton 11.20 Gram. AVRO: 12.00 ïziek Grar 1,00 1.1! Voor de jeugd 5.10 Kamerkoor en solisten - - - - 6 00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 de bocht" 7.00 Piano 7.10 „Wat lan?" klankbeeld VPRO: 7.30 „Vroomheid, die moest buiten staan" 7.45 „Op bezoek bij anderen" 8 00 Nieuws 8.05 Berichten en boekbespreking 8.15 Voordracht pianobegeleiding 8 30 „Benelu: 1.15—12.00 Residentie-orkest. :iek 8 45 Gram. 9 00 Voor de zieken 9.30 /oor de huisvrouw 9 35 Gram. 10.30 N" gendienst 11.00 Pianorecital 11.30 Omrc orkest 12.33 Nederlandse volksliederen Nieuws 1.15 Salorn „Rotsplanten f ledereen heeft goed z'n brood met S ood met w f irkest en soliste 3.10 Kame Voordracht 4.05 Jodel, en accordeonmu 4.30 Voordracht 4.50 Gram. 5.00 Voor jeugd 5.30 Militaire causerie 5.40 Gram. Fries programma 6.00 Niei ziek 6.50 Lichte muziek 7.15 Regeringsuit zending: Verklaring en toelichting 7.35 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8 10 Vijf minuten 8.15 Gram 9.30 „De snoek", hoorspel 8.15 Zang en piano 8 50 Gram. 10.00 Gev muziek Gram. 10 45 Avondoverdenking 11.00 vs 11.15 „Het Evangelie in Esperanto" 11 30—12.00 Gramofoonmuzlek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Amusements- o nu eenmaal anders over. Alleen de meisjes zijn heel leven voor haar, ze zal óók wat bereiken, be- „nrtr voor de mulo bestemd. Nou, van Gré en Carla kan looft ze zich. Ze leest zoveel haar mogelijk is en „Je bent de volmaakte broeder, behalve voor elk geval piezier beleven." dan liefst in vreemde talen, ze neemt zich voor, mij. klaagt Llen op zyn derde #vacantiedag. Wan- Vjjder moeten springen# Bls jij het op de hoogte te blijven van Riets en Brams werk neer trekken we er nog eens op uit? ni t meer kunten dat niet enkel voor hen, maar meer nog vooi „Zo gauw jij wilt Voor de anderen begint het wegt hog druk hjj hgt faeeft zichzelf. Heerlijk is het, dat moeder er haar zo- nieuwtje er al waat al te raken. n„„ai «üj ,mni« oooft on vaHor or nnvnorwaar Als Erger nog dan eerst, Ze laten hem nooit met rust. veel tijd voor geeft en vader er zo onvoorwaarde- dan damen een lange wandeling maken, Nu willen ze weer eeQ letterkundige club oprich- lijk zijn toestemming aan hecht. (Adwri WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ingewanden doen atroi liter gal i anders vei bederft. U raai verstopt, wordt humeurig en de plantaardige CARTER'S LEVERPID- LETJES om die liter gal op te wekken en middel, onovertroffen om d» fal te i itromep, EUt Carter^ LeverpllletjM. oort Lien alles, wat ze weten wil en ontdekt dat Dick nog steeds dezelfde is. „Gerust, ik zou graag ciaal voor jou, maar j_ oeder zijn. Liefst zouden zij hem lezen en, als je dit niet toeliet, zochten ze er iets bijzonders ach ter. Van één ding kun je verzekerd zijn: als er ooit iets belangrijks gebeurt, krijg jij het te ho ren. Dan trotseren we de ouderlijke verstoorbaar- heid. Maar er is nog niets van betekenis gebeurd, 't Werk bevalt me, ik kan met de lui opschieten, zonder bepaalde vriendschappen te sluiten, OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door een vrouw, een moeder. Handig voor de huishou ding en ontwikkeld bovendien. Al stelt Harders huisvrouwelijke deugd als eerste eis, toch weet hij uit ondervinding, wat het is, als een vrouw te weinig ontwikkeld is. Hij houdt nog evenveel van zijn vrouw als op de trouwdag, maar haar gebrek aan ontwikkeling is hem, sinds ze in Groenkerk wonen, onaangenaam, 't Brengt hem soms moeilijkheden en hij leeft in voortdurende vrees, dat het mevrouw Ekkers gelukken zal, hier een af- Van Beek's zyn makkelijker In de omgang, dan meisiesverenieing' Dan zul jij ook üd deling van de Vrouwenbond te stichten. Zoveel mo- ik verwacht had. Meneer gaat het net als vader: »f;e° gelük raadt hij het haar af. voelt dan meteen zich van zijn thuis-zijn kun je alleen 's nachts verze- moeieia v«j - letterkun- schuldig, omdat hij weet, hoe hij door eigenbe- kerd w«en en mevrou» genie. van. en z».rm ff ™tS ïefSi™ lang wordt gedreven. Dat h« in dezen niet eerluk vriendinnen, gaat op bezoek of heeft bezoek. Hoe aige ciu y is, kwelt hem, want hij is een rechtvaardig man. minder ze zich met meneer Van Beek hoeft in te 'k Ben bang, dat zè hier een beetje te veel >t £0u zo moeilijk wezen in zijn omstandigheden laten, hoe liever haar dat is. Dit staat meneer Van hooi op hun vork nemen, t Worden misschien al- Hjj bekleedt nu eenmaal een vooraanstaande Beek best aan, naar je begrijpt, want die is wel lebei napraterscolleges. plaats in de gemeente, zijn vrouw zou het niet in staat, om op zichzelf te passen." „O, verbeelding hebben ze genoeg." Lien's toon kunnen laten, lid te worden, zou het om zijnent- Dat gelooft Lien graag. Voor Dlck hoeft ze niet js bitter. Dick hoort het, gaat e rniet op in. Maar wjne natuurlijk ook doen, maar het zou beslist te vrezen. Schande, dat ze het gedaan heeft. Een een ander onderwerp aansnijden- Beter nog dan zjjn positie schaden. Dat een juffrouw De Bruin geluk, dat hij er niet van weer. vroeger voelt hij, wat Lien hindert, maar helpen niet in staat zou zijn, een behoorlijke inleiding te Van zichzelf vertelt ze, hoe ze zich inspant, ora kan hij haar niet. Nee, nog niet. Maar later.... leveren, zou niemands tong in beweging brengen, „bij" te blijven, hoe gemakkelijk het haar tot nu Dit zusje zal weten, dat een tweelingbroer heeft maar wanneer mevrouw Harders een minder goed toe valt, Riet er. Bram aan hun huiswerkt e hel- Hij zal haar eenmaal vergoeden, wat ze nu ontbe- figuur sloegAls ze nu nog eens lust had, wat Pen. ren moet. kennis te verwerven, maar ze voelt er zelfs niet „Maar hoe het moet gaan. als ze verder komen.. Deze vacantic haalt Lien zo uit de sleur-van-alle voor, een boek of tijdschrift te lezen, beweert al- 't Zijn geen grote lichten, hoor! Bram kon beter dag, dat ze ook na Dick's vertrek de toekomst toos er geen tijd voor te hebben. De feuilletons uit op de mulo zijn, vind ik, maar vader denkt daar hoopvoller inziet. Ze is nog jong, er ligt nog een de krant vormen ongeveer haar enige lectuur. tuin" 2.15 Radio Philh 5.00 Voor de kinder walsen 7 00 Amus 11.00 Nieuws. Engeland. BBC 1500 en 247 m. 12 00 ruzlek 12.45 Amusementsmuziek 1 30 i 145 Voor de kleuters 2 00 BBC Welsh Or- 'ilist 3 00 Dansmuziek 3.45 Ai 15 Mrs Dale's dagboek 4.30 izlek 10,00 Nieuws 10.1 11.00 Voordracht U.l 00 Nii Amerikaanse uitzending 7 28 Gram. „Parzlfal". opera 11.45 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12 34 G: 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00 Gram. 2.45 Dnasmuziek 3.13 Gram. 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 6.00 Nieuws 6 10 Voordn 6.30 Voor de soldaten 7 00 Niei 1.10 Gram. 5 00 Nieuws 5.13 Gram. 7 1 Gram 7.15 Nieuws 7 30 Philh. orkest en sc list 9 00 Gram. 10 00 Nieuws 10.10 Kamer muziek 10.50 Nieuws. TYflJS ons de volwaardige mens in de moderne samenleving die zich niet dagelijks het arme hoofd breekt met allerhande rekensommen! We zullen hem niet vinden, want zelfs de meest bevoorrechte zal 's morgens reeds be ginnen het slaperige hoofd naar de wekker te keren en zich, door automa tische toepassing van vele rekenkun dige regels, afvragen hoeveel minuten nog op de voortijlende tijd kunnen worden beknibbeld voor en aleer het onherroepelijke moment is aangebro ken, dat „te laat" heet. En de minder bevoorrechte? Wel, die tracht in het duister van de nacht tussen de lakens gelegen, zijn inkomen de eigenschap pen van een elastiek aan te meten, zodat de noden van het bestaan daar mede omspannen kunnen worden. In de nuchterheid van de morgen blijkt dat overigens vergeefse moeite te zijn geweest. Wie van ons al was het dan slechts in de prille jeugdjaren heeft het niet bevreemd dat in het winkel tje op de hoek 2 cent voor drie stuk ken drop berekend werden, terwijl voor één drop de volle cent moest worden neergeteld? Eigenlijk kostte die ene drop 0,6666enz. cent en men had als secuur broekje het hele kostelijke leven kunnen besteden met zessen achter de komma te plaatsen, zgnder er ooit in te slagen de waarde van dit kindergenotmiddel nauwkeu rig in decimalen uit te drukken. Dat was de repeterende breuk, zeiden de schoolboekjes en ter besparing van tijd en papier mochten we inplaats van 0,6666enz. een streepje door het repeterende cijfer zetten, dus: 0,6. (streepje door de zes). Daar scheen niet veel bijzonders achter te steken, of het moest zijn dat ieder normaal mens zich tot taak stel de deze onpractische onzin zo spoedig mogelijk te vergeten. Een verkoper zal het immer- niet in zijn hoofd halen een voorwerp te prijzen met f0,66 (met een streepje door de tweede 6); hij maakt er natuurlijk f0,67 van. Toch is het jammer dat van deze repetent, die de eeeuvige herhaling van het cijfer aangeeft, niet méér ge bruik wordt gemaakt, want men kan er ook gehele getallen mee aangeven. Het mooie ronde getal 1 is bijv. gelijk aan 0,9999enz., of f0,9 (streepje door de 9). En 10 kan door twee ne gens worden weergegeven, n.l. 9,9 (met streepje door tweede 9) wat wis kundig ook volkomen juist is. Wanneer iemand aan de inspecteur der belastingen een inkomen van vier mille moet opgeven en hij vult op zijn aangiftebiljet f3999,99 (streepje door laatste 9) in, maakt hij zich niet schul dig aan een onj liste aangifte, doch hij bezigt uitsluitend een minder gebrui kelijke notatie. Of hem dit veel zal helpen is natuurlijk een andere vraag, want de hoofden van dit ambtenaren corps blijken zelden voor één gat te vangen. Of het hun echter bekend is dat een kikker kan drinken door een poot in het water te steken, mogen we betwij felen. Zodat U morgen de heren der belastingen weer een slag voor bent! (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4