1.05 In de storm staat ons tentje aan de Sont Maar het smorrebrood in Kopenhagen maakt alles weer goed TYPEN STENO* LINGERIE KATOEN Idz Tiroler Musikkapelle uit Langefeld in Nederland AUTOBANDEN Vanmorgen kort geding voor Haagse rechtbank NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 25 JULI 1951 Wij trekken verder door Europa (Van onze bromfietsende reporter Goos Kamphuis) EEN VINNIGE Noord-Westerstorm stort zich op de Sont, die in deze nacht zwart is en witte kuif golven draagt. Zwart zijn ook de wolken, die steeds grimmiger bij elkaar kruipen, om dan opnieuw zware slagregens uit te gieten over het Deense land. Af en toe krijgt de maan even kans, achter die donkere burchten vol geweld van wind en water, weg te sluipen en in zo'n kortstondige lichtbaan zien wij de bomen krom staan tegen de storm. Maar dan weer wordt de aarde achter gelaten duisterder dan daar straks nieuwe buien dreunen op ons tentje, dat zo machteloos schijnt, hier op een hoekje van het schiereiland Amager, twaalf kilometer van Kopenhagen af. Maar de tentpennen staan stevig verankerd in het gras landje bij de Sont en laat de regen dan maar razen. Ergens hoog boven ons gromt een vliegtuig, waarvan de piloot de veilige landingsbaan op Kastrup zoekt. Links van ons zien wij de lichten van het vliegveld wijd-uit stralen in de nacht en voor ons, op een steenworp afstand, gaat de Sont voorbij, voortgezwiept door een storm, die van Kopenhagen een eenzame, uitgestorven stad maakt met verlaten straten en zingende rioleringen al in hooi te veranderen zoals in Zuid- Frankrijk en Italië. En te mogen genieten van de vriende lijke bewoners van het schiereiland Amager, die de Hollanders diep in hun hart nog dankbaar zijn voor de komst van de Nederlandse boeren in 1600. Want Amager is mede door Hollanders cultuur gebracht. Er is nog een mu- im zelfs, waar allerlei oud-Hollandse voorwerpen zijn samengebracht, van een wieg met een zwart kleedje voor het on gedoopte kind tot een hemelbed en een puthaak toe. En in het vorstelijk gasten boek van dit museum in die oude boer derij op Amager staan de handtekenin- van Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik, Koningin Juliana en Prins Bernhard. Beter dan dit vorstelijk vier tal had geen Hollander de vriendschap tussen twee volken kunnen onderschrij- Maar 's morgens geeft een aarzelende zon, die zich in het Oosten, achter het Kattegat opricht, ons de moed, om even naar de hoofdstad te brommen. We vin den er het door de regen schoongeboen de Raadhuisplein en ergens in een van de straten, die daarop uitloopt, een eet huisje, waar wij ons het beroemde smorrebrood laten voorzetten. Smorrebrood zoudt U een Deens woord kunnen noemen voor 'n echt- I Zondagse ontbijttafel met een over- I vloed aan ham, kaas, eieren, worst, I haring, augurkjes, roastbief, spek, varkensvet en melk. Smorrebrood is altijd meer smor dan brood. De sneetjes rogge- en witte brood zijn maar een paar millimeter dik, om dat de smaak van de beleggingen het i belangrijkste is. Met die wetenschap in ons hoofd en de smor in onze maag gaan we Kopenhagen bekijken. En dan is er moed voor nodig, om in een ka-mpeerderspakje Christi-ansborg binnen te wandelen, waar je het gevoel krijgt, dat elke bode en elke por tier je verwijtend aankijkt, omdat in dit kapitale paleis van het parlement het Hoogste Hof van Justitie en het ministerie van Buitenlandse Za ken immers dena- tjonale gevoelens van Denemarken geconcentreerd rijn. Het is welis waar verbeelding, want de Denen hebben iets van de Vlaamse ge- - moedelijkiheid en de Franse gast vrijheid in zich, ons toch meer op ons gemak op plaatsen, waar geen gidsen zijn, die in hun deftige uni formen zo heel erg afsteken bij onze j trekkersplunje. Zó ontdekken we Ko penhagen óók en we bezichtigen een etadstafereel waar op allerlei eigen schappen van het Deense volk hun 'invloed hebben uit geoefend. speeld op het statige carillon, waarin iets van de vroomheid der Denen is verklankt. De Deense cultuur vindt men, uit steen gehouwen, in de zeldzame scho ne standbeelden en fonteinen van Kopenhagen; de fontein van Gefion is daarvan een der opvallendste. Deze vrouw immers, die volgens de oude mythe de genegenheid won van de koning, had van deze vorst de belofte gekregen, dat zij zoveel land kreeg als zij in één dag met de ploeg kon bewerken. Zij veranderde toen haar vier zoons in ossen, om maar zo hard mogelijk te kunnen werken die dag, en tot op heden haalt zij op de Langelinie Promenade in Kopen hagen nog steeds de zweep over haar vier ploegende ossenkinderen, die omspoten door het ruisende water, ec.i typische bezienswaardigheid Advertentie). 10 vinger syst. blind rhythm. talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd In 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Kerken en havens TIET koopman- schap van do Denen manifes teert zich in de havens van Ko- hagen, waar de Oostzeevaarders liggen en waar de coasters binnensto men; de bouwmeesters van het verleden toetst men aan hun kerken en musea: jde Fruekirke in Griekse stijl, de Fre- iderikskerk met een koepel, die even [doet denken aan de St Pieter in Rome en de merkwaardige Kerk van Onze Eedder aan de Prinsessegade, met de toren, waarlangs een trap zich buitenom Baar de spits wentelt en waaruit acht maal per dag een hymne klinkt, ge- TAST TOE... A AN één ding is Denemarken armer dan welk land ook op onze trip, n.l aan hotels. In Roskilde en Kopen hagen staan lange rijen mensen voor de reisbureaux te mopperen in alle talen van de wereld, want het is in het vacantieseizoen erg moeilijk ka- mers te krijgen, als men niets bespro- ken heeft. Gelukkig, dat Johan Bode graven en ik van dit euvel geen hin- Ider ondervinden; wij hebben ons eigen, linnen hotel bij ons en Dragor, 12 kilometer van de Deense hoofdstad af, een klein stadje, dat leeft van het watertoerisme, was de eerste plaats, waar wij onze tent hadden opgezet. Wie schetst onze verbazing, toen toy 's morgens werden gewekt aan onze tentdeur door een mannestem, die zong: :„Zandvoort ligt aan de zee". We waren inderdaad aan zee, maar niet in Zandvoort of we moesten dromen. Het wds geen droom, want de luimige zanger bleek een Deen te zijn, de heer Ströbeck, die jaren ook op Hollandse schepen had gevaren en daar dit liedje had geleerd mét een behoorlijke dosis van onze landstaal. Wij zijn twee dagen z\jn gast geweest in het kleine zomer huisje aan de waterkant van Dragor, waar hij badmeester is en waar hij met zijn Gentse vrouw woont. Hij nodigde ons uit, zo lang we bij hem waren, te eten, tot we „jan tafel zou den rollen". Weliswaar zei hij dit als een zeeman en daarom nog wat kras ser, maar in zijn woorden lag méér vriendelijkheid en gastvrijheid dan tn een brochure als „Mooi Denemar ken wacht U" of iets dergelijks.... Op het schiereiland Amager, waar in vroeger eeuwen Hollandse boeren werkten, kleedt de be volking zich op hoogtijdagen in een feestelijke, folkloristische dracht, waarmee ook de kinderen getooid worden. Visvrouwen op de markt TIE DEENSE folklore is wellicht ner- gens zo sprekend als op de vis markt, waar de vrouwen, in de dracht Skowshoved haar waren verkopen. Het lijkt op een openluchtspel, zoals die vrouwkes daar aan het kanaal van Gammel Strand bij de vissen zitten, maar het is allemaal werkelijkheid; zij geven aan de levendige, veelzijdige ge meenschap van Kopenhagen een bijzon der fleurig cachet. En wat de Denen met ons gemeen hébben is hun liefde voor het water. Jachten en roeibootjes in allerlei maten en kleuren liggen in de oude, dromerige kanalen of in het brede water, dat Ko penhagen door midden snijdt. In deze stad nu, waarvan zoveel eigen schappen doen denken aan een Hol landse stad van gelijke grootte, die open water zou liggen, moet de Neder lander zich wel thuis voelen. En een Nederlander is er ook van harte welkom. Als hij tenminste goed laat merken, uit Holland te komen en in de winkels geen Duits spreekt, want Duitsers worden in Denemarken nog een beetje stuurs be handeld. Met het Engels komt men der; de laatste oorlog met Engeland in 1800 en daar zijn alle Denen al heen, zodat zij het Engels liever horen dan Duits. Hollandse pioniers T-\ENEMARKEN, het land, dat wij de veerboot van Kiel naar Korsör bereikten, was in één geval al direct verademing voor ons. Geen puin meer te zien en geen geschonden steden, zo als wy er in Duitsland méér hebben ont moet dan wij konden verwerken En dan de Hollandse zindelijkheid terug te vinden langs de honderd kilometer lange weig van Korsör naar Kopenha gen; kalkwitte boerderijen en gescho ren gras. opgeruimde, goed verzorgde wegen, dwars door het glooiende Deense land. En weer koeien te zien, echte zwartbonte in een wei, die alleen maar zo groen kan zijn in landen, waar veel regent en waar de zon geen gele genheid krijgt, de halmen op het land Telefoon 26558 Deelnemers aan zomer cursus in Rotterdam Gistermiddag hebben de studenten, die deelnemen aan de jaanlijkse sus van die Nederlandse universiteite ho-gescholen, een bezoek gebracht R-otteirdam. Onder auspiciën van stichting „Havenbelangen" maakten zij een boottocht door de haven en vervol gens werden zij in de burgerzaal van hei stadhuis officieel door het gemeentebe stuur ontvangen. Burgemeester G. E. van Walsum her innerde er aan, dat hij verleden jaar Delft als burgemeester de deelnemers aan deze cursus had mogen ontvangen en zei verheugd te zijn, dit in Rotterdam in dezelfde kwaliteit te mogen doen. Hij sprak over de verwoesting en het herstel en hoopte dat allen naar huis een indruk zullen meenemen van een hardwerkende bevolking aan een wereldhaven, die een zeer moderne stad aan het bauwen ls. Naimens de organisatoren van de zo mercursus sprak de directeur van hel volkenkundig museum in Leiden, dr G. W. Locher, woorden van dank, welke dank mede vertolkt werd door dent uit India, de heer Mukhoupadhya, die de verwachting uitsprak, dat door deze cursussen en ontvangsten Oost en West elkaar beter zullen leren begrijpen. Staalwijks leervicaris naar Driebergen De heer Boesenkool, die als leervicaris de periode van vier maanden leervicariaat in de Hervormde wijkge- meente Staalwijk heeft doorgebracht, gaat per 1 Augustus Staalwijk verlaten. Hij hoopt zijn theologische studie dan voort te zetten aan het seminarie te Drie bergen. De wijkkerkeraad is er dankbaar voor, destijds tot de aanstelling van de heer Boesenkool te zijn overgegaan. Het dragen van een gedeelte van het werk aan een leervicaris was een experiment, waarvan men nu overtuigd meent, dat het geslaagd is. Niet alleen voor Staal wijk zelf. maar ook voor de leervicaris, die immers de ervaring van deze maan den straks, als de studie voor het bekle den van het veelzijdige predikambt einde is, ongetwijfeld nodig zal blijken te hebben. Waterman met 1850 man naar Zuid-Afrika Met 1850 emigranten aan boord is de Waterman gistermiddag om drie uur uit Amsterdam naar Zuid-Afrika vertrokken. De ambassadeur van Zuid-Afrika, kol. P. I. Hoogenhout, kwam zijn nieuwe land genoten uitgeleide doen. Hij werd ont vangen door minister Joekes en de plaats vervangend commissaris voor de emi gratie, de heer J. A. U. M. van Greven- Advertentie) Zaterdagmorgen 9 uur begint de verkoop van een partij Zeer mooie kwaliteit. 80 can. breed in wit, rose, zalm, bleu en groen, voor de ongelofelijk lage prijs van BETER EN TOCH GOEDKOPER HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG. HONDERDEN KOOPJES IN ALLE AFDELINGEN. Conceit in de Hillegomse beuis Hillegom weet, dat het aan zijn reputatie van wereldvermaard bloembollen dorp verplicht is, een niet aflatende propaganda te voeren. Dat kan ge schieden door middel van brochures en allerlei ander reclamemateriaal, het kan ooken niet minder doeltreffend, door de vreemdelingen recht streeks uit te nodigen. Daarom is het initiatief van Hillegoms „C.C.N.F." regelmatig buitenlandse ensembles in de grote concertzaal van de nieuwe bloembollenbeurs te doen optreden, als een prachtige stunt te beschouwen. Pagina I van Hillegoms prentenboek „Alle volken" vertoonde de stampvolle zaal een gezelschap uit de Oostenrijkse bergen: een Tiroler MusikkapeUe Langefeld. De organisatoren van deze avond hadden, tegen hun zin eigenlijk, de vloed van belangstellenden door een krachtdadig „uitverkocht" moeten af dammen; anders was het in de imposante zaal toch werkelijk al te benauwd gewor- De liefhebbers geven aan een „echte" nationale kapel immers zeer duidelijk de voorkeur boven een Oostenrijks uitge doste groep Nederlandse artisten. Intussen is datzelfde Nederlandse pu bliek één der meest critisch ingestelde tei wereld. Wij zijn bijvoorbeeld in blaas muziek ook niet bepaald onervaren er slaan daarom al spoedig aan het verge lijken met eigen orkesten. Zo kon het ge beuren, dat het optreden van dit Tiroler gezelschap wèl gunstig gewaardeerd, Relatie met Thoibecke Mej. G. K. door de Beek, onderwijze res aan de opleidingsschool aan de Dua- venbodestraat alhier heeft op medisch» gronden per 1 September as. eervol ont slag gevraagd, vermeldt de agenda var. de Maandag te houden gemeenteraads vergadering. Alleen de naam staat enigszins anders in vermeldt n,L Thor- „Mijn overgrootvader", vertelde mej. Thorbecke ons, „was een neef van de bekende staatsman Thorbecke. Diens vader heeft indertijd z'n tabakszaak, die hij in Zwolle had, aan mijn bet-c grootvader overgedaan. Er was dus ook nog een zakelijke reilatie. Wij komen oorspronkelijk uit Zweden. Onze naam betekent „Door de Beek". Ik heb een broer, die de stamboom zo'n beetje heeft nagegaan en die allerlei do cumenten, met betrekking tot ons ge slacht, heeft verzameld. Zo bezit hij ook nog een verzegelde brief, waarin mijn bet-overgrootvader vrijgesteld werd van deelneming aan de tocht naar Rusland, wegens lichamelijke ongeschiktheid". CEBR. VAN ULDEN Middenstandsexamens te Leiden Voor het middenstandsexamen zijn te Leiden geslaagd: J. P. v. d. Meer. Hoogmade; J. J. v. d. Meer, Roelofarendsveen; N. P. v. d. Meer, Hoogmade; E. Merkus, Delft; W. H. v. d. Meulen, Noordwijk a. Zee; H. v. d. Mey, Rynsburg; J. J. v. d. Mey, Sassenheim; J. P. Meyers, Leiden; H. J. M. v. Mil, Zoe- terwoude; Ch. F. Moers, Zoetermeer; J. M. Mohr, Ter Aar; A. Mol, Leiderdorp; Arie Mol, Voorschoten; J A. A. Mol- Bloot, Katwijk a. Zee; C. Moolenaar, Lisse; J. P. Mosseveld, Sassenheim; J. C. Mulder, Ter Aar; J. Mulder, Rijnsburg; W. A. Mulder, Zoeterwoude; W. J. Nag- tegaal, Leiderdorp; M. N. Nederhof, Voor schoten; A. Neuteboom, Leiden; H. I* de Nie, Warmond; H. W. Niersman, Voor schoten; J. Noordegraaf, Noorden; Th. P. J. Ober, Leiden; A. Ommering, Leiden; P. Oosthoek, Rijnsburg; W. Oudewater. Rijnsburg; Arie Kuyt, Katwijk a. Zee; D. Kuyt, Katwijk a. Zee; A. J. v. Leeuwen, Oud Ade; A. v. Leeuwen. Aarlanderveen; C. J. P. v. Leeuwen, Zoeterwoude; J. C. A. v. Leeuwen, Zoeterwoude; J. P. Leeuwen, Voorhout; J. F. M. v. Leeuwen, Zoeterwoude; J. W. G. v. Leeuwen, Al phen; L. P. v. Leeuwen, Koudekerk; P. J. H. v. Leeuwen, Nieuw Vennep; W. i. Leeuwen, Leimuiden; E. C. M. Lek, Ter Aar, A. Lekx, Alphen; W. C. Lemmers. Leimuiden; H. M C. v. Lierop. Voorschoten; Ch. v. d. Linde, Hazers- woude; H. G. J. v. d. Linden, Alphen; J. C. v. d. Lindden, Leiden; M. W. J. r. d. Linden, Alphen; J. A. M. Lomtaer- e, Haarlemmermeer; P. W J. Loomans; Kwintsheul; M. Los. Voorschoten; P. C. T. Lughthart, Katwijk a. Zee; M. Luyk, Lisse; C. G. Maas, Leiden, W. C. L. v. Maasakker, Leiden; C. de Man, Wasse- J. v. d. Marei, Wassenaar; A. Mar seille, Lisse: J. Matze, Leiden; W. v. d. Meent, Alphen; C. v. d. Meer, Roelof arendsveen; C. N. v. d. Meer. Roelof arendsveen; H. S. v. J. Meer. Roelof sveen; J. A. v. d. Meer, Roelof arendsveen; J. Meyer, Nicuwveen. De sprookjestuin op het landgoed Oosterbeek, tegenover park Marlot lussen Wassenaar en Den Haag, is vandaag geopend. Men vindt er de troon voor de ijskoningin, het paleis voor Doornroosje, het huisje van Roodkapje, terwijl zich over het water heen de frêle minaret verheft van Sinbads palets, be laagd door Ali Baba en de veertig rovers. Behalve sprookjes zijn er ook waterballetten te zien. Vooral in de avond, als drieduizend lam pen glans aan de dingen geven, moet dat prachtig zijn. Vandaag begon het bos te leven. Tot 14 September. De foto toont Hans en Grietje, die van het huisje der heks snoepen. Agenda voor Leiden Zaterdag Oud-Poelgeest, half 8: opening Ecume nical European Youth Congress door da N. O- Steenbeek; mr A. W. Kist over: We live in a changing Europe! Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad- Ten toonstellirgen Volkenkunde, 10—5 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober) Oegstgeest. Witte Huls. 9—22 uur. Wonderwereld (t.m. 3 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel 20552, en de Havenapotheek. Haven 18. teL 20085. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Maartina dr van H J den Haan en R J Haasnoot: Adrianus zn van J Tijssen en M J Gijsman; Willem zn van L de Mol en G E Hogewoning: Maria C dr van M J Waaijer en M C Hensing; Dirk zn van G Stooker en O Winkhold; Hubrecht J zn van B v d Wiel en I G NeLisse; Johannes P zn van J J Beliji en D W de Lange; Gijsbert zn van M Rijns burger en W van Vliet; Carolina M J an J J Brok aar en J l'Amie: Lam- benus zn van J Bekooij en M D Arbouw. Overleden: IJ P Ruitenbeek, wedn 86 jr: A D Visser, wed van Dekking, 79 jr; P v d Wiel. man, 73 jr; C A Lamboo, vrouw, 67 jr; J J Dreef, man, 29 jr; M Bervoets, zoon, 20 jr. Ondertrouwd: K Straatman en F Kroeze: W v d Berg en J Platteel; A Glasbergen en M E Meijer: G J A Haast en J Wouters; P J van Steenber gen en E Blikman; L van Deelen en M v d Wijngaard; PNC Heijnen en S Neu teboom: J J Elijzen en J P W v Leeuwen; A van Roggen en L N Oei; G J Bloemendaal en L den Hertog: G Pikaar ;n K van Tongeren; L C H Mekel en A M Hoogeveen: W C van Dorp en E Die hl; H J Jagers en P C Raar: A M Seis en C G van Dijk; J Koolmoes en J Moenen: A J Clavaux en A M Leicfaer; C Trimp en W P Groeneveld; G van Bemmel en W E Vilders; J van Klarenbosch en E G Th Beekwilder: C A Slierings en C C C v d Zwet: F J Zandbergen en P Mieog. M.O. Handelswetenschappen A Onze stadgenoot de heer H. J. G. Mak slaagde te Amsterdam voor het examen M.O. handelswetenschappen A. niettemin geen daverend succes werd in Nederland, hebben er vele, van h< kwaliteit. Nu willen we hierbij gaarne bedenken, dat deze Tirolers reeds Dinsdag j.L zijn vertrokken, elfhonderd kilometer in benauwde autobus hebben afgelegd twee nachten niet hebben geslapen. Dan kan men zich niet fit meer voelen. Maar de concerten in Hillegom, en hierna nog in Domburg, Oostburg en Zwolle, noodzakelijk, om de dure reis naar Gouda, waar het orkest aan een concour deelnemen, te bekostigen. Oostenrijk kent, niet minder dan Nederland, een bonte verzameling var volkskarakters. Het Tiroolse is, in tegen stelling b.v. met dat van Wenen en Salz- kammergut, nogal hoekig en stroef. Deze eigenschappen demonstreerden zich dui delijk in klank en voordracht. De samen stelling voldeed niet geheel: een fanfare orkest (want dit was het ensemble door het dominerende koper eigenlijk) moet geen klarinetten opnemen. Dan wordt de klank onevenwichtig. Bovendien ontbra ken de in zo'n geval als een welkom trait d'union fungerende saxophones. De prestaties waren echter niet bepaald slecht, al constateerden we verschillende momenten van onzuiverheid en minder vloeiend samenspel. Het programma vóór de pauze vermeldde muziek van Oosten rijkse bodem (marsen en walsen), daarna allerlei kleingoed door een beperkt ensemble voorgedragen. Toen danste "ook een „Schuhplattler"-duo en zong, niet on verdienstelijk, een jodelaar. In de pot pourri's van echte bergmuziek speelden de Tirolers eerst hun beste troeven uit. De dirigent had zijn mannen zeer goed onder controle. Het optreden was rustig en voldoende beheerst. De nationale klederdracht gaf een kleu rige aanblik. Joh. van W. Het Leidse „geurenconflicf" Colgate zal alle mogelijke voorzorgs maatregelen nemen Het conflict tussen de Leidse meelfabriek De Sleutels en de N.V. Colgate-Palmollv Handelmaatschappij 1» vanmorgen in kort geding behandeld voor de rechtbank In Den Haag. Dit geschiedde In comparatie ten huize van de president van de Haagse rechtbank, mr J. H. Marinus t« Wassenaar. Over de gang van zaken was bij het ter perse gaan van dit nummer uiteraard nog niets te melden. Zoals bekend is, beweert de meel fabriek last te hebben van de geuren, die worden verspreid door de Colgate- fabriek De parfumluchtjes zouden door het aspiratiesysteem van De Sleutels binnen worden gezogen en op het meel slaan- Zo zouden in Leiden broden met de reuk van viooltjes en andere bloemen worden gebakken. De directie meelfabriek zag zich daarom vorige week genoodzaakt, de productie voorlopig te staken. Ruim 120 man personeel werd door deze maatregel getroffen. De meelfabriek had reeds enige maan den geleden het gemeentebestuur van Leiden er op gewezen, dat een fabriek van cosmetische artikelen in haar onmid dellijke nabijheid nadelig voor het meel zou zijn. Het gemeentebestuur had echter geen aanleiding gevonden, bezwaar te maken tegen de opening van de Colgate- fabriek- Dit naar aanleiding van een te Amsterdam ingesteld onderzoek, waar de fabriek eerst was gevestigd- De president van de Haagse rechtbank heeft tot onpartijdig deskundige benoemd prof. dr J. Coops, hoogleraar in de schei kunde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Nu schjjnt het mogelijk, aan één van de fabrieken een ventilatie- en isolatie systeem aan te brengen, waardoor de hinderlijke geuren óf niet uit de ene fa briek kunnen, of de andere fabriek niet kunnen binnendringen- Als hierin de op lossing van het probleem zou liggen, is het de vraag, welke fabriek zo'n instal latie zal moeten aanschaffen Bestieden bericht Nog voor de uitspraak van het kort geding is gevallen, zo meldde de Volks krant vanochtend, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer S- L. Mansholt, in het be lang van de voedselvoorziening bevolen, dat de meelfabriek het werk moet her vatten en de Colgate-fabriek de productie moet stopzetten. De minister kon dit be- vel volgens het blad funderen op het feit, dat Colgate was gaan draaien, dat daartoe krachtens de Hinderwet ver gunning was verleend. Naar wU na informaties moeten nemen, mist dit bericht in het Amster damse blad elke grond. „Dat de Colgatefabrleken zouden moe ten sluiten," aldus vertelde ons vanmor gen ir Beukema toe. Water, directeur vai De Sleutels, „en dat nog wel op last vai minister Mansholt, kan ik me moeiliji voorstellen. Ik meen, dat dit buiten de competentie van deze minister valt." Ook de directeur van de Colgatefabrle ken, de heer Verschuur, zei dat het be richt onjuist was. „Wy kunnen ons trou wens niet voorstellen, dat dc Hinderwet hier zou kunnen ingrijpen Wij gebrui ken geen vluchtige parfums. Wij zorgen integendeel, dat de geuren zoveel moge lijk in de producten blijven, ten behoeve van de cliënt". „Wij kunnen ons voorstellen, dat een zekere angst ls, waardoor men geuren meent op te merken, die er in werke lijkheid niet zUn. Een begrypeiyke angst. En daarom, om die angst te voorkomen, zullen wy nog meer voorzorgsmaatrege len gaan nemen, dat de parfumlncht zo veel mogeiyk binnenshuis blyft. Met vol vertrouwen zien wy de uitspraak kort geding tegemoet." De heer Nierstrasz, chef arbeidsver houdingen van het departement ciale Zaken, deelde ons ten overvloede nog mede. dat de kwestie van de Hinder wet volkomen buiten de competentie minister Mansholt valt. De minister ontstemd zyn over het bericht. C.A.O. voor grote winkels in textiel collectieve arbeidsovereenkomst voor het handels- en kantoorpersoneel in dienst van de grootwinkelbedrijven in textiel is thans door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd De over eenkomst is in werking getreden met ingang van 1 Juli. Leidenaar aangehouden De politie heeft aangehouden de 21- jarige Leidenaar D. B.. die was ontvlucht uit een psychiatrische inrichting te Avereest. Hij had de laatste weken in Leiden verscheidene inbraken gepleegd, waaronder die in het Liduina-huis aan de Zoeterwoudse SingeL Gisteren heeft B' .^kend. Vandaag zou hij voor do officier van justitie worden geleid. Dr A. A. Prins benoemd tot gewoon hoogleraar In de Engelse taalkunde Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de Leid se universiteit om onderwys te geven in de Engelse taalkunde ls benoemd dr. A. A. Prins, thans byzonder hoogleraar. Dr Prins werd in 1902 te Utrecht ge boren. Van 1925 tot 1929 studeerde hy aan de gemeentelyke universiteit te Am sterdam. In 1933 promoveerde hy op een dissertatie, getiteld The Book of the common prayer. Na in Enkhuizen en Hoorn te hebben gewerkt, werd hy in 1937 benoemd tot leraar aan het Leidse gymnasium. In 1940 werd dr Prins benoemd tot privaat docent aan de universiteit al hier. In 1950 volgde zyn benoeming aan de Leidse academie tot byzonder hoog leraar vanwege het Leids universiteit*, fonds.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7