Jlieutue £eiïi5r(|e ÜTouraitl De suiker nog op de bon Britten blokkeren opnieuw toegang tot gebouw van Radio-Berlijn In Oost-Duitsland staat nationalisatie landbouw, handel etc. voor de deur Eind 1953 hef schroef vliegtuigen voor de K.L.M. Wist IJ Mossadeq, de Perzische makelaar in olie en legerzaken en -kele zsirt t r; - - ik MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatfasttcfe fs «hebleoea myn bert to legfjensport" Drie en dertigste jaargang No 9498 Alweer spanning in Duitse „hoofdstad" Haakon (80 jaar) maakt toer door stromende regen Koning Haakon van Noorwegen heeft gisteren, met het gehele Noorse volk, zijn 80ste verjaardag gevierd. De hoofd stad Oslo was van de vroege morgenuren af stampvol mensen en waar men keek woeien vlaggen. De grote feestdag werd goed begon nen: in de kathedraal werd een bijzon dere dienst gehouden, welke o.a. werd bijgewoond door Koning Gustaaf Adolf van Zweden, koningin-moeder Alexan drine van Denemarken, kroonprins Olav van Noorwegen en zijn gezin, prins George van Griekenland, vele andere •leden van de Deense en Zweedse konings huizen, het Corps Diplomatique en hoge burgerlijke en militaire autoriteiten. Van het stadhuis speelde voor eerst het. nieuwe carillon. In de stromende regen maakte de grijze vorst vervolgens een rijtoer door de stad in een open Mercedes-Benz, vriendelijk glimlachend en wuivend naar zijn duizen den onderdanen, die hem luide toe juichten. Gisteravond hadden zich 50.000 Noren verzameld op het plein voor het stad huis, waar de koning van het balkon af het woord tot zijn volk richtte. De vorst besloot zijn rede met het verzoek aan de menigte, een driewerf hoera voor Noor wegen aan te heffen. Spontaan gaven de Noren aan dit verzoek gehoor. T~\E BRITSE AUTORITEITEN te Berlijn nemen maatregelen om te voor- -L' komen, dat onbevoegde Duitsers, met legerauto's van de Sowjets, het gebouw van radio Berlijn kunnen betreden. Dit gebouw, gelegen in de Engelse sector, zal niet opnieuw met prikkeldraad worden afgesloten. De Engelse militaire politie heeft echter speciale passen ingesteld. De Britse commandant in Berlijn, generaal Coleman, heeft in een brief aan Dengin, de vertegenwoordiger der Sowjets te Berlijn, geprotesteerd tegen het feit, dat een Russische vrachtauto een signaal van een Britse militaire verkeers agent opzettelijk negeerde en hem heeft aangereden. Dit incident vond plaats bij het, hierboven genoemde, Berlijnse radiostation. De Britten hebben dus represaille maatregelen getroffen. Men zal zich her inneren, dat indertijd het radiogebouw een tijd lang was geblokkeerd. Sindsdien werd het gebouw steeds door de Britse militaire politie bewaakt. De bedoeling generaal Coleman is nu te a komen, dat personen, die er niets te maken hebben, toch het gebouw worden binnengesmokkeld. Intussen heeft de Rus Dengin verklaard, da' alle pogingen Sowjetauto's die zich naar het radio gebouw begeven, te onderzoeken, schouwd zullen worden als schending der overeenkomsten van 1945. Hierbij werd het verkeer der bezettende gendheden niet aan een inspectie derworpen. Er zijn dus nieuwe moeUijk- heden ontstaan. Voorts werden gisteren in Berlijn communistische demonstraties gehouden H.K.H. Prinses Irene viert morgen haar dertiende verjaardag Onze hartelijke gelukwensen (Opname W. Schurman N.F.K.). en moesten de betogers met gummiknup pels uiteengedreven worden, terwijl een aantal personen werd gearresteerd. Het gold hier een betoging in de Engelse sector tegen de stadsregering, die echter weinig effect sorteerde. Meer dan 8 millioen Duitsers uit de vroegere Duitse gebieden in het Oosten, hielden „hun dag van het vaderland' geheel West-Duitsland werden bijeen komsten gehouden voor de zaak der „verdrevenen". Volgens de „Neue Zei- tung" heeft het ministerie van Binnenl. Zaken, van Oost-Duitsland, de aanvragen van 6000 hengelaars uit West-Berlyn, om verlof tot hengelen in de Oost-Duitse wateren, afgewezen met de motivering, dat„hengelaars spionnen en sabo teurs zijn". Afgaande op de mededelingen van vluchtelingen uit Oost-Duitsland, bereidt de communistische S.E.D. een algehele nationalisatie voor van de handel, in dustrie, landbouw, gezondheidsdienst, als mede de kerkelijke bezittingen. De be drijven zouden gedwongen worden re geringsorders uit te voeren tegen, door de staat vastgestelde, prijzen. De detail handel zou ook in staatshanden over gaan. Uiteraard behoeft een en ander of ficiële bevestiging, maar de maatregelen tegen het particuliere bezit in Oost- Duitsland gaan steeds verder. Meteoor slaat gat van 12 meter diepte Ook viel er een in de Adriatische Zee Zaterdag is zeventig km- ten Oosten van Teheran een meteoorsteen neerge komen, die een gat van' 12 meter diepte in de grond 'heeft geslagen. De schok was tot op vijf km in het rond merkbaar, aldus meldt het Franse persbureau A F P. Voorts wordt gemeld dat een grote meteoorsteen, schitterend als de zon, gis teravond volgens het Italiaanse pers- •burea „Ansa" op 50 kim ten Oosten van Ancona in de Adriatisohe zee is neerge komen. Motoraciobaat stortte van steilwand in Bussum Hevige rukwinden trokken Zaterdag avond tijdens een onweer op de kermis te Bussum het dakzeil los van een zg. steilwand, terwijl de eigenaar de 27jarige W. C. Goozen, juist op zijn motor toeren verrichtte langs de steile, ronde wand. Een dakspant trof de motorrijder in het gezicht en de man stortte met motor en al omlaag. Hij brak een halsbeentje. Door de paniek onder de 200 toeschou wers werden enige personen licht ge- FRANK PACE, de Amerik. min. voor het leger, vertrok per vliegtuig voor een reis naar o.a. Groenland, West Europa, Joegoslavië, Turkije. Grieken land en Frans Marokko. Doel: inspecte ren van Amerik. troepen en controle op verleende militaire hulp. IN SYRIë werd tot plv. premier benoemd, de stafchef, kolonel Adib SjisjaklS. Mef de wichelroede Onderaardse gangen in Hardenberg komen vrij Onder het Overijsselse stadje Harden berg liggen vele oude gewelven, waar van er nog maar enkele in gebruik zijn als kelders van huizen. De Oudheid kamer gaat nu echter onderzoeken of de overige gewelven en de onderaardse gang die er moet lopen, niet ontsloten kunnen worden voor het toerisme. Wel licht kan de Oudheidkamer enkele ge welven als museum inrichten. Ook wordt een studie gemaakt van de historische ■betekenis van de gangen. Sommigen den ken aan smokkelwegen, anderen aan geheime gangen van de machtige burch ten van Jan van Arkel en Bisschop Otto von der Lippe. De Utrechtse wichelroe deloper J. Gouwe geeft aanwijzingen. Nederlander mishandelde twee vrouwen in Brussel Zaterdagnacht heeft in een café aan de Vleeschouwerstraat te Antwerpen de 37-jarige Nederlander F. van D. uit Breda in een vlaag van jaloersheid zijn vroegere verloofde, de 27-jarige D. Deley en haar moeder mevrouw D. Lenaerts-Van Poppe verscheidene mes steken toegebracht Zij werden ernstig gewond. Van D. is voortvluchtig. Twee personen in Amsterdam plotseling overleden In de reizigerstunnel van het Centraal Station te Amsterdam is Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de 70-jarige L. P. uit Baarn plotseling onwel geworden en overleden. Een uur later trof de 50-jarige Amster dammer L. O., die op de fiets in de Van Baerlestraat bij de Fr. van Mierisstraat reed, hetzelfde lot Ook hij werd onwel en overleed onmiddellijk, vermoedelijk door een hartverlamming. Bestemd voor het burgerluchtverkeer in Nederland Dr Plesman heeft vanochtend op Schiphol medegedeeld, dat de K.L.M. op het ogenblik de mogelijkheden van het gebruik van hefschroefvliegtuigen bestudeert. „Eind 1953 hopen wij twee helicopters S 55, maar met andere motoren dan de Amerikaanse, in gebruik te nemen", zo zei de president directeur van de K.L.M., naar wiens mening het hefschroefvliegtuig in 1960 economisch bruikbaar zal zijn. Desgevraagd vertelde dr kiesman, dat de helicopters bestemd zullen zijn voor het burgerluchtverkeer in Nederland. Dr Plesman deed deze uitlating op Schiphol, nadat hij vanochtend de twee Sikorsky 55 hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse militaire luchtvervoers- Zatopek wilde zijn gouden plak kwijt Zatopek had zijn gouden medaille voor de 5000 meter aan de Duitser Herbert Schade willen geven, zo wordt uit Helsinki gemeld. Dr Karl Ritter von Halt. de voorzitter van het Duitse O.C., deelde aan de Duitse pers mee, dat de Tsjech aan prof. Grus, de Tsjechoslowaakse vertegenwoordiger in het I.O.C., had gevraagd of hij de medaille aan Schade kon afstaan, om dat het Schade is geweest, die hem naar de overwinning en een nieuw 01ympis6h record heeft geleid. Ritter von Halt antwoordde Grus echter, dat Schade dit edelmoedige aanbod niet kon accepteren, omdat ai- leen de winnaars recht hebben op gouden medailles. Zoals bekend, had Schade, die als derde eindigde, voort durend aan de kop gelegen. dienst had bezichtigd. Deze toestellen zyn als eerste helicoptères in de luchtvaart geschiedenis de Atlantische Oceaan over gestoken. De toestellen zullen vermoede lijk vanmiddag om 4 uur voor het laat ste deel van de route naar Wiesbaden vertrekken. Een kleine technische sto ring was oorzaak, dat de machines niet vanmorgen konden starten. DAT op het wereldcongres van opvoe ders van blinden in Bussum 13 km woor den op de wire-recorder zijn opgenomen, waarvan men in Amerika rapporten zal samenstellen. DAT een Frans fregat- en drie mijnen vegers tot Woensdag in de R'damse haven liggen, en de 427 opvarenden o.a. Volendam zullen bezoeken. DAT de Haagse gezagvoerder B. Blok met de Kota Inten 17.000 dieren in R'dam aanvoerde, meest rijstvogeltjes, o.a. be stemd voor de Brusselse en R'damse die rentuin. De kabinetsformatie Prof. Beel zet zijn poging voort Opnieuw in gesprek met de vier Iractie-leiders (Van onze Parlementsredacteur) Zaterdagavond deelde het Kabinet der Koningin officieel mede. dat H M. 's middags prof. dr L. J. M. Beel ten paleize Soestdijk in audiëntie had ont vangen. Uit het feit, dat geen en/kele andere mededeling werd gedaan', was reeds dui delijk. dat de kabinetsformateur, tegen de verwachting in onderscheidene poli tieke kringen in. niet naar Soestdijk was getogen om zijn formatie-opdracht terug te geven He: verdere verloop van de gang van zaken is evenwel verrassender. Vanmor gen tegen kwart voor twaalf had prof. Beel nl. een onderhoud met dT Drees, vanmiddag om 3 uur gevolgd door een ronde-tafel-conferentie met de vier tot n-u toe in het overleg betrokken fractie voorzitters. prof. Romme (K.VP). mr Donker (Anb.), dr Schouten (A.R.) en de heer Tilanais (C.H.). Een en ander duidt er naar onze me ning op, dat enige dagen „gepeins" en het gesprek met H.M. de Koningin, prof. Beel tc' de conclusie gebracht moeten hebben, dat opnieuw een poging ge waagd moest worden, de draad op t« vatten, waa-r hij hem zelf (voorlopig) had laten liggen. M.a.w., dat hij alsnog zou wil-len probei en. voortgaande op de ba sis vafi de reeds bereikte overeenstem ming me', betrekking t-ot het program en de zetelverhouding, een parlementair vier-partijen-kabinet fe formeren. In deze redenering immers had gesprek met dr Drees. een van de ge matigde leidende figuren van de P.v.d.A. zin. Wij zullen thans afwachten, wat het resultaat van de nieu-we- poging, waarbij ongetwijfeld een min of-meer gewijzigde z-telverdeling aan- de orde za-1 komen, zal opleveren. Weer een fraudegeval Directeur Sociale Zaken in Winschoten aangehouden Verdacht van verduistering is de heer H. O., directeur van1-de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Winschoten, gearresteerd. Hij is inmiddels in zijn functie geschorst. Verdere bijzonder heden zijn nog niet bekend De verduistering is aan het lidht ge komen bij het normale kwartaalonder zoek. De grootte van het bedrag ligt waar schijnlijk tussen f5000 en f7000 en het schijnt, dat de heer O. zich deze geld som in de loop van 1951 in één keer heeft toegeëigend. Belgische jongen, met vacantie in ons land, verdronken In Heerhugowaard is Zaterdagmiddag de 18-jarige René Deniet uit Brussel, die met vacantie in ons land was, verdronken tijdens het zwemmen in het Westfriese Kanaal. Vermoedelijk heeft hij kramp gekregen. Het twee-jarige dochtertje van de fa milie V. te Vleuten is de de woning in een sloot geraakt en verdronken. De 47-j. A. Fokert5 uit Groningen is ten gevolge van een aanrijding op de Hereweg om het leven se komen. ht Actie tegen Amerik. militaire missie Steeds meer familieleden van de Sjah verlaten het thans nog drijvende schip DE PERZISCHE Tweede Kamer, de Majlis, heeft met een overweldigen de meerderheid van stemmen, aan premier Mossadeq de bijzondere volmachten geschonken voor zijn regeringsprogram. Voorlopig voor de tijd van een half jaar. Mossadeq krijgt ook de vrije hand in militaire zaken. De Senaat is in bijzondere zitting bijeengeroepen, om na de Kamer, het ontwerp van het hervormingsplan te behandelen. Zodra het wet geworden is, beschikt Mossadeq dus over dictatoriale bevoegdheden. De chef van de generale staf is afgetreden, een nieuwe benoemd, namelijk generaal Roehellah Ageveli. Inmiddels zijn de tweelingzuster van de Sjah, prinses Asjraf en haar drie kinderen met een vliegtuig naar Parijs vertrokken voor een „langdurig bezoek aan het buitenland". Zoals men weet. zullen ook haar echt genoot, de koning in-moeder en andere leden der koninklijke familie binnenkort •n§ar Europa vertrekken. De aanhangers van Mossadeq hebben steeds volgehouden dat deze naaste verwanten van de Sjah tegen de nationalistische leiders gekant waren. Prinses Asjraf keerde de vorige maand van een verblijf in Europa te Teheran terug, twee dagen vóórdat Mos sadeq na eén twist met de Sjah aftrad. Een oudere zuster van de Sjah en haar echtgenoot zijn ook reeds in Amerika. Evenals prinses Fatima, aldus A.P.; dit is de dochter van de Sjah uit diens eerste huwelijk, getrouwd met een Amerikaan. Mossadeq krijgt over leger en olie onge veer alles te zeggen. Gisteren werd de benoeming van Eindelijk is er dan een foto van de veelbesproken vliegende schotels! Een fotograaf van de Amerikaanse kustwacht zag onlangs plotseling enige lichtende voorwerpen in de lucht. De man bedacht zich geen ogenblik: hij greep zijn camera, richtte even en drukte af. Hier ziet U het resultaat. Vem.eldenswaard is nog, dat de foto werd genomen bij een bekend atoomcentrum in de Ver. Staten. Ze werd pas gisteren vrij gegeven. DAT op het landgoed de Ulenpas te Hoog Keppel een conferentie is begon nen ter voorbereiding van het jaarcon gres der Wereldfoderalistische newegin- DAT in de kartonnen feeststad Oranje kwartier in het 700-j. Breda de 300.000ste bezoekster is begroet. DAT C. A. W. Pauw 50 j. in dienst is geweest van de N.V. Houthandel v.h. William Pont te Zaandam, waarvan de laatste 31 j. als directeur, en nu ls opge volgd door M. Stadermann. DAT mr W. A. M. v. d. Kallen, die samen met H. Baron van Lamsweerde benoemd is tot hoofdred. van De Tijd. tevens is benoemd tot mede-directeur. DAT Prins Philip van Engeland het in een sauna-bad te Helsinki tot 85 gr ken uithouden, maar Prins Bernhard hem glansrijk versloeg met 110 graden. DAT 'n variétéshow in Breda's Oranje kwartier Zaterdag voortijdig werd ge staakt toen de R'damse acrobaat J. Lee mans van 7 m hoogte omlaag stortte cn een hersenschudding opliep. DAT dr B. uit Eindhoven door een ge maskerd en gewapend individu werd gedwongen zijn portefeuille met een groot geldbedrag en zijn autopapieren af te DAT in Harlingen, Marssum en Tzum- marum vier arrestaties zijn verricht we gens geknoei met vlasleveringen tot een bedrag van f 15.000. Het publiek hield de adem in! Met donderend geraas vloog deze 'ormalie Nederlandse Thunderjets over Ypenburg tijdens de vierde Internationale Luchtvaart Show. Evita's geboortehuis bedevaartsplaats IV2 millioen Argentijnen zagen „stoffelijk overschot" Het Argentijnse Algemene Vakverbond heeft voorgesteld, het huis waar Evita Peron in Los Togdos, in de provincie Buenos Aires, is geboren, tot een naho- na-le bedevaartplaats te maken. Het nieuwe ..nationale monument" krijgt de .centraal hoofdkwartier Evita Peron". De Vakibond van personeel in bioscopen en theaters besloot tot Maan dag 11 Augustus, de dag van Evita's bij zetting!, geen voorstellingen te geven. Ook in de theaters en dancings mag nog steeds geen muziek ten gehore gebracht worden. In het gehele land worden do denmissen voor de overledene gehouden. Voortdurend stromen massa's Argentijnen Arbeid binnen, generaals bekend gemaakt. Teheran krijgt eenntoe militair, jouv.rn.ur, I he, stotielulk oversohot le zi„. Me„ H.t .,|)taij«r.ta™tCT komolrl^. ^,a, he, familie wonjt sterk verminderd. Officieel! u t «w, m mtutnen heeft Teheran het nod:; 2<tvo»<l«l tW>> Pr„;de„: Peron neemt re» de rouwton komst slechts met goedkeuring der rege ring mag plaats vinden. Bij de debatten in de Perzische Kamer werden felle aan vallen gedaan op de Amerik. militaire nissie en de commissie voor technische bijstand. Er werd gezegd: „WU hebben geen Amerikaanse adviseurs nodig; het Perzi sche volk eist. dat de Amerik. militaire missie uit het land wordt gezet", slotte besloot de Kamer de eigendommen van ex-premicr Achmed Ghavam Soel- taneh in beslag te nemen, te verkopen de opbrengst te doen verdelen onder de verwanten der „nationale martelaren' gesneuveld tijdens het oproer, dat Ghavam na een kort bewind van vier dagen zijn premierschap kostte. Ghavain bezat vooral zeer rijke thee plantages in het Noorden en landerijen nabij de hoofdstad. Over de verblijf plaats van Ghavam is overigens niets met zekerheid bekend. (Men zie 't Ver klaarde Uitzicht in Meisje viel vlak voor trein van de fiets Voor de ogen van haar vader meegesleurd en gedood Nabij wachtpost 55 te Tienray <L.) heeft zich Zaterdag omstreeks half zes een tragisch ongeluk voorgedaan, meldt het A. D. Het vijfjarige dochtertje van de heer S. uit Horst zat bij haar oom achter op de fiets. Voorop zat nog een tweejarig kind. Bij het passeren van de onbewaakte overweg zag de fietser de dieseïtrein uit de richting Nijmegen naderen. Om op tijd de overkant te kunnen bereiken zette de man vh*g aan. doch door die onverwachte beweging sloeg het meisje van de fiets. Het kind werd door de trein gegrepen en op slag gedood. De vader van het meisje reed met paard en kar dicht achter de wielrijder en zag zijn kind vlak voor zijn ogen door de trein gegrepen. De diesel kwam twee honderd meter verder tot stilstand. Arresfafie kort voor begratenis Moordenaar luidde doodsklok voor drie slachtoffers Twee broers en zuster in Varsseveld stierven door vergiftigd eten T~\E GEBROEDERS B. en H. te Lindert en hun zuster uit Varsseveld, die AJ Woensdag jl. zijn overleden tengevolge van het nuttigen van vergif tigd eten, blijken vermoord te zijn door hun buurman, de 53-jarige onge huwde landbouwer D. J. L., die had gehoopt een belangrijk bedrag aan geld te kunnen roven. Hij werd Zaterdag gearresteerd nadat hij met vele andere geburen in de Hervormde kerk van Varsseveld de klok had geluid voor de begrafenis van zijn slachtoffers. Zoals de traditie in de Achterhoek wil, as L. Zaterdag met de andere bewoners in de buurtschap Heelweg naar de kerk gegaan om kort voor de begrafenis de klok te luiden. Toen hij de kerk verliet, werd hij opgewacht door de politie. Zaterdagnacht nog bekende hij schul- g te zijn aan de vergiftigingsdood van de Te Linderts. Terwijl deze mensen (54. i 52 jaar oud) op het land aan het waren, liep L de keuken binnen, een pan met andijvie-stamppot op het petroleumstel stond L. mengde de inhoud van een flesje, dat hij had mee genomen en dat zwaar vergif bevatte, door het eten. Deze vloeistof gebruiken boeren voor het bestrijden van insecten larven. Na de maaltijd werden de drie Te Linderts onwel en kort daarna zijn zjj gestorven De dader had de familie Te Lindert willen beroven van een belangrijk bedrag aan geld. dat in de boerderij aanwezig moest zijn. Er waren 's morgens varkens verkocht. Bijna was een broer van de moordenaar ook nog het slachtoffer ge worden. Deze had namelijk diezelfde Woensdag bij de familie Te Lindert werk verricht, waarna hij was uitgenodigd te blijven eten- Hij sloeg dit aanbod even wel af. niet wetende dat hij hiermee aan een wisse dood ontsnapte I. is al meermalen veroordeeld wegens diefstallen in Varsseveld en de dorpen in de omtrek Vijftien jaar geleden brak hy in in de boerderij van de gebroeders Te Lindert. De arrestatie van betekent voor de bewoners vs veld een grote opluchting. n'vartae- HET WEER IN EUROPA ll ff lil c E i Stockholm KoDenn. Zurich Ueneve Part)# Nice München regen zw. bcw. onbew zw. bew. zw. bew. half bew, onbew zw. bew'. regen ZZW 4 ZZW 5 ZW 4 Z 3 ZO 2 windstil windstil NW 4 WNW 1 W 2 1 21 0.1 24 0 20 0 28 0 29 0 24 0 27 0 25 0 26 0 32 0.1 g Iels warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog, overwegend zonnig en vrij warm met een matige Zuidelijke wind. (Opgerriaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5 08—20.23; ma 4.08, op 20.24 u. V.M. «o onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1