Chr. Erkende MIDDENSTANDSCURSÜS VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Kleine' Kaïkovensepolder In ieder geval zal de noodbrug dienst doen tijdens de werkzaamheden van de Provinciale Waterstaat aan de oeverver binding bij de Pieter Doelmanstraat. Brug der zuchten Op de plaats van de huidige Alphense brug, waarvoor de automobilisten worden gewaarschuwd door middel van een bord, dat een auto vertoont, balancerende op de hoek, die de twee klappen van de brug maken, zal een geheel nieuwe en moderne klapbrug worden geconstrueerd. Deze brug zal een electrische bediening krijgen en een grote door vaartwijdte. Aan dit werk zal de provincie volgend jaar beginnen. Hoewel we direct aannemen, dat er ook bij de noodbrug nog heel wat zuch ten zullen worden geslaakt, moeten de Alphenaren dan maar denken, dat het de na-weeën zijn van de oude oeververbin ding en dat het leed nu toch na verloop van tijd wel geleden zal zijn. Met de Alphense brug zal ook het cen trum van Alphen een belangrijke wijzi ging ondergaan. Immers, de Pieter Doel manstraat zal aanzienlijk worden ver breed en enkele huizen aan de Noordzijde van deze straat -moeten daarom worden afgebroken. In deze percelen zijn winkels en andere bedrijven gevestigd, die dus ergens anders een onderkomen moeten vinden. Het is een groot offer, dat het moderne verkeer vraagt, maar het is noodzakelijk. Ö03t«rbtgrMfplMtJ Kortsteekterpolder Verstandige aankoop In totaal moet 2700 m3 beton worden gestort, waarvan reeds 500 m3 is ver werkt. Het gewicht van het beton ijzer is 350.000 kg. Het wordt door de gemeente geleverd en is reeds enige jaren geleden door de gemeente aan gekocht voor ƒ0,31 per kilo. Dit was een verstandige aankoop, want op de dag van de aanbesteding van de h""»? (in Maart j.l.) bedroeg de ijzerprijs 62 cent Onder het viaduct aan de Lage Zijde komen garages voor de brandweer, ter wijl ook een deel als werkplaats zah wor den ingericht. De oppervlakte van deze ruimte is 15 bij 15 meter, De uitgang komt aan de Noordzijde. Aan beide Rijn oevers zullen voetgangers het viaduct kunnen bereiken via trappen. De ont werper van de brug is ir W. van der Ham. Vlak naast de brug-in-aanbouw onder houdt de heer J. E. van Heijningen per veerboot de verbinding tussen de oevers van de Rijn. Hij doet dat nu al 18 jaar en ook zijn bootje zal overcompleet wor den. Welke werkzaamheden de gemeente hem dan zal opdragen? De heer Van Heijningen koestert wel een hoop, maar zal nog moeten afwachten. 't Veerpontje Een groots werk wordt tot stand ge bracht op de plaats, waar de tweede Rijn overgang in aanbouw is. Volgend jaar zomer zal een 700 meter ten Noorden van de oude Alphense brug een oeververbin ding tot stand zijn gekomen, waarop nóch de \yeggebruikers. nóch de mensen van de binnenvaart zullen kunnen mopperen. Daar ter plaatse zal Alphen wel een ge heel ander aanzien krijgen, want behalve een brug krijgt het twee viaducten, één aan de Hoge en één aan de Lage Zijde. Het viaduct aan de Hooftstraat heeft een overspanning van 816 meter en de Rijksweg zal worden over„brugd" door een viaduct van 11 meter. Onder het viaduct aan de Hoge Zijde, tussen de Ryn en de Rijksstraatweg, zullen over een lengte van 40 meter vier winkels komen van ieder 75 m2 oppervlakte. Die zullen van groot belang zyn voor de bewoners van de Hoge Zijde, richting' Eminalaan en ijk Hoorn, want daar heerst een tekort aan winkels. Verder kunnen deze winkels goede diensten bewijzen als Alphen aan de Hoge Zijde wordt uitgebreid. De brug zal een doorvaartbreedte krij gen van tweemaal 14 meter en is in totaal De bruggenbouw te Alphen aan den Rijn: 1. de plaats, waar men bouwt aan de tweede Rijnover gang met viaducten; 2. de nood brug; 3. de brug der zuchten; 4. de Gouwsluissë brug. Prachtig werk De Gouwsluissë brug is een electrisch bewogen basculebrug, waaraan het aller eerste begin werd gemaakt op 3 Septem ber 1951. Als in September de oeverver binding, die zowel aan de Noord- als aan de Zuidzijde lange opritten heeft, zal worden opengesteld, dan is er een jaar aan gewerkt. In die tijd zal een prachtig stuk werk gereed z\jn gekomen, waarop de bouwers en dc Alphenaren trots kun nen zijn en waarmee het moderne verkeer zeer is gediend. Hoewel het in do bedoeling ligt, dat de nieuwe weg tussen Rotterdam en Amster dam de „ondergeschikte" blijft van de „grote weg" via .Den Haag, zal deze uitermate drukke weg onge twijfeld belangrijk worden ontlast. De plannen tot het bouwen van de Gouwsluissë brug zijn natuurlijk niet van vandaag of gisteren. Reeds vóór de oorlog had de Provinciale Waterstaat een brug ontworpen en wel een hefbrug, echter met een nogal gering hfefvermogen. Het zijn de Alphense scheepswerven geweest, die de Provinciale Waterstaat zijn plan nen deed wijzigen en een basculebrug ontwierp. De werven dachten ver voor uit: de schepen, die zij zullen bouwen, worden steeds groter. En men heeft dit goed gezien. Scheepswerf Boot, op korte afstand van de nieuwe brug gelegen, is zoals bekend zelfs al aan de eerste coaster toe. Ook spraken de scheepswer ven een woordje mee, toen de doorvaart breedte van de brug werd bepaald. Deze werd op 12 meter vastgesteld. Al kan dc Gouwsluissë brug over de Rijn voor de scheepvaart worden „gewipt", toch zal dit niet ieder ogen blik gebeuren. Dc hoogte van 4,50 meter zal veel schepen in staat stel len, ongemoeid hun weg te vervolgen. Waarschijnlijk zal slechts op bepaalde tijden een beambte van de provincie aanwezig zijn om de brug te be dienen. Op do plaats, waar -de nieuwe provin ciale weg en de weg naar Bodegraven elkaar kruisen, zullen oversteekplaatsen voor wielrijders komen. In het midden van de nieuwe weg komen lange ver keersgeleiders. Dit zijn de enige maat regelen, die men ter beveiliging van het verkeer zal kunnen nemen. Voor het veel Aigewerkte olie Vreemd is het, dat er een onderzoek moet worden ingesteld naar het euvel van de afgewerkte olie van zeeschepen aan de stranden. Reeds enige jaren is het verplicht, dat zeeschepen die afgewerkte olie aan boord houden en in de eerste de beste haven afgeven, terwijl in diversej 1 havens schuiten gereed liggen om de olie 1 aan boord te nemen. Het is stellig een! ergerlijke gewaarwording, dat de kleren! van de baders aan het strand door olie; worden besmeurd om niet te sprekenj van de funeste gevolgen voor het dieren-! leven van de gewoonte om die olie or - zee te lozen. Strandman Van het rechte spoor ai? Onze dagen zijn vol van sport en nog eens sport. Men kan Wel zeggen: het i;j sportverdwazing geworden. Nu is het mij: niet te doen, om deze of gene te beledi-j gen, maar wel wil ik er op wijzen, dal] men toch niet te veel jn de sport mag op' gaan. Als men 's Zondagsmorgens na fis Godsdienstoefening door ons dorp loop! dan is het dorp vol met jonge mensen, die juist ,uit de kerk zijn gekomen enj dan hoort men over niets anders spreken, dan over sport en de Wedstrijden, dia Zaterdag zijn gehouden. Nu kan ik het niet anders zien, of wij glijden met al die sport van het recfrttj spoor af- Menigmaal denk ik: Toen ik no|; jong was. kon men overal als men doorj het dorp liep, op Zondag nog Psalmen; horen zingen en Gods kinderen kwamet hier en daar nog bij elkaar, om te spre ken over de dienst des Heren. Ik vrees] dat de Kerk hoe langer hoe meer gelijk-! vormig gaat worden en wij het rechtt spoor kwijt raken. Als wij rondom ons zien. wat er op d(| dag des Heren gebeurt en als wij dan de; jonge mensen zien, die 's Zondagsavond» uit de tram komen, dan moest dat ons als ouders wel op de knieën brengen o& onze zonden voor God te belijden, Wan( het is toch zeker waar, wat wij in de kerk zingen: Wie God verlaat heeft smar., op smart te vrezen. En dat geldt zekt voor ons als kinderen des Verb'onds Ouders, mochten wij er eens aan denken wat wij aan God hebben beloofd, toer, wij onze kinderen ten doop hielden. Zou den wij ons dan niet voor God moetei schamen? Nu moet men geen. stenen opnemer om onze naasten te treffen, maar al ona zonden voor God belijdén en Hem vra gen. of Hij ons weer in dat goede spoo wil leiden. Geve de Here ons die genade, dat wij voor God mogen komen met.di bede: Here, bekeer ons en onze kinde- ren. Van harte hoop ik, dat niemand door mij is beledigd, want dat is mijn doel niet. Ik hoop. dat dit woord in goede aardi mag vallen. ADR. ZANDBERGEN, Rijnsburg vliet 4! Onrecht jegens Indische Nederlanders De Indische Nederlanders in Zuid' Limburg kregen volgens het blad „De! Oud-Wapenbroeders" plotseling zonder opgaaf van redenen bevel te verhuizen naar het Westen of Noordoosten van oni land, terwijl zij reeds waren ingeburgerd Bevolking en geestelijkheid noemen dit een ongehoord schandaal. Hotel- en pen sionhouders staan voor een catastrophe Wederom wordt deze zonen van Neder, land een vaderlandse behandeling aange daan? De regering dient dit bevel te an nuleren en verdere benadeling te voor komen. Abonne. (Ingezonden stukken) Wij weten het alleen In het artikeltje van vorige week Zaterdag „De heer Tilanus verweert zich" viel mijn aandacht in het bijzon der op de woorden van de heer Tilanus over de A.R.: Zij weten het, zij weten het alleen en de anderen weten het niet Ik ben van mening, dat wy niet zo veel moeten praten en kletsen, maar met de daad moeten tonen belevende Chris tenen te zijn. In samenwerking met ande ren zullen wij moeten optrekken in Christelijke geest. In de eerste plaats zullen de ellendige schotjes weg moeten, die wy met ons praten en kletsen zelf hebben gezet. Ik ben persoonlijk „prin cipieel" A.R. De jeugd in onze eigen kring heeft het door en walgt van deze dingen. Men krijgt er „tabak" van. Onze jeugd gaan wij daardoor verliezen. Praat nu eens niet. meer over principieel zon der de daad te stellen. Ik ben het met de heer Tilanus eens, dat wij het met al dat praten veel te best weten. En wij Dat is niet principieel en niet Chris telijk. We moeten weer eens gaan leren, dat we niets weten. Maar dan ook niets. Zo is het ook op het kerkelijke terrein met zijn strijd. Het lijkt meer op revo- lutie dan op reformatie. Wij weten niéts en doen alsof. Dat is onze ellende. Naar Gods Woord moeten wij elkaar zoeken, op kerkelijk, politiek en sociaal terrein. Christus gaat vooraan. Wij volgen. Wij wéten ook niets. Dan zullen wy uit de strik komen van het: Ik weet het alleen. Leiden. G. M. MIDDELKOOP. Hoogl. Kerkgracbt 20 a. Dir. W G. Aldershoff, Lorentzkade 26 GEZAKT? Neem dan onze degelijke opleiding. Aangifte ook telef. 24613 of 22760. Voor de zevende maal verbroedering tussen Oxford en Leiden Piettige woorden bij de eerste ontmoetingen (Advertentie) flieuw waar' Misbruik van de Ned. vlag De Nederlandse vlag wordt wel heel slecht in ons land gewaardeerd. Men gebruikt haar als reclame-middel voor allerlei doeleinden. Op nationale feestdagen hangt de vlag tot diep in de nacht, ja zelfs tot de volgende ochtend uit. Op sommige plaatsen besmeurd en gescheurd. En men schijnt niet te, besef fen, dat de waarde van onze nationale driekleur met de dag daalt. De buitenlandse toeristen krijgen hier door wel een zeer goede indruk welke betekenis ons volk hecht aan Tiaar natio nale vlag! Wanneer men geen waarde hecht aan Advertentie) Op reis VACANTIE Ook een Leidse speech in Breda dan een REGENJAS OF MANTEL van ie klas kwaliteit meenemen. De kans, dat U door regen wordt over vallen is altijd groot. Nog enkele grote mateh trench coats voor heren, reeds vanaf 27,50. Egyptisch linnen voor dames-heren Zoals bekend is, zyn de Nederlandse gemeenten, die hun 700-jarig bestaan reeds hebben gevierd, uitgenodigd een afvaardiging te zenden naar het feest vierende Breda- Onder meer zal een speech-wedstrijd tussen daartoe aange wezen afgevaardigden worden gehou den. Ook uit Leiden zal vermoedelijk een deputatie naar Breda gaan. Het is echter nog niet bekend, wie van 't Leidse college van B. en W. aan de speechwed- strijd zal deelnemen PUZZLE- PROMINENTEN 1. G. v. d. Oever, Kon. Emma- straat 11, Katwijk aan Zee: 2. J. Las- schuit. Evertsenstraat 44, Leiden; 3 D. A. Perfors, Hortuslaan 20A, Sas- senheim. Zilveren jubileum Vandaag is de heer C. Schoonens 25 jaar als technisch assistent aan het rijks museum voor volkenkunde verbonden. In de middaguren zou hij worden ge huldigd. met en zonder ruitvoering. Ook in overleg betaalbaar. ADR. VAN OOY jr, Breestr. 9. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4