Finale 100 m rugslag bracht geen goud en maar weinig glorie Fanatieke Joan Harrison kreeg „goud" en Geertje Wielema „zilver" Hoe wordt de positie van Peron? Een blijDende herinnering^ Ned. waterpoloteam verloor van Zuid-Slavië (2-1) Toch is het zo 2 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 I OL/MPUCHE SPELEN 1952 II pEEN GOUD EN MAAR WEINIG GLORIE! Zo zal de dag van de 100 meter rugslag voor dames in de annalen van de Nederlandse zwem- sport worden opgetekend. Geertje Wielema, door iedereen aangeduid als zekere overwinnares, raakte op de laatste meters in de knoop met de kurken en daardoor smolt haar kostbare voorsprong op de outsider Joan Harrison als sneeuw voor de zon weg. Het werd een zenuwslopende finish, die werd gevolgd door nog zenuwslopender minuten van wachten op de uitslag. Wie was No. 1, Geertje of Joan? Eindelijk kwam dan het resultaat: 1. Joan, 2. Geertje. Teleurstelling bij Geertje, teleurstelling bij de Ned. kolonie in Helsinki en zo mogelijk nog grotere teleurstelling in de Neder landse huiskamers. Temeer, omdat ook Joke de Korte en Ria v. d. Horst niet op het ere-podium werden geroepen. Joke werd vierde en Ria zelfs gediskwalificeerd, daar ze een keerpunt zou hebben gemist. Maar zijn we niet wat erg ondankbaar? Het winnen van de zilveren medaille van Geertje (de vierde voor ons land) is en blijft een bewonderenswaardige prestatie! punt lagen Joke de Korte en Geertje ze- lijk, maar na het keerpunt kwam Joan Harrison geweldig opzetten en met haar molenwiekende armslag kwam zij naast Joke de Korte en 30 meter voor de finish ging zij de Rotterdamse zelfs voorbij oi haar aanval op Geertje Wielema in 1 zetten. De Hilversumse zwemster had op dat moment ook nog met zichzelf te kampen, want b(j elke slag van haar linkerarm raakte zU de kurklijn, hetgeen haar prestatie zonder enige twijfel ongunstig beïnvloedde. Zij probeerde zich nog van de lijn los te De start was goed van de meisjes en Geertje Wielema en Joke de Korte gingen er prachtig van door. Bij het keer- *f Ver Waard» uitzicht HET heengaan van Evita Peron, de echtgenote van het Argentijnse staats hoofd, heeft niet slechts in Argentinië zelf, maar in vele andere delen der wereld diepe indruk gemaakt. Door President Peron werden maatregelen getroffen om de werkzaamheid van Evita's wezen, op maatschappelijk en sociaal terrein te doen voortduren, als ware zij nog in leven. De geünificeerde vakverenigingen eerden haar als „mar telares van de arbeid" .Wanneer Evita's stoffelijke resten in een mausoleum ie Buenos Aires zijn bijgezet, kunnen sociaal misdeelden dadr hun smeekbeden blijven richten. Dit alles gaat de symbo lische betekenis „de brug te willen blijven voor de liefde tussen het volk en Peron" verre te boven. Want deze maat regelen zijn gericht op voortzetting van een bepaalde, concrete politiek, indien Peron hiertoe althans in staat gesteld wordt. De grote vraag is, of hij machtig genoeg zal zijn, 'n veelomstreden politiek te handhaven. Wie in deze Argentijnse dodenverering een „overdreven", enigs zins ziekelijk element bespeurt, dient bedenken, dat het hier een land betreft, waar de nationale gevoelens zeer luie spreken, het tempe- ranient nu eenmaal anders is. Excescer, van gevoelens, be wondering of ver- - guizing, zijn in de politiek schering! en inslag; men vindt gradueel in alle landen. Zowel bij de sport als de filmheldverering. Hel exces treedt mede naar voren in anti- voelens, waar een monarch als Koning Faroek, die behalve slechte toch ook goede eigenschappen zal hebben, ten val wordt gebracht. Wie de tegenstellingen tussen landen en volken, nationaliteiten wil overbruggen, de geleidelijke „unifi- cering" meent te kunnen voorstaan, dient zich vooral bij zijn reacties enige reserve op te leggen. In 't geval van Evita Peron hebben wij te maken met een vrouw, die op haar hoge post met de daad veel heeft gedaan om de noden der massa te lenigen. Wij bedenken hierbij, dat „Evita" slechts één zijde was van het Peronistisch regiem. Nog vers in het geheugen ligt de strijd tegen het blad „La Prensa", dat later onder een fascistische georiënteerde redactie verscheen. In Argentinië hebben zich in 1950 stakingen voorgedaan onder het spoorwegpersoneel en de zeelieden, omdat de arbeider met zijn loon niet kon toekomen. Het is een bekend feit, dat riier heel het leger achter Peron stond, zoals dit ook in Egypte het geval was zien van Koning Faroek. Bepaalde leger- kringen namen het Peron uiterst kwalijk, dat aan Evita de gelegenheid geboden werd zo'n ontzaggelijke rol te spelen, dat zij ..de greep op de massa had". Meermalen werd ook in Argentinië, evenals in Egypte een staatsgreep be proefd, en wel door nationalistische poli tici en hogere officieren. Wij herinneren er aan, dat eind September 1951 het in Argentinië tot een opstand kwam tegen het huidige regiem, waarbij onmiddellijk de staat van beleg werd afgekondigd, nadat boven Buenos Aires vliegtuigen pamfletten hadden uitgeworpen, aanspo rende tot revolutie. De samenzweerders wisten in tanks te ontkomen, twee gene raals en een aantal officieren vluchtten toen naar Uruguay, maar later werden zware straffen opgelegd en vond „zuivering" plaats. Al kon Peron loan vanaf het balcon van zijn paleis ini triomf verklaren, datde aanslag c zjjn leven was mislukt, zijn gezag kraci tiger dan ooit, Amerika slechts de schuld van de onlusten, toch bleek duidelijk, dat er 'n scheur bestond in de hechte muur rond het gezag der Peronistische rege ring. Bstaat er in Argentinië „democratie", zoals wij die kennen in de West-Europese landen? Ja, bij de verkiezingen in No vember van verleden jaar, hebben inder daad zich weer millioenen Argentijnen vóór Péron uitgesproken, maar in sc.njn waren er acht candidaten. van wie ten slotte slechts één een felle tegenstander was van het regiem, namelijk de candi- daat Balbin. Ofschoon 'n leger van 70.000 soldaten nodig was om de33.900 stemhokjes in het vrije Argentinië te ue- waken. verloren de Peronisten in het kiesdistrict der hoofdstad toch nog zes zetels. Een enorme suggestie ging bij deze ver kiezingen uit van Evita en circa 90 pet der vrouwen gaf aan haar oproep gehoor. Haar gezondheid was toen reeds wankel. Mevr. Peron had de directe leiding van het „Ministerie van Sociale Voorzorg en van Arbeid", bestuurde 't enorme socicle apparaat van het, naar haar genoemde weldadigheidsfonds. De jongste maatre gelen van president Peron, na de dood van zijn echtgenote, duiden dus op ..gouverner c'est prévoir", vooruitzien op de mogelijkheden van wijziging in de politieke machtsverhoudingen, specule rende op de blijvende gunst der arbei ders, die Evita vereerden. Een nieuwe Putsch poging, staats greep, geleid door hogere officieren tn fascistisch georiënteerde nationalisten is lang niet denkbeeldig. Tussen deze groep en die der arbeiders bestaat een grote afstand. Zal Peron er in slagen vast in het zadel te 'olijven? Stewart met 1 min. 15.8 sec. en toen bleek ook, dat de spanning over de vraag de bronzen medaille had gewonnen, de Nieuw-Zeelandse zwemster of Joke de Korte niet voor niets was geweest, want ook voor Joke werd 1 min. 15.8 sac tijd opgegeven. Vijfde werd Barbara Ustak van Ver. Staten met 1 min. 16.2 sec. en zesde Gertrud Herrbruck (Duitsland) 1 min. 18.0 sec. Zevende Nargaret Mc Dowall (Gr.-Brittannië) met 1 min. 18.4 sec., terwijl Ria van der Horst als laatste geklasseerd stond met de toevoeging ge diskwalificeerd. Toen Raa van der Horst gevraagd werd waarom zij was gediskwalificeerd, kan zij hierop geen antwoord geven, maar de jury deelde mede, dat de keerpunitcom- missaris had aangegeven, dat Ria haar keerpunt had gemist. „Onmogelijk," zei Ria van der Horst, „ik heb nogal diep aangetikt, maar gemist heb ik mijn keer punt zeker niet. Dan had ik het heus wel gevoeld en dan was ik rustig terug gegaan." Jitse v. d. Veen 8ste In de tweede halve finale van de 100 m rugslag finale heren startte Jitse van der Veen op de zevende baan. Hij beeft al leen op de eerste 50 meter nog strijd kun nen leveren, maar na het keerpunt liepen de Italiaan Massaria en de Braziliaan Goncales langzaam op hem uit en hoewel de Fries zijn tanden op elkaar zette en op de laatste 10 meter er nog een goede eindsprint wist uit te persen, kon hij niet voorkomen, dat hij als laatste zijn hand tegen de bassinwand sloeg. Hij is daar door uitgeschakeld. Na de zenuwslopende finale 100 m rugslag voor dames verschenen de drie winnaressen op het ere-gestoebte. In het midden de kampioene Joan Harrison, rechts van haar Geertje Wielema en links de Nieuw~Zeelandse zwemster Joan Stewart. zwemmen maar elke keer opnieuw schuurde zij met de linkerschouder langs de kurken. De laatste tien meter werden volkomen nek aan nek door Joan Harrison en de Nederlandse favoriete afgelegd. Toen zij aantik ten was het nauwelijks zichtbaar wie had gewonnen. Verwonderd keek Geertje om zich heen, terwijl de jury en de tydwaarnemers de hoorden by elkaar staken om de gemaakte tijden te vergelijken. Het was een zenuwachtige spanning, de gezichten Prachtige iace van Daan Buyze In de zesde en laatste serie van de 200 meter schoolslag startte Daan Buyze, de enige Nederlandse deelnemer op dit r mer. Zijn grote concurrent was in deze serie de wereldrecordhouder de Duitser Herbert Klein. Tot grote verrassing vreugde van de duizenden toeschouwers kwam de Fin Kaehkoenen dadelijk n od€ "officials start naar voren met een prachtige hoog al"spoedig"» zien" dat Joan Harrison! over het water gaande vlinderslag. Hij d? gouden medaille had gewonnen. Maar nam de leiding met de Duitser Klein op nog altijd was dit niet bekend, en ook de een halve lengte en vlak daarachter Daan plaats van Joke de Korte, die de laatste Buyze, die eveneens een prachtigevlin- dagen nog was gehinderd door een'derslag zwemmend, uitstekend bij bleef, infectie aan de knie, was nog steeds I Nog voor het eerste keerpunt had hij zelfs onzeker. Zoals steeds het geval was I de Fin Kaehkoenen te pakken en ging duurde het ook thans weer minuten lang j l°eni alsof hij nooit anders gewend de uitslag bekend werd gemaakt geweest, op de wereldrecordhouder Klein af. Maar de Duitser had de vinnige Ne derlandse kampioen zien aankomen op het juiste moment verhoogde hij zijn tempo om de aanval af te slaan. Op zijn beurt bracht Daan de opmars van de Fin tot stand en met ruim verschil werd hij tweede in de tijd van 2 min. 41.9 sec. Hij komt in de halve finale. De tijd van de wereldrecordhouder Klein bedroeg 2 min. 37.0 sec. Toen liep mevrouw Haltsma, de leidster van de dames, met een ver heugd gezicht op Joke de Korte toe en omhelsde haar. Zou Joke toch nog de bronzen medaille hebben gewon nen? De spanning werd steeds groter, tot het scoringbord de uitslag bekend maakte en tot teleurstelling van de Nederlanders bleek niet alleen dat Geertje Wielema dc van haar ver wachte Olympische titel niet had ge wonnen, maar ook, dat Joke de Korte zich niet bU de medaille-winnaressen had weten te plaatsen. Onbegrijpelijk Voor Joan Harrison werd de tijd van 1 min. 14.3 sec. opgegeven en voor Geertje Wielema 1 min. 14.5 see., hetgeen voor allen, die van deze „close-finish" getuige waren, volkomen onbegrijpelijk was. Immers, een verschil van 0.2 sec. was er tussen beide zwemsters beslist niet geweest. Op de derde plaats kwam de Nieuw-Zeelandse zwemster Joan i Advertentie/ aan de Olympische spelen! „Parade roken is nu een dubbel genoegen Al rokend spaart U de 91 foto s van Nederlandse Olympische deelnemers bij elkaar Let op de binnenzijde van Uw doosje Parade-Mild of King's Parade. King's Parade 0i Parade-Mild „van d.T.t.r. dl kiilt" Ongelukkig en slecht Schot van Van Feggelen was zoek Het Ned. waterpolo-zévental heeft in een ongelukkige en slechte wedstrijd zijn kans op een plaats in de finalegroep verspeeld. De druk, waaronder de ploeg te water ging, is te groot gebleken en geen moment heeft het team zijn eigen spel kunnen ontplooien. Nederland had de eerste wedstrijd ge wonnen en kreeg nu de opdracht er tenminste een gelijk spel uit te slepen. Zuid-Slavië,dat op onbegrijpelijke wijze het protest tegen de leiding van die eerste ontmoeting had gewonnen en nu door deze onvergeeflijke blun der van de FINA de gelegenheid kreeg het nog eens over te doen, speelde vanzelfsprekend veel rustiger. De Zuid-Slavlërs hadden niets te verliezen en alles te winnen. En dat is in deze wedstrijd duidelijk aan het spel te merken geweest.' Wanneer wij de wedstrijd even uit het verband van alle narigheden lichten, dient gezegd, dat de Zuid-Slavlërs de overwinning volkomen verdiend hebben. Zij combineerden beter, schoten beter, pasten een straffer dekkingssysteem toe, kortom, als ploeg waren zij bedui dend sterker. Het is echter nog de grote vraag, of zij dit ook geweest, Verdeling van 't goud, zilver en brons goud zilver brons 1. Ver. Staten 31 16 12 2. Rusland 22 27 16 3. Zweden 10 12 9 4. Hongarije 10 8 15 5. Italië 7 7 2 6. Tsjechoslowakije 6 3 3 7. Frankrijk 5 5 4 8. Finland 5 3 11 9. Aus'.ralie 5 2" V3. 10. Noorwegen 3 3 0 11. Zwitserland 2 6 6 12. Japan 2 5 4 13. Zuid-Afrika 2 3 1 14. Denemarken ..2 1 2 15. Turkije 2 0 1 16. Jamaica 13 0 17. Car.ada 12 0 18. India 1 l 1 19. Argentinië 1 1 1 20. Oostenrijk 1 1 1 21. Brazilië 1 0 1 22. Nieuw-Zeeland 1 0 2 23. Zuid-Slavië 1 0 0 24. Luxemburg 1 0 0 25. Duitsland 0 0 10 26. Nederland 0 4 0 27. Gr. Brittannië 0 2 8 28. Iran 0 2 4 29. Polen 0 1 1 30. Libanon 0 1 1 31. België 0 1 0 32. Spanje 0 1 0 33. Trinidad 0 0 2 34. Venezuela 0 0 1 35. Uruguay 0 0 1 36. Korea 0 0 1 37. Egypte 0 0 1 38. Roemenië 0 0 1 39. Portugal 0 0 1 wanneer het Nederlands zevental niet i'n morele knak had gekregen door het ergerlijk gemarchandeer in de hoogste leiding van dit Olympisch tournool. De taak om een reeds eerlijk en ver diend gewonnen wedstrijd nogmaals te winnen, is te zwaar gebleken voor onze jongens. Met uitzondering van Cabout en Korevaar speelden allen onder de maat en weer was het schot van Van Feggelen gedurende de gehele wedstrijd Over de leiding van de Zweed Zucker- mann konden wy niet enthousiast zyn. Meerdere malen gaf hy Van Feggelen Smol een vrye worp, maar pas toen Smol een voor ieder zichtbare klap ln het gezicht kreeg, zond de arbiter de boosdoener het water uit, maar voor de talryke andere grove overtredingen bleef hy alleen maar vrye worpen uit delen.' Zo werd het Nederlands zevental Van het erl van School en Kerk BeroepingsweiJc Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hedel dr J. C. Hooy- kaas, voorheen te Arnemudden, wonende te Sohevonmgen; te Moertoapelle oand. P H. de Riuytier te Jutphaas. Geref. Kerken Beroepen: te Hollandsoheveld drs J Verhave te Eist (Bet.). dankt:: voor RotJterdam-Char- (vac. J. Thomas). J Kremer te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Middelhar nis M. Baan te Dordrecht. Chr. Geref. Gemeenten De classis Rotterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren H. van Kooten te Werkendam en M. J. Middelkoop te Schiedam. Beroepen: te Schiedam cand. M. J. Middelkoop aldaar. de ogen van de beide Prinsessen voor een plaats in de finale uitgeschakeld. De ploeg zal nu nog mogen spelen In de groep met Spanje, België en Rusland voor de vyfde en zesde plaats. Hoe onjuist het systeem, hier toege past, is geweest, blijkt wel uit het feit, dat de bronzen medaille nu terecht zal komen bij de Ver. Staten of Italië, bei den ongetwijfeld zwakker dan het Ne derlands zevental. Het Is wel teleurstellend wat er tot dusver door de Nederlandse zwemver- tegenwoordiging is gepresteerd, tydens de wedstrüden te Helsinki, maar de kroon spant nu de ongelukkige geschiedenis met de waterpoloploeg, die zich door een onrechtvaardige beslissing een vrijwel zekere kans op tenminste een zilveren medaille heeft zien ontgaan. Nederland had direct al pech. Schoten van Bijlsma en Braasem belandden tegen de lat en toen gingen de Slaven er tussen uit. Nakisin plaatste de bal naar Kurtini en diens laag schot verraste Van Gelder. Na dit onverwachte doelpunt bleven de tegenstanders ons doel belangen en Cabout moest terugkomen om te assiste ren en daardoor werd onze aanval ver zwakt. Hoewel Nederland daarna meer scoringskansen kreeg, was het Kurtini, die Van Gelder voor de tweede maal het nakykon gaf. Na de rust pakten onze aanval beter aan .maar verder dan een doelpunt van Smol konden ze het niet brengen. Ver slagen en verdrietig zochten ze de kleed kamers op. waar Karei Lotsy en Frans Kuyper de jongens weer spoedig wisten op te beuren. De eindstanden Groep A: Hongarye 3 1 2 0 4 1 Zuid-Slavië 3 1 2 0 4 Nederland 3 1113 I Rusland 3 0 1 2 1 8—12 Nederland en Rusland uitgeschakeld. Groep B: Italië 3 3 0 0 6 12— Ver. Staten 3 2 0 1 4 14—11 België 3 1 0 2 2 8—13 Spanje 3 0 0 3 0 9—13 België en Spanje uitgeschakeld. Advertentie) "am bMan« Teue?aet °rB U de echte FYF "Ei"Wdeert Bisschop Dibelius verzet zich tegen de roden Het hoofd van de Evangelische Kerk an Duitsland, dr Otto Dibelius, heeft alle geestelijken van Brandenburg (Sowjet- zone) opgeroepen zich te verzetten tegen pogingen om een scheiding in de Kerk teweeg te brengen. De geestelijken d'ienen de orders van hun „wettige meerderen" op te volgen, „ook al komen zij met vertraging en onder moeilijkheden". De predikanten dienden zich te scharen om die personen, die zij als werkelijke vertegenwoordigers an het kerkelijke gezag beschouwden. Eer. geestelijke, die tegen de wil van de Kerk in een politieke leider zou volgen, zou een „trouweloze herder" zijn. Taak voor Ned. zending in Afrika? Prof. Bavinck in de Unie Prof. dr J. H. Bavinck, die zendings wetenschap doceert aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam en de Theologische siiteit te A'dam en de Theol. school der Ger. Kerken te Kampen, brengt een bezoek aan Zuid-Afrika. In „Die Kerkbode" schrijft prof. G. B. A. Gerdener van de Federale Zendingsraad, dat een onderwerp ter be spreking met professor Bavinck zou kunnen zyn de mogelykheid van het en van zendingswerk in Afrika door een of meer Nederlandse kerken. Volgens prof. Gerdener zou namelijk een bijdrage van Nederlandse zijde als weten schappelijke aanvulling van het werk in de Bantoegemeenschap zeer gewenst zyn. Ook een bespreking met prof. Bavinck de voorgenomen stichting van een Gereformeerde Internationale Zendings raad acht prof. Gerdener gewenst. (Advertentie) De zagende pijnen rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Ei is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40. Bij de kansel geen hand/ maar een Bijbel De onlangs te Magelang gehouden Synode van Chinese kerken van Midden- Jcva aanvaardde o.m. een voorstel om de handgeving van de ouderling aan de predikant vóór en na de dienst te ver vangen door het overhandigen van een Bijbel, daar het geven van een hand door de gemeenten moeilijk in zijn symboli sche betekenis kan worden verstaan. Het ledental dezer kerken steeg sedert de vorige Synode in 1950 van 4051 tot 5015 op 1 Januari 1952. Het aantal plaat waar gewerkt wordt, steeg van 25 tot 28. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE. 31 Juli. Geslaagd: mej. R Piccardt. te Amsterdam. Ie gedeelte, M van den Heuvel, te Helmond. 2e ged. Het lied der aethergolven 8.40 Idem 8iö Voor de huisvrouw. 9.00 Gr VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de artjei- ders in de continubedrijven 11.35 Pianoreci tal. 12 00 Gram.- 12.33 Gram 12.45 Olymp Spelen. 100 Nieuws. 1.15 Gram. 1.30—1.45 Voor de kinderen. 2 00 Gram. 2.2ö Polltte- Harmonlevereniging. 245 Fries programma 315 Amateuruitzending. 3.45 Idem. 7.00 Artistieke Staalkaart. VPRO. 7.30 „Passepartout". 7.40 „Het Oude Test; deze tijd". 7.55 „Deze week". VAR Nieuws. 8 05 Act. 8 15 Gev progran- Grom. 9.15 Soc. commentaar 9.30 E .Onder d# pannen", kunsten. 3.53 Plano en orgel. (Interm Gram 4.30 „De schoonheid van het Grego riaans". 5.00 Voor de Jeugd. 6.00 Olympische 8.15 „Lichtbaker Joegoslavische n 10.45 Gram. 1100 Nieuws. 11.15—12.00 'Grar Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Motetten. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram, 9 00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram. 1000 Voor de kleu ters. .10.15 Franse chansons. 10.40 Klein man nenkoor. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Omroep orkest. 12.03 Gram 12 55 Zonnewijzer. 100 Nieuws. 1.20 Lunchconcert. 2.00 Boekbespre king. 2.10 Gram. 240 Amateursprogramma. 3.00 Gram: 3.13 Kroniek van letteren en 5 nu eenmaal beter op te gekost, hem klaar te krijgen voor de H.B.S. De Bruin en Wou- Zonder de hulp van Dick was hy er misschien 3 leefdheidsvisites, maar ze Neen, Harders zou zich niets anders wensen dan haar gemak met vrouwen r wat hij thans bezit. Zijn vrouw zou zich trouwens ters dan met de dames uit de villawyk. Wanneer niet eens gekomen. Of ja, gekomen was hy in een stad niet thuis voelen. Ze heeft hier al J.e a's moeder je gezin goed verzorgen wilt, blyft er natuurlijk, maar dan had vader hem moeten moeite genoeg, om zich aan te passen bij de ver- er voor het afleggen van bezoeken niet veel tijd helpen en die kan zijn tijd wel beter gebruiken, anderde omstandigheden. Dat ze mevrouw heten over, zegt ze, zo vaak haar man haar aanmaant, Vaders avonden zijn te bezet, om zijn tijd aan moest, was haar vreemd gevallen, maar mevrouw zich wat meer onder de mensen te begeven. Hier- te zijn is haar bijna niet mogelijk. Dat voor tegen weet hij nooit veel in te brengen en derge- het ruwe werk een werkster nemen moest, had lijke aanmaningen gaan zo langzamerhand tot het niet over, dat het leven haar slapeloze nachten bezorgd, 't Was geld weg- verleden behoren. In eigen huis voelt ze zich het gooien, had ze gezegd. Weliswaar was het huis gelukkigst en het begint er op te lyken, dat Lien het hier groter en bewerkelijker dan in Veenewoud, haar aard heeft geërfd. Dit stemt haar tot vreug- ken. Gelukkig is hij sterk druk Lien werd al zo flink, die verzette al jijna j- zoveel als een volwassene en werd toch ieder jaar ouder Ze konden het samen best af. Stand op houden? Moest je daarvoor zoveel geld uitgeven en zoveel ergernis verdragen? De ergernis was bijzonder meegevallen, want Ant Horstink, een nog vry jonge weduwe, die 's Maandags de was kwam doen en Zaterdags kwam zemen, boenen-en schrob ben, bleek een nette vrouw te zijn, A-as beleefd en voorkomend. Maar dat dit een -ijksdaalder de .Een uithuizige dochter te hebben OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS*,, i. Spiegel door zou klagen, zou het om hem zijn, zou uit angstj dat hij zich mocht overwer- ;kig is hy sterk en doet hij ziji werk met lust. Als ze waarschuwend vraagt, of hy het niet te druk .eeft, stelt hij haar lachend gerust. Nee, ze behoeft niei. bezorgd te zijn over hem, dat is heerlijk. En heerlijk is het ook, dat hij zich zo nuttig maakt, 't Mag dan wat ongezel lig zyn, dat hij zelden tijd heeft een avond in de huiselijke kring door te brengen, 't zou ver van prijzenswaardig wezen, als hij alle avonden thuis zat. Een man heeft de plicht, voor zijn be ginselen te strijden op elk terrein des levens, te woekeren met de gaven die hij ontving, zegt me- kleed moest gaan dan in Veenewoud! Cp deze wij- van, dat dit -iet geval worden zou. Allerlei meis- vrouw Harders, als ze buiten of binnen iets te ze bracht het hogere salaris lang zoveel voordeel jes wilden vriendschap sluiten. Lien ging daar horen krijgt, dat haar onaangenaam is. Buiten is niet aan, als ze verwacht had. Dit bezwaarde haar. graag op in. De vriendschappen doofden echter het trouwens alleen van de Mulders. Meneer Mul- Als men acht kinderen een behoorlijke plaats in even snel als ze ontvlamd waren. Lien heeft nu der beweert het als zijn plicht te zien, zijn kin- het leven wil verschafien, dient men zuinig te enkel nog omgang met Annie Mulder. Sinds An- deren te helpen of zijn vrouw voor te lezen. Nu zijn en geen onnodige uitgaven te doen Onnodig nie in de stad op de kweekschool is, zien die twee ja, dat moet ieder voor zich zelf weten. Haar vond zij ze vooral, toen Boudy groter werd en elkaar gewoonlijk enkel op Zondag. Dat is ook hoeft niemand voor te lezen, hoor! En dat helpen geen nieuw leventje zich meer meldde. Overbo- maar het beste, want bij de Mulders wordt over met het huiswerk van de kinderen vindt zij fei- dig waren ze in zekere zin ook, daar ze toch in weinig anders gesproken dan over studeren, wat telijk niet eens zo heel verstandig. Mevrouw Har hoofdzaak omgang had met de vrouwen er een- voor Lien minder goed is. Over naar de mulo ders heeft als kind nooit huiswerk voor school voudigen. Die zouden het werkelijk niet erg vin- gaan is ze nooit meer begonnen, maar ze is al- gehad. Alleen de handwerkjuffrouw iie' soms den, als ze Lien de ruiten zagen zemen of de tijd bezig, het een of ander te leren. Dick is haar thuis wat breien of naaien, als ze op school niet straat zagen schrobben. En dat is tenslotte het onderwijzer. Wat die haar al niet leert ver genoeg kwamen of door verzuim waren ach- enige, wat de buitenwereld gewaar w rdt van wat Duits. Engels en nog heel wat, waar moeder niet ter geraakt. Geen enkel eisje zou 1 et den toch er binnen gebeurt. Ze wacht er zich echter wel eens de naam van weet. Die Dick. Nummer één zeker in 't hooft, hebben gehaald, daar moeders voor, zulke gedachten te uiten. Te goed weet ze- van zijn klas en toch heeft hij altijd voldoende hulp voor in te roepen! Goed beschouwd heeft hoe weinig het haar man bevalt, dat ze zich niet tyd voor de anderen Met Riet gaat het op de dat geholpen worden veel overeenkomst met af thuis voelt in de kringen, waar hij haar binnen mulo niet zo heel schitterend en Bram zal ook kyken en afkijken was in haar tijd op school leiden wil. Ze maakt met hem de vereiste be- niet worden als zijn oudste broer, 't Heeft moei- verboden. 11 -2212.00 Gram Spelen. 1J5 Gev. programma 2.15 Cricket uitslagen 2.20 Orkestmuziek. 2.45 Lichte mu- 3.15 Hoorspel 3.30 Idem. 4.05 Concert. de kinderen, r 15 Sport. 6.25 O ïztek. 7 25 Inter Jazzmuziek. 6.15 Sport. 6.33 „Memories of Shellback". 6 59 Sport 7 00 Nieuws. 7 7 30 Symphonie-orkest en soliste. 10.15 Amerik. uitzending. 7 02 Gra 2 02 Italiaanse muziek. 9 00 Kamerorkest en solist. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws lekprogramma. 2 05 Idem. 3 00 Gr. 1.15 Lichte 4.30 Licht) muziek. 5.40, 6.30. 7.00 Nieuw. 10.50 Nieuws. 11.00 Ballet- 7.40 Gram. 7.4 10.10 Dansmi muziek 11.55 Nieuwi Brussel 324 m. 11.45 Vrouwenkoor. 12 00 Lichte muziek 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 2.00 Verzoek- 2.30 Zang en plano. 3 00. 3 30. 00 lalkoor. 5.3) Nleut lek. 11.30—12.00 Gra ia, 11.00 Nieuws. 11.06 Dar Advertentie P A Dick. 's-Gravenhage, F L P M Struljs. Roosendaal, mevr. M J van Roer- j. M A E_Schelwer, Roer- de huisakte: 1 TYTADAT de Spanjaarden, enige tien tallen jaren na de ontdekkingsreis van Columbus, het ryk der Azteken in Midden-Amerika grondig hadden ver nietigd, bestond er van de zijde der blanke veroveraars weinig belangstel ling voor de cultuur en de historie der hier woonachtige volken. De Azteken hadden zelf oude overleveringen die door traditie van ouders op kinderen overgingen en waarbij het geheugen werd te hulp gekomen door tekenin gen, zodat namen door bepaalde af beeldingen konden worden aangeduid. Steunende op deze overleveringen en illustraties, schreef 400 jaar geleden een der Azteken de geschiedenis van zyn volk, dat hij met weemoed ten prooi zag vallen aan de gouddorst der blanken. Hij was een afstammeling van een oud Tezkukaans koningsge slacht en droeg de voor ons moeilijk uit te spreken naam Ixtlilxochltl. De geschiedenis ving in de gryze oertyd aan met de stichting van de stad Tula door het volk der Tol teken die geen wilde barbaren waren, doch een hoge beschaving bezaten. Ixtlilxochitl verhaalde van de grote culturele bloei van dit volk uit de oude tijd, van hun tempels en palei zen, van rechtvaardige wetten, van hun wetenschap die het schrift kende, de getallen en de kalender en van schone erediensten. Vijf honderd jaar zou de duur geweest zijn van dit bloei tijdperk, dat te gronde ging door twis ten, hongersnoden en oorlogen. Ver overaars bezetten het land en andere beschavingen doemden op. Voortbouwende op deze oeroude verhalen, droomde de Indiaanse* prins verder, althans dat meende de Wes terse wetenschappelijke wereld, die deze romantische vertelling welwil lend aanhoorde, doch er geen steek van geloofde. Te meer niet, omdat bij de aankomst der blanken in het rijk der Azteken de wreedste mensenoffers aan de goden werden gebracht, zodat men zich kwalyk kon voorstellen dat vele eeuwen vóór dien zachtere zeden zouden hebben geheerst. Hoe het ook zij, het gehele ver haal, inclusief het bestaan van de oude stad Tula, werd genegeerd. Tot dat in onze tyd de vondsten en opgravingen van de oude beschavin gen in Midden-Amerika de vraag aan de orde stelden of wellicht het ver haal van de Indiaan toch minder fan tastisch was dan men aanvankeiyk meende. Hernieuwde onderzoekingen legden de ruïnes bloot van vele oude steden en ten lange leste stuitte men in 1940 ook op de resten van Tula, de eerste hoofdstad der Tolteken. Het zangerige verhaal van de koningszoon bleek dus een juiste ondergrond te hebben! De ouderdom van Tula dus ook de leeftijd van de overlevering is moeilijk vast te stellen. Wél bezaten de Tolteken een kalender (er kan bij hen zelfs van een kalendercultuur worden gesproken) doch hun tijdreke ning heeft geen aanknopingspunten met de onze, zodat een enigszins juiste datering grote moeilijkheden biedt. Volgens sommige deskundigen moet de ondergang van deze cultuur om streeks het jaar 1000 hebben plaats gevonden. Laten we thans maar weer eens tot iets anders overstappen. We wilden U een dier laten zien, dat geen vader heeft Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6