Vooruitziend gemeentebestuur veroverde Baronie voor Alphen aan den Rijn Groot bouwproject morgen in de Katwijkse raad Examens Chr. huishoudschool NIEUWE IEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 30 JULI 1952 Werk voor honderden ."N>. Rekening gehouden met mogelijke uitbreidingen (Van een onzer verslaggevers) Alphen aan den Rijn maakt geschiedenis. De gemeente temidden van het Hollandse polderland wordt meer en meer de „hoofdstad" van de Rijn streek. Met grote vaart stijgt de belangrijkheid van Alphen, dat bezig is wereldbekend te worden. Er kwam een internationaal vogelpark, gigan tische bruggenbouw volgde en over twee jaar zal Alphen een nieuwe ultra-moderne fabriek bezitten, die werk kan bieden aan 600 tot 700 per sonen: het gebouw van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek Baronie. Dat Alphen aan den Rijn er in geslaagd is, een dergelijke grote industrie aan te trekken, is mede te danken aan het verstandige en zakelijke beleid van het vooruitziende gemeentebestuur. den gebouwd, bestaat de grond uit zand De directeur van Baronie, de heer A. Barents, is een en al lof voor de mede werking van de gemeente, die de grote industrie zal herbergen en daarmee Nij megen, 's-Hertogenbosch, Etten-Leur en Kuilenburg de loef afsteekt, want ook deze gemeenten dongen naar de gunst van Baronie. De heer Barents gunde ons een in de toekomst, Van het personeel, dat thans op de fabriek in Schiedam werk zaam is, zullen 90 tot 100 personen mee naar Alphen gaan. Het zullen hoofd zakelijk kantoorpersoneel en meisjes zijn. In de overgangstijd met de ver huizing zullen zeven tot acht maanden zijn gemoeid zullen deze mensen per autobus of trein naar het werk reizen. Binnen betrekkelijk korte tijd zal in de Alphense fabriek werk zijn voor een 300 meisjes en wat jongens. Uiteraard hoopt men, dat de zaken zo goed zullen gaan, dat (in de verre toekomst) niet kan wor den volstaan met het maximum aantal werkkrachten, dat de nieuwe fabriek zal kunnen herbergen, namelijk 600 tot 700. Daarom heeft men bij het kopen van de bouwgrond rekening gehouden met eventuele uitbreiding. Binnen het te om rasteren fabrieksterrein zal dan ook een zelfde fabriek kunnen worden gebouwd. Geschiedenis De N.V. Cacao- en Chocoladefabriek Baronie werd in 1912 opgericht en was destijds te Rotterdam gevestigd. Sinds 1925 is de fabriek in Schiedam. Daar staat aan de Nieuwe Haven een rij be drijfspanden van Baronie, die nog wordt onderbroken door de percelen van an dere firma's. Lang geen ideale huisves ting dus. Een deel van het gebouwen complex van Baronie brandde op 10 Oc tober van het vorige jaar af. Alleen de betegelde vloer rest nog. Een klein deel van de fabriek werd ter plaatse provi sorisch herbouwd, zodat thans de pro ductie 60 procent bedraagt van die vóór de brand. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat een nieuwe fabriek op de oude plaats zou herrijzen. De onderhandelingen met de gemeente Schiedam leidden echter niet tot een goed resultaat. Het archi tectenbureau Swaneveld en Goslinga te Rotterdam had een ontwerp gemaakt voor een hoog gebouw, omdat de be schikbare oppervlakte geen lage bouw toeliet, maar Schiedam kon zich niet verenigen met „hoogbouw". Beide ar chitecten maakten daarna een ontwerp voor een lagere fabriek en met de ge meente Schiedam werd toen onderhan deld over bouwgrond gelegen in het in dustrieterrein van het uitbreidingsplan. Ondertussen was de aandacht van Ba ronie gevestigd op Alphen en het bleek, dat de prijs van de (betere) bouwgrond aan de R\jn lager lag dan die te Schie dam. Daarbij kwam de gunstige ligging van Alphen en van niet te onderschatten betekenis is het ook, dat in Alphen met een goedkopere fundering kan worden volstaan. Moest in Schiedam gebruik worden gemaakt van heipalen van 18 tot 20 meter lang, in Alphen kan men het af met palen van 9 en 12 meter lengte. Op de plaats, waar de fabriek zal wor- Familieberichten uit andere bladen J Meenhorst en E Lafeber, Overleden: O. P. N. Blom. man, 79 jr, A'dam; J. Dunning, man, 84 jr. Dedemsvaart; A. C. Broekhuis—Wesseling. F. Tuytel- 2 jr. Valeyressous Rar kiel, wat voor Zuid-Holland goede bouwgrond mag worden genoemd. En die fundering is een omvangrijk werk by een fabriek, waar chocolade wordt verwerkt, omdat in dit deel het bouwwerk de grondstoffen worden opgeslagen. Chocolade immers is voelig product en kan in een kelder met geringe kosten worden gekoeld. Het plan, dat de heren Swaneveld Goslinga dus oorspronkelijk ontwierpen om te verwezeniyken op het Schiedamse Industrieterrein, zal in Alphen aan den Rijn in hard en blank beton werkelijk heid worden. Baronie zal daarmee de eerste fabriek zyn, die zich zal vestigen op het nieuwe industrieterrein van de centrumgemeente in de Rynstreek. Cantine met toneel Westelijk van de Prins Bernhardlaan. recht tegenover het viaduct van de nieuwe Rijnovergang, achter Avifauna, zal in Augustus of September worden begonnen aan de fundering van de nieuwe fabriek. De voorzijde van de fa briek (1) zal recht tegenover de afrit van dit viaduct liggen, De Alphenaren kijken tegen dit deel van het gebouwen complex aan en hierin vinden een on derkomen de kantoren, de garage en de expeditieruimten. De hoogte van deze voorgevel zal negen meter zijn" de diepte 12 meter. Daar achter komt de fabriek, waarvan het linker gedeelte (2) vjjf verdiepingen zal kragen, die het gebouw een hoogte geven van 22 meter. Links achter het kantoorgebouw is een lager deel georojecteerd. dat aansluit bij het hoge (3). Aan de achterzüde van de fabriek is een bouwwerk (4). waarin werkplaatsen en technische installaties, zoals het ke telhuis, de transformatoren en de scha kelaars worden ondergebracht. Hier boven komt ook de cantine, die een op pervlakte zal hebben van 1000 m2 en waarin 600 mensen bijeen kunnen zijn. De cantine zal tevens als ontspannings zaal kunnen worden gebruikt; er wordt een groot toneel in gebouwd. Achter de fabriek wordt een schoor steen van 40 meter hoogte gemetseld (5>. De totale lengte van het gebouwencom plex zal 90 meter zijn en de breedte 60 meter. De inhoud 63.000 m3. Een deel der afzetting van het fabrieksterrein is de rywielbergplaats (6). Ook de portier krygt een verbUjf, waarop hü niet zal mopperen (7). Huisvesting De gemeente Alphen aan den R(jn zal voor huisvesting moeten zorgen voor de ongeveer honderd leden van de vaste administratieve en technische staf, die van Schiedam zullen meekomen. Voor deze mensen worden huizen gebouwd. Een gouden 12 De heer Joh. van der Linden is in het bezit gekomen van het gouden cijfer 12, de beloning voor het volbrengen van zijn twaalfde vierdaagse mars te Nijmegen. Twee typografen jubilaris De heren P. Schouten en N. Hoog kamer, zetter en rotatiedrukker, hebben gisteren herdacht, dat zij resp. vijftig en veertig jaar aan het Leidsch Dagblad ver bonden zijn. Het had H.M. de Koningin behaagd om aan beide jubilarissen de bronzen medaille,- verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe te kennen. Ze werden door de wethouder van onder wijs, de heer J. C. van Schaik, aangebo den. De heer Hoogkamer kreeg bovendien een getuigschrift van de Mij heid en Handel met de gouden draag- medalllp. Zo ral de machtige B onie- fabriek te Alphen aan den Rijn er uitzien. Voor de betekenis van de cijfers verwijzen we naar het artikel. Benoemingen aan Leidse universiteit Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn benoemd: tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij de pharmacologic aan de rijks universiteit te Leiden dr E. M. Cohen: tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de natuurkunde aan de Leidse univer siteit dr H. van Dijk. thans wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse; tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij de bibliotheek van onze acade mie dr E. van Gulik, thans wetenschap pelijk ambtenaar; tot wetenschappelijk ambtenaar eerste -klasse bij het rijksherbarium van de Leid se universiteit mej. dr J. Th. Koster en dr R. A. Maas Geesteranus, beiden thans wetenschappelijk ambtenaar; tijdelijk tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij de physische scheikunde aan de Leidse universiteit dr Th. G. Scholte, thans wetenschappelijk ambte tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de inwendige geneeskunde aan deze universiteit dr A. J. Zwart Voorspuy, thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse. Vliegende schotels Kwamen onlangs uit Arnhem en Kat wijk berichten over vliegende schotels, thans beweert een Alphens echtpaar, deze mysterieuze vliegende voorwerpen te hebben waargenomen boven Leider- Examens reddend zwemmen In de Overdekte werden de examens reddend zwemmen van de Leidse red dingsbrigade gehouden. Het examen A van de Ned. bond tot het redden var drenkelingen werd behaald door de heren A. A. Grimbergen, D. Montanus, G. de Roos en J. v. d. Steen. Het diploma B be haalden mej. B. Rietberg en de heer A. Zaalberg. Alle candidaten wonen te Leiden. Aanrijdingen bij de vleet De Leidse politie deelde ons mee. dat het aantal aanrijdingen in de stad de laatste weken belangrijk is toegenomen. Ze maken meermalen het grootste deel van het dagelijks politierapport uit. De vacantie is hiervan een van de oorzaken. De aanrijdingen zijn meestal niet van ernstige aard. Haagse rechtbank Steungeld verdronken-en diefstal gepleegd Een 39-jarige fabrieksarbeider uit Lei den stond voor de Haagse rechtbank te recht, omdat hij zich goederen had toe geëigend uit een kalkzandsteenfabriek te Katwijk aan den Rijn. In de nacht van 29 Mei was verd- met zijn steungeld naar een café gegaan en had al het geld ver dronken. In beschonken toestand ging hij naar het kantoor van de fabriek, schafte zich toegang door verbreking; van een ruit en ging zijn roes uitslapen. Toen hij de volgende morgen vroeg wak ker werd nam hij uit een kast 22 dozen sigaren, stukken zeep, thee en handdoe ken weg. Reeds eenmaal was hij wegens diefstal veroordeeld en ook was het de rechtbank bekend, dat de man wel vaker dronk. De officier van justitie noemde verd. geen grote schavuit of een kwade vent- maar hij kan het soms niet laten. Voor diefstal met inbraak en inklimming eiste hij tien maanden gevangenisstraf m.a. Mr J. de Lichte, de verdediger, bepleitte een voorwaardelijke straf. Uitspraak 5 Augustus. Agenda voor Leiden Woensdag Hooglandse kerk. halt 8: Avondstilte. Levendaal 1. half 8half 9: zitting prij zencommissie. Donderdag Leidse Hout, nalf 8: aihletiekwedstrij- den LeidenGouda. De Genestetstraat, 8 uur: concert Werk- mans Wilskracht. Vrijdag Turk. 10 uur: vergadering van aandeel houders N.V. scheepswerf De Hoop v-h. Gebrs Boot- Lammermarkt 58, 10 uur: vergade ring van aandeelhouders N V ATHIBU. Vlies, 35 uur: receptie van de heer H. J. P. Wassenaar. Noordwijk aan Zee, Geref. Kerk, 8 uur: Dirk Jansz. Zwart, orgel Zaterdag Burggravenlaan e-o.. half 4: wielren nen LeidenOxford. Leidse Hout, 4 uur: athletiekwedstry- den LeidenOxford Tentoonstellingen Volkenkunde, 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc- Oegstgeest, Witte Huis. 9—22 uur: Wonderwereld (tun. 3 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Het oecumenisch jeugdcongzes Leven als Christen in deze wereld Een levendige aanblik boden op de vierde dag van het congres in Oud-Poel geest de discussiegroepen, waarin ernstig werd ingegaan op de vragen die de lezing van Genesis 2 had opgeroepen. Gods op dracht om de aarde te beheersen geeft ons een grote macht, maar hoe blyv( we trouw aan deze aarde cn toch. de minste tegenover onze Heer? Van alle kanten werden de consequenties bezien van de opdracht ten aanzien van leven als Christen in deze wereld. Na de discussies begaven alle deelne- ers zich naar Noordwijk, waar dt scherpe wind en de af en toe neerval lende regen niet konden verhindéréti dat velen een bad in zee namen. Toen letterlijk de voorgenomen pic-nic op het strand in het water gevallen was, werd onder grote, vrolijkheid in enige restaurants de maaltijd gebruikt. Na de middag hield mr H. M. A. Ka- merlingh Onnes een boeiende en Instruc tieve causerie. Op heldere wijze gaf hij overzicht van de inrichting van de N.A.T.O. en de Europese defensiegemeen schap. De spreker had hierna vele vragen van de deelnemers uit de verschillende lan- e beantwoorden, wat hij op geestige, doch verhelderende wijze deed. Een hartelijk en langdurig applaus be wees dat de behandeling van deze vra gen, die zo belangryk zyn voor de toe komstige ontwikkeling ven Europa, hoog gewaardeerd werd. Voor militair en burger 262 Woningen, 11 winkels, 24 garages en 9 werkplaatsen Voorstel tot het bouwen van 262 woningen, 11 winkels, 24 garages en negen werk plaatsen In het bouwplan Het Molenblok dit staat op de agenda voor de gadering van de Katwijkse gemeenteraad, die morgenavond byeen komt. Dit agendapunt raakt wel een der allergrootste problemen van het ua-oorlogse Kat wijk. De bevolking breidt zich immers op enorme wjjze uit, terwyl de aanbouw van woningen daar geen gelyke tred mee houdt. De bevolkingsaanwas houdt ook band met de aanwezigheid van het vlieg veld Valkenburg. Nog veel militaire ge zinnen verlangen er naar in gezinsver band te kunnen gaan wonen. De regering heeft onlangs een vry belangrijk bedrag uitgetrokken om de stichting van wi gen voor militairen te stimuleren. Bc dien stelde de regering een extra bouw- contingent beschikbaar. Na langdurige onderhandelingen is slotte Katwijk aangewezen voor de bouw van 200 militaire woningen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend in eer vrij groot aantal aanvragen om huisves ting voor mi-lit a ire gezinnen te voorzien. De plaats, die het meest geëigend is voor de bouw is wel Het Molenblok. Daar in di/t plan plaats is voor 337 woningen, blijft er na uitvoering van het boven bedoelde plan nog genoeg gelegenheid voor het bouwen van huizen ten behoeve van ingezetenen. Tooh is er ook hu voor de ingezetenen wel wat bereikt, omdat er in het bouw plan bovendien 62 woningen zullen ver rijzen voor Katwijkse gezinnen. Buiten deze 262 woningen komen er dan ook nog 11 winkels. 24 garages en 9 werkplaatsen. KATWIJK Gemeenteraad Morgenavond half 8 is er gemeente raadsvergadering. Agenda: benoeming on derwijzer aan de openbare lagere school; koop van een strook grond langs het Duinpad van de heer D. Haasbroek; toe wijzing van grond aan herbouwplichtigen; wijziging van de regeling geneeskundige verzorging gemeentepersoneel; voorstel tot het bouwen van 262 woningen, 11 win kels, 24 garages en 9 werkplaatsen in het bouwplan Het Molenblok; subsidies aan instellingen voor weldadigheid. KATWIJK AAN DEN RIJN Bekneld De heer H. van I. van de Noordwyker- •eg, die werkt op het vliegveld, raakte ij werkzaamheden bekneld tussen een bulldozer en een vrachtwagen. Hy werd een ziekenhuis in Leiden overge bracht. Na een behandeling kon hy naar huis terug. En nu de financiële kant van de zaak. Dt kosten van het gehele plan worden geraamd op f2.979.699. De bouwkosten zullen f2.433.925 bedragen, terwijl het restant aldus wordt verdeeld: architec tenhonorarium en kosten van dagelijks toezicht f33.466, renteverlies tijdens de bouw f48.678, kosten voor aansluiting f26.200, onvoorziene uitgaven f17.731 en grondkosten, waaronder bouwrijp maken, f 419.699. De Boerenleenbank te Eindhoven en de Bank voor Ned. gemeenten zorgen voor de gelden. De uitvoering van dit grote werk zal, behoudens goedkeuring door Ged. Staten, opgedragen worden aan IJsselstein's aannemers- en bouw bedrijf Gouda N.V., te Gouda I.K.I. Voorschoten zes procent Omzet 1951 beliep record In haar verslag over het boekjaar 1951 deelt de directie der N.V Internationale Kunststoffen-industrie te Voorschoten mede. dat in de periode 1 Januari tot en met 31 December 1951 een totaalomzet werd bereikt, die hoger was dan die van enig ander jaar. Het teruglopen van de vraag naar pro ducten van een bepaalde afdeling kon worden gecompenseerd door de omzet van andere afdelingen te verhogen. De groeiende toegankelijkheid van handel en industrie voor uit kunststoffen gefabri ceerde onderdelen en voorwerpen en de toenemende mogelijkheid om met nieuwe grondstoffen te werken, vormden twee factoren, die bijdroegen tot stijging van de omzet. De gestadige groei van het be drijf stelde hoge eisen aan de liquiditeit. De toestand van de kapitaalmarkt maakte het in het verslagjaar onmogelijk de be drijfsmiddelen aan te passen aan de toe nemende behoeften van het bedryf. Een geringe consolidatie werd gevonden in de plaatsing van f 200.000 aandelen „b". Alle pogingen zullen moeten worden aange wend om tussen kapitaal en lang-lopende leningen enerzijds en het in het concern benodigde bedryfskapitaal anderzijds een betere verhouding te scheppen. Voorgesteld wordt uit de nettowinst over 1951 die f 137.42C (v.j. f 115.830) bedroeg, een dividend van 6 procent uit te keren (v.j. 5). Katwijk aan Zee Aan de Chr. huishoud- en industrie school te Katwyk aan Zee zyn geslaagd voor het diploma van de primaire oplei ding: Corrie van Beelen. Grietje ELsgeest, Aad den Hollander, Corrie Mulders, Alie Parleviiet, Ria Pluimgraaf!, Corrie Ver loop, Nel den Hollander, Agaat Haasnoot, Lena van der Bent, Alie van Duyn, Geer tje Guyt, Huibie Hoek, Jannie van Ryn, Geertje Schaap, Alle Zwitser, Janie Mes- semaker, Alie van Beelen, Corrie van Beelen, Gysje van der Bent, Marrie Berk hei, Tinie van Duin, Lena van Duin, Truus van Duivenbode, Wil van der Plas, Corrie Pronk,- Cobie van Rijn, Dina Vooys, Aagje Vooys, Lenie Zwanenburg en Grietje Pronk, allen Katwyk aan Zee; Marie Ravensbergen, Nel van de Vijver, Greetje Koekebakker en Hennie de Mooy. allen te Rijnsburg; Nelie Verloop te N.wijk aan Zee. Geëxamineerd: 41 leerlingen; geslaagd: Een kijkje in de rijwielkelder van het nieuwe Leidse stationwaar tweeduizend fietsen een veilige plaats kunnen hebben. Vanmorgen in de vroegte werd de eerste fiets de kelder binnengereden. Omdat de kelder toch een onderdeel is van het station, kan eigenlijk worden gezegd, dat vandaag voor het eerst van het nieuwe gebouw gebruik is gemaakt. De opening van het bovengrondse gedeelte vindt eind Sep tember plaats. Als datum wordt de 22ste genoemd, maar dut is nog niet zeker. Foto N. van dér Horst Leidse kantonrechter j Vertegenwoordiger dreef voordelige koehandel Hij verkocht andermans beesten De 30-jarige vertegenwoordiger H. M. Treurig einde van motorwedstryd. De 47-jarige J. van D. uit Voorschoten stak op 16 Maart, zonder op het verkeer te letten, met zijn motorrijwiel de Hof weg te Voorschoten over. Het gevolg was, dat hij in botsing kwam m motorrijder J. L. uit Den Haag, dis deed aan een door de Haagse motorclub georganiseerde wedstrijd. De heer verblijft nog steeds in het ziekenhuis zal wel altijd invalide blyven. Van D. kon zich niets meer herinneren, omdat hy destijds een paar dagen buiten kennis was. Het O.M. wilde de heer Van D schuldig verklarén zonder hem tc straf fen, omdat naar zijn mening de onvoor zichtigheid al met grote financiële schade en een ernstige verwonding ge straft was. De kantonrechter daarmee niet eens, daar Van D. ook de motorrijder L., „tot een wrak had ge maakt." Hij legde een straf op boete of 2 dagen hechtenis. Visstroper voor de balie. G. van A. uit Leiderdorp stond terecht voor ernstige visstroperij op 6 Mei in de Achttienpolder onder Leiderdorp. Hoewel hij geen visacte en geen vergun ning van de eigenaar van het viswater had. had hy toch zijn netten uitgezet, waardoor hij een grote hoeveelheid paling eu vis had gevangen. Het O.M. eiste hiervoor f50 boete of 30 dagen en een straf van f 3 of 1 dag voor het lopen over een weiland. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f25 boete oi 15 dagen en f3 of 1 dag met verbeurd verklaring van de in beslag genomen zetlijnen en netten. Een straatje voor een praatje van R. uit Limbricht (L.) had makkeiyke manier uitgedacht om géld ts verdienen. Hij ging naar de veemarkt te Leiden en zocht een paar koeien uit waar geen eigenaar bij stond. Aan voor bijgangers probeerde hij dan z.g. als eigenaar de beestjes kwijt te raken. Dit lukte hem op 25 Januari j.l. buitenge woon goed en hij ving op deze wyze ƒ1150. Toen de koper met de koeien wilde weggaan was Van R. gevlogen en stormde zekere S., de werkelijke eige naar, toe. Hetzelfde grapje haalde v. R ui» op de veemarkten te Den Bosch, Zwolle en Utrecht. De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste thans wegens oplichting anderhalf jaar gevangenisstraf (m. a.) Uitspraak 5 Aug. Tegen Leidse vertegenwoor diger half jaar geëist De verduistering, waarvoor de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank half jaar gevangenisstraf eiste tegen de 54-jarige vertegenwoordiger Leiden, was vrij ingewikkeld. Een collega van B. was ontslagen bij een Leidse meelhandel. B. hing die drei ging ook boven het hoofd als zijn debiet inkromp. Om zijn afzet te vergroten ging •hij op eigen initiatief kortingen geven, welke hij betaalde uit gelden, die hij in de klanten binnen kreeg. Toen de zaak werd ontdekt en was uitgezocht kon de accountantsdienst een tekort van 7000 niet verklaren. B. be- eerde voor 19.000 aan kortingen te hebben uitbetaald, maar hij had hiervan geen boekhouding bijgehouden. Voor de reclassering had B verklaard dat de zaak z.i. geen schade had geleden, omdat de omzet gestegen was door zijn systeem. Hij had zelf wel begrepen dat zyn mani pulaties moesten uitkomen. Uitspraak 5 Augustus. Belastingdienst Leiden De adjunctcommies J. F. van Wyk ter inspectie der belastingen te Leiden, tweede afdeling, is benoemd tot com- •titulair. Programma sportuitwisseling LeidenOxford Donderdag 31 Juli I uur: Lunch in de Burcht, uur: Gezellig samenzijn in de Burcht. Vry dag 1 Augustus t uur: Aihletiektraining op si-ntelbaan Leidse Hout. 18.30 uur: Wielrennen clubtocht. 20 uur: Tafeltennis tegen Scylla, Galge water 10—11. Zaterdag 2 Augustus 15.30 uur: Athletiek-stedenontmoetlng LeidenOxford, sintelbaan Leidse Hout. 16 uur: Wielrennen-stedenontmoeüng Leiden—Oxford graven la an. 20 uur: Tafeltenn laan 7. Maandag 4 Augustus 13 uur: Trip naar Oud-Delft. 19 uur: Wielrennen 60 km te Delft. Athletiekwedstry den te Warmond. 20 uur: Tafeltennis tegen Bat. Marien-' poelstraat 4. Dinsdag 5 Augustus 20 uur: Gezelld-g samenzijn met gast vrouwen en gastheren in de Burcht Woensdag 6 Augustus 21.30 uur: Vertrek Oxford. 136 leerlingen; afgewezen: 5 leerlingen. Geslaagd voor het diploma huisnaaister: Marijtje van der Bent, Wil van Duin, Cobie Dompeling, Jannie van Duiven voorde, Arendje Ouwehand en Neeltje van der Plas. allen te Katwyk aan Zee; Annie Heemskerk. Annie de Mooij. Jan nie Glasbergen, Anie Paauw. Corrie van Zuilen. Annie van Starkenburg en Co de Mooy, allen te Rynsburg. Kwart eeuw by de gemeente De heer C- van Duyn zal Vrijdag 25 jaar in dienst zijn van de gemeentelijke plantsoenendienst. Geref. Gemeente Morgenavond om half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geraf. Gemeente ds W. de Wit van Moerkapelle. Geref. Bond Morgenavond om 8 uur spreekt voor de Geref. Bond in de UNI-zaal ds J. Fokkema van Zijderveld- Onderwijsbenoem Ing Mej. A. Blansjaar, onderwijzeres van de Chr. opleidingsschool, hoofd de heer Van Rooijen, ontving een benoeming van de Chr. opleidingsschool te Leiden, hoofd de heer Timmer. Hoog en laag water. Donderdag 31 Juli: hoog water 9.12 en 44 uur; laag water 4.29 en 17.05 uur. Welfaretent open Gistermorgen werd in de Badstraat de Welfaretent van het Ned. Rode Kruis geopend. Mevrouw Engberts is dus be gonnen de goederen, vervaardigd door patiënten in ziekenhuizen e.a., ook in het zeehospitium, te verkopen. Er 60 km. Burg-1 teren al heel wat bezoekers. Dat het elke zal zijn. DOCOS, Potgieter- Belangrijke damwedstrijd Vanavond wordt in het clublokaal D.C.L. (café Van Meizen aan de Nieuwe Beestenmarkt) de zeer belangrijke dam wedstrijd gespeeld tussen W. Terlouw en F. Gordijn uit Den Haag. oud-kam pioen van Nederland. Het is de beslissingswedstrijd deelneming aan de volgende ronde om het kampioenschap van Nederland. D.C.L. zal een demonstratiebord plaatsen, zodat het verloop van de wedstrijd goed kan worden gevolgd en van commentaar voorzien. W.W. concerteert Het openluchtconcert van Werkmans Wilskracht dat morgenavond wordt ge houden, bevat de volgende nummers: 1. Entree Concert J. H. Brouwer; 2 Martha (ouverture) Flotow; 3. Oranjefeest (mars) G. Dik: 4. Wals van Zlcher (arr. Witte- man); 5. National Emblem E. Baglei; 6. La Poupee de Nuremberg A. Adam; 7. mars van G. Dik: 8. La Housarde L. Ganne: 9. Klankenweelde J. H. Brouwer. Veertig jaar bij Scheltema Op 1 Augustus hoopt de heer H. J. P. Wassenaar, directeur van de N.V. fabriek van wollen dekens voorheen J. Schel tema J.zn te herdenken, dat hy veertig jaar geleden aan deze firma werd ver bonden. Ter gelegenheid hiervan wordt op deze dag van 3 tot 5 uur in het Vlies -een receptie gehouden. Handelsadresboek Leiden By de N.V. Polanex te Amsterdam ls verschenen het Algemeen Handelsadres boek Leiden. Na het officiële gedeelte, waarin het gemeentebestuur, openbare instellingen en andere belangrijke stanties en adressen zyn opgenomen, volgt een bra-ncheregister, dat de namen en adressen van alle Leidse zaken ver meldt. De uitgave wordt gratis verspreid, Het is een handzaam boekje, dat van de Lridsc zakenwereld een overzichteiyk beeld geeft. Hier en daar vertoont het een lacune, die naar onze mening ge- n akkelyk ondervangen had kunnen worden, maar dat doet toch aan de be langrijkheid niets af. De bedryven en instellingen zullen met deze aanwinst zeker ingenomen zyn. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendricus P J. z v J P A Benten en H G Houtveen; Wilhelmina T M. d v C J v Dalen en W G D Vink; Marja Y.dvWvd Stelt en E C de Ryk: Paulus J M, z v G W M Kallenberg en C A J Paardekooper; Fredericus A. z v W van Huis en A M Onderdelinden. GEHUWD: P Krispijn en M E J de Wolf. OVERLEDEN: P H M Gilbert* zn, 21 jr; A G H de Bruin, zn. 11 uur: D B Mo- rlsco zn, 32 jr; H J Bangen. zn 17 jr. Visserijgolljes Vis duur haring goedkoop De vis is gisteren duur betaald. Het ge ringe aanbod van de rond- en fynvis kon bylange na niet voldoen aan de vraag, die de laatste dagen steeds meer stijgt. De tong varieerde voor de grote soorten van f 3.603 en de grove slips deden 1 1-651.55. Braat en grote schelvis von den eveneens vlot kopers en brachten het resp. tot f 34. f 45 en zelfs f 50. Het leeuwenaandeel der aanvoeren kwam weer voor rekening van de haring trawlers. De inmiddels wat ouder gewor den haring bracht geen hogere prijzen op dan f 12 per kist en de gehaiddelde prijs bleef juist boven de opvangprijs van f 11. Grote partyen moesten aan de vis- meelfabrieken worden toegewezen. De makreel daarentegen was goed genoteerd. „Levende" kwaliteit van de Bloemendaal ging voor f 1416 per kist. Bloemendaal blonk uit De Bloemendaal, die gisteren na een korte makreelreis van nauwelyks een week al weer aan de afslag verscheen, haalde een mooi resultaat met f 12.600. De Tubantia noteerde f 11.500 voor een 12-daagse reis en de Sch 135 van de redery Vroiyk besomde zonder de kant jes pekel- en steurharing al f 8500. Ook de Willy (Sch 7) deed het goed, door f 0100 te besommen. Dit schip bracht een lading steurharing aan. De aanvoer van vandaag Daar gisteren de Post Boy nog In een tweede beurt loste, konden vanmorgen de drie resterende trawlers nog aan bod komen. Dit waren de Johannes Polder man met 1450 kisten haring, 100 kleine kisten haring, 150 diversen en 40 stuks styve kabeljauwen; de Flamingo met 1300 klaten haring, 80 kleine kisten ha ring en 50 makreel; de Schoorl met 1500 har,ng- 100 d'versen en 35 makreel. Verder kwamen er de nodige kustvissers binnen en nog enkele overweekse Noord- loggers. Morgen ruimte Mat de loosing van deze drie haring schepen is er weer wat ruimte gekomen. De drie schepen, die eventueel morgen komen, kunnen alle lossen, zodat geen der trawlers langer hoeft te blyven lig- 25a de uth"isrel* zijn: Thorlna met 1500 kisten haring en 100 diversen, als mede de Limburgia en de Petten, die nog geen vangstmelding hebben gegeven. De stand Van de haringtrawlers kunnen verder voorde rest van deze week worden ver wacht: Shamrock, KW 76 (22). Tzonne Mary. Vikingbank en Maria van Hattum' (23) En dan nog maar niet te spreken van de Claesje, de Herman cn de Medan die met een beetje geluk ook deze week binnen kunnen komen. De Willem Ruys Donderdag naar Indonesië 8P* ■W1i*wo vertrekt Donderdag voor de 28e maal uit Rotterdam naar In- 7»"!s,è 'nscheping geschiedt van 9— 12-30 uur aan de Lloydkade. Aan boord bevinden zich 5 professoren voor Dja karta, o w_ twee Nederlanders, nl. prof. ?'J ^V?,n Herk uIt HUvenum en prof. dr ir O. Bax Stevens uit Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5