Katwijkse kapiteins zeilden ter koopvaardij Indrukwekkend betoog van prof. Brugmans voor jeugdcongres Dictator op een vulkaan NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 OUD-KATWIJK HERLEEFT Avonturen van leden van het geslacht Schaap Er was nog een derde telg uit het geslacht van de oude Amerik Schaap, die de visserij vaarwel gezegd had en zijn geluk bij de koopvaardij was gaan beproeven. Dat was de broer van Cornelis en Maarte: Ary. Met dat al heeft hij evenwel slechts een bescheiden plaats ingenomen. De eerste maal treffen wij hem als kapitein aan in het jaar 1809, wanneer hij te zamen met Schulte, Plug en Van Beelen de zojuist ingestelde Engelse blokkade heeft weten te doorbreken, en op 29 Mei in Londen ligt, in de hoop een lading zout te kunnen bemachtigen! Vermoedelijk was Ary toen nog bomschipper. Maar in 1813 vinden wij hem voor het eerst vermeld in de Rotterdamse assurantielijsten, als kapitein van de 110 ton metende kof „Koophandel", waarvan Van Hoboken in 1811 voor de helft reder was. Ary vaart er de volgende jaren voornamelijk mee op Bordeaux en Lissabon. Helemaal ongevaarlijk waren dergelijke Noordwesten, die vergezegld ging van reizen niet, ook al had een gemengd Hol- zware stukken ijs, waardoor voor 90.000 lands-Engels eskader de Algerijnse zee- francs glasschade werd aangericht in de gevoelig klop gegeven; dat blijkt stad! Het was dus bU zijn eigen vader, dat Ary de eerste opleiding tot het varen kreeg. Dat had zijn schaduw zijden, maar ook zijn lichtzijden, zo als blijkt uit het uitstapje, dat h\j in 1828 mag meemaken in de vorm van de beklimming van de Tafelberg! Hieruit blijkt tegelijk, hoe Ary erva ring opdeed op het traject naar de Oost, aan boord van de brik „Willem". In 1830 had Ary het naar het oordeel van zijn vader ver genoeg gebracht, om in de equipage van zijns vaders schip, de brik „Willem", de plaats in te nemen van tweede stuurman. Blijkbaar vond de duidelijk, wanneer Ary met zijn „Koop handel", in gezelschap van zijn broer Maarte op de kof „Jonge Maria", geladen met suiker, galnoten, wol en fruit, op 19 September 1816 de haven van Lissabon achter zich gelaten heeft. Twee dagen later liggen de beide kust vaarders drie mijl uit het land ter hoogte van Kaap „Roks Ent" K. Roca?) zien des namiddags twee vaartuigen het Westen komen, een brik en een k vet. die naderbijkomende rode vlaggen voeren, waaruit Ary en zijn broer de con clusie trekken, dat 't wel eens Marokka nen konden zijn. Dus wenden de beide Hollandse koopvaarders over kust, om daar onder te lopen, en zetten zoveel mogelijk zeil bij. Het korvet loopt op Ary aan. die het meest westelijk ligt, terwijl de brik op Maarte's schip aankoerst Een Daar scho ten zetten aan de eis tot bijdraaien kracht bij. nadat de brik te loevert van dt „Jonge Maria" gekomen is, en in gebro ken Engels beduidt de kaper, dat ze eer boot moeten uitzetten en aan boord var de brik moeten komen. En als Ary er Maarte geen Turkse passen kunnen tonen worden ze met hun bemanning zonder vorm van proces in het tussendek ge bracht, terwijl een prijsbemanning van Marokkanen aan boord van de beide Hol landse koffen gebracht wordt. De behandeling was niet slecht, en Maarte schrijft zelfs: „Wij kreegen in stilten ook wel eens de Rumfles van de kaptein. Hij was een liefhebber hoewel tegen de Mahomedaanse wet, daarom ge- schide het in stilten". Na vijf dagen kwamen de gevange nen te Salee, en weer drie dagen later te Larache. Nadat de zeerovers de schepen van Ary en Maarte ge plunderd hadden, werden de Hollan ders naar een gevangenis gebracht, waar zij nog een Deense kapitein met negen man aantroffen. En het was van hier uit, dat de gebroeders Schaap er in slaagden, door bemidde ling van een Jood, die de Engelse taal machtig was. brieven te verzenden de Nederlandse consul te Tanger. Maar reeds in die dagen treffen wij op Van Hoboken's fregat „Menado" een zoon van Amerik, weer een Ary Schaap, als kapitein aan, die wij van 1852 tot 1864 signaleren aan boord van de bark „Bezoeki". Het is dan ook niet te veel gezegd, wanneer wij het Katwijkse geslacht Schaap één van de steunpilaren noemen, waarop Anthony van Hoboken zijn rederij heeft kunnen grondvesten en groot' maken. Wij weten echter bij voorbeeld uit de lijsten van bijdragen aan de cholera- slachtoffers van 1849 hoe ook andere Katwijkse namen gesierd werden door de toevoeging „kapitein (ter koop vaardij)". Daar lezen we de namen van kapt. Jan Kuyt, Aldert van der Cent, L- van der Plas en P van Duyver.boden, welke beide laatsten, evenals Buysert van der Plas, voor Boissevain (Amster dam) voeren, alsmede van de kapiteins Krijn Haasnoot, Aildert Pronk die op West-Indië voer J. en K. Hoek. K. Zwaanenburg, J. Parlevllet en J. van Duin. Wy vonden de namen van Kees Ouwehand vader van de winkelier C. Ouwehand van Dirk, van Pieter, van Simon en Willem Ouwehand, allen koopvaardijkapitein, precies als hun vader Dirk Ouwehand. Wij vonden een koopvaardijkapitein Jan Hendrik Taat Wz, die als kapitein van het ss. „W A. Scholten" in de nacht van 19 op 20 No vember 1887 na een aanvaring met een Engels schip in het Kanaal vermist werd, en een stuurman Reyn Taat Wz, Het fregat „Rhoon en Pendrecht", gevoerd door kapitein Amerik Schaap Azn, gedurende de jaren 18331839. Foto Mar. Mus. Pr. Hendrik, Rotterdam oude heer Van Hoboken het daarna wel die op 27-jarige leeftijd met det sehoe- gewenst, dat Ary ook eens onder anderenerschip „Rigina" na het vertrek van leiding dan die van zijn vader ging varen, Havannah op 26 September 1852 even- rr, want in 1831 schreef vader Maarte: „door j eens vermist werd lees: naar de kel- iHaar 1 anger verkizen van de patroon zou mijn zoon der gegaan. Drie weken later kwam er plotselingIAri niet met mijn mee, maar Z.ED. wil-i Deze namen laten ons zien, onomwon- bevel. dat de drie kapiteins met hun be-'den hem op een van zijn scheepen plaas,iden, hoe de hele vorige eeuiw door Kal- Sommering-pas in Oostenrijk werd ge- manning over land naar Tanger moesten j waar ik mijn toestemming toe gaf." wijkers het bevel gevoerd hebben opiku-aaiot tussen twee Oostenrijkse vracht- worden gebracht door een escorte vanj Dat betekende in dit geval, dat Ary Nederlandse zeilschepen. En ook: hoe j wagens. De gewonden zy-n de heer Veel Nederlanders nodig voor H.V.fl. Volgend jaar eerste campagne in Ethiopië De Handelsvereniging „Amsterdam" heeft in 1951 de activa in Indonesië ge herwaardeerd. waarna de waarde van he; bedrijf in Indonesië ƒ93,4 miliioen bedraagt, het saldo vermogensopstelling in Indonesië 82,6 min. Dit laat een ver schil van 10,8 min. af te boeken op de bijzondere reserve, waarvan dan ƒ24,5 min resteert, uit de winst te verhogen tot ƒ27,6 min. De winst Indonesië bedraagt ƒ6,2 min, het saldo van de verlies- en winstrekening 9,2 min, na afschrijving en reservering is de netto winst 3,7 (3,7) mlin. Voorgesteld wordt 6 (6) pet dividend. De directie acht de veiligheid in Indonesië belangrijk verbeterd en heeft vertrouwen in de Indonesische re gering. Vele Indonesiërs zijn werkzaam in s affuncties, doch uitzending van Ne derlanders blijft voorlopig nog op ruime schaal noodzakelijk. De productie op Java was 66.235 50.189) ton suiker, ten gevolge van diefstal, brand en arbeids- moeilijkiheden beneden de geraamde 76.000 tapioca 3552 953) ton, vezel 126 (47) ton, rubber 156.757 (57.526) kg. De taxatie van tapioca was 13.760 ton De oogst van Sumatra was 10.742 (5690) ton vezel, 20.578 (22.111) ton palmolie, 6413 (6243) ton palmkern, 6,6 (3,6) min kg thee, en 2,9 (3,4) min kg rubber. Aan d-eviezeneertificaten, uitvoerrechten en belastingen heeft de H.V.A.. rp 97.7 min betaald. Binnenkort zal de Nederlandse industrie de eerste afleveringen doen voor de fabriek in Ethiopië De eerste resultaten zijn bevredigend. Men hoopt, dat de fabriek einde 1953 gereed zal zijn voor de eerste campagne. Westlandsche Stoomtram wegmij De Westlandsche Stoomtramwegmij heeft in 1951 f246.148 (f432.427) winst geboekt en declareert 6 (6) pot dividend, terwijl f 185.406 aan de algemene reserve wordt toegevoegd. De ontvangsten stegen met f105.667 tot f2.3 miliioen. de kosten met 1316.256 tot f2.1 miliioen. Het per sonenvervoer steeg van 5 tot 5.2 miliioen. het aantal autobuskilometers van 3 tot 3.2 min. De bezettingsgraad daalde van 53 tot 51 pet. Het goederenvervoer steeg van 218.690 tot 235.146 ton, het binnen komend vervoer van 124.210 tot 144.001 ton, het uitgaande vervoer van 39.585 tot 4'136 ton. De in overleg met de spoor wegen genomen maatregelen om tot ver meerdering van vervoer van tuinbouw producten te komen, hebben dus weinig effect gehad. De spoorwegen gaan echter voort met de versnelling van het wagen- ladingvervoer in het internationale ver keer, en men hoopt, dat het vervoer van tuinbouwproducten binnenkort weer be vredigend zal zijn. Het aantal goederen- trein-km steeg van 151.000 tot 178.000. Er werden 7984 (8135) beladen wagens aan de N.S. overgegeven, en 14.002 (13.864) afgenomen. Een begin is gemaakt met de verlegging van de baan tussen Monster en 's-Gravenzand'e. De goede plichtsbe trachting van het personeel wordt met erkentelijkheid vermeld. Het nam to 207 tot 208 man. Klem tussen twee vrachtwagens Vier Ned. toeristen in Oostenrijk gewond Nieuwsflitsen uit de omstreken Vier Nederlandse toeristen wertien Vrijdag ernstig gewond, toen hun auto de diemarcatriecon-trólepost op de boord kwam van het fregat „Antho- kreegen wij ider een paart met een drij-l ny" onder kapt. Bruijn. En dientenge- ver om er op te rijden en ons plunjes mee volge liep ook Ary in 1833 in de val, die te drage. De weg was niet makkelijkde Engelsen dat voorjaar bij wijze weegens veelen bergen en dalen en ri- j repressaillemaatregel voor Hollandse viren waar wij over moesten. Maar een'schepen hadden opgesteld te Portsmouth, schoon land met bossen, schoon vlaktenen werd daar tezamen met zoveel andere die zeer vrugtbaar waren, met graan;bemanningen en schepen vastgehouden van alle soorten, tabak, veel vrugtboomen. tot het embargo werd opgeheven, van alle soorten appelesinos. grootnaut' In Januari 1834 werd Ary weer granaat-)appelen en smakelijken ma-j geplaatst, ditmaal naar het fregat „Rhoon loenen dat op de reys met broot ons on-ien Pendrecht", waar zijn neef Amerik de derhout meest was. Des nags hadden ons scepter zwaaide. En ten slotte behoeft verblijf op het oopen velt. Er wier dan jhet^ weinig^ verbeeldingskracht 1 groot vuer gemaakt voor het wilt dat j ~A te stellen, met hoeveel vreugde n alle soorten veel in de bossen was!j vader Maarte bij aankomst te Jamestown voornamelijk wilde zwijnen waarvan hetj'St. Helena) op 27 October 1838 vlees smakelijk is. Met den vierden dag logementhouder Solomon de tijding kwaamen wij te Tanger.' Hoewel hen hier weer een gevange nis wacht, wordt hun verblijf aan zienlijk dragelijker, doordat de Hol landse consul door zijn kok maal tijden uit eigen keuken aan de Hoi- dat zijn zoon Ary als kapitein op |de brik „Willem" was geplaatst! Op 17 April van het volgend jaar was vader i Schaap er persoonlijk getuige van, hoe jde „Willem" met zijn zoon op de kam- panje voor de stad aan de Maas kwam! IHoe weinig hebben zij beiden bij het af tandse gevangenen laat zenden! Het j scheid twaalf dagen later vermoed, dat duurt dan nog tot 16 December, aleer zU moeten verschijnen voor de keizer lijke gouverneur, in gezelschap van alle aanwezige buitenlandse consuls, en worden vrijgesproken met schip Na drie dagen bij de consul gelogeer te hebben om een beetje op verhaal te komen, vertrekken Ary en zijn broer tezamen met de Moorse kaperkapitein een tolk te paard van Tanger naar rache, een rit van 24 uur. Ofschoon z onvolledig gehoor gegeven wordt aan verzoek, het gestolen kajuitsgoed terug te brengen, berusten de Hollanders hier maar in, temeer omdat de lading nog volledig intact is gebleven, En zo gebeurt het, dat na drie-en-een-halve maand gedwongen verblijf in het zeerovers nest Ary met zijn „Koophandel" van uit Salee, en Maarte met zijn „Jonge Maria" vanuit Larache in de eerste dagen van 1817 weer het ruime sop kunnen kiezen en koers kunnen zetten naar het vaderland! Ten slotte zien we Ary in 1820 met zijn „Koophandel" naar de Oostzee zeilen, om uit Sint Petersburg een lading hennip- olie, koper, ravenduck en zeildoek te halen. Maar op deze reis verspeelt hij zijn schip: de storm van 8 September 1820 jaagt hem op het Terschellinger strand; de lading kan geborgen worden, maar het schip is verloren. Dit is het roemloze einde van de zeemansloopbaan van Ary Schaap Amz. Jongere generatie Hadden de vaders hun eerste stappen op de scheepsladder nog gezet aan boord van de vissersbommen, die van het Kat wijkse strand af zee kozen, voor hun zoon was het begin van deze weg naar het ge zagvoerderschap van 'n koopvaardijschip al heel anders. Heel duidelijk komt dit naar voren als wij het leven van Maarte's zoon Ary in ogenschouw nemen. Toen Ary 12 jaar was, nam zijn vader hem voor de eerste maal en wel aan boord van de galjoot „Jonge Hendrika" voor een reis naar Marseille Bij het inzeilen van de haven van Mar seille op 28 September 1822 maakte de nieuwbakken zeeman een gedenkwaar dige sensatie mee. In de dit het laatste afscheid Op 22 Mei 1839 zeilde Ary Mz. Schaap namelijk van Hellevoetsluis in zee ais kapitein van de bark „Ja cobus", met aan boord enige militai ren met officieren, bestemd naar de kust van Guinee, die van Sint George d'Elmina negers zouden halen —lees: ronselen om deze te trans porteren naar Java, waar zy als mili tairen het Nederlandse gouverne ment zouden dienen De officieren kweten zich behoorlijk van hun taak, want begin Augustus kon de „Jaco bus", verrijkt met 60 negers, de Goud kust achter zich laten. Enkele dagen daarna werd de 28-jarige kapitein aangetast door galkoorts, ten gevolge waarvan hij twaalf dagen later, niet ver van St. Helena, overleed, en zijn lichaam aan de schoot der golven werd toevertrouwd. De „Jacobus" werd op 15 October d.a.v. door de thuisvarende kapi tein Smit van „De Wijnhandel" gepraaid Straat Soenda, die de onheilstijding e naar huis nam, en weinige dagen later bracht de eerste stuurman, die het bevel had overgenomen, de bark ter rede van Batavia. Rhoon en Pendrecht In tegenstelling tot zijn vader had de jonge Amerik Arysz. Schaap een zeer langdurige loopbaan bij de koopvaardij. Bekend is, dat hij reeds in 1819 kapitein was op de brik „Dijkzicht" ook al in dienst van Van Hoboken dus! dat hy als kapitein van het fregat ..Rotterdam's Welvaren" op 16 October 1826 een saluut liet afgeven bij de stapelloop van de brik „Willem" te Rotterdam, en na de „Anthony" en de „Batavia" gevoerd te hebben het bevel kreeg over de „Rhoon en Pendrecht". onmiddellyk nadat deze van stapel gelopen was. Het was met dit ruim 800 ton metend fregat, dat Amerik in 1837 een uiterst snelle reis naar de Oost maakte, door in slechts 79 dagen het hele traject Rotter damAnjer af te leggen. Het was ook met ditzelfde fregat, dat hy voorjaar 1838 een tweehonderd man troepen onder generaal Verveer moest overbrengen naar d'Elmina. om een opstand der inheemse bevolking te dempen Het laatste schip. Katwijkse koopvaardijkapiteins uit dejmevr w. Hei uit Haarlem en het echt- zeiltijd met hun leven de tol betaald paar A. Hoogesteyn uit Amsterdam. Zy hebben van hun zwerversbestaan. werden in Mürzusohla'g (Britse zone) ln W. A. Poort'bet ziekenhuis opgenomen. EUROPA MORGEN" Waarschynlyk heeft de rede van prof. Brugmans ook bevruchtend gewerkt op de fantasie van het congres, want avonds lag de helft der deelnemers op de grote bovenhall van het kasteel platen te beschilderen voor de uitbeelding van verschillende historische fasen en per soonlijkheden. die in het „levend ganzen bord" zouden optreden Tot laat in de nacht werden Lodewijk XIV. Columbus, Leonardo da Vinci, Elisabeth I van En geland en vele anderen tot nieuw leven gewekt en by elkaar gezet in afwachting in het Europaspel. De meisjes in Oostenrijkse, Zwitserse Deense klederdracht, die voor de Pau- luskerk stonden, maakten de bewoners Oegstgeest duidelyk dat er Zondag morgen Iets bijzonders aan de hand was. Inderdaad was er een Oecumenische dienst, waarin congresdeelnemers uit vier landen medewerkten aan de liturgie, i een perspectief gevende prediking ds P. Kloek over de roeping van de Christenen in de huidige verwarring van de Europese volkeren, sprak een Engelse van de ervaringen en bedoelingen dit Congres. Een koor van het congres leidde de gemeentezang. „Europa morgen" was het riskante thema voor het congres. Prof. Dr H. Brugmans, rector van het Europa College in Brugge, heeft in een meester lijke rede de grote lijnen getoond van de nieuwe ontwikkelingen in Europa. Hij riep de deelnemers op tot het besef van de ingrijpende revolutie, die zich door de gebeurtenissen van onze tijd heen openbaart. Zowel de crisis van de techniek als van de nationale staten zijn de tekenen van een nieuwe tijd. Juist de Christenen hebben in dagen van omwenteling een onontkoom bare opdracht deze tekenen te onderscheiden en te helpen de nieuwe ont wikkelingen te leiden. Als zy geen oplossingen geven, zullen anderen op hun wyze oplossingen geven. Spreker waarschuwde voor „heilstaat" gedachten. Uitdrukkelijk signaleerde hy het gevaar van Europese staatscentrali- sering en bepleitte sterk de federalisti sche gedachte van zoveel mogelyk auto nome onder-gemeenschappen. Juist de scheve ontwikkeling, als gevolg van een zijdige emancipatie, die de huidige desin tegratie veroorzaakt heeft, roept om medewerking van Christenen, die de wyze integratie in de grote achtergrond de Christelijke openbaring kennen. Zyn woorden vielen, blykens de inten sieve besprekingen in de discussiegroe pen, als zaad in een vruchtbare bodem. Ook Engelsen, Zweden en Zwitsers, die zich anders ten aanzien van deze vragen meer afzydig toonden, hadden voor zyn betoog oor; ook toen 's middags prof. Brugmans inging op de concrete vragen waarvoor de Europa oplossingen van Bolsjewisme, Rooms-Katholicisme, neutralisme en de U.S.A. ons uitdagend stellen. Met een donderend applaus toonden de deelnemers hun dankbaarheid. Europaspel 's Middags vond op het sportveld Kasteel „Oud-Poelgeest" het Europaspel plaats. Voor het grote aantal belangstel lenden, verklaarde mr A. W. Kist eerst de bedoeling van het spel. Het op het veld uitgezette ganzenbord bedoelde een overzicht te geven van d< geschiedenis. Elk van de 42 vakken beeld de een bepaalde periode of persoon uit die iets betekend heeft voor Europa. Hoe de deelnemers zich in het spel had den ingeleefd bleek uit de vaak treffende uitbeeldingen en uit hun eenvoudig ge tuigenis vooraf wat hetgeen zy uitbeel den voor de ontwikkeling van Europa. 5 Personen uit het publiek namen ver volgens rond een tafel plaats en wierpen de stenen, terwyl vijf andere toeschou wers in de vakken van het spel hur wandeling begonnen. Vermakelijk aan de ene kant, doch als symbool toch treffend was het als b.v iemand op het vak van de tweede wereld oorlog kwam, d?t de in het ganzenbord gebruikelijke „dood" voorstelde en hele maal opnieuw moest beginnen. Nadat twee mensen het Nieuwe Europa, na veel vallen en opstaan waren binnen gegaan, en de overigen in de gevangenis van het totalitarisme en de put van Ab solute macht waren blyven steken, maak ten de deelnemers een vrolijke rondedans door het „nieuwe Europa" waaraan spoe dig bijna alle toeschouwers deelnamen. 's Avonds luisterde men ademloos naar de heer W Berkhemer, die op aangrypen- de wijze de geschiedenis van Saul en David vertolkte. Weer aanslag op Nederlanden De heer P. V. M. Lasance van de sisal- onderneming „Kota Blatar" van de Borsumy is Woensdagavond te Djember in zijn woning overvallen. Hem werden wonden aan hoofd en rug toegebracht Hy is naar het ziekenhuis te Soerabaja ver voerd Zyn toestand is redelyk De on- v«.rschrikkeUjke onweersbui uit het waarop wy Amerik tegenkomen, is het deelnemer om de gemeente te vertellen oekende dader is gevlucht. VOORHOUT Wit-Gele Kruis heeft eigen huis De bekende vroegere dokterswoning aan de Jacoba van Beierenweg, drie in eigendom is overgegaan aan de afdeling van het Wit-Gele Kruis, werd Zaterdag middag officieel geopend, nadat een gron dige verbouwing had plaats gevonden. Pastoor Bresser wydde het gebouw in. Burgemeester De Graaff, voorzitter van het Wit-Gele Kruis, ging de gesohiedenis van de plaatselijke afdeling na. Hy bracht dank aan allen, die medewerking verleenden om het Wit-Gele Kruis een eigen doelmatig gebouw te geven. Aan wezig waren o.a. d heer Jansen, verte genwoordiger van de Zuid-Hollandse Bond, wethouder Deutekom, de heer Germing, secretaris van het Groene Kruis te Sassenheim, de beide plaatse- lyke dokters en afgevaardigden van an dere R.K. organisaties. Burgeriyke stand GEBOREN: Robertas, z. v. W. C. Vlas veld en N. A. ten Bosch; Petrus L, C. M., z. v. A. L. v. d. Poel en G. J. S. Weyers; Johannes A. M.. z. v. P. C. v. d. Berg en Th. Heemskerk. ONDERTROUWD: P. Lama-n, 24 j. te Leiden en M. Spieren-burg, 2-% j. GEHUWD: P. N. v. d. Kooij, 25 j. Oegst geest en F. H. C. Homan, 24 j. OVERLEDEN: J. Lemmers, e. v. C. d. Berg, 46 j.; A. L. G. N. Hendriksen, wed., 81 j. VOORSCHOTEN Vrydag raadsvergadering De gemeenteraad komt Vrijdag om half toekomende bedragen hebben geconsta teerd, t.w. 3125 op te nemen per 15 Mei, 11.150 (19 Juni), 4500 (30 Juni), 44.125 (4 Juli 1952), samen 62.900 Totaal, met in-begrip van het reeds eerder ontvangen bedrag ad 90.700. een drag van 153.600. WASSENAAR Geref. Bond Voor de Geref. Bond hoopt Woensdag avond om 8 uuir in ExceHisdor te spreken ds W. J. Rootselaar, Harv. predikant Wyk -bij Heusden. Visserijgolfjes acht bijeen. De belangrijkste pun-ten de agtnda zyn: subsidie over 1948 er 1949 aan R.K. gezinszorg en -hulp te Lei den; bijdrage in het bekroni rugstfonds Flora 1953; subsidie aan Ned. vereni ging tot nheumatiekbestrijding; mede werking voor aanschaffing van boeken ten behoeve van de R.K. jongensschool; onderhoud beplantingen rond kleuter scholen; herziening uitbreidingsplan om geving Hofweg en terrein omgeving Pa pelaan; beschikbaarstelling van crediet 500 voor restauratie van de koe- /an huize Bydorp; instellen oor maatschappelijk hulpbetoon; be- schikibaarste-l'len van crediet - an 30 200 or het bouwrijp ma-ken van gronden het complex Klein-Langenhorst; idem crediet van 4750 voor vernieuwing de paardenibus. Bezwaren werden ontzenuwd De heer J. L. Peper, bouwkundige Voorburg, heeft tot de Voorschotel raad een adres gericht, houdende v zoek, een ernstig onderzoek te willen in stellen naar het z.i. onjuiste beleid het ooilege van B. en W. ten aanzien de woning-bouw. zulks met betrekking en beweerde niet-na-leving met hem getroffen overeenkomst betref fende het verlenen van optie op enige percelen bouwgrond aan de Prinses Irenelaan. Naar aanleiding van dit adres hebben B. en W. de raad een uitvoerig sohryven doen toekomen, waarin de be en van de heer Peper worden ont zenuwd. Eerï en ander samen-vattende B. en W. van mening dat de door de heer Peper naar voren gebrachte be en h.i. geen aanleiding kunnen ge- tot toekenning van enige schade vergoeding in weLke vorm ook. B. W. stellen voor, -het verzoekschrift i kennisgeving aan te nemen. „Recht door Recht" vierde feest e buurtvereniging ..Recht door Recht" van de Donklaan en omgeving hield Zaterdag haar jaarlijkse feest. Eerst werd een optocht gehouden met versier de fietsen, steppen en wagens, waaraa-n Laurentius-harmonie medewerking verleende. In de Donklaan opende de voorzititer van de vereniging, de heer H. S'eehouwer, de feestelijkheden Spr. was dankbaar voor de medewerking van de burgemeester en van de Kon. WiLhelmina- vereniging. Hy wees er op. dat zij, die beweren dat het tijdens het buurtfeest van de Donklaan aMyd regent, ongelyk hebben gekregen Daarna werd een mu zikale hulde gebracht aan he: echtpaar A. Teunissen-Van Doorne, dat zijn gou den huwelijksfeest vierde De kinder spelen. -.'aaraan met groot enthousiasme werd deelgenomen, vulden de middag. Rykelyk werden de kinderen getracteerd. 's Avonds zetten de oudere bewoners van de buurt de bloemetjes buiten. Er werd kuipje gestoken, ring gereden en veel pret gemaakt. De nationale leningen en W hebben aan de gemeenteraad kennis gegeven, dat zij ter uitvoering van he; bepaalde in het raadsbesluit van 25 A-pril 1952. betreffende de aanvaarding de nationa-le leningen voor de wo ningbouw 1952, de volgende, blykens mededeling van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aan de gemeente Voorschoten Zuidharing werd puf De -veQ-e -kusbvilss-ers, die Zaterdag aan .e afeilaig kwamen:, brachten ruime aan roer van sdhcl en wyting. De rea-ctde op de prijs was duidelijk merkbaar; ze döad- aanzienlijik. zodat de kleinste schol zich -ma-ar jurist vrij -kon houden van de o.pvan-gprijs en bleef staan op f9 per 50 kig. Hetzelfde gioJd voor de wij-ting, j die f 13 noteerde voor de mooiste soor- l-ten, maar ails gemiddelde prijs slechts f 10 kon blijtven iba-ndh-aiven. De tong, die schaars werd aangevoerd, bleef duur. Exporteurs kochten bijna de gehele aan voer en betaalden f3,30 per k-iüo voor de lappen, f2 voor grote en klein mid del tong en f 1,60 voor de grove slips. Aan ha-ring was geen gebrek. Deze aan voer was verdeeld in twee soorten: de grote Noord- en de kleine Ziuridiha-ring. De Noordharing was de meest gevraagde soort en kon f 1213 per 50 kg ma-ken. De Zuridharin-g daarentegen bradht het niet verder dan f 10 en verscheidene par tijen moesten aan de vrismeelfabrieken worden toegewezen. Enige partyen kreel werden afgenomen voor f 13 er per -kist Goede loggerresultaten Met uitzondering van de opgehouden partijen haring boekte de Vik-ingbank, die Zaterdag na een 9-daagse reis afslag was, f 11.500. De Tzonne braoht h-et tot f14 000 voor een 10-daagse De topscores van de loggers waren d« IJM 129 met f8440 en de KW 76 met f 8600. Van de kotters was de WR 67 de hoogste met f2400 Markt van vandaag Vanmorgen lagen in de vroege beurt: Medan met 1250 kisten- haring en 25 di versen, Post Boy met 1100 kasten haring en 10 diversen, Dirkje met 1025 kasten makreel, 67 schol, 50 wyting e versen. Verder: 11 loggers met 140 kis ten schelvis, 247 schol 75 radïo, 970 kreel, 75 diversen-, 850 wy'ton-g, 135 ka beljauw en gul, 600 kg tong, 10 kg bot en 45 st-uiks stijve fcabeljouiweri. Voor de late Insbe-urt-en waren present acht loggers met 50 kisten schelvis, 350 wy ting, 40 'kabeljauw en gull, 150 makreel, 125 schol, 600 kg tonig, 10 diversen. 50 tarbot en 25 stuks stijve kabeljauwen. Tenslotte waren er 12 kio-tters met 300 kisten wyting, 250 schol, 5500 kg tong en tarbot en 150 'kristen diversen. Duikelaars De KW 125 en KW 17 brachten resp twee en vier tonynen aan de afslag. Vorige week betaalde de handel f200 3or een duikelaar. Wat er kan komen Vtoor de eerste helft van deze week 'kunnen verder worden verwacht: Her- Medan (25), De Hoop, Eveline (26), Bergen, Ca-tha-rrina Duyvns, Vios en Abra ham (28). Van de Noordflogigers kunnen Woensdag komen: Wiron IV, LJM 209, KW 16 en KW 169. In i uit Zaterdag en Zondag kwamen binnen: KW 35, KW 30, KW 21, KW 12, KW 189. KW 91. KW 24, KW 108, KW 162, KW 64, KW 155, KW 26, KW 166, KW 15, KW 84. KW 31, KW 94. KW 7, KW 17, KW 27. KW 169. KW 96. KW 34, KW 124, KW 16 1 KW 125. Naar zee ging de KW 65. qP HET PERZISCHE toneel is dictator Mossadeq thans de regisseur en de Sjah mag nog slechts bescheiden dans passen maken. Precies zoveel als Mossa deq gewenst vindt, en ook de maat wordt door hem bepaald. Naaste familieleden van de Sjah verlaten het land; de chef van de generale staf heeft zijn ontslag. Reeds eerder wezen wij er op, hoe de gebeurtenissen in Egypte en Perzië parallel lopen. Het ontwaken in Oosterse landen gaat gepaard met grote luidruch tigheid, waarbij monarchen van de troon vallen. Er behoeft in Perzië niet zo heel veel meer te gebeuren, of de macht van de Sjah en de totnutoe, regerende, bezit tende klasse is tot nul gereduceerd. In de strijd tussen de Sjah en Mossadeq, heeft de laatste het pleit gewonnen. Na de ernstige onlusten, veroorzaakt door het korte bewind van Achmed Ghavam Soel- taneh, bleef de Sjah slechts één ding sm, over, namelijk zich op T r»rHoarf. g'nad' "I aart Mossadeq over uitzicht te geven. De regis- V seur, met onbeperkte bevoegdheden, heeft uiteraard een program, omdat de massa, doorgaans een kudde, nu eenmaal de verblinding wil van zo'n program. Het is een hele mond vol: verbetering van de financiële, economische, sociale en hygiënische toestand. Mossadeq zou het korter kunnen zeggen, bijvoorbeeld: het Perzische volk wordt gebracht op hoger Met de uitspraak van het Int. Hof van Justitie te Den Haag in zyn zak, zal Mossadeq in de eerste plaats moeten zor gen, dat er weet van olie-export sprake is Zonder de inkomsten der olie-exploi tatie, heeft het fraaie program van dic tator Mossadeq, die premier is en minis ter van Oorlog, niet de minste zin. Het klinkt alle6 heel mooi, verlaging van uitgaven, verhoging van belastingen, de rijken moeten meer belasting betalen dan de armen, maar in de eerste plaats zullen er toch weer baten moeten zyn van de olie-exploitatie; Abadan op gang komen. Alles stroomt, alles vloeit, en dat zal met de olie ook weer het geval moe ten zijn. Er zijn echter geen tekenen, dat het met dat „vloeien" van de olie spoedig een enorme vaart zal lopen. Aanvanke- lyk was er weer wat optimisme, omdat verluidde, dat Mossadeq de Britten zou hebben voorgesteld, na de uitspraak van het Hof, het oliegeschil aan arbitrage te onderwerpen. De Perzische premier heeft dit later ontkend, vermoedelyk omdat zulks niet strookte met zyn politieke prestige tegenover de massa, zynde, wat populair noemt, „de boeren, burgers buitenlui". Want men ontkomt niet de indruk, dat Mossadeq behalve een diplomaat, handig en sluw, melancholiek op zijn tijd, toch ook een bekwaam marktschreeuwer is. De wereld wacht af, waar en by wien Mossadeq de oplossing der oliekwestie gaat zoeken. Veel waarde wordt gehecht het bericht, dat hij van plan zou zyn met de „United States" op 12 Sep tember naar Amerika te vertrekken, daarby vergezeld door een vijftal spe cialisten. Want ook Mossadeq dient in te )or de uitvoering van zyn sublieme program toch een oplossing van de oliekwestie moet komen. Immers de afgrond van een staatsbankroet gaapt. Moest de Sjah, wiens macht thans sterk beknot is, zich verdedigen tegen Mossa- het Nationale Front, tegen de fanatici van het genre Kasjani. tegen de Toedehbeweging, en nog veel meer, Mossadeq wordt geconfronteerd met de verantwoordelykheid voor een beang stigende realiteit. Want, de staatskas is leeg en door woorden wordt die niet gevuld. De re laties met de „Anglo Iranian" werden verbroken, de machtige maatschappy, die over geld, kapitaal en technische midde len beschikte. Perzië heeft weliswaar de grondstof, de olie, maar zonder een doel treffende exploitatie, heeft het aan die olie niets. Sinds de nationalisatie van de olie, het verbreken van de overeenkomst met de „Anglo Iranian" gebeurt er in Abadan.... niets! De Engelsen en Per zen. althans belichaamd in de figuur van Mossadeq, staan als bokken, kemphanen, tegenover elkaar. Men moet niet vergeten, dat Engeland en Amerika ongeveer de gehele tank- vloot, benodigd voor de olie, in handen hebben, waardoor eventuele gegadigden Perzië niet eens bereiken kunnen. Perzië kan de olie niet raffineren, kan de ruwe olie niet exporteren, waardoor de olie baten de schatkist dus niet meer spek ken. Resumerende, is dus de situatie, dat „dictator" Mossadeq de volmachten heeft, die hy eiste, het leger naar zyn hand gezet wordt, de Sjah nog slechts een marionet is, en hy bovendien triomfan telijk kan zwaaien met een papieren program. Gaat Mossadeq naar Amerika en krijgt hij daar de kous op de kop, dan zal hy tenslotte toch weer met de Britse zaak gelastigde moeten aanpappen, om aan het olieconflict een einde te maken. Anders blyft Mossadeq dictator op een finan- cieel-economische vulkaan! Twee boerderijen door broei en bliksem afgebrand Een der mooiste boerderyen van Noord- Holland, de Maria-Hoeve van de heer C. Laan aan de Nieuwe Schermerweg te Oudorp, is Zaterdag tengevolge van blik seminslag tot de grond toe afgebrand. Voorts is Zaterdag in de buurtschap us en Dam onder Uitgeest door hooi- broei de grote boerdery van G. Appel doorn grotendeels een prooi der vlam- ïen geworden. Nederl. stappen in Djakarta De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft hedenochtend de Indonesische minister Buitenlandse Zaken, de heer Mu- karto bezocht. Dit bezoek was bedoeld om uitvoering te geven aan de opdracht van de Nederlandse Regering, blijk te geven de ontsteltenis, waarmede de laatste ontvoeringen in het Cheribonse de Ne derlandse Regering vervulde en aan te dringen op alle nodige maatregelen ter bevrijding van de ontvoerden. Advertentie NIEMAND KAN ONS NADOEN Fant. Beverteen en Manchester werkbroeken, ook aparte maten, maken v f 3 - Nachtjaponnen, verplcegstersschorten en slagersschorten maken wy va fl- Spoedgevallen binnen 2 x 24 uur klaar. Ver beneden alle stadsprbzen De allerzwaarste kwaliteit Manchester werkbroeken, maten 103 106 109 112, spotprijs t 14.95 MANCHESTER MOUWVESTEN 10% KORTING Vacantie kinderoveralls f fi aq Dames Pyama's, beter bestaat niet f795 Nog 98 meter gestreepte Keperflanel, extra breed f 1*29 Ook geven wij deze spotprijzen in termynen, bij vooruitbetaling,"tótdat het bedrag voldaan is Zonder een cent verhoging. KAPTEIN - RIJN SBIJRG

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2