Tunesische Nationalisten doen zich bescheiden voor Fransen hebben echter geen vertrouwen in hun oprechtheid Goemaat NIEUWE LEIDSCHE COUSANT 4 VRIJDAG 25 JU11 1952 Faihat Hachedwolf in schaapsvel (Van onze correspondent Alfred van Sprang TUNIS. Juli 1952. BOVEN DE POORT van een achteraf-hofje in het hart van de Arabische wijk prijkt een groot bord met twee ineengrijpende handen, omringd door onbegrijpelijke Arabische karakters. Op de schaduwrijke binnen plaatsen hangen wat mannen schijnbaar doelloos op een bank. Uit de aan grenzende ruimten klinkt de ruzie-achtige conversatietoon, waarin Arabie ren zich dikwijls met elkaar onderhouden. Als ik ietwat weifelend om me heen sta te kijken, komt een jongeman in Europese kleding naar me toe. „Wat wenst u, m'sieur?" „Is hier de U.G.T.T.?" „Ja." Ik laat hem een visitekaartje van een Arabische collega zien. ,£en ogenblik, alstublieft. Even later komt hij terug en gaat me twee trappen in het oude, smalle huis voor naar een klein kantoor. Een forse, weinig-Oosters uitziende man in een blauw overhemd met korte mouwen staat van achter de schrijf tafel op. „Farhat Hached". „Aangenaam". Wat kan ik voor u doen?" Farhat Hached is de secretaris-generaal van het Tunesisch Verbond van Arbeiders, een organisatie met naar eigen opgave zestigduizend leden en aangesloten bij het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen. Het verbond is uiteraard geen politieke partij, maar de Fransen noemen Farhat Hached niettemin de gevaarlijkste nationalist in Tunesië, nu de volksmenner Ha bib Bourguiba, leider van de super-nationalistische Néo- Destour, veilig op een klein eilandje geïsoleerd is. Vieux-Destour) bij de Bey protesteren tegen de nieuwe Franse plannen. En de hand daarvan zet hij uiteen waa de nationalisten allesbehalve tevreden Tweeslachtig monster 11TET GROOTSTE bezwaar geldt de sa- menstelling van de Tunesische rege ring: een gemengd lichaam, waarin de ministeries van Staat, Landbouw, Sociale Zaken, Openbare Ge zondheid. Justine, en Handel door Tunesische minister geleid worden de vitaile ministe- van Financiën, P.T.T., Openbare Wer ken, Wederopbouw. On derwijs, Kunsten en We- ten-sch-aippen en het Se cretariaat-Generaal door Franse directeuren, het geheel onder leiding van een Tunesische minister president. Buitenlandse zaken en Defensie zijn geen ministeries, maar warden rechtstreeks door de Franse resident-gene raal behartigd, evenais Binnenlandse Veiligheid. vroeger een belangrijke rol in de inter nationale communistische wereld ge speeld heeft en ook nu nog geheime re laties met de communisten onderhoudt. Dat is best mogelijk, want de commu nisten hebben altyd warme belangstel ling voor een nationalistische beweging, die zich van de banden van het Westen tracht te bevrijden. In die wereld gaan nationalisme en communisme broeder lijk hand in hand. Farhat Hached is ech ter veel te verstandig om dat toe te ge ven. Hij is een intelligent en energiek man, die vloeiend Frans spreekt en zijn argumenten op een overtuigende en te gelijk innemende manier aan een buiten staander weet op te dringen. „Wij stellen geen onredelijke eisen", verzekert hij me. „Maar wat eist men dan....?" „Complete autonomie. „Nu ineens Farhat schudt zijn hoofd. „Nee.... in verschillende fasen". „En wat met de defensie en de bui tenlandse betrekkingen?" „Dat is iets, wat we later met de Fransen kunnen regelen. „Er is dus geen sprake van een complete breuk met Frankrijk..?" „Absoluut niet. „Maar de Fransen zijn toch bereid tot deze geleidelijke overgang Farhat Hached lacht spottend. Uit de la van zijn schrijftafel (waar achter een portret van hemzelf prijkt) ciept hij een copie op van een motie, waarin zijn vakverbond en vijftien an dere min of meer representatieve orga nisaties (inclusief de Néo-Destour en de VOOR de VACANTIE I m. 33.43 Een vlot dames California modelletje van wit linnen Jiaia PUZZLE- PROMINENTEN 1. Mevr, W. Fokkema. Koningstraat 60. Leiderdorp; 2. D. Lubach. Konin- ginnelaan 25. Leiden: 3. mej. W. Vis ser, Rijnmond 23. Katwijk aan Zee. Familieberichten uil andere bladen GETROUWD: E.'Spony en A'dam. OVERLEDEN: C. Moerman, tiago de Chili: J. Huisman. 74 J.. San- 61 j.. Lage Vuursche; C. H. Oudakker-van der Plas v.. 20 J.. Haarlem: M. Buljs-Verdonck, v.. M Zeist: C Heekelaar. m.. 92 1.. Worm erve C. Heinekcn Jr-Wesscling. v.. 96 J.. Baai Th. Nooy. m.. 68 j., A'dam. heid van die volgelingen arm is en dikwijls niet eens kan lezen en schrijven, is het begrijpelijk, dat zij hun hoop op die beloften gevestigd hebben. Zij hebben niets te verliezen en alles te winnen. Er zijn echter evenzeer be langrijke groepen Tunesiërs, die by een plotselinge overgang alles te verliezen hebben. En zij zijn het die een blijvend samengaan met Frankrijk propageren. „Ja-broers zijn 'tvervolgt Farhat Hached zijn critiek op de ministers, „ze doen precies wat de Fransen dicteren en de Fransen beschouwen hen als amb tenarenen de Bey als een automaat. oie niets anders moet doen dan stempels zetten op de besluiten, die de Fransen genomen hebben". De Bey, een vreemde ligu ur DE FRANSE DRUK op de Bey is een doorn in het oog van de nationa listen. De Bey is echter een oud en weinig-vechtlustig man, die financieel van de Fransen afhankelijk is. Boven dien heeft hij vele andere en nogal won derlijke bezigheden behalve het bestu ren van zyn iand. In de eerste plaats practïseert hij als amateur-medicus. Het geven van injecties, het controleren van de temperatuur en het analyseren van urine in een klein laboratorium zijn slechts enkele handelingen, die hij zijn vrouw en kinderen doet ondergaan. Ver der schildert hij graag zelf-portretten en zit hij hele nachten op om uit zijn zomer paleis aan zee bij 't historische Carthago de sterren te bestuderen. In het paleis draait ook bijna iedere avond een spannende cowboyfilm. En het is een publiek geheim, dat als de beylicale limousine met zijn melodieuze claxon door de straten van Tunis rijdt, die claxon niet door de chauffeur be diend wordt, maar eigenhandig door de Bey. De nationalisten hebben dan ook niet veel hoop op hem gevestigd en even min op zijn eventuele opvolger: een even eens oude neef. Het protocol doet de macht namelijk overgaan op het oudste familielid. Met weinig toekomst als re gerend vorst heeft de oudste zoon zich ,.Er bestaat nergens de wereld een derge lijk tweeslachtig monster, zelfs niet in de landen, na de oorlog bezet beioogb. Fa-rha: Hached. Dat is misschien waar. Er schuilt ook zeker waaatheid in zyn bewering, dat er met een dergelijke verdeling van ministeries weinig wer kelijke macht voor Tu nesiërs is. De Franse weerleggen dat met het traditionele argument: er zijn geen capabele Tunesiërs voor die pos ten. En zij voorspellen d east reuze gevolgen als een Tunesiër bijvoorbeeld het ministerie van Finan ciën zou overnemen. De nationalisten voeren daar weer tegen aan, dat men in het begin altijd buitenlandse specialisten als adviseurs kan aantrekken. Zolang er echter geen volledigTunesische rege- ing hét binnenlandse bestuur op zich :an nemen, kan er geen sprake zijn van en serieuze stap in de richting van in- erne autonomie De nu in aantocht zijnde hervormingen op verschillend gebied zijn te vaag in omvang en tempo om de nationalisten te kunnen bevredigen. „Het duurt veel te lang...." zegt Farhat Hached. ,.In hoeveel tijd denkt u, dat Tu nesië intern op eigen benen kan staan „In een jaar of vijf „Franse stromannen" De NATIONALISTEN spreken met minachting over de zeven Tunesiërs die nu in het kabinet zitten. „Allemaal Franse stromannenbe weert Farhai Hached. „Premier Baccouche ook „Die ookV De ministers zyn inderdaad stuk voor stuk francophielen in tegenstelling met het vorige kabinet, dat zodanig onder dictatuur van de Neo-Destour stond, dat de Fransen het eenvoudigweg in een vliegtuig gestopt hebben om het ergens in een hotelletje in de Sahara huisarrest te geven. De huidige ministers (en met hen vele Tunesiërs) geloven, dat een ge leidelijke overdracht van de macht het meest in het belang van het volk is. Daar bestaat weinig twijfel aan. De nationalisten hebben echter an dere belangen. Vele leiders hunkeren naar de machtsposities welke nu door anderen bekleed worden. Zij beloven hun volgelingen gouden bergen als zij maar eenmaal die posten ver overd hebben. En waar de meerder- Frankrijks sterke man in Tunis, Jean de Hauteclocque (links) en zijn plaatsvervanger De Boiseson, uit voerders van de nieuwe hervormin gen waartegen in vele kringen bezwaren bestaan. oaarom maar aan de zijde van de Néo- Destour geschaard, die hem tenminste bet presidentschap van de nieuwe repu bliek beloofd heeftals men het ooit zover zal weten te brengen. Die levert de Fransen dan ook meer last op aan de Bey en als een wet het vooi gerecht dagen van familieleden va Bey niet zou verbieden, zou men hem allang wegens het links en rechts ma ken van belangrijke schulden ter ver antwoording geroepen hebben. TjTARHAT HACHED is de meest-beschei- -* den nationalist, die ik ooit ergens ontmoet heb. En met een enkele uitzon dering (als Bourguiba. die als devies heeft „Alle Fransen de zee in spreken de nationalisten ook in zulke bescheiden termen, dat men er onwille keurig achterdochtig van wordt, achterdocht leeft bij de Fransen in sterke mate. Zij geloven namelijk niet, dat de nationalisten werkelijk niet r willen dan zij nu eisen. Zij zijn er overtuigd, dat het voor hen slechts eerste stap is. die door vele andere ge volgd zal worden. En het einde zal dan zijn, dat de Fransen uit Tunesië verdre ven zullen worden. Het is natuurlijk mogelijk te beoordelen in hoeverre de nationalisten oprecht menen wat zi weren. Daarvoor zou men de proef op de som moeten nemen. Wederzijds w trouwen is wat de verhouding vertr belt. Daarom bestempelen de Fransen een man als Farhat Hached dan ook als een wolf in schaapsvel. Farhat Hached staat op. „We leven in een donkere tijd zucht hij op dramatische toon- „de i sen doen hun werk. maar er is geen vreugde en geen tevredenheid omdat geen vrijheid is...." Dat is sterk overdreven. Er is van i ENKALON KOUSEN (de kous waar U c'te punten van een schaar door heen kunt halen zonder dat ze beschadigt). Buitengewoon mooi. Verkrijgbaar in div. lengten. Mod. tinten. Normale verkoopprijs 6 90 MORGEN BIJ GOEMAAT SLECHTS 4.70 3 ONGEKENDE KOOPJES 1 GEGARANDEERD le KWALITEIT. Door inkoop van grote partijen koch ten wij uiterst scherp en is het ons mogelijk deze artikelen door te ver kopen tegen belachelijk lage prijzen. Let echter niet alleen op de prijzen, U moet de prachtige kwaliteiten zien Maak daarom dat U er op tijö by bent! Zeer elegante witte FIL d'ECOSSE DAMESSOKJES. Alle maten voor radig. Waren verkoop 1.65. Morgen betaalt U HIERVOOR BIJ GOEMAAT SLECHTS Onverslijtbaar sterke blauwe en rod*. KEUKENHANDDOEKEN. Royale m. Morgen v. de ABNORMAAL LAGE PRIJS VAN 85 cl Concours hippique te Stompwijk was een lust voor de liefhebber Vooral het jacht-springconcours bracht spanning De paardensportfeesten rond „Het BI esse Paard" te Stompwijk, waarvan de paar denliefhebbers en -kenners telkenjare in grote aantallen genieten, zijn weer voorbij. Gisteren was het de tweede en laatste dag van het hippische evenement. Op het terrein aan de Meerlaan werd een groot concours hippique gegeven. De beste Nederlandse tuigpaarden kwamen daarbij in de ring. Hoe fraai en beheerst de paarden en hun menners de toeschouwers ook een mooi schouwspel boden, het mer, waarnaar de meeste belangstelling uitging, was de paardendressuur, ver? toond door de heer J. de Wit uit 't Zand in Noord-Holland. Onder grote stilte liet de heer De Wit zijn eerst optredend paard een zakdoek oprapen, met vier benen op een ton staan volkomen plat met het hoofd op een kussen liggen. Ook de andere nummers waren boei end. Vooral het jacht-springconcours, dat drie gedeelten werd verreden, bracht spanning. Dacht men soms, dat een ge maakte tjjd niet te verbeteren was, een later aan de beurtkomend rijder wist zich toch nog op de eerste plaats te nes telen. Deze strijd werd tenslotte fraai gewonnen door de heer B. v. d. Voort, die twee prijzen won voor de heer en mevr. Pasman te Aerdenhout. Met het paard Uranie werd hij eerste in 73 2/5 sec. Met Tentation tweede in 74 2/5 sec. De andere prijswinnaars waren: 3 Wo rn v. J. E. A. van Vilsteren, Wassenaar; 4 Verdoyant v. mevr. D. H. Pasman; 5 Our Hope van stal Scheeren, Vught; 6 Zampa v. idem, 78 2/5 sec.; 7 Jan v. Schaffelaar van Manege v. d. Velde, Soheveningen, 78 4/5 sec.; 8 Maiglocke v. D. H. Pasman, 79 sec. Een eervolle vermelding kregen Napoleon v. stal SoestdiJ-k, 79 2/5'sec., en Ernlca v. mevr. D. H. Pasman, 79 1/5 sec. De verdere uitslagen zyn: Rubriek I: éénspannen tuigpaarden limietklasse): 1 Ideaal v. G. W. Bulk, Nieuw-Vennep; 2 Graaf van Haarzuilen v. G. A. N. van Dorsten, De Meern; 3 klmara v. B. Bruinis, Nieuw-Vennep: 4 Lilia v. J. J. Rodenburg jr, Rijswijk (Z.-H.). Eervol vermeld werd Roland v. A. Stehouwer te Dubbeldam. Rubriek II: éénspannen landbouw- paarden voor concourswagen of rijtuig daartoe dienend: 1 Melia v. gebr. Da- men, Langbroek; 2 Gree v. B. Bruinis; 3 Lilia v. J. J. Rodenburg; 4 Erkestia v. idem. Een eervolle vermelding kreeg Boudewün v. G. Bulk. Rubriek III: éénspannen tuigpaarden (limietklasse): 1 Willem v. P. C. C. v. d. Touw, Den Haag; 2 Romeo v. Th. Erber- veld, Gouda; 3 Henk v. A. Stehouwer: 4 Nubertzoon v. G. A. N. van Dorsten. Een eervolle vermelding kregen Kelba v. J. J. Rodenburg jr en Kimara i Bruinis. Rubriek V: éénspannen tuigpaarden (open klasse): 1 Zampa v. A. Stehouwer; 2 Jancko v. P. C. C. v. d. Touw; 3 Pan- dour v. gebr, Damen; 4 Pedro v. Th. Erberveld. Hier had men vier van de beste tuigpaarden van Nederland. Rubriek VII: éénspannen tuigpaarden, gereden door dames zonder assistentie van een heer: Romeo v. Th. Erberveld 2 Willem B v. P. C. C. van der Touw 3 Lilia v. J. J. Rodenburg; 4 Erkestis Het is voor ons of we nog in de bezettingstijd leven....!" voegt hij er aan toe. Misschien geldt dat in derdaad enigszins voor Farhat Ha ched zelf. Het militaire bestuur stelt de politie in staat regelmatig huis zoekingen te doen in de kantoren van zijn organisatie. De politie bezoekt de bijeenkomsten en arresteert de leden, die men van onregelmatighe den verdenkt. Farhat Hached is min of meer het zwijgen opgelegd door de strenge censuur op de pers. En sinds hij zich (volgens de Fransen) meer met propaganda voor de Tune sische onafhankelijkheid dan met ar beidersaangelegenheden bezighield als hij de internationale congressen van het Internationale Verbond vai Vrije Vakverenigingen bezocht, heb ben de Fransen hem nu ook verboden naar het buitenland te gaan. daarmee kweekt men natuurlijk geen I vrienden. (Nadruk verboden). idem; 5 Sir Percy v. P. C. C. van der Touw; 6 Gree v. B. Bruinis. Romeo, ge reden door mevr. A. Erberveld-Verwey, kreeg een extra ereprijs voor het schoon ste geheel. Eervol vermeld werden Goldmanson v. P. C. C. van der Touw n Klarette v. M. P. Vry, Nootdorp. Rubriek IX: tweespannen tuigpaarden limietklasse): 1 Nubertzoon en Graaf •an Haarzuilen v. G. A. N. van Dorsten; 2 Ideaal en Admiraal v. P. C. C. var Touw; 3 Kelba en Lilia v. J. J. Roden burg; 4 Henk en Eric v. A. Stehouwer. Rubriek X: tweespannen tuigpaai-den (open klasse): 1 Zampa en Bayaard v. A. Stehouwer: 2 Jancko en Artist v. P. C. C. van der Touw; 3 Romeo en Pedro Th. Erberveld; 4 Nubertzoon en Graaf van Haarzuilen v. G. A. N. van Dorsten. Voor het laatste nummer demonstreer de de heer De Wit zijn dressuurkunst met het tweede paard. Dit paard maakte de Spaanse tred, danste de wals, boog voor het publiek en knikte bevestigend op een vraag. Rubriek XII: tandems tuigpaarden, gespannen voor tweewielig rijtuig: 1 Jancko en Artist v. P. C. C. van der Touw; 2 Romeo en Pedro v. Th. Erber veld; 3 Nubertzoon en Graaf van Haar zuilen v. G. A. N. van Dorsten. Zampa Bayaard werden voor het laatste nummer uitgeschakéld door kreupelheid van één der paarden. Giroverkeer met Italië wordt hervat Het giroverkeer met Italië wordt op 1 Augustus in beide richtingen hervat. Rekeninghouders kunnen dan met inacht neming van de deviezenbepalingen gelden laten overschrijven op Italiaanse post rekeningen. Inlichtingen verstrekt de Postchèque- en girodienst, Spaarneplein 2. Den Haag. Verduisterden Leidenaars 6000 kg vlees? Wassenaars vleesfabriek merkte niets van fraude De Leidenaars K., V. en W. zijn door de Wassenaarse recherche gearresteerd verdacht van diefstal van ongeveer 6000 kg vlees van de N.V. v. d. B. en Co. in Wassenaar. K. en V, die in de vlees- fabriek werkten, smeedden vorig jaar een plan om vlees, dat naar een koelhuis elders werd vervoerd, van de vracht wagens af te nemen.en het dan bij P. te Zoeterraeer te bezorgen, die het voor eer zacht prijsje kocht. De totale hoeveelheid achtergehouden vlees liep ten slotte in de duizenden kilo's. De directie had nog niets van bemerkt, door de grote hoeveelheden welke geregeld omgezet worden. Aan de twee personeelsleden is inmiddels ontslag verleend. De drie nen zijn ingesloten in het Huis var waring in Den Haag. Haagse politierechter Rare methoden Een loodsknech-t uit Woubrugge was aan het voetballen. De bal kwam in een j tuin en de man haalde de bal er weer uit. De eigenaar van de tuin had toen aanmerking gemaakt en de loods- knecht had hierop de broer van de eigenaar mishandeld. Verd. vertelde, dat j die broer hem eerst een duw had ge geven. Drie getuigen hadden anders ver klaard. De oficier van justitie was er van j overtuigd, dat verd. er nog steeds n-iet van doordrongen was, dat de schuld alleen bij hem lag en eiste f 40 boete of 20 dagen. Het werd f 25 of 15 dagen. Voor steunfraude veroordeeld Een los-werkman en een collega van i hem uit Nieuwe Wetering hadden steun j van de gemeente Alkemade. Toen zij echter weer werk hadden, gaven zy dit niet op en zjj bleven naast hun loon de steun toucheren. De verdochten waren een handeltje begonnen, maar zy be weerden er niets op te hebben verdiend. Voor de politie hadden zij een tegenover gestelde verklaring afgelegd. De collega was al eens veroordeeld en de los-werk man zesmaal. Voor valsheid in geschrift# eiste de officier van justitie tegen de collega f25 boete en twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en tegen de eerste veertien dagen gevangenisstraf Het werd resp. f 10 of 5 dagen en 120 ot 10 dagen Valsheid In geschrifte Wegens valsheid in geschrifte te eiden stond een handelaar uit Voor schoten terecht voor de Haagse politie- rechter. Eerst had verd. ontkend, later had hij een andere houding aangenomen. Dc rechter nam het hem vooral kwalijk, da/t hij een man in een armelijke woon schuit voor de gek had gehouden. Twee- maal was verd. al veroordeeld. Hij had ditmaal een valse cessie laten opmaken. Een oneerlijk karakter, concludeerde de officier van justitie, en hij requixeerde drie maanden gevangenisstraf. Verd. vroeg een voorwaardelijke straf. Conform de eis werd verd. veroordeeld. Boete voor belediging van agent Bij verstek behandelde de Haags* politierechter de zaak tegen een varens gezel uit Katwijk aan Zee, die een agent van politie had beledigd. Deze had d« man in April opgebracht bij een volks-, oploopje, omdat hij tegen de agenten begon te schelden. De collega had niet gezien, dat verd. had geroepen. Men had al-tijd veel last van -het publiek, ver-I klaarde de beledigde agent. Verd. hai gedeeltelijk ontkend. De officier van justitie eiste f40 of 20 dagen. De politierechter deed er een tientje af. Burgemeester Du Boeuff van Oegstgeest ontsteekt de fakkel, die door een snelle loper naar een transformatorhuisje in de Mors werd ge- j bracht. Op symbolische wijze werd toen de nieuwe verlichting in j werking gesteld. I Foto N. van der Hors' Gas heett al gedaan De Mors Oegstgeest kreeg gisteravond nieuwe verlichting Overige wensen zijn niet overdreven Groot was de vreugde van de bewoners van de Mors in Oegstgeest, toen gister avond afscheid kon worden genomen van de oude gaslantaarns en niet minder dan twee-en-dcrtig moderne booglampen door burgemeester Du Boeuff in gebruik konden worden genomen. Daarmee «"as een einde gekomen aan de Egyptische duisternis, zoals de burgemeester zei. Ferd'nand deed 'a goede vaagst Een grote schare Morsbewoners zich om half negen op en om het plein van de Chr. school verzameld, waai plaatselijke harmoniegezelschap Triumph vrolijke klanken deed horen en het boerscorps van Adest Musica uit Sassen- heim de trommel sloeg. De Oranjever eniging Mors-Rijndyk har. er voor ge zorgd. dat een feestelijk tintje aan deze belangrenke avond werd gegeven. Ook waren aanwezig de wethouders J. den Ouden en dr W. J. Dijsselbloem, alsmede de gemeente-secretaris, de heer Jac. de Visser, en de chef van het politie corps, adj. A. Koerten. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer E. P. Bakels. sprak een woord van welkom. Zonder B. en W. een ver wijt te willen maken, zei spr.. dat in de Mors wel eens is gedacht aan het spreek woord: Uit het oog uit het hart. Hij zei echter ook, dat de bewoners door deze feestelijkheden thans dank wilden bren- 1 gen aan het college voor de keurige ver lichting. Van deze gelegenheid maakte de heer Brakels gebruik om nog een paar wensen van de Mors kenbaar te maken. Hy vroeg onder meer om verbreding van de weg en de eerste brug. Voorts zagen de bewoners graag een trottoir aangelegd, waar dit nog niet bestaat. j Na een mars door Triumph bracht de I burgemeester dank aan de Oranjever- j eniging voor deze feestelijkheden. Het feit van de ingebruikneming van de nieu we verlichting is van groot belang, zodat het feest zeker niet overdreven is. Het was een gerechtvaardigde wens om in de verlichting verbetering aan te brengen. Spr. kon de gedachten een soort stief moederlijke bedeling wel billijken. Daar tegenover verklaarde de burgemeester echter, dat de bewoners van de Mors ge lijk staan aan de anderen. De nog be staande wensen noemde de heer Du Boeuff ook niet overdreven. Er zal zeker aandacht aan worden geschonken. Spontaan klonk de roep Leve de Bur gemeester. Deze werd door velen over genomen. Onder een mars van Adest Musica ont stak de burgemeester nu een fakkel, die, in de sfeer van Helsinki, door een snelle loper naar het transformatorhuisje wera gebracht. Op symbolische wijze hiermee de nieuwe verlichting in werking gesteld. De bevolking juichte. De plechtigheid was toen ten einde, maar ae Morsenaren hebben nog lang feest gevierd. Beperking van emigratie naar Australië Aantal volgend Jaar gehalveerd Australië zal het aantal immigranten, dat volgend jaar het land mogen binnen komen. halveren. Dit wordt gedaan oir het aantal sedert de oorlog toegelaten immigranten gemakkelijker te doen assi mileren, aldus heeft de Australische mi nister voor Immigratie, Holt, vandaag meegedeeld. In 1953 zullen nu 80.000 immigranten worden toegelaten. Ook de immigratie gedurende de rest van dit jaar zal enigszins worden be perkt. Raad van Zwammerdam Twee huizen voor Tempel De bewoners van De Tempel richtten in adres aan B. en W. van Zwammer dam, waarin zij verzochten aldaar twee huizen te laten bouwen. De voorzitter zei in antwoord hierop, dat er geen bouw grond beschikbaar is. Waarop de heer Konijn, zelf Tempel-bewoner, de nodige bouwgrond uit zijn zak haalde In de vorm een getekende verklaring, waarbij van de Tempel-bewoners toezegde grond te willen verkopen tegen 1 per vierkante meter, onder die voorwaarde, dat één woning voor zijn zoon beschik- zou worden gesteld. De raad ging hiermee accoord en de voorzitter zegde de twee huizen toe. Aannemer fof gemeente Ede: „Als ik mag bouwenzorg ik zelt voor geld" De firma IJsselstein te Gouda heel aan de gemeente Ede voor de bouw val 120 woningen een lening van f 360.00 aangeboden op voorwaarde dat aan hai de bouw wordt gegund. De gemeenti raad heeft dit aanbod aanvaard. Verdi zal de N.V. Bank voor de Ned. gemee: ten aan Ede een lening van f240.K verstrekken uit een fonds, dat op advk van Ged. Staten wordt beschikbaar f steld en f 600.000 ais een bijzondere geü lening, omdat de huizen zijn besten voor militairen. Ned. post lag 14 jaat onder de sneeuw Dank zij ongewoon zware dooi in dt Zwitserse Alpen, aldus meldt dt Times, heeft volgens de Zwitserst posterijen een gids dezer dagen op di Cengalogletscher een postzak kunntt ontdekken die 125 brieven en 17 brief kaarten uit Nederland met bt stemming Duitsland en Italië bleek U bevatten. De Times herinnert hierbij aan eet vliegtuig, dat op 1 October 1938 op dt vlucht van Frankfort naar Milaan i verongelukt. Het vliegtuig had vel passagiers aan boord. (Hoe het mogt lijk was, dal dit vliegtuig nog voo Duitsland bestemde poststukken as' boord had, is niet duidelijk. ReiJ De teruggevonden poststukken rul len zo mogelijk nog besteld worde* Britse visser kreeg een zware boete Aan een Engelse visser Is gisteren Reykjavik (IJsland) een boete opgeW van 2000 pond (ongeveer 20.000 guldtt De vangst en het vistuig van de Brit wij den in beslag genomen. De visser h» enige dagen leden de IJslandse viszotf geschonden en was na een jacht van minuten door een kanonneerboot opf pikt Bestuur in Sowjet-zone wordt gewijzigd De Oostduitse Volksmaer heeft gi* :n het wetsontwerp van premier Grtf wohl, betreffende de wijziging van I»1 bestuursstelsel, aanvaard. Volgens dit oe werp worden de bevoegdheden van I vijf staten overgedragen aan de organ van 14 districten en 217 kringen. De Otf duitse Landerkammer (senaat) heeft) wetsontwerp eveneens aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4