Schitterend Belgisch succes in Olymp. wielerwedstrijd op de weg Flesje limonade kostte Nederland 3e plaats in ploegenklassement GROTE PRIJS VAN DUITSLAND Toch is het zo 2 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 OLYMPISCHE SPELEN1SS2 De Olympische wegwedstrijd 1952 is een ongekend succes voor de jeugdige Belgische wielerploeg geworden! Het was de jonge André Noyelle, die reeds twintig meter voor de finish zich rustig op kon richten, omdat zijn belagers ver achter hem waren en na hem kwam zijn landgenoot Robert Grondelaers over de eindstreep. En daar Lucien Victor, ook al een Belg vierde werd, kregen onze Zuiderburen iets waar ze reeds 14 dagen met be gerige ogen naar hadden gekeken: „goud". Twee gouden plakken in één race. Voor onze dapper vechtende jongens was dat niet weggelegd. De hitte en het onnoemelijk lastige parcours vergde zoveel van hun krachten, dat ze in de laatste ronden terugvielen. Wel trapten ze met elkaar nog een derde plaats voor Nederland in het ploegenklassement bijeen, maar „brons" kregen we niet, daar Maenen gediskwalificeerd werd wegens het aannemen van een flesje limonade van een toeschouwer. Het was voor onze ploeg wel heel erg onplezierig, dat Adri Voorting, die in een schitterende vorm stak, reeds in de derde ronde een lekke band kreeg. Hij zelf moest het eurvel verhelpen en dat kostte Olympische Spelen KAMPIOENEN Waterpolo 1. Hongarije. 2. Zuid-Slavië. 3. Italië. Zwemmen 200 m schoolslag (heren) 1. Davies (Australië) 2 min. 34.4 sec. (nieuw OL record). 2. Stassforth (V.S.) 2 min. 34.7 sec. 3. Klein (Duitsland) 2 min. 35.9 6ec. 400 m vrije slag (dames) 1. Valeria Gyenge (Hongarije) 5 min. 12.1 sec. (nieuw Ol. record). 2. Eva Novak (Hongarije) 5 m. 13.7 s. 3. Eileen Kawando (V.S.) 5 m. 14.6 s. 1500 m vrije slag heren) 1. Ford Konno (V.S.) 18 min. 30.0 sec. (nieuw Ol. record). 2. Hashdrume (Japan) 18 min. 41.4 sec. 3. Okamoto (Brazilië) 18 min. 51.5 sec. Torenspringen (dames) 1. Pat Mc Connick (V.S.) 79.37 pnt. 2. Paula Mijers CV.S.) 71.63 pnt. 3. Juno Irwin-Stover (V.S.) 70.49 pnt. Voetbal 1. Hongarije. 2. Joegoslavië. 3. Zweden. Basketball 1. Ver. Staten. 2. Rusland. 3. Uruguay. Paardensport Samengestelde wedstrijd 1. Von Blixen Finecke (Zweden) 28.33 strafpunten. 2. Frant (Frankrijk) 54.50 etrafp. 3. Busing (Duitsland) 55.50 6trafp. Landenklassement 1. Zweden 221.94 strafpunten. 2. Duitsland 235.49 strafpunten. 3. Ver. Staten 587.16 6trafpunten. GROTE PRIJS DER NATIES Individueel 1. P. Jouqueres d'Oriola (Frankrijk) met „Ali Baba" 0 fouten. 2. O. Ghristi (Chili) met „Bambi" 4 fouten. 3. F. Thdedeman (Duitsland) met „Meteor" 8 fouten. Landenklassement 1. Groot-Brittannië 40.75 punten. 2. Chili 45.75 punten. 3. Ver. Staten 52.23 punten. Wielrennen Wegwedstrijd 1. Noyelle (België) 5 u. 0.6 min. 3.4 s. 2. Grondelaers (België) 5 u. 06 min. 12.2 sec. 3. Ziegler (Duitsland) 5 u. 07 min. 47.5 sec. Ploegenklassement 1. België 15 u. 21 min. 46.6 sec. 2. Italië 15 u. 33 min. 27.3 sec. 3. Frankrijk 15 u. 38 min. 58.1 sec. Boksen Vlieggewicht 1. Brooks (Ver. Staten). 2. Basel (Duitsland). 3. Bulakov (Rusland) en Toweel (Zuid-Af rika). Bantamgewlcht 1. Hamalainen (Finland). 2. Mc Nally (Ierland). 3. Garbuzov (Rusland) en Kang (Korea). Vedergewicht 1. Zacbara (Tsjecho-Slowakije). 2. Caprarl (Italië). 3. Leisching (Zuid-Afrika) en Ventaja (Frankrijk). Lichtgewicht 1. Bolognesl (Italië). 2. Antkdewcz (Polen). 3. Fiat (Roemenië) en Pakkanen (Finland). Llchtweltergewlcht 1. Adkins (Ver. Staten). 2. Mednov (Ver. Staten). 3. Mallenius (Finland) en Visintiai (Italië). Weltergewicht 1. Chychla (Polen). 2. Scherbaktv (Rusland). 3. Jorgensen (Denemarken) man (Duitsland). Zwaarweltergewlcht 1. Papp (Hongarije). 2. Van Schalwijk (Zuid-Afrika). 3. Tischin (Rusland) en Herrera (Argentinië). Middengewicht 1. Patterson (Ver. Staten). 2. Tita (Roemenië). 3. Sjolin (Zweden) en Nicoloff (Bul garije). Halfzwaargewlcht 1. Lee (Ver. Staten). 2. Pacenza (Argentinië). 3. Perov (Rusland) en (Finland). Zwaargewicht 1. Sanders (Ver. Staten). 2. Johansson (Zweden). Nieman (Zuid-Afrika) (Finland). Heide- Siljander Koski hem op dit traject, waarin men onmoge lijk in een constant tempo kon rijden, zoveel kostbare tijd, dat hij verder kansloos was. Kansloos, omdat hij in de andere achterblijvers niemand vond, die de kracht had met hem de kopgroep in te halen. Met de Belgische kampioen Van Looy, die ook pech had en op hem wachtte, zou dit zeer waarschijnlijk zijn gelukt, maar Van Looy kreeg opnieuw tegenslag, zodat Adri het in zijn eentje moest doen. En die opdracht was voor hem. hoe dapper hij ook voobt. te zwaar. Jules en Arend Gelukkig hadden we in de Limburger Jules Maenen, Arend van t Hof uit Sas- senheim en Jan Plantaz renners, die wisten wat rijden was. Arend van 't Hof kwam in de negende ronde zelfs als eerste door. En in de 10e ronde zat Jules Maenen met Noyelle, Grondelaers, de Duitser Ziegler en Lucien Victor aan Jules draaide in de kopgroep van vijf voortreffelijk mee en men had goede hoop, dat hij zich, ondanks het feit, dat de drig Belgen wel een be slissende rol zouden spelen, zou kunnen handhaven. Op 45 seconden kwamen door Arend van 't Hof. de Duitser Oskar Zeissner en Dino Brunl, de laatste met zijn roetzwarte kop diep over het stuur gebogen, in gedachten peinzend, of hU de sprong naar de vijf vluchtelingen nu reeds zou maken, en op 1 minuut 35 seconden kwamen weer vijf man en op 2 minuten 5 seconden het peleton. Beslissende phase De phase tussen de 10e en 13e ronde was beslissend voor de wedstrijd. Want op kop trokken de drie Belgen er zo hard aan, dat het. een plezier was hen aai werk te zien. Natuurlijk deed de Duitser Edd Ziegler geen meter kop en Maenen kreeg plotseling pijn in de rug, v komend van vermoeidheid. Enkele dagen geleden had hij zich gestoten, maa pijn was spoedig vergeten, tot het euvel weer te voorschijn kwam, toen de kilo meters zioh onder de brandende zon het Finse landschap aaneenregen. En Plantaz, die op dat ogenblik ook goed in de koers lag, kreeg last kramp en had moeite om het scherpe jaohttempo vol te houden. Zo was verklaarbaar, dat de luidspreker i 13e ronde, dus toen er nog 45 km moesten worden afgelegd, aankondigde, Maenen was teruggevallen. En het tempo der vier overblijvenden was zo scherp, dat met elke seconde onze landgenoot meters verloor en spoedig waren de drie Belgen en Ziegler uit zijn gezicht diwenen. Strijd verloren De strijd was verloren, Maenen had moeten lossen. Hij. liet zich afzakken, nadat hij 15 km lang in zijn eentje had gestreden, tegen zichzelf en de kilo meters en de pijn in de rug. In de vijf tiende ronde werd hij opgeslokt door de jagende achtervolgers. De drie Belgen en de Duitser stoven onverstoorbaar verder in de hitte. De Duitser deed geen meter kop, maai hinderde de Belgen niet. Ze zouden hem toch wel klein krijgen. En in de laatste ronde gebeurde het. Eerst liep Noyelle als een hinde weg en daarna ging Gronde laers er vandoor. De derde plaats liet de Duitser zioh echter niet ontgaan: Lucien Victor ging hij als derde over de Arend 10e Onze best geklasseerde landgenoot Arend van 't Hof, die 10e werd. Jan Plantaz en Adri Voorting legden resp. beslag op de 22ste en 47ste plaats. Faire voetballinale Hongaren beschikken over de langste adem en wonnen Meesterlijk spel, maargeen schot De voetbalfinale tussen Hongarije en Zuid-Slavië heeft er geen twijfel over gelaten, wie de titel van Olympisch voetbalkampioen heeft verdiend. Dat waren de Hongaren, die ten slotte over de langste adem bleken te beschik ken en ook technisch net een tikje beter waren dan hun tegenstanders. Zij, die gekomen waren om een sensationele eindstrijd te zien, zijn waarschijn lijk teleurgesteld naar huis gegaan. Maar de ware voetbalkenner is, althans de rust, aan zijn trekken gekomen, toen beide ploegen een meester schap over de bal en een combinatievermogen vertoonden, dat men in Ne derland niet ziet. Maar van schieten hadden beide ploegen geen kaas ge geten. De Hongaren schoten nog het meest, maar hun midvoor Palotas zag zelfs kans een strafschop te missen. De verdedigingen hebben voor het grootste deel van de wedstrijd de situatie beheerst. Bij Zuid-Slavië waren aanvoer der Horvat en linkshalf Cajkovski hun tegenstander veelal de baas en bij Hon garije bleken linkshalf Bozsik en rechts back Buzansky de grote struikelblokken. Het spel was gelijk een goed gestookt vuurtje, dat geregeld van de achter hoeden uit met korte passes aangehou den werd, maar waar de vlam voor rust vrijwel geen enkele maal uit opsloeg. Met fraai driehoekswerk togen de voor hoedes ten aanval, waarbij veel en vaak tijdrovend in de breedte werd gecombi neerd. Zodoende kregen de verdedigin gen telkens weer gelegenheid zich te herstellen. Beslissend In de tweede helft is het grotere uit houdingsvermogen van de Hongaren be slissend geworden. Want naarmate de tijd verstreek, werden de rushes van de Zuid-Slaven minder snel en nauwkeurig het fijne borduurwerk uit de eerste helft maakte b\j hen plaats voor lange trappen. De Hongaarse spelers konden hun individuele snelheid, een der nood zakelijke factoren voor succes met kort spel, beter op peil houden dan hun te genstanders en dit werd dan ook de oor zaak, van het eerste doelpunt. Iets sneller Tijdens een kort Zuid-Slavisch offen sief werd de bal met een lange trap uit de Hongaarse verdediging naar voren gespeeld. Palotas en Horvat liepen er alle twee op, maar Palotas was iets snel ler en wist struikelend Horvat voorbij te komen. Cajkovski snelde te hulp doch speelde de bal tegen Palotas aay. Het leer stuitte in de richting van het doel, keeper Beara liep uit, doch de Hongaar was net iets eerder bij de bal, draaide om Beara heen en had toen geen moeite meer om in het verlaten doel te schieten. Geslagen ploeg Daarmee was Zuid-Slavië een geslagen ploeg. De kans op de overwinning had haar tot dat moment staande gehouden, maar het morele effect van het doelpunt was zó groot, dat Hongarije het spel in handen kon nemen. En het tweede doel punt, dat linksbuiten Czibor met een min of meer gelukkig schot vla de binnen kant van de paal scoorde, bracht ten slotte drie minuten voor tijd, de juiste verhouding op het Olympisch scoring- 'bord en practisch het einde van een wed strijd, die in alle vriendschap werd ge speeld en waarin de uitstekend leidende Engelse scheidsrechter Ellis de teugels niet strak heeft hoeven aan te trekken. De Prinsessen Beatrix en Irene woon den de wedstrijd bij. (Advertentie) Nürnburgring, 3 Augustus 1952 le ASCARI op FERRARI met een gemiddelde snelheid 2e FARINA op FERRARI Grote prijs van de Nurnburgring Categorie 3 tot 8 liters: le CARINI op FERRARI Categorie 2000 c.c.: le TONI ULMEN op VERITAS Categorie 1500 c.c.: lè ?AUL FIETSCH op VERITAS allen op ENGLEBERT BANDEN De band die bet winti Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Overlan>glbroek (toez.). voor bijstand pastoraat, N. Berg- stra. voorheen predikant in do Prot. Kerk van Indonesië, wonende te Leeu warden. Geref. Kerk Bedankt: voor Oud-Be ij erland J. B. van Mechelen te Oostburg. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Patersan (V.S.) J. W. Kersten te Generouiden. Goud, zilver en brons bij het zwemmen De Olympische zwemwedstrijden beho ren tot het verleden en de gouden, zil veren en bronzen medailles zijn uitge reikt. Bij de heren zyn het de Amerika nen, die bovenaan staan met 6 gouden, drie zilveren en 2 bronzen medailles, ge volgd door Frankrijk, dat 1 gouden, 1 zil veren en 1 bronzen medaille veroverde. Australië mocht ook een gouden medaille in ontvangst nemen. Bij de dames toonde Hongarije zich het sterkst en won 4 gouden, 2 zilveren 1 bronzen medaille. De Ver. Staten w den tweemaal eerste, eenmaal tweede viermaal derde, terwijl Zuid-Afrika zich op een gouden medaille kan beroemen. Nederland kwam niet verder dan drie zil veren medailles. Het resultaat luidt: Ver. Staten Frankryk Australië Mexico Zweden Duitsland Brazilië Goud Zilver Brons Hongarije 4 2 1 Ver. Staten 2 1 4 Zuid-Afrika 1 Nederland 3 Frankrijk 1 Groot-Brittannië 1 Nieuw-Zeeland l (Advertentie) w zenuwpijn, kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan pijnen snelen zeker. Weiger namaak. AKKERTJES ff helpen direct.' Hongarije werd Olymp. waterpolokampioen O.S. 1952 gesloten Met de gebruikelijke ceremonie zijn de Olympische Spelen 1952 te Helsinki gesloten. De sluitingsproclamabie werd uitgesproken door de president I.O.C., Sigfrid Edstroem. Verdeling van het goud, zilver en brons Nu de Olympische Spelen geëindigd zijn, ziet de verdeling van de gouden, zil veren en bronzen medailles er als volgt uit: Goud Zilver Brons 1 Ver. Staten 40 20 17 2 Rusland 22 30 16 (4) 3 Hongarije 15 10 16 4 Zweden 12 12 9 (1) 5 Italië 8 9 3 (1) 6 Frankrijk 7 6 5 (1) 7 Tsjechoslowakije 7 11 (4) 1 (3) 2 (1) 16 (1) 8 Finland 9 Australië 6 10 Noorwegen 3 11 Zwitserland 2 12 Zuid-Afrika 2 13 België 2 14 Jamaica 3 15 Denemarken 2 16 Turkije 2 17 Japan 1 6 1 18 Gr. Brittannië ..1 2 8 19 Argentinië 1 2 1 20 Polen 1 2 1 21 Canada 1 2 22 India 1 1 1 23 Zuid-Slavië 1 1 24 Roemenië 1 1 (2) 25 Nieuw-Zeeland 1 2 26 Brazilië 1 1 27 Luxemburg 1 28 Duitsland Nederland 31 chin 32 Oostenrijk 33 Libanon 34 Spanje 35 Mexico Trinidad 37 Korea 38 Venezuela 39 Uruguay 40 Egypte 41 Portugal 42 Bulgarije De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de diploma's, die bij het bokstournooi werden uitgereikt in plaats- van bronzen medailles. Bestuur van Raad van het voormalig verzet In het hoofdbestuur van de Nationale Zuid>S!avië tweede, Italië derde 5S-"ïi tSmrlTSS. voorzitter afd. Zeist, mr. B. W. Stomps, Bloemend aal, ds Fr. Tollenaar, voorzitter afd. Den Helder en M. E. Ph. L. M, Jans sen, voorzitter afd. Hilversum. 1 (1) (1) Na de laatste Olympische Spelen 1952 en h^t toren- springen dames werden Zaterdag de be slissende wedstrijden voor het waterpolo- kampioenschap gespeeld. Eerst gingen Zuid-SlaviëItalië te water. In een wedstrijd die door zijn hardheid en gemis aan goed waterpolo het aankijken nauwelijks waard was, wonnen de Zuid-Slaviërs, dank zij de scbutterscapaciteiten van Kurtini, met 3—1. De ontmoeting Hongarije—Ver. Staten as aantrekkelijker. Hier geen vasthou- :n en afzetten, maar een interessant duel tussen de ijverige en snel zwemmen de. doch baltechnisch onvoldoend ge schoolde Amerikanen en de geraffineerde goed plaatsende Hongaren. Hongarije on met 40. Groot was de vreugde bij de Hongaren 'er het behalen van de Olympische titel. Waarschijnlijk is het kampioen schap hier ook terecht gekomen bij de sterkste, althans de meest homogene ploeg van het tournooi. Zuid-Slavië kreeg de zilveren medaille in ontvangst imen en Italië de bronzen. Ds D. Ozinga in Utrecht overleden In Utrecht is, 86 jaar oud, overleden ds D. Ozinga Mzn, emeritus predikant der Ned- Herv. Kerk, die predikant is geweest in Wyckel en Pernis, waar hij in 1929 met emeritaat ging. Ook was hij nog hulpprediker in Culemborg. Hij was een zoon van de in de vorige eeuw zo bekende predikant van de Geref. Ge meente te Amsterdam. Unesco-conferentie in Zeist geopend Het Unesco Seminar op Woudschoten te Zeist, waar ruim tachtig onderwijs mensen uit de geheel wereld zich gedu rende enkele weken zullen beraden over actietve onderwijsmethoden tot het vor men van wereldburgerschap, werd van morgen geopend door de directeur-gene raal der Unesco, dr Jaime Torres Bodet. De minister van Onderwijs, prof. Rut ten, heette de aanwezigen welkom. EXAMENS TEKENEN M.O. ACTE. 's-GRAVBNHAGE. Geslaagd: mej. N de Haas, Den Haag. mej. R C Vogel. Scheve- nlngen en de heren E Blokzijl. Amsterdam, B v d Bom. Amsterdam, C G A Bruynel. Utreoht, W C Dleleman, Alkmaar, R J Ge- v. Wassenaar. J A van Hercules, Den Afgewezen: geen. Geen handdruk Herbert Klein toonde zich weinig sportief Met op elkaar geklemde lippen stond de Duitser Herbert Klein op het ere podium. Boven hem troonden de Austra liër Davies en de Amerikaan Stassforth, die hem op de 200 m schoolslag de baas waren gebleven en dat was iets, dat de wereldrecordhouder niet kon verkrop pen. Hij weigerde hun de hand te schud den en met hen op de foto te gaan. Zelfverzekerd was hij naar de start gestapt en die zelfverzekerdheid bleef tot 30 meter voor de finish. Toen echter bleken Davies en Stassforth meer in hun mars te hebben dan Klein. Ze trokken hem voorbij en Davies finishte als eerste in 2 min. 34.4 sec., vóór Stassforth en Klein. Zo hard was het er aan toegegaan, dat alle drie de zwemmers het Olym pisch record verbeterden. Olympische records sneuvelden ook in de finale 400 m dames, waarin Hongarije weer de boventoon voerde en in de eind strijd 1500 m vrije slag. De 400 m dames voor het meisje Valeria Gyenge in n. 12.1 sec. Ook Eva Novak, Eileen Kawamoto en Daphne Wilkinson (G.B.) bleven onder het oude Olympische re cord. De 1500 m werd, zoals venvacht werd, gewonnen door de Amerikaan Ford Konno, die met een tiental meters op zijn ernstigste concurrent, de Japanner Hashizume, finishte. Vanzelfsprekend (welk Olympisch zwemrecord is in Hel sinki niet gesneuveld) kwam ook Ford Konno met een recordverbetering op de proppen. Luthers wereldcongres in Hannover gesloten De door 40.000 gedelegeerden bij'ge- woonde conferentie van de Lutherse Wereldfederatie werd gisteren in Hann over begoten met een ernstig pleidooi voor vrede en waarheid. „We leven in een tijdsgewricht, waar- men neer scherp inziet, hoe gevaarlijk het kan zijn. wanneer de mensheid ge leid wordt door ideeën, die in tegen spraak zijn met het Woord Gods" zei dr Harens Lillje. de pas verkozen president. Dr Lrlje, de bisschop van Nedersaksen, vertelaarde in een toespraak aan het slot van de 9-daagse conferentie, dat aggres- sie weerstaan diende te worden met een gevecht om de waarheid. „Het is niet nodig, dat wij leven in een wereld van dood en ondergang, want we kunnen le ven in een wereld, waar God heerst. De miillioenen, die gesneuveld zijn op de slagvelden van Europa, kunnen getuigen van de gevaren van met verkeerde mid delen verkregen macht, de madht die er toe leidit; dat volkeren elkaar gaan be strijden. Ik geloof, dat het mogelijk is. dat de volkeren der wereld als gemeen schap kunnen leven, omdat, ondanks alle tegenwerking Gods Geest de mensen 'bij iv zal brengen". die Ned. Hervormd predikant is Metslawier. Termunten. Nieuw- Beerta. Rolde. Spanbroek en Leek. ACADEMISCH EXAMEN. UTRECHT. 3 Aug. Geslaagd: semi-arts-ex. F W Kluetzow. Den Haag. A de Ruigh, De A v d Laan, Utrecht; arts-ex.: S Ram an Mishre, Utrecht. G J H M Stroy. Jo, H N C Vroon. Utrecht. H de Vries, ningen, A J Swaak. Utrecht. Tongeren, Deventer. W van Dummelen, recht. H A A Leyendekker. Den Haag. N H Wijngaards. Utrecht. W J Jacobs. Keyerburg. E A J Scheepmaker, A'dam. A a. Schiedam. J R Sijmons, R'dam, Delfzijl,ja dams, Gc A'dam, H A Heijae, Haarler "nschede, t B J hiesen. Blericlc, J de Bruin. Schoonhoven, H A Helms, Apel- •n. E Ketting, Leiden, mej. J H van Lok- C J Vink, Gronin- EXAMEN DUITS M.O. 's-GRAVHNHAGE, 1 Aug. Geslaagd: T Meyer te Ter Apel. F J EXAMENS M.O. HANDELSWET. A. AMSTERDAM. 1 Aug. Geslaagd: L N van Koersen, A'dam, J A Geerling. R'dam. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Geslaagd: A F M iert, le gedeelte. A F B Ver- Advertentie) Sanapirin saa op wekkend-pijn verdrijvend Het lied der aethergolven 7.15 Gram. 8 00 Nieuw 915 Gram muziek 12.33 Voor het platteland 12 40 Grai 1.00 Nieuws 1.15 Gram 1.30 Dansmuziek 2.00 :JJn grote vriend" 2.15 Amu- 1.30 Orgel en viool 3.00 Gram „Tourisme in de Ardennen", repor 6.00 Nieuws 6.15 Surinaamse volksmt R V.U.: Mr N W. A. van Eyk: „G< nis en grondslagen der Ned. sociale verzeke ring II" 7.00 Orgel 7.20 Concert 8.00 Nieuws 8.05 Filmmuziek 8.35 Cabaret 9 05 Gev. mu- :rte 10.45 ïrt 10.05 Disco-c; overzicht 11.00 Nieui 1.20—12 00 Gramofoonrr CtifaeX ceta-suwi vlekkenwater u (Advertentie) Dan zwijgen ze, elk vervuld van eigen gedach ten. Lien denkt aan die avond, meer dan twee jaar geleden, toen ze voor de eerste maal hier za ten op deze wilgenstronken, die ze vanaf die tijd hun tronen noemden. Hoe hadden ze genoten van het uitzicht over dit wijde watervlak, welke plan nen hadden ze gemaakt over roeien, zwemmen, schaatsenrijden. Alleen wat het laatste betreft heb ben ze die plannen volkomen ten uitvoer kunnen brengen. Geroeid hebben ze een enkele keer met vader in de boot van Baak. Zonder vader heette het te gevaarlijk en vader had zelden tijd. Zwem men was helemaal verboden, hoewel het een enke le maal toch was gebeurd. Ze hadden ook andere plannen gemaakt, plan nen van samen lezen, studeren. „Ik wil geen huis-, tuin- en keukenschepsel wor den", had Lien uitgeroepen. „Ik wil worden, zo als de meisjes hier zijn." Dat was geweest in de tijd der snel oplaaiende vriendschappen met meisjes, die meer wisten en kenden dan zij, meisjes, die haar onder elkaar een suf kind noemden. „Je bent glad genoeg", had Dick gezegd. „Vroe ger op school was je mij dikwijls de baas en je kunt het nodige uit mijn boeken halen, om die mulo-kinderen de loef af te steken. Ik zal je wel helpen." Hoe heerlijk lang hadden Lien de twee jaren toegeschenen, die Dick thuis doorbrengen zou. Hoe vlug waren ze voorbij gegaan. Nu ging hij weg, werd student en straks zou alles anders zijn. ,Dit zal ik missen in Delft", verbreekt hij de stilte. „Er is daar anders water genoeg." „Wou je die grachten vergelijken met dit kos telijke meer? Zodra het gaat ik." deserteer „Je zit daar vlak by de zee." „Alsof je daarop schaatsenrijden kunt." „Op dit meer kun je het eens in de tien jaar." „Dan hebben wij zeker twee bizonder gelukkige jaren getroffen. We hebben er beiden van genoten, zusje!" „Hm, ja. Zeg heb je een zware preek gehad, straks?" „Welnee! Preken van je eigen vader vallen al- OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENSv. d. Spiegel tyd mee Ik ben er over onderhouden, dat ik nog zeer jong ben, tenminste als student, en dat die Van Beek, bij wie ik in huis kom, een godvrezend man is, wiens goede voorbeeld ik maar in alle op zichten volgen moet, Ik kom daar onder vaderlijke en moederlijke leiding, waarvan ik me voorstel, gauw genoeg te hebben." „Maarre, maar heeft hij anders niets gezegd?" „O ja, dat ik tweemaal naar de kerk en trouw naar de catechisatie moet gaan. Voorts dat ik om gang moet zoeken met jongens van onze kerk, om verre te blyven van de zonden der jeugd, waartoe andere jongelui vaak komen. Vader kuchte toen even en zei: je begrijpt me wel." „Wat zei ]ij?" „Niks. 't Werd me een beetje wee om de maag. Dat je begrijpt me wel maakte me bepaald misselijk. Laten ze over die dingen zwijgen, als ze er niet behoorlijk over durven spreken." „Nou ja, een dergelijk terrein „Daar moet je je eigen weg maar op zoeken. Dat kan ik, hoor! Daar heb ik geen jongens van onze kerk voor nodig. Laat dife maar zorgen, hun eigen roer recht te houden. Ik weet misschien meer dan vader, al b.en ik nog maar zo'n knulle tje. Maar die voogdij van pa en ma Van Beek, zeg! Moet je moeder over horen kwelen. Zo'n lief mens, die mevrouw Van Beek heeft zelf geen kin deren en is daarom zo dankbaar, dat ze een pleeg zoon krijgt Ze zal me gewoonweg vertroetelen, of ik haar schoothondje ben". „Je ziet maar, dat je gauw een stel leuke vrien den krijgt." „O ja, ik red me wel." „Beter dan ik. Dick, jö, ik zal je toch zo mis sen. Nee, ik doe niet overdreven, ik ben niet sen timenteel, maar zeg nou zelf, wat heb ik hier? Annie laat me soms zo voelen, dat ik maar een nulliteit ben en verder heb ik niemand." „Als er een van jullie beiden een nulliteit zou zyn, komt Annie er eerder voor in aanmerking dan jij. Laat dat wurm toch niet zo dik doen. Ze wordt onderwijzeres. Nou, wat zegt dat? Dat ze over een paar jaar een akte bezit, waar ze niets aan heeft. Ze kan dan misschien bij haar va der in school een beetje rondspringen voor vijf-en- twintig pop per maand en verder jaren lang uit zien naar een baan, die ze misschien nooit krijgt." „Ja, maar daar is het tegenwoordig overal zo mee. Dan kan iedereen wel thuis blijven zitten. Ingenieurs zijn er ook te veel en toch ga jij er graag voor studeren en toch vindt vader het best." 8.55 PonUflcale 8.00 Nieuws 8.15 Gi Hoogmis 10 30 Franse muziek 11 00 Vc vrouw 1130 Gram. 12.03 Gram. 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws 1.20 Actualiteiten 125 Amusementsmuziek 130 Gram. 2.00 Gev mu ziek 2.35 Metropole-orkest 3 10 Zang en piano 3.30 „Ben Je zestig?" 4.00 Voor de zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 Voor de Jeugd 5.15 Felici taties voor de jeugd 5 45 Regerlngsuitzen- .Papoease karaktertypen" 8.00 Niei leve 7.50 Lichte gew B. 15 Concertgebouworkest, koor en solisten 9.25 Actualiteiten 9.35 Franse muziek 10.05 Militaire causerie 10.17 Gram. 10.45 Avond gebed 11.00 Nieuws 11.15—12,00? Strijkorkest. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Orgel 12 25 Gev. programma 1.00 Nieuws 1.10 Gev. program- Pianospel 4.30 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6 20 7.00 Hoorspel 730 Cello en piano 8 00 9.15 Wereldbeschou- ima 10 00 Voordracht 10.20 Pianorecital 1100 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Voor dracht 12.15 Amusementsmuziek 1.00 Sport 1.35 Gram 1.45 Voor de kleuters 2.00 BBC Welsh r chestra en soliste 3.00 Concert 3 45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgel 4.45 BBC Northern Orchestra en solist 5.15 Sport 5.30 Gev. muziek 6.00 Plano 6.15 Klankbeeld 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws en radiojournaal 7.25 Sport 7.30 Gev. program ma 8.15 Gev. muziek 9.00 Gev. programma 9.30 Klankbeeld 10,00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 11.00 Voordracht 11.15 Orgel, viool en tenor 1156 Nieuws. Frankrijk. Nat. Programma. 249 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Concert 100 Nieuws 1.45 Gram. 2.00 Nieuws 6.30 i Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.34 Opera muziek 1.00 Nieuws 1.15 Tuinbouwkronick 1.20 Gram 2 00 Kamermuziek 3.00 Gram. 3.30 Orgel 4.00 Gram. 4.30 Orgel 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5 15 Voor de kleuters 5,30 Cause rie 5.40 Gram 5 50 Boekbespreking 6.00 Voor de jeugd 6.30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7.40 Gram. 7.50 Syndicale kroniek 8.00 Hoor spel 8.30 Gram. 10.00 Nieuws 10 15 Gram. 1055 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws 1.10 Gram. 5.00 Nieuws 5.15 Amusements muziek 6 30 Gram. 7.00 Fluit en piano 7.20 Gram. 7.45 Nieuws 8,00 Gram. 10 00 Nieuws 10.10 Gram. 1050 Nieuws. (Advertentie) va&rlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg i^ 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocatne Een Hesje NOXACORN Anti- U ?eeeiCeUend^0rnmld<,el1188 Doetinchem, 2e gedeelte. "NUCLIDES, de beroemde wiskundige die omstreeks 300 jaar v. Chr. in Alexandrië leefde, was buitenge woon handig in het formuleren van begrippen. Door de strenge wijze, waarop hij wiskundige eigenschappen in woorden wist uit te drukken, wordt hij de „vader der meetkunde" ge noemd en iedere schooljongen heeft nog dagelijks met zijn wetten te ma ken. Zijn definitie van de cirkel zul len we hier niet weergeven; zij be rustte op de gelijkheid der stralen, gerekend van het middelpunt tot de omtrek. Dat is natuurlijk volkomen juist en in de practijk houden we ons daar ook strict aan wanneer we met een passer of een touwtje een lijn óm een punt cirkelen. Uit die gelijkheid der stralen moest de gelijkheid der middellijnen volgen, want de middellijn is tweemaal zo groot als de straal. Populair uitge drukt zou men het als volgt kunnen zeggen: de cirkel is overal even dik. Ogenschijnlijk was daar niets tegen in te brengen. Leggen we een boek op twee ronde, gelijke potloden, dan kun nen we dat gemakkelijk heen en weer rollen. Brengen we onder dit boek een derde potlood, dan zal dit alleen meerollen als het overal dezelfde dikte heeft als de beide andere pot loden. Is de doorsnede kleiner, dan rolt het niet mee; is de doorsnede daarentegen groter, dan past het niet onder het boek. Is het potlood zes- of achthoekig, dan rolt het helemaal niet, want een voorwerp met hoeken kan niet gelijkmatig rollen omdat de middellijn niet overal even lang is. Dat dacht men althans. Tot de wiskundige Reuleaux in 1875 ontdekte dat er vele figuren mogelijk zijn die overal een gelijke middellijn hebben, maar een ongelijke straal be zitten. De eenvoudigste van deze fi- gurenkan men zich denken als een gelijkzijdige driehoek, waarvan de zijden zodanig worden uitgebogen dat elk punt op dezelfde afstand van het tegenoverliggende hoekpunt komt te liggen. Bij elke oneven veelhoek is zulks mogelijk en volgens de tot die tijd heersende begrippen zouden dit dus allemaal cirkels moeten zijn. Cir kels met hoeken wel te verstaan. Want legt men een potlood met een doorsnede van zo'n uitgebogen gelijk zijdige driehoek onder het zoeven ge noemde boek, dan rolt het rustig met de ronde potloden heen en weer, om dat de middellijn overal gelijk is. Zou men een wiel aldus construeren! dan werd het echter een fiasco, want het middelpunt bevindt zich by lange na niet op gelijke afstand van de omtrek en de trein die met dergelijke wielen zou worden uitgerust, zou afgrijselijk hobbelen. Ijlings is men derhalve terugge komen van de meer dan 2000 jaar oude opvatting dat een gelijke straal ook een gelijke middellijn impliceert en sedert 1875 zijn cirkels met hoe ken dan ook niet meer mogelijk, om dat men zich sedert dien uitsluitend heeft gehouden aan de definitie waar bij de straal betrokken was. Misschien Is dit alles voor de min der geschoolde wat moeilijk geweest. Laten we daarom morgen mogen ver tellen van de 100 Inca priesteressen die 400 jaar geleden voor de ogen van de aanstormende Pizarro in het niet zijn verdwenen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4